s Werelds grootste belijmingsmachine bij Fasson Europa in Hazerswoude GROFVUIL» QPHAALDIFN5T. Marktberichten Huldiging van 2 jubilarissen te Woubrugge Pr PAGINA 4 WOENSDAG 8 MEI 1968 Binnen deze witte ruimte aan de Hazerswoudse Rijndijk zal de gootste belijmingsmachine ter wereld voor de produktie van zelfklevende materialen een plaats krijgen. Deze machine maakt deel uit van de nieuwe fabriek van Fasson Europa die 30 mei, zoals wij eerder berichtten, door mr. L. de Block, minister van Economische Zaken, officieel zal worden geopend. De belijmingsmachine de trots van Fasson ge noemd is door eigen bedrijfstechnici ontwikkeld en volgens hun aanwijzingen gebouwd. De machine heeft een totale lengte van 53 meter en een nuttige werk- breedte van 2 meter. Per uur wordt er 6000 meter hoogwaardig materiaal geproduceerd. De reuzen- „coating"-machine is verder uitgerust met een appa ratuur voor een continu meting van de dikte van de lijmlaag, waardoor verschillen praktisch zijn uitgeslo ten. Verder zijn er automatische rollenwisselaars, automatische apparatuur voor de controle van de baanspanning en een droogtrommel met een capaciteit van 8 miljoen kilo-calorieën. De nieuwe fabriek heeft een oppervlakte van 5100 vierkante meter. Er wordt voor uitbreiding nog een terrein van ongeveer 12.000 vierkante meter in reserve gehouden. Verplaatsing hoofdingang sportcomplex Kikkerpolder R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES TE \LEWSE BIOSCOPEa LEIDEN TELT BIJNA 1000 LEERLINGEN Plan voor 2e vakschool gereed rdt 000 l rmJ Tuberculose-bestrijding in Leiden had veel werk te verrichten Aan het jaarverslag van de Vereniging tot bestrijding der Tuberculose te Lei den is het volgende ontleend: De Emmabloem-kollekte, waarvoor leder jaar een aantal vrijwilligers zich grote moeite getroost, bracht 4226, op; aan giften werd ontvangen ƒ81.30. Het aantal contribuanten der vereniging bedroeg op 1 januari 570. Door ver trek en overlijden liep dit wat terug, doch de administrateur bleef diligent in zijn pogen nieuwe leden aan te trekken (min, contributie ƒ2,50). De beide huisbezoeksters verrichten hun taak zoals in vorige jaren met veel toewijding. Op 1 jan. stonden onder toezicht: 242 gezinnen met 254 patiënten, nieuw in geschreven in 1967 68 gezinnen met 75 patiënten; totaal 319 gezinnen met 329 patiënten. Afgeschreven in 1967: 78 gezinnen met 82 patiënten. Op 1 jan. 1968 onder Agenda van Leidse gemeenteraad De gemeenteraad van Leiden komt op maandag 20 mei a s. des avonds te half acht weer bijeen. De agenda vermeldt o.a. de volgende voorstellen: onderzoek naar de geloofsbrief van het nieuw be noemde lid van de gemeenteraad, de heer P. Fakkel (vakature de heer dr. 8. J. Roorda); aanwijzing van een con rector van het stedelijk gymnasium; eervol ontslag aan mej. dr. A. Dijkster- huls en mej. T. Zonneveld uit hun be trekking van resp. lerares in de Duitse taal- en letterkunde aan de Louise de Coligny-scholengemeenschap en lerares in de muziek aan 't Rembrandt-lyceum; aanschaffing van leerlingensets voor de Rudolf Stelnerschool voor gewoon la ger onderwijs, Langebrug 87; voorzie ningen aan de centrale verwarmingsin stallatie van de openbare school voor gewoon lager onderwijs aan de Oppen- heimstraat 4; verbreding van de toegang aan de noordzijde van het sportcom plex „Kikkerpolder" en het verwijderen van de toegangen aan de Groene Mare- dijk, met bijkomende werkzaamheden; het aankopen van percelen welland, ge legen in de Broek- en Simontjespolder; uitbetaling van schadeloosstellingen en bfjkamende kosten in verband met de onteigening der percelen Korevaarstr. 20. 22-22a en 14-14a; aanvaarden in erf pacht van een perceel grond in de ge meente Moercapelle. waarop zich een transformatorstation van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electrlclteit be vindt; aanschaffing van een spectro- fluorometer ten behoeve van het bioche misch laboratorium van de psychiatri sche inrichting „Endegeest" c.a,; in wendig schilderen van de runderslacht- hal c.a. van het Openbaar Slachthuis, alsmede voor de aankoop van een per sonenauto voor dit bedrijf; de aankoop van twee ambulance-auto's ten behoeve toezicht: 232 gezinnen met 247 patiën ten. Daaronder z(jn: a. kurende patiënten; ambulant behandelde patiënten; c. prophylactisch behandelde patiënten; d. leerlingen van scholen voor voortgezet onderwijs, aan wie INH prophylaxe wordt gegeven wegens tuberculine-om- slag. Uitzendingen Naar een sanatorium werden uitge zonden 20 patiënten, van wie 4 voor observatie en 2 buitenlandse arbeiders. Door de beide zusters werden in totaal 2766 huisbezoeken afgelegd, een aantal bij gezinnen, die niet geregeld huisbezoek stonden ingeschre- Op de scholen voor voortgezet onder wijs met een totaal aantal van 11628 leerlingen werden 10490 tuberculine-re- acties afgelezen. Op werkplaatsen en in bedrijven werd bij 865 personen een tu- berculine-onderzoek gedaan. Het aantal huisbezoeken bleef vrijwel gelijk. De zusters waren verder ingeschakeld bij de spreekuren voor buitenlandse arbei ders, voor het onderwijzend personeel en voor contacten (totaal 188 spreekuren). Tenslotte ontvingen dit jaar 13 stage- zusters een opleiding, waarvan 12 zus ters 2 weken en 1 zuster 4 weken. Het dagelijks bestuur bestaat thans uit: H. J. Postel, arts, voorzitter; J. H. Pleiter, arts, 2e voorzitter; mevr. E. E. M. Langenberg-van Eecke, secretaresse; mevr. M. H. de Bruyne-Kotte, 2e secre taresse; A. van de Koppel, penningmees ter; dr. D. Ruiter, districtstuberculose- Lector dr. Lopes Cardozo: voor Academische Ziekenhuizen gewestelijke centrum-functie Leidse Universiteit heeft dr. P. Lopes Cardozzo, benoemd tót "bultengew lector in de inwendige geneeskunde met een bijzondere opdracht voor morfolo gische haematologie, zijn ambt aanvaard met het uitspreken van een openbare les, getiteld „Haematologie als voor beeld van klinisch-cytologisch werk". „Inter-speciallatlsch" Na te hebben stilgestaan by 'n groot aantal kenmerken van rijpheid in de klinische cytologie, sprak de nieuw be noemde lector over de praktische bete kenis van de expert. Daarbij wees hij erop, dat het vak van zfjn leeropdracht vérgaand is gespecialiseerd; het is min of meer „interspeeialistlsch". Voor het tot ontwikkeling brengen van deze in- terspecialistische deelgebieden met hun experts en hun zeer specifieke werk krachten zijn twee levensvoorwaarden nodig. ZIJ moet krachtig worden gevoed door tenminste één van de hoofdstro mingen (inwendige geneeskunde) in de geneeskunde; de experts kunnen pas ni- krijgen wanneer de voeding wat materialen en impulsen betreft niet tot zij het dan ook academisch ziekenhuis beperkt blijft. Hier komen de ziekenhuisorganisaties en op het gebied de sociale geneeskunde zo bekende problemen van de regionalisatie onver biddelijk aan de orde. De Nederlandse academische zieken huizen kunnen pas werkelijk ullure heb ben als 7.y met tenminste 1250, liever nog 1500 bedden organisch de levende kern worden van regiones met een be volking van tenminste 1 miljoen, beter nog 1,5 miljoen mensen, aldus dr. Lopes Cardozo. Il(j voegde hieraan toe, dat In een klein land als het onze deze regiones elkaar enigszins mogen overlappen. Uitvoerig Ingaande op de regionallsa- de Eerste Hulp Dienst; aanschaf- tie, betoogde spr. dat het belangrijk is. fing van een boekhoudmachine voor de dat men eikaars situatie en „leven" be- GemeenteliJke Sociale Dienst. grijpt. In grote lijn stelde hQ het zo In het Groot Auditorium de naar hij zelf opmerkte Iets te abso luut: het kleine algemene ziekenhuis dient voornamelijk algemene specialis men te hebben. Naar deze ziekenhuizen moeten de grote en academische zieken huizen een deel van hun algemene een voudiger patiënten kunnen delegeren. Deel-speclallsten. Het grote algemene ziekenhuis, gro ter dan 400 bedden, dient rijkelijk van deelspeclalisten te zijn voorzien. Ook zy blijven in de eerste plaats op het behan delen van zoveel mogeiyk gevallen uit hun deelspecialisme gericht, terwyi de tien procent bijzondere gevallen uit al deze ziekenhuizen in een of ander ver band, liefst ook in organisatorische naar de academische ziekenhuizen dienen te worden gebracht. Liefst zoeke daarbij voor deze deelspeclalisten uit de periferie ook nog een kleine ui- specialistische taak als „hobby" in het academisch centrum, waarop zy zyn georiënteerd. Dit heeft zyn nut voor alle partyen. De echte interspeclalistische experts met hun departementen beho ren, althans in deze tijd, vooral in de academische ziekenhuizen thuis. Nu de Oegstgeesterweg onlangs is gereedgekomen, doet zich de gelegen heid voor de hoofdingang van het sportcomplex Kikkerpolder te verplaat sen van de Groene Maredijk naar ge noemde weg. De huidige hoofdingang is slechts te voet te bereiken, hetgeen met zich meebrengt, dat vele bezoekers aan het sportpark hun auto's parke ren in het Leidse-Houtkwartier. Bij thuiswedstrijden van het eerste elftal van de voetbalvereniging UVS, die plegen samen te vallen met de be zoekuren van het Academisch en het Diaconessenziekenhuis. leidt dit tot een ongewenste situatie. B en W trach ten de verplaatsing van de hoofd ingang naar de Oegstgeesterweg, waar ruimere parkeermogelijkheden aan wezig zijn, daarom vooral uit ver- keersoogpunt van belang. De werkzaamheden omvatten het verwijderen van de toegangen aan de zijde van de Groene Maredijk en het vervangen van het bestaande hek aan de zyde van de Oegstgeesterweg door eer. breder hek, met toegangen voor auto's, fietsen en bromfietsen en voet gangers. De kosten worden, met in begrip van die van de bijkomende werkzaamheden, gekaamd op 17.500, Vrijdag 17 mei a.s. des avonds om half negen verzorgt „De Muiderkring" een lezing „met lied en luit". Medewerken den zyn Jan Maarten Komter en Louise de Buy Wenniger. De avond wordt ge houden in kasteel Duivenvoorde te Voor schoten. Het bestuur van de R.K. Vakschool voor meisjes, afdeling van de Zita- I vereniging te Leiden, deelt in het ver- slag omtrent zijn werkzaamheden in 1 het afgelopen jaar het volgende mede: Ook in dit afgelopen jaar heeft de bouwcommissie uit het bestuur op vele manieren getracht de bouw van de zo noodzakelijke 2e Vakschool op gang te brengen. Tekeningen, bestek en be groting werden uitgewerkt en ter goedkeuring aan het Ministerie aan- geboden. Tot nu toe wordt gewacht op een antwoord. j Door deze gang van zaken bleef het noodzakelijk leslokalen te huren om aan de aanvragen tot opleiding te kunnen voldoen. De school werd op 31 december 1967 bezocht door 917 leerlingen, nl. 571 voor de opleidingen en 346 voor de cursussen. Totaal waren 549 leerlingen afkomtig uit andere gemeenten. Er waren 11 leerlingen in praktijk voor de opleiding „kinderverzorgster in ko- Nachtelijke verkleedpartij maakt einde aan „gezinskraken" Een 51-jarige nachtwaker heeft, daarbij trouw terzijde gestaan door zyn eveneens 51-jarige echt genote, 17-jarige dochter en 20- jarige zoon gedurende één jaar een grote hoeveelheid textiel, le vensmiddelen en grammofoon platen ontvreemd uit een Lelds warenhuis. De in Delft woon achtige nachtwaker, door z|jn su perieuren neergezet om de inven taris in het oog te houden, zag in deze opdracht een Ideale mo gelijkheid om zyn bezittingen uit te breiden. De Delftenaar ver koos de zekerheid boven het „verrassende element" en liet ook zyn vrouw en kinderen naar Lei den komen om de goederen uit te zoeken. Op z|fn gemak rang schikte het kwartet de byeen- gezochte spullen en mocht over de uit gekozen kleren enige onzeker heid bestaan dan deinsde men er niet voor terug om de kleding te passen, waarby onverwacht be zoek uitgesloten werd geacht. Zo kon een surveillerende agent van nacht om twee uur getuige zijn van een verkleedpartij van de vrouw des huizes, die een japon op degeiykheid beproefde. Het lid van Hermandad, dat onmiddellijk begreep, dat 't hier niet iemand betrof die moeite had de juiste japon uit te kiezen en daarvoor de slultingstyd ruimschoots over schreden had, rekende het viertal in. Later bleek dat het Delftse echtpaar reeds een grote hoeveel heid winkelgoederen byeen had „gespaard". In totaal was voor 4 a 5000 gulden ontvreemd, waar aan alleen al aan grammofoon- nlaten 1000 gulden werd wegge- LEIDSE MUZIEKSCHOOL GAF GOEDE LEERLINGENUITVOERING rijnstraat. Willem de Zwijgerlaan (ge heel). Abr. Grijssenstraat, Stuyvesant- hof. Van Riebeeckhof, Jan Pieterszoon Coenhof, Peiter Bothstraat. Albertine Agnesstraat, Charlotte de Bourbonhof. Juliana van Stolberghof. Anna v. Bu- renhof, Marnixstraat (van Willem de Zwijgerlaan tot Volkstuinen), Zwarte Pad. Buurt 7. Herensingel, Julianastr., Julianakade, Sophiastraat, Anna Pau- lownastraat, Alexanderstraat, Prinsen straat,' Oranjestraat, Lusthoflaan, Nas- •austraat, Mecklenburgstraat, Os- en Paardenlaan, Bernhardkade, Marijke- straat, Margrietstraat. Irenestr. Bea- trixstraat, Bernhardstraat, Dillenbur gerstraat. VRIJDAG 10 MEI Buurt 2: Aaltje Noordewierlaan. Cornelis Schuytlaan,Diepenbrocklaan, Joh. Verhulststraat, Rich. Hollstraat, Obrechtstraat. Churchill-laan. Willem Pijperstraat, Peter van Anrooystraat, Joh. Wagenaarlaan. Valeriusstraat, Van Blankenburgstraat. Julius Röntgen straal. Mozartstraat. Bernard Zweers- straat, Sweelinckla&n, Eduard v. Bel- numstraat, Brücknerstraat. Debussy- straat, Ravelstraat, Chopinstr., Moes- sorgskistraat. Verdistraat, Jac. Urlus- plantsoeD, Cesar Franckstraat. Buurt 8: Schubertlaan, Mahlerstr., Handelstraat, Beethovenlaan, Vivaldi- straat, Bachstraat, Corellistraat, Tos- caninilaan, Berliozpad, Rossinistraat, Lisztpad. Mendelssohnkade, Wagner- plein, Brahmslaan, Tsj aikowskikade, Sibeliusstraat, Bartokstraat, Kennedy- lana, Max Regerlaan, Jozef Haydnlaan, Apollolaan, Smétanastraat, Paganini- straat, Scarlattistraat, Griegstraat, Do- nizettilaan. T7oor de leerllngenuitvoering van de V Leidse Muziekschool, gegeven in de Evangelisch-Lutherse kerk aan de Hoog landse Kerkgracht, bestond gisteravond goede en geïnteresseerde belangstelling. In een tydsbestek van goed een uur werd een uitmuntend programma over het al gemeen voortreffelijk afgewerkt. Met na me het Concert in Bes voor orgel en or kest van Handel en de Psalm 117 voor vocaal ensemble en orkest van Georg Ph. Telemann waren uitschieters die een bewonderenswaardige vertolking kregen. B(j Handel waren de uitvoerenden het Jeugdkamerorkest en Joh. van Nieuw koop aan het orgel. Ada v.d. Bent rea liseerde attent de contlnuopartij aan het clavecimbel. Wy hoorden zeer fraai en- aemblewerk en ee orgelaolo van Joh. zyn aandeel fria en in een afrak tempo bracht. Het Adagio was minder sluitend dan de overige delen, maar steeds weer konden de uitvoerenden zich gesteund weten door de nimmer aflatende directie van Henk Briër. Met zo'n hou-vaat kan er eigenlijk weinig mis gaan. Overigens weet het Jeugdkamerorkest zyn peil pri ma te handhaven. Uitstekend atemmenmaterlaal viel te beluisteren in Telemanna Psalm 117, waarin de vocaalensembleklaa, ingestu deerd door directeur Ix>ek Stevens, ex celleerde met het Jeugdkamerorkest, weer onder leiding van Henk Brlër. Bat klonk allemaal hecht en vitaal. Een ver re van gemakkeiyke opgave had W. v. Dam In de Ciaconna in g kl. t. van T. A. Vitali. Zyn streek - we zouden byna zeg gen: met een romantische inslag- was nu en dan onzeker, maar zijn capacitei ten zyn beslist veelbelovend. Dr. H. C. Jasperse gaf zijn wederpartij op het or gel en hy deed dat kundig en met ge voel voor proporties. Dezelfde organist besloot het programma met de Intrada en dubbelfuga uit het Concerto no. 1 van E. Pepping. Ook hierin toonde hy zich een zeer verdiensteiyk amateur- organlat, die zyn instrument kent. De eerste soliste van de avond was mevrouw H. van Haeften-Treffers. die gaaf en met duldeiyke exactheid een uitvoering gaf van Preludium en fuga in f voor orgel van J. S. Bach. In een werk van een geheel ander karakter, de Sonata no. 2 in D voor fluit en orgel van P. Locatelli, haalde zij eveneens een dikke voldoende met een subtiele en fyn- zinnige orgelpartij. Jan Willem Terwen bewees op de fluit al over een respecta bele techniek te beschikken, al biyft het blazen ook een kwestie van lange adem en vloeiende fraseren. Alles byeen werd deze leerlingenuitvoering een ple zierige en vaak boeiende aangelegen heid. T. P. LKIDSCHE POSTDUIVENCLUB Wedvlucht vanaf St.-Grislain H op 5 mei 1968. Aantal duiven 353. Gelost om 7.10 uur met sterke Z.W.-wind. Tyd prima afgewogen le prlj8duif 9.04.52 uur. Eerste tien prijs- Nteuwkoop. die i winnende deelnemers: P. Landsbergen 1, H °'r"u 5. 6 en 31. C. v. Nieuwendijk 2. 19. 32 en 40. J. v. Alphen sr. 3. 8, 12, 15, 17, 18, 21, 28 en 30. W. v. As 4, P. Langhout 7 en 11. Bink v.d. IJsel 9. 22. 25 en 27. W. Onstenk 10. 20. 26 en 37. loniehuizc-n". Van deze leerlingen wa ren er 10 afkomstig uit andere ge meenten. Getuigschriften In de loop van het. cursusjaar ver lieten de school met getuigschrift: 15 leerlingen van de vormingsklas met verzwaard leerplan; 43 leerlingen van de vormingsklas: 20 van de opleiding kinderverzorgster; 11 van de 2-jarige opleiding tot kostuumnaaister; 19 I de 1-jarige opleiding tot assistente A; i 34 van de 1-jarige opleiding tot asis- tente H: 27 v. d. 1-jarige opleiding tot assistente N; 13 van de opleiding leer ling-verkoopster; 104 van de 2-jarige primaire dagopleiding: 17 van de cou peuse-opleiding; 14 leerlingen behaal den het A.V.U. I-diploma: 17 leerlin gen slaagden voor het Sleuteldiploma van de Stichting I.V.I.O.; 13 leerlingen behaalden het diploma „Kinderver zorgster in koloniehuizen" van de Centrale Raad voor Kinderuitzending. Voor het Staatsexamen slaagden in 1967 voor de akte N XII: le deel 12 leerlingen; 2e deel 8 leerlingen. HERMANUS BERSERIK EXPOSEERT IN HET DUYVENHUYS Schokkend realisme van begaafd graficus Tot 23 'mei is er in het „Duyven- huy8", Rapenburg 94. een expositie van grafiek van de bekende Haagse kunst schilder Hermanus Berserik te zien. Berserik is 46 jaar en is leraar aan de Kon. Academie voor Beeldende Kunsten te Den Haag. Het werk van Berserik is somber vaak wreed, terwyi tevens satirische elementen erin aanwezig zyn. Zo het werk „Achtergevel", waar xige volksvrouwen staan afgebeeld, erg goed, erg raak ook maar van een dui delijke onderstreping van het minder- menseiyke in de figuren getuigend. Berserik gebruikt het figuratieve om de nadelen van de afgebeelden scher per te stellen. Maar weinig komt het voor dat een afgebeeld object er „men- seiyk" vanaf komt. Alles lijkt terug gebracht tot een spel. waarin Berserik zelf de hoofdrol speelt. Hy projekteert de hem omringende wereld om zich heen en maakt de zo verkregen omge ving ondergeschikt aan zichzelf. Dat is duidelijk te merken aan de ets „Mensen- dieren-dingen", waar hyzelf onderaan de tekening staat, zelfbewust en tevens bewust van zyn superioriteit ten opzich te voor de medemens, voor zover die als medemens wordt aanvaard. Maar dat doet niets af van de knap heid van stijl, integendeel. De satire is niet speels, maar wel grappig. Een soort wrange galgenhumor eigenlijk. „Badhotel" is een prachtige persifla ge op het mondaine badleven. Een reusachtige petroleumbrander. die bó ven het hotel uitsteekt, toont de hang naar het souvenirjagen, waar het ob- jekt boven elke graad wordt verheven. Berserik zelf staat weer in een hoek van de tekening als de wijze, die alles maar over zich heen laat gaan en die de mens gaat tonen wat nu wèl als leven dient te worden opgevat: het stil uitkijken over de zee. in bespiegeling inplaats van het dodende en slopende jaren naar exclusiviteiten, die allang niet meer exclusief zyn, zodra ze „in" zyn. „De wekker" is geweldig van stijl. Een symbool van de voortschrydende tyd die geen rekening houdt met het aardse verval. De wekker is gedeukt en wellicht kapot. Een Engelse tekst er naast is sterk sarcastisch met betrek king tot die klok, hy prijst hem aan. De satire ls over de schreef. Het werk van Berserik is schokkend. Hy legt by de mens de nadruk op het AVOND OVER WERELDHANDEL CONFERENTIE TE NEW DELHI Op donderdag 9 mei zal in zaal 10 van het Academiegebouw der Leidse LTniversiteit, Rapenburg 73, een door het Praesidium Facultatum -en de afde ling Leiden van het Nesbic (Nether lands Students Bureau for Internatio nal Co-operation) georganiseerde dis cussieavond over de Wereldhandelscon ferentie te New Delhi worden gehou den. Deze avond, die voor iedereen toe- gankeiyk is, zal te kwart over acht be ginnen. In het forum, dat zal worden ge leid door de heer H. v. d. Bosch,' studie secretaris van het landeiyk bestuur van het Nesbic, zullen zitting hebben de heren H. A. J. Coppens, rapporteur op de conferentie van de NOVIB. drs. A. v. d. Hek, medewerker van het Koos Vorrink-Instituut van de Partij van de Arbeid, drs. M. VV. J. M. Peijnenburg, lid van de Nederlandse delegatie op de conferentie en lid van de Tweede Ka merfractie van de KVP. en D. Scher- penzeel. redacteur van Radio Nederland Wereldomroep. EXAMENS LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Rijksuniversiteit zyn geslaagd oor het Kand. ex. Wisk.- en Natuur wetenschappen de heren J. Duindam. (Oegstgeest), P. G. Dingjan (Leiden), W. H. Boidin (Leiden), J. L. Geluk (Rot terdam), A. S. Kwak (Leiden), en mej. Markus (Delft). Doet. ex. Natuurkunde de heer A. T. A. M. de Waele (Leiden), Doet. ex. Natuurkunde de heer H. L. Noort (Noordwykerhout), Doet. ex. Scheikunde de heer A. B. A. Schippers (Leiden) en Doet. ex. Geologie de heer E. J. H. Rijks (Lelden). Op vrijdag 10 en zaterdag 11 mei zal de Nederlandse Patholoog-Anatomen- Vereniging tezamen met de Pathologi cal Society of Great Brittain and Ire land te Leiden een wetenschappeiyke vergadering houden, waaraan zal wor den deelgenomen door ongeveer vy'ftig Britse en circa honderd Nederlandse patholoog-a natomen. Gecombineerde vergaderingen van de twee organisaties vinden sinds 1950 iedere twee jaar plaats, het ene jaar in Groot-Brittannië, het andere jaar in Nederland. LEIDS HOOGLERAAR LID DEENSE ACADEMIE VAN WETENSCHAPPEN Prof. dr. F. B. J. Kuiper, hoogleraar in het Sanskrit aan de Leidse Univer siteit en directeur van het Instituut Kern, is benoemd tot buitenlands lid van Det Kongelige Danske Videnska- bernes Selskab, de Koninklijke Deen se Academie van Wetenschappen. Prof Kuiper is eerder reeds onder scheiden met het erelidmaatschap van de Linguistic Society of America. HERDENKINGSREDE DR. MARTIN LUTHER KING IN DRUK VERSCHENEN Onder de titel „Martin Luther King, profeet der menselijkheid" is bij de Universitaire Pers Leiden de tekst verschenen van de rede, die prof. dr. J. W. Schulte op 10 april heeft uit gesproken by de herdenking van dr. Martin Luther King in het Groot Auditorium van de Leidse Universi teit. Aan de tekst is een klein biblio grafisch essay toegevoegd. De bro chure is verkrijgbaar by de boekhan del. De prijs bedraagt twee gulden. dieriyke. Dit is duidelyk te merken „Mensen", waarin de figuranten op hun minst voordelige wijze zyn afgebeeld. Het seksuele speelt hierin een grote rol. „Luchtschip". Het brute monster kan nauwelyks door de mens in toom den gehouden. De tentoonsteling is ruimschoots bezoek waard. De somber-realistische techniek van Berserik dwingt onze be wondering af. Na 23 mei komt er een tentoonstel ling van grafiek van Miep Rogge en Johan van der Heijden. Ad van D. In navolging van soortgelijke initia tieven aan de universiteiten van Amster dam en Utrecht is onlangs ook in Lei den de Leidse Studenten Werkgroep Homofilie opgericht. De aktiviteiten van de werkgroep hebben tot nu toe hoofd- zakeiyk bestaan uit vergaderen over een soort beginselverklaring aan de univer sitaire Commissie van Overleg, waarin artsen, dekanen, psychologen en studen tenpastores zitting hebben. Daarbij zal het onder andere de bedoeling zijn, dat deze commissie zich met dit initiatief kan verenigen, zodat mpn een erken ning verkrygt, die het mogelijk maakt van het College van Curatoren de nodige medewerking te krijgen met name in zake de voorlichting van eerstejaars. CONCERT VOOR SCHOOLJEUGD Onder auspiciën van de commissie esthetische vorming van de schooljeugd zal in de Stadsgehoorzaal op 14 mei een Jeugdconcert worden gegeven door „Het Kunstmaand Orkest o.l.v. Anton Kersjes. Het programma luidt: 1 Ouverture Egmont, Ludwig van Beethoven, 2 HAry Janos Suite ZoltAn Kodóly, 3 Pizzicato Polka, Johann Strauss, 4 Kaisenvalzer, Johann Strauss. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria E. L. d.v. L. C. Verpaa- len en H. J. C. de Koning: Tom Th. J. z.v. J. J. de Groot en H. G. Schlaman; Walter R. H. z.v. P. J. M. v.d. Aart en M. W. G. W. v.d. Berg; Theresia A. d.v. C. H. Kienjet en A. Poessenauw; Dirk z. v. W. Ouwehand en D. Krayenoord; Han- nadea d.v. T. J. Out en A. B. M. Kroon; Ronaid E. z.v. W. Rademaker en H. van Zanten: Arlette G. d.v. R. P. Rugebregt en C. E. Drees; Heidi d.v. P. J. Zirkzee en H. Ammerlaan; Jacqueline E. d.v. N. G. Mercelina en T. I. Matute Dina Ch. W. d.v. H. C. P. Selier en D. C. W. Kra nenburg: Sandra d.v. J. L Erades en P. Ouwerkerk; Maarten W. z.v. W. P. M. Hillenaar en M. W. W. T. Janssen. Overleden: H. v. Beelen 64 jr. man; J. Butijn 73 jr. w.v. H. P. Kwaadgras; G. Dalenoord 76 jr. w.v. G. Schoppen; M. -P. de Water 4 jr. zoon; J. de Tombe 83 jr. w.v. H. Witholt; C. J. Bakker 75 jr. e.v. W. A. Salman; J. v. Tongeren 4 mnd. dochter: P. A. Meljboom 70 jr. man; A. P. G. Geleijns 1 jr. dochter; J. H. A. Bosch 78 jr. man. WOERDEN, 8 mei. Kaas Aanvoer 1 partij. Prijs 3.56; handel kalm. RIJNSBURG, 7 mei. Bloemen. Tul pen: Edith Eddy 65—100, Kansas 80— 105, Copland 6085, Sweet Harmony 50150. Pink Attraction 1Ö0—135, Bel- lona 60100, Bing Crosby 80100, Bru no Walter 100135, Golden Harvest 60 —95, Apeldoorn 100—150, Oxford 80— 125. Chrysanten: Indianapolis 190—350, Tokio 280—330, Lyona 270—310. Free- sia's: Balerina 175—225, White Swan 100175, Stockholm 60125. Golden Yellow 65125. Lathyrus 65100. Nar cissen 150—350 per 100. Lelies per tak 65100. Anthurium 100260. Gerbera 839. Irissen 1227. Am. Anjers Farah Diba 2035, Espérance 1734. Dusty Sim 2140, Rode Sim 1637, Witte Sim 1535, Rose Sim 20-^35, Crowlv Sim 17—34, Arthur Slrn 15—o*, g. j. Sim 1636. Rozen: Baccara 1568, Zo- rina 1622. Garnet 1017, Carol 11— 16 alles per stuk. In aanwezigheid van directie en en kele collega's werden dinsdagmorgen in hotel De Weeger twee werknemers ge huldigd, werkzaam op de scheepswerf De Dageraad. Het waren de heer P. Schuilenburg, die 40 jaar geleden in dienst trad, thans werkzaam als lasser. Voorts de heer C. van Rhee, timmerman, die 25 jaar in dienst is. Wegens ziekte van de heer J. H. Boot werd het woord gevoerd door zyn neef Th. J. Boot. Tijdens zijn toespraak tot de heer Schuilenburg herinnerde hy er aan, dat er in de Afgelopen 40 jaar liefst 110 schepen op de werf waren afgebouwd. Hy prees de trouw en de ijver van deze jubilaris, die destyds als nageljongen op De Dageraad zyn loop baan begon. Ook de heer Van Rhee wera geprezen om zijn toewyding en collegialiteit Beide jubilarissen ontvin- •n een geschenk onder couvert. De heer J. van Dool sprak nog na- ens de collega's van de yzerafdeling, waarby hy zyn gelukwensen vergezeld liet gaan van een gouden polshorloge met dito armband. Op geestige wyze richte de heer M. van Leersum zich ?ns de houtafdeling tot jubilaris Van Rhee. Hij bood hem een elektrisch scheerapparaat aan. Hierna bleef men )g een tyd lang gezellig byeen. NOORDWIJK KAPELAANSBENOEMING De bisschop van Rotterdam heeft pas toor G. Jongkind, pastoor van Vianen, benoemd tot kapelaan aan de St.-Jc- roensparochie. Pastoor Jongkind is ge boren ln 1911, priester gewyd in 1936 ls pastoor van Vianen sinds 1962. Camera: Manjl Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur. LIdo: Zorg dat je d'r uit komt (a. 1.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: De tien Geboden (a. 1.) (Prolongatie) Dagelijks (ook 's zondags) 2.00 en' 7.30 uur. Studio: To grab the ring Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Helga (18 jaar) Prolongatie Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: Gebaren der liefde (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Zaterdag 4 mei geen voorstelling om 7 uur. Vrijdag en zaterdag nachtvoorstelling De Zwarte Dood (18 j.), 23.30 uur. KORRELTJE PUNT Vreemde manieren van Leidse chauffeur De Officier van justitie bij de Haagse politierechter vond het een rare manier van handelen zoals door een autobe stuurder uit Leiden was toegepast. Die reed in het late avonduur op de kruising Hoge Rijndijk-Rijksweg tegen de auto van een 23-jarige tekenaar uit Leiden. ..Rij maar achter me aan, dan gaan wegnaar mijn huis om de zaak te rege len", zo stelde de autobestuurder voor, doch hy gaf vol gas en reed weg. Daarna liet hij niets meer van zich horen, hoewel voor 600,- schade was aangericht aan de auto van de tekenaar. By de Haagse politierechter liet de autobestuurder verstek gaan. „Hij heeft zeker niet veel belangstelling voor deze zaak", zo meende de Officier van jus titie, die het optreden van verdachte hoogst onbehooriyk vond. Overigens had verdachte een precies tegenovergestelde lezing van het gebeur de gegeven, nl. dat de tekenaar tegen hem was opgebotst. De Officier wilde verdachte voor de aanrijding niet te hard vallen en vol staan met 30.- boete, doch kwader was het doorrijden, waarvoor twee weken ge vangenisstraf voorwaardelyk werd ge- eist en binnen drie maanden moet de schade zijn vergoed. Voorts werd nog 100,- boete opgelegd. De rechter ver oordeelde overeenkomstig de eis, doch binnen een jaar moet de schade zyn ver goed. Vele borrels oorzaak van „reuze pret" Een chauffeur uit Leiden had aan de dokter meegedeeld, dat hy meer borrels had gedronken dan hy op de vingers van beide handen zou kunnen tellen en dat klopte wel zo ongeveer met het alcohal- promilage in zijn bloed, dat 1.65 bedroeg. Een agente van politie had verdachte op de Kalvermarkt zien stappen, maar dit ging allesbehalve vlot. De man had pret en moest zich aan zyn auto vasthouden om overeind te biyven. Vervolgens reed hy woest weg. De Officier van justitie eiste tegen de niet verschenen verdachte de gebruike- minlmum straf van twee weken gevan genisstraf en ontzegging van de rijbe voegdheid gedurende een jaar met af trek van de tyd waarin het rybewys reeds is ingenomen. En de rechter ver oordeelde daartoe. LEIDSCHEN DAM DAT KOSTTE MEER De officier van Justitie by de Haagse politierechter maakte vóór een huis moeder uit Leidschendam de twee truitjes van 20,- in totaal, hand schoenen van 5.- en een sierpotje van 2,75 uiteindelijk toch duur. Ver dachte had die goederen nl. meegeno men uit een zelfbedieningswinkel in haar woonplaats, doch was daarbij betrapt De verdachte kon niet op geven om welke reden zij de diefstal len had gepleegd en volgens haar ver klaring was het de eerste maal. De officier eiste 80.- boete, waartoe de rechter veroordeelde.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 4