Radio programma BLOEI VAN ONGEBONDEN PAROCHIES IN V.S. SaGelcbeSouAcmt Kerk stond op instorten Floris wil je een stuk kaas* uit het vuistje Man dood na val negen meter Opstand in Tsjechische gevangenis Vanavond: Manchester U.- Real Madrid Praktische dienstverlening Gerucht over contacten Washington en Hanoi PAGINA 2 ■ttau. DB LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 APRIL 196S i Geen leedvermaak, maar gevoel voor de werkelijkheid COMMIGE commentators hebben drs. Schmelzer een vreugdekreet in de mond gelegd bij zijn constatering dat In Nederland de linkse concentratie nog ver van zijn verwezenlijking is. We dachten dat de KVP-fraclieleider toen hij eind vorige week te Arnhem zijn visie op de politieke toestand gaf, niet meer gedaan heeft dan feiten op te sommen waaruit blijkt dat van een linkse concentratie in geen geval op korte ter mijn een bruikbaar regeringsaltematief te verwachten valt. Wel hebben dezer dagen de twee kleine gegadigden voor zo'n concentratie de groep-Aarden en de P.S.P. hun gebleven belangstelling in de linkse con centratie beleden, maar in de gelederen van de Partij van de Arbeid en D '66 heerst nog twijfel. Bovendien zal een linkse concentratie, waar de drie christen-democratische partijen hun eigen aanschijn weten te bewaren, zonder bepaalde kieswethervor mingen nooit zelfstandig tot een rege ringsmeerderheid weten te komen en een niet weg te redeneren feit is, dat de gegadigden voor een linkse concentratie over de kieswethervorming uiteenlopende meningen hebben. kelijkheidszln, wanneer over de linkse concentratie gezegd wordt dat hij voor alsnog meer een kwestie van begeren dan van kans op krijgen is. De werkelijkheid wil dan ook, dat het nog alle zin heeft om ernstig te streven naar andere middelen om het politieke beeld in Nederland te veranderen. Terecht heeft drs. Schmelzer op dit punt ook gevraagd de toekomst niet los te maken van het heden, inzoverre voor het huis dat men straks wil bouwen, nu het kapitaal gespaard en de materialen besteld zullen moeten worden. veel meer moet zijn dan alleen maar het overbruggen van een interimperiode. De huidige oppositie suggereert dik wijls dat de regering-De Jong alleen maar een tijdelijke nachtmerrie is tus sen een wreed verstoorde droom van het verleden en de luchtkastelen van morgen. De waarheid wil anders en in feite is iedereen er wel van overtuigd dat het kabinet-De Jong voor de reële taak staat om een nieuwe expansie mogelijk te maken. Het wordt in die taak be moeilijkt door de omstandigheid dat sommige zaken anders gelopen zijn dan vorige kabinetten gewild en vermoed hebben. Dit dwingt de zittende ministers des te meer .tot een zeer realistisch bewind. Met drs. Schmelzer zijn we van mening dat dit realisme voortvarendheid niet in de weg behoeft te staan. Olympisch opportunisme ontkomen, heeft het weinig zin de Olym pische Spelen nog helemaal te willen dwingen binnen de omlijsting van het ideaal dat vorige eeuw weer tot leven werd gewekt. Maar het zal heel moeilijk worden het veranderende beeld te blijven bewonde ren, wanneer de bestuurlijke leiding het straatje van het opportunisme blijft vol gen, dat ze al een paar maal ingeslagen is. We bewonderen de bevolkingspolitiek van Zuid-Afrika niet; maar er hebben de laatste veertig jaar sporlieden aan Olympische Spelen deelgenomen uit lan den met een regime waartegen ernstiger bezwaren in te brengen waren geweest dan nu tegen Zuid-Afrika. Ondanks de schone woorden die nu ge sproken worden om het boycotten van Zuid-Afrika te motiveren, willen we vast stellen dat aan de bestuursaanbeveling om zulks in tweede instantie te doen geen enkel idealistisch motief ten grond slag ligt, maar alleen de vrees dat het aantal wegblijvers groot zou worden. De Olympische Spelen van Mexico zijn daarmee geen triomf voor een zui opvatting van de rechten van de n maar een triest geval van opportunisme aan het worden. pakt polit ie Romeinse Nederlandse handelaars in hasjiesj en opium ROME (Reuter) De Romeinse po litie meent met de arrestatie van twee jonge Nederlanders op het spoor te zijn gekomen van een internationale smok kelorganisatie van verdovende midde len. Gearresteerd werden de 22-jarige Frans H. uit Leiderdorp en de 27-jarige John van S. Van S. werd op de beroemde Spaanse trappen aangehouden, waar hij volgens de politie trachtte verdovende middelen aan toeristen uit Scandinavië te verko pen. In de pensionkamer van de arres tant werd 16,5 kilo opium en hasjiesj gevonden. De partij vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 200.000 gul den. In de kamer van Van S. werd ook Frans H. aangehouden. Volgens de politie heeft Van S. reeds bekend twee jaar lang voor een „wereld omvattende organisatie" te hebben ge werkt die hem er voor betaalde om in verschillende landen cocaïne, hasjiesj en opium te kopen en te verkopen. De politie noemt de zaak de grootste klap in de strijd tegen verdovende mid delen sinds de tweede wereldoorlog. HEERLEN (ANP) In verband met instortingsgevaar zijn dc betonnen dak spanten van de kerk Sint Jozef te Heer len verstevigd met ijzeren balken. Het gevaar voor instorting was ontstaan door mijnschade van de onder dc kerk lopende gangen van de Oranje Nassau- mijnen. De kerk, die ruim tien Jaar oud is, vertoonde reeds eerder scheuren. Ook lekte sinds enige tijd het dak. Door de versteviging die in allerijl 's nachts is aangebracht is het gevaar voorlopig ge weken. Er zal nog worden nagegaan of verdere maatregelen moeten worden ge troffen. De vroegere kerk, die ruim 30 Jaar oud was, werd reeds eerder gens mijnschade afgebroken. (ADVERTENTIE) voedzaam gemakkelijk Prof. Belinfante rector-magnificus AMSTERDAM (ANP) Prof. mr. A. D. Belinfante (56) is door het college van curatoren van de universiteit van Amsterdam benoemd tot rector-magni ficus voor een periode van drie jaar met ingang van het studiejaar 1968-'69. Prof. Belinfante die in 1967 voor twee Jaar benoemd werd tot pro-rector, volgt prof. mr. J. van der Hoeven als rector-magnificus op, die zijn functie, die hij vier jaar heeft vervuld, een Jaar voor het verstrijken van zijn ambtsperiode neerlegt. Prof. Belinfan te is sedert 1959 hoogleraar in het ad ministratief recht en inleiding tot het staatsrecht. Man had plan Kiesinger te vermoorden FREIBERG (Reuter) De politie van Freiburg heeft gisteravond een gearresteerd die bekend heeft van plan te zijn geweest bodskanselier Kurt Georg Kiesinger te vermoorden. De man, die in het bezit was var geladen revolver, werd aangehouden in een pleisterplaats aan de Autobahn, waar de bondskanselier tijdens zijn ver- kiezingscompagne in de staat Baden- Württemberg korte tijd vertoefd had. Terwijl Kiesinger in het restaurant di neerde zei de later aangehouden mar tegen iemand uit het gezelschap van d« bondskanselier „Ilc kan het niet doen" en drukte hem een tas, die een revolver bevatte, in de handen. De aangehouden man, gedïentificeerd als de 29-jarige bulldozerehauffeur Ar thur Wilhelm Buhlinger, heeft tegen over de politie verklaard de kanselier te hebben willen vermoorden. Een reden hiervoor gaf hij niet op. Buhlinger is ge trouwd en heeft vier kinderen. Lichaam overboortl igen jongen geborgen gesla® DEN BURG (A.N.P.). Vanmiddag ls ter hoogte van Kamperduin het stof felijk overschot gevonden van de 16- jarige Anton Schagen, die vrijdagavond met zfln collega B. van der Knaap op nog onverklaarbare wijze over boord is geslagen van de kotter Anna Klazina van de rederij Van der Knaap. Van middag is de kotter TX 86 van schipper J. van der Vis de haven van Oudeechild binnengelopen met aan boord het stof felijk overschot. Van mtderwijsredactie) DEN HAAG. Vandaag is het de laatste dag schriftelijk eindexamen voor h.b.8.-B; vanmiddag wordt voor deze enveloppe de verzegelde brief geopend, die de beslissing bevat welke vakken voor deze afdeling bij het mondeling eindexamen uitgeloot zijn. Voor het gymnasium-B is komen vast te staan, dat dit jaar niet in biologie, wel in schei- en natuurkunde geëxamineerd zal worden; de alfa's worden aan de hand van Griekse poëzie (Homeros) en Latijns proza getest. Een nieuw gezicht in de examenzalen bracht vanmorgen de aanwezigheid van de jongedames van de middelbare school voor meisjes; zij begonnen hun driedaagse veldtocht aan schriftelijk; eindexamen met de vertaling Duits, terwijl h.b.s.-A zijn tijd besteedde aan het onderdeel „Franse brief of verslag" en h.b.s.-B weer drie uur zwoegde aan een van de natuurwetenschappen, ditmaal scheikunde, een vak waarin de qyolutie van onze wetenschappelijke wereld zich wel heel sterk weerspiegelt. Voor vanmiddag stond dan weer voor aile afdelingen een onderdeel van het Nederlands (opstel) op het programma. Maar vanmorgen ging het nog niet om de schone, helaas niet door elke leerling gewaardeerde moedertaal. Eerst moest de bijzonder grote barrière van de Frans worden genomen op de h.b.s.-A. Nadat de vorige jaren steeds redelijke opgaven waren opgediend, is de nu voorgelegde wel heel zwaar. 'Gevraagd werd namelijk van de kandidaten zich voor te stellen, dat zij tijdens een vakantiereis door Frankrijk in de stad Orléans een ongeluk hadden gekregen, omdat een automobilist door het rood licht was gereden en daarbij hun brommer zwaar had beschadigd. Aangezien de schade nog steeds niet vergoed is, raadt de ANWB het slachtoffer aan de Touringclub de France in te schakelen. De arme kandidaat moet dan een brief schrijven, waarin termen voorkomen als aanrijding, verblind door zon, stoplichten, proces-verbaal opmaken, onderdelen van een bromfiets, schadevergoeding. Met een woordenboek, dat bij het maken van deze opgave mag worden gebruikt, komt de kandidaat niet ver genoeg; het feit dat de kandidaten zich door deze vreemdsoortige opgave als e enkat in een vreemd pakhuis bevinden, kan niet door een woordenboek worden goedgemaakt. Dit soort brieven vereist een speciale vocabulaire training, die niet is opgenomen in de voorbereiding op het examen briefwisseling. Zelfs de beste h.b.s.-A-leerling zou zich, later In eenzelfde situatie, niet aan een dergelijke opgave wagen, maar de hulp inroepen van een ervaren correspondent, die er ook nog zijn handen val aan zal hebben. f)an was de opgave Duitse vertaling voor de m.m.s. een stuk gemakkelijker. Er was immers opnieuw een tekst van Stefan Zweig gekozen, een schrijver, die in het verleden vaker aan de orde kwam. De meeste kandidaten kennen Zweig bovendien uit de literatuurgeschiedenis of uit eigen lectuur. Verder was de opgave niet buitengewoon lang en qua inhoud niet moeilijk te begrijpen. Het ging om de Jeugtl van Balzac, die samenviel met het begin van Napoleons heerschappij, zijn tocht naar Rusland enz. Moeilijkheden ontbraken uiteraard niet. Bijvoorbeeld zinsneden als; „Er war auf winzlgem Schiffe durohgeschlüpft zwischen den lauernden Kriegsschlffen Nelsons" en „Sein Finger zog wohl ungelënk auf der Landkarte den Mttrschen der Napoleonischen Soldaten nach". Maar iedere kandidaat kan deze moeilijkheden oplossen, als hij de moeite neemt goed na te denken. Met deze Duitse vertaling is het m.m.s.-examen dus heel redelijk begonnen. Gistermiddag kwam de vertaling Engels voor h.b.s. en gymnasium aan bod. De auteur van de tekst van de Engelse vertaling vo,or het gymnasium nam het politieke aspect van de oecumenische beweging onder de loep. De mening van de christelijke wereld over sociale en Internationale zaken kan een invloed gaan worden, die vergelijkbaar is met die van de tijd van de renaissance omdat deze beweging zo belangrijk is verdient zij alle aandacht. Weliswaar zullen weinigen van degenen, die actief deelnemen aan deze conferenties, zach bewust zijn van dit politieke aspect van het herenigingsstreven in de christelijke wereld. De opgave was vrij helder en vertaalbaar gesteld. De kandidaten kunnen moeilijkheden gehad hebben met uitdrukkingen als conditioned en set of values. De Engelse vertaling voor h.b.s. A en B had tot onderwerp de bekendmaking van de devaluatie van het Engelse pond op de t.v.: „In the form of a lettered announcement flashed across the face of Doris Day". ,.A random check among my friends" doet hem vermoeden, dat het merendeel van de Britten naar de film bleven kijken. De volgende dag, een zondag, blijkt niet te verschillen van andere. Staande voor het huis waar Charles Dickens eens gewoond heeft, mijmert de schrijver van de tekst hoe de reactie geweest zou zijn van deze literator, die een zeer hoge dunk had van Engelands grootheid, daartegenover stellend de woorden van een bankier op de zondag na de bekendmaking: „I would emigrate if I were not already entered In the winter competition". De melkboer reageerde als volgt: „They are pulling us down in the eyes of the world". De tekst bevat enige moeilijke uitdrukkingen en maakte, vergeleken met het vorig jaar, een wat moeilijke Indruk. Gistermiddag, toen het schriftelijk examen voor het gymnasium afgelopen was. mochten de schoolleidingen ook de verzegelde enveloppe openen, die het nieuws bevatte welke vakken voor het mondeling van het gymnasium zijn uitgeloot Voor de alfa's bleek dat dit jaar geëxamineerd wordt In Griekse poëzie, dus Homerus en wat het Latijn betreft het proza, dus Llvius. Bij de loting voor de betha's bleek, dat dit jaar biologie voor het mondeling examen uit gaat vallen, zodat de kandidaten in de natuurwetenschappen mondeling alleen geëxamineerd zullen worden in natuur- en scheikunde. (Van onze correspondent) De man, die met verfwevkzaamheden aan het dak van de woning bezig is in de dakgoot gaan staan, om dakvenster schoon te maken. Toen de goot onder zijn gewicht los schoot, gleed de schilder uit en viel van 9 meter hoog te op een betegeld tuinpad voor he huis. PRAAG (AP) Ongeveer 350 man politie en burgerwacht zijn gisteren de gehele nacht bezig geweest om een ge vangenisopstand (e onderdrukken in Minkoviee in het Noordboheemse gebied Liberec, zo heeft het Tsjecho-Slowaakse persbureau CTK meegedeeld. Zestig gevangenen begonnen het op roer maandag na het avondeten. Zij bra ken ruiten om de binnenplaats te berei ken waar zij vuren maakten en met fles sen stenen en stukken metaal naar de cipiers gooiden. Volgens CTK protes teerden de gevangenen tegen de slech te toestanden in de gevangenis. Zoals reeds eerder werd aangekondigd zendt de N.T.S. vanavond van 19.42 tot 21.25 uur op Nederland 1 een recht streekse reportage uit van de voetbal wedstrijd Manchester UnitedReal Madrid, die in het kader van de serie halve finales van het toernooi om Europa Cup voor landskampioenen in Manchester wordt gespeeld. De repor tage wordt door Herman Kuiphof var commentaar voorzien. In de rust, om plm. 20.30 uur, wordt in het kader van de zendtijd voor Po litieke partijen een programma van de K.V.P. uitgezonden. Nu de commentaren op de Grondwets herziening langzamerhand binnenko men, worden in het programma „In burgeren", dat van 21.25 tot 21.50 uui wordt uitgezonden, enkele interessante voorstellen onder de loupe genomen. De regie berust bij F. Schneiders, de produktie bij Caroline Euwe, de sar stelling en eindredactie bij W. Lange- veld. „Mr. Moto geeft college" is de titel van een nieuwe aflevering uit de s waarin Peter Lorre als Mr. Moto de misdaad bestrijdt, nu als professor een Amerikaanse universiteit. In deze film, die van 21.50 tot 23.00 uur wordt uitgezonden, behandelt Mr. Moto met zijn studenten, onder wie zich ook Lee Chan de zoon van Charlie Chan bevindt, een moord die tijdens een bokswedstrijd plaatsvond. Zijn in het Verre Oosten opgedane ervaring brengt hij ook hier in praktijk. De voornaamste rollen worden vertolkt door Keye Luke (als Lee Chan), Dick Baldwin (Bill Steele), Jayne Regan (Linda Benton), Lynn Bari (Penny Ken dall) en Madre Rosenbloom (Welling ton). Van 23.10 tot 23.45 uur wordt „Panora- miek" voortgezet met een gesprek, dat mr. A. Dake zal hebben met de Griek se minister van Buitenlandse Zaken Pi- pinelis en met de leider van de Griekse oppositie in het buitenland, Andreas Papandreou. Het programma „Open baar kunstbezit" wordt verschoven naar woensdag 1 mei. Minister reikte gouden molen uit RIJSWIJK (ANP) Minister dr. M. Klompé van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft gistermid dag op haar departement in Rijswijk twee gouden molens uitgereikt als hoofdprijzen in 't klankbeeldconcours dat Radio Nederland Wereldomroep or ganiseerde. Dit jaar is de hoofdprijs toegekend aan Boureima Magagi uit Niamey, die bij Radiodiffusion du Ni ger werkt en aan Joaquim da Silva uit Banqui, die verbonden is aan Radio Centrafrique. Aan de gouden molen plus oorkonde is voor de winnaars een reis naar Ne derland verbonden. De heren Magagi en Da Silva namen persoonlijk het kleinood in ontvangst. Zij zullen veer tien dagen door Nederland reizen om een klankbeeld ever ons land te ma ken. De zilveren molen werd door de jury niet toegekend. Wel werden twee radiomedewerkers gehonoreerd met de koperen molen: de heren: Ndongo Onana uit Kameroen van Radio Ca- meroun, en de heer Fadjigui Sinaba uit Bamako van Radio Mali. Aan het concours konden professionele radiomedewerkers uit Franstalig Afri ka en uit Madagascar deelnemen. Het thema was dit jaar Toerisme en Afri ka. In het klankbeeld moest een in druk van het eigen vaderland worden gegeven. Twaalf klankbeelden werden ingezonden. Een deskundigen-jury, oor deelde dat twee van de inzenders voor de hoofdprijs in aanmerking kwamen. NEDERLAND I STER Reclameuitzendingen om 18.55. 19.03. 23.00 uur) NTS 18 50 uur; Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.06 uur: De drie musketiers, t.v.-serie 19.30 uur; Panoramiek 19.37 uur: Stichting Socutera 19.42 uur: Manchester United Real Madrid, voetbal 21-25 uur: Inburgeren HILVERSUM I NRU 20.00—21.00 uur: Royal Festival Hall, concert 22.40—23 55 uur: Iks - een sprong in het duister 21.50 uur; Mr. Moto. film 23.04 uur: Tweede Journaal 22.40 uur: Openbaar kunstbezit 23.25 uur: Sluiting NEDERLAND II STER Reclameuitzendingen om 18.56 en 2016 uur) NTS 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort HILVERSUM II VARA 21.50—22.15 uur: Trammelant in Loeren aan de Hor.' luisterspel- serie 23.20—23.55 uur: Jazz-magazine VPRO 19 03 uur: Wil Rogers, amuse mentsprogramma 19.25 uur: Jazz uit Lelden NTS 20.00 uur: Journaal VPRO 20.20 uur: Onaantastbaar, t.v.-serie 21.05 uur: Cinema, filmprograma 21.45 uur: KP 3, kunstprogramma NTS 22.15 uur. Tweede Journaal 22.20 uur: Sluiting RADIO NIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.30. 8.00, 830, 18.30, 22.30. 23.55 HILVERSUM II: 7 00. 8.00, 11.00, 13.00, 16.00. 18.00. 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: heel uur vanaf 9.00 12.30. Elk WOENSDAG HILVERSUM I (402 m) NCRV: NCRV-vocaal ensemble: klassieke en moder- geestelljke liedc weerpraatje. 18.46 Openbat opkom 18.30 NI. illtelten. NRU: 19.00 9.10 Gastcollege; De 'lka als grote mogendheid. 19.30 Morele Herbewapening: 19.50 De rol van de vrouw in een veranderende wereld, lezing. 20.00 Hallé orchestra (opn): moderne muziek. 21.00 Een uitstapje naar de vrede: reportage-klankbeeld over de stichting Terre des hommes en de Vietnamese kinderen in Nederland. 21.30 Franse chansons. 22.05 Spie gel van Belglè, een progra Nieuw HILVERSUM n (298 m) Nieuws rMMf 'Éjgf jeskoor met planobe VARA's Dansorkest zikale lezing. 20.00 S en solistenamusen cent: actuele feiten Akkoord: licht gevar 21.10 Sores van Do luister. 23.55-24 Partij. Spreker arleerd platenpro- -v.) 21.50 Trammelant 1 Radiokamerorkest (324 m) 18.00 Nlei DONDERDAG HILVERSUM I (402 m) KRO: 7.00 K 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: sleke grammofoonmuzlek. (7.30 Nieuw Actualiteiten. 7.50 Overweging. 8.00 Nleu\ 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. Waterstanden.) NRU: 10.00 Wat heeft kind, lezing. 10.20 Muziek uit KRO: 11.00 Nieuwr NCRV: 12.00 Ll< 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tulnboi 12.30 Nieuws. 12.41 Actualiteiten. 12.50 God! dienstige uitzending. 13.10 Variant: radio-sm buffet. 13.45 Over de band: licht gevariee muziekprogramma (opn.). 14.30 Cello en pl no (opn.): klassieke muziek. 15.00 Hervori de studiodlenst. NRU: 15.30 Banden met t. verleden, klankbeeld. 15.45 Spel: kroniek vo creatieve vrijetijdsbesteding. 16.00 Nleu\ 16.02 't Schoolconcert: vraaggesprekken 16.25 Stereo: Lichte grammofoonmuzi* 16.50 Spelen met taal. 17.00 Voor kleine t zetting: klassieke en moderne kamermuzti NCRV: 17.45 Sportactualitelten. HILVERSUM II (298 m) AVRO: 7 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Ster< Lichte grammofoonmuzlek. VPRO: 7.54 E ze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojoi naai. 8.20 Stereo: Lichte grammofoonmuzh (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgenw ding. 9.00 Stereo: Seml-klassieke vierham ge planowerken (gr). 9.40 Schoolradio. 10 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (i (11.00-11.02 Nieuws). 11.55 Beursbericht! 12.00 Stereo: Viool en piano (gr): roman sche muziek. 12.26 Mededelingen voor landfe en tuinbouw. 12.29 Zelfstandig zijn en blijver lezing. 12.34 Lichte grammofoonmuziek voo oudere luisteraars. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio Journaal. 13.30 Stereo: Klassiek planotrio (gr 14.00 Beiaard-concert. 14.20 Logboek I56t 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nieuws. 16.02 Vai idioprogran :rlca: dop. 17.00 Canta Ameri -- Nederlar"— luziek uit Suri lil mrlnge de landen. 17.30 Voor de jeugd. HILVERSUM m (240 m en FM-kanalen) NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Voor de zieke en Nieuws. I4.»an 16.00 Nieuws 16.03 101 tlenerplatenshow. 17.00 Nieuws. 17.02 letten. 17.07-18.00 Draaljijofdraalik: nprogramma. >S-berichtei*n.' bericht en beursberichten. 13.20 Tafelmuziek Nieuws. 15.03 Lichte muziek. 15.30 Lichti qu muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichte! 16.09 Hand in hand met Nederland. 17.e Nieuws, weerbericht en mededelingen. 17.1 Lichte orgelmuziek. 17.30 Koorzang. 17.1 Lichte klassieke muziek. Regisseur Paul Cammermans heeft kennelijk meer plezier beleefd aan 't t.v.-spel „Spel zonder einde" dat hij gisteravond voor de camera's bracht, dan aan „Incident" van zondagavond. Nu was de inhoud van het eerstge noemde ook stukken dankbaarder dan van het laatste spel. Misschien heeft het feit dat Cammermans zelf ook een rol speelde, zijn regie beïnvloed. Wat gisteravond op de buis gezet werd, was een evenwichtig werkstuk, met 'n prachtige rol van Annie de Lange. Vooraf „Twien", dat kennelijk nog steeds op zoek is naar een eigen ge zicht, hoewel de formule film-muziek- wetenswaardigheden wel aantrekkelijk is. Maar Andries Roest, de regisseur wilde 't kennelijk op de Bob-Rooyens- toer gooien. Hij slaagde daar (natuur lijk) niet in. Het bleef bij wat ge stoei met contrastbeelden. Het „item" dat er huizenhoog bovenuit sprong was het interview met de ex-beat- nu modefotograaf. Stukje vakwerk. „Hier en Nu" was niet erg op dreef, hoewel de gevolgen van plan-Leber wel aardige beelden en uitspraken op leverden. Het is te hopen dat deze Duitse minister nooit 'ns oog in oog komt te staan met een van de gedu peerde vrachtwagenchauffeurs. A.I. OKLAHOMA CITY. (K.N.P.) De zogenaamde ongebonden parochies in de katholieke Kerk van de Verenigde Staten vertonen de laatste maanden een stormachtige ontwikkeling. Na een bescheiden begin anderhalf jaar geleden van enkele progres sieve priesters en gezinnen in Oklahoma City beeft dit tvpc van parochies zich over de hele Verenigde Staten verspreid en lijkt het erop. dat zU deel gaan uitmaken van het gewone parochiële leven. De ongebonden parochies kennen geen geogra fische grenzen maar verzamelen gelijkgezinde gezinnen in een groep. Niemand weet hoeveel et precies zijn, maar verslaggevers van de National Catholic Reporter (Kansas City) hebben er alleen in de staten van Oklahoma, Georgia en New Yersey al zes geteld, die de goedkeuring van de bisschop hebben. Dit was bij het begin van dit jaar. Sindsdien zijn er nieuwe bij gekomen. Behalve de officiële goedgekeurde zijn er ook ongebonden parochies, waarvan de bisschop het bestaan wel kont, maar waaraan hij nog niet zijn Ondergrondse Kerk blijft ook actief goedkeuring gegeven heeft of die blijven werken zonder zijn instemming. Met de ongebonden parochies, waarvoor de Amerikanen de betiteling Floating Parishes (drijvende parochies) hebben gevonden, kunnen niet gelijkgesteld worden met wat ze de onder grondse Kerk van de Verenigde Staten noemen. De ondergrondse Kerk werkt in volkomen anonimiteit en stoort zich vaak niet aan de bepalingen. In Nieuw Engeland bevindt zich een ondergrondse Kerk, waarin katholieken en anglicanen gezamenlijk iedere zaterdag de H. Mis vieren en waarin iedereen do H. Communie ontvangt. In Midden Amerika is eveneens een ondergrondse Kerk, die onder leiding staat van een priester, die na lijn diakonaatswijding met aljn studie Stopte, trouwde «O onlangs door een oud-katholieke bisschop tot priester gewijd werd. Deze priester viert vaak samen met katholieke priesters de H. Mis, terwijl hij iedere dag samen met zijn vrouw en kinderen de H. Mis viert. De ongebonden parochies zijn geheel iets anders. Zij kunnen in zekere zin vergeleken worden met de 7. g experimenteercentra, zoals de Kerk in ons land in velschil lende plaatsen kent en stimuleert, maar dan niet officieel en soms zelfs ondanks verbod van de bisschop. Een zeer bekende „drijvende parochie" is de Paus Joannesgemeenschap in Oklahoma-City, die anderhalf jaar geleden werd opgericht. De gemeenschap telt maximaal 100 volwassenen Wanneer de groep te groot wordt, scheiden zij zich af en vormen een nieuwe gemeenschap. De gemeenschap viert iedere zondag gezamenlijk de eucharistie. De „parochianen" komen van heinde en verre. De diensten omvatten niet alleen de H. Mis, maar ook allerlei vormen van onderlinge dienstverlening, zoals godsdienstonderricht voor de verschillende leeftijdsgroepen, baby-oppas tijdens diensten, maar ook onderlinge geloofs- lOu—laoodei wwwpen rijn ueek Beer De activiteiten, die uit deze nieuwe gemeenschap pen voortkomen. z(jn dikwijls bijzonder praktisch: hel verzorgen van bijlessen voor negers Mexicanen, die hun middelbare schooldiploma willen halen, maar ook praktische bestrijding van discriminatie door te gaan wonen in districten die bestemd zijn voor een gemengde bevolking. Hierdoor vermijdt men op praktische wij se de vorming van nieuwe negergetto's. Een protestantse diaken die het leven in de z.g. ongebonden parochies enkele weken heeft mee gemaakt, verklaarde daarover: „Uit mijn ervaring weet ik dat christen-zijn en vrolijk-zijn elkaar vrijwel uitsluiten. Maar in die katholieke gemeen schappen zie ik dat kinderen spelen en lachen tijdens de misviering en dat de ouders er begrip voor hebben. Ik zie daar dat tieners ook belang stelling hebben voor dingen, die niet direct hun eigen leven raken. Ik begrijp het nog niet allemaal, maar ik heb zo het gevoel, dat het werkelijk is en belangrijk", WASHINGTON (AFP-Reuter) Pre sident Johnson zou gisteravond op eet receptie op het Witte Huis buitenland se diplomatieke vertegenwoordigers ln vriendschappelijke gesprekken te kenneiP'O hebben gegeven dat er maandag en dins dag contacten zijn geweest met Hanoi en dat deze ongetwijfeld zouden wordeiFt voortgezet. Ei- zou gesproken zijn over een plaat waar inleidende besprekingen plaatfva moeten hebben. Tijdens de receptie zou Johnson ge sproken hebben met minister van Buiten >i landse Zaken, Dean Rusk, die op zijd beurt weer had gesproken met de Rueei sche ambassadeur Anatole Oobryndi ;r Daarna zou vice-president Hubert Hum'i phrey met Dobrynin hebben gesprake en met de Frans ambassadeur Charle Lucet, naar men meent, over Parijs plaats voor het inleidend overleg. Rijk koopt gronden in midden-Delfland (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Schut (Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordenln j heeft vanmorgen in de Eerste Kame n meegedeeld dat de regering heeft beslo in, ten de gronden in Midden-Delfland e Spaarnewoude aan te kopen. De gron n den zullen worden beheerd door d Stichting Beheer Landbouwgronden. B de aankopen zullen de landbouworgani ej saties volledig worden ingeschakeld. D i: betrokken gebieden zullen onder r voor recreatie worden bestemd. De minister deelde mee dat de voor de ruimtelijke ordening vrijda aandacht zal schenken aan de ontwik r keling van de zeehavens. Met name Qo dit verband aan de ontwikkeling va 5 zuidwestelijk Nederland. De regenr houdt vast aan de stimulering van h< i Westerscheldebekken, zei de minlste JS Wat betreft de ruimtelijke ordening or het algemeen zei hij dat de regerin a van oordeel blijft dat de bevolking e de werkgelegenheid beter over het lar. gespreid moeten worden, met nam ven de lijn Alkmaar-Arnhem. De gro4° van de steden wolle, Groningen en h< stedelijk gebied Twente zal worden be vorderd. Een grote taak voor de toe komst zag minister Schut in stadsrc constructie en -sanering. Er wordt o het ministerie van Volkshuisvestin koortsachtig aan een nota hierover ge

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2