ARETHA FRANKLIN ABN Spaarbiljet 1968/72 „OF ZE HET MOOI VINDEN OF NIET, IK BRENG ALLEEN MAAR GOSPELS" Religieuzen in nood moeten hoognodig worden geholpen DAG 29 APRIL 1968 DE LEIDSE C0URAN1 1 der Kaden, rijksambt. C min. Econ. Zak. e 's-Gravenhage; mej. C. G. van Raa- ens, adm. ambt. C 1ste kl. min. Econ. lak. te 's-Gravenhage; M. v. d. Spek, idm. ambt. C 1ste kl. Bur. Industriële ligendom te 's-Gravenhage; mej. A. B. J. M. Baels te A'dam, boekh.-hoofd adm. filiaal te A'dam van C. Hoyng N.V. te s-Gravenhage; J. A. D. Kagie, voorh. hef Drukk. Bataafse Intern. Pëtr. Mij. dec XV. te 's-Gravenhage; J. H. Chr. Lon- On Öeman te 's-Gravenhage, filiaalh. te s-Gravenhage van de Coöp. Veren. Am- iterdamsche Huidenclub G.A.; brons: C. J. Koek, repr.fotograaf A jr. Ind. Eigendom te 's-Gravenhage; M. Simons, rijksambt. F Centr. Plan- ireau min. Econ. Zak. te 's-Gravenhage; de Zoete, hoofdschr. min. Econ. Zak. 's-Gravenhage. Ridder Oranje-Nassau: W. van Krim- en te Hilversum, voorz. van het bestuur d. Nationale Schildersschool te Utrecht. LANDBOUW EN VISSERIJ Ridder Nederlandse Leeuw: ir. S. Her- iveijer, te Bilthoven (gemeente De Bilt), lire. Cultuurtechnische Dienst; dr. P. Kuin, te Wassenaar, dire, van Unilever N- V.; prof. dr. H. J. Venema, te Wage- lingen, hoogl. Landbouwhogeschool; officier Oranje-Nassau: J. de Coole, le Voorburg, adm. min. Landb. en Viss.; C. P. van Lede, te Wassenaar, dirc. van de N.V. Blankenheym Nolet's Distil leerderij; mr. P. L. Schenderling te Wassenaar, sec. Alg. Ned. Bond Groen ten- en Fruitexporteurs; ridder Oranje-Nassau: J. Mol te Stad aan 't Haringvliet (gemeente Middelhar- nis), voorzitter Raad bedrijfsontw. Z-H. en hoofdbestuurslid Holl.. Mij. van Land- eremedaille Oranje-Nassau: goud, Eü- ;enië R. C. Albers, te 's-Gravenhage, Min. Landb: en. Vissi; Willemijn- :je A. Ouweleen, te 's-Gravenhage, comm. Landb. en Viss. gen.-dir. „Grool-Schuylenburg"; mej. J. W. A. H. Pieters (eerwaarde zuster M. Emmanuelle), te Rosmalen, Prov. Overste van de Zusters van Liefde van O.L. Vrouw, Moeder van Barmhartig heid; J. W. J. de Laive, te Utrecht v.h. chirurg bij het Diaconessenhuis; dr. L. B. J. Stuijt, te 's-Gravenhage, internist hoofd van de afdeling inw. ziekten H. Joannes de Deo; dr. A. F. W van Meurs, 's-Gravenhage, zenuwarts; C. A. Korfidörffer, emigratie-attaché in Zuid- Afrika; J. Keus, te 's-Gravenhage, adm. bij het Min. van Sociale Zaken en Volksgez.; ir. M. van der Lely, Voor in zilver, J. L. Delfgaauw, te 's- lii [venhage, filiaalhouder wijnhandel heen Antonio Aguilar; Francina M. Leeuwen, te Canberra, adj. Comm. landbouwattaché Amb. te Canberr; L. Zijta, te Haamstede; officier Oranje-Nassau: ir. M. H. Brod- haag, Ottawa, landbouw- en emigratie attaché, verbonden aan Amb. te Otta- a; mr. F. G. van Dijk, 's-Gravenhage, torz. Prod, schap Vee en Vlees. Sociale Zaken en Volksgezondheid Ridder Nederlandse Leeuw: prof. dr. J. Goslings, Leiden, reumatoloog; officier Oranje-Nassau: dr. J. H. [Spiegelenberg, te 's-Gravenhage, hoofd- adm. bij het Min. van Soc. Zaken en Volksgez.; ir. J. P. H. Nieukerke, te Apeldoorn; dr. J. H. Hagenbeek, te i-Gravenhage, arts, insp. van de •olksgez.; B. van Loen, te Amsterdam, age alg. secr. van het Ned. Verb, van idm IVakver.; dr. J. J. Hirdes, te Bilthoven, age; med. adv. van het Ned. Kath. Vakverb. en gen. dir. van „Bex-g en Bosch"; mr. W. Verheul, te Rijswijk (Z.-H), dir. van het Alg. Werkloosheidsfonds; H. Goe- degebuure, te Naarden, hoofdadm. fin. adv. bij het Secr. van de Ziekenfonds raad; H. C. Kranenburg, te Rotterdam, tandarts; dr. J. S. Stratingh, te Apel doorn; H. H. Lindeboom, te Heerlen, dir.- gen. van het Jozefziekenhuis Wencke- bachkliniek aldaar; dr. J. P. de Jong le Laren (Gld), gen.-dir. „De Wijk", Gouda; H. J. P. M. Kortmann te Ven- ray, gen. dir. van het Psych. Ziekènh. „St.-Anna"; J. Veerman, te Apeldoorn, Soulzangeres en begaafd pianiste in één persoon Verrukkelijke Sharon Tancly ADVERTENTIE bux-g, hoofadm. bij het Min. van Soc. Zaken en Volksgez.; E. P. D. Boer, te Amsterdam, adm. bij het Min. Zaken en Volksgez.; C. J. Buijtendijk te 's-Gravenhage, plv. dir. van het Loon- bureau;1 ir. H. Eilers, te Naarden, insp. van de volksgez.; dr. H. Huizinga, ti 's-Gi-avenhage, alg. secr. Gezondheids' raad; ridder Oranje-Nassau: J. van der Wiel, te 's-Gravenhage, ref. bij het Min. van Soc. Zaken en Volksgez.; eremedaille. Oranje-Nassau: goud H. J. A. van Noort, te 's-Gravenhage, chef van de afd. Cent. Verw. F. W. Braat N.V., te Delft; mevr. N. H. Brouwer-te Velde, te Leiden; S. P. La- mers, te Delft; K. H. Mulder, te 's-Gra venhage, commies bij het Districtsbur. voor de Ax-beidsvoorz. zilver: mej. zr. M. A. Samwel, te Wa teringen, vooi-h. wijkverpl. „Het Wit- Gele Kruis"; P. C. Peterse, te 's-Gra venhage, laborant A bij het Rijksinst. voor Drinkwatervoorz.; M. Knoester, te 's-Gravenhage, ad. commies Min. van Soc. Zaken en Volksgez.; mej. M. A. H. Balendong (eerw. zuster Hermine), te Venray. telefoniste en portierster bij het Psych. Ziekenhuis St.-Anna; H. M. Tim mermans (eerwaarde broeder Minervus) Venray, hoofd gezinsverpl. in het Psych. Centrum „St.-Servatius'; M. H. Marlens (Eerw. Br. Eumachius). te Venray, verpl. Centr. „St.-Servatius"; A. J. Davids, leider van het atelier bij het Damesmaatkledingbedrijf 's-Gra venhage; nxej. E. E. Meenks, Dr. Mr. W. van den Bergh-stichting, Noordwijk; P. T. Bos, N.V. Nederl. Kabelfabr. te Delft; J. Cornelis, Panorama Mesdag te •s-Gravenhage; N. Stokkermans, Ne derl. Rotogravure M. N.V. te Leiden; brons: J. M. Ballemaker, chauff. bij ir. P. C. S. van Hattem, te 's-Graven hage; L. L. Baaij, bakkerverk. bij de Coöp. Verbruiksver. U.A. Coöp de Vol harding. te 's-Gravenhage; Chr. J. Klok, draglinemachinist bij de Firma Gebrs. W. en A. van Eek, te 's-Gravenhage. Landbouw en Visserij officier Oranje-Nassau: dr. Ch. G. J. M. Engel, Utrecht, dir. van hel Centr. Inst. voor Voedingsonderz. T.N.O. te Zeist. SOCIALE ZAKEN EN VOLKSGEZOND- HEID EN LANDBOUW EN VISSERIJ officier Oranje-Nassau: dr. R. K. W. j Kuipers te 's-Gravenhage, SOCIALE ZAKEN EN VOLKSGEZOND HEID EN BINNENLANDSE ZAKEN ridder Oranje-Nassau: A. A. Snooy, voor de Gesch. der Natuurweten schappen te Leiden; dr. P. J. van Swig- chem, directeur van de Algemene Open bare Leeszaal en Bibliotheek te 's-Gra venhage; A. Treurniet, chef documenta- n bibliotheek van de Nat. Raad van Maatschappelijk Werk te 's-Gravenha ge; ridder Oranje-Nassau: mej. E. M. E. Anthing Vogel (Ellen Vogel), toneelspeel ster, Amsterdam; drs. A. C. den Besten, letterkundige, Amsterdam; dr. V. Bloch, kunstcriticus, te 's-Gravenhage; G. J. A. Bomans, letlei-kundige, te Bloemen- daal (N-H); Henriëtte Davids te Am sterdam; H. van Dongen, bestuurslid Ver. voor Vogelbescherming te 's-Gra venhage; mej. Stien Kaiser te Delft; W. Koot, hoofd afd. Financiën en Beheer, Nation. Hoofdkw. „De Nedei-landse Pad vinders" te 's-Gravenhage; mevr. B. M. Oort-Wegelin te Bleiswijk; Eddy Pieters Graafland te Barendrecht; Ard Schenk te Anna Paulowna; J. C. van der Vel de te 's-Gravenhage; Cees Verkerk te Puttershoek; mevrouw E. G. Verkerk- Terpstra (Erica Terpstra) te Zoeter- meer; H. Wesselo, laatstelijk voorzitter van de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond te Amsterdam, wonende te Bussum; mej. L. A. H. IJsselmuiden te Heemste de; eremedaille Oranje-Nassau: goud, J. B. A. Abrahams, schermleraar te 's-Gra venhage; W. B. Ausum te Dordrecht; zilver, L. ter Brake, voorz. en dirigent fanfarekorps „Eensgezind-Excelsior" te Heemstede; J. Bij, oud-voorz. harmonie kapel „Werkmans Wilskracht" Leiden, te Oegstgeest; W. Elsackei-s, oud-be stuurslid muziekver. „St.-Caecilia" te Loo^duinen; W. van Leeuwen, adj.-com. min. van CRM te 's-Gravenhage; C. L. Lelieveld, oud-bestuui'slid muziekver. „St.-Caecilia" te Loosduinen; H. C. Lelie veld, oud-bestuurslid muziekver. „St.- Caecilia" te Loosduinen; P. C. Nicolaas, oud-voorz. Haagse schermver. „Oefening Kweekt Kunst" te 's-Gravenhage; W. Solleveld, lid, oud-bestuurslid harmonie vereniging „Liora" te De Lier. CULTUUR. RECREATIE EN MAATSCHAPPELIJK WERK EN ONDERWIJS EN WETENSCHAPPEN Ridder Nederlandse Leeuw: prof. dr. H. D. de Vries Reilingh te Naarden. H. D. de Vries Reilingh te Naarden; jhr. H. a. van Karnebeek te 's-Gravenhage. ROTTERDAM Niet zelden geven rhythm- and bluesfanatici miss Aretha Franklin de liefkozende naam Queen of Soul". Pessimisten, die er vast van overtuigd zijn, dat deze titel nauwelijks verdiend genoemd mag worden, zijn de afgelopen maanden duidelijk in het on gelijk gesteld. Met meer gemak dan mannelijke collega's als Wilson Pickett, Sam and Dave en Arthur Conlcy, wist zij zich steeds een plaats op de vader landse top 40 te veroveren met platen als „Respect", „Chain of fools" en „Since you've been gone". In hoeverre zij diezelfde mensen op de Bühne kan overtreffen, konden haar fervente bewon deraars gisteravond in de niet geheel uitverkochte Rotterdamse Doelen gaan te kort te doen die voor de echte treling voor het Zonder overigens aan haar eerste s Franklin-kenner i muzikale oor was. Doordat Aretha Franklin haar pro- i gramma aan 'n stuk door afwerkte, was er plaats ontstaan voor 'n voorprogram- J ma, waarin het publiek allereerst de Rot- j terdamse „Free" kreeg te zien. Wij heb- ben de groep al eens eerder gehoord in „Club 192" in Den Haag en daar wis ten zij nauwelijks te overtuigen. Wel licht door de ecüte theatersfeer, wellicht door een keiharde training, staken zij gisteravond in een grootse vorm en wis ten zij te boeien ondanks de duidelijke Otis Reddingimitatie, waarvan men ge bruik maakte. Het crème de la crème voor de pauze werd echter geleverd door de verrukkelijke Engelse Sharon Tandy die onlangs opgeld maakte met het coveren van enkele Beatlesnum mers. Zij presteerde het om de slechte indruk, die haar begeleidingsgroep „Fleu re de Lys" met hun psychodelische mu ziek had achtergelaten, volledig te niet te doen. Dit optreden opent dan ook goe de perspectieven voor haar nieuwste op name „Love is not a simple affair". H.A. Directiewisseling Radio-Holland DEN HAAG (ANP) Ir. C. B. Broers- ma zal wegens gezondheidsredenen per 1 mei 1968 van zijn functie als lid van de directie van Radio-Holland worden ontheven. De heer Broersma zal al tech nisch adviseur aan het bedrijf verbonden blijven. In zijn plaats werd ir. H. T. Hylkema per 1 mei 1968 tot directeur benoemd. Cliff Richard in Houtrusthallen Reeds bij de eerste tonen van het twaalf man sterke „Aretha Franklin Or chestra" onder leiding van trompettist Donald Towns bleek, dat het hier een orkest betrof dat de intentie mist van een Sam and Dave-Orchestra. Alles was te clean, wellicht té technisch om de koele indruk, die bij het publiek ontstond te niet te doen. De aarzelende inzet van Aretha Franklin zelf een uitgespon nen vertolking van „There's no business like show-business" hielp ook niet erg om de onontbeerlijke sfeer op te bou wen. Pas toen zij nummers ging brengen als „I can get no satisfaction" „Come back to me", „Groovin' en „You make me feel like a natural woman", begon zij te overtuigen en groeide zij tot aan- vaai'dbare hoogte. Haar persoonlijk hoog tepunt bereikte zij echter pas, toen haar „backinggroup" Willine Ivy, Charessa Jones en Carolina Franklin het podium verliet en zij zelf plaats nam achter de piano. Toen ontstak zij niet langer gehinderd door het visuele effect, dat de drie wei-velende meisjes beogen zonder echt vocaal te ondersteunen een soulvuurwerk, dat" zijn weerga op de Nederlandse podia nog niet kent. Nummers als „Doctor Feelgood", „Sin ce you've been gone" en vooral „Good to me as I am to you" effenden de weg voor een vejpleUereride^finale^in te |aa| entllOUSiaSllU' way I love you", „Chain of fools" „Respect". De staande ovatie van net nI.v (if tweeduizend koppige publiek was dan f oj i. j vinden of niet, vanavond breng ik allei de l»aLie Tes .«.«.toni.", «I Cliff Richard terdaginiddag toen hij op Schiphol land de. „Diegenen, die gekomen zijn om my als poppersoonlijkhcid te zien, zullen waarschijnlijk danig teleurgesteld wor den, maar ze zijn dacht ik van te voren genoeg ingelicht over de strekking van het concert. Nummers als „Congratula tions" de song waarmee Cliff zijn va derland voor de zoveelste maal hielp aan een tweede plaats op het Eurovisie Songfestival en „Living doll" een van zijn eerste successen zullen zij f 100,— groeit veilig tot f 130,— in vier en een kwart jaar Dat is een samengestelde interest van 6,36% per jaar. Bovendien is fiscaal voordeel mogelijk door verschuiving van inkomstenbelasting. Al onze kantoren kunnen u nader inlichten over de voordelen, verbonden aan het ABN Spaarbiljet 1968/72. U bent welkom bij de Algemene Bank Nederland Geringe opkomst en Amerikaans ballet in ons land AMSTERDAM. (ANP) Een der leidende Amerikaanse balletgroepen, het New York Harkness Balet, komt de volgende maand voor een aantal voor stellingen naar Nederland, op 18 mei is de premières in Carré te Amsterdam, waar ook op 20 mei een voorstelling zal worden gegeven. Verder treedt de vijftig man tellende groep op in het Circus theater te Schevcningen (19 mei) en in Rotterdam (23 mei). Het New York Harkness Ballet brengt een programma dat een mengeling is van romantische, klassieke dans en modern ballet. In het afgelopen seizoen heeft de groep veel succes geboekt met het nieuwe programma in het Broadway- theater te New York, vooral met de groots opgezette enscenering van Stra- winsky's „vuurvogel" en het Neder landse ballet „monument voor een ge storven jongen". Choreograaf Rudi van Dantzig is voor het instuderen van dit ballet enige maanden in New York ge- de New York Times noemde ïn de j|aag! Kunst en Kunstenaars i het Goois Museum te Hilversum wordt van 3 tot 27 mei een tentoon stelling gehouden van werken van Abraham Yakin en Hannah Yakin- van Hulst uit Jeruzalem. Van 7 tot 27 mei worden er etsen en gouaches van Gerard van Kerkhof getoond. hem één der grootste choreografen deze tijd. Zowel de „vuurvogel" als de Amerikaanse versie van „monument voor een gestorven jongen" worden in Nederland gedanst. Na de voorstellingen in Nederland reist het gezelschap door naar Moskou voor een tournee door de U.S.S.R. Het Rijksmuseum Kröller-Müilcr te Ot- terlo zal op vrijdag 3 mei de gehele dag voor het publiek gesloten blijven in verband met het bezoek van enke le leden van de koninklijke familie en verdere genodigden aan de voor bezichtiging van de Henry Moore-ten- toonstelling. Kunstkring, Denneweg 64, 13-23 mei de tentoonstel ling „Kunst in bed" gehouden. Adri Boon, Gerard Coljé, Lucie van Duyn, Guus Hellegers, Hans Peters, Hajé Smith en Frits Stapel exposeren bedden. niet tc horen krijgen. Samen met The j Settlers zing ik ongeveer tweeëndertig gospelsongs, die alle een religieuze I boodschap hebben en die proberen wc over te brengen op het publiek". Cliff hield 's avonds in de Houtrusthal len te Den Haag voet bij stuk. Het pu bliek kon hem bij het ingaan van de pau ze nog smeken om „Congratulations", tijdens het tweede gedeelte bleef hij de religie in het oog houden. Het bijna twee uur durend programma werd geopend door The Settlers, een vijf man sterke formatie uit Londen, die opvallend veel overeenkomst vertoont met de gevcstig- de Seekers. Gcdufppijlv. ongeveer vijftien minuten brachten zij technisch zeer gpede, ftcp.pëls aJs Mi chael" en „Jailor bring me water". Pas daarna kwam Cliff gekleed in het pak van rond duizend gulden, dat hem ook al sierde op het onlangs gehouden Song festival op de Bühne om zijn aan deel te leveren. Niet alleen met zang en gitaar, maar ook met het verbreiden van enkele bijbelteksten en het uileen- zetten van zijn geloof. Aanvankelijk ston den de tieners voor het grootste ge deelte fervente vrouwelijke fans wat gereserveerd tegenover deze Cliff, die zij slechts kenden uit de vele publikatics, die gevolgd waren op zijn levensverande ring. Doch naarmate het concert zijn hoogtepunt vond in de finale, werden zij geestdriftiger, De twee laatste num mers, ..Born In Bethlehem" en „He's got the whole world in His hand", veroor zaakten een ongekend enthousiasme, Het tweeduizendkopplge publiek vrij wei nig als men beseft, dat de Houtrust hallen er zesduizend lean herbergen veranderde toen in één groot zingend Leger des Heils. Na afloop van deze community-singing moest Cliff haasje repje Den Haag ver laten om niet ten prooi te vallen aan d< bijna niet in toom te houden vrouwelijk» fans. Hij had nauwelijks nog lijd om eer handtekening uit te delen aan een onge lukkig meisje in een rolstoel, dat hele- kASKI-MEDEWERKER C. M. THOEN TRAGIEK VAAK SCHRIJNEND DEN HAAG De meeste gemeenschappen van broeders cn zusters verkeren in zeer grote moeilijk heden. Een daarvan is de castrofalc achteruitgang van de roepingen en dc daarme.c gepaard gaande vergryzing, die de toekomst in zeer veel gevallen uitermate zorgelük maakt. Het is duidelijk gebleken uit een dezer dagen gepubliceerd Kaskirapporl, waar van in ons blad een samenvatting werd gegeven. Maar nog veel ernstiger is dc mentale crisis, die aan deze numerieke achteruitgang ten grondslag ligt cn die er ook weer door wordt versterkt. In zo goed als alle ordes en congregaties heerst een crisissfeer. Wij spraken erover met de heer C. M. Thoen, socioloog en staflid van het Kaski, die een groot deel van zijn tijd besteedt aan het begeleiden van deze gemeenschappen. HIJ is vaste adviseur van de dominicanessen van Voorschoten, de broeders Ttot de zaak xAtsterft, een weinig aanlokkelijk perspectief. In vele religieuze gemeenschappen heerst een ernstige toestand van anomie. Men heeft geen gemeenschappelijke grondwaarde meer, waarop men zich bij alle verschillen zou kunnen baseren. Men weet vaak niet eens meer wat het religieuze leven eigenlijk is. De een doet dit, de ander dat. En wat de een echt religieus vindt, heeft volgens de ander niets met het religieuze te maken". Utrecht, dir. van het Alg. Prov. Ziekenf, j Maastricht, de broeders van Huybergen en de fraters van Utrecht. Verder geeft hij losse adviezen en hulp in speciale gevallen. Hoe verwerken de broeders en zusters, waarmee hy in contact komt, de huidige crisis? „Voor zeer grote groepen van ouderen", aldus de heer Thoen, „is het tragische existentiële ervaring. Ze voelen zich Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk dr. J. Ver- Ztoemster Erika Terpstra, Zoeter- meerridder Oranje-Nassau plaatsvervangend secretaris-generaal v het Ministerie van Cultuur, Recreatie Maatschappelijk Werk, te Wassenaar officier Oranje-Nassau, bij bevorde- I ring; H. J. Post, voorzitter, tevens hoofd commissaris van de Landelijke Stich ting de Katholieke Verkenners te 's-Gra- venhage; mevr. G. D. van Swol-Bvou- wensteijn, operazangeres, te Hilversum; officier Oranje-Nassau: drs. A. Hoek stra, ass. secr. gen. Min. C.R.M. W. te 's-Gravenhage; dr. S. Kooijmap. onder- j directeur Rijksmuseum voor Volkenk. te j Leiden, te Oegstgeest; mevr. dr. M. A P. Meilink-Roelofsz, rijksarchivaris van j het Alg. Rijksarch. te 's-Gravenhage: toegespitst door de grote spanning, die leefgemeenschap bestaat tussen de oudere en de jongere generatie. Zolang de gemeenschap homogeen was in het besef van zijn unieke geroepenheid, kon men er goed leven. Maar nu de jongeren de leefvorm radicaal willen veranderen, nu zij dit niet alleen propageren, maar ook proberen door te j drukken, nu wordt het voor de ouderen vaak i uitermate moeilijk. Wie ziet ze nog staan? Worden I zij niet gezien als relicten uit een voltooid verleden I tijd? Hebben zij soms niet het gevoel in een asiel te worden opgeborgen om daar rustig aan hun einde te komen? Moeilyk hebben het ook de religieuzen uit de middengroep, tussen oud en jong in. Zij vragen zich af of hun leven nog toekomst heeft. Mocht dat niet het geval zijn: wat moeten ze dan? Naar de me), dr. M. Rooseboom, directri™ Rijks- wereld terugkeren le meeetel onmogelijk. Wechlen Thoen gelooft zelf volop in de waarde van een religieus gemeenschapsleven, ook in deze tijd, ja heel speciaal in deze ty»i. Nu het secularisatieproces zich overal doorzet, en dat kan niet anders, nu dit leidt tot een noodzakeiykc afbraak van veel ideeën,- structuren en gebruiken, juist nu moeten er mensen zijn, die een leven leiden, dat in heel zijn wezen verwijst naar het transcendente. Daarom wil de heer Thoen graag zyn deskundige bystand verlenen aan orden en congregaties, die zijn hulp inroepen. „Als leek zit ik in een gunstige situatie", zegt hij. „Geeft men dit werk in handen van religieuzen, dan loopt men het risico, dat deze hun eigen problematiek gaan projecteren op hun cliënten. P/ant zij ajjn (lotgenoten} zitten zelf met een gelijkwaardige problematiek. Ik sta er helemaal bulten. Dat geeft afstanden garandeert objectiviteit". Waaruit bestaat zyn werk? Helpen by hot opzetten van vernleuwlngskaplttels, doorlichten van religieuze levenssituaties, kritische begeleiding van ex perimenten, helpen by de aanpassing van het upostolaatswerk aan deze tyd. „Wanneer een con gregatie zich gaat afvragen: wat doen we eigenlijk, waarvoor doen we het, wat heeft hot allemaal voor zin, dan beginnen de andere moeiiykheden, die meer op het ideële vlak liggen, nog eens extra te wegen. Het is myn ervaring, dat deze moeiiykheden ver vagen, wanneer er een concrete apostolaatstaak is. die als aangepast en authentiek wordt ervaren". Conflicten oplossen Verder moeten er natuuriyk de nodige conflicten worden opgelost, dikwyis van heel concrete aard: wat bidden we, hoe vieren we de liturgie, wat ls onze dagorde? Hier kan de socioloog en dc sociaal- psycholoog waardevolle hulp bieden door hot toe passen van hem vertrouwde technieken, Hy weet hoe hy mensen moet'lntervlewen, hoe hy dc commu nicatie moet verbeteren, hoe hy een structuur moet opzetten, die wcrkeiyke medezeggenschap van alle gemeenschapsleden garandeert. „Ik vind het «d boelende opdracht", zegt de heer Thoen. „Tot nog toe heb ik veel gestudeerd en geschreven. Dat heeft zyn waarde waarschynlijk gehad. Maar de laatste jaren van myn leven wtl lk gebruiken om mensen te helpen. En gemeenschappen van mensen, die buiten hun schuld in een tragische situatie zyn geraakt". DR. ALFRED VAN DE WEIJER. maal uit Amersfoort was gekomen om „haar" Cliff in eigen persoon te aan schouwen. „Eigenlijk een vreemde zaak", zei Cliff desgevraagd. „In Stockholm hadden wij vierduizend wild enthousias te mensen binnen. En hier tweeduizend, terwijl het veel langer duurde voor de zaal mee kon komen. Waarom ik dit werk doe? Wel, ik voel me verplicht mijn geloof te verkondigen. De meeste mensen realiseren zich niet, wat je alle maal voor moois kunt vinden als je een maal voor moois kunt vinden als je een maal het geloof belijdt. Aanvankelijk wilde ik godsdienstleraar worden om zo mijn aandeel tc leveren. Maar als popster kan lk op dit moment veel meer doen, want, jpijii pgl?l,iok ls veel grotejt Misschien dat ik later tóch nog leraar word, als de populariteit drastisch gaat slinken. Maar voorlopig blijft alles nog op de oude voet doorgaan". H.A, Prijswinnaars van Gaudeamusconcours UTRECHT (A.N.P.). De Jury van het door „Gaudcamus" en het Utrechts Conservatorium georganiseerde inter nationaal concours voor vertolkers van muziek van onze tüd. bestaande uit Johan van den Boogert, Georges Caracl, prof, dr. Siegfried Gosllch, André La- porto en Karl-Erik Wolin, heeft gister avond de prOswlnnaars bekendgemaakt. Dc eerste prijs 3000) ging naar de Engelse pianist Ronald Lumsden; tweede prijs 1500) was voor de Amerikaanse pianiste Nancy Voigl, de dorde prijs ïooo) voor dc Pooli - pianiste Anita Krochmalska cn de vierde prijs 750) voor de Duitse pianist Norbert Gross- mann. Dr vijfde prijs 375) tenslotte werd gewonnen dooi dc Amerikaanse slagwerker Michael Ranla. Verder werden drie premies toegekend en wel aan dc sopraan Eva Csapo uit Hongarije, de Nederlandse pianist Stan ley Hoogland en de Nederlandse violiste Ruth Hesscling. Dc prijzen werden na afloop van het slotconcert uitgereikt door de commis saris van de koningin ln de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. graaf van Lyndon van Sandenburg. Dirigent Nico iler Linden, die woens dag in ons land terugkeerde na af loop van een viertal concerten in Merano, Is naar aanleiding van 't ge hoekte succi's uitgenodigd voor een reeks voorstellingen gedurende 't ko mende seizoen In deze Italiaanse stud. Interim bestuur voor N.S.R. UTRECHT (ANP) Het bestuur van de landeiyke kamer van veren, in Ne derland heeft aangeboden de impasse, die in de Nederlandse Studentenraad is ontstaan t»- doorbreken door een inte- rimbestuur beschikbaar te stellen. In dit bestuur hebben zitting dc heren loop van de Pol, Jaap dc Boer en Jo Simons. Zij kunnen respectievelijk als voorzitter, secretaris en penningmeester fungeren, zodra de Nederlandse Studen tenraad het voorstel waarin hun benoe ming is vervat, accepteert. De landelijke kamer, waarin 65 studen tenverenigingen aan universiteiten en ho gescholen en een achttal overkoepelende organisaties zijn verenigd, heeft ook voor een beginselprogramma gezorgd. De voorstellen van de landelijke kamer zullen dinsdag aan de Nederland se Studentenraad worden voorgelegd. De Nederlandse Studentenraad, een van de oprichters van de Raad van Stu derenden (RVS), ls officieel uit deze deze raad getreden. Reeds eerder had zij op verzoek van de RSV om deze organisatie te verlaten te kennen gegeven tot deze stap bereid te zijn. Gisteren kwam het tijdens het eerste na tionale congres van de RVS In het thoo- loglcum „Rijssenburg" in Driebergen openlijk tot een breuk. Met algemene stemmen namen de participanten in de RVS een motie aan, waarin de raad be sloot de NSR als participant te doen uittreden

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7