Ik zou het verschrikkelijk vinden als Nederland een dopingwet krijgt Na treffer van Amancio waren Engelsen niet meer te stuiten „K.N.W.U.-DOKTER" P. VAN DIJK OP DE SCHEIDSLIJN TUSSEN 65 EN 66 Rebellen van Engelse federatie schonken tennis wereld open toernooien „TWEEDE IK" LOKT JONGE PROF NAAR (TE) ZWARE KOERSEN OOK IN MADRID EEN ZEGE (24) Sir Alf Ramsey had geheim wapen DONDERDAG 9 MEI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 DEN HAAG Vredig kan wielerpraeses dr. P. van Dijk morgen zijn zesenzestigste levensjaar ingaan nu de machtige sponsors hun door zichtige demarrages schijnen te hebben gestaakt en aan het omvangrijke doping- vraagstuk door de invoering van rigoureuze controles geen hoofdstukken zijn toe gevoegd. Orthopedisch arts P(iet) van Dijk, „hoogwaar digheidsbekleder" in Neêr- lands bij tijd en wijle veel bekritiseerde bond, accep teert de mijlpaal in zijn leven gelaten, alsof hij er nauwe lijks vrede mee kan hebben de etherlucht van operatie zalen, de gekwetste knieën van zijn talrijke patiënten en zijn praktijkadres te moe ten missen. Maar dr. Van Dijk is optimist. Depressies, die lange tijd vanuit alle windstreken van fietsend Nederland richting Nieuwe Uitleg trokken, worden met luchtige handgebaren weg gewuifd als zijnde niet aan wezig. „Wij hebben geen problemen en wanneer er sporen van zijn, wordt de hele kwestie geweldig over trokken". Waren er dan geen moeilijk heden met de samenstelling van een Tour de France- ploeg? Was de houding van de K.N.W.U. in recente dopingskwesties dan niet labiel? Was er dan geen controverse tussen Pellenaars en de K.N.W.U., geen ge wroet achter extra-sportieve schermen? Was er dan in het geheel geen stremming in het beleid toen daar eensklaps een tweede Tour de France- ploeg ter sprake kwam? „Felix Lévltan en Jacques Goddet had den vanuit Parijs laten weten dat we. wanneer wij daar prijs op stelden, evenals Frankrijk, Spanje en Italië met een twee de ploeg konden inschrijven. Daar werd echter de restrictie aan verbonden dat wij (de KNWU) die ploeg zelf aouden moeten financieren. Wij juichen dat idee toe. maar het grote probleem was dat wij geen geld hadden voor een tweede ploeg. De sportcommissie en het hoofdbestuur wa ren unaniem van mening dat een even tuele tweede ploeg moest worden samen gesteld uit jonge renners, die echter geen Tourervaring zouden hebben. Een logisch gevolg van ons gebrek aan kapitaal, waar uit dat team zou moeten worden gefinan cierd. was dat de sponsors zich voor de zaak gingen interesseren- De ploegleiders wilden uiteraard met een zo sterk moge lijke ploeg naar Frankrijk, maar de sterke coureurs maken (natuurlijk deel uit van de nationale A-ploeg. Wij hebben de zaak uitgepraat. Moeilijkheden zijn er perti nent niet geweest. Alwetende wijsgeren En Harry Steevens en Rini Wagtmans?" Daar weten wij niets van. Ze zijn door ons ingedeeld op grond van hun kwali teiten. Wat hun taak zal zijn in de A- ploeg is ook ons nog niet bekend. Daar praten we met de rennere en met de ploeg- l leider een paar weken voor de Tour over. Vanneer Steevens en Wagtmans weten I te vertellen dat zij als knecht van Jan I Janssen over Frankrijks wegen moeten fietsen, dan hebben zij dat van die al wetende wijsgeren die in ieder geval meer schijnen te weten dan wij. De nationale ploeg zal zo sterk mogelijk worden ge maakt en de omstandigheden zullen op de gang van zaken een grote invloed hebbenu". Zijn trots, voorzitter te zijn van de enige wielerbond In Europa waar de do pingcontrole streng ter hand wordt ge nomen, streelt hem. Dat het gebruik van stimulantia daardoor danig binnen de perken wordt gehouden, is zijn heilige overtuiging. Enige maanden geleden zag een fraai werkstuk van dr. J. L. de Jong ste het levenslicht. Een jaar lang had de arts van de NSF het klemmende vraag stuk aan een Intensief onderzoek onder worpen Belangrijkste vraag in zijn om vangrijk rapport: ..Moet het gebruik van doping in Nederland door de overheid worden verboden" Het rapport viel on geveer samen met de tragische dood van Tom Simpson en volgens dr. Van Dijk zijn deze twee facetten er debet aan, dat de meeste coureurs ervoor terugdeinzen. Dwaas idee „De jongens moeten ontdekken dat ze ook zonder stimulerende middelen over winningen kunnen behalen. Misschien dat ze dan eens van het dwaze idee afstappen dat doping hen meer kracht geeft: Wat doping doet, is het verleggen van de ver- Dyk: geen problemen moeidheidsgrens. Markante successen zal niet één renner ermee behalen. Ik zou het verschrikkelijk vinden als Nederland een dopingwet zou krijgen- Dan krijg je toe standen als in België waar de rijkswacht jacht op overtrederè maakt, alsof het erge delinquenten zijn. Ik heb meegemaakt dat een renner achtervolgd werd door de politie. Toen ze hem eindelijk vonden, sloten ze hem in. Dat ls het niet. hé- Doping moet met vreemzame middelen worden bestreden. Ik geloof dat wij hier een heel eind op de goede weg zijn". Doping en medische begeleiding voor zowel professionals als amateurs liggen in eikaars verlengde. Arts Van Dijk. voor zitter van de medische commissie zegt er over: „Er zijn renners die him eigen dok ter kiezen. Dat is hun goed recht, want de artsenkeuze is vrij. Zo'n dokter denkt zich dan wel het een en ander te kun nen permitteren. Schrijft hij een renner, die onder zijn behandeling staat een middeltje voor waarvan hij denkt dat het goed is voor zi n jongen maar dat bij op de zwarte lijst staat, dan gaat zo'n knaap voor de bijl. De dokter gaat echter vrijuit. Anders ls het wanneer een ren ner in een selectiegroep is opgenomen. Dan valt hij automatisch onder controle van een KNWU-arts. Volgens mij zit de wortel van alle kwaad in het onvoorstel baar aantal koersen dat vooral de profs rijden. Geld lokt een jonge prof naar zware koersen. Zijn lichaamsconditie laat het eigenlijk niet toe, maar zijn tweede ik de geldwolf In bijna iedere prof. heeft de overmacht. Deze renners krijgen dan snel de neiging te „slikken". Voor de controle moet je echter niet dezelfde artsen nemen die ook begeleiders van een selectieploeg kunnen zijn. .Renners zien „doplngcon- troleurs" vaak als hun grootste vijand, terwijl zij dikwijls aan zo'n begeleidend dokter heel hun ziel bloot leggen". In fantasie Heeft de KNWt' ook geen moeilijk heden met Kees Pellenaars gehad? „Neen. we hebben hem maar wat laten sukkelen- Die man Is al zijn moeizaam verworven macht kwijt. Die wil hij terugkrijgen. De grote fout bij hem is dat hij de moeilijk heden gaat zoeken. Hij heeft vaak tegen over mij op de stoel gezeten en kwam dan met problemen die er helemaal niet Ja. alleen in zijn fantasie. Pellenaars ls net als ik, bezeten van wielrennen Dan is scheiden moeilijk. Met de ploegleiders van de extra-sportieve merken onderhou den wij overigens bijzonder prettige rela ties. Scheve verhoudingen zijn er nimmer geweest". Toch vindt dr. Van Dijk Ihet Jammer dat er soms te Jonge profs zijn. „Jonge Jon gens die nauwelijks hun sporen als wiel renner hebben verdiend, staren zich blind op de bergen geld die het dragen van een naam van een of andere firma hun kan opleveren. Het is begrijpelijk. Stuk voor stuk zijn het gewone volksjongens die geld best kunnen gebruiken Enerzijds stimu leert Tiet fiun prestaties bij grote belang rijke koersen waar altijd wel een scout op talentenjacht is. anderztfds kan het voor zo'n jonge, onervaren ion aap een grote desillusie worden Dat talentvolle renners naar buitenlandse merken gaan. vind ik persoonlijk niet erg. Afwisseling is goed. Ik betreur het alleen, dat de over heid ons geen toestemming kan geven meerdaagse wedstrijden te organiseren De mensen willen hun idolen niet alleen in criteria zien". Baan in trek Op de weigering van de overheid ba seert dr Van Dijk zijn mening: „Over dertig Jaar is heel de constellatie van het wielrennen veranderd. Het verkeer zal het wegrennen doen inkrimpen en het aantal baanrenners doen toenemen Baanwed- strijden zijn toch al erg in trek. Dat heb ik bij de zesdaagse van Rotterdam gemerkt. Vroeger ging alles naar de baan en viel er op de weg bijna niets te beleven, nu zit alles op de weg. Maar de tijd zal terug komen dat wegwedstrijden 6chaars zullen wdroen". Mexico niet in bokstoernooi ZEIST De Mexicaanse boksploeg zal niet deelnemen aan het internationale vijfdaagse toernooi van de Nederlandse boksbond. Wegens interne moeilijkhe den, zoals werd bericht, heeft Mexico zich teruggetrokken. MADRID Na een grandioze treffer van Amancio was de halve finale van het toernooi om de Europese beker voor landenploegen voor Engeland in groot gevaar. De Britten, met de zege van 10 in Londen als ruggesteun, hadden de verdedigende tactiek gekozen. Amancio, Spanjes gevaarlijkste man. had Bobby Moore ais permanente bewaker bU zich gekregen. Toch wist hij eenmaal te ontsnappen, drie minuten na de rust. Toen gooide Engeland alles op de aanval. Martin Peters scoorde zeven minuten nadat Spanje de leiding had genomen de gelUkmaker en toen waren de Britten niet meer te stuiten. Tien minuten voor het einde bracht Norman Hunter de Engelsen op 21, de totaalscore op 3—1. De halve finales waren bereikt. Sir Alf Ramsey, de Engelse coach, had een surprise in petto. Linksbuiten Norman Hunter fungeerde in teruggetrokken positie als extra-verdediger. Op het kletsnatte veld het had tot een uur voor de wed strijd geregend bejubelden tweeduizend Engelse supporters onder de 120.000 kijkers in het Bernabeu- stadion die versterkte defensie. Knappe jongens die de voorsprong van 10, in Londen behaald, uit handen van de Engelsen zouden krijgen. Maar Spanje was doordrongen van de noodzaak om uitsluitend op de aanval te spelen. Dat gebeurde dan ook en Engeland werd in de verdediging gedrongen. Pirri bonkte twee keer achtereen door de verdediging maar werd ook tweemaal ten val gebracht. De vrije schoppen leverden wel gevaarvolle situaties maar geen treffers op. Engeland moest zich beperken tot uitvallen, die even wel niet van gevaar waren ontbloot. Bobby Charlton was enige malen dicht bij een doelpunt maar Sadurni in het Spaanse doel en de „nieuwelingen"-defensie Saez-Gallego-Zoco-Canos weerden zich knap. Drie minuten na de rust kwam Spanje op 10. Slimme Gento gaf op het middenveld een pass naar de „opgestoomde" Gallego, die Amancio in kansrijke positie bracht De technisch geweldige Amancio ont deed zich in een machtige rush van Moore, om speelde een volgende Engelse verdediger en vervol gens doelman Bonetti en scoorde: 10. Engeland speelde koel verder, geïnspireerd door het ondanks het doelpunt sterke spel van de ver dediging, "m ging in de aanval. Een hoekschop leidde de gelijkmaker in, zeven minuten nadat Spanje had gescoord. Alan Ball bracht de bal hoog voor het Spaanse doel en Martin Peters kopte zuiver in: 11 Van dat moment af bestormd* Engeland de Spaanse veste onophoudelijk. De ploeg wenste zekerheid, en die kwam tien minuten voor tijd. Norman Hunter was naar voren gecommandeerd. Uit een verre pass van verdediger Newton met Brian Labone de uit blinker in de defensie ontving Ball het leer. Uit zijn lage voorzet werd de bal door Hunt met een leep tikje in de richting van Hunter gespeeld, die van twaalf meter onhoudbaar inschoot. In de laatste minuut was het voor Spanje een hope loze zaak de totale achterstand van 31 nog in te lopen. Engeland had bereikt wal velen voor on mogelijk hielden: een zege in Madrid. Duitsland gelijk De gisteravond voor 10.000 toeschouwers in Cardiff gespeelde wedstrijd tussen Wales en West-Duitsland is geëindigd in een gelijkspel: 11, welke stand bü de rust was bereikt. De doelpunten werden gemaakt door Overath en Davies. Slechts de eerste twintig minuten kon de jonge Duitse ploeg zonder Beckenbauer, die met Bayern Mün- chen tegen AC Milan speelde, topscorer Löhr en Schulz overtuigen. Overath opende in de twaalde minuut de score maar veertien minuten later, toen het offensief van de Duitsers was geluwd, stond het weer gelijk. Ron Davies bracht met een kopbal de stand in evenwicht De geblesseerde doelman Wolter werd ln de 26ste minuut vervangen door Bernard en Overath moost in de tweede helft plaats maken voor Netzer. j (Van onze sportredactie) DEN HAAG Na zeven jaar tevergeefs voorstellen ter tafel van de Internationale Tennis Federatie te hebben gebracht inzake afschaffing van de scheiding tussen professionals en amateurs, was het geduld van de Engelsen op. Zij besloten zelf te doen wat zij juist achtten: slechten van de muur tussen amateurisme en professionalisme. „Want", zo zei men in Enge land, „het Is zo langzamerhand duidelijk dat topamateurs astronomische bedragen onder de tafel ontvangen. Het is eveneens zonneklaar dat de sport in een kwaad daglicht wordt gesteld door het geknoei met reiskosten. Het amateurisme is schijnamateurisme geworden en daardoor is de schijnheiligheid gekomen. Schaf het amateurisme af en de schijnheiligheid is verdwenen". Open tennis zou reeds lang een voldon gen feit zijn geweest, ware het niet dat in 1960 tijdens de eerste vergade ring van de Internationale Federatie, de Luxemburgse afgevaardigde, juist tijdens de stemming, plotseling weg moest. Honderd vierendertig stemmen pleitten voor de opheffing, vijfenze ventig tegen. Het besluit van de Britten om zelf rechter te spelen was de bekende lont in het kruitvat. Giorgi di Stefani, voor zitter van de Internationale Tennis Federatie en aanvoerder van het Ita liaanse Davis-Cupteam hoorde van de wilde plannen en haastte zich naar Londen om Engeland voor de gevol gen van de actie te waarschuwen. Het hielp niet. Er waren te veel voorstan ders voor open tennis en op de twee de en wellicht de belangrijkste plaats, beseften de Britten dat open tennis de sport als kijkspel veel aan trekkelijker zou maken en bij het pu bliek meer in de belangstelling zou ko men te staan. De Britse „tennisvaderen" hadden hun besluit vrijwel unaniem genomen, zelfs zonder ruggespraak te houden met de leden-spelers. Alle hoofdfiguren van de meest opwindende vergadering uit de geschiedenis van de LTA waren in enige uren van eerbiedwaardige re genten in rebellenleiders veranderd: Carl Aarvold (president), Eaton Grif fith (de man met de meeste invloed en zesmaal voorzitter van de ILTF), Ted Ivory (oud-voorzitter), Derek Penman (de man van de reglementen) en Ba sil Ray (bestuurslid van de Lawn Ten nis Association en tevens secretaris van de Internationale Federatie). Tactische manoeuvre Twee maanden later, op 14 december 1967, schaarde de algemene ledenver gadering zich eensgezind achter het bestuur. Van de ruim driehonderd afgevaardigden stemden er slechts vijf tegen. Het besluit de Engelse toer nooien open te stellen voor profs, se- mi-profs (geregistreerden) en ama teurs zou echter pas ten uitvoer wor den gebracht op 22 april 1968, een bij zonder tactische manoeuvre omdat ervan overtuigd was dat Enge land op die manier tijd en voorstan ders zou winnen. Bovendien zou op 21 april een bestuursvergadering van de ILTF plaats vinden, waar men alsnog tot overeenstemming dacht, en hoopte, te komen. Oorspronkelijk had die ver gadering tot doel het bespreken van het rapport, dat een commissie be staande uit de heren Di Stefani (Ita lië),' Geelhand (België), Barnett (Aus- tralië) en Borotra (Frankrijk) zou uit brengen voor het aanpassen van de reglementen. Al deze heren stonden op betrekkelijk goede voet met de Britten en de algemene verwachting was, dat zij aan het voorstel van de Engelsen voor een groot gedeelte te gemoet zouden komen. Zelfde Engeland NA ZEVEN JAAR GEZWICHT VOOR OVERMACHT Het bleef vooralsnog echter onduide lijk waarom Groot-Brittannië, na jaren kibbelen zich plotseling niet meer in toom kon houden en de bom deed barsten. De tegenstand op de vergadering van de Internationale Fe deratie. hadden de flegmatieke Britten dan ook te danken aan hun ietwat vreemde houding in de beginjaren. In die periode werden de eerste maatre gelen genomen tegen het „onder tafel betalen", tegen de topamateurs, die zodanig met hun declaraties knoeiden dat zij het veelvoudige ontvingen van de werkelijk door hen gemaakte kos ten; tegen de tennissers die, zodra zij hun onkosten geïnd hadden, onmid dellijk naar het volgende evenement stormden. De Federatie riep een com missie in het leven; de ..European Pool", die toezicht hield over de ver schillende toernooien verdeelde spelers en tevens de betaling in het oog hield. Het systeem bleek drie jaar redelijk te functioneren en had het misbruik waarschijnlijk binnen de perken kun nen houden als Engeland het werk niet stelselmatig had gesaboteerd, hetzelf de Engeland, dat later als zedepredi ker zou optreden. Verzoeningsgebaar Het antwoord op de ingreep van Enge land bleef niet lang pit. D| Stefani. voorzitter van de Internationale Fede ratie en lid van 't Internationaal Olym pisch Comité, sprak vanuit Italië de banvloek uit over de Britten, daartoe gemachtigd door het bestuur. In gangsdatum van de schorsing: 22 april, de dag dus waarop Engeland het open tennis zou invoeren. Schorsing zou betekenen, dat Britse BILLIE JEAN KING-MOFFIT: „Aah. ik ipfl ook open toernooien", en ee kreeg haar t vooretandere. Tonny Roche. spelers in het buitenland geen em plooi zouden kunnen vinden. Maar ook dat de buitenlanders niet op Wimble don zouden kunnen spelen. Dl Stefani zag zijn fout in en een dag later krab belde hij al terug. Het verzoeningsge baar: „Er zou te praten zijn". Dl Ste fani bevond zich duidelijk In een pre caire situatie. Als voorzitter van de speciale commissie, die op 21 april bij een was gekomen, diende hij de Brit ten tegemoet te komen. En als lid van het IOC zou hij, evenals zijn grijze baas, A very Brundage, een voorvech ter moeten xijn voor het ware ama teurisme. Er waren mensen, die dch hardnekkig verzetten tegen open tennis, omdat zij nog het hoog gekoesterde ideaal had den: de tennissport eens op het olym pisch programma te kunnen knijpen. Voor vele landen was het open tennis een vraagteken. Ten onrechte, want het lag in het geheel niet in de bedoe ling de amateurs van Wimbledon te weren. De categorieën profs, semi- profs en amateurs behoefden Olympi sche aspiraties niet in de weg te staan Tennis is als olympische sport erkend, maar niet als zodanig ln het program ma opgenomen. Avery Brundage heeft wel eens beloften in die richting ge- Zweden de eerste De revolutie was in volle gang. Vele negatieve reacties volgden op het be sluit van Engeland, maar langzamer hand kregen de adhesiebetuigingen de overhand Vooral de spelers bleken sympathiek tegenover het Engelse principe te staan en verscheidene lan den boden hulp. Zweden als eerste. Er zouden reglementair zestig stemmen nodig zijn om een buitengewone ver gadering (de eerste in de geschiedenis van de ILTF) bijeen te roepen. Dat leverde opnieuw moeilijkheden op, want plotseling kwam de kwestie van de stemverdeling weer ter spra ke. De grote tennislanden Amerika, Australië, Frankrijk en Engeland heb ben elk twaalf stemmen. Andere lan den, waaronder Nederland, zeven, weer andere vijf terwijl er ook landen zijn zonder stemrecht. Toonaangeven de landen als Spanje en Brazilië heb ben slechts een geringe invloed, ande re tv veel. De eerste steun kreeg En geland van Zweden en Nederland. Dat waren bij de twaalf stemmen van En geland de zeven van ons land en de vijf van de Zweden België. Finland en Canada volgden weldra. Het wachten was op de „grote landen". Australië sloot zich aan met een meerderheid van stemmen. Amerika besliste net omgekeerd. Het aantal stemmen, no dig om een vergadering bijeen te roe pen, was er echter want Duitsland. Zwitserland en Zuid-Afrlka kozen ook de zijde van de initiatiefnemers, Rapport Datum van de vergadering: 30 maart 1968 in Parijs. Onmiddellijk werd een aantal afgevaardigden uitgenodigd om een opiniepeiling te houden. Hoe stond het met de Britse kansen? Het stemmentotaal van de ILTF ls 289 en toen de balans werd opgemaakt, kwam men tot de verbijsterende ontdekking, dat het Britse plan geen kans zou m.«- ken: 184 bleken tegen. 64 waren voor de opheffing, de rest onthield zich van stemming Dat zou het einde betekenen van de relaties tussen de Britten en de Internationale Fede ratie. Het rapport waarvoor de heren Dl Stefani, Geelhand, Borotra en Bar nett op 21 april bij elkaar waren geko men, was Inmiddels uitgebracht en merkwaardigerwijs kwam het de Brit ten op vele punten tegemoet Het begrip amateur zou gehandhaafd blijven In de reglementen van de Inter- Dj.; nationale Tennis Frderatie; er zouden P kampioenschappen komen. speciaal B- voor amateurs: de nationsle bonden kregen het recht zelf de status van hun H spelers en speelsters te bepslen: er •S» zou een beperkt asntsl open toernooi- B en komen die goedkeuring behoefden vsn de ILTF. Dus toch open tennis, na alle bezwaren en tegenwerking. De menaln de ander, ,LTr W11 „verm.eht swIchL

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11