5* RODEJEÜG I S £L landestiene pers bloeit :egen verdrukking in M', ONDERGRONDS IS ONBEMIND ATHENAEUM BKKHAN&EL [KASSA) ^3? [op van ondergronds blad AMSTERDAM De Amsterdamse Spuistraat, een fietsbelworp van het Lieverdje vandaan, dat zou zingen, lis brons zingen kón: „Waar zijn al die provo's heen?" Een jonge agent van politie converseert er met een ijpe dame op de getuigende toon, die gekwetstheid verraadt een verbale ingezonden brief, waar de toe- fallige passant al op drie meter afstand kennis van neemt. De rijpe dame heeft ter plaatse een nering in Kieken en bladen, die op de kaft met blote juffen verlucht zijn, aanzienlijk mooier dan zij. Maar het is niet ie royaal uitgestalde naaktheid, die de luidkeelse verontwaardiging van de agent heeft opgewekt. De tijd, lat bloot onder de toonbank werd verkocht, is ongeveer gelijktijdig met de oude katechismus verdwenen. )aarvoor in de plaats is een nieuwe ondergrondse lectuur gekomen en het bizarre toeval wil, dat de beien- lende etalage met dit soort geschriften is gevuld. De polemische conversatie tussen agent en rijpe dame |aat dan ook over „De Witte Krant", „Iets", „De Teleraaf", „Om", „God, Nederland en Oranje", „Kontrast", ,Rode Jeugd", „Hitweek" en „De Volkerenkrant" die openlijk liggen uitgestald. JOT ONZE SPIJT HEBBEN WE )E INHOUD VAN HET PAKJE MOETEN VERBRANDEN" Athenaeum Boekhandel heeft er een leuke schnabbel n. Bedrijfsleider A. F. Hogervorst: „Jazeker, je kimt alle Nederlandse en buitenlandse ondergrondse aden kopen, die de moeite waard zijn, en dan staan echt wel eens erger kreten in dan „Johnson oorlogs- sdadiger". Wat de Nederlandse underground press treft: dat is een wisselende affaire. Soms komt er van n blad maar een enkel nummer uit, soms haalt een ad ook een hele hoge oplage. De gemiddelde oplage hat ik op 2000 exemplaren. De „Witte Krans" met een ilage van 6000 1b een uitschieter. Het is dan ook een vestigd blad geworden". taat uit de Witte Krant: „Marktonderzoek leert, dat prijzen van goede hasj en kongo (beide verdovende Iddelen, red.) de laatste maanden flink zijn gestegen vergelijking met het prijspeil van bijvoorbeeld vorige mer. Deed Libanon, Pakistan, India en gelijkstaande iralitelt toen een 2.50 ƒ3.50 per gram, nu legt de idersmoker (de Nederlander, die verdovende middelen bruikt. red.) vaak van ƒ5.- tot ƒ7.50 per gram op Iel. Op de Amsterdamse witte markt is het aanbod wisselvallig. Prijzen en kwaliteiten lopen sterk teen. Aanbod in LSD is zo goed als nihil, maar de aag lijkt nog zeer levendig. In Rotterdam, dat als ote havenstad toch een belangrijk doorvoercentrum valt al evenmin te hopen op een levendige deal. richten uit Antwerpen echter maken melding van een ij levendige handel. Antwerpse dealers beginnen zich - wust te worden van de mogelijkheden, die Nederland afzetgebied heeft IS ZONDER BAARD o ho, niet meteen „leve de Belgen" roepen, want dan ijgt men het met het eveneens subversieve „Hitweek" n de stok. Dit blad weet te melden dat iemand de egang tot België werd ontzegd, omdat zijn baard niet zijn pas stond. En „Iets", zo mogelijk nog rebelser, ischrijfl onder de kop „LACHEN, GIEREN, BRULLEN", ie vijf politiemannen in de Antwerpse boetiek „De li kei" allerlei ondergrondse bladen in beslag hebben inomen onder beschuldiging, dat zij storend zouden or de goede zeden. „De tendens achter deze aan- igen is duidelijk", aldus het artikeltje. „De zedelijke aarden zijn slechts een vermomming om hier in elgië een mentaliteit in bedwang te houden, die, hoe iniem ze ook is, over de bekrompen hersens van de estigde orde zweeft. Ge moet weten, dat ze hier in ?lglë minder gewoon zijn dan bij jullie in Nederland", oor de „stuff" naar Antwerpen, voor de „underground ss naar Amsterdam. Zo ziet men, wat de Benelux mag. Hoewelhet uitstekende ondergrondse blad "he International Times" is onlangs door de marechaus- te Hoek van Holland in beslag genomen, toen twee ondense jongelui het wilden invoeren. Argument van achtmeester Clinge: „Vindt u dit in overeenstemming et de goede smaak? Zou u dit bij elke Nederlander in brievenbus willen gooien?" En het Haagse under- ■oundblad „Iets" is al verschillende keren in beslag en. Hetgeen niet verhindert, dat de Athenaeum oekhandel ook alle nummers, waartegen de justitie het geweer is gekomen, vrij en onverveerd verkoopt, edrijfsleider Hogervorst daarover: „Dat optreden tegen ondergrondse bladen is een plaatselijke zaak. In Den aag zijn ze misschien erg moeilijk, maar hier zijn ze >yaal. Sinds het blad „Provo" verdwenen is, hebben de politie nooit een opmerking gehad. Ze komen Jk nooit kijken, wat we verkopen. De BVD? Haha, ik nooit gezien, maar misschien komen die wel ermomd als hippies. We worden echt niet als beroeps- ivolutionairen beschouwd. We worden geaccepteerd, praat nou over Amsterdam. In de provincie is dat i anders. Laatst kregen wij het verzoek ergens een and in te richten met ondergrondse lectuur. Nee, ik et waar. Ik wil niemand voor het hoofd stoten ou, daar merkte je een duidelijke afkeer. Je voelde De Athenaeum Boekhandel (die volgens de cartoonist van een van de ondergrondse bladen duidelijke banden met Lenin en de Sovjet-Unie heeft) heeft een leuke bijverdienste aan de ondergrondse bladen. Cartoon uit „God, Nederland en Oranje" aan, zonder dat er iets demonstratiefs gebeurde of zo, dat de mensen er niet mee geconfronteerd wilden worden". Nogmaals citaat uit de Witte Krant: „Het keerpunt tussen eb en vloed is bereikt De bezinningsperiode na de liquidatie van Provo nadert zijn einde. Het kan niet lang meer duren, voordat een nieuwe vloedgolf van subversieve activiteiten zal aanrollen op Hollands blanke duintoppen. Nederland maakt deel uit van een dubbele plundermachine: de geïndustrialiseerde wel vaartsstaten plunderen Azië, Afrika en Zuid-Amerika leeg en in de welvaartsstaten zelf manipuleert een heer sende klasse de materiële en geestelijke behoeften van de massa Daarom is Nederland een onderdeel van een internationale oorlogsmachine, die met geweld bevrij dingsbewegingen in de plundergebieden moet neer slaan. Maak een lijst van alle Nederlandse bedrijven die hun materialen te goedkoop betrekken uit de plunderingsgebieden". Zo gaat het nog een tijdje door. De bedoeling is bewijsmateriaal te verzamelen voor monsterprocessen tegen economische delicten van de industrie, tegen de Nederlandse staat en tegen het Nederlandse dagbladwezen. Auteur van dit sabelkletterende proza is Roel van Duyn weet u nog?, de geestelijke vader van de Nederlandse provobeweging, die inmiddels na kort, doch ongeduldig gediagen lijden ter ziele is gegaan. Ondergrondgrossier Hogeivorst: „Provo is het beste undergroundblad, dat we in Nederland hebben gehad. Hoewel de groep er achter onsamenhangend was, werden de gedachten- gangen duidelijk geformuleerd. Dat ontbreekt bij de huidige Nederlandse underground press. Ze hebben te weinig achterban. Amerika waar het verschijnsel trouwens vandaan komt is stukken beter. Daar reageren ze veel sneller en feller op de actualiteit. Ze gaan er. met uitstekend gedocumenteerde verhalen, uiterst scherp op in. Provo deed dat ook, maar tegen woordig zijn we hier niet zo snel als vroeger. Engeland doet z'n best maar kan niet veel vanwege de censuur. Ik bedoel niet alleen, wat er uit gaat, ik bedoel ook, wat er binnen komt Laatst had ik wat Engelse jongens in de zaak. Kochten boeken van Henry Miller en van De Sade Dat is hier tegenwoordig allemaal vrij, zelfs in Nederlandse vertaling. Maar de Engelse douane hield ze aan cmdat ze er hip uitzagen, onderzocht de bagage en nam de boeken in beslag. Dat schreven ze me en ik dacht verrek, zou het echt zo erg zijn? Ik stuurde de boeken per post op. Wat denk je? Ik kreeg een keurig briefje van de Engelse PTT, dat ze lot hun spijt de inhoud van het pakje hadden moeten verbranden". Ingezonden brief in Hitweek (verkort weergegeven): „Ik ben van mening, dat Rusland onverwijld alle ont wikkelingslanden (desnoods met geweld) moet ver overen en ze 'n streng communistisch systeem moet opleggen. Dit is de enige vrij snelle manier om deze landen economisch op ons peil te brengen. Het is een harde, onmenselijke methode, maar het is dan ook maar tijdelijk Na 'n vijftig tot honderd jaar moet ook daar geleidelijk worden overgegaan naar het kapitalistische systeem (al mag het vooral niet rechts gaan worden, een rose kleurtje, gemengd socialisme, is dan ideaal)". Hetzelfde „Hitweek" over West-Berlijn: „Je eet braad worst, Berlijnse worst, knochels en schinkelstukken, gebakken vetranden, zwijnepuree, pootstuk met botten- saus en gekookte knie in warm water. Rochelende oude wijven en weerzinwekkend glimmende middenstanders krijsen met opgeheven vuisten naar de lokale kortharige Vietnamdemonstranten". Dit is wel duidelijk: lees, in het geurige kielzog van de flower-power, de under ground press, en je hoort nog wel eens wat, waarover je op een love-in kimt praten. Hetgeen ons brengt op: OVER BLOEMEN PRATEN Een citaat uit „Iets". Onder de kop „waarschuwing voor gebruikers van verdovende middelen" schrijft dit onder grondse, maar bij de Athenaeum Boekhandel voor hon derd sentjens verkrijgbare blad: „De politie is uitsluitend in staat, de handel in bewustzijnsverruimende middelen aan te pakken en grote aantallen gebruikers te arres teren door LOSLIPPIGHEID bij arrestatie. Communi ceer met de lieve politie door over bloemen te oraten Wees lief voor de politie; breng ze niet in de verleiding, dingen te weten te komen, die voor de politie heel ongezond zijn om te weten. Breng uw mede mensen niet in GEVAAR. Wees lief voor ze. Als men u vasthoudt, breng dan de tijd door met meditatie" Uit ditzelfde „Iets" een advertentie. „45 jaar oude neger zoekt minnares, blond, goede smaak hebbend, een glaasje lustend, niet al te preuts, vriendin extra geen bezwaar Vraag aan Hogervorst, die Amsterdam in tegenstelling „ROSE KLEURTJE, GEMENGD SOCIALISME HET IDEAAL" tot Rotterdam een échte „ondergrondse" gaf: „Gaat de underground press niet een beetje op de sextoer?" Hogervorst antwoordt: „Dat is een verzinsel. Ze brengen bijvoorbeeld inderdaad naaktfoto's, maar als je ze goed bekijkt, zijn die van een speelse koelheid. De reformatie ligt er niet dik meer op, als Je begrijpt wat ik bedoel De echte sexbladen zijn in wezen loodzwaar. Gandalf, door buitenstaanders nog steeds als onder gronds blad beschouwd een lachertje is er zo een. Het heeft niets met underground te maken. Die brengen sexs om te schokken. Het is gewoon vervelend. Tien jaar geleden had het gekund. Maar nu.... de onder grondse bladen van nu leggen geen ziekelijke nadruk op sex. Hun standpunt Is: Je moet het doen of Je moet het laten, net waar je zin in hebt. Je discussieert er toch ook niet over, of je al dan niet een kopje thee zult drinken? Op dezelfde manier behandelen ze ver dovende middelen. Ze stimuleren het gebruik ervan bepaald niet. Ze willen alleen, dat de wet veranderd wordt, zodat er een zinnig onderscheid komt tussen schadelijke en niet-schadelijke middelen. Ze waar schuwen zelfs tegen middelen, die op de markt komen, en die gevaarlijk kunnen zijn. Maar het belang van de underground press gaat ver boven dit soort zaken uit. Ze willen vooral kritische vragen stellen over de zoge naamds democratische vrijheden. De Amerikaanse under ground press is daar heel sterk in. Daarin zijn ze het best. De „Teleraaf", nakomertje van Provo, was in dit opzicht niet de slechtste, als men het pakket van be schikbare Nederlandse ondergrondse lectuur onder de kritische loep neemt. Het had verrukkelijke parodische berichten, toen het nog verscheen. Oordeel zelf. Cartoon uit „God, Nederland en Oranje' „Aanstootgevend beeldje verwijderd. De Gemeentelijke Reinigingsdienst heeft vanmorgen op het Jonas Daniël Meijerplein ln Amsterdam een beeldje verwijderd op last van de politie. Desgevraagd deelde de hoofdcommis saris van politie ons mee: het beeldje (het stelde een dokwerker voor) werd de laatste Jaren steeds meer een verzamelplaats voor op rellen beluste demonstranten en andere herrieschoppers. De buurtbewoners zijn ons dankbaar voor het weghalen, want nu kan dnar eindelijk eens werk gemaakt worden van de doorstroming van het verkeer". Nog een Deze zelfde subversieve periodiek bracht een feuilleton, geschreven door Hitiers rechterhand Martin Bormann onder de titel „Ik leef, exclusief voor onze bladen". Een hele goeie, de Telegraaf, voordat hij ter ziele ging. PIJNAPPELKLIER Dan hebben we „Om", dat (nog) wel bestaat. Ons trof daarin vooral het verhaal, dat fluoridering van het drinkwater niet zozeer mikt op het voorkomen van tandbederf bij kinderen als wel op het langzaam ver doven en uitschakelen van de pijnappelklier in de linker hersenkwab, waar onze individuele vrijheidszin zou zetelen. „Iedereen, die gedurende een Jaar of langer kunstmatig gefluorideerd water heeft gedronken, zal NOOIT MEER MENTAAL OF FYSIEK DEZELFDE ZIJN", waarschuwt het blad bij monde van een promi nente Amerikaanse chemicus. Het kan een verzonnen verhaal zijn, maar in deze tijd van onder meer chemische oorlogsvoering weet je nooit Het lezen van onder grondse bladen schudt Je wél wakker. En dat is nou precies de bedoeling. „God, Nederland en Oranje" tenslotte, als punt achter een veel te beperkte bloemlezing, maar wat wil Je?, er is op de wereld nog meer aan de hand. Daarin een raadsel, dat luidt: „Ik ben langharig en werkschuw. Ik knip nooit mijn nagels en kom nooit uit mijn eigen kleine kringetje. Ik heb een slechte Invloed op wie met mij omgaat Bleek van het binnenzitten blijf ik altijd buiten schot, ook al zet ik dikwijls aan tot misdaad. Gelukkig kom lk ln eerlijke, onbedorven kringen weinig voor. Wie ben lk?" Het antwoord op de volgende blad zijde blijkt te zijn: „De Nederlandse leeuw, afgebeeld op de Nederlandse gulden" Flauw? Dan is het terecht, dat de politie niet ingrijpt, wanneer de Athenaeum Boek handel ondergronds blijft wroeten. NIET OPPERVLAKKIG Het laatste woord is aan de mol Hogervorst, gang- berelder der underground press bij de gratie van de Amsterdamse (niet de Haagse, de Antwerpse) justitie. Hij zegt: „De ondergrondse bladen ln Nederland worden voor 80 procent gemaakt door Jonge studenten ln de politieke en sociale wetenschappen. Of het gedrevenen zijn? Nalopertjes van de mode? Ik geloof, dat ze echt wel iet» te zeggen hebben. Ze vinden, dat het moet Ze beschouwen het niet als tijdverdrijf, zoiets als het redigeren van schoolblaadjes. De ondergrondse pers is oen communicatiemiddel, dat zijn waarde echt wel bewezen heeft De bladen zijn niet oppervlakkig Mensen, dlc bijzonder inteUigent zijn en een kritische scholing hebben gehad, schatten de underground press hoger dan do gevestigde Journalistiek. De makers van de bladen zijn geen modieuze figuurtjes. Maar een grote groep bereiken ze niet. Het blijft bij kleine groepjes Het is geen verschijnsel, dat, zoals de Springerpers, enorme oplagen zal bereiken". Dit in tegenstelling tot de boekjes en tijdschriften, die hun kaften verluchten met blote juffen. De jonge agent en de rijpe dame kunnen dus hun verhitte discussie zonder schade staken. PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9