uwe seeler KURT BENDLIN: KONING DER ATLETEN Volgend jaar weer bij H.S.V. Hamburg is nog altijd onmisbaar „En ik schei er pas mee uit als mijn vrouw het wil" „...en ik zal proberen een goede tienkamper van je te maken..." Trainer Bert Sumser: „..Maar ik was hard en zei: het is je eigen stommiteit. En hij haalde dat record.." noteer bij de radio ZATERDAG 20 APRIL 1968 (Van onze correspondent) HAMBURG Telkens als de voetbal liefhebbers in West-Duitsland eraan be ginnen te twijfelen, of de carrière van Uwe Seeler, de middenvoor van de Ham burger Sport Verein en het nationale elf tal wellicht is afgelopen, vertoont het 31-jarige voetbalidool een vorm die voor de toekomst weer de allerbeste prestaties doet verwachten. Nauwelijks had „Bun- destrainer" Helmuth Schön hem niet meer in het nationale elftal (begin maart tegen België) opgesteld, of Uwe Seeler sooorde de twee doelpunten, die de H.S.V. in de beslissingswedstrijd tegen Olym- pique Lyon bij de vier halve finalisten om de Europa Cup der bekerwinnaars bracht. Ook Bayern München is daarbij vertegenwoordigd, zodat zelfs een Europa Cupfinale tussen de clubs van Uwe See ler en Franz Beckenbauer geenszins tot de onmogelijkheden behoort. Het Duitse nationale elftal kan het nog altijd niet zonder Uwe Seeler stellen. Foto: moment uit de halve finale West-Duitsland Rusland (21) tijdens de wereldkampioenschappen 1966 in Engeland. Uwe Seeler attaqueert doelman Lev Jashin, maar het loopt (ditmaal) goed af. Links de Russische verdediger Voronin. Maar hoe dan ook. voor de H.S.V. is de carrière van Uwe J Seeler nog geenszins beëindigd: Hij zal ook in de Bundesliga- competitie 19681969 weer voor de Hamburgse club spelen. Uwe Seeler behoeft finan cieel gesproken niet meer te voetballen. Hij geniet een salaris van 10.000 Mark per maand als hoofdvertegenwoor diger voor West-Duitsland van de sportschoenenfabriek „Adi das". Bovendien is hij eigenaar van een benzinestation en ver dient enige duizenden Marken per maand (aan salaris en pre mies) bij de H.S.V. Hoe merk waardig het moge klinken: Uwe Seeler voetbalt in hoofd zaak nog voor zijn plezier. Het geld is bijzaak geworden. Hij is in zekere zin nog een ama teur. „En ik schei er pas mee uit, als mijn vrouw het wil'\ zegt Uwe Seeler. Hij is de Westduitse voetballer, die het meest en ook het zwaarst is geblesseerd. Hij loopt nog altijd rond met een bekkenblessure, die hem soms zoveel pijn veroorzaakt, dat hij alleen maar kan spelen met een pijnstillende injectie. Uwe Seeler is de enige voetballer, die zich na een scheur in zijn achillespees weer geheel her steld heeft en zijn vroegere vorm bereikte. Voorwaarde Uwe Seeler speelt al veertien jaar voetbal op nationaal en in ternationaal niveau. Hij schiet met beide benen, maar hij is ook de man, die altijd een paar spelers van de tegenpartij naar zich toetrekt. Dit is een van de oorzaken van Seelers veel vuldige blessures. Uwe Seeler heeft altijd meer dan één be waker en zijn tegenstanders hebben meestal als eerste doel Uwe Seeler uit te schakelen. Ook wanneer zij daarbij onge oorloofde middelen moeten ge bruiken. Meestal keerde Uwe Seeler na een kort verblijf in het ziekenhuis weer op het veld terug. O.a. twee weken na een blindedarmoperatie. Daarbij komt nog. dat de H.S.V. voor vele vriendschap pelijke wedstrijden in het bui tenland wordt uitgenodigd doch dat daarbij weer de voorwaar de wordt gesteld dat Uwe See ler meespeelt. Onder deze om standigheden heeft de H.S.V. vaak te veel van Uwe Seeler moeten verlangen. Op Llwe See lers lichaam heeft de H.S.V., volgens de clubarts, roofbouw gepleegd Als het Uwe Seeler slecht gaal, gaat het ook de H.S.V. niet goed. Is Uwe Seeler in vorm, dan komt de H.S.V. naar vo ren. Het is de meest succes volle club uit de tweede helft van de huidige competitie. Dit is vooral te danken aan de goede vorm van Uwe Seeler, die weer door Bundestrainer Helmuth Schoen weer opge nomen in het nationale elf tal dat op 17 appril in Bern de interlandwedtsrijd tegen Zwitserland speelde. De laatste interlandwedstrijden, waarin Uwe Seeler niet was opgesteld, brachten alle teleur stellingen voor het Westduitse elftal. Tegen het zwakke Al banië in Tirana scoorde het geen enkel doelpunt met het gevolg, dat West-Duitsland uit geschakeld werd in de voorron den om het Europese kampioen schap voor landeteams, en zijn eerste plaats moest afstaan aan Joego-Slavië, dat een aan zienlijk slechter doel gemiddelde had. Albanië heeft meer dan welk land ook bewezen, dat de nationale Duitse ploeg het nog altijd niet zonder Uwe Seeler kan stellen. Bundestrainer Helmuth Sohön wilde daaruit de consequenties trekken en Uwe Seeler weer opstellen voor wie, alle goede voetballers In de Bondsrepu bliek ten spijt, nog altijd geen volwaardige vervanger Is ge vonden! Links: ...Als ik maar van blessures gespaard blijf, ik het wel... Rechts: ...En daar vroeg hij mij: zal ik ooit een grote tienkampcr kunnen worden?... LEVERKUSEN De koning der atleten trainde die avond in een kleine ruimte waar het rook naar zweet en massage-olie. Hij droeg een vaalblauw trainingspak, dat door transpiratie natte plekken vertoonde. Kurt Bendlin ademde zwaar van inspanning. Hij zwaaide zware halters in een snel tempo op en neer. In mei vorig jaar verbaasde hij de sportwereld door een wereldrecord op de tienkamp met 8319 punten. Een geweldig record. De kranten schreven in die dagen: Bendlin, de nieuwe koning. En de koning beulde zich die avond, zoals op alle andere avonden af, in de doodstille sporthal van het atletiekstadion van Leverkusen. Een kleine man stond zwijgend toe te kijken: Bert Sumser, de trainer. Na een poosje zei de kleine man: „Kurt, rustig aan jongen" en tot ons: „Je moet hem voortdurend remmen, anders traint hij zich kapot", Een half uur later hebben we aan een grote conferentietafel van de sporthal plaatsgenomen. Kurt Bendlin, de blonde haren nat tegen het voorhoofd geplakt en zijn eeuwige schaduw Sumser. Hoe is Bendlin zo ver gekomen en wat verwacht Sumser van de Olympische Spelen in Mexico? Sumser: „Ah, dat is een lang verhaal. Ik werd door een dochter van de vroegere tienkamper Slevert op Bendlin opmerkzaam gemaakt. Ze zei: „Ik ken iemand, die een heel grote tienkamper kan worden". Ik antwoordde zo snel wordt men dat niet. Maar goed, ik ging toch eens naar de jongen kijken. Ik zag hem voor het eerst in Karlsruhe in 1964 bij de Duitse kampioenschappen. Ik observeerde hem en vroeg me af: wat voor wil heeft hij Heeft hij bewegingsgevoel Heeft hij gevoel voor combinatie? Welke technische mogelijkheden brengt hij mee? Is hij. uit technisch oogpuni te ontwikkelen? Het antwoord luidde positief". Waarom niet? „Ik liet hem roepen en zei: „Hoor eens vriend, ik weet dat jij niet zo graag politieman speelt (hij was bij de politie in Berlijn), kom naar Leverkusen en ik zal proberen een goede tienkamper van je te maken. Als je zin hebt kun je op onze kosten de Sporthoch.schule .bezoeken. Bendlin vroeg bedenktijd, hij ging terug naar Eutin, een dorpje van vijfhonderd inwoners in Sleeswijk-Holstein, waar zijn moeder woonde. Na een tijdje schreef hij me of ik hem wilde bezoeken. Ik ging naar Eutin en daar vroeg hij mij: „Zal ik ooit een grote tienkamper kunnen worden?" Ik zei: Waarom niet? Als je hard wilt zijn en niet wilt genieten van het leven en alleen de sport wilt zien, dan kan het". Bendlin zei ja en wfl begonnen onmiddellijk aan een nauwgezet trainingsschema, want hij had nog nooit schematisch geoefend, maar altijd datgene gedaan waarin hij zin had. Na een jaar hadden we al een resultaat: het wereldrecord op i recordverbetering van 250 Voor de start van de 1500 meter maakte hij nog een grote fout. Ik hield hem even niet in het oog en toen at lijj een groene appel en dronk daarop een flesje cola. Hij kreeg maagkrampen maar ik was hard en zei: „Het is je eigen stom miteit, doorgaan zul je en hU haalde dat record. Na het eerste grote succes kwam de tegenslag. In 19,63 was al de meniscus uit zijn linkerknie weggehaald en vervolgens kwetste hij in Parijs in een turnzaal zijn andere knie. Resultaat: dubbele menlscusoperatte en een ingreep aan de kruisbanden van de andere knie. Hij moest vier weken in het ziekenhuis kuren. Dat was april 1965. Langzaam leerde hij weer lopen, aan een tienkamp werd niet gedacht, Hij moest eerst gezond worden en uitzoeken of zijn knieën hem zouden houden. Na 'n tijd begon hij weer te trainen, langzaam, vlijtig en in alle stilte Niemand hoorde meer iets van Kurt en my. Toen kwam dat prachtige record van de Amerikaan Hodge, 8230 punten. Daar keken we tegenop, maar stelden toch vast: wat die Amerikaan kan, kunnen wij ook. We begonnen daarop zwnar en systematisch te trainen. Volkorenbrood Eindelijk was de grote dag in Heidelberg aangebroken. Het weer was goed, Kurt ut 's ochtends drie sneetjes volkorenbrood en dronk een liter melk en enfin, dat weet u, het werd een grandioos record. Dat record, hét record van de laatste tien jaar, is tot stand gekomen door menselijkheid, zuiverheid in levenswijze, veel ijver, harde arbeid en ontberingen. Alleen hij, die zuiver en eerlijk door het leven gaat, komt in de sport tot de allergrootste prestaties, want alleen, hij is innerlijk harmonieus. De eeuwige betweters, de egoïsten bereiken niets" Sumser is uitgesproken. Ergens in de grote sporthal slaat een deur dicht. Sumser zegt: „Ik ga eens even kijken" en dan komt Bendlin zelf, die tot dan zwijgend heeft geluisterd, aan het woord. Hij dreunt, geroutineerd door vele Interviews, zijn maten op. 184 cm lang, heupen smal 82, omvang biceps 42, borstomvang ingeademd 122, 90 kilo zwaar. Dat is de superatleet, een Mister Worldflguur. Hij haast zich te zeggen: „Ik ben maar een gewoon mens, Ik heb ook mijn privéleven". Als eenmaal de eerste schroom overwonnen is, vertelt hy vlot over zichzelf: „We waren thuis met acht kinderen. Mijn vader kwam terug uit krygsgevangenschap uit Rusland. Hij was erg ziek en is niet lang daarna gestorven. We zyn in 1945 uit Polen gevlucht, we waren erg arm en ik moest in die lijd op het land werken". Mexico lonkt De koning der atleten, die vorig jaar in Duitsland sportman van het jaar werd, heeft nog een grole tragedie in /.yn leven gehad. ,,Ik was verloofd met een Berlins meisje. In 1964 ging ze op vakantie In Oostenryk en daar is ze verongelukt. Ik was er kapot van en had geen zin meer om te trainen. Maar het leven gaat Sinds zijn befaamde record Is het drukker rond Bendlin geworden. Er komen uit heel de wereld journalisten om hem te Interviewen. Ook trainers willen hem zien werken. Amerikanen en Russen waren er. Bendlin raakte de laatste maanden opnieuw geblesseerd. Maar daarvan is hij nu hersteld en het is opnieuw stil geworden rond Bendlins prestaties. Net als destijds voor dat record. Sumser en Bendlin werken echter net zo hard als toen, zo mogeiyk nog harder. Mexico lonkt, de stryd tegen de Amerikanen en de Russen zal zwaar worden. Bendlin zegt: „Als ik maar van blessures gespaard biyf, red ik het wel". Sumser komt terug. Hij zegt: „Heren, het is tijd. Hij moet naar bed". En Bendlin gaat gedwee. SOORT- OLYMPISCH EMBLEEM r\E prijsvraag, die het organisatic- comité v'an de Olympische Spelen 1972 in München had uitgeschreven om tot een ontwerp voor het olym pisch embleem te komen, heeft in West- Duitsland enorm veel weerklank ge vonden. Voor de sluitingsdatum zijn 2093 ontwerpen binnengekomen. Het comité had niet meer dan duizend inzendingen verwacht. Naast ontwerpen van een groot aantal „leken" dat een gooi deed naar de prijzen van 5.000 tot 20.000 Mark werden talrijke inzendin gen van grafici, ontwerpers en leer lingen aan kunstacademies ontvangen. IN GEDRANG GROTE FOUT pEN ongeluk zit in een klein hoekje. *-* Dat ondervonden in de Ronde van Marokko de regionale renners Abdel- kader Said, Belhadj Lahoucine en Ab- dallah Kaiss. Teneinde z.ich te sparen voor de eindsprint had het vinding rijke drietal kort na de start hun fiet sen op een vrachtwagen geladen. Twee kilometer voor de finish zouden zij zich pas weer op de bochtige wegen bege ven die slecht overzien konden worden. In hun nonchalance, overtuigd dat nie mand hen zou kunnen betrappen, maakten ze een grote fout: ze laad den hun fietsen uit de vrachtwagen op het moment dat een auto met officials passeerde. Voor de op hun rust ge stelde coureurs was de ronde even later ten einde. JEUGDT0ERN00I \TOOR de negende maal In successie organiseert Fcijenoord op 17, 18 en 19 mei het internationaal jeugd- toernooi. Als buitenlandse gasten wer den aangetrokken: Boldklubben 1963 (jeugdkampioen van Denemarken), FC Brugge (jeugdkampioen van België), Crystal Palace en Tottenham Hotspur, beide uit Engeland. Behahe Feijenoord nemen ook ADO, Ajax, Go Ahead en Sparta aan het toernooi deel. ACHT MINUTEN AAN de oever van de Guiaba. een rivier die door de Braziliaanse stad Porto Alegre stroomt, verrijst een gi gantisch stadion dat 130.000 toeschou wers kan herbergen. Het stadion wordt het allergrootste particuliere bezit in Latijns-Amerika. Sinds het begin van de bouw in 1962, zijn 1848 miljoen nieuwe cruz.eiros aan het project be steed. Het krijgt de hoogte van een ge bouw van zeven verdiepingen. Een net werk van trappen en tunnels zorgt ervoor dat het stadion in acht minuten ITYE trainer van het Amerikaanse bas- U ketbalteam, Pete Newell, wordt ge kweld door zorgen. Newell ziet steeds meer van zijn sterren verdwijnen naar profclubs. De olympische titel die reeds zevenmaal werd veroverd, komt hier door ernstig in het gedrang. Er is in Amerika vooral veel vraag naar de „reuzen" uit de ploeg van Newell. Zo tekende de 2,13 meter lange Elvin Hayes van de universileitskampioen Houston een vierjarig contract met een profclub. Het levert hem 400.000 dollar op. Ook ander spelers prefereren een hoog jaarsalaris boven een eventuele gouden medaille. De '3,17 meier lange en negentienjarige Lew Alcindor te kende eveneens een contract met een profclub. Hij is vooral bevreesd voor de represaillemaatregelen van zijn ras genoten, die zich uitspraken voor een boycot van de spelen TOTOWEDSTRIJDEN GVAVVolcndam DWS—Feijenoord Sittardia—DOS MVV—Telstar FC Twente—Go Ahead PSV—ADO Xerxes/DIICFortuna '54 SpartaNAC NEC—Ajax AZ '67—FC Den Bosch EHnkwUkSC Cambuur Hermes DVSWageningen De BaronieHelmond Sport EERSTE DIVISIE Holland Sport—FC VVV De VolewljckersEindhoven RBC—RCH Willem IIHeracles Haarlem—SVV Velox—Blauw Wit DFC—HVC TWEEDE DIVISIE HcerenveenZFC SC Gooiland—EDO LimburgiaZwolse Boys PEC—NOAD AGOVVRoda JC Fortuna VI.—Hilversum ExcelsiorVeendain SC DrenteDe Graafschap DUBBELGANGER HEN lorsgebouwde neger arriveerde *-• op het vliegveld van Quito (Kqua- dor). Hij was in een vrolijke stemming want hij ging een veertiendaagse va kantie tegemoet. Nietsvermoedend daal de hij de vliegtuigtrap af. Plotseling werd hij omringd door uitbundige meis jes, die bewonderend riepen: Cusstus Clay, het is Cussius Clay". Hoewel de man zijn onverwachte bewonderaars trachtte uit te leggen dat hij niet de bokser was, speelde hij daarna het spelletje mee en deelde grif handteke ningen uit. De toerist wilde echter on gestoord van zijn vakantie genieten en ging zijns weegs. Tot de journalis ten, gealarmeerd door de gebeurtenis sen op het vliegveld, hem ontdekten. De geplaagde vakantieganger kon hen er tenslotte van overtuigen, dat hij Bobby Jones was, afkomstig uit Dallas. AANKLACHT £EN drieëntwintigjarige Italiaanse schone heeft een aanklacht ingediend tegen Bruno Amaduzzi, manager van de wereldkampioen mlddcngewicbt boksen Nino Bcnvcnuti. De manager had twee pagina's uit haar paspoort gescheurd om de verhouding van zUn pupil met mejuffrouw Nadla Bcrtorello geheim tc houden. De pagina's, die nu in het bezit xUn van Amaduzzi, bevatten een Amerikaans visum, waardoor zU niet in staat was haar minnaar tot In Madison Square Garden, waar Bcnvcnuti onlangs een wedstrUd bokste, te volgen

Leidse Courant | 1968 | | pagina 13