»U Henk Solleveld ex-praeses DWS: Op gloednieuw havencomplex terugdenken aan zeilpramen „ZE DENKEN TOCH NIET DAT IK VOOR SOMMIGE JONGENS DOOR HET SLIJK GA KRUIPEN" Spaanse ronde met dynamiet opgeblazen VRIJDAG 10 MEI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 15 (Van ome sportredactie) AMSTERDAM Vraag Henk Solleveld niet of de teleurstellende resul taten van DWS moeten worden gezocht in het aankoopbeleid na het glorie- jaar 1964. Ook in alle nuchterheid terugblikkend ontkent de vorige week afgetreden voorzitter van de Amsterdamse club dat zonder meer. Hij kijkt naar het fraaie Delftse v-andbord, dat Wim Beltman, toen manager van Go Ahead, hem schonk toen DWS de landstitel behaalde en verklaart: „Het zijn sterke benen die de weelde kunnen dragen. Je haalt een jongen die nog weinig naam heeft naar DWS. Hij wordt bij ons een geweldige voetballer. En dan beginnen de mooie woorden en wapperen de geldbrief jes van andere verenigingen voor zijn neus. Hij weet niet meer wat hij zal doen en zoekt zijn weg daar, waar hij meent het meeste geld te kunnen wegslepen. Op dat moment ben je zo'n jongen kwijt. Neem van mij aan, ik heb voor sommige jongens mijn '.iel en mijn zaligheid opgeofferd om ze te behouden voor DWS. Moet je dan ook nog een ke»»r door het slijk voor ze kruipen? Nee, dat wordt me te gek. Full-profvoetbal kan in Nederland niet Daan Schrijvers verdween, Rinus Israel ging weg. „Als zo'n jongen een maal wil, kun je hem niet meer stuiten. Tk had ze graag gehouden en wat probeer je dan. Je vraagt voor Israël 450.000 in de verwachting dat niemand dat er voor over heeft. Trapt daar toch een club in. dan heb je als zakenman alleen maar spijt als haren op je hoofd, dat je geen zes ton hebt gevraagd". Henk Solleveld blikt vanuit zijn kleine kantoorruimte in Amsterdam de groot ste van zijn zes fotozaken in en steekt 'n groetende hand op naar Aad Smit, de rechtsbuiten van DWS. „Kijk, daar heb je nou zo'n jongen. Een goeie knul, een prima voetballer. Hij heeft ons handen vol geld gekost. In zijn eerste de beste wedstrijd kreeg hij een trap tegen zijn knie. Uitgeschakeld voor een heel sei zoen. De volgende wedstrijd tegen de zelfde tegenstander werd Rob Rensen- brink in de lappenmand getrapt. Dan mis je twee van je beste voorhoedespe- Na met de Haarlemmer Smit een nieuwe afspraak te hebben gemaakt: „Zo zie je, ik ben weliswaar geeft voor zitter van DWS meer. maar ze komen toch nog regelmatig bij me". Op zijn bu reau prijkt een bloemstuk: uit dank voor alles, familie Bijlman. „Ook André Bijl man is dit seizoen lang geblesseerd ge weest. Trouwens, niet alleen de basisop stelling maar alle spelers hebben een of meer wedstrijden moeten missen. Ze hebben weinig geluk gehad. Piet Krui- ver heeft toch ook een flinke hap geld gekost. Naar mijn smaak zou hij zeker nog voor een nieuw contract in aanmer- Droevig Geen full profs meer bij DWS, de club die in dat opzicht een nationale primeur had. „In het begin van dij seizoen heb ben we er in het bestuur al over ge praat en toen de resultaten beneden de verwachtingen bleven, hebben we de jongens erop voorbereid. Het echte full profvoetbal, nee, dat kan niet in Ne derland. Daar zou je vanuit de jeugd mee moeten beginnen en dat bleek niet mogelijk. Jongens van 16 17 jaar, die toevallig een beetje goed tegen de bal kunnen trappen, krijgen onmiddellijk geld aangeboden. Van een opleiding is eigenlijk geen sprake. Deze week nog maakten we het weer mee. In ons jeugd elftal hebben we vier spelers die mis schien in de toekomst wat kunnen gaan betekenen. We kregen een tip en bleek dat ze bij een andere club in de stad een proefwedstrijd speelden. Is het niet droevig dat deze jongens nu al geld voor het voetballen krijgen?" DWS schorste deze spelers. Maar wat gebeurt verder? „Ik weet geen alternatief, want je mag je spelers nooit aantasten in hun persoonlijke vrijheid". Mislukt Persoonlijke vrijheid, het lijkt of daar mee met de trainers v. d. Leek en Salai onvoldoende rekening is gehouden. Sol leveld: „De trainer krijgt bij ons vrij mandaat maar hij moet wel zorgen voor goede prestaties. Een chef in mijn zaak heeft ook als primaire taak de omzet te doen stijgen. Als dat n^et lukt,, dan faalt hij. Komt hij dan nog bovenclien bij me met de mededeling dat hij van de jon gens (de spelers) geen medewerking krijgt, dan mislukt hij als leider-totaal. Dus ook als trainer". Kiezen Henk Solleveld, 45 jaar. is geen voor zitter van DWS meer „Het is net of ze •n arm of been afhakken. Dat wel, ik moest kiezen en heb mijn gezin boven DWS geprefereerd. Ik geloof dat ik daar goed aan gedaan heb". Een groot aandeel heeft Solleveld nog gele verd in de terugkeer van Talbot, zijn persoonlijke vriend, als trainer van DWS. Verwachtingen? ,Neem van mij aan, dat D.W.S. weer heel spoedig gaat meedoen. Al geef ik toe. dat hier de wens zeker de vader van de gedachte Watersportvereniging Braassemermeer halve eeuw Temidden van kunst rijdsters uit Den Haag. Amsterdam, Til burg, Deventer en vele andere plaatsen zij trainen nog steeds elke week op de altijd open kunstijsbaan De Vliert in Den Bosch oefent sinds enige weken ook Nederlands jongste rijdster: Maritza van Dam, helemaal zeventien maan den jong en lid van de kunst- rijclub Amsterdam. Ze beweegt zich bijna beter met de schaats dan zonder. Maritza's moeder is haar trainster. En dat is Nelly Maas, zelf eens een befaamd rijdster, daarna werk zaam in de ijsrevue en als trainster. Het bloed kruipt zelfs bij deze jongste van het land al waar het niet gaan kan. Geruststellend voor de concur rentie: Maritza zal vóór haar zesde niet aan wedstrijden deelnemen. Juventus had geen baat bij verdedigen LISSABON Bcnfica. winnaar van het toernooi in 1961 en 1962. heeft gister avond in Lissabon de eerste wedstrijd voor de halve finales van het toernooi om de Europa Cup 1 tegen het Ita liaanse Juventus met 20 gewonnen. De tweede wedstrijd wordt woensdag 15 mei in Turijn gespeeld. Juventus legde het accent sterk op de verdediging. Lange tijd heeft het er naar uitgezien, dat deze tactiek succes zou hebben. Voor de rust moest doelman Anzolin wel enige malen redding bren gen, maar doelpunten bleven uit. Zeventien minuten na de hervatting vormde een voorzet van linksbuiten de inleiding voor de eerste treffer. Met een van zijn befaamde kopballen Het de lange Torres doelman Anzolin kansloos. Zes minuten later zorgde Eusebio, die duidelijk last had van een blessure, voor een doelpunt, een schoonheidsprijs waar dig. In de hoek van het strafschopge bied kreeg hij de bal, omspeelde een verdediger, waarna hij met een schijn- beweging Anzolin naar de verkeerde j hoek stuurde Pas na het tweede doelpunt trokken de Italianen meer ten aanval. Zij kon den de hechte verdediging van de Portu gezen echter niet voor grote problemen stellen. Militaire judotitels OIRSCHOT In de legerplaats Oir- schot zijn gisteren de finales verwerkt van de Nederlandse militaire judokam pioenschappen. De titelhouders In de diverse klassen zijn. lichtgewicht Zwitser (kon mar.): nalfmiddenzwaargewicht Snijder (kon luchtmacht), middenge wicht De Graaf (kon lu.): halfzwaar- wicht Tukker (kon landm -zwaarge wicht Oosterbaan (kon landra.). Dames-basketbalploeg in Europese titelstrijd MESSINA De Nederlandse basket- balploeg (dames), die van 5 tot 15 juli deelneemt aan het Europese kampioen schap, dat op Sicilië wordt gehouden, is in groep b ingedeeld met Rusland, België en West-Duitsland. De wedstrij den voor groep b zullen van 5 tot 8 Juli in Catania worden gespeeld. Vijftiende rit geannuleerd ESTELLA. De wedstrijd leiding van de Ronde van Spanje heeft de vijftiende etappe, een rit van Vitoria naar Pampelune, stil gelegd nadat Basken, die afschei ding van Spanje nastreven, een weg hadden opgeblazen. Deze be slissing werd genomen zowel uit veiligheids- als om sportieve redenen. De vijftiende etappe werd als niet gereden beschouwd en het algemeen klassement na de veertiende rit bleef gehandhaafd. De Basken pleegden de aanslag met een lading dynamiet, zestig kilometer van de start op de helling van de Col van Urbasa. Er ontstond een tachtig centimeter diep en een meter breed gat in het wegdek. Het peleton kreeg een oponthoud van vijfentwintig minuten, maar de Spanjaard Uribezubia, die alleen op kop lag en een voorsprong van twee minuten en veertien seconden had, ondervond geen hinder van de weg- opbreking. Hij was de plek, waar de ontploffing plaats had, al gepasseerd en had na 83 kilometer, in Estella, een voorsprong van ongeveer twintig minu ten op de hoofdmacht, die zich inmid dels weer in beweging had gezet. Op dat moment besloot de wedstrijdleiding de resterende afstand niet meer te laten Enige dagen geleden ontvingen buiten landse volgers anonieme brieven, waar in vermeld stond dat de Vuelta moeilijk heden zou krijgen bij het doortrekken van Baskenland. De acties, die zouden worden ondernomen, zouden voor het welzijn van Baskenland en tegen het bewind van Franco zijn gericht. Duinkerken Hoewel een massasprint de tweede rit van de Vierdaagse van Duinkerken be sliste, is er volop strijd geweest. Een tiental ontsnappingen werd echter door het peleton teniet gedaan. In de omge ving van Cassel sprong de Fransman Mingeon uit het peleton weg. De Belgen Godefroot en Bockland, de Brit Hoban en de Italiaan Ballini volgden hem snel. Het ontbrak het vijftal aan samenwer king, waardoor na 63 km het renners- veld herenigd was. De vlucht van een groepje van tien man, met Rik van Looy, leek succes te hebben maar onder aan voering van de drager van de roze leiderstrui, Daniel van Rijckeghem. ach terhaalde de hoofdmacht de koplopers kort voor de aankomst. Van Rijckeghem moest de sprintzege aan de jonge Leman laten, maar zijn tweede plaats was vol doende om <ie eerste plaats in de alge mene rangschikking te behouden. 22. NIJdam (Nee i (Ned) z.t 38. /.II >erg (Ned) Regen Bij de eerste „populaires" van het seizoen, gisteravond op de Amsterdamse stadionbaan, is slechts een bescheiden programma verwerkt. De regen maakte dat de wedstrijd over 40 km voor grote motoren moest worden afgelast. Bij de sprinters was Klaas Balk de snelste. Hij versloeg in de finale Wim Koopman. Defrèchtervolging voor ama teurs over 4 krft was voör de combinatie Bruin - Suiker - Ten Tije - Janmaat. Het kwartet kwam tot 4 min 55,9 sec. Het viertal Holst - Nieuwkoop - Tabak - Douma had voor de 4 km 5 min 1,8 sec Gordijn Haags damkampioen (Va me dan, \edewerker DEN HAAG De ,,Rljswijk"-speler Gordijn is weer damkampioen van Den Haag. Hij versloeg gisteravond in Musi- ca zijn rivaal Kain (D 70 in de derde partij van het uit drie partijen beslaan de beslissingstocrnooi, zodat deze met de uitslag 42 voor Gordijn eindigde. Gordijn, die in 1943 voor de eerste maal dit kampioenschap won. bracht het reeds elf maal op zijn naam. Voor de vijfde plaats zijn eveneens beslissingswedstrijden gespeeld. De RDG-er Dirk-Jan Boom. die dit jaar voor het eerst in de hoogste klasse deel nam. plaatste zich met 3 punten vóór de Westlandse kampioen L. Valstar en de HDCODB-er F. H. Boog voor de pro vinciale titelwedstrijd, een voorrecht dat reeds ten deel viel aan de Hagenaars Gordijn, Kain, A. J. Ivens en F. C. H. „Speelplaats" kroon op 50 jaar energiek verenigingsleven (Van ome zeit medewerker) ROELOFARENDSVEEN. De watersportvereniging Braasse mermeer bestaat morgen een halve eeuw; vijftig jaar vereni gingsleven met ups and downs. In de naoorlogse jaren beseften enige bestuurderen, dat een ver eniging zonder pied-a-terre geen echte vereniging is. Als terriërs beten zij zich vast in de proble men. Dat waren er vele. Het resultaat op II mei 1968: een schitterende jachthaven en een fraai clubgebouw a^n het Braas semermeer, de „speelplaats" van deze middelgrote maar energieke vereniging. De kroon op een halve eeuw verenigingsleven: 'n jacht havencomplex, waar men zich uiteindelijk thuisvoelt en met trots watersportminnende gasten kan ontvangen. Vanaf Roelofarendsveen nu restaurant De Woelige Baren rechtsaf, dan nog enige honderden meters en het par keerterrein van de watersportvereni ging Braassemermeer is bereikt. De laatste weg is de slagader van het jachthavencomplex en ontstond dooi de ruilverkaveling. Voorheen was dit gebied voor intensief verkeer onbereik baar. Zo pikte de watersport een graan tje nye van dit omvangrijke plan, de ruilverkaveling, dat veel aan het leven in Roelofarendsveen en omstreken heeft gewijzigd ten gunste van de be volking. Jan van der Meer (76), de eerste voor zitter: „Armoe, meneer. Men zwaaide van tuinderij naar bloemisterij over en daarop aansluitend kwam die ruilver kaveling. Dat heeft heel veel in deze streek veranderd. Vroeger, bij de op richting in 1918, was één gulden con tributie voor de meesten te veel. Het was allemaal armoe. Daarom waren er ook maar twintig leden in 1918. Kobus van der Meer was de eerste penning meester. Cornells Westerman de eerste secretaris en ik voorzitter". Steeds Sneller De krasse bloemist kan lang en veel verhalen uit een roemrijk verleden. „Omdat de boeren vaak hier-en-ginder in de polder land hadden, beschikten de meesten over zeilpramen. Er was onderling altijd eert element van strijd. Zo rijpte het idee om een vereniging op te richten. Die kwam er: Steeds Sneller. We wilden de naam Braasse- mermeeer niet voeren omdat er een ijszeilvereniging was, die zo heette. Later hebben ze het toch veranderd De wedstrijden waren erg primitief opgezet. Er werd wel een baan uitge zet,' maar er was altijd narigheid met die voorgiftregels; hij te veel, hij te weinig. Dat ging wel eens hard tegen hard. En dan die prijzen! Armoede, meneer. Prijzen moesten er zijn, maar wie betaald? Er was een inleggeld, maar daar bleef niets van over. Aan drank? Ach. wat zal ik zeggen, er werd natuurlijk zo nu en dan een bor reltje gedronken". Rechts houden Het wedstrijdzeilen in die tijd ging op zeer joviale wijze. Een reglement kende men niet. Men wist nauwelijks wat stuurboord of bakboord betekend'- Van der Meer: „Gewoon rechts houden, meer niet!" Sinds Jan van der Meer in 1918 ln het café „De 4 Heemskinderen" in Roelof arendsveen de voorzittershamer ter luchth, weer overdroeg aan Bockel, is er veel hand nam en deze een dertig Jaar latei- gebeurd. Ook een tweede wereld oorlog, maar daarvan heeft de vereni ging weinig schade ondervonden, Men Opnchter Jan van der Meer draagt een naam, die tientaUen maten voorkomt in deze streek. Ter onderscheiding wordt hij Jan Fiets genoemd. zeilde stiekum kleine wedstrijden. Toen Van der Meer de brug verliet, telde de vereniging ongeveer 150 leden, nu een kleine 500. Vooral de laatste Jaren nam het ledental sterk toe. Reden: het havencomplex. Een picd-i-terre, het stokpaardje van de huidige voorzitter. E. R. Behrend. Jaren hebben Behrend t St,0 Itgplm en Verdel (sinds 1947 secretaris en nu tevens beheerder van het jachthaven- complex) gezwoegd voor een eigen tehuis. Eindelijk, In 1957. was het begin er. Voor I 3000,- werden een stuk water en het land „Noorderhem" en Het Sparen aangekocht. Het terrein was bereikbaar geworden door ds ruilver kaveling. Met steun van de toenmalige burgemeester van de gemeente Alke made, de heer Kolfschoten, en na ruim vjyjur moeizaam onderhande len wferoP^nïbsidies verkregen voor het bouwen van de haven. Een obli gatielening binnen de vereniging droeg voor een groot deel bij in de finan ciering van dit zeer kostbare project (bij commerciële uitvoering rond zes ton). Uit de vroegere tuindersclub is een vereniging van formaat gegroeid, die morgen in het door architect G. F. Stroek ontworpen clubgebouw her denkt wat Van der Meer c.s. In 1918 tot stand hebben gebracht. Een histo rische dag in vele opzichten. Een dag waarop de burgemeester van Alke made. de heer P M. F. Smolders, en mevr C. A de Ruyter-de Zeeuw na mens Gedeputeerde Staten, de officiële opening van het havencomplcx, met ruim 240 ligplaatsen, zullen verrichten. Vanuit de bovenzaal en vanaf het ter ras van het clubgebouw overziet men het gehele meer. Onder de sociëteits- zaal, op de parterre, la een grote hal, die °s winters als botenberging dienst zal gaan doen en verder zijn op de benedenverdieping douche-, toilet- en kleedruimten ingericht. Een prachtig complex, de gouden watersportvereniging Braasse mermeer waardig. /estis mille voor Draf- en Rensport OEN HAAG Dc Krootindu.trit-H en draverfokker en -eigenaar Joh Smit, die enige weken geleden op 86-jarige leeftijd te Groningen overleed, heeft aan de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport sestigduizend gulden nagela- Als vuorwddi de is hierbij gesteld dat ieder jaar 6000 gulden beschikbaarj moet worden gesteld voor een belang rijke draverij, zolang het bedrag, ver meerderd met rente, toereikend is. Het hoofdbestuur van de NDR, waarin wij len de heer Joh Smit vele jaren zitting had, heeft besloten de reeds bestaande draverij de Grote Joh Smitprijs, die leder jaar ln het stadspark in Groningen wordt vervedaiv hiervoor aan to wij-

Leidse Courant | 1968 | | pagina 15