Gevangenisstraffen geëist tegen oproerkraaiers Metaalbonden voelen voor 3 CAO's MENSEN WAT EEN MENSEN Meint Eigenberg ST.-WILLEBRORDERS VOOR RECHTER Nigeria en Biafra gaan praten LITURGISCHE RAAD ZIT HELEMAAL VAST Vragen over knoeierijen met kenteken bewijzen Produkten van Unilever door Alpark N.V. verduisterd ABN Spaarbiljet 1968/72 Verkeersprobleem in de Randstad kan niet per stad worden opgelost Impasse in Belgische crisis Mogelijk nog voor vakantie VRIJDAG 3 MEI 1968 -- DE LEIDSE COURANT 1 Daar staat ie: Meint zelf. Meint Eigenberg, 58 jaar, waarvan 51 in ken („ik verkocht op school al het del van mijn fiets, ik rook overal han del"). Getrouwd, twee kinderen, Eiso, dochter Eefke. nee kerel, die hebben geen kapsones, die hebben le- ren werken voor de poen zoals ik"). Hij is geboren in Groningen, opge groeid in Finsterwolde en sindsdien voortdurend geteisterd door eei calvinistische achterdocht, („ji wel wat je hebt, kerel, voor de rest moet je ploeteren om het te houden De strooien hoed met zwarte band rust op zijn gelooide hoofd het is u vandaag, maar hij mist 't ziteelt er van te genieten de walmende bol- knak heeft hij met het bandje ei diep in de mond gestoken, alsof hij rieus van plan is hem straks op te v Kijk om je heen: de tegels, waar hij op staat, de witte stranden vóór hem, het water erachter, de grootste speeltuin i'an Europa, het restaurant bezoekers, de bowlingbanen, de minia- tuur-spoorweg en de twee campings zijn stuk voor stuk zijn eigendom Meint is 't Eurostrand, 't Eurostrand is Meint. En de rest is silence. „Ver domd kerel", zegt hij met schurende tongval, „dat is het ongeluk soort mensen. Je werkt om te werken, je bent altijd bezig, je kunt er nooit van scheiden. Als ik zit te kaarten, denk ik aan de zaak, als ik in de zaak ben, voel ik me pas op mijn gemak. Dat is stom, je hoeft 't tellen. Je bent nog 'n niet, wat 't is. Ik lag in de wieg was al voorbestemd om mijn vader op te volgen. Dat had ie zo bepaald. Ik was nog 'n kind, toen ik al in zijn sme derij stond. Pa was 'n groot vakman, hij maakte prachtige dingen, maar on ze ideeën strookten niet met elkaar. Pa was meer de artiest, hij zag het geld niet liggen. Dat was het verschil. 1 Ik wist niet beter, of een mens begon om vijf uur 's morgens met zijn werk. Je dacht er niet aan, dat het ook an- dnrs kon. In 1948 was er in Groningen geen stuiver meer te verdienen. Ik zat toen in het zand. ik baggerde zo'n beetje, het had niks om het lijf. Als je dan met je armen over elkaar gaat zit ten, raak je nog verder van huis. Ik ben op mijn roestige fiets gestapt en ik ben naar Brabnt gereden. Ik had gehoord, dat er daar voor een zand boer wat te verdienen viel. Met mijn pet in de hand heb ik om een order- tje gebedeld en na 'n paar weken luk te het ik kon 100.000 kubieke me ter weghalen voor de spoordijk in Eind hoven. Maar dan wel binnen één jaar. Ik heb me rot gewerkt, elke dag op nieuw. Tot diep in de nacht. Geen vrije saterdag, geen vrije zondag. Maar dat donderde niet, want ik voelde dat er muziek in zat. Ik wist, dat er geld lag en dat wilde ik hebben. Door al die afgravingen kwamen er vanzelf meertjes tevoorschijn. Ik zag zaterdags en zondags mensen langs de kant zitten, die vonden het wel jo fel om het water bij de hand te heb ben. Ze kwamen uit Eindhoven, ik dacht: als ze daar nou zo graag zitten, willen ze er ook wel voor betalen. Je maakt die meertjes toch niet voor niks. Ik heb het eerst aangeboden aan de fanfare in Westerhoven. De /an/are Irene. Ik zei: „Als jullie zorgen voor de bewaking, dan krijgt de fanfare de poen. Het ging er alleen om, dat ze zorgden, dat er niemand verdronk. Ik vond dat een pest idee. Na een paar dagen kreeg ik antwoord. Erg aardig van je, maar de jongens hebben geen zin om elk weekeind op jouw strandje de schoolmeester te spe len. Toen heb ik het met mijn kinderen be sproken. Ze zaten nog op school. Ik zeg: „Als jullie wat vrindjes optrom melen, heb je een leuk zakgeldje". Dat klopte ook wel, want na een paar maanden hadden ze al aardig wat op de bank. Ik heb ze aan het einde van het sei zoen voorgesteld om alles samen te doen. Zij hun zakcenten, ik de rest. In één avond hebben we in de huiskamer de N.V. Euro Recreatiecentrum uit de grond gestampt. Begrijp je? De poen lag immers voor het grijpen. We zijn begonnen met een groen, hou ten keetje. Dat was alles. En dan na tuurlijk het water. Dan ga je doorden ken, je denkt: wat willen ze nog meer? Je maakt een strandje, je zorgt voor waterfietsen en voordat je het weet heb je 50.000 mensen per dag in je huis. Daarom pakt dit Eurostrand me ook zo: het leeft, het groeit en je denkt steeds: „Hoever gaat dat nou?" Zand zuigen is mooi, maar dat weet je langzamerhand wel. Er lopen ook geen vrouwen in bikini rond. Dat is Weet je, wat ze tegen me gezegd heb ben? Dat ik langzamerhand wat aan mijn status moet doen. Ik doe zo Gro nings vinden ze. Ik praat nog net als in Finsterwolde. Ik heb ze gezegd: „Die zogenaamde elite van jullie kun nen me wat. Daar heb ik maling aan. Misschien lijk ik een onverschillige bliksem. Ik zal het ook wel zijn ook. Maar ik verzeker je, dat het mij niet om de centen alleen gaat. Het gaat ook om wat je bereikt hebt. Elke zaterdag denk ik: wat heb je gedaan, Meint, en wat is er fout gegaan? Als je dat re gelmatig doet, krijg je nooit kapsones. En elke zaterdag ben je weer een week ouder. Dat is verdomd verve lend. Ik wou, dat ik nog jong was. Een jaar of dertig. Als iemand daarvoor sou kunnen zorgen, mag ie al mijn geld hebben. Maar gelijk oversteken," ADVERTENTIE BREDA, (A.N.P.) Om negen uur is vanmorgen in Breda de berechting begonnen van tien ver dachten, die worden beschouwd als de ernstigste ordeverstoorders tijdens het straatoproer. dat zich voordeed in het VVestbrabantse Sint- Willebrord in het weekeinde van 20 en 21 april. Van de tien verdachten, merendeels jongelui uit Sint-VVillebrord, hebben de meesten bekend. Aan deze verdachten werd openlijke geweldpleging ten laste gelegd, al of niet gecombineerd met opruiing tegen het gezag of vernieling. Twee verdachten stonden terecht wegens opruiing en een wegens mishandeling van de politie. Voor deze snelle berechting op last van de minister van Justitie is een aparte meervoudige straf kamer samengesteld, onder presidium van mr. C. Vliegenthart, de oudste bijzittende rechter van de normale strafkamer in Breda. VERDACHTEN NIET WERKLOOS De hoofdofficier van justitie, mr. R. Grasao, had de parketwacht laten ver sterken om op alle eventualiteiten te z\Jn voorbereid. De kigangen van het ge bouw werden aan de voor- en achter zijde bewaakt. De gemeentepolitie hield op straat een oogje in het zeil. Zeven rijkspolitiemannen, onder wie luitenant B. Lutken, die de leiding van de politie had, toen het oproer begon, zijn ge tuigen. Tien advocaten hebben de ver dediging op zich genomen. Kort na de ongeregeldheden werd met name de jeugdwerkloosheid in Sint- Willibrord genoemd als een van de voor naamste oorzaken. Dit wordt gelogen straft door het feit, dat alle tien ver dachten, die vandaag terecht stonden, werk hebben. De eerste verdachte, die terecht moest staan, was de negentienjarige A. K. uit Sint-Willibrord. HU bekende stenen te hebben gegooid naar de politie, maar kon geen motief «opgeven. Toen de massa zaterdagavond bezig was kreeg deze jongen, die twintig glazen bier had gedronken, het, zoals hij zelf zei, ook te pakken. De jongen stond gunstig be kend en heeft vast werk met een goec' loon. De officier van justitie, mr. J. Nouet- Feisser, hield een uitvoerig requisitoir, waarin hU dank bracht aan de rijks politie voor het beheerste optreden, waardoor ongelukken onder de burger bevolking werden voorkomen. Ook de officier had geen antwoord op de vraag om dit straatoproer was ontstaan. Uit het oogpunt van algemene preiventie moet hier streng worden gestraft, aldus de officier, die tegen K. vUf maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd De raadsman, mr. J. Houben, legde in zUn pleidooi voornamelijk de nadruk op de demoraliserende invloed van de grote werkloosheid in Sint-Willibrord. Zeven entwintig procent van de beroeps bevolking in dit kerkdorp is werkloos. HU zag daarin een van de voornaamste oorzaken van de ongeregeldheden, die hebben plaatsgevonden. De zitting duurt voort. Shell zoekt industrieterrein ROTTERDAM (A.N.P.). Shell Chemie Nederland N.V. Is op «oek naar nieuw Industrieterrein, omdat de terreinen te Rotterdam/Pernis geen ruimte meer bieden. In aanmerking komen thans Industrieterreinen In België en Neder land. Naar verluidt gaat het o.m. om vestiging te Antwerpen (dicht bU andere petrochemische Industrieën) of het Moer- dUkgebled. LONDEN (Reuter-AFP) Het fe derale Nigeria en het afgescheiden Biafra zijn overeengekomen dit week einde in Londen voorbereidende bespre kingen te beginnen, zo is donderdag of ficieel bekendgemaakt. De Britse secretaris-generaal voor het gemenebest, Smith, deelde mee, dat bei de partijen ingestemd hebben met zijn voorstel een hooggeplaatste vertegen woordiger af te vaardigen voor voorbe reidende besprekingen in Marlborough House in Londen. Marlborough House is het hoofdkwartier van het gemenebest secretariaat, dat contacten heeft met de Nigeriaanse en de Biafraanse autori teiten en ijvert voor beëindiging van de tien maanden durende burgeroorlog. De besprekingen zullen vermoedelijk in de eerste plaats gaan om de vaststelling van plaats en datum voor meer defini tieve onderhandelingen. Bill Haley, de koning van de rock an' roll, w weer terug op de hitparade. Momenteel maakt hij met zijn Cornets een tournee door Engeland. Op zondag 86 mei komt hij in Nederland voor een optreden fit de Haagse Houtrusthailen Paus stelt besluiten uit VATICAANSTAD (K.N.P.). De liturgische raad in Rome, die een week- lang in het Vaticaan heeft vergaderd, is tot geen enkel besluit gekomen. De vol gende vergadering is gepland voor okto ber dit Jaar. De moeilijkheden blijken tUdens de afgelopen vergadering van 23 t.m. 30 april zo groot geweest te sl|n. dat welingelichte kringen in Rome niet verwachten, dat de oktobervergadering ereenstemming tal brengen. De liturgische raad, waarin mgr. W. Bluyssen van Den Bosch zitting heeft, heeft beraadslaagd over verdere hervor ming van de eucharistieviering, alsmede het brevier en van de toedening van het vormsel. De vergadering stond voor de eerste maal onder leiding van de e voorzitter kardinaal Gut, die tevens prefect is van de Congregatie der Riten. Kardinaal Lercaro, de vroegere voorzitter, heeft als erevoorzitter een stukje van de vergadering meegemaakt. Hij werd bij zijn komst door de leden hartelijk begroet. De oorzaken van het feit, dat de ver gadering niet tot een besluit is gekomen, zijn niet bekendgemaakt. Het is echter allang bekend, dat onder de leden geen overeenstemming bestaat over verder gaande hervorming van de misstructuur. Enige meer behoudsgezinde leden van de raad vinden, in tegenstelling tot bij voorbeeld de Nederlandse bisschoppen, dat de hervorming met de invoering de volkstaal eigenlijk al ver genoeg is. DaarbU komt dan nog de omstandig heid. dat de Paus do door de raad reeds uitgebrachte ad-iezen opnieuw heeft voorgelegd aan een hele reeka deskun digen over heel de wereld. De opmer kingen van deze deskundigen kwamen vorige week weer op de tafel van de liturgische raad. Dit werkt In hoge mata vertragend. Welingelicht* kringen tn Rome wijzen erop, dat de Paus wel op spoedige besluitvorming binnen de liturgische raad aandringt maar van de andere kant zelf snelle besluitvorming verhindert door steeds maar weer andere deskun digen te raadplegen. De raad is door de opgedane ervarin gen tot het inzicht gekomen, dat het de zaak niet dient, de Paus op zijn vragen een alternatief antwoord te geven (ofwel dit ofwel dat) omdat hij dan uit voor zichtigheid wederom anderen gaat raad plegen. De raad wil er voortaan naar streven, de Paus een afgerond advies tg. geven en daardoor als het ware de be slissing aan zich te trekken. Mars der armen beg' onnen MEMPHIS (Reuter) In de Ame rikaanse staal Tennessee Is gisteren de „mars der armen" begonnen. Ongeveer duizend personen, voorafgegaan door 'n huifkar en muilezels, vertrokken van het hotel in Memphis, waar de leider van de beweging voor gelijke burggerrech- ten, dr. Martin Luther King, op 4 april Tevoren was een plechtigheid gehou den waarbij op het balkon van kamer 306, waar King stond toen een sluip schutter hem doodschoot, een plaquet te werd onthuld. De weduwe van King onthulde de gedenkplaat. De deelnemers aan de mars Hepen enkele kilometers door de armelijke wij ken van Memphis alvorens in de bus sen te stappen die hen naar Mark* in Mississippi brachten van waaruit de mars naar Washington wordt voortge zet. Marks is voor de betogers van be tekenis omdat dominee King, naar hij eens verklaarde, in deze plaats tot het besef kwam van de grote armoede der negers op het plattelend. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Wordt er op alle moge- IJke manieren geknoeid met kenteken bewijzen en renversals? Dit uil het Tweede-Kamerlid Krosse (KVP) weten van de ministers van Financiën en van Verkeer en Waterstaat. Het Kamerlid vraagt de bewindslie den een onderzoek te laten instellen om vast te stellen hoeveel geld er op deze manier per jaar aan de schatkist wordt onttrokken. De heer Krosse wijst in zijn toelichting op een in ons blad verschenen artikel, waarin wordt geschreven over uitwas sen bij de invoer van gebruikte auto's, vermeende ondeskundigheid van doua ne-ambtenaren en het knoeien met ken tekenbewijzen. Het Kamerlid stelt de ministers voor een verandering in het systeem aan te brengen en noemt hier bij een voorstel van de Delftse advocaat mr. H. van der Veen. In januari 44 miljoen meer brandschade dan in vorig jaar UTRECHT (ANP) BIJ ongeveer 1200 branden in januari ls voor 211 mil joen gulden chade aangericht, 44 miljoen gulden meer dan het totale brandschade- cijfer voor 1967. Dit blUkt uit voorlopige gegevens van de rijksinspectie voor het brandweer wezen In samenwerking met het Centraal Bureau voor de Statistiek. BU de ongeveer 1200 branden kwamen 6 personen om het leven en liepen 153 mensen verwondingen op. Van de 1200 branden waren er 38 (3 met een schade van 50.000,— en meer. De enormde brandschade-plek in januari is veroorzaakt door de twee grote branden op 13 en 20 Januari in Pemia bU respec tievelijk Pakhoed (opslag benzine en chemische produkten) en bU de Shell (ollerafflnaderU). (Van onze correspondent) ROOSENDAAL De sluiting van het verpakkingsbedrijf Alpak N.V. te Rooi- sendaal heeft een staartje gekregen. Zo als thans blijkt, zijn de direerice en de bedrijfsleider enige tijd geleden aange houden op verdenking van verduistering van Unlleverartlkelen. Het gaat hier om 1600 pakjes tomatensoep en vijf ton Bij Alpak zijn deze artikelen van een andere dan de normale verpakking voor zien. Via een opkoper zijn de artikelen voor een veel te lage prijs terecht ge komen in een zelfbedieningswinkel te Rotterdam. Directrice en bedrijfsleider zijn voorgeleid en weer op vrije voeten gesteld. Bij Unilever ontdekte men deze gang van zaken nadat een onderzoek was in gesteld bij het Rotterdamse zelfbedie- ningsbedrijf, waar bekende artikelen zeer goedkoop van de hand werden ge daan. De opkoper blijkt niets met deze zaak te maken te hebben. Hij meende alleen een gunstig handeltje te hebben afgesloten. Het verpakkingsbedrijf kwam vorige week in het nieuws, toen door een ge brek aan orders 26 man personeel op staande voet moest worden ontslagen zonder uitbetaling van loon en zonder va kantiegeld. De meeste ontslagenen heb ben al weer ander werk gevonden. f 100,- groeit veilig tot f 130,— in vier en een kwart jaar Oat is een samengestelde interest van 6,36% per jaar. Bovendien is fiscaal voordeel mogelijk door verschuiving van inkomstenbelasting. Al onze kantoren kunnen u nader Inlichten over de voordelen, verbonden aan het ABN Spaarbiljet 1968/72. U bent welkom bij de Algemene Bank Nederland Gezamenlijke aanpak van openbaar vervoer (Van onze correspondent) UTRECHT. Het bUne onontwarbare verkeersprobleem in de randstad Holland kan niet per atad worden opgelost. Dit Is één van de conclusies uit het rapport „Randstad en rallvervoer", dat de Stich ting Centrum voor Vervoersplannen op verzoek van de Nederlands# Spoorwegen heeft samengesteld. In het rapport worden enige voor waarden opgesomd om uit de verkeers chaos te komen: Maximale standaardisatie. Een volkomen nieuwe organisatie vorm voor het openbaar vervoer. In het rapport wordt gepleit voor bundeling van de vervoersstromen door het samen gebruiken van het rail- en wegennet door alle vervoersinstanties. Behalve het gezamenlijk gebruik van het rail- en wegennet wordt als tweede criterium voor de beoordeling van het openbaar vervoer in do randstad ge noemd: de bereikbaarheid van de belang rijkste verbindingen in de binnenstad ingrijpend verbeteren voor het te laat is. Daarom achten de Spoorwegen het van groot belang prioriteit te verlenen voor de aanleg van een nood-zuidlijn, waar mee Den Haag, Schiphol, Amstelveen en Purmerend rechtstreeks met het stads hart van Amsterdam worden verbonden. Het railvervoer dient volgens het rap port het voorbeeld van het autobus- vervoer te volgen: de standaardbus moet een ..railzusje" krijgen. Het rijdend ma terieel zal in spoorbreedte, afmetingen. In- en uitstaphoogte. voedlngs- en beheer systeem zodanig op elkaar afgestemd moeten zijn, dat het door elkaar kan worden gebruikt en uitwisselbaar is. De N.S. zijn momenteel bezig met het ont werpen van een nieuw type randstad- materieel, dat zowel stedelijk als regio naal gebruikt kan worden. Door standaardisering van de belang rijkste karakteristieken als stroom- sterkte, stroomtoevoer en beheersysteem ls inpassing van regionale treinen op lijnen, die ook stadsspoordiensten on derhouden, geen probleem. Ondanks de gezamenlijke aanpak van het openbaai- vervoer, dat het rapport voorstaat, zien de rapporteurs twee systemen: een systeem voor de lange afstanden en een systeem voor het tram stelsel op kortere afstanden. De Amster damse tram zou nu al een hogere com merciële snelheid (20 tot 25 km per uur), de stoptijden meegerekend (in plaats van 12 tot 18 km thans) kunnen krijgen, als hem een vrije baan werd toegewezen. Dut met een betrekkelijk kleine inves tering al opvallende verbeteringen moge lijk zijn, blijkt uit de resultaten van de Haagse tramlijn 11, die een eigen baan heeft, waarin 23 kruisingen, maar die toch 22 km per uur als snelheid heeft. Wat betreft dc coördinatie is volgens de Spoorwegen bij het uitbreidingsplan Zoetermeer sprake van een onbenut ge bleven kans. Het plan is zo groot dat het een eigen zelfstandig leven gaat leiden en daardoor niet aan het doel. namelijk de bevolkingaoverloop van Den Haag op te vangen, zal beantwoorden. Er hadden, volgens de samenstellers van het rapport, kleinere kernen moeten komen, om Den Haag gesitueerd langs bestaande raillijnen. Het uitbreidingsplan Zoetermeer komt nu helemaal ten noorden van de be staande spoorlijn Gouda—Den Haag. Het had schrijlings op die spoorlijn gelegd moeten worden of nog beter bij de krui sing van deze lUn met de HofpleinlIJn in Nootdorp. Er zou dan met geringe middelen en uitstekende vervoersvoor ziening zijn geschapen. Door de oriëntering van Zoetermeer op Den Haag en Rotterdam had een openbaar vervoersstelsel tussen deze drie concentraties voor de hand gelegen en dat had het bestaande spoorwegnet kunnen zijn. 'Van onze correspondent BRUSSEL Leo Collurd, do voorzitter van de Belgische socialistische party, was gisteravond tot itjn eigen verbaalng nog steeds kabinetsformateur. Hij was donder dag aan het einde van de middag ernstig van plan het bijltje erbU neer te leggen omdat de ChristelUke Volks l'art(j onderhandelingspartner van de formateur blijft vasthouden aan een driepartijen- akkoord over de regeling van de pro blemen In België. Dat akkoord zou volgens de CVP af gesloten moeten worden voordat over de vorming van een regering in welke vorm dan ook gesproken wordt. De noclallsten wensen geen regering van de drie natio nale partijen en ook geen enkele vorm van overleg met de liberalen Nunr de me ning van de CVP ls dan een regeling van de problemen volstrekt onmogelijk omdat voor een grondwetsherziening een twee derde meerderheid In het parlement nodig is De liberale medewerking is voor het be reiken van dJe meerderheid onontbeerlUk (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Drie vakbonden voor de (grote) metaalindustrie setten er al les op om nog voor de vakantie bij de werkgeversorganisaties hun voorstellen voor nieuwe CAO's In te dienen. Direct na de vakanties kunnen dan de onder handelingen beginnen, die voor 1 novem ber beëindigd moeten zijn, omdat dan de thans geldende contracten aflopen. De bonden mikken weer op de CAO voor drie Jaar, maar als de werkgevers wei nig scheutig aonden sijn, aal een con tract voor een kort* periode worden af- In de thans begonnen maand mei zul i len de bonden overal in den lande vei gaderlngen beleggen om de leden te la ten meepraten over wpt van de werk- geversorganlsaties moet worden ver- I langd. Niet alleen zulle.) de lonen en .sa larissen ln de metaalindustrie moeten worden verhoogd (een percentage Is nog I niet genoemd), er zijn volgens de bon- I den ook wijzigingen nodig in de omvang j van de werktijd, in de pensioenvoorzie ningen. In de vakantiebijslag voor de I l.iagst betaalden, ln de ziektekostenver goeding voor mensen boven de wei standsgrens en ln de ziekengeldregeling. Voorts zullen er verlangens op tafel ko men in 't „inmateriële" vlak. zaken derhalve, die de werkgevers geen geld De bonden verwachten niet, dat deze keer reeds de arbeidsvoorwaarden voor de beambten en de handarbeiders volle dig geïntegreerd tullen kunnen wor- I den in een overeenkomst voor heel di metaalindustrie Zo'n integratie staat niettemin hoog genoteerd. De voorbe reidingstijd is echter te kort geweest om haar volledig te bereiken. De bonden denken nu aan liet afsluiten van drie CAO's: een voor de handarbeiders, voor de beambten en een voor bedrij ven, waar in de komende jaren Inte gratie mogelijk blijkt. Voorts willen de bonden in de CAO's niet alleen jaarlijkse loonsverhogingen ver melden, maar ook opnieuw een bijstu ringsclausule opnemen, die inhoudt dat ils de kosten van levensonderhoud een bepaald percentage stijgen, die stijging moet uitmonden ln een extra-loonsver hoging. Overigens zullen de verbeterin gen niet op 1 november Ingaan, maar op 1 Januari, omdat partijen bij de CAO's de jongste herzieningen, voortspruiten de uit de vigerende contracten, tol nieuwjaar ln onderling overleg laten doorlopen Er wordt ook naar gestreefd ondernemingen In de metaalindustrie meer speelruimte te go\en voor het vast stellen van eigen arbeidsvoorwaarden op basis v.in de bedrljfstoks-CAOs, mits die per onderneming gemaakte afspra- £nod-lfde rechtskracht krijgen als de De drie metaal bonden willen ook een oude strijdbijl opgraven, namelijk het oplossen van het probleem georganiseer - den-ongcorganiseerden. Zij willen voor hun leden een zeker voordeel, toe te •nnen door de werkgevers. Hierover il worden onderhandeld op basis van een oude formule: vijftig gulden per lid- maalschapsjaar, aan de georganbeerden uit te betalen bij pensionering en een be drag van ld gulden per lid per jaar, uit te betalen aan de bonden voor het beta len van het ontwikkelings- en scholing»-

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5