Parijse studenten: rustig verder REGERING EN PARLEMENT ONDER DRUK Noordvietnamezen in Cholon binnengerukt ONZE HOLLANDSE NIEUWE DIT JAAR ZONDER WORM i Hollandse aardbeien mm voor moederdag! d (Sopje Directeuren katholieke dagbladen zelfstandig ENORME SCHADE BIJ RASPAIL Rustoord voor overspannen beatmusici Tee-Set had ruimte over Premiestijging voor bejaarden en vrij willigen veel te hoog Mary Quant voor maxi door knieën Behandeling maakt lekkernij wat duurder Protest tegen zuiden en westen perscensuur Saigon (oppers WOENSDAG 8 MEI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 ZON of geen ZON DE BILT. Boven Scandinavië trekt de hoofdkern van een lagedrukgebied langzaam naar 't noordoosten. De depressie is ge vuld met koude en onstabiele lucht, die ver in Europa is door gedrongen. Op dc oceaan is de depressieactiviteit toegenomen. Enkele DEELT i rI mede: opklaringen Een depressie, die zich vanmorgen voor de ingang van Het Kanaal ophield, verplaatst zich over Frankrijk naar de Middellandse Zee. Een andere depressie trekt van Zuid-Groenland naar IJsland. Aan de voorzijde van dit lagedruk gebied verplaatst zich een rug van hoge luchtdruk naar de Britse eilanden. In verband hiermee zal de wind in onze omgeving naar noordelijke richtingen draaien. Hoewel in deze stroming nog een enkele bui zal voorkomen, wor den er ook opklaringen verwacht. Het blijft daarbij tamelijk koud, met een kans op nachtvorst. Zon J,.5620.18; maan 16.17— S..'iS; hoogw. Schev.: 0.11, 12.37. Weer in Nederland Weer in Europa Grenoble Nice Berlijn DEN BOSCH (KNP) De vereniging ran katholieke dagbladdirecteuren heeft n Den Bosch vergaderd onder leiding ran haar voorzitter, drs. W. Harkx. Het reeds vorig jaar genomen besluit de ver eniging tezamen met de organisaties van de Nederlandse dagbladpers te la ten voortbestaan, werd unaniem be krachtigd. Besloten werd ook te zoeken naar een nieuwe vorm van samenwerking met de leidende redactionele personen uit de ka tholieke dagblad- en radiowereld. Ont werpstatuten voor een stichting, die de plaats zal Innemen van het katholiek in stituut voor de journalistiek, werden be sproken, o.m. door de hoofdredacteuren. Wegens het aftreden van dr. H. van der Grinten en drs. A. Tummers koos de katholieke Nederlandse dagbladpers in zijn bestuur mr. P. Sijpkens uit Den Bosch en de heer A. Thomassen uit Roer- In een vergadering van directeuren en hoofdredacteuren van katholieke dagbla den, bijgewoond door mgr. Th. Zwart kruis en mr. H. van Doom, voorzitter van de K.R.O., sprak daarop dr. Kas- par, hoofdredacteur van het Essense weekblad „Ruhrwort", over de mogelijk heden vr de katholieke dagblad- en ra diowereld om mee te werken aan het .op gang brengen van de communicatiemid delen in de ontwikkelingslanden. Conflict pastoor Miedema Geen steun aan commissie goede diensten SCHAESBERGEN De parochieraad van 't Eikske, die alle aanhangers van pastoor Miedema vertegenwoordigt, heeft de commissie van goede diensten laten weten dat deze commissie in feite partij gekozen heeft tegen pastoor Mie dema en dat de parochieraad daarom weinig heil ziet in de commissie. De pa rochieraad heeft de parochianen ook ge adviseerd geen medewerking te verlenen aan een vragenlijst die de commissie van goede diensten heeft doen uitgaan. Volgens voorzitter Boosten van de Stichting Gemeenschapshuis 't Eikske zal het wel lukken nog vóór 15 mei 37.500 op tafel te brengen, om het gemeen schapshuis het kerkgebouw van pastoor Miedema te kunnen betalen. Volgens een voorlopige regeling met het bisdom krijgt de pastoor zijn hono rarium doorbetaald. Maar omdat de pastoorspremie wordt ingehouden scheelt dat hem wel 200.in de maand. Maar daaronder gaat pastoor Miedema, die volgens recente tellingen een 1500 man in de kerk krijgt, niet gebukt. (Van een onzer verslaggevers) PARIJS, Na de eerste demon straties van maandag meer dan duizend gewonden heeft de tweede demonstratie van dins dag honderd gewonden ge duurd tot woensdagmorgen drie uur. Toen hadden 25.000 demon strerende studenten een mars door Parijs achter de rug van dertig kilometer. Toen het onmogelijk bleek door te dringen tot de uni versiteit de Sorbonne, nog altijd afgezet door een dikke haag van politieagenten met karabijnen, traangasbommen en schilden, be sloot de leiding een geweldloze mars te maken door Parijs, die op zichzelf zonder grote incidenten verliep. Men trok langs de Invalides, het par lement, de brug over naar de Concorde en vandaar via de Champs Elysées naar de Etoile. Daar gebeurde iets wat ver moedelijk nog nooit is voorgekomen: een grote groep van studenten zong met op geheven vuist de international-- op het graf van de onbekende soldaat. Het werd een kwartier pauze, de studenten rustten uit op de straatstenen van de Etoile en toen ging het terug over de Champs Elysées naar Montparnasse en Boule vard Raspail. Onderweg werden bij de Figaro op de Champs Elysées een paar ruiten ingegooid, maar daar bleef het bij. De eigen ordedienst van de studenten had de massa van 25.000 goed in de hand. De politie greep nergens in en liet de stoet passeren. Ondertussen was het twee uur in de nacht geworden. De leiding gaf het pa rool: „Allemaal naar huis", want men was doodvermoeid. De extremisten on der de studenten bleven bij Boulevard Raspail achter. Men wist toen niet goed meer of het allen studenten waren of gewone knokploegen die vechten wilden om te vechten. Binnen een paar minuten stonden andermaal studenten en politie tegenover -elkaar. Beter gezegd: tegen- (Van oorrespondent) HAARLEM De overspannen Nederlandse beatmusicus kan zich per 1 Juli laten vertroetelen in het Tee-Setcentrum te Haarlem. In het monumentale pand aan de Zjjlweg in Haarlem zullen de door het r0„„JK jachtige leven in de vaderlandse voor de hulsvesting van de be- pop zwaar geschokte zenuwen kende popgroep Tee-Set. De (hy had al eens een dienende taak, toen hij een bar in het rustieke Delft dreef) kwam toen op het denkbeeld Iets te doen voor de vele overspannen bedrijvers van de nederbeat. Na besprekingen met de gram- mofoonplatenmaatschappij Ne gram werd besloten naast de „rustige" afdeling ook een pro brink, luchtig weg met: „We kopen duizenden eierenrekjes. Dat soort materiaal isoleert bijzonder goed en bovendien kost het weinig". De platenstudio wordt dus vol ledig afgeschermd met een gelulddicht kordon van eier- .eierrekjes". De schokvrije ver pakking van de kakelverse produktie van ons nationale hoenderpark moet dan nog de geluidsgolven van de repete rende Tee-Setgroep breken. Momenteel is er van de toe komstige rust in het Tee-Set' rekjes. Een tweede bedreiging centrum weinig te merken. Met kende popgroep Tee-Set. De visorische platenstudio l_ van de al te ijverige eenentwintig kamers bleken trefcentrum voor Nederlandse muziek bedrijvers volledig tot rust kunnen komen. Daar zal Tee-Setmanager en rusthuis- directeur Theo Kuppens per- echter te veel levensruimte te bieden aan de Inventieve leden van de Set, zodat heer Kuppens uitzag naar een pas popartiesten in het Tee-Set centrum onder te brengen. De ongerijmdheid van het rusthuis en een platenstudio onder één dak wimpelt de public relations officer van Negram, Evert Wil de rust voor de toch al veel geplaagde overspannen beatmusicus doemt echter op, als we horen van een wekelijks terugkerende auditie van jonge beatmusici in het Tee-Set centrum. Weer weerde de heer Wilbrink alle eventuele ge varen af met het toverwoord: verbeten Ijver voeren de leden van Tee-Set en diverse fans de verbouwingswerkzaamheden uit. „Op 1 juli z(Jn we echter klaar", stelt Theo Kuppens na drukkelijk. Dan heeft «Ie over spannen Nederlandse beat oen eigen rusthuis, compleet met eierrekjes. elkaar stonden vandalisme en po- litiegeweld. Ruiten vlogen aan diggelen, over en weer werd met stenen en traangasbommen geworpen. Er werd hard, heel hard gevochten. Een groep studenten vluchtte twee café's binnen, gevolgd door de politie, die midden In de twee cafézalen traangasbommen wier pen, zodat de beide café's ware gaska- werden. Alles in de twee café's werd door de politie kort en klein ge slagen, terwijl studenten eu late bezoe kers bewusteloos op de grond lagen. De brandweer met zuurstof apparaten moest hen naar buiten brengen, wat alleen kon door alle ruiten stuk te slaan lucht t het rustig, maar heel wat automobilisten vonden woensdagmorgen hun wagens zwaar beschadigd terug. spoorloos is verdwenen en dat van de regering explicaties worden verwacht. De hoop bestaat, dat de regering de twee universiteiten in Parijs en Nanterre zal vrij geven en door de politie zal laten ontruimen. En dat de studenten die in de gevangenis zitten voorlopig op vrije voeten komen. Zolang die twee voor naamste eisen niet zijn ingewilligd, hou den de studenten en een deel van de hoogleraren hun staking vol. Vietnamberaad Onder de druk van de omstandigheden is nog altijd niet zeker of de onderhan- I delingen over Vietnam aanstaande vrjj- ^""fIï.^!,hale.n• D.aarna. w?rd I dag in Parus zullen beginnen. Ook staat hoteJ Majeatje in de Rue Kléber de plaats van de onderhan delingen zal worden, ofschoon daar al heel wat arbeiders bezig zjjn met timme' ren en het aanleggen van elektrische kabels voor de verbindingen. Rue Kléber ligt in de binnenstad vlak bfj de Etoile. Als daar straks studenten of arbeiders gaan demonstreren tegen de Amerika nen of voor de Noord-Victnamczen, is het hek van de dam. Ministerraad Is het nu afgelopen? Geenszins, vanmorgen om half negen hield de bond studenten een persconferentie waar oor vandaag een nieuwe demonstra tie werd aangekondigd naar de Sorbon- welke de consequenties ook mogen zijn". Of de soep zo heet gegeten zal worden, is de vraag. De studenten wil len vanzelfsprekend zware druk uitoefe nen op de ministerraad, die vanmorgen heeft vergaderd en op het parlement dat vanmiddag over de straatgevechten beraadslagen. Bovendien werd op de persconferentie nog aangekondigd, dat de ondervoorzitter van de studentenbond Voegt men daar ook nog bij, dat van daag heel Bretagne op zijn achterste be nen staat met demonstreren voor eer beter bestaan, dan is de maat wel vol. Doen de Bretonse boeren het net zo als de Parijse studenten, dan kunnen wij nog heel wat beleven. UTRECHT (ANP) De gedelegeerd bestuurder van de federatie van door verzekerden en medewerkers bestuurde ziekenfondsen, de heer G. L. Hougce, heeft in „de ziekenfondsgids" van de V.M.Z. gepleit voor een hogere subsidie ten behoeve van de minder draagkrach- tigen uit dc vrijwillige en bejaarden verzekering. Bij verplicht verzekerden wordt slechts de helft van de premie van het loon af gehouden. De vrijwillig verzekerden krijgen de steeds stijgende kosten echter volledig in de vorm van een premiever hoging gepresenteerd. Bij de bejaarden verzekering ligt de kostenstijging boven het gemiddelde, zodat het voordeel van de subsidie daardoor weer gedeeltelijk teniet wordt gedaan. Voor de oplossing van het kosten- vraagstuk wordt gedacht aan het onder brengen van de ziekenhuisverpleging en -behandeling in 'n volksverzekering. De VMZ zou voor het resterende onge veer gehalveerde ziekenfondspakket de voorkeur blijven geven aan de huidi ge verplichte verzekering, waarbij de premie voor de vrijwillig verzekerden niet naar inkomen wordt geheven maar per alleenstaande en per gezin. Aange zien een ontwikkeling langs deze weg tijd zal vergen, meent de heer Hougee, dat er al eerder een oplossing moet wor den gevonden voor het ernstige pro bleem van de premiestijging voor vrij willig verzekerden. Deze Zuidvietnamese jongen, Ta Thai Manh is pas vijftien jaar. Een leeftijd waarop jongens, normaal, andere liefhebberijen behoren te hebben dan mee te vechten met de Zuidvietnamese Rangers. Hij raakte gewond bi) de gevechten in Cholon en rookt, in afwachting van transport, een sigaretje. LONDEN (A.P.). Eindelijk is het gebeurd. Mary Quant, die de minirok creëerde, is gecapi tuleerd voor de maxirok. Onge veer de helft van de kleren in de nieuwe herfst- en winter collectie komen tot onder de knie en sommige creaties heb ben de echte Gibson Girl look. Mary Quant heeft nog steeds ecn paar zeer korte rokken en broek rokken, maar in een aantekening voor de kopers zei ze dat die 7V4 cm langer dan ze getoond worden, zullen worden afgeleverd met zoom. De collectie-Quant zal in de loop van deze week worden geshowd voor de De andere Britse ontwerpers hadden de maxirok verleden jaar al getoond. Mary Quant echter vond toen dat „de minirok moet blijven". Het is echt iets voor Mary Quant om de best-seller van de collectie de naam Dog's Dinner" te geven. Het is een leuk grijs Jersey jurkje met een lang nauwsluitend lijfje en een schaats- rokje. Over de voorkant loopt een rij glimmende knopen. Ondanks de naam, wordt het zeer veel gekocht. De maxirokken van Mary Quant zijn een aantal centimeters onder de knie, enkele recht, enkele gerend. Er is veel zwart in de collectie, be hoorlijk wat wit, haverstrogeel, een frambozeroze genaamd „vispasta", paars, enkele kleuren prune en grijs. Vooral jersey en crêpe zijn favoriet. De jerseys hebben veelal V-halzen met een rand in een contrasterende kleur. Laarzeknoopjes of koperen gespen worden gebruikt als versle- Mary Quant is onlangs in Spanje geweest en ze ls teruggekomen met ideeën voor torerobroeken en visser mansbroeken, die vlak onder de knie ophouden. Een Duitse of Oostenrijkse invloed sluipt hier ook binnen met korte broeken met bretels en voor schoten. Ondanks de pret die Quant ln de mode heeft, zijn de kleren die ze maakt, zeer goed te dragen. Ze introduceert een zoet romantisch tintje door wijde mouwen met lange smalle manchetten, de „Juliette" mouwen met twee poffen onder de elleboog en een nieuwe mouw met een pof boven aan de schouder en verder zeer smal tot aan de pols. Enkele van de maxirokken hebben bijpassende korte battledressjnsjes. Schotse winst in Glasgow GLASGOW (AP) De Schotse natio nalistische partij heeft bij de gemeen teraadsverkiezingen In Glasgow dertien zetels veroverd, waarvan twaalf ten koste van Labour dat met 44 vertegen woordigers niet langer de absolute meer derheid heeft. De conservatie partij behield haar 54 zetels en is daardoor de grootste partij in de raad geworden die 111 leden telt, Gedurende 31 van de laatste 34 jaar heeft Labour het voor het zeggen gehad bij het bestuur van Glasgow. Een woordvoerder voor de Schotse na tionalistische partij heeft verteld dat zijn partij bij de Schotse verkiezingen tot nu toe 86 zetels heeft veroverd. De aan zijn neus gehavende Fokker Friendship weer veilig terug op zijn basis te Ypenburg. Zoals gemeld verloor het toestel gistermorgen door blikseminslag een gedeelte van zijn neus. Aanvankelijk dacht men dat de afgeslagen neuskegel, die in een weiland in Houten bij Utrecht terecht loas gekomen, gedeeltelijk radioactief was. Een inderhaast ingesteld onderzoek wees uit, dat daarvan geen sprake was. Hevige strijd in LISSABON (AFP) - advocaten, schrijve: priesters hebben in parlement in Lissabon opheffing censuur op de pers geëist, zo is in oppo sitiekringen in de Portugese hoofdstad vernomen. De 159 stellen in hun brief, dat de censuur „41 jaar geleden bij wij ze van voorlopige maatregel is ingesteld" en dat dat de perswet, in 1959 beloofd door premier Salazar, nog steeds geen realiteit is. SAIGON (AP-Reuter) Noordvietna- 159 Portugezen i mese troepen Ier sterkte van mar schat- journalisten en j ting een regiment, z(jn vanmorgen na brief aan het j hevige beschietingen de ijk Cholon binnengetrokken. Er hebben hevige ge vechten plaats bij de westelijke en zuide lijke toegangswegen van de stad. Boven de wijk hangen Vletkoisgvlaggen in de elektriclteitsmasten. Het vliegveld Tan Son Nhoet ligt onder vuur. (ADVERTENTIE) tiële paleis. Na drie dagen strijd zjjn 2002 Vietkongstrijders gesneuveld. De Amerikanen hebben 30 doden en 323 ge wonden en de Zuidvietnamezen 181 do den en 608 gewonden. Deze gebeurtenissen vormen een be vestiging van de tactiek van Noord- Vietnam en het nationale bevrijdingsfront (Vietkong) om hangende de besprekin gen een zo groot mogelijk militair voor deel te behalen. Inmiddels ls de gehele Noordvletna- mrse delegatie voor de besprekingen ln Parijs, uit Hanoi vertrokken. Deze dele gatie staat onder leiding van minister zonder portefeuille Xoean Thoey. Een deel van de delegatie ls Inmiddels in Parijs aangekomen. Morgen zal ook de Amerikaanse dele gatie onder Averell Harriman naar Parijs gaan. Deze delegatie bestaat uit zes man. onder wie de vroegere onderminister voor Defensie Cyrus Vance en generaal Andrew Goodpaster, onderbevelhebber in Vietnam. In Washington verwacht men dat, zeker ln het eerste stadium, de delegatie uit Hanoi een hard standpunt zal in nemen. Johnson zelf zou bereid zijn de oorlogsinspanning verder te verminderen als hij over betrouwbare gegevwis besohlkt dat Hanoi hetzelfde doet. (Van ecn onzer verslaggevers) DEN HAAG De Hollandse nieuwe, I die dit jaar vermoedelijk omstreeks 1 juni voor het eerst zal worden verkocht, bevat absoluut geen levende haring- worm. Dit is het resultaat van de on langs door het Produktsehap van Vis en Visprodukten aanvaarde haringver ordening. waardoor de haring óf tien dagen in het zout moet hebben gelegen óf gedurende 24 uur bij een temperatuur van 20 graden onder nul moet zijn ge vroren. Wetenschapsmensen hebben vastgesteld, dat indien aan deze voor waarden wordt voldaan de haringworm beslist geen gevaar kan opleveren voor de gezondheid. Deze maatregelen waarvan de toepas sing streng door oen groot aantal con troleurs zal worden gecontroleerd, wer ken echter kostenverhogend, zodat de haring wat duurder zal zijn dan vroe ger. De voorzitter van het Produktsehap drs. D. J. van Dijk, verwacht dat de ha ring ongeveer 45 cent zal gaan kosten. Tijdens een persconferentie, die gis termiddag in Nieuwspoort te Den Haag werd gehouden, betoogde drs. Van Dijk dat de haringworm pas de laatste tien jaar in de belangstelling is komen te staan, niet altijd in de juiste verhouding tot de werkelijke situatie. Met het snel ler worden van de vissersschepen werd de haring de laatste jaren aan boord niet meer zo sterk gezouten en dat was niet zo erg mits de haring maar goed werd schoongemaakt. Met name in Rotterdam bleek aan dit schoonmaken het nodige te mankeren en hier deed de haringworm zich dan ook nu en dan gelden. Vooral in het afgelopen jaar was dit het geval. Toen bleek ook dat het souten van ha ring gedurende vijf dagen niet voldoen de was. Daarom werd eind vorig jaar besloten drastische maatregelen te nemen om voor goed een einde aan de haringworm te maken. Sterker zouten was een van de mogelijkheden, maar dit zou de kwa liteit van de haring schaden. Uit de on derzoekingen was al gebleken, dat de ha ringworm ook kon worden vernietigd door diepvriezen en in deze geest werd de haringverordening opgesteld. Deze verordening treedt 13 mei in werking en tot 27 mei, de <lag waarop de schepen voor de nieuwe teelt zullen uitvaren, mag, behalve voor de volconservenin- dustrie en dc export geen gezouten ha ring en gekaakte verse haring wordt aangevoerd. Na 27 mei moet de haring, die licht ge zouten is of die vers is gedurende 24 uur worden diepgevroren bij een tempera tuur van 20 graden onder nul. De zwaar gezouten haring moet tien dagen worden gezouten in een verhouding van 1 op 10 bij een temperatuur van rond 2 graden Het is moeilijk te zeggen welke methode het meest zal worden gebruikt. Vele schepen hebben niet de beschikking over een geschikte diepvriesinstallatie. Men kan niet alleen de temperatuur van 20 graden onder nul halen, maar het diep vriezen van de haring moet ook nog bin nen twaalf uur plaatsvinden. Aangezien het de ervaring van de detailhandel is dat vele mensen de voorkeur geven aan een lichf gezouten haring bestaat dc ver wachting, dat het zouten van de haring voorlopig het meest zal plaatsvinden. Voor het geval dat aan dlepvrieshat Ing de voorkeur wordt gegeven zal de detail handel een circulaire krijgen hoe de ha ring moet worden ontdooid en hoe met bijzouten de smaak kan worden ver beterd. De eerste dlepvrlesharlng aal vermoe delijk omstreeks 1 Juni verkrijgbaar rijn. De garantie, die het visserijbedrijf wil geven om beslist een goed en veilig produkt voor de consument beschikbaar te stellen, brengt grote offers inrl zich mee. Toch worden de maatregelen door het bedrijf in al xljn geledingen gedra gen. Aangezien dergelijke maatregelen in het buitenland niet bestaan zal de ha ring. die wordt geïmporteerd, ook onder de voorschriften vallen. (ADVERTENTIE) DEZE WEEK EXTRA 60EDC00P MOOIE ZOMERBEHA MET DRIEKWART CUP EN BANDJES OPZIJ Fraai gevormde cups van iterlce nylonkant. Zijpanden en schouderbsndje» van Lycra. Dit mooie, Amerikaanse model NU extra voordelig: voor f 9.95 Copper» corsetterie-specialisten Lddcn - Maarsmanstceg 23 - T«L 20577

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5