Zorgelijke toekomst •roeders en zusters OPROER NOCH BLOKKADE VAN 20-TONNERS BIJ STILLE GRENS tegenstaai oandwicnkoeien weer terug in wei met autoreclame op rug CATASTROFALE TERUGGANG ROEPINGENCIJFER Plan Leber harde werkelijkheid Kort geding [o i i i Dr. Kingkapel in Amsterdam Na 61 dagen uit de kist Pall Mall Export DINSDAG 23 APRIL 1968 DE LEIDSE COURANT ik 'bb )p het eerste gezicht zou zeggen, dat het alle- 'eb iaal nogal meevalt met de oepingencrisis. Nederland leeft nl. nog altijd een on waarschijnlijk hoog aantal eui|roeders en zusters, respec- elijk 7.070 en 32.680, ostulanten, novicen en le- met tijdelijke geloften ibegrepen. Dat komt neer half procent van de atholieke mannelijke be- olking en op bijna twee gf rocent van de vrouwelij- Er zijn weinig landen wereld die dergelijke [percentages kunnen tonen. Versplintering Vat direct opvalt is de norme versplintering. Ei land 89 zuster- ongregaties, die van slot- usters niet meegerekend, n 16 broedercongregaties, xclusief de gemeenschap- i van priesterreligieu- i, die boven werden ver leid. Wie de lijst door- leemt komt namen tegen, hij nooit gehoord leeft, zoals franciscanessen de Heilige Martelaar ÏJeorgius, zusters van de tanbidding der Gerech- igheid Gods en dochters Onze Lieve Vrouw van le Retraite. Aan de man- ■I lelijke kant zijn de namen vat soberder en zakelijker, (eruit de meeste gemeen- chappen hebben mindei 200 leden. kritieke toestand koml onbarmhartige wijze het licht, wanneer men le leeftijdsopbouw van de iroeder- en zustercongre- aties analyseert. Zij blij- alle zonder uitzonde- aan een sterke ver grijzing te lijden. Het Kas- cirapport berekent, dat de ïuidige generatie van 51 ot 65-jarigen, die circa .3.000 personen telt, in de tomende vijftien jaar. dat de periode waarin leze leden bejaard worden if sterven, vervangen wordt door slechts 10.000 ^ftersonen, hetgeen een ver- ^Kwakking van 3000 bete- kent. Deze generatie op Hhaar beurt wordt door H hoogstens 6000 personen opgevolgd. Een eenvoudige 5\ HET ziet er somber uit voor de religieuze gemeenschappen van broeders en zusters in ons land. Als er niet op korte termijn een ommekeer plaats heeft in de orocessen, die groei en verval van de gemeenschappen beheersen, met name in d< aanmeldingen en de uittredingen, g&an vele een zorgwekkende toekomst, misschien zelfs het einde tegemoet. En die in leven blijven, zullen tot op een fractie van hun huidige sterkte ineenschrompelen. Dit is af te leiden uit een zojuist verschenen Kaskirapport, gemaakt in opdracht van het Pastoraal Instituut van de Nederlandse Kerkprovincie. Het kwam tot stand met volle medewerking van zo goed als alle broeder- en zustercongregaties in ons land. Ook de gemeenschappen van priesterreligieuzen, die lekebroeders onder hun leden tellen, hebben aan het onderzoek meegedaan. rekensom wijst uit, dat langs deze weg de vitale leeftijdsgroep (35-65 jaar) die nu nog 23.000 personen telt, binnen vijftien jaar zal zijn teruggelopen tot 16.000. Dit is een geweldige aderlating, die haar gevol gen op alle terreinen van het gemeenschapsleven zal doen gevoelen. Vergrijzing Het meest sprekend zijn de ■cijfers voor de vrouwelijke religieuzen. In haar top jaren recruteerden zij on geveer 4% van alle katho lieke vrouwen; dit is nu nog te zien aan het feit, dat van elke 100 katholieke vrouwen boven de 80 jaar er 4 tot een religieuze con gregatie behoren. Momen teel treedt slechts 0,3% van alle katholieke vrou wen tot een zustercongre gatie toe. Bij de mannelijke religieu zen liggen de cijfers iets minder ongunstig. In hun topjaren wisten zij 0,7% van de katholieke manne lijke bevolking tot zich te trekken. Momenteel ligt dit cijfer iets boven de 0,2%. De aantrekkingskracht van de broedergemeenschap pen is derhalve sinds het topjaar tot ongeveer een derde teruggelopen; die van de zustergemeen- schappen tot ongeveer een dertiende. Het gunstigst is de situa tie voor de broeders, die tot een orde of congrega tie van priesterreligieuzen behoren; hoewel ook hier de opkomende generatie niet in staat zal zijn de verouderende generatie te vervangen, zal het tekort toch aanmerkelijk geringer zijn dan bij andere reli gieuze gemeenschappen. Stelt men de leeftijdscate gorie van 51- tot 65-jarigen op 100, dan komt de gene ratie van 35 jaar en jonger bij de broeders in gemeen schappen van priesterreli gieuzen op 54, bij zelfstan dige bloedercongregaties op 50, bij actieve vrouwe lijke religieuzen op 19 en bij slotzusters op 16. Dit betekent dat de gemeen schappen van broeders in de komende 30 jaar met ongeveer de helft zullen verminderen, die van de zusters met ongeveer vier vijfde. Uittreding Hoe zorgelijk de situatie is, blijkt ook uit het cijferma teriaal dat het Kaski heeft verzameld voor aanmeldin gen. professies en uittre dingen. Bedroeg in 1950 het aantal postulanten voor het l^roederleven nog 255, in 1966 was dit teruggevallen tot 116, dat is tot iets min der dan de helft. Voor het leven als zuster kwamen zich in 1950 nog 718 meis jes aanmelden, in 1966 wa ren het er slechts 119, dat is ongeveer een zesde. Al- Wat heeft de toekomst te les wijst op een catastro- bieden? Zal de boven ge- fale teruggang, die als hü schetste ontwikkeling zich zich doorzet, het einde van onherroepelijk doorzetten? diverse broeder- en zuster- Of zijn er tekenen die wij- congregaties zal betekenen. op een ommekeer? Het is onmogelijk deze vragen definitief te beantwoorden, lerspet nei ZoaIs het er nu voorstaat En om het verhaal hele- wijst alles op een zich maal somber te maken zijn voortzettende daling Meld er de uittredingen. Geble- den zich in 1960 nog 216 ken is, dat in de periode postulanten aan voor het 1961 tot 1966 tezamen 322 broederleven, in 1966 wa- broeders en 432 zusters met ren dit er nog maar 116, eeuwige geloften hun reli- hetgeen een teruggang be- gieuze gemeenschap heb- tekent van 46%. Voor het ben verlaten. Hoeveel dit zusterleven waren de cij- is, blijkt wanneer men ge- fers respectievelijk 377 en noemde cijfers vergelijkt 119, hetgeen een teruggang met die van de afgelegde betekent van 68%Er is eeuwige professies. Bij de niets dat wijst op een sta- broeders waren dit er 680, bilisatie, laat staan op een bij de zusters 1589. De ommekeer, eersten zien per jaar dus ongeveer de helft van hun Vraag is. in hoeverre de aanwas verloren gaan door gemeenschappen van broe- uittreding; de zusters onge- ders en zusters indien t^erzeen vierde. l\ 1 'JHdi ter Itoiiiende decennia Einde voor meeste congregaties in zicht zo doorgaat overlevings kansen hebben. Wij ver wachten dat de meeste van de 61 zusterscongregaties, die op het ogenblik minder dan 400 leden tellen, vrij spoedig het punt zullen be reiken. waarop zelfstandig voortbestaan uiterst moei lijk gaat worden. De con gregaties, die op het ogen blik nog 400 leden of meer tellen, kunnen zich vleien met de hoop, dat ze wel licht een kans krijgen om zich te stabiliseren op een wat lager niveau; maar dub «uHed be wal een io- zjjn, indien degenen, voor de ontwikkeling van 't religieuze gemeenschaps leven in ons land verant woordelijkheid dragen en dat z{jn behalve de reli gieuze oversten ook de Ne derlandse bisschoppen de zaken rustig op haar beloop zouden laten. Af wachten tot de boel in el kaar zakt, is de slechtst denkbare houding. Het wordt hoog tijd. dat men de koppen bil elkaar steekt en overweegt welke opera ties dienen te worden uit gevoerd. De religieuze ge meenschappen zullen zich voor deze operaties gereed moeten houden. Ieder be roep op de eigen souverei- niteit is hier uit den boze. Slechts door een gezamen lijk. goed overdacht optre den, kan er iets. misschien nog veel gered worden. Maatregelen Hflt «ou onverantw 66rd Ai.tyyX) V. JA)WEYER 1 K loos tere ust ers in vele soorten en iet veel ongelijke kappen /lebben hun tijd gehad. grijpende operatie op hun groepsleven moeten uitvoe ren (hergroepering van de communiteiten, afstoten van huizen, inkrimping van de werkzaamheden etc.). Van de broedercongregaties gaan naar alle waarschijn lijkheid de 8, die op dit ogenblik minder dan 200 leden tellen, een zorgelijke toekomst tegemoet. De overige, eveneens 8 in ge tal, blijven voorlopig nog buiten de gev Geen geld voor ajxirte kantines (Van onze parlementaire redactie) 1)EN HAAG Mede gezien de finan ciële consequenties acht minister Den Toom (Defensie) het vooralsnog niet ver antwoord. over te gaan tot het uitbrei den van het aantal afzonderlijke korpo- raalseetzalrn cn -kantines. Wel is in beginsel besloten, dat waar dit organisatorisch mogelijk is. aan kor poraals van de koninklijke landmacht en de koninklijke luchtmacht bepaalde messfaciliteiten zullen worden verleend, zonder dat hiervoor evenwel extra-per- soneel ter beschikking kan worden ge steld, terwijl bij de koninklijke marine wordt gestreefd naar aparte recreatie- vertrtljt'Prt ¥tMf"kHtti"9#a,l.e (Van onze correspondent) BERGH Geen chauffeursoproer gis- ren by Nederlands drukste doorlaat- ist voor vrachtwagens Bergh by Arnhem. Geen blokkade van 20-tonncrs - dwars op de weg, zoals enkele heethoof- ligc vervoerders hadden aangekondigd ;oe>y het vernemen van de zure 1-aprilgrap de Duitse minister Leber. Hoogstens glwat meesmuilend gekanker van enkele da|vergunningsloze chauffeurs wier bazen icfcegokt hadden op de tydloze lankmoe digheid van de Duitse en Nederlandse etiouaniers. Zoals hekend zyn Duitsland en iiN'ederland op initiatief van de heer Le- overeengekomen, dat per dag niet 'tneer dan 1956 vergunningen voor even lveel vrachtwagens op de wegen van elk de landen mogen worden uitgereikt. HBelemmerend optreden Er was tot gisteren nog Iemand die de nieuw geschapen grenssituatie aan Rhet hart ging: het hoofd van de Neder- andse douane te Bergh, hoofdverificateur ^Nijssen: „Tot nu toe waren onze activi teiten erop gericht de handel zo min mogelijk le belemmeren en de wagens snel mogelijk weg te helpen. Nu, dooi de gedwongen scherpe controle, zijn wij het juist, die belemmerend optreden. Dat vergt van ons een heel andere instel ling. Daar wordt je een beetje moede loos van". De heer Nijssen vertelt, onaangenaam te zijn getroffen door de maatregelen van zijn vakbroeders van Duitse kant, die des morgens om 6 uur begonnen drie Ne derlandse auto's te weigeren. „Ik heb gewacht tot het hoofd van de Duitse douane om half negen aanwezig was. Ik heb met hem overleg gepleegd, waarbij hij zijn gekregen instructies meedeelde. Ik heb toen moeten besluiten om van kant de Duitse chauffeurs aan con- trolevergunningen te onderwerpen. Iets wat tot nu toe nooit deden. Nee. ik ben niet gelukkig met deze situatie. De chauffeurs van de 17 door zijn (Van e ?rslagge vers) OEGSTGEEST Automiljonair en importeur Jan van der Marei heeft zaterdagmiddag weer zyn koeien de wei inge stuurd om reclame voor zyn zaken te maken. De heer Van der Marei, die langs rijksweg 4 woont, kwam vorig jaar door zijn „sandwichkoeien" voor de Leidse kantonrechter, nadat de politie van Oegstgeest proces-verbaal had opgemaakt. 1 omdat de koeien met hun beschilderde dekjes ontsierend zouden zijn voor het landschap. Opgetreden werd op grond van de provinciale verordening Bescherming Landschap Zuid-Holland. Door de kanton- rechter werd de heer Van der Marei evenwel vrijgesproken, omdat niet bewezen kon worden, dat zijn wei ligt in het landelijk deel van de gemeente Oegstgeest. De officier van justitie tekende beroep aan tegen het vrijsprekend vonnis. In het najaar zal de zaak opnieuw dienen voor de rechtbank in Den Haag. De officier staat voor behandeling in tweede termijn onge twijfeld sterker, want Ged. Staten van Zuid-Holland hebben inmiddels vastgesteld, dat het weitje waarop de heer Van der Marei zijn koeien laat grazen, ligt in het landelijk deel van de gemeente. De Leidse kantonrechter kwam overigens bij de behandeling in eerste termijn niet toe aan een uit spraak over de andere argumenten van de heer Van der Marei. Hij acht zich namelijk ook niet schuldig, omdat de wetgever naar zijn mening niet heeft voorzien in „mobiele reclame van onroerend goed". Volgens de verordening kan worden opgetreden tegen reclame op borden en dergelijke (onroerende goederen) en tegen reclame op caravans en der gelijke (roerende goederen). Als dit verschil niet in de ver ordening was gemaakt, lag het anders, aldus de heer Van der Marei. Zelfs al zou de verordening worden aangepast, dan vindt hij nog, dat hij met een gerust hart zijn dieren met een reclameboodschap de wei in mag sturen. Hij baseert zich daar-voor op artikel 7 van de grondwet, over de vrijheid van drukpers. (ADVERTENTIE) dienst teruggestuurde Duitse vrachtwa gens namen het deels gemoedelijk, lako- niek of scheidend op. Tot scenes kwam hel evenwel niet. Bij beroepsgoederen- vervoerders in de omgeving, zoals bij de G.P.W. te Doelinchem en Polsvoort te Lochum, kon men de situatie nog niet overzien, zoals men ons mededeelde. Al hoewel beide ondernemingen verklaarden niet over voldoende vergunningen voor Duitsland te beschikken, kon men pas over enkele dagen zeggen of dit onaange name praktische gevolgen had. Scherpe controle AMSTERDAM (ANP) De in aan bouw zijnde nieuwe kerk van de baptis tengemeente te Amsterdam-centrum in de Kerkstraat zal de naam dr. Martin Luther King-kapel ontvangen. De bap- listengemeente heeft mevrouw King van dit besluit in kennis gesteld. Men hoopt in de herfst het nieuwe kerkgebouw in gebruik te kunnen nemen. Ook in Limburg was er overal aan i weerszijden van de grens scherpe con-1 trole. Aan de Keulse barrière te Venlo. de voornaamste Limburgse post voor het overschrijdend vrachtverkeer, werden slechts enkele Nederlandse wagens de toegang tot Duitsland geweigerd. De meeste Nederlandse vervoerders hebben het niet willen riskeren om maandag nog auto's zonder vergunning naar Duitsland te sturen. De afgelopen weken werd dit wel gedaan. Van N.O.B.-zijde liet men ons weten de huidige situatie rampzalig te vinden voor het Nederlandse wegvervoer. De N.O.B. dringt er bij staatssecretaris Key- zer op aan, de regering van de Bondsre publiek te dwingen de contingenterings regeling te verbeteren door bilateraal overleg. Men acht het' niet verstandig daarbij de Nederlandse bereidheid tot verdere medewerking aan de verwezen- lijkink van een EEG-vervoerbeleid af hankelijk te stellen. Dit kan minister Leber alleen maar extra-tijd kosten om zijn nationaal-protectionistische vervoer plan door te drijven ten koste van de Nederlandse vervoerders, aldus de N.O.B. Ook de Nederlandse verladers maken zich ongerust. Hun organisatie de E.V.O., vreest dat bij de verdere ontwikkeling van het handelsverkeer met Duitsland en andere Europese landen grote moeilijk heden zullen ontstaan. Zij heeft alle ver ladende bedrijven voorgelicht over de mogelijkheden om de verleende vergun ningen voor het beroepsgoederenvervoer over de weg tot het uiterste te benutten. Een v erhoging van de vrachtprijs, zoals verscheidene vervoerders gevraagd heb ben. acht de E.V.O. niet juist. Zij vreest dat de concurrentiepositie van de Neder landse bedrijven op de Westduitse markt op deze wijze zal verslechteren. Een aantal Nederlandse wegvervoer ders heeft een kort geding aangespan nen tegen de staat van de Nederlanden, de Nederlandse Internationale Wegver voer Organisatie (N I.W O.) en de Bonds republiek Duitsland. Het geding zal op 7 mei dienen voor de Haagse rechtbank. Het initiatief is uitgegaan van de A.H.A.G., een rechtsbijstandsmaatschap- pij in Zeist, waarbij een groot aantal vervoerders is aangesloten. In de dagvaarding stellen de ontstem de vervoerders, dat het de staat verbon den zou moeten worden het verdrag over het vergunningenstelsel met de Bondsre publiek te ratificeren. Nóg zijn er voor het very oer van verse groenten naar Duitsland geen merkbare gevolgen. Voor tomaten en sla hebben de groentenexporteurs voldoende vergun ningen naar Duitsland. De aanvoeren zijn momenteel echter niet groot. Gevreesd wordt dat bij een stijging van de aan voer er onvoldoende vergunningen zullen zijn de groenten te vervoeren, waardoor veel produkten zullen moet worden door gedraaid. De lage slaprijzen die gisteren in hel Weslland werden genoteerd wa ren een gevolg van de slechte kwaliteit van de sla door het warme weer in de afgelopen dagen. De Duitse minister Leber had hier (nog) niets mee te maken. LONDEN (AP' Mike Menu,, is na Hl dagen m het onderaardse te heb ben vertoefd, weer in de frisse lucht verschenen. Zijn eerste opmerking: ..Heb je een pintje bier voor me, schotjet" De ss-jarige barkeeper -egt met zijn prestatie een nieuw record Ir hebben ge- I leverd op het gebied van levend begra ven liggen. Het vorige beroep van I Me.any was doodgraver. Hoewel hij niet ln staat was te staan, I verklaarde hij tegenover een arts „Ik voel me geweldig". Zijn opgraving werd opgeluisterd door een band doedelzak- spelers, terwijl honderden nieuwsgieri gen juichten toen de kist werd opgegra ven, op een vrachtwagen gezet en naar de dichtsbijzijnde kroeg gereden. „Ik had I het makkelijk nog eens 100 dagen uit gehouden", aldus Meany. ledereen kan een lange sigaret maken. Maar daar gaat het niet om. En de echte selectieve roker weet dat Die aarzelt niet en vraagt meteen om King Size Pall Mall Export. Want mèt of zonder filter, Ja - King Size Pall Mall Export is het echte MJjJ1 waarmerk van veel meer kwaliteit! 20 Pall Man Export f.1.50

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5