KANUNNIK KIR WERD MET GOD EN ERE 93 Ontvoeren blijkt goed geleide zaak Legendarische priester overleden Overheid kan niets doen Per slot van rekening Johnson wil gaan doceren in Texas Wipt Zuivelbond: noodsituatie Ouders houden kinderen thuis Nasser roept op lot wraak tegen Israël Limburgse priesters wijzen celibaat af VRIJDAG 26 APRIL 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Verzetsheld en burgemeester (Van onze Parijse correspondent) Van de overleden kanunnik Kir max men zeggen dat hij met God en met ere 93 jaar is geworden. Een wonder lijke figuur in het Franse openbare leven. Zo vaak als ik hem zag in Pa rijs, hetzij als lid van het Franse par lement, hetzij op feestelijke bijeen komsten in de grote zaal van het stad huis, deed hij mij denken aan die an dere merkwaardige figuur in de Fran se politiek, de socialist Samuel Grunt- bach, over wie niemand meer spreekt want hij is allang dood. Al een jaar of tien. De tyd gaal snel Grumbach, intelligent, in hoge mate bekwaam, trok zich van vormen nie mendal aan. Waar hij ook logeerde tij dens internationale conferenties, al was het in de beste hotels: hij kwam op zijn strand of touwschoentjes binnen, met zijn alpinopetje scheef op zijn grijze kop, met wat dun geworden krullen. Nooit was 'n debat volkomen of Grum bach moest en zou 't woord voeren. Hij had altijd wat op zijn hart, dat er uit moest. Zijn joodse humor en spotternij, vaak vermengd met bittere zelfspot maakte het luisteren naar hem altijd tot een grote aantrekkelijkheid. Hij kon praten zoals Sjolem Aleichem in diens prachtige boekjes kon schrijven. Kir was ook zulk een figuur. In zijn garderobe had hij waarschijnlijk niet meer dan een toog en een paar schoe nen. die hem bovendien nog veel te groot waren. Zijn toog was tot op de draad versleten en meer groen dan zwart. Net als bij Grumbach zat hem de alpino achterover en scheef op zijn spierwit geworden kuif. Zo slofte hij ook het parlement binnen, waar hij een plaats had aan de rechterzijde te mid den van de conservatieve democraten. Maar hij had evengoed uiterst links kunnen zitten, want aan die kant zat zijn grote hart. Zijn vrienden velen hebben meer last met hem ge had dan zijn* vijanden, die dun, zeer dun waren gezaaid. Zijn bisschop heeft hem er van terug moeten houden, dat hij met Kroetsjev bij zich met volle glorie op het stad huis van Dijon binnenhaalde, toen de Russische leider op staatsbezoek was in Frankrijk. Van Kroetsjev kreeg hij een uitnodiging om naar Moskou te ko men. Maar daar stak de bisschop een stok voor om te voorkomen dat de com munisten ginds en hier misbruik zou den maken van een oude man, die in het doolhof van de internationale poli tiek zo goed de weg niet meer wist. Hoogtepunt Voor de oud-geworden Kir was een der hpogtepunten toen hij na de dood van de communist Cachin het oudste lid werd van de volksvertegenwoordiging en als zodanig iedere nieuwe parle- mentszitting mocht openen in afwach ting van de verkiezing van de defini tieve kamervoorzitter. Men kon zijn neus zien glimmen als hij door de wan delgangen onder het geroffel van de trommels langs de dubbele haag van soldaten en officieren met gepresen teerd geweer en omhoog geheven blan ke sabel naar de hoge voorzittersstoel werd geleid en de bode met de zilve ren ketting met luider stemme riep: ..Monsieur le president". Hier en daar werd door de Kamer wei eens onderdrukt gelachen als zijn hoge stem uitschoot, maar nooit ging het lespeet verloren voor een man als Kir, die bij iedereen als een bonhomme stond aangeschreven. Rondjes Pius X-college Almelo ZAKKEN... HALEN... Vooral in zijn vaderstad Dijon, bekend om het goede eten en drinken, was Kir bijzonder populair. Hij had een brouw sel uitgevonden, dat nog altijd zijn naam draagt: een soort van witte wijn vermengd met cassis. Wie in Dijon aan de bar gaat staan en naar een Kir vraagt, kan er zeker van zijn dat de kelner nooit naar de verkeerde fles grijpt. Kir heeft in Dijon heel wat rondjes weggegeven, want hij mengde zich graag onder de mensen. Hij had er ook een uitstekende naam als verzetsheld. Bang voor de Duitsers was hij niet. Toen ze hem kwamen halen en Kir de revolvers op zich gericht zag stond hij op en zei dat hij staande wilde sterven. De Duitsers veroordeelden hem ter dood, maar gaven gratie. Niet lang daarna reed Kir bovenop een Ameri kaanse tank zijn bevrijde stad binnen. Kir behoorde niet tot dat slag van mensen die na een werkzaam leven in hun tuintje van hun pensioen kunnen genieten. Werden in dc grote feestzaal van het Parijse stadhuis kinderrijke vaders en moeders gefêteerd en met geschenken overladen, dan was Kir er in zijn sjofele kleren bij en hield een toespraak die klonk als een klok. Hij werd wat ijdel, maar laat ons dat schuiven op een der weinige gebreken van zijn kwaliteiten. Wie is dat niet? Het verlies van zijn Kamerzetel bij de voorjaarsverkiezingen van 1967 heeft hem veel verdriet gedaan. Hij trok zich daarna terug op zijn burgemeesters- stoel in Dijon. Maar ook die stoel heeft men met zachte drang onder zijn ten ger geworden figuur moeten wegschui ven. Kir had zo graag gewild in het harnas te mogen sterven. Maar zo heeft het niet mogen zijn. De oude man viel van een trap en blies in het ziekenhuis de laatste adem uit. Maandag wordt hij begraven. nirt meer doen dan bij i delwijze zijn mening Intussen heeft de onder' lectie i ken in Almelo geuit, over het opstellen van de rapporten en de wijze van bevor deren der leerlingen. Er zijn echter geen aanwijzingen dat er onregelmatigheden bij de examens hebben plaatsgevonden. Dit is de kern van het antwoord, dat staatssecretaris Grosheide gisteren heeft gegeven op schriftelijke vragen van de socialistische Kamerleden Tans en Mas- man over de geruchtmakende gang van zaken bij het Piuz-X-College te Alme lo Geruime tijd geleden, zo zegt de staats secretaris o.m., hebben de coördinerend inspecteur in de Inspectie, waartoe de sphool behoort, en de toenmalige met het toezicht op de school belaste rayon inspecteur zowel tegenover het schoolbe stuur als tegenover de directeur van de school hun bezorgdheid geuit over de onderwijskundige ontwikkeling aan het Pius-X-College. Daarbij hebben zij met name hun verwondering geuit over de wijze, waarop de vaststelling van de rap portcijfers en de beslissingen over de bevordering der leerlingen plaatsvinden „Er zij evenwel op gewezen," aldus drs. Grosheide, „dat het nemen van be slissingen over de bevordering der leer lingen uitsluitend behoort tot de compe tentie van het schoolbestuur. Mijn be moeienis strekt zich niet verder uit dan dat ik, indien ik van oordeel ben dat in een bepaald geval van 'n onjuiste handel wijze sprake is, het schoolbestuur van mijn mening blijk kan geven". WASHINGTON (Reuter) President Johnson heeft gisteren op een lunch in het Kapitool verklaard dat hij volgend jaar na zijn aftreden wil gaan doceren aan de universiteit van Texas. !„Tien jaar geleden, toen ik lid van de senaat was, schreef ik een artikel over mijn filosofie. Dat artikel werd ge publiceerd in de Texas Quarterly, een tijdschrift van de universiteit van Texas, waar ik binnen niet al te lange lijd hoop te doceren", zo zei de presi- Üdent in een toespraak tot de stafle- •n van het Congres. Politie Utrecht zoekt Griek met pistool UTRECHT (ANP) De politie in Utrecht heeft gisteravond naar aanleiding een vechtpartij tussen Grieken en I andere buitenlanders op het stationster- I ras pogingen in het werk gesteld om een Griek, die met een pistool zou hebben ge dreigd, op te sporen. Ongeveer een half uur voordat de Griekse oppositieleider Andreas Papan- dreou in de Leeuwenbergkerk zou spre ken, arriveerden verscheidene Grieken Utrecht. Een van hen kwam om streeks half acht het station uit en raak te betrokken bij een vechtpartij die was jan tussen enkele Grieken. De net aangekomen treinreiziger werd aange- allen en trok volgens verklaringen van ooggetuigen een pistool, dat hij op zijn aanvallers richtte. Direct daarna sprong tan in een taxi en reed naar de Looierstraat in Utrecht. De politie is een groot deel van de avond met de taxichaufeur langs pen sions van Griekse arbeiders in de omge ving van de Looierstraat gegaan om de onbekende te zoeken. De speurtocht le gerde nog geen resultaat op. Ball opvolger Goldberg WASHINGTON De Amerikaanse ertegenwoordiger bij de V.N. Arthur Goldberg, heeft zijn ontslag ingediend. President Johnson heeft het ontslag aanvaard en de gewezen Amerikaanse onderminister van Buitenlandse /aken George Ball lot Goldbergs opvolger be noemd. Johnson zei Goldbergs ontslag node mvaard te hebben. Goldberg, die 59 ar is, had het verlangen kenbaar ge maakt, zijn functie neer le leggen om persoonlijke redenen. Goldberg had Johnson evenwel - verzekerd ter be schikking te zullen blijven van de Ame- ikaanse regering voor advies en hulp. Ball, die 58 jaar is, staat bekend als ;en „vredesduif" wat de kwestie-Viet- ïam aangaat. Hij steunt weliswaar de politiek van president Johnson maar staat er tevens kritisch tegenover MISDAAD OP SARDINIË Hoofdkwartier in de stad? De vierentwintigjarige rechtenstudent Tom Theunissei naar Spanje vertrokken.' Binnenkort begint hij aa aanmerkelijk langer zal duren. Tom gaat met ren ezel Jerez, het Spaanse Mekka van de sherry, op weg naar is voor de Continentalbar, de ezel en de sherry voor T voor de tocht van eenendertighonderd kilometer vijf lit Oeldermalsen te zijn terugreis, die- sterdam. De leugen Hij denkt, dat hij landen nodig heeft. ROME (AP) De jacht op de leiders van de benden op Sardinië, die verant woordelijk zijn voor de golf van ontvoe ringen om losgeld af te persen. Is van de hoge heuvels in hel binnenland verplaatst de moderne kantoorgebouwen van Cagliari, dc hoofdstad van bet eiland. Het. hele patroon van de zes voornaam ste ontvoeringen, die tot dusverre in dit jaar hebben plaatsgevonden, wijst. erop. dat een moderne misdadigersbende zich is gaan bezighouden met het aloude handwerk van de georganiseerde geld afpersing door middel van ontvoeringen, dat placht te worden uitgeoefend door bandieten en schapenrovers ln de heuvels. Giovanni Campus, een grootgrondbezit ter. die na een gevangenschap van 34 da gen tegen een losgeld van 30 miljoen lire (48.000 dollar) is vrijgelaten, heeft de politie meegedeeld, dat het hoofd van de bende ontvoerders een stadsbewoner is. „een persoon, die boven alle verdenking De dit jaar ontvoerde zes mannen wa ren allemaal industriëlen, grootgrond bezitters en rijke beoefenaars van vrije beroepen of hun zonen. De losgelden zijn van het vroeger gebruikelijke bedrag van een paar miljoen lire (enkele duizenden dollars) omhoog geschoten tot niet min der dan 100 miljoen lire (lfio.ooo dolar). Bovendien worden de slachtoffers van de ontvoeringen vastgehouden tot het geld was betaald en niet zoals vroeger vrijgelaten op het eerste teken, dat de familie bereid was een deel van de ge- eiste som te overhandigen. Drie van de ontvoerde mannen zijn deze maand in vrijheid gesteld. Een van hen voor het hoogste losgeld, dat ooit te betaald en een voor het laagste van de laatste tijd. Luidi Morales, een rijke schroothande- laar te Cagliari, is na 32 dagen te ztjn vastgehouden vrijgelaten tegen termijn- betaling van het recordbedrag van 100 miljoen lire. Een dag later lieten ontvoerders na een gevangenschap van eveneens 32 da gen Nino Petretto gaan voor vijf mil joen lire. Petretto was de zoon tfan een agent van de FIAT-autofabrieken. Hij was door de bende ontvoerd op grond van de on juiste veronderstelling, dat zijn familie rijk was. Dat was zij niet en zij weigerde de geëiste losprijs van 40 miljoen lire te betalen. Tenslotte stemde de familie erin toe, een symbolisch bedrag te betalen en de bandieten namen genoegen met vijf mil joen lire. Donderdagmiddag om half vier hoorden de kandidaten voor hbs-A dat zij dit jaar wat hel mondeling examen belieft vrijgesteld zijn van Frans en dus uitsluitend in Duits en Engels geëxamineerd zullen worden. Bij de loting tussen aardrijkskunde en geschiedenis bleek het laatstgenoemde eveneens te zijn uitgevallen. Maar alvorens deze uitslag le horen moesten de hbs-kandidaten zich nog zetten aan het laatste gedeelte van liet handelstekenen. Bij de gewijzigde opgave voor dit onderdeel zoals bekend moest het werk gewijzigd worden door een fout op een school in Groningen gemaakt zagen de kandidaten zich op hun laatste cxamendag gesteld voor de zware taak om in twee uur tijd een zeer uitvoerige kostprijsberekening samen te stellen voor een In een weverij vervaardigde bepaalde stof. gevolgd door nog een opgave waarbij tamelijk zware eisen werden gesteld voor berekeningen bij anciënniteiUleningen en de vaststelling van de rentabilltetiswaarde bij deze leningen. Vooi velen zal de beschikbare tijd ongetwijfeld niet voldoende zijn geweest om de opgave geheel beantwoord te kunnen inleveren. o u M Een fragment uit het boekje „Uit de stalles" van Jeanne van Schaik- Willing met daarbij een tiental vragen over de tekst, kregen da kandidaten van de mms die middag voorgelegd als tweede examenstuk Nederlands. In dil fragment spreekt de schrijfster over de bijzondere taak van de dramatische kunstenaar om Juist datgene ln zijn spel zichtbaar le maken, wat in de alledaagse werkelijkheid niet direct waarneembaar is: „Kunst is voor mij de uiting van mensen die voeling houden met de raadselachtigheid van het leven". De leerlingen zullen door dit stuk niet onaangenaam zijn verrast Het is een prettig leesbare .tekst, goed opgebouwd, helder geformuleerd. De vragen dwingen tot" kritisch lezen en daardoor past deze opgave uitstekend binnen het kader van een examenprogram. Wie dr vragen juist heeft weten te beantwoorden, heeft inderdaad kans gezien door le dringen tot de kern van het betoog. Zonder meer een geslaagde opgave. Protest tegen „onbewaakte" SCHAGEN Uit protest tegen het ontbreken van de beveiliging bij de spoorwegovergang bij de Ncsdük te Kchagen zijn vanaf gisteren ongeveer 10 kinderen in deze plaats van school thuis gehouden. Ongeveer 30 leerlingen van de maandag j.l. geopende VVillibrordus- school te Schagcli. moeten namelijk vier keer per dag over de onbewaakte over weg tegen de tijd dat er treinen passeren. Het hoofd van de school, dc heer M. van den Berg, stuurt iedere keer jongens uit de hoogste klas vooruit om als toge- naamde verkeersbrigadirrs te fungeren. Reeds in 1966 zou het stkhtingsbe- stuur van de school het gemeentebestuur hebben verzocht bij voorbaat bij de N.S. stappen te ondernemen om de spoorweg overgang beveiligd te krijgen De ge meente zou toen geen termen aanwezig hebben geacht om aan het verzoek te voldoen. Het oudercomité heeft daarna de spoorwegen zelf aangeschreven. Op het schrijven van een onofficieel lichaam kon de N.S. echter niet ingaan. In het najaar van 1967 heeft het stlch- njfuw to 1 altna eè toen direct de betref few handeling doorgestuurd nan het ministe rie van Verkeer en Waterstaat, die over een en ander moet beslissen. Drie doden bij autobotsing ZALTBOMMEL In dc nacht van donderdag op vrijdag, omstreeks half twee. is op de Waalbrug tussen W'arn- burg en Zaltbommel een verkeersonge luk gebeurd dat het leven heeft gekost aan drie personen. Een vrouw werd zeer ernstig gewond. Het ongeval gebeurde, doordat een personenauto, een Taunus 17M, met gro te snelheid achterop een vrachtwagen ieed. Deze vrachtauto van een firma uil Tilburg, stond met pech op de brug ge parkeerd en voerde verschillende veilig- leidsmaatregelen, waaronder een geel vaailicht. De bestuurder van de personenwagen )it Rosmalen, diens vrouw, alsmede r en derde inzittende waren op slag dood. De vierde, een vrouw, werd in levens gevaarlijke toestand naar het ziekenhuis te Zaltbommel vervoerd. roep gedaan op alle Egyptenaren zich gereed te maken voor een beslissende strijd tegen Israël om wraak te nemen wegens de nederlaag verleden zomer. Nasser verklaarde dut Egypte niet met Israël zal onderhandelen over een oplossing van de crisis in het Midden- Oosten zoals Israël heeft verzocht. Hij zei dat dit een toegeving zou betekenen aan het Israëlische streven voor een uitein delijk rijk van de Eufraat tot de Nijl. Verscheidene malen wees Nasser erop dat de Verenigde Staten Israël voorzien van wapens, fondsen en diplomatieke Hij kreeg luid applaus toen hij de Sov jet-Unie dankte voor de poltieke en mi litaire hulp die Egypte van dit land heeft ontvangen en nog steeds ontvangt. Gewonde man kort gehoord \ailluntplein rerste maal koi l de man inderdaad bun is voor de Het Miiki. .1. Mifd. Iljj mist vijfenzeventig guldei DEN HAAG De Koninklijke Neder landse Zuivelbond F.N.Z. is bezorgd over de situatie, ontstaan door de daling van de kaasprijzen. „140.000 Nederlandse melkveehouders", zo schrijft de F.N.Z. „worden niet een ernstige inkomens daling bedreigd als gevolg van de in storting der kaasprijzen en het voort gaan van de invoer van mager melk- j poeder uil andere E.E.G.-landen, tegen iloteringen die ver beneden de officieel I vastgestelde invoerprijzen liggen. Het bestuur der Koninklijke Neder- I land* Zuivelbond F.N.Z. vreest dut de dag- inkomens van .de melkveehouders-daai - uil- j door tot een sociaal onverantwoord 1 verd niveau /uilen dalen. Berekend kan wor- den dat bij de thans geldende prijzen beidsinkomen per uur zal dalen I Brief van 21 jonge priesters naar bisschop Nederland juist met betrekking tot het verplichte celibaut wordt gehouden, j De ondertekenaren van de brief heb- i ben de bisschop om een onderhoud over deze kwestie gevraagd. Mgr. Moors heeft zich onmiddellijk bereid verklaard tot zulk ee De 21-Ji tot 30 A 50 pet beneden de C.A.O.-norm voor een arbeider veeverzoi De toestand van de bloemist, die hoofd- De oorzaak van deze prijsval moet in en inwendig letsel heeft. Is nog ernstig de eerste plaats gezocht worden ln het Het beknopte relaas van de man komt er uitstel van de invoering \un de gemeen- op neer. dat hij dinsdag op een kaart- schappelijke zuivelraarki n.t op zijn avond in een café ln de omgeving van vroegst 1 juni Door de Nederlandse liet Hobbemapleln te geweest. Verder kan regering werden onvoldoende overgangs hij zich herinneren, dat hij tijdens het maatregelen getroffen om de gevolgen kaarten enkele biertjes heeft gedronken van dit uitstel op te vangen en daarna op weg naar huis is gegaan Mocht de invoering van een gemeen- De bloemist herinnert zich niet meer. wat schappelijke zuivelmarkt opnieuw ultge- er ln het urinoir is gebeurd. De Haagse sield worden de E E.G.-mmisterraad recherche, die bijzonder zwaar aan deze vergadert hierover begin volgende week zaak tilt. beschikt nog over weinig aan- dan dient de Nederlandse overheid knopingspunten. In verband daarmee zou effectieve maatregelen te treffen, meent vandaag een buurtonderzoek worden ge- de F.N.Z. Bij de Nederlandse overheid houden. Men veronderstelt, dat. de Woe- blijkt onvoldoende begrip te bestaan voor mist ln het urinoir door schoppen en de noodsituatie waarin de melkveehou- trappen is gewond [derij an zuivelsector sich bevinden. (Van een onzer verslaggevers ROERMOND Het bisdom Roer mond vindt hel weinig correct dal ren brief, waarin 21 Jonge priesters uit het Limburgse bisdom schrijven, dat re xlch niet meer schonden achten aan hun celibaat* belofte, al in de publlci- telt la gekomen, nog voordat de geadres seerden hem hadden ontvangeu. De geadresseerden zijn mgi P. Moors. mgr. E. Beel, mgr. P. van Odijk, personeelschef dr. W. van Kem pen. het groot seminarie, de hogeschool voor theologie en pastoraal en de Dio cesane Pastorale Raad. Een bijkomstig heid is dat de bisschop nog strafport moest betalen ook. Op het bisdom heeft men zich er over verwonderd, dat in de brief met geen woord wordt gerept over de enquête dia momenteel onder alle pneatei* van hun achr het de bisschop- 21 prleatt igd zich of. de ontkoppc- n de mecrdi held van «en iets grotere groep die onlangs m het voi mingscentrum De Kluis te Valkmburg-Houthem bijeen wai voor de jaarlijkse gezamenlijke bijeen komst van de in 1961, 1962 en 1963 in oh» bisdom gewijde priesters. Slechts een kleine minderheid is daar toen niet achter de brief gaan slaan, vooral niet omdat 7e het met bepaalde formule ringen in de tekst niet e< schoon ze ook voorstander gevraagde ontkoppeling Kapelaan B. van Dijck vertelde, dat de priester* die achter t schrijven staan de bisschop hebben laten weten dat zij in geweten de verplichte binding van priesterschap en celibaat niet meer kun nen aanvaarden Om misverstanden te voorkomen aldus' kapelaan Van Dijck, de discussies rond dc brief in I)e Kluis hebben primair gedraald rond de nood zaak le komen tot een vrijwillige keuze met betrekking tot het celibaat. Het was echter niet zo, dat wc er op utt wa ren getrouwd te raken Enkele onder ons denken daar weliswaar aan. maai de overgrote meerderheid wilde de /aak alleen principieel stellen. Wat wordt nu precies van de bisschop verwacht Kapelaan Van Dijck Dat de bisschop zich officieel inzet voor de ont koppeling van celibaat en priesterschap en wel zo krachtig als de belangrijk heid van de zaak vergt Die inzet ach ten wij noodzakelijk en alleen wij, op kerkrechtelijk en sociaal wetenschappe lijk vlak. Het is niet voldoende, hebben wij de bisschop laten weten, dat hij het kerkvolk confronteert met zijn bezorgd heid. Noodzakelijk vooral, dat het kerkvolk rijp gemaakt wordt voor de ge vraagde ontkoppeling en haar conse quenties. Wat wij vooral verwachten, en dat ligt bij on/e brief als voornaamste punt op de achtergrond, is. dat de bis schop zich officieel uitspreekt over het feit. dat het onchristelijk en discrimi nerend is priesters te veroordelen we gens het al-of met gehuwd zijn Op dit worden "10°t Vcrbc,crd

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9