^AZI'S MINDER HARDHANDIG DAN EULEN VAN PAPADOPOULOS C.S. Meer welvaart door liberalisatie handel Echtpaar sloot zich 22 jaar lang op Andreas Papandreou in Nederland BetermetBoter Benzine tanken met behulp van computer 21 priesters verwerpen celibaatswet Per slot van rekening Gerucht over aftreden van pres. Lübke Pater Adolfs uitgetreden DRAMA IN VILLA IN OMGEVING VAN ROUAAN FIFAX MAN WAS AL TWEE MAANDEN OVERLEDEN ONDERDAG 25 APRIL 1968 DE LEIDSE COURANT (Van onze correspondent) iMSTERDAM „Als de toeristen deze ene zomer iriekenland mijden, zullen de militaire gangsters van 'apadopoulos misschien al hun kofl'ers moeten pak- en, zo'n economische rommel hebben ze ervan ge laakt". Een kettingrokende Andreas Papandreou !gt dit in Amsterdam, vlak nadai een honderdtal •ugdigc aanhangers hem op het Centraal Station op schouders hebben genomen. De Griekse politicus, ie van de kolonels, na acht maanden eenzame op- uiting dag en nacht twee mitrailleurs op zich ericht opeens vrij naar het buitenland mocht iizen, verklaart deze ommezwaai achteraf: „Ze ebben kennelijk gehoopt, dat ik, eenmaal vrij, erdeeldheid zou zaaien onder het volk. Ze hebben r niet aan gedacht, dat ik weieens zou kunnen 'orden, wat ik ben: het symbool van de eenheid de natie in zijn unanieme verzet tegen de mili- lire mafia, die het in slavernij houdt". eizend van hoofdstad naar hoofdstad als leider van Pan-Hellenistische Vrijheidsbeweging, profiteert, apandreou van de vergissing der kolonels om de fester se regeringen te winnen voor zijn standpunt, i economische, militaire en morele boycot van riekenland het middel bij uitstek is, om het regime de kortste keren uit de regeringsgebouwen jagen. Met name wil hij, dat de N.A.V.O. zijn arzelende houding jegens de junta vervangt door een ■astisch „nee". Papandreou in eigen woorden: „Gis- nog zijn er weer duizend burgers gevangen nen. In totaal zitten nu 15.000 Grieken om poli- eke redenen in de cel. Kunnen de N.A.V.O.-kop- ukken dan geen kranten lezen? Waar wachten ze i? Dit is de dag en het uur. Denkt men soms, at Papadopoulos zijn door Amerika geleverde ba- aanwendt voor de defensie van het vrije festen? Iedereen ziet toch, dat hij ze slechts gericht oudt op de borst van zijn eigen volk, dat geen rapen heeft om terug te vechten. Maar ik zeg u: de boycot van het Westen er niet komt als e Westerse politici zo weinig verantwoordelijkheids- evoel hebben, dat zij dit kankei gezwel, dat heel iropa met uitzaaiing bedreigt, laten zitten dan uilen de Grieken zelf opstaan en de kolonels met eweld verdrwven. Het zal lang duren, want verzet opbouwen onder dit egime, dat nog gewetenlozer is dan de nazi's is en precaire zaak, maar het zal gebeuren. En het zal geen burgroorlog worden, want het Griekse volk is in zichzelf niet verdeeld. Er is geen enkel deel van de natie, noch een sociologische groep, noch een streek in Griekenland te vinden, die de kolonels steunt. Ook de luchtmacht, de marine en een groot deel van het leger zijn het regime niet trouw. Ze worden gecontroleerd door een stelletje militaire gangsters, die zijn gekweekt door dc geheime dienst en die nog nooit een slagveld hebben gezien. Aan zulk tuig kan een soldaat niet trouw zijn". Zeer heftig wordt Papandreou, als hij komt te spre ken over de uitdaging van premier Papadopoulos, een enkel geval van marteling te bewijzen. „Dat kan ik en ik zal het hier in Amsterdam doen ook. Het betreft de priester Galabas in Heraklion op Kreta. Hij heeft mij geschreven, dat ik zijn naam openlijk mag gebruiken, hetgeen ik bijzonder moedig van hem vind, want hij loopt de grootste risico's. Ga deze priester bekijken. U zult zien, dat hij zijn voeten niet meer gebruiken kan en dat zijn lichaam overal de littekens van kettingen draagt. Dit geval staat niet alleen. Alleen in Heraklion al zijn zes priesters gemarteld. De wereld weet dit nog niet. Ik onthul het hier in Amsterdam. De nazi's waren minder hardhandig en gewetenloos dan de beulen van Papadopoulos en Patakos". Papandreou hoopt vurig, dat Kennedy of McCarthy de Amerikaanse presidentsverkiezingen zal win nen. „Beide kandidaten hebben beloofd onmiddellijk met de economische, militaire en morele isolatie van Griekenland te zullen beginnen. Ze zien in, dat dit regime geen wortels in de natie heeft, maar slechts een wrede dictatuur is, die zijn volk tot slaven maakt". Over koning Konstantijn is de vice-politicus be paald toch geen vriend van hem milder dan men zou verwachten, waarschijnlijk omdat een aanval op de nog zeer populaire vorst de vrijheidsbeweging in zijn kiem zou verdelen. Hij zegt slechts: „Als de koning in zijn vrijwillige ballingschap een actieve verzetsrol tegen de junta zou willen spelen, heeft hij alle publiciteitsmedia ter beschikking. Maar ik merk daar geen biet van. Hij spreekt niet voor en niet tegen het regime. Misschien hoort dat wel zo bij een koning. Ik weet het niet. Ik weet alleen, dat zijn rol in het verzet van nul en generlei waarde is. Zijn toekomst? Dat moeten de Grieken langs de mocratische weg uitmaken, als ze straks weer vrij zijn. Niet langs de weg van een referendum, want dat is altijd een totalitaire methode, maar gewoon langs de weg van een normaal gekozen parlement, dat voor een nieuwe grondwet moet zorgen. Wat mijn werk in het buitenland betreft, dat ik kan doen omdat academische vrienden uit Amerika mijn le vensonderhoud betalen: ik weet dat ik de kolonels raak, ik weet dat ik ze goed raak en dat zal ik blijven doen tot mijn laatste onsje energie op is". (ADVERTENTIE) r>. •c:;:-"" -Wi s-' s-" {Rij •-••• Echte boter'"' j erop, dat is het v.' eenvoudige, j alledaagse j ■'"(■■'y-.fij geheim van de t'---' allerlekkerste j boterham. en nacht Dag geopend en beveiligd (Van een onzer verslaggevers) DE MEERN Het begon allemaal Ikele jaren geleden. De heer Koppens, irecteur van de automatenfabriek |>ppens Automatic N.V. te Bladcl, zei En tot zqn zoon, die de moderne tecta- ken van dc laatste jaren op de voet llgde: „Als jü er in slaagt een prin- pe te vinden dat een automaat naast (untstukken ook bankbiljetten accep- Icrt, dan krijg je van mij 1000 gulden". pe knaap is hard aan de slag gegaan, Sierde er al zijn schoolvakantietijd aan I en toen er vanuit Amerika en Zweden Ikele principes overkwamen, die in het (steem van de heer Koppens pasten Ls het apparaat klaar. |Het resultaat was gistermiddag langs autosnelweg UtrechtDen Haag, ter loete van de afslag De Meem te zien: |t eerste zelfbedieningsstation aan de sweg, waar zowel muntstukken als ■iergeld in kan worden geworpen, let automatische tanken houdt in, dat computer de taak van de pompbe- :nde overneemt. Het ontvangen geld ildens, rijksdaalders en bankbiljetten tien gulden) wordt door de com- in codeïmpulsen omgezet, die dan Dutschke voor het eerst op feERLIJN (AFP) Rudi Dutschke, de clicale Duitse studentenleider op wie op april een aanslag werd gepleegd, is kteren voor het eerst uit bed geweest. Éigens de artsen heeft hij „deze proef pr goed doorstaan". Zij hebben verder jen duidelijke verbeteiing in zijn gees- 'i reactievermogen" geconstateerd. de pomp (super of gewone benzine of dieselbrandstof) die de automobilist kiest precies instrueert hoeveel brandstof moet worden afgeleverd. Zodoende kan een benzinestation der bemanning gedurende de gehele nacht voor het wegverkeer open blij Als de proef bij Utrecht slaagt, zullen ongetwijfeld meerdere van deze stations met de apparatuur worden uitgerust, zodat mag worden verwacht dat binnen afzienbare tijd de 24-uurdienstverlening aan het gemotoriseerde wegverkeer op de rijkswegen gerealiseerd zal worden. Het zelfbedieningbenzinestation is ook auto matisch beveiligd. De computer zorgt er namelijk weer voor dat bij enig onheil alarmering plaats vindt door middel van zwaailicht, claxon, telefoonschakeling of combinaties daarvan. Staatssecretaris Van Son: (Van e r verslaggevers) DEN HAAG „De Nederlandse re gering is en blijft ervan overtuigd dat alleen door de liberalisatie van het in ternationaal handelsverkeer een werke lijk duurzame verhoging van de nationa le, de Europese en internationale wel vaart kan worden bereikt. Een voor waarde hiertoe is, dat wij de kwaliteit van eikaars produkten leren kennen en leren waarderen. Aldus gistermiddag in Den Haag staatssecretaris drs. L. J. M. van Son van Economische Zaken in zijn toespraak bij gelegenheid van de start van een landelijke manifestatie met het doel in eigen land meer goodwill te kwe ken voor Nederlandse produkten. Morgen gaat de actie van start on der het motto „Nederlandse kwaliteiten voor Europa" in alle 63 warenhuizen van Vroom en Dreesmann, waar talrijke Nederlandse fabrikanten acte de pré- sence geven door middel van shows, de monstratie en speciale stands. De staatssecretaris kon zich nogal met de doelstelling verenigen; ook hij vond dat de Nederlander nog te weinig waardering had voor het Nederlandse industriële produkt. „Zelfs in kringen van overheid en bedrijfsleven is de kennis van de prestaties van het Nederlandse bedrijfs leven soms nogal gering. Indien wij de ons omringende landen willen attende ren op de vele kwaliteitsprodukten, die Nederland vervaardigt, dan is het op de eerste plaats noodzakelijk dat we zelf weten wat ons land produceert en de kwaliteit daarvan". Wat Nederland presteert toonde de staatssecretaris aan met enkele voor beelden van recente exportprestaties. Luns spreekt met Oe Thant over plebiscief West-lrian SCHIPHOL (ANP) Minister Luns is 'anmiddag voor een drieledig doel naar Amerika vertrokken: eerst zal hij drie dagen in Mont Tremblant (Canada) de nieuwe Bilderbergconferentie gaan bij wonen, die door prins Bernhard wordt voorgezeten en waarvan een deel zal worden bijgewoond door prinses Beatrix en prins Claus. Daarna hoopt de minis ter maandag in New York de secretaris generaal van de Verenigde Naties te ontmoeten om met hem te spreken over het plebiciet, dat volgend jaar onder toezicht van de Verenigde Naties zal worden gehouden in het voormalige Ne derlandse deel van Nleuw-Guinea, thans West-lrian. Daags daarna, op 30 april, aal de mi nister dejeuneren met zijn Amerikaan se ambtgenoot Dean Rusk, waarbij Viet nam en bilaterale kwesties ven de NAVO aan de orde tullen komen. .Nederland leverde de afgelopen weken precisiedraaibanken aan de Zwitserse horloge-industrie, vacuümsnelmengers de Franse chemische industrie, hy draulische installaties voor Russische baggermolens; de Nederlandse indus- is ook toeleverancier van ruimte vaart en kernenergie. Dagelijks expor teert ons land voor een waarde van on geveer 75 miljoen gulden". De heer W. J. R. Dreesmann, die ver volgens het woord voerde, zei sinds 1966 de indruk te hebben gekregen dat er een verslechtering van de orderpositie en afzet van de binnenlandse industrie is ontstaan. „De Nederlandse consument moet de kwaliteit van de Nederlandse goederen meer gaan waarderen. Als op 1 juli de Euromarkt geheel opengaat, dan vormen wij met 200 miljoen mensen samen één grote consumentenmarkt. Meer internationale produkten zullen op de Nederlandse markt verschijnen, dat eist aanpassingen. We zullen de nie mogelijkheden moeten uitbuiten". NIJMEGEN (KNP) Op verzoek van kardinaal Alfrink heeft gisteren in Nijmegen het gesprek plaatsgevonden tussen de organisatoren van de priester- enquête en enkele prominenete vertegen woordigers van de groep priesters, die tegen deze enquête bezwaar bad ge- Aan het gesprek namen deel namens de groep van bezwaarden de dekens Bemclmans, Joosten en Jenniskens als mede prof. dr. Zacharias OFM Cap.; van de andere kant drs. J. van Kemenade en prof. dr. O. Schreuder namens het Instituut voor Toegepaste Sociologie, dat de enquête voorbereidde en de resulta ten ervan thans bestudeert, alsmede mgr. drs. J. van Laarhoven, vicaris van het bisdom Den Bosch. De bezwaarden vormen een kleine minderheid. Min stens 80 procent der priesters heeft de enquête volledig beantwoord. De betrokken enquête onder de pries ters met daarin vele vragen over de praktijk van hun werk, hun ambtsopvat ting en hun persoonlijk geloofsleven werd in februari-maart van dit jaar ge houden. De bisschoppen hadden hiertoe opdracht gegeven aan het pastoraal in stituut in Rotterdam, dat op zijn beurt het Instituut voor Toegepaste Sociolo gie in Nijmegen inschakelde. Over het gesprek deelt het Instituut voor Toegepaste Sociologie thans mee, dat het in prettige sfeer is verlopen en dat beide partijen op vruchtbare wijze van eikaars opvattingen hebben kunnen kennis nemen. Het heeft aldus het instituut wederzijds geleid tot een vergroting van het inzicht in en het be grip voor de bedoelingen en de bezwa ren van de enquête. WEEKEND AAN BANDEN IN SINT-WILLEBRORD (Van onze correspondent) ST.-WILLEBRORD Er zullen voor het komende weekeinde in St.-Willebrord geen dansvergunningen worden verleend. Bovendien zullen dc cafés niet langer dan tot 24.00 uur geopend mogen zijn. Al dus een mededeling van dc rijkspolitic. Een en ander is zo geregeld om vooral zaterdag een minimum aan moeilijk heden te kweken. Deze dag wordt door de politieautoriteiten nog wel met enige zorg tegemoet gezien. We zullen echter geen verlenging van openingstijden toe staan. Zodat we 's nachts om 2.00 uur niet nog eens last krijgen van eventueel aangeschoten mensen, aldus luitenant B. A. Lutken van de rijkspolitie. Gistermorgen is een van de 21 ge arresteerden weer op vrije voeten ge steld. Een inwoner van St.-Willebrord, die maandagavond was gearresteerd, maar achteraf niet aan de relletjes bleek te hebben deelgenomen. DEIN HAAG Het communistische Tweede-Kamerlid Wolff heeft aan de ministers van Justitie, van Sociale Zaken en van Economische Zaken vragen ge steld over de ongeregeldheden in St.- Willebrord en de 22 arrestaties als gevolg daarvan. Hij wil weten of de aanhoudin gen het gevolg zijn van het bezoek van minister Polak (Justitie) aan het Heike. Willen de ministers bevorderen, vraagt de heer Wolff, dat in het vervolg een andere gedragslijn wordt gevolgd, ZAKKEN... HALEN... DEN HAAG. Terwijl in vakkringen de discussie over de eerste h.a.v.o.-examens op temperatuur komt, zijn de eindexamenkandidaten voor het diploma m.m.s. „oude stijl" vandaag goed op gang gekomen: Engels en Nederlandse tekstverklaring stonden op hunprogramma. Intussen is in de examenzalen de afvalrace begonnen: de h.b.s.-B- kandldaten zijn gisteren klaar gekomen, zodat de m.m.s.-molsjea vandaag nog alleen gezelschap hadden van de liefhebbers voor een h.b.s.-A.-dlploma, voor wie het heden overigens ook weer de laatste dag is. De eerste indrukken over het h.a.v.o.-erndexamen zijn gemengd; do stof voor de exacte vakken wordt geprezen, maar over de taaiexamens lopen de meningen uiteen. Menig docent voelt toch wol iets voor de „mutlple cholce"-methode, waarbij de kandidaten aan de hand van een klein stukje, niet gemakkelijke tekst van de drie of vier gegeven antwoorden op vragen het juiste antwoord moeten aanstrepen. Maar ook de voorstanders geven wel toe, dat sommige vragen wel een beetje doen denken aan een rebus in „Donald Duck" of „Okki". Intussen zijn dit problemen, die nog helemaal voorbij gaan aan de m.m.s.-kandidaten, die terwijl h.b.s.-A worstelde met een brief wisseling tussen Jan en Jerry, tweeëneenhalf uur kregen voor een vertaling uit het Engels zonder „multiple choice". Deze vertaling was genomen uit W. Somerset Maughams Points of View, ze handelde over Tsjechovs aanleg voor korte verhalen en de manier waarop hij leerde de techniek ervan te beheersen. Het was een heldere vertaling; behoudens enkele woorden waarmee de kan didaten mogelijk niet vertrouwd waren en enkele grammaticale moeilijkheden, zal deze vertaling de jongedames niet voor onover komelijke problemen hebben gesteld. De kandidaten voor h.b.s.-A kregen twee brieven ln het Engels te maken. Een Nederlandse jongen, Jan van Soest, leerling van de hotelvakschool, heeft tijdens de paasvakantie ln Engeland kennis gemaakt met Jerry Weedom, die ook enthousiast is voor het hotel- bedrijf. Jan oppert het plan na zijn examen een groot huls aan de weg DoverCanterbury geschikt te maken als „Dutch Inn". De plannen en toekomstmogelijkheden worden besproken ln twee niet al te moeilijke brieven, die voor de kandidaten mits zij met een woordenboek kunnen omgaan en de handigheid hebben om bepaalde lastige constructies om te zetten geen onoverkomelijke moeilijk heden zullen opleveren. Vanmiddag zijn de h.b.s.-A'ers begonnen aan hun laatste onderdeel: handelsrekenen deel 2, terwijl de m.m.s.'ers hun krachten mochten inzetten voor de Nederlandse tekstverklaring. Sistermiddag was het Nederlandse opstel aan de orde. De opsteltitels poor h.b.s. gaven een grote keuzemogelijkheid. Niet Iedere kandidaat sal echter gemakkelijk tot een keuze gekomen zijn, Ook do kandidaten van de m.m.s. hadden bij het onderdeel opstel de keuze uit tien titels. Het zal voor de meeaten niet moeilijk geweest zijn binnen korte tijd een keuze te maken. Enkele paradepaardje» kwamen opdraven, zij het voor deze speciale gelegenheid onder een andere benaming dan eertijds. „Ben vak dat Ik op ons rooster gemist heb", „Een werker voor de vrede", „De Olympische Spelen in 1968", „Discriminatieverschijnselen". Een bijzonder aardige titel was het citaat v*n Leo Vromanr „Zijn van drie meisjes er twee. die hetzelfde dragen, dan ook drie?" Maar meer meisjes zullen liever een beschrijving gegeven hebben van de „Voor- en nadelen van een meisjesklas". Overigens ëen wat vreemde titel: „Aan een vrijgezel moet je niet vragen een beschouwing te leveren over de voor- en nadelen van het huwelijk". Maar toch, Iedere leerlinge zal wel Iets naar haar tevredenheid gevonden hebben. De T.R.O.S. mag ook tevreden zijn met titel twee: „Kleine mensen hebben grote wensen". De loting, die na afloop van het schriftelijk eindexamen h.b.s.-B bekend werd gemaakt, heeft uitgewezen, dat deze h.b.s.-kandldaten dit jaar mondeling geëxamineerd zullen worden in natuurkunde, dus niet scheikunde, terwijl van de drie moderne talen het lot gevallen Is op Frans. In het Engels en het Duits zal derhalve geen mondeling examen voor deze groep plaatsvinden. (Van onze correspondent Jan Bouwer) BONN Er wordt in de hondshoofd - stad nu toch weer gesproken over een voortijdig aftreden van de 71-jarige bondspresident dr. Heinrich Lübke. De ze had begin maart naar men zich her- rinnert nog geweigerd zijn ambt neer te leggen in verband met de tegen hem ingebrachte beschuldiging dat hij gedu rende bet nazi-regime bouwplannen voor concentratiekampen zou hebben mede- ondertekend. Het heet in welingelichte kringen, dat de president bereid is om zijn functie neer te leggen wanneer een grondwets herziening plaats zou hebben waarbij de ambtstermijn van de president van vijf tot zeven jaar zal worden verlengd. Op het ogenblik kan de president een maal voor vijf jaren worden herkozen, j De volgende presidentsverkiezing zou juli 1969 in Berlijn plaatshebben. De president aanvaardt dan in septem ber 1969 zijn ambt. De volgende Bonds dagverkiezing vindt echter in dezelfde maand september plaats. Het is derhal- mvermijdelijk dat de president- en Bondsdagverkiezingen in eikaars water komen en dat eerstgenoem de in het politieke vlak wordt getrokken waar ze helemaal niet thuis hoort. Dit geschiedt in West-Duitsland eenmaal in de 20 jaar, namelijk vier jaar voor het parlement en vijf jaar voor de presi dent. Wanneer men de presidentiële ambtstermijn tot zeven jaar zou verlen gen en bovendien nog de zittingsduur van de bondsdag tot vijf jaar (waarvan ook sprake is) vallen de beide verkoe lingen maar eens in de 35 jaar samer (Van onze correspondent EINDHOVEN. De bekende augu.s- Ujnerpater Robert Adolfs, schrijver van het boek „Het Graf van God", heeft de banden met zijn orde verbroken. HU kan zich niet langer verenigen met de struc turen die deze orde heeft en ook niet met de structuren van do Kerk ln hot algemeen. In hoeverre hjj ook zijn ambt heeft neergelegd is niet geheel duide- I Hik- Pater Adolfs had tot voor kort ln zijn orde de functie van prior van het klooster te Eindhoven. Hij legde deze functie neer om zich beter aan zijn publlclstlscho arbeid te kunnen wijden. Deze bestaat onder andere in het schrij ven van een wekelijkse kolom in De Nieuwe Linie. Het zjjn echter vooral twee boeken, die hem een internationale bekendheid hebben gegeven, namelijk „Do Kerk is anders" en „Het graf vun God". In dit laatste sluit Adolph zich aan bij de God- lB-doodtheologie, zij het met duidelijke reserves en verdedigt hij de noodzaak van een consequente secularisatie van heel het kerkelijke leven. Enkele gasten, onder wie staats secretaris drs. Van Son van Econo mische Zaken (derde van rechts) en de president-directeur van V en D, de heer W. Dreesmann (vierde van rechts)' bekijken dc maquette van de Deltawerken, die op de derde etage ran 't warenhuis isopgestehl. (ADVERTENTIE) ELKE DROGIST HEEFT HET? Overeenstemming CAO Horeca (Van onze correspondent L. Kleyn) PARIJS Uit angst voor een komen de atoomoorlog hebben een man van 75 I en zijn vrouw van 58 jaar zonder kinde ren 22 jaar in een kleine villa b(j Rouaan UTRECHT (ANP) De werkgevers- gewoond. Volstrekt afgezonderd van de en werknemersorganisaties in het hore- buitenwereld. Hun woning was van be- cabedrijf zijn na een gesprek met de neden lot boven volgestopt met levens voorzitter van het college van rijksbe- j middelen. Toen de politie, gewaarschuwd door de buren, binnenkw middelaars tot overeenstemming geko men over wijzigingen ln de CAO. Er werd onder andere overeengeko men de drie bestaande loonklassen te la ten vervallen en één loonklas in te stel len en de lonen voor vrouwen in de niet- gemengde functies op 95 procent van de lonen van da mannelijke werknemer» te brengen. al twee maanden dood. Zijn uitge putte en verhongerende vrouw zat bid dend naast het stoffelijk overschot. Zij is bewusteloos naar een ziekenhuis over gebracht, waar haar toestand hopeloos werd geacht. D« buren wisten, dat het echtpaar een zonderling leven leidde, maar niemand vermoedde, wat er zich in de villa wer kelijkheid afspeelde. Toen de mnn, ge pensioneerd spoorwegarbeider, zich niet meer op straat vertoonde, begon men zich ongerust te maken en waarschuwde de politie. Een inspecteur moest zich door de opgestapelde levensmiddelen een weg banen: door blikken conserven, chocolade, pakken vol rijst en maca roni, kaas, flessen wijn, papier, karton, poppen, alles bij elkaar niet minder dan 7.000 kg. De inspecteur hoorde een flauwe stem vanuit de tweede verdie ping. Bijgelicht door zijn zaklantaarn de opgestapelde levensmiddelen lieten door de ramen geen enkel licht door vond hij op dc bovenverdieping een een zame vrouw, die hem smeekte haar met rust te laten. Zij zat biddend naast het lijk van haar man, die twee maanden geleden was overleden. Zij had zijn ge zicht bedekt met bidprentjes en om zijn hals had zij een rozenkrans gehangen met medailles van heiligen. Óver het stoffelijk overschot, dat tot een mummie ineengeschrompeld was, had zij een de ken gelegd overdekt met houten beeld jes uit de stal van Bethlehem en met ver kleurde guirlandes. De vrouw had in geen week gegeten. Toen zij naar buiten werd gedragen, raakte zij buiten kennis, haar ogen konden geen licht meer ver dragen. Voor men het lijk van de man naar buiten kon brengen, moesten vloe ren worden opengebroken en moest een vrachtwagen dc stapels levensmiddelen wegrijden. De inspecteur vond in het huls school schriften, die van 1 tot 26 bis waren ge nummerd en waarin de voornaamste ge beurtenissen sedert de bevrijding wa ren bijgehouden. De man schreef nauw keurig alles over uit de kranten, die de brievenbesteller iedere ochtend in de bus deed. Hij noteerde onder meer het volgende: „In de oorlog van '14 tot '18 heeft Bretagne 50.000 mensen verloren. Waarvoor? Óm dc oorlog van '39 tot '45 te kunnen voeren. De volgende oorlog zal tussen 1972 en 1975 uitbreken en dal wordt een atoomoorlog'.' De twee men sen leefden in voortdurende angst, dat de Russen zouden komen en alles zou den vernielen. Dc politie heeft de villa laten verzegelen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11