IEDERE NEDERLANDER ZWEMMER VAN SCHOOLJEUGD IS 47,1 PROCENT BIJ VERLATEN DER SCHOOL DE ZWEMKUNST NIET MACHTIG ...een lachertje... Westen het grote probleem gebied Scholen moeten meer aandacht besteden aan gezondheids voorlichting en -opvoeding ZATERDAG 2T APRIL 19eS DEN HAAG De heer S. van Gelderen is hoofd van de adviesafdeling voor de lichame lijke opvoeding, sport en recreatie van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten. Populair gezegd is hij een wandelende encyclopedie voor alles wat er zoal vastzit aan de sport en de lichamelijke opvoeding. Het is heel wat. Al sprekende kijkt hij vrijwel voortdurend over ons hoofd naar een landkaart achter ons op de muur geprikt. Zonder een boekwerk, rapport of aantekeningenboek te raadplegen, weet hij precies te vertellen waar sporthallen, zwem baden, sportvelden enz. zijn gebouwd en aan gelegd, waar die objecten nog zullen komen in de naaste jaren en waar ze daarna nog dringend noodzakelijk zijn. Er blijkt enorm veel nodig te zijn. de verlanglijsten van de gemeenten zijn eindeloos. Het blijkt ook dat Drente, wat sport accommodatie betreft, het beste voorzien is van alle provincies, het miserabelst is het gesteld met het westen; de achterstand is ontstellend groot, de situatie in de Alblasserwaard is om het zo te zeggen zelfs afgrijselijk. Een overzicht v De staatssecretaris van Volksgezond- eid, dr. R. J. H. Kruisinga heeft ge- :gd, dat hij zeer veel waarde hecht ,n het zwemonderricht. Het is geen opmerking. Volgens de cijfers •lijkt de aloude slogan „Iedere Neder- .nder zwemmer" gewoon een lacher zijn. Een enquête heeft uitgewezen, lat bij het verlaten van de lagere chool 47,1'i van de schooljeugd de zwemkunst niet machtig is. Met het schoolzwemmen klopt het dus ergens niet. Dr. Kruisinga heeft de prettig fflinkende belofte gedaan dat' tot 1080 log 200 instructiebaden (overdekte iaden) zullert wordën" gebouwd. Vol- hem kunnen dan elke week alle ijfde en zesde klassen van de lagere holen instructie krijgen. Eind 1967 hikte Nederland over i00 overdek- 550 openluchtbaden. De heer Van ilderen corrigeert dat („alle adviezen inlichtingen komen toch immers mij"): „Het streven is erop ge- :ht tussen nu en 1980 nog 200 in- ructiebaden te bouwen. Dan kunnen aaneengesloten klassen van het iager onderwijs worden opgevangen. willen de kinderen immers zo vroeg logelijk met zwemmen laten begin- let bouwen van zo'n overdekt zwem- uidjfi^d gebeurt riiet lukraak. De plannen toeten worden voorgelegd aan de af- in de heer Van Gelderen. Daar 'egei WOrdt ook het programma opgesteld eken; waarvoor het bad geschikt moet zijn. ver Met dit programma zo drukt de heer Van Gelderen zich uit vertalen We de behoefte. Natuurlijk is het een julli utopie elk dorp z'n eigen overdekte bad hooi te geven. Dat is onbetaalbaar. Maar 3 w? er wordt wel minutieus onderzocht hoe op de meest rendabele manier sprei- aieu ding in ons land kan plaatsvinden. hebben gezeten, gymnastiek moest en zou worden gegeven. De heer Van Gel deren verhaalt: „In de oorlog kwamen de nonnen van de school in Monster bij me en zeiden dat ze geen gymnastiek lokaal hadden. Maar gymnastiek moest er worden gegeven. Ik heb ze naar het café verwezen. Daar hebben ze de kin deren toen gymnastiekonderwijs gege- Mondjesniaat pij 't hele programma blijft het westen Rt grote probleemgebied. Zeker, er ge beurt wel wat, maar met mondjesmaat.. |ket is wel schrikbarend, dat slechts pen heel klein percentage kinderen fchoolzwemmen krijgt. Gelukkig wordt man en macht gewerkt het :hoolzwemmen tot een verplicht leer vak te maken. Zover is het nog niet. [Trouwens men moet als het eenmaal mocht komen nog maar afwach- i wat er in de praktijk van terecht 1 tornt. Droevig voorbeeld blijft de li chamelijke opvoeding. In 1920 bepaal- wijlen minister De Visser dat gym nastiek verplicht op het lesrooster werd geplaatst. Het vak bleef een stiefkind- Je. By het minste of geringste werd streep door de gymnastiek getrok- Het is bedroevend dat de Duitsers. >ns land bezetten, er bovenop Merkwaardig is dat de zaken nu an dersom liggen in vergelijking met en kele jaren geleden. Toen was liet bouw volume het probleem en niet het geld. Thans spelen bouwvergunningen geen rol meer, maar Is er een enorm gebrek aan de benodigde financiën. Een zwem bad vraagt dan ook wel een aardig kapitaal. Een redeljjk instruetiebadje kost 4 a 5 ton; een overdekt bad van 8 X 25 meter ruim een miljoen. Wil men dat verbreden met 2 meter, dus 10 x 25 meter, dan zijn de kosten an derhalf miljoen. Een 50-meterbad vergt een investering van 5 a 6 miljoen. Zijn die 50-meterbaden zo dringend noodzakelijk vooral omdat ze zo bedui dend meer aan kapitaal vergen dan de 25-meterbaden? De heer Van Gelderen merkt op: „Ik vind ze niet zo nood zakelijk. We hebben er een paar en er komen er nog een paar by, in het Am sterdamse gebied en in het oosten (Nij megen) en noorden. Vijftigmeterbaden zijn nodig voor wedstrijden maar daar op kunnen we toch zeker niet alles draperen". Momenteel telt ons land vier overdekte baden, die de vereiste internationale wedstrijdlengte van vijftig meter heb ben. Men is trouwens doende bij de In ternationale Zwemfederatie gedaan te krijgen de 25-meterrecords weer te i het fraaie zwembad in het Haagse Morgenstond. Op de voorgrond instructie- en kinderbad, op de achtergrond het grote bassin. nieuw# als ik zeg dat we In een over bevolkt land wonen. Voor recreatie- gronden la bijna geen ruimte. Maar zegt de overheid: „Er is toch volop water. Laten de mensen daar hun re creatie dan opzoeken...." Prachtig, maar dan moet diezelfde overheid ook verantwoord z(jn voor de watersport. M(jn kinderen mogen pas vissen, roeten of zeilen als ze kunnen zwemmen. De hele bevolking, alle Nederlander* moet Inderdaad de zwemkunst mach tig worden, want anders heeft de hele recreatie op het water geen enkele zin. Het zwemmen moet een behoorlijk stuk onderwijs zijn voor h«t volk ln zfjn leerplichtige leeft(Jd. Dat is een cen trale overheidstaak en niet een taak van de gemeenten, waarop men maar al te graag die last wil afschuiven". Iedere Nederlander zwemmer. Mis schien komt het er ln de verre toe*- komst nog van JAN LAJTZ sen. Maar het harde feit ls er dat het hele bad thans al veel te klein is. De gemeente heeft het plan in de zuid westelijke uitbreiding nog een overdekt 25-meterbad te laten bouwen. Ook wel nodig, want in dat stadsdeel komen er op de duur zo'n 30.000 mensen bij. Delft zal dan een Inwonertal van ruim 100.000 hebben. Zoetermeer Zoetermeer vond zwemlessen zo be langrijk, dat men jarenlang in Gouda gebruik heeft gemaakt van de over dekte inrichting. Op het ogenblik is een instructiebad in aanbouw. Helaas moet de heer Van Gelderen vaststellen dat de satellietstad Zoetermeer thans al een tekort heeft aan alle mogelijke sport- en recreatieve accommodaties. Men heeft straten, winkels en hulzen gebouwd. Met veel moeite zijn er ook wat scholen bijgekomen. Maar wat men daar zo straks Ln z'n vrije tijd moet doen, dreigt een ontstellend pro bleem te worden. Er ls op dit moment al een enorme achterstand. Wat men niet gedaan heeft is het volgende: by de aanleg van nieuwe steden moet er vooral worden opgelet in alle fazen van de ontwikkeling de recreatieve voorzieningen parallel te doen lopen met de woningbouw. In Zoetermeer heeft men dat volkomen over het hoofd gezien. Ziekenhuizen liggen stampvol. Nog nooit heeft iemand in Nederland stil gestaan bij het feit, dat een betere lichamelijke vorming en ontwikkeling tal van ziekenhuisbedden kan uitspa ren. Niet voor niets zegt men in het sportland Zweden: „We bouwen liever zwembaden dan ziekenhuizen. Sport en llichamelijke vorming sparen ons legio zieken uit!" „Kijk", - zo besluit de heer Van Gel deren ons gesprek „lk vertel u niets doen handhaven juist omdat de bouw van de vijftigmeterbaden zo enorm kostbaar is. „Wil ik u iets geks vertellen?" al dus onderbreekt de heer Van Gelderen het gesprek. „In Rusland is er maar één vijftig- meterbad. We staan er dus hier nog niet eens zo slecht op met vier van die baden. Men moet echter goed be denken dat de zwembaden niet enkel noodzakelijk zijn voor de sport ook recreatieve doeleinden en vooral het schoolzwemmen." Den Haag Voor de gemeente Den Haag (het zwembad aan de Maurltskade eerste overdekte in Nederland) staan er wis en waarachtig een aantal zwem baden op het programma. Zo zal er in Mariahoeve een flink overdekt zwembad komen. Voorts aan de Thor- beckelaan. Dat vraagt al een miljoe neninvestering. Maar daarbij komt nog dat in Den H lag nog zoveel moet ge- iMWHSi-iAi*'...*-- scholieren (in klasseverband) beuren. Men zit dringend verlegen om sporthallen, gymnastieklokalen en sportvelden. Leiden In Leiden bestaan plannen tot de bouw van een 25-meterbad ln de zgn. Pro- fessorenwljk en dan nog een instructie- bad. Op de duur zal Leiden nog een groot overdekt bad moeten hebben plus twee instructiebaden. Leidschendam Op het programma staat dat Leid schendam een royaal Instructiebad zal krijgen. Voorburg heeft sinds het vo rige jaar een prachtig overdekt 25- meterbad, Rijswijk heeft In Reinvoorde een imposant 50-meterbad. Daar z(jn trouwens ook nog twee instructiebaden bij, waarvan er een constant door Den Haag wordt gebruikt. Westland De toestand op zwemgebied is in het Westland verschrikkel(jk. De grond Is zeer kostbaar, hetgeen voor de bouw van een zwembad al een ramp is. Het is b(jna niet te betalen. Toch bestaan er plannen in Naaldwijk een instructie bad te doen bouwen. Dat hangt echter - en het valt te begrijpen van de financiën af. Ook bestaan plannen om in samenwerking met de scholen tot de bouw van een instructiebad in Monster te komen. Voorts ligt het ln de bedoe ling te zijner tijd in Hoek van Holland een modern overdekt bad te bouwen, dat tevens recreatieve doeleinden heeft voor de badgasten tijdens de zeker mo- gelijke kille zomerdagen. Voor Maas sluis liggen plannen klaar voor een groot instructiebad plus een openlucht- bad. Maassluis breidt zich echter sterk in de breedte uit. Vandaar dat in de toekomst nog een tweede groot over dekt. bad op stapel zal moeten worden gezet. „Maai-", zo zegt de heer Van Gelderen by het ontvouwen van deze toekomstplannen lichtelijk aarzelend „centen hebben we er nog niet voor. En daar hangt de verwezenlijking van al die plannen toch van af Delft De Prinsenstad heeft reeds een aan- trekkeiyk Sportfondsenbad met schuif- dak. 's Winters dus overdekt, zomers open. Ook is er een instructiebadje bij gebouwd, zodat er meer instructie- mogelijkheden zijn voor de schoolklas- DR. J. H. KRUISINGA: DEN HAAG Staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga (Volksgezondheid) vindt dat er in ons land ook op de lagere scholen weinig aandacht wordt besteed aan de gezondheidsvoorlich ting en -opvoeding. ZUn collega staatssecretaris Grosheide (OnderwUs) en h(j z(jn overleg begonnen om te trachten hierin enige verbetering te brengen. Een werkgroep van ambte naren beeft de opdracht gekregen te bekijken hoe die verbeteringen er zouden kunnen komen. Dr. Kruisinga acht het van zeer grote betekenis, dat veel aandacht aan de lichamehjke vorming wordt besteed. Vandaar dat hij veel waarde hecht aan zwemonderricht. Hij zegt hierover „Het ls eigeniyk verbazingwekkend, dat driekwart van de Nederlanders niet goed kan zwemmen en dat in ons waterryke land Bij de huidige accommodatie aan zwembaden zouden eigenlijk meel mensen de zwemkunst machtig moeten zyn. Waarom er zoveel mensen niet kunnen zwemmen? Het is, dunkt my, ook een kwestie van mentaliteit. Je moet er iets voor over hebben. Leren zwemmen eist door zettingsvermogen". De geweldige achterstand in de bouw van zwembaden zal in een behoorlijk snel tempo worden ingehaald. Vorig jaar kwamen er vyfenveertlg nieuwe zwembaden bij, dit jaar zullen dat er minstens zestig zijn. Tot 1980 zullen er 200 overdekte Instructiebaden worden gebouwd. Het gunstige gevolg hiervan zal zyn. dat dan iedere week alle vtyfde en zesde klassen van de lagere scholen 650.000 leerlingen in een overdekt zwembad instructie kunnen krijgen. Het aantal mensen. dat kan zwemmen, zal dan jaariyks met ruim 50.000 toenemen. Daarmee wordt vooral de gezondheid gediend. De mensen krijgen in het algemeen te weinig lichaamsbeweging. Dat tekort kan mede door zwemmen worden ondervangen. Of ons land er met het grote aantal nlet-zwemmers in vergelijking met andere landen zo slecht voorstaat, valt niet te zeggen; de vergeiykende cyfers ontbreken Aangenomen mag worden, dat de cyfers in de omringende landen niet zo veel beter zullen zyn. Staatssecretaris Kruisinga heeft nog onlangB verklaard dat dit Jaar zestig nieuwe baden gereed komen vyftlen meer dun ln andere Jaren. Volgens hem zyn er momenteel vijfhonderd baden te weinig. Ook wat betreft de milieuhygiëne mag nog wel het een en ander worden verbeterd, de aandacht hiervoor Is gelukkig. Overigens 't gezondhetdspell vun de Nederlandse bevolking ligt heel hoog en dat Is een zeer positief gegeven. De kosten van de gezondheidszorg nemen In snel tempo toe. Gezien de resultaten kan niet worden gezegd, dat die kosten te hoog zyn. „In het algemeen kunnen we de vergelijking met andere landen zeer goed doorstaan. Met de resultaten staan we aan de top". Als dr. Kruisinga wordt gevraagd waaraan hy ln de komende tijd zyn bijzondere aandacht schenkt, dan wil hij niet „zo maar een paar punten" noemen. Hy noemt een uuntal gebieden, die ln zyn ogen belangrijk zyn. Het moet guan en daar wil hij de nadruk op leggen vooral om lunge-termynpolltiek. Als een rode draud loopt hlerby door deze activiteiten het streven naar een goede milieuhygiëne. De staatssecretaris noemt onder De bestrijding van de lucht- en waterverontreiniging. Het ontwerp voor de wet op de luchtverontreiniging zal dit Jaar by de Tweede Kamer worden ingediend. Gehoopt wordt, dat de wet op de waterverontreiniging in het huidige jaar kan worden behandeld. Van het wetsontwerp hygiëne en vellgheid zweminrich tingen komt ln de eerstkomende weken de memorie van antwoord gereed. De risico's van de bestrydlnga- mlddelen vragen grote aandacht. By de toelating van nieuwe bestrijdings middelen woedt naar beperking ge streefd. De voorlichting over de risi co's wordt uitgebreid. De internationale samenwerking op het gebied van de volks gezondheid onder meer ten aan zien van het wetenschappelijk onder zoek dient te worden bevorderd. De wetgeving op het terrein van de volksgezondheid moet worden aangepast aan de snelle sociale en technologische ontwikkelingen. Het medisch tuchtrecht zal worden ge moderniseerd. De warenwet dient te worden aangepast. Nog dit Jaar zal de wet ziekenhuis- bouw worden ingediend. Met «en nutionaal zlekenhuisplnn wordt be oogd een zo goed mogciyke coördi natie tot stand te brengen In de bouw van: ziekenhuizen, verpleeghuizen, psychiatrische Inrichtingen, centra voor psychisch gestoorde bejaarden en revalidatiecentra. Voor een betere regeling van hot gewondenvervoer zal nog dit kalen derjaar een wetsontwerp worden in gediend. A. HOOGKAMER

Leidse Courant | 1968 | | pagina 13