3 Oktober-Yereeniging herdenkt Slag bij Heiligerlee en toont evoluerende mens Leefbaarheid van Noordwijk woon- en badplaats onder de loep genomen als UW MENING DONDERDAG 9 MEI 1968 Al!o cditie.i DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 „VAN SMEEKSCHRIFT TOT HANDVEST Precies vierhonderd jaar ligt de Slag van Heiligerlee, waarmee in 1568 de 80-jarige oorlog van start ging, achter ons. Zes jaar lang zou ook Leiden ten zeerste betrokken worden bij het Spaanse geweld, dat Phi lips II ontketende tegen de Nederlanders, die in Willem van Oranje zo'n groot strijder voor de vrijheid hadden. Maar niet alleen deze Prins schreef historie, ook Leidens burgemeester v. d. Werf, die zijn uitge hongerde volk in een door de Spanjaarden hermetisch afgesloten stad tot kalmte wist te manen, heeft zijn naam onverbrekelijk weten te ver binden aan de geschiedenisboekjes. Dat er bij het ontzet van de Sleu telstad nog leven was binnen de stadspoorten was te danken aan deze burgervader, die indertijd op zulk een voortreffelijke wijze de voedsel rantsoenen beheerde. Als uitgangspunt voor haar historische optocht heeft de 3-October-Vereeniging voor dit jaar gekozen het uitbreken van de 80-jarige oorlog, die in feite slechts zes jaar duurde, maar des ondanks nog 74 jaar op een vriendelijk en laag pitje zou voortsudderen. MILITAIRE PARADE NOG ONZEKER ONDER DE titel „Van Smeekschrift tot Handvest" zal dit jaar de 3-okto- beroptocht zich door Leidens straten bewegen. Acht praalwagens, 350 deel nemers, 60 ruiters, 7 muziekkorpsen, alsmede vele historische attributen zul len een indruk geven van de voor naamste gebeurtenissen, die zich sinds de Spaanse oorlogsverklaring hebben afgespeeld. De kleurrijke stoet zal een beeld geven van de evolutie van de mens, die naast vele oorlogen en geweld daden ook op ander terrein actief is geweest. Hoewel niet geheel gespeend van strijdbeelden zal het hoofdmotief van deze stoet dan ook niet de oorlog zijn. De rij zal worden geopend door een praalwagen waarop de aanbieding van het smeekschrift wordt voorge steld. Daarna volgt het grote schaak spel tussen Philips II en Willem van Oranje. Tot zover de historische feiten waarop de Leidse 3-oktoberfeesten ge baseerd zijn. In groep 3 „duiken" we de 17e eeuw in waarin de godsdienstkwestie, de overwintering op Nova Zembla van Heemskerk en Barentsz, het verblijf van Hugo de Groot in de boekenkist en de oorsprong van de Oost-Indische Compagnie, die ons land nu niet be paald een al te beste faam heeft ge geven, maar in ieder geval wel heeft bijgedragen tot de ontwikkeling van ons land, worden belicht. De ontwik keling van kunst en ambacht worden in de volgende groep uitgebeeld en met name dan de lakenindustrie, die in Leiden zo'n groot bolwerk kreeg. Een praalwagen met daarop een weef getouw van het Leidse laken illustreert dat overduidelijk. Via het „vrijheid, gelijkheid, broederschap" en het Paard van Troje komen we dan bij de poli tiek en romantiek van de 19e eeuw waarin in 1839 de eerste locomotief, ..De Arend" zijn eerste gang maakte van Haarlem naar Amsterdam. ROODE KRUIS-KOLONNE DE EMANCIPATIE van de vrouw, die aan het einde van de 19e eeuw kiesgerechtigd werd ontbreekt ook niet evenmin als de ontwikkelingshulp de naastenliefde. Compleet met vlag gen en de modernste ambulancewagen zal een kolonne van het Ned. Roode Kruis acte de présence geven. Leer lingen van de koopvaardij-zeevaart- scholen, functionarissen en illegale persmensen zullen het verzet er bevrijding uitbeelden in de jaren '40- '45. Zo mogelijk zal een Canadese af vaardiging aanwezig zijn, terwijl ook alles in het werk gesteld wordt om de Irene Brigade te laten aantreden. Om dat vrijwel geen uniformen mee krijgen zijn (alleen het Legermuseum beschikt nog over deze kledij) zal dit laatste wel een fictie blijven. Het Handvest van San Francisco in 1948. waarin de rechten van de mens staan opgetekend, vormt het slot van deze stoet, waaraan circa 1000 personen him medewerking verlenen. GEEN BEAT VORMT DEZE historische optocht een „zeker" punt op het feestprogram ma, omtrent het houden van de mili- laire parade, die 's morgens om half tien reeds velen naar de Breestraat doet ADVERTENTIE Ah, wat een bouquet Ollanier Brandy, eeu originele eau de vie Franchise. Een chique, gloedvolle brandy, gestookt uit zuivere witte wijn. Opgevangen in eikenhouten fusten, die 10 jaar lang gerust hebben in koele kelders. Ja, 'n grote cognac deze Olla nier! Niet te koud drinken, dat komt bouquet en smaak ten goede COSTER'S "N stokje van de week» OLLANIER BRANDY 40%: per fles slechts 10,95 übster wijnen en gedistilleerd Sleenstraat 8 Telefoon 21361 Herenstraat 6 Telefoon 30069 Haarlemmerstraat 204 TeJet 21611 begeven, bestaat nog onzekerheid. De minister van defensie heeft verklaard dat in dit bekende onderdeel, waarmee de militaire overwinning wordt her dacht, te veel manuren gaan zitten. Mocht deze traditie ook dit jaar weer in ere worden gehouden dan zullen in ieder geval minder troepen aantreden ten einde te bezuinigen. Vast staat dat, in tegenstelling tot vorig jaar, de beatlustigen een dansgelegenheid moe ten ontberen. Bestond twee jaar geleden voor het dansgebeuren op de Lammermarkt grote belangstelling, het jaar daarop liep de interesse van de jeugd al sterk terug zodat het 3-oktoberbestuur dit jaar maar van af ziet. Traditiegetrouw zullen ook nu weer cadeaus worden uitgereikt in de rust en verpleegtehuizen. Woensdag 2 ok tober trekt dan ook weer het „verlich te spektakel" dat Taptoe heet door de straten, terwijl donderdagmorgen af het bordes van het Stadhuis reveille zal worden geblazen door het Leids Politie Muziek Gezelschap (LPMG). Daarna volgt dan de uitreiking van haring en wittebrood en kunnen even later de stemmen worden beproefd in het v. d. Werfpark waar koraalmuziek gegeven zal worden. TRAMPOLINESPRINGEN DE JONGEREN kunnen op dit „feest voor jong en oud" hun hart ophalen in de Doezastraat (plaats nog niet definitief) waar een démonstratie trampolinespringen ten beste zal wor den gegeven. Op het Levendaal kun nen de jongelui hun technische vaar digheden op de bromfiets testen in zgn. behendigheidswedstrijden. Terwijl de allerkleinsten weer zullen worden ver gast op een kindervoorstelling, dat vorig jaar aanmerkelijk meer succes oogstte dan de gebruikelijke „J. Klaas- sen en Katrijn"-voorstellingen, wordt op de Kaasmarkt (ook deze plaats is nog niet definitief aangewezen) een draaiorgelconcours gehouden. In de avonduren zal in de Pieterskerk een kerkdienst worden gehouden en zal de Stadsgehoorzaal dienen als plaats van handelen vor een cabaret-revue-gezel- Woensdagavond en de gehele don derdag zal het Lunapark weer het centrum worden van veel feestvreugde. Ook dit jaar zullen de kermiswagens weer opgesteld worden op het Schut tersveld. Voor de laatste maal? Mr. P. J. de Ruyter-de Wildt, voorzitter van de 3-Oktobervereniging, kon ons op Doelen" waar de ledenvergadering dit punt gisteravond in restaurant „De werd gehouden nog geen uitsluitsel geven. Wel meende hij te kunnen stel- len Hat Ha laatctA k»nxicia»n" nn K™ngspei SPORTVERENIGING ADVENDO TE LANGERAAR VIERDE 2E LUSTRUM Zondag vierde Advendo haar 10-jarlg zij de toekomst van de vereniging z(jn len dat de laatste „kermisjaren* dit terrein geteld zijn. Hij hoopte in ieder geval dat de regen dit jaar geen al te grote spelbreker zal zijn. MEDE DOOR DE drainagemoeilijk heden, waarmee veel geld gemoeid was. heeft penningmeester drs. J. H. C. Laman de eindjes niet aan elkaar kunnen knopen. Hij toonde gister avond een nadelig saldo van 2885,43. Dat neemt niet weg dat het bestuur het volste vertrouwen in hem heeft gesteld. Evenals de heren H. E. v. d. Heide en J. P. Zwanenburg werd hij dan ook herkozen. In de vacatures, die in de vereniging ontstaan waren door het heengaan van dr. N. A. Comman deur en dr. F. J. Doornink werd voor zien door drs. A. D. Nieuwenhuizen- Segaar jr. en mr, J. W. Filippo, eco nomisch directeur van het Diaconessen- huis, die beiden bij acclamatie wer den gekozen. bestaan op feestelijke wijze. De feestdag begon morgens om II uur niet een Eucharistieviering voor alle leden. De geestelijk adviseur kapelaan A. van Well sprak de jongens en meisjes toe en be sloot de viering met een „lang zal ze In het parochiehuls was daarna een ontbjjt voor de kleuters en de leden uit klas 1, 2 en 3. De 180 kinderen lieten zich de broodjes, krentenbollen en limo nade goed smaken. Om 13 uur vertrok de feestelijke en keurig geklede stoet voorafgegaan door Arti naar de veiling. Na de opmars op muziek van Arti sprak de voorzitter de heer G. C. J. den Elzen een welkomst- De kleuters openden met een zeer ge slaagde sprookjeswereld o.l.v. mej. Th. Hoogervorst. Onder het zingen van be kende kinderliedjes werden de spelletjes gedaan. Bij het laatste lied werd mevr. den Elzen in de kring geroepen en werd haar een prachtige bloemenmand aan geboden. Klas 2 deed en leuke oefening op ban ken, terwijl de eerste klas een ritmisch deed. De Jongste Jongensgroep ADVERTENTIE EEN STERK STAALTJE KINDERBLOUSES leeftijd 4 jaar vanaf 2,95 KINDERBLOUSES met lange mouwen vanaf 5,95 liet zien dat ze na enkele maanden wis ten hoe ze veilig konden klauteren en klimmen. De meisjes van klas 3 werkten keurig aan de brug. Klas 5 Het een vr(j moei lijke kastoefening zien. Als laatste voor de pauze trad de keurgroep meisjes 12 j de belofte dat ze de film tot en met 15 jaar op. Zij lieten zien dat I avond te zien zullen krijgen. want hun lange matoefening wat perfect uitgevoerd. Dit onder leiding van de heer L. Hendrikse. Tijdens de pauze werd 'n verloting gehouden. De hoofdprijs een grote skelter werd gewonnen door Mar- go Versluis. Na de pauze gaf de Judo-afdeling van Advendo o.l.v. de heer M. Hol een zeer geslaagde demonstratie. Klas 4 deed een feilloos ritmische oefening op eei sportmars, terwijl 7 kinderen uit deze groep keurig op de evenwlchtsbalk werkten. Na een vlotte oefening van de jongens op de lange mat sloot de keur groep met een vrije oefening op muziek. De voorzitter sloot hierna de middag die In het teken van de Jeugd stond en nodigde iedereen uit voor zondag 19 mei. Die dag vieren de senioren namelijk hun feest. Mej. M. Lek bood de leidster mej. Th. Hoogervorst en de leiders de heren L. Hendrikse en M. Hol een boe ket bloemen aan voor het vele werk dat zij gedaan hadden om deze middag te doen slagen. 's Avonds was er ln het parochiehuis voor de leden van klas 4 tot en met de 13-jarigen een filmavond. Twee voor films werden vlot gedraaid en na een consumptie ging iedereen klaarzitten voor de hoofdfilm, maar tot Ieders grote teleurstelling deed het filmtoestel het niet meer en moest de voorzitter de jongens en meisjes naar huls sturen met ADVERTENTIE EEN STERK STAALTJE HEREN BADSTOF OVERHEMDEN Rood Turkoolse Beige Lindegroen 12.9 GORDIJNENSHOP Haarlemmerstraat 179 Haarlemmerstraat 172-174 VOORHOUT „Mottige polder" te Voorhout dateert van 1628 Ingelanden van de „Mottige Polder" hielden hun jaarvergadering in café „De Bonte Koe". Voorzitter Marc. J. v.d. Vlugt deelde mee dat er in het afgelo pen jaar geen wateroverlast is geweest. De gehele waterhuishouding is naar wens verlopen, dus geen nadelige ge volgen. Spreker waarschuwde om de slootkanten niet te spuiten met Amy- trol-spuitmiddél, want hierna is het wa ter uit de sloten niet meer te gebruiken voor andere doeleinden. De mededeling van de voorzitter dat het bestuur een zomerpell heeft ingesteld, kon by een ingeland geen instemming vinden. Na bespreking bleek wel dat het heel moel- ïyk Is het een ieder, hetzy bollenkweker of veehouder naar de zin te maken. De diverse hoogten van de landeryen spe len hierby een grote rol. De secr.-pen- ningmeester de heer L. P. H. Standaert deelde mee dat er, na voldoening van nog wat achterstallige gelden een 500 gulden in kas was. De begroting 1968 werd vastgesteld op een bedrag aan in komsten en uitgaven van 4280,De polderlasten behoeven niet te worden verhoogd door deze sluiting en biy'ven dus 30.per ha. Er is een saldireser- ve van ruim 3000,Voorts deelde de secr.-pennlngmeester mee. dat hij na informatie een gedeeltelijk antwoord had ingewonnen op de in het vorig jaar gestelde vraag: „Hoe oud is de Mottige Polder en waaraan is de naam ont leend?" De Mottige Polder dateert van het jaar 1628 en moet vroeger veel gro ter geweest zijn dan nu met zyn 96 ha. want toen liep de Haarlemmertrek vaart er midden door. Het woord „mot tig" is waarschijniyk ontstaan omdat het voorkwam dat de poldermolen er jaren lang slecht tmottig) uitzag: of ook wel wordt de mening geuit, dat er in de pol der veel mollen waren en dat de toen malige boeren het „mottig land" noem- De aanwezigen brachten hun dank in de administrateur, voor zyn attentie m onderzoek (de toenmalige vraag steller was nu niet aanwezig). De voor zitter M. J. v.d. Vlugt werd nu weer tot voorzitter van het polderbestuur geko- Spreekuren secretarie De burge meester van Voorhout is vrydag 10 mei verhinderd zyn wekeiyks spreekuur te houden. Het spreekuur van wethouder J. G. Huigsloot wordt op vrijdag 10 mei gehouden van 7 tot 8 uur des avonds. KATH. VROUWENBEWEGING Ten besluite van het winterseizoen roept het bestuur der KVB afdeling Voorhout de damesleden op naar de by- eenkomst ln café „De Bonte Koe" op dinsdag 14 mei des avonds acht uur. De agenda luldti vyfmlnutenpraatje door de G.A. pater Mooy, Spreekster, zuster Faustina met het onderwerp „onge huwde moeder" mét vertoning van kleu rendia's; zoals elk jaar gewend in de meimaand verloting van een jongens pakje of meisjesjurkje onder moeders die nó 9 mei 1967 een baby kregen. De dames zullen deze laatste avond, na al die schoonmaakdrukte, wel veelvuldig gehoor geven aan de uitnodiging deze avond aanwezig te zyn. Er wordt momenteel te Voorhout weer veel actie gevoerd om de vele bejaar den in de gemeente weer een gezellige uitgaansdag te bezorgen. En alles werkt weer mee. Dat Is in Voorhout een van zelfsprekende zaak geworden trouwens. Het bestuur der Oranje Vereniging het welk deze tochten etc. uiteindeiyk orga niseert, heeft vastgesteld dat de be jaarden zaterdag 8 juni a.s. een ge- noegiyk uitstapje wordt aangeboden. En nu weet ledereen dat dit comité huis- aan-huis een leeg zakje bezorgt met de bedoeling dit later gevuld terug te ha len. Zo ls ook de toneelvereniging „Cul tuur Verheft" met haar repetities in de toneelmast geklommen om op dinsdag 21 mei a.s. in de grote zaal van het parochiehuis het blijspel op te voeren: „Nicodemus en z'n schaduw". Des mid dags houden zy hun generale repetitie en dan kunnen de bejaarden reeds van hun spel genieten en 's avonds komt de zaal vol met jongeren. Ook de netto opbrengst van deze toneelavond komt ten goede van de bestryding van de kos ten voor de bejaardentocht. De afdelingen Noordwijk van de ARP on CHU hebben gisteravond ln „Het Verenigingsgebouw" voor een groot aan tal belangstellenden een forumavond be legd over politieke zaken de gemeente betreffende. Het forum bestond uit le den van de prot. chr. fraktie ln de ge meenteraad. De vragen werden recht streeks aan het forum gesteld, waardoor het debat levendiger werd en scherper, openhartiger. Leider van het forum was de heer J. N. Daalbergen, die zich uit stekend van zyn taak kweet. Uit de veelheid van vragen van de meest uiteenlopende aard - b.v. Wordt het Vuurtorenplein de „vuilnisbak" van Leiden? Waarom moeten plaatseiyke in- dustriën verhuizen? Is het Juist van de prot. chr.-fractie dat zy heeft meege werkt aan een later sluitingsuur van de dancings? -halen wy het volgende. CHR. POLITIEK Of de fraktie ln gebreke bleef met voeren van een christeiyke politiek. Hier tegen verzette de heer Vogelaar zich heftig. Hij haalde een gedeelte aan van het raadsverslag over de laatste begro tingen. De materiële zaken achtte hy niet van dien aard, dat er „te pas en te onpas" de christeiyke principes bijge haald kunnen worden. Over het feit dat de prot. ehr.-fraktle had meegewerkt aan het latere sluitingsuur van de dancings, stelde hy dat hy en enkele andere raads leden steekproeven hadden genomen ln gelegenheiden, waarby vastge- weinig is". De aanleg van de Parallelbou levard noemde hy niet ten koste gaan van sportakkomniodatie of andere be langrijke zaken. Voorts deelde hy mede. dat reeds plannen voor een bejaardente huis gereed zyn, als initiatief van d« plaatseiyke protestante kerken en dat met de bouw van de aula op de Alge- Begraafplaats moet worden ge- Uit de vergadering kwam het Ingry- pende voorstel de dorpen voor het ver keer te sluiten en dan parkeerplaatsen te maliën aan de Lageweg en by de Jo- hanna-hoeve. Dit werd door de heer De Wltt niet uitvoerbaar geacht, ondanks het grote gebrek aan parkeerruimte. Er wordt wèl overwogen de parkeerver bodsboden op drukke dagen niet te laten werken, bv. door er zakken over te doen. Waar de parkeergelegenheid in de toe komst zal moeten komen, weet nog nie mand, maar het zal er moeten komen! Wat betreft de afsluiting van de dorpen, merkte de heer De Wltt op, dat de «ver- wogen afsluiting -van de Hoofdstraat reeds veel tegenstand ontmoette. Uit de vergaderinng kwam naar voren wat het aktlecomlté precies wilde, nl. de oude dorpskern behouden zoals zy Is. De heer De Geus vond dat echter niet de steld werd. dat in de bezochte dancing waard. Hy moest zeggen dat LEIDEN ONTSLAG LERARESSEN YHMO - het Casino - geen aanstootgev ken plaatshadden. Dat Is een vooruitgang ergeleken niet de situatie van een vyftal jaren geleden. Wethouder De Geus verdedigde de vooruitstrevende plannen betreffende het woonklimaat in de gemeente. Dit in te genstelling tot het onlangs opgerichte comité tot behoud van de oude dorps kern. Hy noemde de situatie nog gun stig vergeleken by Leiden en Delft, waar een steeds drukker wordend verkeer - met daaruit voortvloeiend een groeiend gebrek aan parkeerruimte en een grote koncentratie van mensen, benevens te straten de problemen van de ge meentebesturen vormen. Dat Noordwyk uitgegroeid is van een elite-badplaats de oorlog) tot een oord waar dag jesmensen massa-toerlsme bedryven, is niet te wijten aan het gemeentebestuur. Dat kan slechts maatregelen treffen om dit toerisme en wat daarmee verband houdt ln goede banen te leiden door we- te leggen of te verbreden, par- keergelegenheden maken en het verkeer te regelen. De heer De Geus neemt aan. dat genoemde ontwikkeling nog verder toe gaat nemen. INTERNATIONAAL BELANG Hy stelde dat de rekreatle aan de Noordzeekust van international belang In en dat daardoor niet van liet gemeen- tebeNtuur verlangd kan worden dat zij or zorgt dat voor een rustig leven de Noordwijkse bevolking - voor zo- die niet aan toerisme verdient !- maatregelen van drastische aard ivor- etroffen. „Tot heil van Noordwyk het gemeentebestuur Juist maatre gelen tref len om de voornaamste hron- an inkomsten voor Noordwyk, de bollenkultuiir en het toerisme, zo groot mogeiyk te maken". „daar alleen maar rotzooi staat" uit wonlngtechnlsch oogpunt. Hy vond. dat „men" over zaken sprak waarvan men geen verstand heeft. „In Katwyk gaat de gehele oude kom verdwynen en wordt modern badcentrum gebouwd. In voor Noordwyk-Blnnen en reeds daar van duizelen wy hier. Het gemeente bestuur kan niet voldoen aan verzoeken om hier en daar een oud huiaje te laten SASSENHEIM AUTO SNEED LEIDSE BROMMER Gisteravond omstreeks tien uur reed het echtpaar P. uit Leiden op een bromfiets langs de Rijksweg onder Sassenheim in de richting Leiden. Gc- !yk met hen op reed een auto in dezelf de richting, die echter plotseling vooi de bromfiets om afzwenkte naar het daar ter plaatse aanwezige benzine station. Het gevolg was dat de brom fiets de achterzijde van de auto raakte Mevrouw P., die op de duo zat, werd van het rijwiel afgeslingerd en moesl later op advies van dokter De Graaf van Sassenheim voor controle worden overgebracht naar het A.Z.L. te Lei den. Na onderzoek kon zy echter naar haar woning worden vervoerd, waar schijnlijk zijn een hersenschudding en enkele andere mankementen het ge volg van de aanrijding. De bestuurder van de bromfiets, de heer P. klaagde over pijn in de schouder n arm, doch kon eveneens naar huis. De brommer werd beschadigd, de aanrijdende auto liep zo goed als geen schade op. De politie onderzoekt de schuldvraag. VERKEERDE FIETSPAD Op de Wilhelminabrug te Leiden vond gistermiddag om 17.30 uur een botsing plaats tussen een 17-Jarlge bromfietser en een 53-jarige wlelrydster. De brom fietser kwam uit de richting Zoeter- woude. De wlelrydster reed op de ver keerde weghelft er was aan de an dere zyde óók een rijwielpad en do bromfietser kon haar. niet meer ontwy- ken. De jongeman liep een hersenschud ding op en is vervoerd naar het Aca demisch Ziekenhuis. De dame had geen lichameiyk letsel. EXAMENS UNIVERSITEIT Aan de Rykaunlversiteit te Leiden zijn geslaagd voor het doot.ex. Psycho logie. de heer J. Zwart (Den Haag) en mevr. D. A. Maler-Termos l Den Haag i doct.ex. Farmacie, de heer P. G. N. v. Hagen (Leiden) en F. R. F. M. Hamer (Leiden); doct.ex. Sociologie, mej. E. S. TJon Plan Gi (Roosendaal). Over de verkoop van de woning aan de Quarles van Uffordstraat Aan een buitenlander kwam kritiek uit de verga dering op het feit dat de prot. chr.- fraktle zich achter het besluit van wet houder Sedelaar had gesteld. Er was evenwel bekend, dat niet de hele fraktie het ermee eens was. „Het is de kunst in de politiek te zeggen, wat niet wordt gemeend maar dit kan men geen chrlste- iyke politiek noemen", vond de vragen steller. Verschillende forumleden vonden het Inderdaad geen sterke zaak van de wethouder. Echter was in de gemeente raad de kwestie zodanig gepresenteerd, dat het neerkwam op een motie van af keuring. Men had grote waardering voor de eeriyke en nauwkeurige wyze waar op de heer Sedelaar zich gedurende zyn ambtsperiode van zyn taak had gekwe- sn men wilde hem „voor die misser laten hangen". Verder werden aan de orde gesteld de vervulling vao het zeewater, de ont- olklng van het zeedorp en de eventuele Invoering van een kansspel als roulette, iteld dat dat kansspel niet langer In Nederland verboden blijft. Hierover uit Als reserves voor dit team zyn aan- zaal, nadat de prot. ehr.-fraktle lauw gewezen: Schelllngerhout en Th. de reageerde: „Men kan niet God en Mam- Bruin ISleutels), Boekwyt (UVS) en v. Leideii'Den Haag saterdag elftallen De zaterdagteams van Lelden en Den Haag zullen elkaar op dinsdag 14 mei a.s. ontmoeten op het terrein van de v.v. „Wassenaar" aan de Marlastraat (Kerkehout) te Wassenaar. De aanvang van deze wedstrijd 18.45 uur. De opstelling van het Leidse zater dagteam luidt nis volgt: Doel: Theelen (UVS): achter: v. d. Mey (MKV), J. Verkuylen (UVS), W. 8tlk- kelorum en J. de Hoer (beiden Sleu tels); midden: Veefklnd en v.d. Hoe ven (belden UVS); voor: De NobcJ en Kok (beiden UVS). Marneth (VVSB) en Kattenberg (Kagla). Noordwyk ls alleen i tegeiyk dienen". Nadat verder de indervraagd werd over zyn plaats In de christen-radicale bewe ging, kwam de avond tot een einde. De discussie-avond moet als zeer ge daagd en zéker voor herhaling vatbaar i komplan worden geacht. GEMEENTEWONINGEN TE SASSENHEIM FACULTATIEVE HUURVERHOGING w Sassenheim delen de huren der daarvoor ln raad mede, dat de huurwet pei 1 mei 1968 wyziglng zal ondergaan met be trekking tot de huurverhoging van de navolgende categorieën van woningen, te ningen, waarvoor het Ryk vóór 1960 zogenaamde premie heeft gegeven; c. een beperkt aantal naoorlogse w ningwetwoningen, waarvan de jaariyk- RAADSAGENDA Aan de agenda ontlenen wy o.m.: be noeming leden Raad van Commlssarls- HLS; benoeming ambtenaar het Rt|k InmWdel, l»ibur«erl||ke ,ta"d' ultk.rino- en pensioenverordening wethouders; ge- '^"huurverhoging per 1 met 19» 1. De heer Benschop was het niet met hem eens. Hij vond de ontwikkeling van badplaats tot vermaaksoord bezwaarlijk, en stelde dat de Noordwijkers deze ont wikkeling zelf ln de hand werken door bij de WV vaak te gaan informeren Mej. Dr. A. Dijksterhuis en mej. T.waarom de buren wél slapers hebben ge- Zonneveld hebben verzocht om eervol kregén en zy niet. Om die reden achtte ontslag uit hun betrekking van onder- hÜ de kansel boodschap nog teveel een scheideniyk lerares in de Duitse taal en 'ompromls. Verder vond hy. dat er by letterkunde aan dc Louise de Collgny- het «lichten van een bejaardenhuis en scholengemeenschap en lerares In de ™embad te weinig inlttatlef vsn de muslek aan het Rembrandt-lyceum. bevolking uitging. „Ze wacht maar af Mej Dtjkaterhuia verzoekt het ontslag "f1 gemeentebestuur doet", alsnog met Ingang van 1 mei 1968 te he" V»n het eens met doen ingaan. Mej. Zonneveld verzoekt de heer De Geus. Hij stelde dat de Noord- om ontslag met Ingang van 1 augustus ffl* monopoll, mogen opeisen van net mooie stuk grond waarop zij wo nen. Wel bestond naar zijn mening het gevoel niet ten onrechte dat door de ontwikkeling van het toerisme de be langen van de autochtone bevolking in het gedrang komen. Voorts deelde hy mede. dat een uitbreiding van dc sport- akkomodatie wel in het verschiet lag. .Daaraan ls de jaren Sinds 4 jaren is by de administratie van de Gemeenteiyke Sociale Dienst een boekhoudmachine ln gebruik. Toeneming j weinig* gewerkt, van de werkzaamheden, alsmede de om standigheid. dat de zeer intensief gebe- NOORDWIJK SYSTEMATISCH zigde machine van tijd tot tyd wegens KLEIN GEHOUDEN defecten uitvalt, maken de aanschaf fing van een tweede boekhoudmachine „Noordwyk wordt systematisch klein- noodzakeiyk. gehouden", verklaarde de heer Vogelaar. Bovendien zal daardoor een verdere; „Haar beleid na de oorlog ls niet ge- mechanlsering van de administratie mo- ncht geweest op de woningbouw, waar- geiyk worden. i door Katwyk een grotere toewyzlng Met deze aanschaffing ls naar raming k rijgt dan Noordwyk. Er sfln na de oor een bedrag van 30.000,- gemoeid. log ruim 2000 huisen bygebouwd, wat te facultatief, hetgeen wil zeggen dat voorgestelde huurverhoging alleen kan doorgaan als de huurder daarin bewil ligt, dus by overeenkomst tussen ver huurder en huurder. De wet bepaalt, dat een Jaariykse huurverhoging van ten hoogste 4 pet. mag worden overeengekomen voor niet minder dan vyf jaar. Een over eengekomen jaariykse huurverhoging mag in beginsel voor de le maal in gaan op 1 mei 1968 en vervolgens tel kens op 1 januari. Indien de verhuurder en de huurder het niet eens kunnen worden over de nieuwe prys, kan de verhuurder de huur opzeggen en op de voorgeschreven wyze een vordering tot ontruiming IndieneD bij de kantonrechter, onder overlegging van een verklaring van de huuradvies- commissie, waarin het oordeel over de redeiykheid van het aanbod van de ver huurder is vervat. B en W stellen voor te besluiten tot de hierboven vermelde verhogingen van de Prof, dr, II, D, Kloosterman te Leiden overleden Op 68-jarige leeftyd is maandag te Leiden, na een kortstondige ziekte, overleden prof. dr. H. D. Kloosterman, hoogleraar aan de faculteit der Wis- en de oorlog Te i Natuurkunde der Rijksuniversiteit te Leiden om les te geven in de wiskun- dlge analyse, meer ln het byzonder de algebra en de getallentheorie. Prof. Kloosterman, die verbonden was aan het Mathematisch Instituut, was onder meer lid van de Konlnkiyke Akademle van Wetenschappen. De thans overle dene werd in 193U lector. Op 13 maart 1947 volgde zyn benoeming als hoogle raar. De begrafenis heeft heden in stilte plaats gehad na een rouwdienst in het Groene Kerkje U Oegstgsest. cultatleve huurverhoging per 1 mei 1968 uitvoering wet uitkeringen wegen; vast stelling bouwverordening en met le wy ziglng daarop; uitvoering artikel 85 wo ningwet. VOORSCHOTEN INBRAAK IN V00RSCH0TENS RAADHUIS In het raadhuis van Voorschoten de belendende, bijbehorende percelen (b.v. de afd. boekhouding) ls ln de nacht van woensdag op donderdag in gebroken. De Inbrekens) verschafte!n) zich toegang vla een ruitje van de af deling beplantingen, waarvandaan, door een deur te forceren, toegang werd ver schaft naar de centrale boekhouding en vandaar uit naar het kantoor van de ontvanger. In het laatste kantoor wer den uit een bureau-la enige tientjes ge stolen: het Juiste bedrag ls nog niet bekend. Ook de Openbare School werd door de Inbreker)s) bezocht. Hier Is niets vermist. De politie heeft de zaak In on derzoek. Doordat er geen bureaus wer den geforceerd, valt de schade mee. Duivenvoorde (WSB). LFC EN SPARTA 3 SLUITEN EERSTE RONDE OM DE ZILVEREN MOLEN AF Hedenavond zullen LFC en de Sparta- amateurs In de laatste wedstryd van de le ronde uitmaken wie overgaat naar de demi-finale. De elftallen komen als volgt binnen de lynen: LFC: doel: De Hoed; achter: v.d. Berg, D. Sira, L. de Jong, H. Slra; midden: G. v.d. Heyden, P. de Jong; voor: P. Laarhoven, R. de Wit, J. Dreef, P. Gubler. SPARTA: doel: A. Smit; achter J. de Man. R. Bonneur. A. C. Jansen. A. Verhoeven; midden: L. Mozes. M. Bos- selaar: voor: M. Verhoeven, Danlëla, v. d. Munnik en Mes. MARKTEN LEIDSCHENDAM 7 mei Eieren - Aan gevoerd waren 8145 kipeleren. De note ringen waren voor 4300 eieren no 0 16,20-16,65; 14300 eieren no 1 14.20- 14,90; 21200 eieren no 2 13.10-13,70; 16200 eieren no 3 11,80-12,15; 4900 eieren no 4 10,40-11,16; 1800 eieren no 5 9.30» 9,55: 700 eieren no 6 8.00-8,20 700 kneus 1 11.00-11.80; 45 kneus 2 12.00, 31 ganze eieren 31-38 ct. per stuk. 50 eende eie ren 12.50. UITNODIGING AAN ALLEN DIE ZICH WILLEN AANSLUITEN BIJ DE GE BEDSDAGEN, DIE GEHOUDEN ZUL LEN WORDEN VAN 17 MEI tot en MET 25 mei 1968 ln de K arm el van Eg- mond aan de Hoef iNH), De algemene Intenties lulden: A. het verkrygen van een spoedige en recht vaardige wereldvrede; B. het wel slagen van het pastoraal concilie. Daarnaast kan een leder persoonlijke Intenties opgeven, die wy met u allen In de voorspraak van de H. Thereala zul len aanbevelen. „Voorwaar ik zeg u, al wat gfl ln het gebed vraagt, vertrouwt, dat gy het verkrygen zult en het zal u geworden". Vlietmolcn le Hoogmade hersteld De grote wipmolen van de Vlietpol- der, gelegen aan de Kromme Does on der Hoogmade, had ln 1954 tydens een storm het wlekenkruls verloren en heeft sindsdien een onooglyk bestaan geleid. Kortgeleden heeft dc Rynlandse Molen- stlchtlng de molen gerestaureerd en eer ln volle luister doen herryzen Op maandag 27 mei a s zal t nieuwe wlekenkruls van de Vlletmolen offi cieel door de stichting In beheer wor den genomen. Hiertoe wordt met geno digden samengekomen ln café „Pavil joen de Does" In Hoogmade by de brug en wel om circa 2.30 uur n.m. Daarna wordt gewandeld naar de molen, waar de heer D. van der Kwaak, lid van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland de plechtigheid zal verrichten.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3