Maleisië zoekt vrienden in West-Europa KABINET INZAKE WERKLOOSHEID TRAAG EN ZUINIG Ouders: katholiek onderwijs nog steeds noodzakelijk FIFAX Toenemende belangstelling voor creatief bezig zijn Volksuniversiteiten helpen tienduizenden Nederlanders een handje bij hun vorming GOUDEN FEEST ABN Spaarbiljet 1968/72 90% ouders heeft voorkeur voor katholieke lagere school Vakcentrales verontrust Jaaromzet prostitutie: 400 miljoen MINISTER TOEN ABDOEl RAZAK OP BEZOEK: VRIJDAG 10 MEI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 (ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Vandaag beslaat de Bond van Ne derlandse Volksuniversiteiten 50 jaar. Wal zün dat eigenlijk cn wat doen ze? Wie kan er lid van zyn en wat kost het? 350.000 Nederlanders kennen het antwoord op deze vragen al, want zü staan op een of andere manier in relatie met een der 64 zelf standige volksuniversiteiten of een der 26 kleinere plaatselijke eenheden, die onder leiding van circa 700 ongesalarieerde en toch enthousiaste bestuur ders hun werk verrichten. Voor 1968 werd een programma in elkaar gespijkerd met ruim 3000 bijeenkomsten en uitvoeringen, verzorgd door circa 600 verschillende inleiders, docenten of ge zelschappen. Men behoeft de programma's van de volksuniver siteiten maar door te bladeren om het menu te leren kennen: filmavonden en filmcursussen, kleinkunst, toneel, ballet, marionettentheater, voordrachtkunst, concerten, recitals, opera, hobby- werk, reizen (naar Frankrijk, Oostenrijk, Enge land, Joego-Slavië, Tsjecho-Slowakije) en excur sies, creatieve expressie, studie-, taal-, luister- en gesprekscursussen, en natuurlijk ook nog altijd de traditionele lezingen en causerieën, die overigens zijn teruggedrongen tot 25 pet van het totaal der activiteiten. Zo veelomvattend zijn dq activiteiten van de volksuniversieiten (v.u.'s) geworden, dat het woord „universiteit" eigenlijk enigszins mis leidend dreigt te worden. Want ook zaken als wo ninginrichting, het omgaan met kookapparaten en het zelf sleutelen aan de eigen auto zijn onder werpen die je bij de volksuniversiteit kunt „leren" of „doen". (Van verslaggevers) DEN HAAG. De oprichting van de Bond van Nederlandse Volksuniversiteiten op 10 moi 1918 zal precies vijftig jaar later op 10 mei 1968, vandaag dusworden gevierd met een bijeenkomst in het „Oude Hof" (voormalig paleis Noordeinde) in Den Haag. In de ochtenduren stonden begroe tingstoespraken op het programma van mi nister Klompé (CRM) en de Belgische am bassadeur in Nederland, de heer W. van Cauwenberg, terwijl de jubileumrede werd gehouden door bondsvoorzitter prof. dr. J. Ariens Kappers. Voorts werd de première gegeven van de film ,fie volksuniversiteit" van Bert Huizen ga. Aansluitend volgde een receptie. Vanmiddag om vier uur was er 'n ontvangst van bestuurderen van de volks universiteiten en volksontwikkelingsorgani saties door B. en TV. van Den Haag in de raadzaal van het stadhuis. Fantastische groei Dat de volksuniversiteit als instituut met een vijf tigjarig verleden niet is vergrijsd of ingeschrom- peld, heeft men juist aan deze bereidheid tot aan passing en aan de propaganda van dit soort mo derne vormen van vrijetijdsbesteding te danken. Zelfs het massamedium televisie, dat de dood van vele toneelverenigingen en andere activiteiten in georganiseerd verband heeft veroorzaakt, heeft de overigens meer volksuniversiteit geen schade kunnen berokkenen. Integendeel. De cijfers laten zien dat er in 1962 36 volksuniversiteiten bij de bond waren aange sloten, omvattende 63 plaatselijke eenheden e er nu maar liefst 64 volksuniversiteiten zijn gesloten, die 90 plaatselijke eenheden omvatten. In een tijdsbestek van zes jaar mag dit een fan tastische groei genoemd worden. Tot voor 1967 was behalve de volksuniversiteit Eindhoven geen en kele volksuniversiteit uit Noord-Brabant en Lim burg bij de bond aangesloten. Nu zijn het er zeven en er volgen er nog meer. Eigenlijk vormt alleen de provincie Friesland nog min of meer een witte plek op de kaart van het volksuniversiteitswezen. van levensgeluk. Na de tweede wereldoorlog leid de de bezinning op en de confrontatie met de eisen van mens cn maatschappij tot een aanvulling van dit oude „kennisideaal" met een nieuw „vor mingsideaal". Het engagement, het geëngageerd zijn, kwam om de hoek kijken. De bevordering van geestelijke vrijheid, het denken over leven met morele en ideële waarden kwam bij het werk van de volksuniversiteiten meer op de voorgrond te staan. Voorts werden de activiteiten zo geva rieerd, dat een keuze overeenkomstig de persoon lijke voorkeur mogelijk is geworden. De werk- cursussen als hout-plastiek, boetseren, fotografe ren, emailleren, naaldwerk e.d. en de expressie- cursussen als voordracht, dans, muziek, ondervin den een toenemende belangstelling, maar vooral verheugd is de bond over de nu weer stijgende belangstelling voor het cursuswerk, ook voor de cursus van lange duur. Zonder luister-, studie- en taalcursus en de gesprekscursussen zou de naam „volksuniversiteit" aan wezenlijke inhoud inboe ten, meent directeur Wijnen. De grotere behoefte om zelf creatief werkzaam te zijn, om de handen letterlijk uit de mouwen te steken, is volgens de heer Wijnen vooral een reactie op het proces van automatisering en mechanisering, dat de creati viteit in het werk van alle dag bij vele beroepen heeft teruggedrongen. Te constateren valt de laatste jaren ook een groeiende samenwerking van enkele volksuniver siteiten met het zgn. „studium generale" van ho gescholen en universiteiten. Dit is het geval in Leiden, Delft, Utrecht, Enschede en Groningen. Die samenwerking vindt de heer Wijnen vooral belangrijk, omdat zij in feite een ontwikkeling betekent van een deel van het volksuniversiteits- werk in de richting van de „university extension". Onder dit begrip verstaat men de uitbreiding van hèt de werkkring van de universiteit tot degenen die geen student in de engere zin van het woord zijn. Met dit streven bevindt men zich op de weg naar geweest, maar die is snel volledig overwonnen. Ook de opkomst van het pocketboek en de gram mofoonplaat bleek aanvankelijk niet, maar later wel een stimulans voor verbreding van de activi teiten van de v.u.'s in te houden. Ook richt men zich met graagte op aansluiting bij belangstelling voor actuele verschijnselen. Zo staan bijv. op het programma van de radiovolksuniversiteit, een doch terorganisatie van de bond, uitzendingen menselijk hart en over de mogelijkheid tot orgaan- transplantatie. Niemand minder dan mr. G. E. Langemeijer, procureur-generaal bij de Hoge integratie van de universiteit en de haar Raad, houdt voor de radiovolksuniversiteit een praatje over het nieuwe burgerlijk wetboek, dat thans in de maak is. De oude causerie, waar een spreker een half uur aan het woord is, raakt er uit. Interviews, discus- gebruikmaking van bandopnamen, grammo foonplaten etc. hebben de uitzendingen aanzienlijk levendiger en aantrekkelijker gemaakt. De weer- dat gave van de wekelijkse rvu-uitzendingen kan men terugvinden in het bondsorgaan „De syllabus", maandblad voor wetenschap en kunsten, oplaag 9000 exemplaren, waarover bondsdirecteur N. Wij nen de redactie voert. Hij heeft „De syllabus" tot een aantrekkelijk en vooral goed leesbaar blad met een moderne opmaak gemaakt. Voorts ver schijnt er dan nog voor vu-functionarissen een apart kaderblad. beroepsmensen, waarbij sommige over een of twee bezoldigde bureaukrachten beschikken. De verhou ding tussen de bond en de aangesloten volksuni versiteiten is verder die van een zuiver federa tieve organisatiestructuur. De plaatselijke instel lingen voeren daarbij een geheel autonoom beleid, de relatie tot de bond wordt gekenmerkt door vrij blijvendheid. De voordelen van een dergelijke structuur zijn vooral, dat een groot aantal mensen wordt ingeschakeld bij de beleidsvorming en dat eigen initiatief wordt bevorderd. Op het gebied van de programmasamenstelling is er samenwer king met twee zusterorganisaties van de bond, na melijk met het Nut en het Nivon. Samen geeft men een programmagids uit. Financiële zorgen De financiering van alle activiteiten is een voort durende bron van zorg. Dit ondanks het feit dat de bond 8 jaar geleden nog maar 14 000 gulden rijkssubsidie per jaar ontving en thans 200.000 gulden. De afzonderlijke volksuniversiteiten ge nieten allen een gemeentelijke subsidie, die in 1962 varieerde van 250 a 500 gulden voor de kleinere v.u.'s tot ongeveer 10.000 gulden voor de grotere. Voor het mex-endeel is sinds 1962 het subsidie bedrag verdubbeld. De ï'ijkssubsidie van twee ton per jaar dekt de bondsuitgaven voor C pet. De rest moet gefinancierd worden uit eigen inkom sten, zoals de luisterbijdragen van de N.R.U., de contributies van de aangesloten v.u-'s en uit giften. „Om ons werk echt goed te kunnen doen zou ik een miljoen gulden per jaar nodig hebben", zegt directeur Wijnen, die in zijn nu 8-jarig directeur schap de eindjes steeds met veel pijn en moeite aan elkaar heeft weten te knopen. Er bestaat b.v. grote behoefte aan om in bepaalde regionale ver banden functionarissen aan te stellen die aan de kleine volksuniversiteiten en aan afdelingen en filialen advies en hulp kunnen geven bij program mavorming, publiciteit e.d. Jongeren - bejaarden Welzijnsbeleid Stimulans Creatief-zijn 50 jaar geleden luidde de oorspronkelijke doelstel ling van de volksuniversiteit: geen onderwijs ter- wille van economisch voordeel, maar verruiming van algemeen inzicht en daardoor „Eigenlijk ligt ons werk geheel in het kader van het ook door de regering zo gewilde welzijnsbe leid", zegt de heer Wijnen. Hij zou die waarheid als directeur best eens in klinkende munt omgezet willen zien. Hij wijst nog eens op die 700 onge salarieerde bestuurders: „We mogen ze beslist niet kwijt raken. Het stuk vrijwillige arbeid dat zij verrichten moet ook in de toekomst mogelijk ge- het standpunt dat de bejaarde maakt worden. Betere accommodatie, meer be roepskrachten en uitbreiding van de kadervor ming, daar hebben wij grote behoefte aan. We willen overigens ook weer niet te veel reglemen teren. De naam volksuniversiteit is trouwens niet beschermd. Iedere particulier kan ermee beginnen. Persoonlijk waak ik er sterk tegen dat we in ons werk een belerende toon aanslaan, het school meestertje spelen. Als ik een opgeheven vingertje zie, dan krijg ik altijd de neiging het eraf te hakken". Richtte de volksuniversiteit zich tot voor kort vrijwel uitsluitend tot volwassenen, sinds 1962 is ook het jongerenwerk verrassend in omvang toe genomen. Jaarlijks maken thans 30.00050.000 jongeren gebruik van vu-evenementen. Het vu- jongerenwerk is aangesloten bij de Nederlandse Jeugd Gemeenschap. De volksuniversiteit houdt zich eveneens bezig met het bejaardenwerk, bij men uitgaat een „gewoon mens" is, die zijn plaats in de samen leving dient te behouden. Men organiseert bij voor beeld dagbijeenkomsten en cultureel werk in be jaardentehuizen, dienstencentra e.d. Bij al deze activiteiten was en is vrijheid het ken merk van de opzet der volksuniversiteiten. Vrij heid in keuze van programma's, vrijheid in orga nisatievorm. Sommige volksuniversiteiten zijn verenigingen, anderen daarentegen stichtingen. Allen worden ze echter bestuurd door niet- f 100- groeit veilig tot f 130,— in vier en een kwart jaar Dat is een samengestelde interest van 6,36% per jaar. Bovendien is fiscaal voordeel mogelijk door verschuiving van inkomstenbelasting. Al onze kantoren kunnen u nader inlichten over de voordelen, verbonden aan het ABN Spaarbiljet 1968/72. U bent welkom bij de Ltl Algemene Bank Nederland (Van onze correspondent) NIJMEGEN Uit een onderzoek aan het instituut voor toegepaste sociologie van de katholieke universiteit te Nijme gen blijkt, dat ongeveer 40 procent van de katholieke ouders de voorkeur geeft aan pluriforme scholen op levensbe schouwelijk terrein boven specifiek ka tholieke opleidingen. Gezien de alge meen levende behoefte aan 'n open re ligieuze vorming, zal deze ontwikkeling in de toekomst sterk toenemen.' De uitslag van dit onderzoek is neer-, gelegd in 't proefschrift „De katholieken on hun onderwijs. Een sociologisch on derzoek naar de betekenis van katholiek onderwijs onder ouders en docenten", waarop vanmiddag te Nijmegen drs. J. A. van Kemenade promoveerde tot doc tor in de sociale wetenschappen. Vooral was nagegaan welke verschillen er bij de Nederlandse katholiek bestaan in de behoefte aan katholiek onderwijs en in hoeverre men het onderwijs wil laten bijdragen in de religieuze vorming, waar bij met name de taak van de docenten in het onderzoek werd betrokken. Verspreid over heel Nederland werden vraaggesprekken gevoerd met 1400 ou ders en docenten, bovendien werd door middel van een enquête aan alle Neder landse scholen informatie verzameld. Op grond van het aldus verzamelde ma teriaal, gecombineerd met gegevens uit het buitenland over het effect van con fessioneel onderwijs op de religiositeit bij de leerlingen, concludeert de promo vendus, dat ruim een kwart van de Ne derlandse katholieke ouders zich niet of nauwelijks gehecht voelt aan het katho lieke onderwijs, waarbij de behoefte aan katholiek beroepsonderwijs aanzienlijk geringer is, dan die aan katholiek, alge meen vormend voortgezet onderwijs. De waardering voor katholiek lager onder wijs daarentegen is bijzonder groot. Be hoefte aan religieuze vorming is hier voor in zeer vele gevallen bepalend. Van uit deze behoefte, die naar men meent bij uitstek kan worden bevredigd via het onderwijs, zijn het vooral de meer vrij- (ADVERTENTIE) lèrstopt? ELKE DROGIST HEEFT HET! zinnig georiënteerde katholieken, maar in het algemeen zelfs 40 pet van de on dervraagden, die vinden, dat hier meer waarde gehecht moet worden aan le- vensbeschouwelijk-pluriforme scholen, dan aan louter katholiek onderwijs. Ook blijkt bij vele ouders de behoefte aan inspraak met betrekking tot de religieu ze vorming groot. Ongeveer drie kwart van de docenten wil door middel van de beroepsuitoefe ning bijdragen in deze religieuze vor ming van de leerlingen, speciaal aan de lagere school. Vele docenten zeggen daar bij weinig of geen behoefte te hebben aan louter katholieke scholen. Bezinning Drs. Van Kemenade is van oordeel dat hierbij echter allereerst een intensieve bezinning nodig is over de wijze, waar op de religieuze inbreng in het onderwijs effectief kan worden gerealiseerd, voor al nu in het buitenland is gebleken, dat confessioneel onderwijs op de religiosi teit maar weinig effect heeft. Na het afwegen van de diverse voor- en nadelen van het stichten van levens- beschouwelijk-pluriforme scholen, lijkt het de promovendus wenselijk deze opzet voor het voortgezet onderwijs te trach ten te realiseren ten aanzien van bestuur, docentenkorps en leerlingenbestand. Voor t lager onderwijs daarentegen acht hij voorlopig een eigen katholieke orga nisatie nog het meest aangepast aan de bestaande behoeften en de vormingssi tuatie in dat schooltype. Op de Noordzee, ten noordei de Waddeneilanden, wordt een grote ijnenveegoefening gehouden, ,^Neio Broomgenaamd. Een :al worden geveegd, zodat de scheepvaart veel praktisch nut tian deze operatie heeft. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De dire vakcentrales hebben in een gezamenlijke verklaring geconstateerd, dat het kabinet te weinig actief is geweest in de bestrijding van de werkloosheid en te weinig geld in een veel te traag tempo voor die bestrijding ter beschikking heeft gesteld. De vak centrales achten de ontwikkeling van de werkloosheid benanwend en vinden, dat snel opnieuw geld beschikbaar moet wor- den gesteld. De financiering mag gerust inflatoir zijn, want de goud- en deviezen reserves zijn volgens de centrales groot genoeg. Afremming van de bestedingen moet volgens deze organisaties helemaal worden afgewezen. Met wrevel constateren NVV, NKV en CNV, dat minister Roolvink de werkloos heidscijfers voortdurend anders groe peert; daardoor de werkelijke situalie verdoezelend of op zijn minst ondoorzich tig makend. Bijzonder benauwend ach ten de centrales het, dat meer dan 24.000 werknemers nu reeds langer dan zes maanden zonder werk zijn, de helft er van zelfs langer dan een heel jaar. Tot dusver heeft de regering op ver schillende manieren 600 miljoen gulden „Ingepompt" voor de werkloosheidsbe strijding. De centrales hebben dit altijd te weinig gevonden. Maar dan werd hier- 1 tegenover steeds aangevoerd, dat het ef fect zich niet meteen liet zien. Maar al de objecten, die met die 600 miljoen gul den worden gefinancierd zijn thans aan de gang, zodat het bedrag niet meer kan leiden tot vermindering van het aantal werklozen. Zelfs zullen er weer werklo zen bijkomen als die werken voltooid zijn. Niet alleen hebben de centrales dus gelijk gekregen in hun opvatting, dat er te traag en te zuinig is opgetreden door de regering, maar eens te meer Is duide lijk geworden, zo wordt in de verklaring gezegd, dat snel aanvullende maatrege len nodig zijn om grote delen van ons land buiten de randstad te hulp te ko men. „De regering schiet schrikbarend te kort. Men ziet de problemen niet, of men loopt er met een boog omheen. Mi nister Roolvink brengt het sociale ele ment te weinig tot gelding in het kabinet als het om de werkloosheidsbestrijding gaal", zo zei NVV-voorzitter A. Kloos ter toelichting. structureel karakter heeft. Daarom moet de regering vooral streven naar een structurele gezondmaking van de go- bieden en bedrijfstakken, die het meest met werkloosheid kampen. Het kabinet zal daarbij zeer ver moeten gaan met het economisch aantrekkelijk maken van vestiging van bedrijven buiten do rand stad en in haar stimuleringsbeleid tevens bestaande bedrijven moeten betrekken. Aan het verplaatsen van diensten zal bo vendien meer aandacht moeten worden besteed. Er moet opnieuw veel geld wor den ingespoten. Minstens een half mil jard. Wil men niettemin een behoudende po litiek voeren, aldus de centrales, dan kan men de financieringsmiddelen vinden door bedrijven, die het voordeel genie ten van het gevestigd zijn ln het wes ten, een heffing op te leggen op grond van dat voordeel. Als voorbeeld voor de traagheid van de regering noemden de vakcentrales het feit, dat „voor ledereen zonneklaar is. dat op geen stukken na 't aantal wonin gen zal worden gehaald, dat de regering in aanbouw wil nemen. Waarom die 10.000 woningwetwoningen, die ln petto worden gehouden, er niet meteen inge gooid? Bovendien is de bouwerij geen de- vlezenkwestie". AMSTERDAM (ANP) De Jaarom zet van de prostitutie wordt geschat op 300 a 400 miljoen gulden en de beta lingsbalans profiteert daarvan met 100 miljoen. De fiscus krijgt 70 80 mil joen gulden. Een en ander zei de Amsterdamse pdvocate, mevrouw mr. J, L. Bakker- Weesing, in haar pleidooi in een zaak tegen een bordeelhouder uit de hoofd stad voor de Amsterdamse rechtbank. Er bestaat een soort kartel gezien de eenheidsprijs van de proitltuées waarin men blijkbaar niet wil ingrij pen, zo betoogde de raadsvrouwe. De schatting van de jaaromzet is gemaakt op basis van 3000 prostituees. (Van onze bijzondere medewerker Frank de Jong) KOEALA LOEMPOER, mei Aan staande maandag 13 mei komt de Ma leisische vice-prcmier Toen Abdoel Ra- zak voor drie dagen een bezoek aan ons land brengen op uitnodiging van de Ne derlandse regering. Hij zal onder meer door koningin Juliana in audiëntie wor den ontvangen. Het wordt het eerste be zoek aan Nederland voor de 46-jarige staatsman, die vanwege zijn koortsach tige activiteit ln zijn land de bijnaam van „Go-go-go deputy" heeft gekregen. Razak, die per maand nooit minder dan 45.000 kilometer afreist en in geen 13 jaar een behoorlijke vakantie heeft ge noten. is momenteel op rondreis op het Europese vasteland om geld in te za melen voor een groots vijfjarenplan voor Maleisiës ontwikkeling. Het plan voorziet in een totale inves tering van 12.6 miljard gulden, maar men heeft inmiddels al 30 procent van de projecten geschrapt wegens gebrek aan geld. Voor de periode 1966-1970 had Maleisië gemikt op «en totaal van 2.3, miljard gulden aan buitenlandse hulp. Nu de helft van deze periode is verstre ken. hebben vier Europese landen waaronder Nedeland in totaal voor 160 miljoen gulden aan daadwerkelijke hulp toegezegd of gegeven. Dat is nog geen acht procent van hel gevraagde. De huidige rondreis van Razak. het onbetwiste „brein" achter de schermen van Maleisiës Alliantieregering van premier Tengkoe Abdoel Rahman, luidt een periode in waarin Maleisië zich langzaam maar zeker gaat richten op nauwere samenwerking en handel met landen van het Europese vasteland. In een interview dat ik aan de vooravond van Razaks vertrek met hem mocht hebben, maakte hij er geen geheim van, dat Maleisië niet langer rekenen kan en mag op grootscheepse verdere steun' van de landen van het Britse Gemenebest zoals Australië en Nieuw-Zeeland. „We moeten nu steun krijgen van andere lan den, met inbegrip van Nederland", al dus Razak, die daarmee de afnemende afhankelijkheid van zijn land tegen over het Gemenebest onderstreepte. zat de miniate* is een jaemi look"' richting ingeslagen voor hulp uit hel buitenland, vooral nu Engeland te kennen heeft gegeven eind 1971 zijn 10.000 soldaten uit dit land terug te trek ken. Do legering van de troepen droeg in de afgelopen jaren in niel geringe mate bij aan de Maleisische economie en defensie. 1800 gulden per jaar Hét voornaamste doel van Maleisiës ontwikkelingsplan is de •verhoging van de welvaart voor zijn 8.5 miljoen zielen. In het begin van de zeventiger jaren zullen dat er met het hoge geboorte cijfer van 3 procent per jaar ruim 10 miljoen zijn en voor die tijd wil de regering werkgelegenheid scheppen voor minstens een half miljoen arbeiders. De regering wil aan het eind van het plan het hoofdelijk inkomen van de bevol king gestegen zien met vijf procent: tot 1800 gulden per jaar. Voor dit doel moe ten grootscheepse industrialisatieplan nen worden verwezenlijkt en moet de landbouw worden uitgebouwd op een wijze, die tot de verbeelding spreekt. Nu de prijs van natuurrubber aanzien lijk is gedaald lot nu toe hot belang rijkste exportprodukt moeten andere produkten als palmolie en hout de voor rang krijgen. Maleisië, viermaal zo groot als Ne derland, gaat volgend jaar mei de der de verkiezingen tegemoet. De Alliantie van Rahman en Razaks UMNO-partij met de Chinese MCA en de Indiase MIC staat voortdurend bloot aan scher pe kritiek van de oppositiepartijen, waaronder vooral de extreem-linkse Ar- beidspartij flink aan de weg timmert. De UMNO vreest stemmenverlies als de oppositie de kans krijgt om het uit blijven van de nodige buitenlandse steun aan Maleisiës ontwikkeling als verkie zingsargument uit te buiten. Daarom hecht men in Koeala Loempoer grote waarde aan de huidige rondreis van Ra- zak, die onder andere ook nog minister van Defensie is, waarnemend minister van Binnenlandse Zaken en minister van Regionale en Nationale Ontwikke- naal belang van iljn land boven alle partijpolitiek stelt, meent dat Maleisië in het verleden te zwaar beeft moeten steunen op het Britse Gemenebest. „We hebben veel vrienden nodig, vooral in de ontwikkelde landen. Daarnaast wil ik onze strijdkrachten uitrusten met de meest moderne wapens. Daarom zal ik ook verscheidene fabrieken van oorlogs- materfee! bezoeken, onder andere In Frankrijk en België Frankrijk staat bovenaan de lijst van hulpverlenende landen met een aange boden krediet van 75 miljoen gulden en een onbekend bedrag daarboven als dit krediet uitgeput raakt vóór 1970, België heeft 21 miljoen gulden beloofd en De nemarken heeft een rentevrije lening van 14 miljoen gulden beklonken. Nederland komt op de vierde plaats met 'n kleine 5 miljoen fulden. Dit be drag is opgesplitst in 'n lening op gemak kelijke voorwaarde (6 procent rente, te rug betaling vinnen 15 j.) van 2 miljoen gulden en een toezegging van een klei ne drie miljoen gulden, waarover Razak zonder twijfel in Nederland verdere be sprekingen zal voeren met de Nederland se minister zonder portefeuille, belast met ontwikkelingshulp, drs. J. R. Udink. De heer Udink is in maart in Maleisië op bezoek geweest. Zijn aanbod tot Ne derlandse technische hulpverlening aan een palmolieproject van 50.000 hectare in het Trenganoegebied in het noordoos ten van West-Maleisië heeft in de kran ten een uitent gunstig onthaal gevonden. De blauwdruk van het project, waaraan in Nederland door Maleisische en Neder landse deskundigen wordt gewerkt, na dert zijn voltooiing. In juni zal het plan officieel aan de Maleisische regering kunnen worden aangeboden. Het project gaat, als alles meezit, als voorbeeld die nen voor soortgelijke palmolieprojecten elders ln Maleisië. West-DuiUland. dat Razak van 19 tot 23 mei bezoekt, moet nog dc eerste Pfennig daadwerkelijke hulp aan Maleisië bieden.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11