Radio Gonnie en Gijs: in taarten... RAVEL en BARTOK programma Perfecte jazz door Count Basies band Vanavond via Ned. I KRO-documentaire Vaticaan in beweging Vele unieke opnamen De film van vanavond Betogingen tegen „Griekse dictatuur" 20 miljoen aan voedselhulp een goede combinatie „Strijdkrant van St.-Joseph Katwijkse kapitein van „opes in Polen in cel PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 22 APRIL 1968 De hervorming; van dc Romeinse Curie, ingegaan op 1 maart j.l. is het onderwerp van een vijftig minuten durende televisiedocumentaire, die de KRO vanavond (Ned. I, 21.50) uitzendt als een „momentopname van een be weging". Deze uiterst belangrijke ont wikkeling in de structuur van de R.-K. Kerk wordt dinsdagavond via de KRO- radio (Hilv. I, 23.00) onder de aan dacht gebracht. Voor belde program ma's put de KRO uit overvloedig in formatiemateriaal, dat enkele weken geleden In het Vaticaan werd verza meld door een KRO-team bestaande uit pater G. Mulders S.J., Dick de Vree en Joost Tholens, met hulp van cameraman Mat van Hensbergen. De KRO-gids schrijft hierover: de do cumentaire bevat véél informatie over de hervorming van de Curie, afkomstig van de belangrijkste instanties binnen die hervorming en voor de filmcame ra door de belangrijkste functionaris sen van die instanties gegeven. Het gevraagde vraaggesprek met de Paus moest om protocollaire redenen wor den geweigerd. Daaraan werd de al leszins begrijpelijke motivering toege voegd dat het eenmaal verlenen van toestemming een niet te verwerken stroom van verzoeken om t.v.-inter- views met de Paus uit andere landen tot gevolg zou hebben. Het KRO-team mocht wel filmen bij een audiëntie, die de Paus verleende aan een grote groep pelgrims, en bij een prlvé- audiëntle, verleend aan een kleine groep Japanse medici. Tijdens de eer ste audiëntie heette de Paus de KRO- televisieploeg hartelijk welkom in het Vaticaan (de documentaire begint met dit filmfragment) en bij de tweede slaagde cameraman Mat van Hens- bergen erin van de Paus een verras send goed filmisch portret te maken. Regisseur Joos Tholens en montage man Joost Beekman hebben zich er later in Bussum langdurig over moe ten beraden op welke manier deze filmbeelden nog te voegen waren in de vijftig minuten documentaire waarin het immers niet gaat om mooi film materiaal, maar veel meer om goede informatie. Het kan dus best zijn dat u ze niet te zien krijgt. Wel natuurlijk de belangrijke interviews met onderan- dere staatssecretaris Cicognani (die we als de vice-Paus kunnen beschouwen) (mgr. Benelli van het Staatssecreta riaat, mgr. Casaroli, die hoofd is van de Raad van Openbare Zaken en be langrijk werk heeft verricht bij een hernieuwde versteviging van contacten tussen het Vaticaan en Joego-Slavië en Hongarije, met kardinaal F. Seper, als hoofd van de Congregatie voor de Geloofsleer de opvolger van kardinaal Ottaviani, met de president van de Commissie ter Herziening van het Ker kelijk Wetboek en met mgr. Wille- brands van het Secretariaat voor de Wlm Sonneveld wil van zijn Willem Parelcreatie af, maar deze Willem stapt dan als protest uit de reclame plaat, waarop hij staat afgebeeld en begint een eigen leven, waarbij hij zijn geestelijke vader steeds dwars zit. Hij blameert hem op een deftige partij en brengt hem in opspraak en in moeilijk heden. Tenslotte trekt Parel aan het hoofd van een aantal orgelmannen naar het huis van de burgemeester en biedt een protest aan, waarna hij tot zijn affiche terugkeert en Sonneveld 'n vurig bewonderaarster in d'armen kan slui ten. Aldus de korte inhoud van „Het wonderlijke leven van Willem Parel", de hoofdfilm die de TROS vanavond via Nederland II gaat uitzenden. Enkele min of meer geslaagde tafereeltjes daargelaten kan men zeggen, dat de film mank gaat aan gewilde grappig heid. Van een dwingende regie door Gerard Rutten is praktisch nergens sprake. De acteurs spelen hun rollen met nadrukkelijke toneelgebaren en declamaties, onderbroken door weinig zeggende liedjes en variéténummers Het KRO-programma op (Nederland 11-20.45 uur) „I" is wellicht beter te genieten. Eenheid. Om de hervorming van de Curie duidelijk te illustreren, koos Dick de Vree al9 uitgangspunten voor de documentaire het Staatssecreta riaat en de bekende Congregatie voor de Geloofsleer. Leefmilieu Daaraan vooraf gaat een kort over zicht van de historische ontwikkeling van de Curie, gecombineerd met unie ke filmopnamen van de Vaticaanse archieven. Rondom deze thema's zijn filmbeelden en vraaggesprekken ge groepeerd, die een beeld geven van het leefmilieu waarin gewerkt wordt. Een beeld van het Vaticaan als een kleine staat, met postkantoor, brandweer, verkeersmiddelen en communicatieme dia: Radio Vaticana en de Osservato- re Romano. Vooral aan de beide laat ste objecten wordt aandacht besteed, onder andere in een gesprek met noofdredacteur R. Manzini en de Ro meinse correspondent van het dagblad „De Tijd", dr. Hahn, omdat deze me dia een belangrijk contact vormen met de wereld buiten het Vaticaan. Conclusie De slotconclusie aan het eind van de uitzending over de plaatsgevonden hervorming van de Curie (duidelijk ge vraagd door het concilie en al in de cember '63 in het vooruitzicht gesteld) wordt geformuleerd door dr. Alting van Geusau, hoofd van het Internatio naal Documentatie Centrum in Rome, mgr. Van Lierde, vicaris-generaal van het Vaticaan en de koster van de Paus, en de bij 't Vaticaan zeer goed ingevoer de journalist Zizola. Dick de Vree stelt: „Dit alles bij elkaar kan toch niet meer zijn dan een momentopname, een momentopname van een beweging". Maar dat doet niets af aan de belang rijkheid ervan. Ook dank zij het feit dat de Nederlandse televisie gewend is met een zeer beperkte filmploeg naar het buitenland te trekken (hoogstens vier man) en het Vaticaan minstens een ploeg van tien tot twintig mensen verwachtte, was men vlotter in het ver lenen van de noodzakelijke medewer king. Joost Tholens verbaasde zich er over dat bijvoorbeeld bij de audiënties van de paus ook de felle filmlampen mochten worden gebruikt. Maar ook dat toch niet zonder moeite. Van het drieweekse verblijf in het Vaticaan wa ren immers de eerste negen dagen no dig om alle toestemmingen te verkrij gen. In die periode werd de ploeg ook verzekerd niet de eerste bezoekers te zijn. Al honderd t.v.-ploegen zouden met name over de hervorming van de Curie filmopnamen hebben gemaakt. Een overdreven stelling, meent Dick de Vree, omdat slechts bekend is dat alleen de RAI (Italië) daarvoor in het Vaticaan opnamen heeft gemaakt. Op namen die overigens nog steeds niet in Hilversum zijn gearriveerd, na een herhaald dringend verzoek. Echtgenoot Doris Day overleden HOLLYWOOD (AP) De 52-jarige Martin M. Melcher, echtgenoot van dc filmster Doris Day, Is zaterdag na een beroerte overleden. Het echtpaar Melcher is 17 jaar gele den in het huwelijk getreden. Hij was de derde echtgenoot van Doris Day. Als regisseur bracht hij de bekende films „Pillow talk" en „The thrill of it all" op zijn naam. Film over leven prof. Barnard KAAPSTAD Zuid-Afrika (AP) De ster van „Bonnie and Clyde". Warren Beatty, zal door de Italiaanse filmpro ducer Alfredo Blnl verzocht worden de rol te spelen van professor Christlaan Barnard in een film over het leven van Barnard. Dit werd zaterdag bekend gemaakt door een woordvoerder voor een Italiaan se uitgeverij die de wereldrechten ver worven heeft op Barnards blographie. Hij zei, dat zowel de producer als Bar nard gewild hadden dat Gregory Peck do rol speelde, maar dat een jongere acteur nodig was om de jonge jaren van Barnard uit te beelden. Als Beatty niet beschikbaar is, is Blnl van plan Maximilian Schell te benade ren. Men verwacht dat met de opnamen togen het «inde van dit Jaar in Zuid- Afrika begonnen aal worden. BONN, LONDEN, ATHENE (DPA- AFP-RTR) De eerste verjaardag van de militaite staatsgreep in Griekenland is gisteren in verscheidene Westeurope- se steden gepaard gegaan met massale betogingen tegen het huidige bewind in Griekenland. In Athene zelf ging de verjaardag be trekkelijk onopgemerkt voorbij, aange zien de regering alle bijeenkomsten en demonstraties ter gelegenheid van de viering een week heeft uitgesteld in ver band met het feit dat de verjaardag sa menvalt met het orthodoxe paasfeest. De stad was nagenoeg verlaten. In Londen verzamelden zich zondag meer dan 5000 betogers, onder wie de van haar Griekse nationaliteit vervallen verklaarde actrice Melina Mercouri op het Trafalgar Square, om te proteste ren tegen de „dictatuur in Griekenland" In West-Berlijn protesteerden meer dan duizend tegenstrnders van 't Griek se bewind in een demonstratie, die ge organiseerd was door verscheidene or ganisaties van de „buitenparlementaire oppositie", waaronder de socialistische studentenbond, SDS. In de nacht van zaterdag op zondag gooiden 40 tot 50 jongelui in Wenen de ruiten in bij de Griekse ambassade. NEDERLANDSE SCHENKING DEN HAAG (ANP) In Rome is vandaag een nieuwe schenking aange kondigd, die Nederland in de vorm van voedsel voor ontwikkelingslanden ter beschikking stelt. Ir. J. A, P. Franke, di recteur-generaal van de voedselvoorzie ning, deelde in de conferentie van de FAO over de wereldvoedselpositie me de, dat een hoeveelheid zuivelprodukten met name melkpoeder en kaas zal worden gegeven ter waarde van onge veer 20 miljoen gulden. Dc helft van dit bedrag zal worden betaald door het pro- duktschap voor zuivel, de andere helft werd door minister Udink ter beschik king gesteld uit de fondsen voor de ont wikkelingshulp. Deze extra-bijdrage komt boven de reeds eerder toegezegde Nederlandse bij drage aan het wereldvoedselprogramma van de VN en de FAO, ter waarde van 34 miljoen gulden voor 1968. Spoedig derde kind voor prinses Moena AMMAN (AP) Prinses Moena de Britse vrouw van koning Hoessein van Jordanië zal spoedig haar derde kind ter wereld brengen. Zij heeft al twee zoontjes, prins Ab- doellah (6) en prin» Feisal (4). Al vele malen en In vele toonaarden ls de loftrompet gestoken over Annie M. G. Schmidt, haar „hofcomponlst" Har ry Bannlnk en het team dat Nederland maandelijks laat delen in 't lief en leed ln „Huize Klivla". De aflevering van za terdag was ronduit kostelijk (wéér 'ns). En speciaal de muziekjes van Harry Bannlnk, die ons ditmaal vergastte op een heerlijke sirtakl en een lekker brelliedje Insteken, omslaan, door halen, Johnson af laten gaan dat Annie M. G. misschien eerder voor wat ouderen dan voor kinderen heeft be doeld. Maar dat ls met deze hele strip zo: Jong èn oud beleeft er plezier aan. We hopen dat de VARA ln de zomer maanden de diverse afleveringen nog 'ns op het scherm brengt, op een later tijdstip wellicht, zodat ook degenen die zaterdagmiddag moeten werken 'ns van dit heerlijke verhaal kunnen genieten. „Per seconde wijzer" bracht twee nieu we kandidaten, op voortreffelijke wijze gepresenteerd en op hun gemak gesteld door de beste quizleider van het ogen blik: Berend Boudewijn. We heibben het Idee dat de heer die geschiedenis heeft gekozen het meeste kans heeft om in de buurt van de vijf mille te komen. De „kunsfnlerares leek ons wat onze ker: zij zal veel moeite hebben om niet te struikelen. „Achter het nieuws" moest zaterdag de foute voorstelling van zaken betreffen de de „Zeister affaire" op rechterlik bevel rechtzetten. Men deed dat door de twee bewuste verslaggevers het von nis van de president van de Amster damse rechtbank te laten voorlezen, voordragen eigenlek. Er was wellicht een andere, meer attractieve methode geweest. Het was nu allemaal erg saai. En nadat bisschop Helder Camara in „Brandpunt" al het een en ander had laten horen over Zuld-Amerlka, bracht „Achter het nieuws" een filmreportage over de revolutionaire priester Camilo Torres, die hetzelfde zei als de bis schop: „Als er geen ander middel is om gerechtigheid te bereiken dan het gebruik van geweld, moet het geweld gebruikt worden". Nu "kunnen sommi gen wel zeggen: Zuid-Amerika ls ver van ons bed, laten we eerst het eigen huls schoonhouden. Maar de problematiek ln dat land ls zó geweldig groot, dat geen weldenkend mens daar ongevoelig voor kan blijven. „Frédéric" ls een nieuwe jeugdserie van de NTS. Natuurlijk kan men na één aflevering het gehalte van de hele serie nog niet exact aangeven, maar het komt Ria Valk (ergens in het midden) in een taartengevecht. Dit nummertje slapstick is te zien in de derde Ria Valkshow, die onder de titel „Oonnie en Gijs" Gijs is Jacco van Renesse) vanavond via Nederla/nd I (80.20 21.00 uur; wordt uitgezonden. ons voor dat „Sébastien" voor de Jeugd toch attractiever was. Het was meer een soort naar Frankrijk overgeplaatste wildwestgeschiedenis, compleet met frequente knokpartijen en een mooie juffrouw. Maar misschien komt er nog ergens een kind ln voor. We zullen maar afwachten. Paul Cammermans was verantwoorde lijk Voor de regie van „Incident", een wat rechtlijnige eenakter met o.a. Loudi Nijhoff. Wij konden hef hier en daar niet zo best volgen. En zeker het plot was o.l. „gezocht". De regie had er nu ook niet direct alles uitgehaald, zodat het vaak een regelrechte schreeuwparty Ter herdenking van de sterfdag van de Griekse democratie (21 april '67) zong Liesbeth List gisteravond de Mauthau- sencyclus. Zij deed dat met veel affini teit tot de tekst, maar met wat minder tot de muziek. Die muziek van Theo- dorakis is vrolijk en geeft aan de teksten lets tijdeloos. Die vrolijkheid misten wij bij Liesbeth List. A. I. RESIDENTIE-ORKEST Annerose Schmidt meer afgestemd op Bela dan Maurice Bij Willem van Otterloo ligt een sym pathie voor Bartók en Ravel wel voor de hand. Hoe sterk ook getekend door „couleur local" heeft hun beider mu ziek vrijwel steeds van de uitbundigheid die niet verhelen kan dat de schepper ergens een introvert kunstenaar blijft, en dit is precies ook kenmerkend voor Willem van Otterloo als herscheppend kunstenaar, hij ls op zijn best in mu ziek waar het dualisme van hart en ce- rebrallteit duidelijk merkbaar is. Voor de artistiek leider van het Re sidentie-Orkest moet het dan ook een plezierige beslissing geweest zijn om Bela Bartók en Maurice Ravel uit te kiezen als de centrale figuren van de korte voorjaarscyclus die als een opvolg- van de uitgebluste Beethovenserie Blanken helpen negerwij ken verfraaien NEW YORK (DPA) Enkele duizen den inwoners van de blanke voorsteden van New York hebben het afgelopen weekeinde een voorbeeld willen geven van harmonisch samenleven tussen ne gers en blanken. Met auto's en op vrachtwagens trok ken zij naar de negerwijken om de be woners te helpen bij het reinigen en verfraaien van hun sloppen. Zaterdag gingen zij aan de slag, voornamelijk in het oosten van Manhattan en het zui den van Bronx om huizen te witten en kelders en kelderwoningen te zuiveren van ratten. Men wil deze hulp nog in vijftig stratenblokken voortzetten. De bewoners van de sloppen waren van de plannen van de blanken van te voren niet op de hoogte gebracht en toonden zich dan ook zeer verbaasd. Er ontwikkelde zich snel een goede en har monische samenwerking. UTRECHT (ANP) De Nederlandse katholieke bond van werknemers in de bouwnijverheid „St.-Joseph" heeft in een oplage van 100.000 exemplaren een spe ciaal nummer van zijn bondsblad ver spreid naar aanleiding van en als pro test tegen de onverbindendverklaring van enkele belangrijke bepalingen uit de nieuwe bouw-CAO door minister Rool- vink. In de „strijdkrant" zijn foto's op genomen van KVP 'ers en leden van de andere regeringspartijen, die bij de be handeling van deze zaak in de Tweede Kamer tegen de bouw-CAO stemden en van vertegenwoordigers van andere par tijen die ervoor weren. gelden mag. Naar het eerste concert dat zaterdag in de Kurzaal ging te oordelen, mag de Bartók-Ravelcyclus voorlopig traditie gaan worden. Want niet alleen draait het hier om twee com ponisten die tot de beste en de gaafste van de eerste helft der twintigste eeuw behoren, ze blijken samen uitstekend ge schikt te zijn voor het samenstellen van een gevarieerd en stilistisch tot in perfectie verantwoord program. Tenslotte telt dan nog mee, dat Wil lem van Otterloo en zijn orkest voor de ze muziek geïnteresseerd zijn en er en thousiasme voor weten op te brengen. Al was zaterdag met name vóór de pauze nog niet alles tot in de perfec tie verzorgd, het concert was er niet een dat men vergeten mag zodra de tocht huiswaarts begonnen is en terecht waren er zaterdagavond in de barokke Kurzaal dan ook momenten waarop het enthousiasme van het redelijk aantal aanwezigen zich in de gradatie van een ovatie uitte. Van Otterloo was begonnen met het divertimento voor strijkorkest van Be la Bartók uit 1939, een van Bartóks ve le composities waarover de sluier van uitbrenkend of uitgebroken misère hangt. Het is niet alleen het adagio dat inhou delijk ver van het echte divertimento staat, ook het eerste deel bevat momen ten van diepe tragiek. Deze tragiek kwam zaterdag bij het Residentie-Or kest wel tot zijn recht; wat we betreur den was dat het divertimento iets te grof gespeeld werd en dat niet elke passage even exact klonk. Wel uitstekend waren tempo en klankverhouding. Orkestraal vonden we niettemin Ravels „Rhapsodie espagnole" waarmee de avond afgesloten werd, veel beter. Ra- vel is bij het Residentie-Orkest altijd „in" geweest; van Van Otterloo hebben de musici geleerd hoe ze in een kleurrij ke partituur als die van de „Rahpso- die" de pointe moeten aanbrengen. Ook de slagwerkers die trouwens een con cert met veel en uitstekend verricht werk hadden reageerden exact en lieten elk van de vele details in hun partituur tot zijn recht komen. Bewonderenswaardig Bewonderenswaardig tenslotte was ook wat Annerose Schmidt presteerde: ach ter elkaar twee technisch alles vergende werken als Ravels concert voor de lin kerhand en het tweede pianoconcert van Bartók spelen. Alleen technisch al een enorme opgave. Een toevallige coïncidentie, dat beide concerten in dezelfde periode geschre ven zijn. Maar Ravel stond toen reeds vlak voor de fatale drempel die hem fy siek noopte zijn creativiteit af te bre ken, terwijl Bartók omstreeks 1930 als componist zijn tweede lente begon, de neo-klassieke periode die uitmonden zou in de weergaloos ijle werken tussen 1935 en 1945. Interpretatief bleek Annerose Schmidt beter afgestemd te zijn op Bela (Bartók) dan op Maurice (Ravel); Ravel moet poëtischer (Casadesus) en snediger (Janine Dacosta) klinken dan bij de Oostduitse pianiste het geval was. Tegen de vertolking van Bartóks concert heb ben we als enige bezwaar dat het soms te opgewonden klonk. Voor het overige een boeiende prestatie waarbij ook de uitstekende samenwerking tUBsen soliste en Residentie-Orke6t niet onvermeld mag worden gelaten. Pleidooi voor concentratie van links ALMELO Zowel drs. J. M. Aarden van de Partij Radicalen, als drs. H. Wie- benga van de PSP hebben zaterdagmiddag tijdens een door de Overijsselse PSP be legd „openbaar debat" verklaard, dat zij streven naar een linkse concentratie, waaraan zij ook de P-v.d.A. en (het link se deel )van D '66 zouden zien deel nemen. In het „debat", dat meer het karakter van een vriendschappelijk ge sprek had, mengde zich ook het Tweede- Kamerlid Marsman van de P.v..d.A-, die evenals de beide inleiders zei van mening te zijn, dat „het dogma" in de Neder landse politiek steeds meer naar de achtergrond verdwijnt. Op een vraag of men ook de OPN ln de linkse concentra tie zou willen opnemen, werd door de heren Aarden en Marsman met een dui delijk „nee" geantwoord, terwijl de heer Wlebenga de deur nog op een kiertje liet staan door te verklaren: „Zoang de OPN zichzelf Isoleert, hoeven wij over onze be reidheid tot samenwerking niet veel te zeggen". Padvindstersgilde wijzigt top LEIDEN (ANP) In de algemene vergadering van het Nederlandse Pad- vinsters Gilde in Leiden is mevrouw N. A. den Haan-Groen uit Leiden afgetre den als presidente. Tot haar opvolgster werd gekozen mejufrouw mr. I. H. Wil- deboer uit Rotterdam. In de plaats van de aftredende vice-presidente mevrouw A. A. Baronesse Van Tuyll van Seroos- kerken-Beets uit Zoetermeer, werd ge kozen mevrouw G. D. Bredius-Gockinga uit Aerdenhout. De hoogste padvinsters- onderscheiding, de Zilvervis, werd uit gereikt aan mevrouw H. A. Toxopeus- Ufkes uit Den Haag, vice-presidente en aan mejuffrouw D. E. van Beuskom uit Hilversum, commissaresse buitenland. CDERLAND I (STER- reclameuitzendingen om 18.55, 19.03,19.56 en 20.16 uur) NTS 18.50 uur Pipo de clown 19.00 uur Nieuws in het kort CVK/IKOR 19.06 uur Kenmerk KRO 19.30 uur De Flinstones, tv-serie (kleurentelevisie) NTS 20.00 uur Journaal KRO 20.20 uur De wonderlijke lot gevallen van Ria Valk HILVERSUM I NCRV 20.15—22.15 uur Het grote podium, concert 23.30—23.55 uur Eigen keuze, platenprogramma Frits van der Poel 21.50 uur Vaticaan, documentaire NTS 22.40 uur Tweede journaal NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen om 18.55 en 20.16 uur) NTS 18.50 uur Pipo de clown 19.00 uur Nieuws in het kort TROS 19.03 uur Rick de Kikker 19.08 uur Mr. Ed, tv-serie 19.32 uur De Munsters, tv-serie HILVERSUM II NRU 21.0022.00 uur: Gamma van alpha en bèta 23.25—23.55 uur Radiorama, magazine NTS 20.00 uur Journaal TROS 20.20 uur Moment, magazine 20.45 uur Het wonderbaarlijke leven van Willem Parel, film NTS 22.15 uur Tweede journaal Televisie morgen NEDERLAND I NTS/NOT 10.20 uur Achtergronden van de bijbel 10.45 uur Walter and Connie 11.10 uur We gaan op reis RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 18.30, 22.30 en 23.55 uur. 23.55 uur. HILVERSUM II: 7.00. 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 19.30, 22.30 en HILVERSUM m: Elk HILVERSUM I (402 m) NCRV: 18.00 Stereo: Meisjeskoor en licht Instrumentaal sextet. 18.19 Uitzending van D '66. 18.30 Nieuws en weerpraatje. 18.46 Actualiteiten. 19.00 Op de man al, praatje. 19.05 Geestelij ke liederen. 19.30 Harmonie-orkest. 19.55 Stereo: Lichte grammofoonmuzlek. 20.15 Stereo: Het grote podium: A. Radiolilhar- monisch orkest: klassieke en moderne mu ziek. B. Omroeporkest: moderne muziek. In de pauze om plm. 20.55 Demokratle ln het be drijf - Ja o 1 nee? verslag van een discussie avond. 22.15 Llterama: radiokroniek over boe ken, schrijvers en toneel. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Luitmuziek uit de Renaissance, (opn.). 23.30 Voordracht en muziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM n (298 m) AVRO: 18.00 Nieuws. 18.16 Journaal. 18.30 De tafel van (half) zeven: gevarieerd programma. 19.30 Nieuws. 19.35 R.V.I; Over en uit eigen werk, mofoonmuzlek. SMSWSr», - Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportuit- slagexv 18.30 Protestants-godsdienstige uit zending. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Taalwen- 18.55 Lichte muziek. richt en radiokroniek. HILVERSUM I (402 m) volksliederen (opn.). 8.0i tuallteiten. 7.45 Cai muziek. 8.14 Gewijde 8.32 Voor de vro grammofoonmuzl Schoolradio. 10.00 klassieke mu: en. KF serd land. 12.26 Mededelinger land en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Ac tualiteiten). 14.05 Schoolradio. 14.30 Plzzlca- ,g-magazine. 17.00 Ov< uentine: n'~ Antllh 17.10 Voor de HILVERSUM II (298 m) AVRO: Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lich te grammofoonmuzlek. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Radlojoi 8.20 Stereo: Lichte grammofoonmuzlek. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwij ding. NRU: 9.00 Uitgebreide reportage. 9.40 Muziek uit de Middeleeuwen en Renaissance (gr). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00-11.02 Nieuws) 11.65 Beursberichten. 12.00 Stereo: Plano- ïal: klassieke muziek. 12.26 MededeUn- voor land- en tuinbouw. 12.29 Overheids- ■llchtlng: Uitzending voor de landbouw gen 12.39 Sportrevue. 13.01 hoorspel (dl.5). 15.40 Inleiding begrip, muzikale lezing. 16.00 Nieuws. i6.o; sn plano: moderne muziek Jeugd. 17.15 Dlxietime (gr.) Stereo: 16.2 SVoor de 17.30 Lichte gra HILVERSUM Ut (240 m en FM-kanalen) - VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 NAR: Nederland- «rS Klaa? °P dC P'aat' 10 00 Nleuws Nieuws). 12.00 "Niéuws" 12f03 nzS£r£f' tiener- programma. 13.00 Nieuws. 15.03 Er - Jee Em - Drie. 16.00 Nieuws. 16.03 m—ib.oo Mix: Licht platenprogramma. (17.00 Nieuws) BRUSSEL NED. (324 m) 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht, me dedelingen, programma-overzicht en SOS-be- richten voor de schippers. 12.48 Lichte mu ziek. 12.65 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerbericht en beursberichten. 13.20 - 14.00 Nieuws. 14.03 Amusements- 15.03 Lichte muziek. nuziek. 15.00 Nlev 17.00 Nieuws o 55 ROTTERDAM (ANP) De Rotter damse reder W. in 't Veld heeft uit Po len bericht ontvangen, dat zijn coaster „Spes" de haven van Stettin heeft ver laten. Het schip was daar anderhalve dag vastgehouden in verband met moei lijkheden tussen de kapitein van de „Spes" en de havenautoriteiten. De coaster wordt met zijn lading kalk bin nenkort in IJmuiden verwacht. Kapitein v. d. Plas uit Katwijk is in Stettin achter moeten blijven. De reder heeft uit een gesprek, dat hij via radio-Sche- veningen met zijn neef aan boord van de „Spes" voerde, de indruk gekregen, dat de kapitein op het ogenblik in een Poolse gevangenis verblijft. Wat echter precies de reden van de insluiting van Na een afwezigheid van circa zes jaar eoncerteerde gistermiddag en -avond de beroemde big-band van William „Count" Basie in de Rotterdamse Doelen zaal, met in zijn programma een optre den van de Engelse pop- en jazzvocalist Georgie Fame. Het weerzien van deze „most explosive force in jazz zal voor menig aanhanger van de Basleband een vreugde hebben betekend, vooral het gedeelte vóór dc pauze waar het orkest een grootse vorm manifesteerde. Nog altijd is daar de swingende kracht van het koper, de sonore klank van het sax team en de rotsvaste ritmesectie. De opbouw van de te vertolken stuk ken verloopt nog steeds volgens hetzelf de principe. „The Count" ontspannen aan de vleugel typeert in een intro de melodie doch tevens de sfeer van de compositie, waarna het orkest over neemt. Het is opvallend en bewon derenswaardig tevens dat de klank kleur en technische bekwaamheid nog altijd bijzonder imponerend zijn. Zelfs stukken die niet tot het jazzrepertoire behoren ook dit orkest speelt omwille van het bestaan amusementsmuziek worden met maximale swing vertolkt, waardoor aan de faam van d« band geen afbreuk wordt gedaan. Solistisch werk beluisterden wij onder anderen van de reeds jaren aan het or kest verbonden altist Marshall Royal, die zeer melodieus Lonely Sweet ver tolkte, terwijl de bekende tenorist Eddie „Lochjaw" Davis in de snelle tempi naar voren kwam. Orkestraal waren het openingsnummer „All of me", Little Darlin' en Red Race beslist de hoogte punten van dit concert. Fame's faam Met gemengde gevoelens hebben wij de Engelse pop- en jazzzanger Georgie Fame beluisters. Immers: te zingen met zulk een orkest vereist van de vo calist enorme feeling voor de jazz en bo vendien een stem met voldoende volu me. Welnu, deze jonge Engelsman bezit inderdaad voldoende jazzfeeling maar zijn stem Is hier het struikelblok. Naast goede momenten, zeker in de langzame tempi, constateerden wij telkenmale dat Fame het niveau van de Basie Band niet wist te benaderen, ondanks de steun van zijn pianist Harry South, die het orkest tijdens zijn optreden leidde. Dat het succes van één ballade (van Bonnie and Glyde nog wel!) nog geen jazzzanger maakt hebben wij gister avond weer eens ervaren R. kapitein Van der Plas is, kon de heer In 't Veld ook nu nog niet zeggen. De kapi tein ls vrijdagmiddag gearresteerd zon der nadere verklaring tegenover de be manning. Volgens Poolse autoriteiten waren de personeelspapieren van de bemanning niet in orde. De kapitein werd verdacht van onregelmatigheden in deze beschei den. Terwijl dit werd uitgezocht vertrok het schip zonder toestemming, terwijl de bemanning toen bovendien dronken zou zijn. Reder In 't Veld voerde het telefoon gesprek met de „Spes", toen het schip de haven al enige uren had verlaten. De coaster werd in volle zee nog bege leid door enkele Poolse marineschepen. Het schip maakt de reis naar Nederland onder commando van eerste stuurman Jansen de Sligte, 35 jaar. Van zijn Poolse agenten vernam de reder later, dat de Poolse autoriteiten kapitein van der Plas zullen vrijlaten, wanneer een borgsom van 15.000 dollar (ruim 50.000) zal worden gestort. Vervuiling De Nederlandse rederij Trans Oceaan ln Den Haag heeft bij een bank in Lon den een bedrag van ongeveer 20.000 dol lar moeten storten, omdat een van haar schepen, het passagiersschip „Rijndam" de haven van Dubrovnik in Joego-Slavlc met olie zou hebben bevuild. De rederij werd tot het storten van deze borgsom veroordeeld door een rechtbank in de Joego-SIavische havenstad. De „Rijn dam" deed Dubrovnik aan tijdens een cruise van 21/» maand die 't schip met 400 Amerikaanse studenten maakt. In een telefoongesprek heeft kapitein Van Herk meegedeeld, dat zijn schip aan de ketting zou worden gelegd, in dien de borgsom niet zou worden be taald. Uit dit gesprek heeft men de in druk gekregen, dat de „Rijndam" niet schuldig is aan de \ervuiling van de ha ven van Dubrovnik. De bemanning heeft onmiddellijk na de beschuldiging monsters genomen van de eigen stook olie en deze vergeleken met monsters van het door olie vervuilde water. Vol gens kapitein Van Herk zouden de proe ven onomstotelijk hebben aangetoond, dat de olie op het water bij Dubrovnik niet afkomstig was van de „Rijndam". Olieprodukten cent goedkoper

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2