toneel BALANZA GARAGE POOT de jasvoor regenprachtige dagen! IS VRIJBLIJVEND TENMINSTE PRIJS f 11.495.- 1 Doorgaande groei van EN-NEN Vijf Meilaan Leiden zuid west VRIJDAG 3 MEI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 15 in zijn Rotterdams# tijd al eens een andere versie uitbracht (de bewer king van Eduard Veterman). Men kan er wel zeker van zijn dat Claus veel meer de nadruk zal leggen op de escatologische kwaliteiten van het stuk. (door Jan Verstappen) Iedereen had er al heel lang op zitten wachten. Maar afgelopen maandag was het dan zover: Ton lutz maakte de nieuwe plannen bekend voor Ensem ble. Het gezelschap krijgt een nieuwe naam, „Globe", en dat is direct al een heel goede gedachte, omdat de naam Ensemble door alle moeilijkheden uit het recente en verder verwijderde ver leden een slechte klank heeft gekre gen. In vele opzichten herstelt Ton Lutz in zijn plannen de slechte indruk die hij bij de directie-overname op veel mensen maakte. Ook al vestigt hij zich nog niet met zijn groep in het zuiden, er komen in de zuidelijke schouwburgen in ieder ge val meer voorstellingen. Verder wil Lutz naar een gezelschap toe als dat van het Théatre Nationale Populaire, dat nu alweer vele jaren geleden werd opgericht door Jean Vilar. Het is ge vestigd in een van de grootste theaters van Parijs, het Palais de Caillot, en het introduceerde een nieuwe vorm van theater, waarin (bijna) geen plaats meer was voor sterren en waarin de gewone man veel van zijn gading kon vinden. Lutz gaat kiezen voor een typisch he dendaags programma. Niet dal hij al leen maar moderne stukken kiest, maar ook klassieke stukken worden in verband met onze tijd gebracht, even tueel daartoe zelfs bewerkt. In zijn di- rccteursbeleid wordt hij niet alleen bij gestaan door Henk Rigters, Krijn ter Braak en Wilbert Bank (de laatste ver zorgt de dramaturgie en de public re lations), maar tevens hebben zitting in de leiding Hugo Claus voor adviesen en de componist Louis Andriessen (broer van Jurriaan, muzikaal advi seur bij de' Haagse Comedic). Verder hebben acteurs uit het gezelschap in spraak in het beleid: Jules Croiset en André van den Heuvel. Zakelijk leider: Frits Bloemkolk. ..We willen vooral zorgen dat iedereen veel kan werken" zei Henk Rigters in dertijd. Gezien het grote repertoire dat men wil brengen, zal het daarvan wel moeten komen. Openingsstuk: „The Happy Haven" van John Arden, momenteel onder re gie van Shireen Strooker bij Utrecht se studenten in studie voor de eerste officiële Nederlandse voorstelling er van. Dan het beruchte stuk van Cyril Tourncur: „The Revengers Tragedy", geschreven in Engeland, 1602. Hugo Claus gaat het vertalen en Krijn ter Braak voert de regie. Opvallend is ver der „Little Murders", het in het buiten land niet onverdeeld gunstig ontvangen stuk van cartoonist Jules Feiffer (in Nederland bekend door cartoons in het weekblad Vrij Nederland), dat on der regie van Adrian Brine zal gaan. Verder een bewerking van Claus van een oud-Griekse komedie: „Lysistra- rè" van Aristophanes,waarvan Lutz TON LUTZ Mulisch is voor Ton Lutz bezig aan een bewerking van „Oidipoes" van Sofo- kles. Het is maar afwachten wat het wordt. Claus' nieuwe „Uilenspiegel", dat vorig jaar reeds door de Neder landse Comedie gespeeld zou zijn, is hu aangekondigd bij „Globe". Ook Theater in Arnhem heeft inmid dels plannen voor het nieuwe seizoen bekend gemaakt. Noviteit daarbij: di recteur Hans Croisetheeft zijn acteurs niet voor één, maar voor twee jaar ge contracteerd, hetgeen de rust in zijn gezelschap ten goede moet komen. Zo als bekend keren Henny Orri en Theo Kling, na hun seizoenarbeid bij Ensem ble, terug naar Arnhem. Theo Kling opent daar het seizoen met zijn regie van weer een stuk van Heijer- mans, dat te onbekend is gebleven: „Beschuit met muisjes", een familie gebeurtenis in drie bedrijven in 1910 in Berlijn geschreven. Er komt dan ook een stuk van een jong Cubaans au teur, José Triana, „De Nacht van de Moordenaars", vertaald door Dolf Ver spoor, regie John van de Rest. Zeer interessant wordt mogelijk de voorstelling van Shakespeares „Hen drik IV", deel en deel twee, beide op één dag. Een matinee en een avond voorstelling, gescheiden door een ge zamenlijk door de toeschouwers te nut tigen maaltijd. Zo zal het mee te maken zijn in de Nijmeegde Stads schouwburg, waar deze stukken onder regie van Hans Croiset en Adrian Brine in première zullen gaan. Waar een dergelijke Shakespearedag nog meer te genieten zal zijn, hangt vooral af van de accomodatie, die de schouwburg aldaar biedt voor de maaltijd. Johan Schmitz, die voor een half jaar verbon den zal zijn aan Theater, gaat de rol van Hendrik IV spelen. Hans Tiemey- er doet uiteraard Falstaff. Omzet Yan Nelle 12 pet. gestegen ROTTERDAM (ANP) Blijkeus het jaarverslag over 1967 zijn de geconsoli- I deerde omzetten van de bedrijven van de Erven de Wed. J. van Nelle N.V. ge- i stegen van 152.895.000 tot J 171.056.000. een stUging van ruim 12 pet. De ontvangen dividenden van de niet- geconaolideerde dochterondernemingen stegen tot 1.183.000.— (In 1966 634.000.waardoor de nettowinst met 17,5 pet toenam van 2.978.000.- tot 3.501.000.De gezamenlijke re serves van het concern bedragen thans 15.500.000,— Over 1967 wordt een dividenduitkering voorgesteld van 12 pet (in 1966 10 pet). In het jaarverslag wordt de omzet stijging van de bedrijven met 12 pet bevredigend geacht. Deze stijging schrijft mei\ toe aan de voortdurend»' produktievernieuwing en kwaliteitsver betering. de vernieuwing van de marke tingorganisatie en het gebruik van de t.v.-reclame. De behaalde omzettoene- ming heeft de nog steeds voortdurende kostenstijgingen op kunnen vangen. Het exploitatieresultaat is in 1967 wat geste gen, namelijk van 7.149.00,in 1966 tot 7.860.000,De afschrijving vaste activa was in 1967 2.174.000,— (in 1966 nog 1.845.000,—). De totale koffie-omzet van het con cern is in 1967 belangrijk toegenomen, hetgeen voornamelijk te danken is aan de voortgaande ontwikkeling van de va- cuümverpakte merken. De kwaliteit het gemak van deze gemalen koffie- soorten vormen volgens het verslag toenemende attractie voor de coi Resultaat van Nat. Grondbezit DEN HAAG (ANP) Blijkens het jaarverslag 1967 van Nationaal Grond bezit N.V. heeft het concern al9 geheel een gunstig eindresultaat behaald. De hogere rentabiliteit van het In de wo- ningexpoltatie geïnvesteerde vermogen en de aanzienlijk gestegen resultaten van de gezamenlijke dochterondernemin gen overtroffen aanmerkelijk binnen de perken gebleven teruggang van de ove rige baten der moedermaatschappij. De liquiditeitspositie werd het gehele jaar zo ruim gehouden, dat ook bij het aangaan van grotere thansacties geen plotseling beroep op de kapitaalmarkt behoefde te worden gedaan. De directie verwacht dat 1968 een behoorlijk eind resultaat zal laten zien. Voorgesteld wordt 32% pet dividend, waarbij opgemerkt wordt dat. in 1968 de uitreiking zal plaatsvinden van 1.184.000 aandelen A met een verplich te storting van 30 pet ten laste van de fiscale agioreserve. Over 1966 werd uit gekeerd 32% pet incl. 5 pet stockdivi dend. De uitkering van 32% pet is voor j de verplichte storting van 300 per aan-1 deel op het in de loop van 1967 van j 16,8 min tot 17,76 min verhoogd geplaatst aandelenkapitaal, zijnde 97% I per aandeel. Hierop is in januari reeds I een interimdividend van 13% pet, zijnde 40% per aandeel betaald. BEN PRQEFRTT AUSTIN wat ons betreft wel. Maar of U zelf aan zijn kwaliteiten kunt ontkomen is de waag. Motor dwars voorin. Voorvweiaandrijving. Hydrobstic vloeistofvering. Fenomenaal 5 personen comfort kdtctrtmgen worden qaaroe verstrekt door VALKENBURG Z.H. Hoofdstroot >04 Tetef. 017186947 LEIDEN Lovnmenschcmsweq 132 Tetef. 01710—30347 SHOWROOM te LEIOEN: 's zaterdags ook geopend van 95 uor. AUSTIN DEALER voor Leiden e.o. DEN HAAG (ANP) De levensver zekeringmaatschappij van het concern E.N.-N.E.N., de Eerste Nederlandse verzekeringsmaatschappij op het leven en tegen invaliditeit N.V., behaalde in 1967 een produktie. die de cijfers in voorgaande jaren opnieuw overtreft: t.o.v. 1966 een stijging van ruim 11% tot 1,12 miljard. Hoewel enkele factoren, met name de toenemende druk van de bedrijfspen sioenfondsen en de inwerkingtreding van de W.A.O., de nettovooruitgang van de portefeuille tegenwerkten, was deze met 605 min eveneens hoger dan vorig jaar. Het totale verzekerde bestand van de Ê.N. beliep ultimo 1967 6.245 min, tegen 5.640 min ultimo 1966. Niet alleen in de produktieerjfers, doch ook in het premie-inkomen en de pre miereserve de verplichtingen tegen over verzekeringnemers weerspiegel de zich de groei. Het premie-Inkomen eigen rekening steeg met 12% tot 116 min, terwijl de premiereserve eigen reke ning van 942 min op 1.026 min kwam. De beleggingen namen met 71 min toe tot 1.085 min. Het gemiddelde ren dement bedroeg 5,11% (in 1966 4,89%). Hoewel de kosten, vooral door de grote produktie en de daarmede samenhan gende acquiskiekosten. ook z|jn gestegen, is de winst met f 7.149.276,— circa 1 min hoger uitgekomen dan die over 1966 6.103.338,--). De verhoging van het dividehd met 300.000,—. en wel van 10% tot 12%wordt ruimschoots door deze winststijging gerechtvaardigd. De dividendverhoging impliceert, dat de uit kering aan verzekeringnemers met een aandeel in de overwinst stijgt van 1 min tot 1.4 min. Na een dotatie van 2.8 min aan het zichtbare eigen ver-, mogen van de maatschappij beloopt dit inclusief het aandelenkapitaal van 15 min 81 min (ultimo 1966: 78 min). Motorelite naar races in Tilburg van dc Tilburgse hogeschool zullen op 12 mei onder auspiciën van de KNMV wegraces voor motoren worden gehou den op het boulevardcircuit van het recreatieoord „de Beekse Bergen" bij Tilburg. De races zullen zijn in de klassen S0 cc, 125 CC, 250 cc. 350 cc en 500 CC. Er zullen ongeveer honderd rijders aan de wedstrijd deelnemen, onder wie enke le sterke Fransen, Engelsen, Zweden en Oostenrijkers. Ook nl.e prominente Ne derlanders zullen aan aan de races, die meetellen voor de nationale kampioen schappen, deelnemen, zoals Cees van Dongen. Jan de Vries. Paul Lodewijkcx Aalt Toersen. Martin Mijvaart. Jan Kostwinder, Jan Huberts, Jan Keessen en Jan Dekker. De genie heeft zich bereid verklaard een brug van veertig meter lengte te leggen over de uitgang van het strand bad naar het Wilhelminakanaal, waar door een circuit met een bijna ideaal tracé is Galerie Het Kunstcentrum. Molenstraat 16 Den Haag, exposeert van 6 tot en met 25 mei een tentoonstelling van beeldhouwwerken van Peter de Leeuwc en aquarellen van Maarten Kemper. Maier redde ook nog na afloop MüNCHEN FU Bayern Mön- chen vloog gistcien n» de neder laag van 20 tegen AC Milan In de eerste wedstrijd voor de halve finales van het toernooi om de Europa Cup 2 zonder doelman Sepp Maler naar MUnchen terug. Maier. die ook het doel verdedigt van het Duitse nationale elftal, had daarvoor een bijzondere reden. De sportjournalist Rolf Gonther viel woensdagavond na het laatste fluitsignaal op a? perstribune zo ernstig, dat hij een enkel brak. Gonther was toen niet in staat met zijn tuto naai de Beierse hoofdstad te rijden. Maler bood zich echter aan als barmhartige Samaritaan en nam het stuur over. De Rotterdamse Kunststichting organi seert van 11 mei tot en met 3 juni in expositiezaal De Doelen aan het Kruis plein een tentoonstelling „15 jaar Werkgemeenschap Grafische Kunst Rot- Onze nieuwe regenmantels zijn waterdichte raincoats in de regen en vlinderlichte wandelmantels in de zon. „Uïtgerust"met opstaande kraagjes ijÊ die best hoog dicht willen onder een hemeldouche. En opgevrolijkt met zilveren en koperen knoopjes, gespen en ceintuurtjes die graag willen dansen f in de zon. O jade (mode)-kleuren zijn o.a. beige en bleu. De prijsjes: 54,50 tot 89,75. Regenweer of prachtig m wti weer, u moet weer naar Aluminium pannenset met 3 pannen. 2 braadpandek- seis. 2 stapelrlngen, 1 ketel, 'J 1 grip en plastic riem. Compleet 11 - In een ruime, moderne expositiehal zijn een verbazingwekkende collectie tenten met veel comfort op overzichtelijke manier ten toongesteld. alsmede de nieuwste snufjes en bijbehorende artikelen in velerlei uitvoering. Komt U rustig binnen, bepaal Uw keuze en U kunt desgewenst Uw aankoop meteen meenemen (uitgezonderd 's Zondags). Naast de expositiehal is voldoende parkeergelegenheid, die gemakkelijk te bereiken is via Vijf Meilaan of Roose- veltstraat Ook te bereiken met de buslijnen 14 en 41 van da N.Z.H. Geopend iedere werkdag van 9-18 uur. 's Maandags van 13-18 uur. U mag deze unieke show niet missen! Maak hier een kleine notitie van. Zondag 5 mei en 19 mei geopend van14 -18 uur. Tel. 01710 - 23843. f BwAïl

Leidse Courant | 1968 | | pagina 15