Nederlands benzinefront SLIJTAGESLAG OP l Roekeloos rijden op de MOERDIJK BRUG moet aan banden gelegd worden passeren ZATERDAG 20 APRIL, 1968 DEN HAAG Op het Nederlandse benzinefront is de jaarlijkse slijtageslag Om de gunst van 1,9 miljoen welvaartsvaste auto mobilisten weer los gebarsten. De tankdivisies van de grote maatschappijen hebben zich onder dekking van een dichte prij zen- mist in beweging gezet, de reclamekanonnen zijn in stelling gebracht. Laat nou de klant maar komen. Nederlander houdt van F een gokje, wij geven hem de ruimte" Het eerste salvo werd afgevuurd door Esso, die zijn verkooppunten in de lage landen half maart reeds in diep ge heim had bevoorraad met kaartspel letjes voor de ouderen en 40.000 para pluutjes voor de kinderen. Als tegen prestatie pompte de onverwoestbare tijger een half miljoen prijzenswaar dige guldens in zijn actie, waarvan ruim 25000 cliënten kunnen profiteren. Esso had aanvankelijk eind maart pas van start willen gaanmaar kreeg via zijn informateurs het bericht doordat Big Brother Shell (3.000 verkoop punten) op het punt stcmd am de mo torische jongens van Jan de Witt ander een prijzenstortvloed van acht ton te bedelven. In allerijl werd de Esso-tijger van stal gehaald en de krantékölammen ingejaagd met de juichkreet „Leve de tijger". Dat ge beurde ap 21 maart, precies één dag, voordat de Shell zijn ,fiupli-kaart"- actie lanceerde. Zes dagen daarna kwam Mobil aan het front met de Indianenkreet „Altijd prijs". Een slimme uitdaging van deze kleine derde gezworene, die op zijn 365 verkooppunten de heilspotten tot aan de rand liet vullen met het slijk der aarde. Dat „Altijd prijs" sloeg op het feit, dat iedere klant in de komen de maanden tenminste twee cent rijker wordt aan het Mobilavontuur. Heeft hij meer geluk, dan haalt hij de dui zend gulden als een eenzame speld uit deze hooiberg van beloften. BP (duizend vërkooppunten) deed deze .keer niet mee. ea zette .na de eerste prijzenmoesson der concurrenten zijn anti-gokparaplu op; hiermee hoopt deze maatschappij zonder al te veel kleerscheuren uit de strijd te voor schijn te komen. „Wij geloven niet in zo'n defensieve politiek", zeggen de reclame-experts, „de handel in ben zine is kei- en keihard, de concurren tie is moordend en het produkt als produkt is vrijwel onverkoopbaar voor ons. Benzine heeft nu eenmaal te wei nig glamour, het is geen zeep, waar je in een televisiespot de raarste fratsen mee uit kunt halen. Smeer een mooie Y,rouw maar eens in met superbenzine en roep dan met gevoileerde stem „zachtheid heet. van nu af Boron". Man, dat kun je niet rnaken. Wij zijn dus wel aangewezen op de spelletjes, op de franje. Een Nederlander is een gokker van huis-uit, die maakt graag een om weg als er wat gratis te halen valt. Die prijzenoorlog heeft op hem dan ook een aanwijsbare psychologische invloed. Misschien vindt hij het allemaal onzin en is hij heilig van plan om zich door geen reclamefuik te laten vangen, maar op het moment, dat de hartelijke pompbediende hem zo'n mysterieus kaartje in de maag splitst, wordt hij toch razend nieuwsgierig. Dan wil hij wel degelijk, winnen. Hij gaat zijn kaartje vergelijken met dat van zijn collega's op kantoor, in de fabriek. Hij belt zijn vrienden en kennissen op om het ontbrekende deel te achterhalen. En ondertussen blijft hij dat ene ben- zinemerk op een bijna ontroerende wijze trouw. Hij zal bijvoorbeeld on derweg drie tankstations van andere maatschappijen rustig voorbij rijden, ofschoon hij donders goed weet, dat alle benzine uit één grote pot nat komt. Maar hij wil dat kaartje heb ben. Hij moet en hij zal winnen. Daar om zijn zulke acties al bij voorbaat geslaagd. Ze kosten de maatschappijen zo'n 5, 6 miljoen gulden, maar die sle pen ze er dubbel en dwars weer uit. Allëéti 'lfedit'^ai/ 'de spoeling1 wel erg dun geWordeh. Het aantal weifelaars en overlopers is nu eenmaal beperkt en het zit erin, dat je aan de ene kant een nieuwe klantenkring binnensleept, terwijl achter je ruff hetzelfde aantal naar de concurrent vlucht. Lege handen Toch ben je als grote maatschappij gedwongen om mee te doen aan die prijzenoorlog: er zit dit jaar naar schatting zo'n 3 miljai-d liter benzine in het verkoopvat en die verzuurt on herroepelijk, als je er niet vlak naast blijft zitten. Men schat, dat er alleen voor Pasen al zo'n 40.000 auto's ver kocht werden. Die hebben ook een tank en die zal toch echt eerst vol moeten, wil je weg kunnen rijden. Nou gaat het er alleen om, wie de eer te beurt valt om die tank te vullen. Blijf je rustig in het zonnetje zitten, dan kun je uiteindelijk met lege handen naar je eigen pomp lopen". Dubbel en dwars Een snelle steekproef bij een aantal tankstations onderstreept deze stelling daarna veelzeggend. De concessiehou ders betalen aan hun maatschappij voor de actie (tussen de 2 en 3 cent per prij zenkaartje), maar zij zijn ervan overtuigd, dat ze die investering er dubbel en dwars weer uithalen. „Zo'n actie", zegt één vanhen, „werkt als een sneeuwbal. In het begin merk je er weinig van, maar als het eerste prijsje aan de pomp is gevallen, dan stijgt de koorts onmiddellijk. Er is ook geen klant, die zegt: „Laat maar zitten, ik wil geen kaartje". Overigens is het effect van zo'n actie alleen merkbaar, zolang je op de trom slaat. Als straks de strijdbijl weer wordt begraven, houd je je nieuwe klanten met geen moge lijkheid vast". De benzinemaatschappijen, die niet deelnemen aan het periodieke lente offensief, vertrouwen op het oude ap peltje, dat ze voor de dorst der clien tèle gereserveerd hebben. Caltex (1900 verkooppunten), die druk bezig is met zijn naamsverandering het wordt straks Chevron Gulf (370 stations), Fina (600 stations) en Total (300 sta tions) bedelven hun vaste afnemers onder zegeltjes, bonnen, bouwstenen, vouwfietsen, opblaasbare boten en ca mera's. „Het zet weinig zoden aan onze oliedijk", geven ze zelf toe, „maar zulke presentjes kosten ons bijna niks. We spelen Sinterklaas via een contract met grote verzendhuizen en uiteindelijk be taalt de klant toch echt zijn eigen vouwboot. Daarin verschillen we dus niets van Sinterklaas". En wat de kosten van de prijzenactl® der drie maatschappijen betreft. Die 6 miljoen gulden lijken veel, maar ln feite scheelt het niet eens een slok op een borrel. Desgewenst rekent de Shell- expert voor u uit, dat het neerkomt op één tiende cent per liter. Bij Esso willen ze niet eens zover gaan en ko men ze niet verder dan een kosten- percentage van vijfhonderdste per liter. Het is gewoon een kwestie van prijzen pompen of verzuipen. LEO THURING. Alleen waaghalzen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een hoop schroot bleef er enkele weken geleden over van een pendelbusje met daarin vijf meisjes en één chauffeur. Tijdens een inhaalmanoeuvre haakte het achterste rechterspat- «cherm van het busje achter de bumper van de vrachtwagen, die werd ingehaald. Als een schar nierende deur klapte het busje tegen de voorkant van de vrachtwagen om vervolgens tussen de spij len van de Moerdijkbrug te worden vermorzeld. Zes doden werden aan de lijst van slachtoffers van het verkeer op de Moerdijkbrug toegevoegd De volgende dag was er geen reactie te bespeuren bij die duizenden chauffeurs, die over de Moerdijkbrug trokken. Die avond was de toestand „normaal". Vanaf uur trok de enorme massa grommende benzinemonsters van noord naar zuid. Zoals gewoonlijk baanden zij zich niets ontziend een weg. Geen meter wegdek werd de ander gegund, op geen enkel bord of streepverbod noch gebod werd gelet. Zelfs niet op: „Gij zult niet dodenSlechts een doel telde: zo vlug en zo snel mogelijk thuis zijn, waar het eten, vrouw, kinderen en de televisie wachtten Dood „Zij rijden alsof ze de duivel op hun hielen hebben, zo de dood in de armenBurgemeester drs. C. Vlak van Hooge en Lage Zwaluwe heeft een vijftien jaar lange ervaring met de chauffeurs op de Moerdijkbrug. „Elke dag", zegt hij, „zouden er tientallen van deze ongelukken op de brug kunnen ontstaan. Zij rijden als gekken. Alleen de vrachtwagenchauffeurs houden zich aan de snelheidsbeperking. Het fTros van de anderen besteedt geen aandacht aan borden, snelheidsbeperking noch witte streep". De politie kan bijna niets doen. Controle op de drukke uren is bijna onmogelijk. De radarwagen kunnen de mensen van de rijkspolitie zo tegen vijf uur rustig afsluiten. De auto en de radar hebben geen enkel nut. Het apparaat, dat overtreders van de snelheidsgrens plus tien procent registreert door een pieptoon, geeft één twee uur durende piep. Het aanhouden van auto's, die toch wel overduidelijk alle verkeerswetten tegelijk met voeten treden, -is wél mogelijk, maar levensgevaarlijk. De massa reageert traag. Kettingbotsingen, slippartijen en doden zouden het gevolg kunnen zijn van slechts één stopteken. In 1964 vielen op de Moerdijkbrug elf doden. Burgemeester Vlak diende in samenwerking met enkele rijkspolitiemannen bij de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat een verzoekschrift in waarin zij om drie verbeteringen van de verkeersveiligheid van de Moerdijkbrug vroegen: 1. verwijdering van de blokstrepen, die een rijbaan in twee stroken verdeelden; 2. een snelheidsbeperking: 3. verkeerslichten om het verkeer, als er op de brug iets gebeurde, onmiddellijk in goede banen te kunnen leiden. Geen verkeerslichten De minister gaf opmerkelijk snel aan twee van de drie vragen van de verzoekers gehoor. Te weten: verwijdering van de blokstrepen en 'n snelheidsbeperking tot zeventig kilometer. Verkeerslichten kwamen er niet. Verleden jaar werd het wegdek van de Moerdijkbrug verbreed, zodat men twee rijbanen van respectievelijk twee meter negentig en van twee meter zestig verkreeg. Breed genoeg klaarblijkelijk om weer ovor te gaan tot een verdeling van de rijbanen in vier stroken. Inhalen werd weer mogelijk. Tot op dat moment hadden de vrachtwagens op het midden van de rijbaan gereden. Passeren, vooral in de drukke uren, ging niet. Nu werden de vrachtwagenchauffeurs gedwongen meer naar rechts te gagn, voor zover hun vrees voor de stalen wand het toeliet. Die angst leidde en leidt er nog toe, dat vooral vrachtwagens niet zo ver als mogelijk rechts houden. Doorgaans rijden zij op de blokband. Inhalen is toegestaan, maar het passeren van zo'n vrachtwagen in de spitsuren is levensgevaarlijk, omdat dan de doorlopende witte streep op het midden van de weg moet worden overschreden. In de praktijk blijkt dan ook, dat op werkdagen tachtig procent van de gebruikers van de Moerdijkbrug in de drukke uren één Oe vangrail, die zal worden aangebracht wordt niet allerwegen toegejuicht. De rail maakt de weg smaller en za' de chauffeurs nog meer naar het midden drijven. Als de vier rijstroken gehandhaafd blijven zou, aldus de mening van insiders, de toestand alleen maar gevaar lijker worden. Gevaarlijker Weliswaar wordt het gevaar om tussen de stalen balken van de Moerdijkbrug beklemd te geraken minder, "manr daar staat de versmalling van de rijbaan tegenover. Het gevolg zou kunnen zijn: meer aanrijdingen, waar auto's elkaar schampen en vervolgens frontaal in botsing komen met het tegemoetkomend verkeer. Majoor Van Nijnatten van de rijkspolitie zegt: „Ik ben een nuchter politieman en ik ben tegen snelle reacties van de overheid op ongelukken. Dus tegen enkele snelle verbeteringen en daarna nietd meer. De Moerdijkbrug is niet zo gevaarlijk als bijvoorbeeld de dodenweg BredaTilburg en Breda - Roosendaal. Het ls nadat de zuidelijke oprit verbeterd werd sterk teruggelopen. Voor zulk soort verbeteringen, die goed overdacht z(jn, voel ik veel meer". Zware bekeuringen Het aantal doden op de Moerdijkbrug kan echter ook niet over het hoofd worden gezien. Er moet iets worden gedaan tegen het grote aantal verkeersovertredingen op de Moerdijkbrug. Controle en een groot aantal zware bekeuringen is het enige antwoord, dat een direct „Ze rij'den de dood in de armen" succes waarborgt. Controle, met radar niet doenlijk, ls mogelijk met de zeer moderne Trafflpaxauto van de rijkspolitie, die verkeersovertredingen op film vastlegt, met politiemannen, die simpelweg de nummers van do overtreders opschrijven. Daar tegenover staan de volgende bezwaren van de kant van de rijkspolitie. Om succes te waarborgen is een intensieve patrouille met de Trafflpaxwagens noodzakelijk. Do vraag is, aldus majoor Van Nijnatten, of de rentabiliteit van de zeer dure auto cr op deze wijze uitkomt! Het bezwaar tegen het Inzetten van politiemannen ls: we zitten niet rilk in onze mensen. In de pruktyk zul de automobilist, die vla zijn opgespoord, altijd ontkennen c hebben begaan. De rechter zal m in het gelijk stellen, muar toch Is het in zulke gevallen beter dat er twee politiemannen tegelijk optreden. Er is nog een bezwaar: de rijkspolitie vindt deze wijze van bekeuren niet zo sportlef icrbord wordt •cdlng i ces tal de politieman „Die zes miljoen lijkt veel maar in feite is het niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat"

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11