HAI" Verkeersdag over het gewest Leiden To grab the ring Verstopping in binnenstad Leiden Tien miljoenste bezoeker in Keukenhof te Lisse dit bij dit bij dit bij dit bij dit bij dit we ka we ka weekend bij kamsteeg kamsteeg dit weekend kamsteeg weekend kamsteeg weekend kamsteeg dit weekend bij kamsteeg we kamsteeg weekend kamsteeg dit weekend weekend bij kamsteeg Persoonlijk nijverheidsonderwijs start aan Leidse R.K. Vakschool voor Meisjes B. EN W. ANTWOORDEN OP VRAGEN VAN IR. STAPEL ZIEKENTRIDUUM IN LEIDEN BLOEDGEVERS AAN R00DE KRUIS IN HET GEWEST LEIDEN LEIDSE AGENDA VRIJDAG 3 MEI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Hoe het verkeer in Bollenstreek en Plassengehied vrij baan te geven De gistermiddag In de Holiday Inn te Leiden gehouden verkeersmlddag heeft vele bestuurders en dlrekte belangheb benden (of hun vertegenwoordigers) een duidelijker beeld gegeven van wat er in noordelijk Zuid-Holland gebeurt en gaat gebeuren op het gebied van het perso nenvervoer en de daarvoor benodigde wegen, In de ruimste zin van het woord. Het treffende motto van deze middag was „Tussen Den Haag en Am sterdam ligt de regio Lelden". Dr. M. P. A. Meissen, burgemeester van Wateringen, verwelkomde de aan wezigen. De opening geschiedde door dr. R. Kjjslnk. lid van Ged. Staten van Zuid- Holland. Hij leidde tevens de sprekers in. Als eerste spreker hield Lr. M. P. Oos terkamp, adjunkt-dlrekteur van de Pro vinciale Planologische Dienst van Zuid- Holland, een inleiding met als titel „Tus sen Den Haag en Amsterdam ligt Bollenstreek in gedrang De heer Oosterkamp haalde o.m. de nota „Tussentijdse verkenning inzake de planologische ontwikkeling in Zuid-Hol land", van 1963 aan. Hierin wordt ge steld en dat is bevestigd in de „Twee de nota over de ruimtelijke ordening in Nederland" (1966) dat de streek ten noorden van Leiden, het Bollengebied, zich moet beschermen tegen het opdrin gen van de Randstad vanuit het zuiden en het noorden. Het Bollengebied wordt gezien als een onderdeel van de cen trale open ruimte", die zich uitstrekt van de Noordzeekust, via Plassengebied, merengebied en de Peel naar de open ruimte tussen Midden- en Zuid-Limburg. „In plaats van het oude beeld van een regio Leiden die deels ligt in de zuid vleugel, deels in de centrale open ruim te. De regio Leiden als zodanig krijgt in deze visie een veel gevarieerder karak ter. De stad Leiden neemt dan 'n grens- positie in: gelegen in de zuidvleugel, maar in direkt kontakt met de centrale open ruimte. Die zuidvleugel is 'n sterk verstedelijkt en verstedelijkend gebied". Over de rijkswegen noemde de heer Oosterkamp nog de prov. weg nr. 1, die een verbinding gaat vormen door het westelijk deel van de regio Leiden. „Hoewel de aanleg en verbetering van varkeerswegen, om welke redenen ook, nog wel eens achter loopt by de ver- keersbehoefte, meen ik toch te mogen zeggen dat de hoofdverkeerswegen in noord- en zuid-richting in de regio Lei den nu en voor de naaste toekomst de regio goed omsluiten en in verbinding brengen met de aansluitende regio's. Ook de verbinding met het verder weg gelegen noorden en zuiden is goed tot redelijk. Een uitzondering moet ik mis schien nog maken wat betreft de ver binding met het uiterste noorden des lands. Indien de wegen door de IJssel- meerpolders gerealiseerd zijn ontstaat een zeer goede relatie tussen het noorden des lands en bepaalde delen van 't westen des lands. In deze goede relatie schijnt echter toch de regio Leiden, tezamen met de regio Den Haag wat vergeten te zijn. HET MIDDELEEUWS SYSTEEM De verbinding van Leiden met het oosten vormt nog het middeleeuws sys teem: langs de oevers van de rivier. On danks plaatselijke verbeteringen is deze verbinding te smal, te bochtig en te veel bebouwd. Het huidige systeem van oost-westverbindingen zal wat de hoofd wegen betreft dan ook geheel vervangen worden door nieuwe, zoals uit de ge broken ljjnen op de derde kaart blijkt. Een goede verbinding naar en van het oosten acht ik urgent". Kust verbinding en plassengebied De wegen van het oosten wenste de heer Oosterkamp doorgetrokken tot de kust. HjJ zag daarom dringende verbete ring van de regionale wegverbindingen, vooral tussen Leiden en de kust, nood zakelijk, maar stelde dat ook het Plas sengebied een probleem kan gaan vor men. „Indien dit gebied ontwikkeld wordt tot een park- en watersportgebied van nationale betekenis, zal zich een bijzon dere problematiek gaan voordoen. De ontwikkeling tot watersportgebied zal goede vaarverbindingen tussen de plas-, sen vereisen; bepaalde eisen ten opzichte van doorvaarthoogtes van bruggen en bedieningstijden van beweegbare brug- Advertentie) bijna Autorijden is duur. Jawel, maar jij betaalt ook 5 cent per liter te veel voor je benzine. Wat betaal jij dan? Voor supergold51 cent. Dat scheelt elke keer een paar gulden. Waar tank jij? Bij de benzinepompen voor het gebouw van de HAI. ZOETERWOUDSEWEG 11 Lelden - West gen en ten opzichte van het landelijk aspekt van het gebied. Hierdoor zijn weer regionale wegverbindingen nood zakelijk". De Schiphol-lijii De Schiphollljn, die van Leiden via de luchthaven van Schiphol naar Amster dam gaat, staat op het programma. Een eventuele aftakking langs de oostzijde van Leiden zag de heer Oosterkamp nog niet direkt gerealiseerd. „Tegen de tijd dat daar wat meer over te zeggen valt, is Leiden wel weer eens aan de beurt voor een regionale verkeersmlddag". Railvervoer naar de kust achtte de heer Oosterkamp, ondanks de recrea tieve en toeristische funktie van de kust niet haalbaar, omdat het seizoen te kort duurt om een kustlijn exploitabel te ma ken. Openbaar vervoer ziet hij daarvoor noodzakelijk. Betreffende de waterwegen noemde hij de reconstructie van de Korte Vliet. Ook deelde de heer Oosterkamp mede, dat als het juist blijkt te zijn, dat de be roepsvaart op Leiden toeneemt, alle daarvoor in aanmerking komende wa teren moeten worden berekend op een capaciteit die voldoende is om schepen van 600 ton door te laten. Leiden centrale plaats Hij besloot met de woorden: ,.In deze korte inleiding hoop Ik u geschetst te hebben dat tussen Den Haag en Amsterdam niet zo maar een stuk van de Randstad ligt, grensgebied van vele sferen, een belangrijke en veelzijdige functie is weggelegd, ook op het gebied van ver voer en verkeer, waarin Leiden een cen trale plaats Inneemt. Kortom: tussen Den Haag en Amsterdam ligtde regio Lelden". DRUK VANUIT DEN HAAG Als tweede spreekster hield N. A. de Haan-Groen een inleiding over de taak van de agglomeratie Leiden, waarvan ze de .taak zag naast het opvangen van de „overloop" van de Haagse agglomeratie het vervullen van de opdracht tot het scheppen van een goed levensmilieu voor de huidige Inwoners. Zelf als Zoetermeer 100.000 inwoners gaat krijgen, zal dat volgens mevrouw De Haan-Groen geen volledige oplossing worden van het ruimtelijk pro bleem en de druk vanuit Den Haag zal ook dan blijven bestaan. Zij drong aan op een snel begin van de bestudering van de plannen om ver keer en vervoer in te passen in de pro blematiek der ruimtelijke ordening. Zy vond, dat de miljoenen guldens die ge ïnvesteerd moeten worden om de be- staajide en komende verkeersproblemen op te lossen gericht besteed zullen moe ten worden. VERKEERSVERSTOPPING De oud-direkteur van de NZHVM, de heer N. Hortensius, pleitte voor een in tensiever gebruik van de opengare ver- voersmedia (trein en bus). Hij betoogde dat als iedere reiziger per eigen vervoer zou reizen, dat in Leiden al niet meer mogeljjk is, onder andere vanwege het gebrek aan parkeergelegenheid, er een noodsituatie zou ontstaan. Hij rekende voor, dat er dan namelijk 34.100 auto rijders in Leiden bijkwamen. Een en ander maakt het volgens de heer Hortensius onvermijdelijk dat er openbaar vervoer ln de stad blijft be staan. Maar dat vervoer moet ook mo gelijk zijn, uit economisch oogpunt. Als bussen niet zolang moesten wachten by verkeersopstoppingen doordat ze een eigen rybaan hebben zoals b.v. door de Breestraat binnenkort en als be paalde borden niet voor bussen zouden gelden, waren we al een heel stuk ver der. De studie van de Commissie-Volmuller over het openbaar vervoer in het westen des lands, achtte hy wellicht van dien aard, dat de vrees hem bekruipt, dat de resultaten van dergelijke kostbare onderzoekingen pas bekend worden als het openbaar vervoer, zoals meestal, reeds proefondervindeiyk een oplossing heeft gekozen: Hernieuwd ontzet van Leiden! Het aanbod van de vervoersonderne mingen moet kunnen konkurreren met het eigen vervoer. Dit betekent: zo snel, vaak, rechtstreeks, comfortabel en goed koop mogeiyk. Maar zo'n schaap met vyf poten is er niet. De heer Hortensius besloot met de woorden: „Ik zou tenslotte nogmaals met klem willen wyzen op de noodzaak thans niet langer te vertoeven In het stadium van de „aandacht besteden", maar te komen tot daden die ons weer een stap ver der moeten brengen by een hernieuwd ontzet van Lelden, doch nu terwllle van de vryheld van het verkeer en gedachtig aan de trotse wapenspreuk die Leiden voert: „Haec llbertatis ergo" (Dit ter- wille van de vryheld Ideeën-bus De na de pauze gehouden diskussie leverde de grootst mogeiyke verschei denheid op aan denkbeelden. De aan sluiting van de metro Rotterdam op die Amsterdam, als geponeerd door De Haan-Groen via Leiden, is nog toekomstmuziek. Of het ook toekomst muziek is, het vliegveld Valkenburg te laten verdwijnen, zoals de heer Van Gorkum uit Wassenaar, oud-lnspekteur de dienst Ruimteiyke Ordening, voorstelde, zal nog moeten biyken. De heer Van der Vliet, raadslid van Leiden, stelde voor het taxivervoer dezelfde fa ciliteiten te verlenen als de busdiensten. De heer Hortensius vond dat wel goed, stelde dat de taxi eerst maar eens wat goedkoper moest worden. De heer Fortanier, kvp-lid van de prov. staten, wilde een rigoureuze, een radikale aan pak van de ruimteproblemen i.v.m. te smalle wegen. Zyn plan om daarvoor r wat historische oude gebouwen te ■lopen, vond nagenoeg geen weerklank. Gemeenteraadslid Poot van Valken burg vond de Nederlandse bussen ver keerd gebouwd. Hy zag liever double- deckers zoals in Engeland. De heer Hor tensius wees op de tweemansbediening die dan zou ontstaan, waardoor de ta rieven verhoogd zouden moeten worden. „Bovendien wordt in Engeland meer en meer overgegaan tot de enkele bus". Een voorstel van de heer Hemmes van de gemeenteraad van Wassenaar wilde ondergrondse parkeergelegenheden. Me vrouw De Haan-Groen vond dat te duur vanwege de slechte grond daarvoor in Raadslid Elion van Wassenaar dacht aan de aanleg van een monorail langs de duinweg (Bollenstreek). Dit plan vond geen Instemming vanwege de hoge exploitatiekosten ervan. Tot slot was het woord aan de kom- missaris van de Koningin mr. H. A. C. Klaasesz. Hy vond een opstapdlenst In kleine wagentjes door de stad eenvou diger te realiseren dan een metro en bovendien goedkoper en effektlever. En dan moest het vervoer daarmee gratis zUn. Verder vond hy dat de coördinatie van de uitvoerende lichamen, t.w. Rykswa- terstaat, Provinciale waterstaat en de dienst gemeentewerken In België beter fungtloneren. In Nederland was die er elgeniyk helemaal niet. Hy vond het voorts een gelukkige ge dachte van de Contactcommissie voor Verkeer Zuid-Holland een regionale ver keersmlddag als deze te houden vanwege het beter begrip van eikaars moeliyk- heden dat eruit voortspruit. aarna hy de byeen komst sloot. i „Ik sta gewoon suf", zei mevr. P. Ross-van de Brandt uit Amsterdam nadat zij omstreeks half twaalf aan de ingang van Keukenhof te Lisse officieel was ontvangen. Mevr. Roos was de tienmiljoenste bezoeker, die Keukenhof welkom kon heten. Het heeft bijna 19 seizoenen geduurd voor het zover was. Na ontvangst, waarbij een der Ja- coba's. mej. Rickey van Gerven, haar een bos gemengde tulpen aanbood, werd mevr. Roos in de bestuurskamer Keukenhof toegesproken door de heer A. Warnaar. Hij wenste haar ge luk en bood haar een reischèque ten bedrage van 1000,te besteden naar eigen goeddunken. Mevr. Roos, die vergezeld was door haar man, bezocht oor de eerste maal de lente show in Lisse. Zakelijke beslomme ringen van de kant van de heer Roos hadden telkens de plannen om te gaan in de war gestuurd. Het echtpaar moest gisteren even in de binnenstad van Amsterdam zijn en toen. zo zei de heer Roos, zagen wij die touring cars met bestemming Keukenhof staan. Wij zeiden „zullen wy nu maar gaan?" Wij zijn naar binnen gestapt gevraagd of er nog twee plaatsen •en. Dat was het geval en hier zyn wy dan. LEIDSE UNIVERSITEIT Doet. ex. Engelse taal- en letterkun de de heer P. Th. G. Duivenvoorden (Leiden); Doet. ex. Ned. Recht de hr. P. H. Holthuis (Leiden). Zaterdag 10-18 u. Zondag 14-18 u. VOLKSWAGEN- EN CAMPING-SHOW wegens enorme belangstelling GEPROLONGEERD U vindt er Mie nieuwe VW-modelien, een keur van gekeurde en gegaran deerde pracht occasions. WOUT BERGERS showt alles voor de camping, duin en tuin, zand en Geversstr. 80, Oegstgeeet, tel. 51940 De R.K. Vakschool voor meisjes start als eerste school te Leiden met het nieuwe schooljaar met 't individueel Nijverheidsonderwijs voor meisjes. Het doel van deze opleiding voor in dividueel nijverheidsonderwijs is om aan meisjes, die niet voldoende lager onderwijs hebben genoten of dit met vallen en opstaan doorlopen hebben, zodanig aangepast onderwijs te geven, dat zij zich bij de intrede in het maat schappelijk leven zo goed mogelijk kunnen handhaven. De klassen van deze opleiding zul len een kleinere klasbezetting hebben zodat de leerling meer indivduele aan dacht kan krijgen. Ook het aantal les uren besteed aan de praktische vakken zal groter zyn. Tot de klassen van de I.N.O.M.-oplei ding kunnen leerlingen worden toe gelaten die: a. het vijfde leerjaar van een school voor gewoon lager onderwijs heb ben gevolgd. b. afkomstig zyn van een of andere vorm van B.L.O., indien uit in te stellen onderzoek door een psycho loog zou blijken dat er sprake is van leerlingen die in staat worden De verkeerssituatie te Oegstgeest Op de (ln ons blad reeds vermelde) vragen van Ir. D. R. A. Stapel (VVD) omtrent de verkeerssituatie te Oegst geest, hebben b. en w. het volgende ge antwoord. B. en w. zyn van oordeel, dat tenge volge van de openstelling van de weg door de Kikkerpoider zeer verwarde verkeerssituaties zich niet hebben voor gedaan. Volgens mededelingen van de Rykspolitie Is hiervan niets gebleken, maar doordat de route was aangegeven als een z.g. „tulpenroute" biykt enige verwarring te zyn ontstaan. Inzake de plaatsing van rlchtingsborden op het grondgebied van Oegstgeest is reeds in januari met Lelden overleg gepleegd. De openstelling van de weg Is overigens niet plotseling geschied. Reeds In febru ari werd bekend gemaakt, dat die open stelling rond 1 april zou geschieden. Ter hoogte van de Leiderdorper brug is voor het verkeer, komende uit de richting Utrecht een bord geplaatst, waarop o.m. is aangegeven de richting Oegstgeest, Warmond-Noordwyk. De be doeling is dit verkeer zo veel mogeiyk bulten de binnenstad te houden. Het verkeer komende van de nieuwe weg, richting Keukenhof-Noordwyk wordt bij de splitsing Abtspoelweg- Haarlemmertrekvaart (Warmon derhek) door middel van een pyibord „Keukenhof" en een bord met. pUl „Noordwyk" naar links verwezen de Haarlemmertrekvaart op, terwyi de autobussen door middel van een bord rechtdoor worden verwezen de gemeen te Warmond in, daar de Haarlemmer trekvaart een B-weg ls en dus voor auto bussen verboden. Voor het verkeer richting Katwyk is op het punt van samenkomst van de nieuwe weg met de Laan van Oud-Poel geest een aanduiding „Katwyk" naar links geplaatst, zodat dit verkeer vla de Warmonderweg op de Rynsburgerweg- Leidsestraatweg komt en verder de ge- brulkeiyke route volgt. Het is de bedoeling van het gemeente bestuur van Leiden het verkeer richting Katwyk zo veel mogeiyk de zuidelijke omleidingsroute te laten volgen, dus via Kanaalweg, Voorschoterweg, Churchill- laan, Haagweg, Haagse Schouw, Val- kenburgerweg. By de Leiderdorperbrug is deze route naar Katwijk ook aangegeven. Voor Rynsburg geldt dezelfde route. Door de ANWB wordt een plan voor bereid voor een betere definitieve be- wegwyzering van de nieuwe routes. Met de naar voren gekomen moeilijkheden zal daarby rekening worden gehouden. Op het ogenblik valt nog niet te zeg gen of het verkeer uit de badplaatsen doelbewust, dus door middel van aan duidingen op de borden via de nieuwe routes buitenom Lelden zal worden ge leld. Ook hier wordt de ontwikkeling af gewacht. Volgens het aan Gedeputeerde Staten gezonden financieringsschema komt al lereerst de verdere voltooiing van de Rijnsburgerweg aan de orde. Daarna volgt de reconstructie van de Laan van Oud-Poel geest-Abtspoelweg. De aansluiting op de Laan van Oud- Poelgeest (abusieveiyk is genoemd: War monderweg) is een voorlopige. Deze is verbreed tot 7,5 meter JDe definitieve vorm van de wegkrulsing zal worden verwezeniykt by da reconstructie van da wegen. geacht 't onderwijs van de I.N.O.M. -afdeling te volgen, c. zes klassen van de school voor ge woon lager onderwijs hebben door lopen. maar qua theoretische be gaafdheid niet in staat zyn de voor geschreven leerstof van een pri maire opleiding met sucecs te ver werken. Deze opleiding is voor Leiden en om geving een uitkomst, waardoor vele problemen voor bepaalde ouders op gelost worden. Opgave voor deze opleiding kan ge schieden vla het hoofd van de lagere KRINGBESTUUR KVP Op de vergadering van de Rijks kieskring van de KVP te Leiden is tot lid van het Kringbestuur gekozen de voorzitter van de afdeling Bodegraven van de KVP nl. de heer H. W. Berga- min. Deze benoeming betrof de vaca ture ontstaan door het vertrek van mr. Van Ruiten die overging naar de Ra- De veertigste maal Op 25, 26 en 27 Juni a.s. wordt het jaariykse ziekentriduum gehouden In de kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart en St.-Joseph aan de Herensingel te Lei- Dit Jaar wordt het feit herdacht, dat 40 jaar geleden het ziekentriduum Is opgericht en omdat de oprichters van toen wel hebben Ingezien dat een tri duüm veel zou kunnen betekenen voor alien die ziek en gebrekkig zyn, wordt dit 40-jarig bestaan op een bijzondere wyze Zieken uit Leiden en omliggende plaat sen welke aan dit ziekentriduum willen deelnemen kunnen een aanvraagformu lier krygen by de volgende adressen: alle pastorieën In Leiden en omgeving. Voor Leiden by de zusters van het Wit- Gele Kruis of by de secretaris, de heer J. van Zyp, Haarlemmerstraat 291 te Lelden. Aan de deelname voor dit triduum zyn geen kosten verbonden. Lijst dergenen aan wie als donor van de Bloedtransfusiedienst van de Afdeling Leiden en Omstreken van het Nederlandsch Roode Kruis voor 20 maal bloed geven de Landsteiner- plaquette is toegekend door het Hoofd bestuur van het Nederland9che Roode Kruis. TER AAR: Mej. E. Mulder, W. C. J. Wildenburg. DEN HAAG: mevr. H. J. Lachnit- Simons. HOOGMADE: A. J. Bax, mej. C. J. Zwetsloot. KATWIJK: J. de Best. LEIDEN: G. A. Baars, mej. J. E. C. Bergers, H. W. Bokma, P. J. Boot, W. J. Bull, J. J. Cramer, mej. S. Cuperus, J. Dooi, mej. E. M. Erkelens, W van Ingen Schenau jr. J. van Kampen, L. Klinkhamer, J, van Meeteren, J. H. Sira, J. van Strijen, H. J. v.d. Weijden, J. A. van Wezel, S. Zeilstra. LEIDERDORP: L. Noordanus, J. Pelk. NIEUW VENNEP: H W. S. v. Gef- fen. NOORDWIJK: A. C. Heemskerk. W. Lindhout, A. J. v.d. Meer, M. Veldman, J. W. Vink. Lyst dergenen aan wie als donor van de Bloedtransfusiedienst van de afde ling Leiden en Omstreken van het Nederlandsche Roode Kruis voor 5 maal bloed geven de Landsteiner- penning is toegekend door het Hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis. ALPHENad. RIJN: J. L. den Dek ker. M. Schoordijk. BOSKOOP: Mej. J. Cok. HAZERSWOUDE: A. Kroon, C. J. de Ruiter, D, A. Vette. HILLEGOM: J. P. G. Hulsebosch. DE KAAG: J. W. v.d. Aar. KATWIJK: J. v. Beelen, C. J. M. Karremans, C. Keizer, mevr. J. Kralt- vd. Boon, N. v.d. Meij, mevr. J. G. Sau- veur-Grevink, A. I. Schaddé v. Dooren en A. W. J. Schmitz. KOUDEKERK ad. RIJN: Th. A. Feddema. LEIDEN: J. Arnoldus, D. A. v.d. Berg, H. C. Biesbrouck, A. A. Boek, mevr. A. D. Booy-Botter, mevr. B. de Booy-Paasman, M. v.d. Brink, J. Bult, S. Castelein, A. Constandse, N. Cornet, J. van Ek, H. Engel, B. P. J. v.d. Geest, R. van Halem, mevr. W. Ham-Choufoer, J. Hettema, J. Jonker, mej. J. P. Keus, J. Kooien, C. C. J. Koreman, R. La- court, J. Lepoeter, J. C. Massaar, J. G. A v.d. Meer, I. P. Meinders, J. A. W. A. Michels, H. P. Miggels jr. mevr. Y. Molenaar-Grollé, G. J. Mooten, J. F. A. van Noye, H. Otto, F. H. M. Pe ters. mej. E. Plag, A. de la Rie, J. H. Sira jr., Chr. Slijkhuis, A. Smits, R. Th. M. Starrenburg, W. B. A. N. Veenman, W. Verhoef, F. J. Visser, F. G. de Waijer, M. W. Zandvliet. LEIDERDORP: Mevr. W. ten Haken- I v.d Kommer. LISSE: T. A. Tibboel, J. J. E. v.d. I Zon. NOORDWIJK: P. W. J. Augustinus, J. H. M. v. Grinsven, C. J. Kortekaas, O. Kramer, Th. A. M. Mooijekind, me vrouw M, C. v. Rijn-Heemskerk. NOORDWIJKERHOUT: mej. L. A. Jansen. J. G. M. Meeuwenoord, mej. G. J. M. Steekers, mej. P. M. M. v. Wie- riIOEGSTGEEST: B. J. Carlier, J. H. Westen. ROELOFARENDSVEEN: A. A. Jonk- an, J. Th. M. de Koning. RIJPWETERING: W. J. Brugman. SASSENHEIM: J. van Eyk, M. Hel- us, J. B. L. F. Jirka, C. J. de Jong, A. M. de Muynck, J. K. Roodzant, G. C. Th. Scholten. k VALKENBURG: (Z.H.)t P. Ouds- 55 55 toont het ongeluk van een wereldvree mde STUDIO: To grab the ring (Enkele reis voor Alfred) Alfred Lowell Is een van die mensen die er nooit ln zullen slagen het ware geluk te vinden. Hy la ontevreden en durft zich niet te realiseren wie hy werkeiyk ia, kortom: hy leeft niet! zyn kontakten met gangsters beletten hem z(Jn menseiyke kon takten te handhaven of maar te herstellen. Hy heeft verder suksea by melajea, maar verprutst elke toenadering. Als hy naar zyn oude geliefde teruggaat, zyn weer de gangsters tussen hem en de wereld. Ene mr. Smith zorgt ervoor dat de spanning wordt verhoogd, door als achtervolger van Alfred te fungeren. Een en ander geeft de film op bepaalde momenten een zeer grote spanning, waarby steeds echter uit biyft komen hoe slap de hoofdpersoon ls. Hy biyft steeds bezig met het zoeken naar zyn eigen identiteit, maar tevergeefs. Dan zyn er drie vrouwen waarmee Alfred een verhouding heeft. Eerst Helène (gespeeld door Frangoise Brlon), een vrouw waarmee hy geluk had gekend, maar die hy had verlaten. Later zoekt hy haar weer op. Een meisje ln Londen ls een snelle flirt, zy doet hem niets en omgekeerd. Zy helpt Alfred het minste. Het zangeresje in Amsterdam (gespeeld door Liesbeth List) wordt op hem verliefd, maar hy verlaat ook haar om naar zyn oude liefde Helène terug te gaan. Er ls één uitweg voor Alfred open op het laatst, die de verlossing voor hem betekent. Hy ls niet voor echt leven op aarde geweest. Een Nederlandse film van internationale allure. De problematiek wordt schrynend voorgeschoteld en de depressieven kunnen zichzelf In de hoofdper soon herkennen, als waarschuwing. Telefund Holland stond borg voor de reali sering van de film. De tekst is ln het Engels gehouden. Ben Garruthers zorgde voor een werkelijk total loss-flguur: Alfred. Zyn spal ln deze verdient alle lof! Keuring: 18 jaar. SOLDAAT WORDT GENERAAL LIDO: Zorg dat Je d'r uit komt Deze variatie op het bekende „marine- lied" van Tom Manders, alias Do rus,, ls gekozen voor een film, die zich afspeelt ln de oorlogsjaren en wel ln het Italiaanse land. Vyf brigade-ge neraals zyn door de Azzurrl Ingerekend en ondergebracht ln een fraai kas teel waar zy weinig van het oorlogsgeweld merken. In het Engelse hoofd kwartier kan men zich deze blunder niet veroorloven. De burgers maken er grappen over en voelen zich ook „verraden". Ten einde raad wordt een gewoon soldaat, waarvan men nou niet bepaald een goede Indruk heeft gekregen getorpodeerd tot generaal. Een vreemde gang van zaken voor Iemand die het grootste deel van de tyd dat hy onder de wapenen la, heeft doorgebracht achter de tralies. Zyn vlndlngrykheld heeft hem echter tien keer de weg naar de vryheld opgeleverd. Begiftigd met de onderscheidings tekenen van een generaal, maar zonder de kennis ervan, trekt Harry Frtgg (Paul Newman) naar het goed beveiligde kasteel waar hy zich gevangen laat nemen en ln contact komt met het gevangen genomen quintet. De Italianen capituleren en de Duitsers nemen de generaals voor hun rekening. Het riante kasteel wordt nu een saaie kazerne, waaruit het heel wat moel- ïyker wordt te ontsnappen. De oorlogssfeer ls er, tegeiyk met een grot# dosis humor waarvoor Paul Newman zorgt. Keuring: alle leeftyden. BEDREIGDE HUWELIJKEN CAMERA: Manjl Het beoordelen van films is geen gemakkeiyke zaak. ze ker niet als het gaat om produkties welke niet ln Europa gemaakt zyn. De rsakers hebben vaak andere bedoelingen dan de bioscoopbezoeker ln het Westen veronderstelt, en er is vaak te weinig vergeiyklngsmatertaal om de film te kunnen klasseren. De problematiek welke deze week ln Camera be handeld is beslist niet uitsluitend typisch voor het Oosten, maar de manier waarop het wordt uitgewerkt ls voor iemand die met Westerse normen werkt, moeliyk te volgen. Een huweiyk wordt bedreigd door het optreden van een vriendin van de vrouweiyke partner. Uitvoerig wordt belicht hoe deze ln eer ste Instantie normule vriendschappeiyke verhouding uitgroeit tot lesbische kontakten. Getoond wordt hoe de drie betrokkenen met hun emoties vechten. Wanneer er een „oplossing" gevonden moet worden, wordt ultelndeiyk be sloten ;edrleën verder te gaan. In elke relatie heeft de liefde plaats moeten maken voor wantrouwen. Geschetst wordt hoe de dood sterk met het leven verbonden kan zyn. Wanneer men geconfronteerd wordt met onwaarheid, ls ■je eerste gedachte uit het aardse leven te stappen. De vrouweiyke huweiyks- partner ls de enige die de gecompliceerde affaire overleeft. Het verhaal is gecompliceerd doch boeit door de merkwaardige reacties van de betrokkenen. De film Manjl is voorbehouden voor 18-jarigen en ouder. LIEFDE EN ANGST REX: Gevaren der liefde De Jonge, ruige zeeman Lucas beleeft een teleurstelling In de liefde. Hy besluit het betreffende meisje, dat er met zyn beste vriend vandoor ging, te vermoorden, maar moet duarvan afzien omdat zy er vandoor gaat. Een nieuwe vcrleldeiyke vrouw komt ln zyn leven, Renée. Die Renéo tracht Lucas te verleiden haar man, Wal ter, te vermoorden. De spanning gaat nu samen met angst yoor de ont dekking hand in hand tot het verrassend einde in zicht komt. Een span nende film voor de liefhebbers van misdaad en intrige. Keuring: 18 Jaar. PROLONGATIES „Helga" gaat het nog een week langer doen In TRIANON. In deze film wordt erg leerzaam getoond hoe een kind al op Jeugdige leeftijd vertrouwd moet raken met de geslachteiyke bewustwording. De film pleit zo byvoorbeeld voor het naakt samen zyn van een moeder met een kind van ongeveer vyf Jaar. „Dat ls geen zonde". Voor Jonge mensen van boven 14 Jaar heel geschikt en ook voor ouderen, vooral dienstbaar voor de sexuele opvoeding. Keuring dus 14 jaar. LUXOR gaat voor de tweede week „l»r tien geboden", het grootse filmwerk van Cecil B. de Mille, brengen. Hoewel de film reeds meer dan tien Jaar oud Is, trekt hy volle zalen! De film geeft het verhaal van Mozes vanaf dlena geboorte tot diens dood op de berg Nebo. Een heel bijzondere film, die door niemand mag worden gemist. Toegang alle leeftyden (niemand hóeft hem ook te missen dus). VOORBURG: Mej. C. A. M. Ruig- rok. VOORHOUT: L. W. Roelevink. VORSCHOTEN: P. A. J. Barmentloo. W. Boeser, Mevr. C. C. Tipker-van Santen WARMOND: N. J. van Diest, mej. C. J. van Rijn. WASSENAAR: mevr. B. B. Smits- v.d. Voort. ZOETERWOUDE: P. N. Berg, H. C. VRIJDAG S MEI Amlrltla Receptie vanwege 200-Jarlg bestaan Amlcltia, 16.30 tot 1H 30 uur. Schouwburg Intercololaire contact commissie 18.00 uur. Mythylachool Opening Orthopedisch laboratorium. 10.30 uur. L*4di»e Volkshui» Toneel „Ninotcha" voor Dameskontakt 20.00 uur.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3