LEIDSE BURGERS SCHREVEN BRIEF AAN RAAD OVER FACULTEITSTOREN PROTEST PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 MEI 1968 WITTE SINGEL-WOLKENKRABBER BEDREIGT STADSGEZICHT RAPENBURG erxet tegen Hier en «laar steekt het de universitaire bouwplan! Witte Singel te Leiden de kop op. De voomaamate herwaren gelden de btyna 120 meter hoge faculh-ltstorrn. Nu liet er naar uitziet, dat binnenkort de Leld- *e raad over de verwerkelijking van het Witte Singelplan gaat beslissen heeft rich o.m. een actiecomité gevormd waarvan twee woordvoerders, de heren R. Oomes on B. Oosterman, tegenover de pers een verduidelijking hebben wil len geven van een adres, dat zy mede namens enkele andere burgers van Lel den aan de gemeenteraad hebben ge richt. ,,Onze protesten gelden niet de ar chitectuur de toren vind Ik zelfs sierlijk -- maar wij richten ons uitslui tend tegen de hoogte en het volume van het geheel, zoals deze ter plaatse ge dacht zyn". vertelde de heer Oomes, die als wiskundeleraar berekeningen maakte, waarna hij tot de conclusie kwam, dat óe faculteltstoren 2.1. onher stelbare schade zal toebrengen aan het stadsbeeld van 't basisplan in 't voor de sanering als monument beschouwde ge bied tussen Rapenburg en Breestraat. Sterk schaalcontrust De leden van het comité zijn van me ning, dat door hoogte en volume van de toren een bijzonder sterk schaalcontrast zal optreden. Met name waarschuwen zij tegen de indruk die een aantal mon tagefoto's oplevert. Deze foto's zijn aan de raad ter Inzage gegeven (de vorige week publiceerden wij er één van, red.) en zouden een te optimistisch beeld ge ven wat betreft de voor het stadsbeeld te verwachten schade. De foto-serie is volgens het actiecomité onvolledig en zelfs, wat één foto betreft, onjuist. Men dringt er ln de brief aan de raad op aan, dat een nieuwe serie foto montages gemaakt wordt. Aan de hand daarvan, te controleren door een ge meentelijke Instantie, zou de raad «M-n volledig beeld kunnen krijgen van de te verwachten aanblik van de toren boven de gehele geveiwand Rapenburg, oneven zijde, tussen het Noordelnde en de Nonnensteeg. Naar de mening van de heren Oomes en Oosterman ook mevrouw F. Bött- cher heeft de brief mede ondertekend - zou de faculteltstoren na de toren aan de Kaiserstraat van het Zoölogisch TAFELTENNISSERS VAN „DE SPREEUWPOT" GEPROMOVEERD TTCS 1 't kampioenschap van de 4e klasse was geen haalbare kaart, de beslissingswedstrijd was in het voordeel van Avantl Is uiteindelijk toch gepro moveerd naar de derde klasse van de NTTB. Wlm Onvlee, Sjaak Matters, Wim Ouwehand en Ger Logeman hebben in de halve promotie-degradatie competitie 3-4 klasse ATTC 3 met 64 en Taverzo 2 met 73 verslagen. Deze 4 punten zjjn voor TTSC 1 voldoende om in het komende seizoen in de derde klasse uit te komen. Zwembad „De Vliet" zaterdag open Zaterdag a.s. zal het zwembad „De Vliet" aan de Voorschoterweg haar poor ten openen. De moeilijkheden zijn nu de finitief uit de weg geruimd. Terwijl deze week reeds de clubs hun trainingen in dit bad hebben kunnen geven kan vanaf zaterdagmorgen 7 uur ook het publiek BURGERLIJKE STAND Laboratorium en de uitbreiding van het Kamerllngh Onnes-Laboratorlum aan de Zonneveldstraat de derde misslag van de nulversitaire bouw ln en tegen de Leldse binnenstad zijn. „Een krachtig tegenspel van de gemeentelijke instan ties had deze kunnen voorkomen, resp. kan deze wat de faculteltstoren aan gaat alsnog voorkomen", aldus de brief aan de raad. Kom-plan Volgens de ondertekenaars bestaat thans meer dan ooit de noodzaak van kom-plan, waarin voor de histori sche binnenstad en de daaraan grenzen de gebieden t.a.v. onder meer de bouw hoogte bindende voorschriften gegeven moeten worden. Voorts zouden de be schermde stadsgezichten duidelijk moe ten zijn aangegeven en dient de nood zakelijkheid tot uiting te komen, dat de binnenstad haar woonfunctie hergeven wordt ter voorkoming van verdere devaluering. Alternatieven Mochten gemeente en universiteit geen alternatieven weten voor 't Witte Singelproject, de ondertekenaars van de brief aan de raad hebben die wél. Zij suggereren als eerste het Witte Singel plan. gekoppeld aan universlalre be bouwing van het Doelenkazerneterreln. Dit terrein moet door gemeente en uni versiteit aan Defensie worden ontfut seld, vindt het comité. Het terrein is ideaal voor een soort „campus". Men kon op dit moment zo vertelde men gisteren ln Den Haag nog niet ver tellen wat men met de kazerne wil gaan Hel tweede alternatief heeft men ge vonden achter de te dempen Trek vliet. Op de strook grond tussen Trekvllet en het complex van Van Gend Loos moet men, volgens ondertekenaars, universi taire gebouwen kunnen zetten, waar door men liet verlies van de toren ter zake van de noodzakelijke grondopper- vlakte en Inhoud kan compenseren. „De grond Is hier financieel haalbaar. Bovendien", aldus de heer Oomes, „zou een gedempte Trekvllet met zijn huidige I bebouwing qua verhoudingen nog erger 1 zijn dan het gedempte Levendaal Ondertekenaars (mevr. F. Böttcher, Rapenburg 94. en de heren R. Oomes, Rapenburg 87, en B. Oosterman, Ka- naalweg) hopen, dat de raad, hoewel deze reeds op 30 Juli 1962 heeft inge stemd met het stedebouwkundige schets- plan, ln de brief alsnog genoeg aanlei ding mtg vinden, zijn standpunt nader te GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Burgemeester en Wethouders van Lei den vestigen er de aandacht op, dat het op grond van de Premieregeling Wo ningverbetering en -splitsing 1953 mo gelijk is in bepaalde gevallen een bij drage van overheidswege te verkrijgen in de kosten van voorgenomen verbete ring van de accommodatie en de inde ling van woningen. De bijdrage kan onder meer ook worden toegekend voor het maken van een closet met water spoeling ter vervanging van een droog- closet en voor het maken van een dou cheruimte. Inlichtingen hieromtrent worden ver strekt door de afdeling Volkshuisves ting van de dienst van Gemeentewer ken, Breestraat 117, •alhier. (Adv.) Dirigent Madrigaalkoor Herman Strategier in het zonnetje als ridder De leden van het Nederlands Ma drigaalkoor te Leiden willen vrijdag avond 3 mei a.s., dus morgen, hun dirigent, Herman Strategier. hulde be tonen in verband met diens benoe ming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De heer Strategier, die te Utrecht woont, kreeg deze konink lijke onderscheiding bij de „lintjes regen" wegens zijn verdiensten als componist, muziekpedagoog, organist en dirigent. Het wordt een korte hul diging om half 8 in de Kweekschool aan de Vliet, want dirigent Strategier, die een nieuw programma aan het voorbereiden is, wil van de repetitie- tijd geen ogenblik missen. UITSLAGEN KINDER- EN VOLKSSPELEN IN LEIDERDORP (ADVERTENTIE) Wolkenkrabber Witte Singel STUUR UW NAAR POSTBUS 137 LEIDEN Giro 68 95 78 t.n.v. J. Vreeburg, Lelden, met vermelding: W.W.W. T00S ONDERDENWIJNGAARD GAF OP DUIVENVOORDE SCHUMANN-RECITAL De 68-jarige heer W. C. v.d. Heijden heeft gisteren in een zijzaal van de St.- Petruskerk tijdens een geanimeerde re ceptie het feit herdacht, dat hy precies 50 jaar geleden voor het eerst de zaak van de fa. Servaas binnenstapte, op de Hogewoerd. Er was veel belangstelling de jubilaris, die vele cadeaus mocht ontvangen, waaronder een stereogeluids Hoogeboom. De viering van Koninginnedag is in Leiderdorp feestelijk verlopen. De Oranjevereniging die de festiviteiten organiseert legt het accent voor deze dag altijd op het feest voor de jeugd. 2400 kinderen brachten 's morgens vóór het gemeentehuis een zang- hulde. onder leiding van de heer A. »T»ot de weinige Nederlandse pianisten die wij te Voorschoten op het po dium van de concertzalen ontmoeten, behoort ook Toos Onderdenwyngaard. In de grote kasteelzaal van Duivenvoor den gaf zij gisteravond een recital met werken van Schumann. Zij heeft een zeer krachtige toucher, met als gevolg dat in fortopassages de klank hard en droog klonk, waaraan de akoestiek van de zaal niet alleen cshuldig was. Zij mist een bepaalde Innigheid in haar voor dracht die Schumann als romanticus, zonder tot overgevoeligheid te overdrij ven, toch wel vraagt. Ook moesten wy, vooral In Papillons en ln de tweede sonate, die in G„ con stateren dat linker- en rechterhand niet altyd harmonisch samen gingen. In zin gende, melodische delen werden vaak de tonen niet gebonden, waardoor de frase ring niet tot zyn recht kwam. Maar afge zien van deze enkele opmerkingen be treffende deze Schumann-vertolking, toonde deze pianiste dat zy tot de zeer bekwame Instrumentale solisten in ons land behoort een grote technische vaar digheid bezit. Jammer was het daarom EERSTE PAAL VOOR MINNESOTA TE LEIDEN Dezer dagen is de eerste paal geslagen voor een nieuwe uitbreiding van de ves tiging van Minnesota (Nederland) N.V. te Leiden. In deze nieuwe ruimte zul len de magazynen geconcentreerd wor den. De uitbreiding heeft een totaal op pervlak van 56 X 48 meter grond en betekent een verdubbeling van het be bouwde terrein. Voor het laden en los sen zijn vier laadperrons geprojecteerd waarvan er drie verstelbaar zyn op de verschillende hoogten van de vrachtwa gens. Het gehele interne transport ge schiedt met pallets. Het nieuwe gebouw is ontworpen in Amerika en wordt ge bouwd door de Bataafse Aanneming Maatschappij. De eerste paal werd ge slagen door de magazijnmeester van Minnesota iNederland) N.V., de heer T. Flanderhijn. EXAMENS ZIEKENVERPLEGING In het St.-Elisabeth-Zlekenhuis zyn maandag 29 april jl. geslaagd voor het diploma Ziekenverpleging A: de dames: A. Hoogenboom. Th. Kley-den Hollander, C. Langeslag, M. Logher, J. Omtzigt en M. Versteegen. Geboren: Chantal J. W., d.v. G. A. Pizzolato en E. A. C. Stadt; Claudia, d.v. M. van der Luijt en K. F. Bresa; Petronella S., d.v. J. Derogee en J. Nyboer; Herma J., d.v. J. Hagedooren en A. Schuurman; Josina M. J.. d.v. W. Moes en J. C. Winkel; Pieter-Olaf. z.v. C. P. A. de Haan en P. W. Brus- see; Barbera A., d.v. W. C. van Staal duinen en B. Slappendel; Cornelia A„ d.v. M. W. van Zoen en C. van Duijn; Roeland J„ z.v. J. H. Segaar en H. P. Olivier; Dirk W.. z.v. H. van der Plas en A. Schaap: Robert, z.v. H. Planjer en M. J. Bol: Marcel E., z.v. J. A. Offerman en A. Robbers; Ronald C. M.. z.v. M. J. L. van Loe en A. J. Strijk; Andres L„ z.v. F. C. M. tor Meulen en B. M. Bittner; Geraldine F. M. N.. d.v. E R. J. G. Saliez en K. S. P. M. Eeckhout; Claudia M, d.v. P. A. van Leeuwen en A. C. E. Lassooij; Femke M.. d.v. A. J. M. Alberda en M. A. van Schie; Jan D.. z.v. P. Krispijn en M. E. J. de Wolf; Christina C„ d.v C. van Wijk en A. Bezemer toernooi b- Amsterdam Gehuwd: T. J. van Haastrecht en be FransenJn de finale A. van der Kaai. Overleden: G. H. W. Lignac. 50 jaar. man; D. Kiesewetter, 33 jaar. echt genote van W. L. Verkijk; A. Versloot. 69 jaar, man; H. J. van der Louw, 68 jaar. man; N. J. van der Laan. 58 jaar, man; F. Hailing, 61 jaar, vrouw. Badmintonsuccessen voor Leidenaars in Wateringen Leidse spelers hebben het afgelopen weekeinde op twee toernooien van zich doen spreken. Op het jeugdtoernool van „Panache" ln Wateringen zorgden André de Rooy en Hans v. Harteveld (Smash) voor een Leidse finale bij de A-gToep (spelers tot 14 jaar). André toonde zich met 15-6, 15-11 de sterkste. Samen wonnen ze onbedreigd het herendubbel. Mej. M. de Vrind/P. v.d. Loo (Meer burg) zegevierden op het Hoofdstad- mej. Rob- het gemengd dubbel C. Uitslag: 15-5 18-16. GR0FVUIL- 0PHAALDIENST dat haar gehele programma aan één componist was gewyd. Dit kan leiden tot een eenzydige beoordeling. Behalve genoemde „Papillons" en de Sonate op. 22, speelde Toos Onderden wijngaard na de pauze Davidsbllndler- tünze. Schumann had veel belangstel ling voor litteratuur, vooral Jean Paul las hij gaarne. En het is het voorlaatste hoofdstuk van diens roman „Flegel- johre" dat in Papillons muzikaal wordt naverteld. In allerlei dans en musicale vormen beeldt hij de verschillende per sonen uit dit boek uit. In „Davidsbünd- lert&nze", zijn die Bündler-jongelingen en mannen, die met David de Filistijnen moeten doden. Maar bij Schumann zyn de Filistijnen Phlllsters ook op muziek gebied die gedood moesten worden. In dit werk. dat uit 18 onderdelen bestaat, schildert hij met pseudoniemen zijn eigen dubbelfiguur. Toos Onderdenwijngaard heeft ge tracht lil „Papillons" en in Davidsbünd- lertönze al die figuren uit te beelden. Of zy daarin volledig geslaagd is geloven wy niet. In ieder geval niet psycholo gisch. Graag willen wij haar nog eens horen maar dan zonder Schumann op haar programma. Na veel bloemen van het bestuur van „Duivenvoorde" gaf de pianiste nog een der kleinere stukken van Schumann als toegift. THEO TEN HOOVEN. Installatie. Een van de hobbies van de heer Van der Heijden is nameiyk het beluisteren van grammofoonplaten op een zo goed mogelijke manier. De ge luidsinstallatie kreeg hy van het be drijf, uit handen van de heer W. N. van Weizen. waar hij zo lang werkzaam was en nóg is. In 1918 begon de heer Van der Heijden als winkelbediende. Hoewel hij reeds lang de pensioengerech tigde leeftijd heeft bereikt, heeft de heer Van der Heijden tot gisteren doorge werkt. zy het de laatste jaren als chef. Behorende bij zijn installatie kreeg hij veel platenbonnen. In de zaal werd het geheel al geprobeerd. J. M. M. Döfferhof 40 jaar bij PTT Gisteren was het veertig jaar ge leden dat de heer J. H. M. Döfferhof, thans C-besteller I aan het Leidse postkantoor doch behorende tot de z.g. groep Oegstgeesl. in dienst trad van het staatsbedrijf der P.T.T. Des wege werd hij gisteren in zijn wo ning aan de Balistraat nr. 1 te Oegst- geest gehuldigd. Daar werd hij door de directie van het Leidse kantoor gecomplimenteerd. Namens het hoofdbestuur werd de ju bilaris de oorkonde wegens trouwe dienst bij de P.T.T. aangeboden, ver gezeld van het gouden draaginsigne. De gebruikelijke enveloppe met in houd ontbrak vanzelfsprekend niet. In een toespraak tot de jubilaris schetste de directeur de heer Döffer hof als een uitstekend ambtenaar, die door zijn opgewekt karakter allen, die met hem in aanraking komen, voor zich inneemt. Talloze bloemstukken en geschen ken, o.a. van de collega's en van het Jubileumfonds, waren daar evenzo- vele blijken van. Het gemeentebestuur liet zich evenmin onbetuigd. De bur gemeester zond bloemen en een aantal raadsleden verschenen op de zeer druk bezochte receptie. „Sanctus Augustinus" opende 15e lustrum met „rollenspel" over ontwikkelingshulp De voorzitter van de Oranjevereniging de heer W. D. C. v.d. Wijngaard fe liciteerde namens de burgerij. De schooljeugd kreeg in verschillen de gebouwen films te zien, de grotere kinderen konden deelnemen aan ver schillende voor hen georganiseerde wedstryden. In het zwembad werden wedstrij den gehouden voor jongens en meis jes van 12-16 jaar. 's Middags waren er voetbalwedstrijden voor pupillen en een korfbalwedstrijd tussen Velo- citas lL'dorp en Fluks 1 Oegstgeest, en deze laatste wonnen: 13. De kinderoptocht trok zeer veel be langstellenden. In het Dorpshuis werd s'avonds een bridge-drive gehouden, waaraan door 73 paren werd deel genomen. Burgemeester en mevr. Gallas ga ven bij alle evenementen blijk van hun belangstelling en waar mogelijk reikte de burgemeester zelf de prijzen uit. De dropping van reclamefolders door enkele middenstanders werd een groot succes. Velen trachtten de rond fladderende oranje papieren te van gen om mee te dingen naar een prijs. Reeds na een half uur meldde zich de winnaar van de hoofdprijs. Het was C. van Egmond uit de Koning straat, die een stofzuiger won. UITSLAGEN KINDERSPELEN Voor de leerlingen van de 5e en 6e klassen van alle lagere scholen had de Oranjevereniging kinderspe len georganiseerd, die 's morgens ge houden werden op het gemeentelijk sportpark. De uitslagen waren: Ballonblazen: meisjes: 1 R. Hoeke- ma. 2 K. Hoogervorst, 3 C. Langezaal. Kruiwagenrace: jongens: 1 P. Groe nen, 2 J. Galjaard. 3 B. Anker. 1 P. de Vroom, 2 O. Meyers, 3 N. Hol- Busjeslopen: jongens: 1 O. Colijn, 2 J. Duyndam, 3 A. Kuperus. Busjeslopen: meisjes: 1 S. van Win kel, 2 H. Loos, 3 J. Verschoor. Wasophangen: meisjes: 1 A. Grim bergen. 2 R. Baak. 3 A. v. d. Klauw. 1 J. Lanzing. 2 W. v. d. Luit, 3 A. Vervoorn. 1 F. Meinders, 2 J. Huis man, 3 H. van Tongeren. Zaklopen: jongens: 1 M. Hooge boom, 2 R. v. d. Wiel, 3 W. Bruins. 1 E. Viertelhausen, 2 H. de Jong, 3 L. de Mooy. Zaklopen: meisjes: 1 J. Smits, 2 H. v. d. Zwart, 3 C. van Waas. 1 S. Jou- stra, 2 J. Smith, 3 W. Zwemmer. 1 J. Ketting. 2 M. Trago, 3 M. ten Hoorn. 1 L. Bavelaar, 2 J. Dool, 3 M. van Joolingen. Kussenslaan: jongens: 1 E. Schip horst, 2 H. van Dorremalen, 3 M. Verhey. 1 P. van Gemerden, 2 W. Rijsdam, 3 N. de Klerk. 1 W. v. d. Wal, 2 S. Glasbergen, 3 H. Noorder- vliet. 1 H. Rensen, 2 L. Valk, 3 G. Nijenhuis. 1 H. Koops, 2 A. v. Wijk, 3 H. van Sandijk. UITSLAGEN ZWEMWEDSTRIJDEN Aan deze wedstrijden hebben 22 jongens en meisjes deelgenomen, alle afstanden 50 meter. Schoolslag, meisjes 12-13 j.: 1 Mie- ke Hendriksen, 2 Els Kooper. 3 Drin- ja van Bemmelen. Idem 14-16 jaar: 1 Petra Koops, 2 Mijntje Spek. Schoolslag jongens 12-13 jaar: 1 Ad Bonheur. 2 Jan Dirk Bulens, 3 Leo Tissink. Idem 14-16 jaar: 1 Gijsbert Janssen, 2 Hein Stockman, 3 Jan Boogaard. Vrije slag meisjes 12-13 jaar: 1 Mie- ke Hendriksen, 2 Els Koop.er, 3 Joke v. Bosch. Idem 14-16 jaar: 1 Mijntje Spek. 2 Petra Koops. Vrije slag jongens 12-13 jaar: 1 Martin Loos, 2 Leo Tissink. 3 Jan Dirk Bulens. Idem 14-16 jaar: 1 Ernst Maas, 2 Gijsbert Janssen, 3 Wim Boogaard. KINDEROPTOCHT Prijzen bestaande uit waardebon nen. 1 Buurtvereniging Achthoven, 2 Buurt- en Speeltuinver. Zylkwartier, 3 Jeugdclub Lichthonk. Eerste prijzen: 1 Catootje, 4e klasse school Zijlkwart., 2 Zwaan kleef aan, Silvia Oudendorp, 3 Ponnywqgen van Groenen, en verder Lonia Nijs; Mual- do's; kinderen Den Os; Mirjam Kroon en Inus Passchier; Mirjam Moedt; kinderen Van Wee en Sjeik met ha rem. Tweede prijzen: Mexicaan en In diaan; Hans en Grietje; André van Bohemen als Pipo; Peter Rietveld; Mailee Zich; jongens v. d. Zwart als soldaten; Guus Kaboites en Karin Meyers. Derde prijzen: Boerderij Agthoven met levend schaap; De kat van Ome Willem was Annelies Slferings; Jan Willem Rietveld. De jury werd gevormd door de da mes Van Oostrom en Doom en de heren J. van Wijck en P. Zuyderduyn. PAUZE I Sommigen zijn te traag of te lui om hun geloof prijs te geven. Zij bly- !ven meedoen uit conservatieve sleur, „maar het zegt me niets". Daarom heet het behoort men méér respekt te tonen voor de negatieve overtuiging van de niksniemendallers, voor hen die niet meer kunnen geloven. Onze uitgebreide kennis van mensen, die „helemaal niks meer" geloven leidt echter tot een wat andere uitkomst. De meesten hunner zyn minstens even traag en lui als de sleur-gelovigen. Ook zij denken liever niets dan iets en geloven liever niets omdat dat nog veel gemakkelijker is. Het zijn sleur- ongelovigen. Dat wil niet zeggen, dat er studie voor nodig zou zijn om te kunnen ge loven of dat men met gefronst voor hoofd moet gaan zitten diep-denkenl Het geloof is de verbazing van een Adam bij het ontwaken op de eerste morgen van zijn leven, de verbazing er te zijnHet godsgeloof is een primitieve ervaring, een recht streekse openbaring, een hoedanigheid van de menselyke natuur. Gedachte loos voortleven kan deze ervaring ver doezelen en kronkelredeneringen kun nen haar zelfs wegspoelen, maar daar mee berooft de mens zich van de hoogste eigenschap van zijn natuur. LEIDSE BIOSCOPEN De films in de week van 2 tot 8 mei zyn als volgt gekeurd: Camera: Manji Dagelyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lldo: Zorg dat je d'r uit komt (a. 1.) Dagelijks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: De tien Geboden (a. 1.) (Prolongatie) Dagelyks (ook 's zondags) 2.00 en Studio: To grab the ring Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Helga (18 jaar) Prolongatie Dagelilks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur Rex: Gebaren der liefde (18 jaar) Dagelyks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 u Zaterdag 4 mei geen voorstelling PUNT LEIDSE AGENDA DONDERDAG 1 MEI Holiday Inn Verkeersmiddag voor Noordéiyk Zuid-Holland. 14.00 uur. VRIJDAG 8 MEI Amlcitla Receptie vanwege 200-jarig bestaan Amlcitla, 16.30 tot 18.30 uur. Schouwburg - Intercololaire contact commissie 18.00 uur. MythyUchooI - Opening Orthopedisch laboratorium. 10.30 uur. Leidse Volkshuls Toneel „Ninotcha" voor Damcskontakt 20.00 uur. AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisende gevallen (ook op Koninginnedag): Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Apo theek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp en Apotheek Voorschoten zyn de gehele week geopend. De Oegst- geestse Apotheek is op zondag 28 april gesloten van 8 uur tot 24 uur. VRIJDAG 8 MEI Buurt 30: Galgewater, Noordeinde en Plein. Rembrandstraat. O. Varkens- markt, Sliksteeg. Groenhazengracht, Rijn- en Schiekade, Witte Singel, Groenhovensraat, Witte Rozenstraat, Justus Carelhuis, Jan v. Goyenkade, Gerrit Doustraat, Vreewijkstraat. Hu- go de Grootstraat, Bilderdijkstraat Buurt 31: Kort Rapenburg. Kabel- jouwsteeg, Rapenburg, Doelensteeg. Nonnensteeg, Kolfmakersteeg, Zeger- steeg, 5e Binnenvestgracht, Sterren wacht, Kaiserstraat. Bakkersteeg. Mo- lensteeg, Boisetkade, Kampersteeg, Consciensestraat, Vliet, Doezastraat, St. Jacobshof, St. Jacobsgracht. Jan v. Houtkade, Hoefstraat, Raamsteeg, Ga- renmarkt, Steenschuur, Nieuwsteeg, Herensteeg. Salomonsteeg. Kloksteeg, Scheepmakersteeg. Houtstr., Gerecht, Lokhorststraat, Zonneveldstraat. Pie- terskerkkoorsteeg, Diefsteeg, Berken- doelstraat. Pieterskerkgracht, Pieters kerkhof, Papengracht, Doelengracht, Pieterskerkstraat. Het kongres, dat de r.k. Studenten vereniging Sanctus Augustinus ter ge legenheid van haar 75-jarig bestaan or ganiseert is gisteren door rnr. G. C. v.d. Willigen, burgemeester van Leiden, in de Burcht geopend. „Augustinus" aldus de burgemeester Is oud en jong tegelijk. Oud door een bewogen historie van 75 jaar, jong door deze lustrumviering helemaal op te bouwen rond een kongres over twee be langrijke onderwerpen". Hy zei, dat hij het sprookje van Kleinduimpje erop had nagelezen, om zo beter het motto van het lustrumcongres „Nederland: Klein duimpje?" in zijn openingsspeech in te passen. Nederland is klein, op politiek gebied vanwege zijn grootte. Aan de an dere kant is Nederland groot op konfes- sioneel terrein. In ieder geval kan Ne derland als Kleinduimpje een spoor uit zetten om allerlei reuzen te leiden. Sleutelhanger. Nadat de burgemeester een sleutel hanger ln de vorm van Kleinduimpje was overhandigd, kreeg dr. N. Cramer, parlementair kommentator van het „Pa rool" het woord. In een historisch over zicht met talloze voorbeelden schetste hij de Invloed van de Tweede Kamer op de vorming van de buitenlandse politiek. In feite blijkt de regering grotendeels on afhankelijk te zyn bij haar bepaling van de buitenlandse politiek. Het parlement heeft de ondankbare taak het buiten lands beleid altyd pas weer achteraf te kunnen kontroleren. In de namiddag stond een „rollenspel" op het programma. Bij een rollenspel vindt een debat plaats, waarin de deelne mers een rol krijgen toegewezen zodat ze zich moeten voordoen als mensen die ze in werkelijkheid helemaal niet zou den hoeven te zijn. Het thema van het rollenspel was ..ontwikkelingshulp". De rollen, die aan dit spel deelnamen waren een linkse intellektueel, die op de PSP stemt, een gematigd KVP-stemnier, de j J. D. Visser, H. E. de Vreede, minister van buitenlandse zaken en de de Wolf en J. Siera. voorzitter van de kommissie over ont wikkelingswerk van het katholiek Pas toraal Concilie. De diskussie, die onder leiding van de psycholoog C. Vlek vlot verliep toonde haarscherp het verschil in uitgangspunten aan, die de diverse sprekers hanteerden. In de avond sprak mej. drs. Fenna v.d. Burg, medewerkster aan het Polemolo- gisch Instituut te Groningen, over Ne derlandse initiatieven in de buitenlandse politiek. Zij zag wel dcgeiyk inogeiyk- heden voor zulke initiatieven, maar dan zou de regering een ander uitgangspunt voor het voeren van een buitenlands be leid moeten guan gebruiken. Nederland zou 't meest geïnternationaliseerde land ter wereld kunnen zijn. Zy kan zich, Juist omdat het klein is. vrijer en onaf- hankeiyker opstellen en in het algemeen iets meer initiatieven ontplooien dan het zichzelf op het ogenblik toestaat. In de late avond werd en in kleinere groepen nog flink gediskussleerd onder leiding van J. Rogier DUIVENSPORT De postduivenvereniging De Blauw- kras hield een vlucht vanaf Vilvoorde. In concours 298 vogels, welke gelost werden om 8.30 uur; eerste vogel 10.12.35 uur. De eerste tien aankomende vogels be hoorden toe aan: P. Gijsman 1, G. Gre- bel 2-7-18, W. Siera 3-5, W. Gysman 4, W. Wel 6-14, J. Smit 8-16, A. v.d. Lee 9, P. Sloos 10. beiden journalist en P. Teunissen, mede werker aan het Polemologisch Instituut. Een optreden van het kabaret Wiege- waai besloot het programma. Vandaag komt het tweede onderwerp aan bod: de politieke verantwoordelijk heid van de kerken. EHBO-DIPLOMA'S De cursus voor het verwerven van het Eenheidsdiploma EHBO, die in de afgelopen winter werd gegeven onder auspiciën van de Kon. Ned. Vereni ging voor EHBO, afdeling Leiden, en onder leiding stond van de docent dr. J. S. Stelling, is weedrom een succes geworden. Voor het examen, dat op 10. 22, 24 en 29 april j.l. werd afge nomen door dokt je mej. G. J. Ver- brugge. slaagden ditmaal niet minder dan 58 van de 62 kandidaten. Geslaagd zijn de dames: M. M. den Hollander-la Rivière, J. Holverda- Overdyk, M. Jansen-Fasel, J. W. Lepe laar-de Tombe, S. E. Provily-Gijsman, A. Saveur-Overdijk, H. W. van Schoo- ten-Roggeveen, J. Visser-Roggeveen. C. M. Boezaard, C. van Bommel, H. Doornbos. I. Fakkel, M. S. Hes. A. de Jong, J. A. A. M. Kerklaan, M. Lagen dijk, S. Linschoten, C. van Maarse- veen, B. Oostdam, I. J. Orsel. L. P. Oudshoorn. P. C. v. d. Ree, J. M. Ro- meyn, G. G. van Rooijen, W. M. J. Rotteveel. C. M. van Schooten, Th. C. Salman. L. Sloos, M. Strik. A. Va- lentgoed, H. A. Verhaar, W. C. A. v. d. Wal, G. P. Wilmot en de heren: C. Batist. A. van Biemen. W. van Braam van Vloten, J. M. Chaudron, N. R. Doornbos, J. van Emmerik. J. C. Frauenfelder. A. Goedhart. J. C. Hage- meier, B. Holswilder. H. P. W. Hoo gervorst. P. van Hove, E. de Jonge. J. H. Karreman, W. J. Kokkedee, J. j hulde, v. d. Lelie. M. J. Mulder. M. Plug, W. De heer Van Weizen bood een fruit- Putten. J, Salomons. J. Visser, H. mand aan. Mej. van Heusden zei in haar dankwoord: „wat hebben jullie me ver rast, en Ik maar van niks weten". LEIDERD0RPSE ONDERWIJZERES GEHULDIGD Maandagmiddag heeft burgemeester mr. R. M. Gallas aan mej. A. van Heus den, onderwijzeres aan de Kon. Juliana- school, de gouden eremedaille van de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. Dit geschiedde in een voor deze gelegenheid met bloemen gezellig gemaakt leslokaal van de school, in tegenwoordigheid van alle collegae, de gemeente-secretaris C. Hobo. de voorzitter van de Alg. Bond Onderwijzend Personeel de heer W. F. van Weizen en drs. J. P. van Oostrom, voorzitter van de Oudercommissie. Mej. van Heusden is op 19 december 1967 ten gemeentehuize gehuldigd in besloten kring omdat ze 40 jaar aan het open baar onderwijs is verbonden, vanaf 1947 in Leiderdorp. Naast aller felicitaties ontving juffr. Van Heusden, die van de voorbereiding totaal onkundig was, van het hoofd der school, de heer Slegtenhorst, de bybeho- rende draagmedaille en een bloemen- VRAGEN AAN B. EN W. OEGSTGEEST OVER VERKEERSSITUATIE BIJ WARMONDERWEG Door het Oegtsgeester raadslid, de heer D. R. A. Stapel, zijn aan b. en w. een aantal vragen gesteld met betrek king tot de verkeerssituatie tijdens de paasdagen. Deze situatie noemt de heer Stapel zeer verward door de plotse linge openstelling van de nieuwe ver bindingsweg met Leiden ..zonder vol doende voorbereiding en overleg." Gevraagd wordt langs welke wegen de nieuwe verkeersstroom in de rich tingen Katwyk. Noordwijk en Rijns- burg worden geleid en op welke wijze uit genoemde plaatsen komende vei- keer in de richting Leiden eveneens op een andere dan de tot nu toe ge bruikelijke manier naar deze gemeente geleid en welke routes door Oegst geest worden daarbij dan aangewezen? Welke voorstellen denken b. en w. te doen om evt. te verwachten moei lijkheden bij de kruising met de War- monderweg tijdig uit de weg te rui men? Tenslotte vraagt de heer Stapel of de aansluiting op de Warmonder- weg als een definitieve oplossing moet W. Wolters, dit zal worden aangeduid. Wordt het worden beschouwd. VOORSCHOTEN Gemeenteraad De raad van de ge meente Voorschoten wordt voor een openbare raadsvergadering bijeenge roepen op vrijdag 3 mei a.s. 's avonds om 8 uur voor het voorstel tot vast stelling van het werkschema en het investeringsprogramma. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN Het jaarlijkse uitstapje voor de be jaarden van Voorschoten is vastge steld op dinsdag 4 juni a.s. Het wordt een middagtocht. Bejaarden, die aan het tochtje willen deelnemen kunnen zich in de periode van 2 tot 16 mei opgeven bij mevrouw H. P. de Pijper (C. Jamin), Schoolstraat, tel. 3188. Be jaarden, wonend op de Hofweg, Leid- seweg-noord en Rijndijk kunnen zich opgeven bij de heer M. W. Meijer, Rijn dijk 68. tel. 01710-22191. Chauffeurs en chauffeuses, die zich beschikbaar wil len stellen, kunnen zich bij boven staande adressen aanmelden. Gehuwd: Hendrik M. Arends en Francina T. van Epen; Jan J. Dijkstra te Amsterdam en Uka G. Stam. Overleden; Jan Pater; Wouter van der Linden; Cornelia Boon, echtg. van A. Verhoog; Lutske C. Lieber; Lijs- bertus de Mooij; Rob Oosenbrug. KORRELTJE VOORSCHOTEN JEUGDTOERNOOI VAN JUDOCLUB Op Koninginnedag hield de judo club Eendracht weer haar jeugdtoer- nooi waaraan door ruim 150 jeugdige judoka's werd deelgenomen. Er werd op drie matten gewerkt en de le prijs winnaars ontvingen een beker terwijl de tweede prijswinaars naar huis gin gen met een medaille. Verder ontving elke deelnemer een luchtballon met het opschrift. Judoclub Eendracht Lei den. Deu itslagen waren: klasse A: 1 Anja Braamzeel. 2 Hielco Kuipers, 3 Ronny v. Loon. KI. B: 1 Paul Mulder, 2 Con Hoppers, klasse C: 1 Sjuul Kuyer, 2e Filip Kuipers. D: 1 Ronald van Eijgen, 2 Hans de Beer, E: Marja Cazemeir, 2 Mar jon Grootes; F: 1 Mar tin Brugman, 2 Ronald Zierikzee; G: 1 Henk Molman. 2 Frans Offerman. H: le Rob v.d. Velde, 2 Ed. Lonkhuizen, I: 1 Ties Hooyamsn, 2 Jan de Boer. Geslaagd Aan de Kalh. Leergan gen te Tilburg is geslaagd voor het examen specialisatie zwakzinnigen- onderwijs mej. M. M. A. Wiegant. Marktberichten DEN BOSCH, 1 mei. Vee. Aanvoer totaal 7755. runderen 2831, graskalvergn 563, vette kalveren 394, nuchtere kalve ren 2301, schapen 211. lammeren 317, fokzeugen 28, slachtvarkens 503, biggen 607, slachtrunderen 678; melk- en kalf- koeien 1100—1720, gulste koeien 950— 1400, graskalveren 175—660. kalfvanrzen roodbonte 12251625, zwartbonte 1035 1300, klamvaarzen 10501300, guiste vaarzen 9251223, pinken 675885, nuchtere kalveren 120265, weidescha- pen 100135, ooien met lammeren 175 290, drachtige zeugen 335460, biggen 56—68. Slachtrunderen extra kwal. 4.95 5.35, idem le kwal. 4.404.90, idem 2e kwal. 3.95—4.30. idem 3e kwal. 3.70— 3.90, vette stieren 4.204.75, worst koeien 3.353.65, vette kalveren le kwal. 3.954.25, idem 2e kwal. 3.70 3.90. idem 3e kwal. 3.45—3.65. nuchtere slachtvarkens 1.401.75. per stuk 45— 80, slachtzeugen le kwal. 1.621.69, id. 2e kwal. 1.54—1.61, slachtvarkens 1.85 1.95, vette schapen 110140, vette lam meren 80120. Melk- en kalfkoeien groot, goed, gehandh., guiste koeien ruim, flauw, onverand., jongvee minder, vlot. vast, vette kalveren minder, vlug, stijver, nuchtere siuchtkalveren behoor- lyk, vrij vlot. prysh.. schapen en lam meren normaal, lui, prijsh., fokzeugen ruimer, rustig, aflopend, lopers, biggen gewoon, gunstiger, gehandh., slachtvee minder, williger, duurder, slachtzeugen groot, rustig, niet prysh. BARNEVELD, 1 mei. PLUIMVEE Aanvoer ca. 11.000 stuks, handel redeiyk. Prijzen in guldens per kg: slachtklppen witte-zwarte 1.20-1.40, zwarte-rode 1.45- 1.65; slachtkuikens 1.55-1.60. GOUDA 2 mei Kaas Aanvoer 10 par tyen kaas. Prijzen: le kwal. 3,35-3,60 p. kg. Extra kwal. tot 3,75 per kg. Handel kalm. UTRECHT. 2 mei. Vee. Totale aan voer 4460, 1230 runderen, 149 vette kal veren, 76 graskalveren, 1252 nuchtere kalveren, 266 schapen. 229 lammeren, 369 varkens boven 100 kg., 85 varkens beneden 100 kg., 782 biggen, 22 bokken en geiten, melk- en kalfkoeien 1050 1400, kalfvaarzen 9501150, vare koeien 825—1000, pinken 800—900, stieren 925- 115, graskalveren 425625, nuchtere kalveren 4070, fokkalveren 100250, schapen 100165, lammeren 80150, drachtige zeugen 325425, lopers 85 105, biggen 6070. bokken en geiten 15 50. vette koeien le kwal. 4.504.80, idem 2e kwal. 4.354.45, idem 3e kwal. 3.954.35. vette kalveren le kwal. 3.75 3.85, idem 2e kwal. 3.553.75, idem 3e kwal. 3.203.55, nuchtere kalveren 1.40 1.70, zware vette varkens 1.801.85, zouters 2.002.08. slachtzeugen 1.55 1.60, jonge slachtzeugen 1.60-1.70, melk en kalfkoeien flauw, niet prijsh., vette' koeien willig, ruim prijsh., vare koeien rustig, prijsh.. vette kalveren matig, niet prijsh., graskalveren willig, prijsh., nuchtere kalveren willig, prysh., fok kalveren idem, schapen idem, lammeren idem, varkens, traag niet prijsh., biggen idem.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 4