LENNAERT NIJGH de duiven zijn gelost Ontzild zand uit bodem Noordzee „WIJ LEVEN IN EEN HEERLIJKE TIJD, WIJ KUNNEN WEER MENS WORDEN Saai? Vergeet het maar! Tot over de oren in het werk zitten, dat is fijn HET ZOUTLOZE VISITEKAARTJE VAN BOS EN KALIS DB LETDSE COURANT HEEMSTEDE „Als je in je leven geen risico's durft te nemen kun je beter met warme sokken aan en een valhelm op in bed blijven liggen. Dan bestaat er een gerede kans dat je niets overkomt. Ik kan dat niet. Ik neem graag risico's. Ik had misschien wel coureur kunnen worden". Lennaert Nijgh kijkt peinzend en een beetje smalend uit het raam van zijn kamer in de prachtige witte villa van zijn ouders aan de Van Merlenlaan in Heemstede. Hij is dynamisch, energiek en levenslustig. Hij heeft medelijden met de mensen die zoals hij zegt om zes uur 's avonds hun werk met hun jas aan de kapstok hangen en die wachten op het moment dat ze 65 zijn en die dan een klokje krijgen dat niet loopt. Drieëntwintig jaar geleden werd hij in Haarlem geboren en reeds nu heeft hij zich ontwikkeld tot een van de beste tekstschrijvers voor liedjes, chansons en songs, die Neder land heeft. LENNAERT NIJGH risico durven nemen Lennaert Nijgh vertelt: „Het gaat my erg goed. Ik heb werk naar myn zin en wat wil je dan nog meer!" Toch heeft hy in zyn nog jonge leven al enkele grote teleurstellingen moeten verwerken. Toen hij zijn middelbare Bchooltyd („Vier jaar gymnasium en daarna h.b.s.-A Een ideale opleiding. Er zou zo'n soort school moeten be staan") achter de rug had, vertrok hy naar de filmacademie in Amster dam. „Ik ben er twee jaar geweest, maar het eindexamen heb ik om rede nen van zeer persoonlijke aard niet gedaan. Ik ben toen toch gaan filmen en dat had ik misschien beter niet kunnen doen. Film: „Oil!" Het werd een fiasco. Ik kan niet uit leggen waarom, maar ik heb er ken nel yk niet de nodige taaiheid en geest drift voor. Ik ben er toen ook voor een halve ton ingestonken. De film heeft namelijk geen cent opgebracht. Niet één. Helemaal niets. Nihil. Dat was een enorme zeeperd. Maar ik heb nooit veel om geld gegeven. En ik denk er dan ook maar niet meer aan terug. Het enige commentaar dat je er nu nog op zou kunnen geven is: „OU!" Ondanks deze tegenslag is Lennaert Nygh niet by de pakken neer gaan zit ten. De mislukking is voor hem meer een persoonhjk dan een financieel verlies geworden. „Ik heb het willen proberen, maar het ging niet", zegt hij. „Trouwens het zal hier in Nederland, met al dat geharrewar nooit gaan, als films maken niet op eenzelfde basis gebeurt als toneelspelen. Het moet een door de overheid volledig gesubsidieer de zaak worden, anders lukt het nooit. Er is talent genoeg, maar het komt er niet uit. Ook a' niet omdat er geen goodwill is by het Nederlandse publiek en bovendien omdat de concurrentie met het buitenland moordend is. „De Vyanden" van Hugo Claus was een aardige film, maar Amerika spuugt er jaarlijks zo'n 400 van dat soort de wereld in en wat wil dan nog?" Tekstschrijver Lennaert Nijgh heeft zyn filmavon- tuur de rug toegekeerd. De grote be kendheid die hij als tekstschryver van Boudewijn de Groot heeft gekregen, heeft hem een andere weg doen in slaan. „Voordat ik ging filmen had ik al teksten geschreven en dat ging lek ker. Ik heb het echter altijd beschouwd als een bijverdienste. Dat is het nu eigeniyk ook nog steeds. Ik maak nu de teksten voor Boudewijn, Liesbeth List, Lia Dorana en Adèle Bloemen- daal. Maar als dat het enige zou zyn, zou ik absoluut een kroegloper wor den. Ik moet tot over myn oren in het werk zitten, dan gaat het pas fyn. Ik heb twee dingen nodig om me fyn te voelen: tydgebrek en een soort dwang buis. Daarom ben ik begin van dit jaar ook begonnen als manager, (van Boudewijn de Groot, Rikkert Zuider- velt, Elly Nieman en Joost Uissl) en ik heb een theaterbureau opgericht!" Het is gevestigd bij Lennaert thuis, heeft de naam „Intertroubadour" en is het eerste kleinkunstenaarstheater- bureau in Nederland. „Tot nu toe heeft nog niemand zich speciaal met dit genre beziggehouden", vertelt Lennaert Nijgh. „Er zijn in Nederland zo'n 700 theaterbureaus, maar die verschillen hemelsbreed met dat van my. Iedere dag als er een nieuw orkestje wordt opgericht komt er ook een theater bureau bij en dat geeft natuurlyk een geweldige rotzooi. Myn bureau is an ders van opzet. Ik breng alleen zuivere, goede kleinkunst. Voor iedereen. Dat niemand er zich eerder mee bezigge houden heeft komt gewoon, omdat ze dachten dat je er nog geen broek aan je gat mee kon verdienen. Dat kan wel. als je het maar doet op een commer ciële basis. Idealisme is leuk, maar Je verdient er geen Jroog brood mee Trouwens ik ben nog steeds idealist Of is het opbouwen van een behoor lijke zaak soms geen idealisme?" Heerlijke tijd Lennaert N'Ugh is een jongeman, die de zaken reëel bekykt. Hy weet wat hy doet en hij bekykt de dingen om zich heen met een kritische blik. Hy zegt geen aanhanger van partyen, systemen of richtingen te zyn, maar hy volgt alle ontwikkelingen met grote nauw keurigheid. Hy zegt: „Wy leven in een heerlijke tijd Een soort „renais sance". Alleen gaat alles nu veel snel ler dan enige eeuwen geleden. Kyk, het tydperk van de Beatles heeft een grote omwenteling teweeg ge- TEKSTSCHRIJVER EN LEIDER THEATERBUREAU bracht. De zwartgeklede. Sartrelezende jazzspelende, atoombange vyftiger ja ren zijn erdoor veranderd, en verdre ven. We leven nu weer in een tijd waarin we ons willen uitwerken onder de drang van de bangheid. De stuip trekkingen van de stervende oude tyd zijn steeds duideiyker aan het worden We kunnen weer mens worden met de benodigde en de noodzakeUjke arrogan tie. Dat ligt mij erg goed. De ben zelf bewust en geneigd tot hooghartigheid." Deze laatste twee kenmerken doen Lennaert Nygh veel verschillen van zijn grote vriend Boudewyn de Groot. Hij zegt: „Boudewyn is introvert, in zichzelf gekeerd en melancholisch in de oude betekenis van het woord. As trologisch is hij een stier en daar lykt hij ook veel op. Hy heeft een neiging tot argwaan en voorzichtigheid. Artis tiek is hy meer een auteur dan een artiest. De dorst naar applaus ligt hem niet. Hij maakt ook veel liever gram mofoonplaten, dan dat hij optreedt voor een zaal. Daarom zijn zijn platen ook artistiek zo byzonder goed. Maar dat wil niet zeggen, dat het niet nog beter kan. Je moet blijven verbeteren, bhj- ven evolueren en biyven groeien. An ders is het afgelopen". Italië en katten Lennaert Nygh heeft het dus druk. Een onderhoud met hem wordt her- haaldeiyk onderbroken door telefoon gesprekken. Lennaert heeft voorlopig dan ook nog maar één ideaal: zijn zaak „Intertroubadour" zo snel moge lijk zo groot mogelijk maken. Voor de rest zyn er nog maar weinig dingen waar hy warm voor kan lopen. „Op de eerste plaats voor myn, ja hoe zeg Je dat hè, vriendin of verloofde. Toch zijn er op korte termyn nog geen trouwplannen, alhoewel lk geen solist ben. Het vrygezellenbestaan heeft me altyd problemen opgeleverd", vertelt hy. „Verder ben ik weg van Italië. Dat is een heerlf'c land. Ten derde myn eigen Haarlem hè, de fynste stad die er in Nederland is en tenslotte ben Ik kapot van katten. Heeriyke beesten Katten worden door my dan oolf overal en onmiddellijk bevrejen". HANS VAN REIJSEN De duiven zyn gelost te Roosendaal om 8.15 uurDergelijke berich ten zijn in het weekend gedurende de zomermaanden regelmatig via onze radio te beluisteren. Als bet ln Ne derland, België, Frankryk en Duits land goed weer is, (geen regen en vooral geen mist), worden in 4 minu ten alle lossingsberichten van de op die dag te houden postduivenwed- vluchten voor ons opgesomd. Enige dagen later staan wat uitslagen van deze vluchten in de krant. Een en an der wekt de indruk, dat de postdui vensport een vrij saaie sport is, waar weinig werk en tijd mee zyn gemoeid. Niets is echter minder waar; de or ganisatie van de concoursen vereist een groot aantal mensen, die voor en tijdens het vliegseizoen vele werk zaamheden verrichten. Ook de dui- venhouders besteden het grootste ge deelte, om niet te zeggen al hun vrije tijd aan hun sport. Om het houden van de wedvluchten mogelijk te maken, worden in de win- (Van een onzer verslaggevers) Na de tweede wereldoorlog heeft de ontwikkeling van de bagger techniek een grote vlucht ge nomen, Twintig jaar geleden trok men verbaasd en wantrou wend de wenkbrauwen op, toen er stemmen opgingen een zand zuiger van 1500 m3 inhoud te gaan bouwen. Nu worden mil joenen guldens geïnvesteerd in projecten, waarbij miljoenen ku bieke meters zand worden ver plaatst om Nederland aan de toekomst te kunnen laten bou wen. De automatische revolutie is de deur van de baggerwereld niet voorbij gegaan. De zand zuigers van 1968 worden gerang schikt onder het hoofdstuk „drij vende fabrieken" die ineens 9000 m3 zand kunnen verplaatsen. Deskundigen buigen zich over de te kentafels om aan de hand van bereke ningen hei maximale profijt uit een pro ject te halen. Wordt wekeiyks op elke kubieke meter kostbaar zand één cent gewonnen, dan betekent het dat, zoals dit jaar 22 kilometer bulten de kust van Hoek van Holland gaat gebeuren, op 350.000 m3 zand per week 3500 gulden word' verdiend. En de drijvende zand- zulgfabrieken zullen in 2' j jaar 70 mil joen ra3 zand moeten verplaatsen om Rotterdam bereikbaar te maken voor de mammoettankers. De image van de baggerwereld is hard aan het veranderen Er worden geschool de, technisch bekwame arbeiders ge vraagd die op de zandzuigers overweg kunnen met vernuftige machine». De man met smurrie laarzen en vuile overal en met smerige handen ia verdwenen De man, gestoken ln een kraakhelder termaanden onder meer vele zaken geregeld. Allereerst moet het vlucht- programma voor het komend seizoen worden vastgesteld. Hierin worden de plaatsen vermeld, van waaruit en op welke data de duiven zullen worden gelost. Hierbij moet met verschillende factoren rekening worden gehouden. De organisatie, waarbij de meeste postdulvenhoudersverenlgingen zijn aangesloten, de N.P.O., stelt 'n vlucht- programma op met meerdere lossings stations op 1 datum, waaruit de onder afdelingen hun keus kunnen maken. Aan de hand van dit keuzeprogramma wordt dus het definitieve programma bepaald. Hierbij moet ten eerste reke ning worden gehouden met de wens <eni van de betrokken duivenhouders, voorts met de mogelijkheid om geza menlijk met naburige afdelingen de duiven naar de lossingsplaatsen te vervoeren. Dit laatste drukt de on kosten. waardoor dus goedkopere vrachtprijzen in rekening kunnen worden gebracht. In Noord-Holland wordt de kortste vlucht, die meetelt voor de kampioen schappen enz. meestal vanaf Breda of Roosendaal gehouden, de langste vlucht vanaf Bordeaux (Pr.). De lan- ge-a f standvluchten („fond vluchten") worden in nationaal verband gehou den. Omdat, evenals alle atleten, de duiven korte vluchten beginnen, en de te vliegen afstand langzamerhand wordt opgevoerd, moet het vluchtpro- gramma zijn aangepast aan data en afstanden van de rondvluchten. Het vervoer van de duiven gebeurde vroeger per trein, in een soort over gangsperiode gedeeltelijk per auto, gedeelteiyk per trein, thans worden praktisch in geheel Nederland de dui ven vervoerd met speciale dulvenwa- overhemd is er voor in de plaats ge komen. De kapitein van de dryvende fabrieken kon het gehele zandzulgpro- cédé overzien op de panelen ln de stuurhut. De duwboten zijn met een lengte van 86 meter de grootste in Europa en wor den gebruikt voor het Noordzeeproject. 8 tot 20 kilometer buiten de kust van Umuldeo. Elk heeft een inhoud van 1800 m3 zand. Een grondzuiger perst bet zand vla een leiding naar een complex met spoel- en ïndikinstallatle» Hier wordt het grootste deel van bet zand van zeewater ont daan. De installaties zijn ontworpen gens, containers genoemd, waarin al les aanwezig is om het verblijf van de duiven in deze wagens zo aangenaam mogelijk te maken. Er ls een speciale dAnkwatervoorziening, airconditioning, en een speciale Inrichting, die het mogelijk maakt ln enkele seconden alle duiven tegelijk te lossen, zonder dat dit aanleiding geeft tot veronge lukken van duiven door botsingen enz. De wintermaanden worden gebruikt, om de wagens grondig na te zien, schoon te maken en eventuele gebre ken en defecten te herstellen. De afstanden tussen lossingsplaatsen en de diverse hokken dienen nauw keurig te worden bepaald, omdat an ders geen eerlijke uitslag van de con coursen ls te berekenen. Met behulp van coördinatenboeken, samengesteld door ingenieurs en landmeters van de Rijksdriehoekmeting en Topografische Dienst is het betrekkelijk eenvoudig, om de afstand van plaats tot plaats te berekenen. Omdat in de duiven sport niet kun worden volstaan met deze plaatselijke afstand, wordt de berekening nog geperfectioneerd door voor alle dulvenliokken de coördina ten te bepalen, waarna tot op de me ter nauwkeurig alle afstanden kunnen worden berekend. Het feit. dat ook de aankomst van de duiven tot op de seconde nauwkeurig wordt vastge steld, waarborgt een correcte uitslag van de wedvluchten. De rekenaar zorgt voor de uitslagen van de wedvluchten. HU wordt voor de aanvang van het vliegseizoen be noemd, meestal voor meerdere jaren en van hem wordt verwacht, dat hU zo spoedig mogeiyk de uitslag gereed heeft, zo veel mogelijk controle op de ingeleverde gegevens uitoefent en uiteraard ao weinig mogelUk fouten maakt. De verenigingsfunctionarissen hebben tot taak de belangen van de leden van hun vereniging te behartigen. Eerst by het inmanden voor de vlucht van de duiven, later na de vlucht bij het vaststellen van de door de duiven gemaakte tijden. Het feit, dat fouten op dit gebied gemaakt oorzaak kun nen zUn van fouten in de uitslag of diskwalificatie van de declnemer(s), benadrukt de noodzaak, dot de ver enigingen hier tijdig aandacht aan schenken en trachten de juiste man op de juiste plaats te krijgen, wat door de reseurch-af deling van Bos en Kalis Het ontzilte zeezand wordt met de duwboten naar de hoofdstad vervoerd waar de ingedikte massa door bakken- zuigers wordt opgecogen en na een laatste spoelbehandeling met gewoon kanaalwater op de plaats van bestem ming wordt gespoten. Ontzilting van het water ls noodzakelijk, omdat het zoute water in 't zand, wan neer dit opgespoten wordt, de grond zou verzitten. Verzllting van de grond be tekent een groot gevaar voor de om ringende tuinbouw- ep landbouwgron den. Boa en Kalis levert hiermee een primeur op het gebied van ontzilting meestal met wat passen en meten wel lukt. Welke rol speelt de postduivenhouder in dit alles? Hij is in zeker opzicht te vergelijken met de trainer/ploegleider in andere takken van sport. Het is in de duiven- sportwereld een bekend feit, dat als er ook maar iets aan de verzorging mankeert, de beste duiven niet in staat zijn redelijk goede resultaten op de wedvluchten te boeken. De serieuze postduivenhouder moet, wil hij wat bereiken op dit gebied, op zijn minst voldoen aan de vol gende voorwaarden: Hij dient te beschikken over een goed hok. Een hok, waarop de duiven zich thuis voelen, goed droog en goed te ventileren. Hij moet het gehele jaar door zijn duiven op de juiste manier verzor gen, dat wil zeggen aangepast aan de omstandigheden. Een grondregel hiervoor ls: niet vliegen en niet kweken weinig arbeid verrichten weinig eten. Veel werkelijk goede duiven komen nooit tot enige pres tatie doordat ze te vet zijn. Voorts zijn goede duiven onontbeer lijk voor goede prestaties. Het lezen van vakboeken en tijdschriften, studie van de gedragingen van de duiven op het hok, trainen van de duiven, het zijn allemaal puntjes die op de i gezet kunnen worden, nodig om de top in de duivensport te kunnen Wat krijgt de duivenhouder ln ruil voor al zyn moeite? Onder meer: volop spanning vóór en tydens de aankomst van de duiven. Elke vlucht weer Is het „zenuw slopend" afwachten of de eigen dui ven vóór die van de concurrentie het hok zullen bereiken. Volop gezellig heid tydens vergaderingen en ten toonstellingen, bij het inmanden van de duiven en bij het vergelijken van de tijden na de vlucht, waar hy vele sportvrienden ontmoet. En voor sommigen aan het eind van het seizoen: de bekroning van al hun inspanningen in de vorm van de ge wonnen kampioenschappen en prijzen 1 naar de op te hogen gebieden te van zand. De installaties kosten 't bag gerbedrijf een investering van bUna 50 miljoen gulden. Toch zal de kostprijs van een kubieke meter zand niet dras tisch worden omhoog geschroefd. Boe en Kaus. een van de grootste bag germaatachappUen in Nederland, neemt ook deel ln het project van de Euro poort, het graven van een geul voor de komst van de mammoettankers- Tweeën twintig kilometer bulten de kust van Hoek van Holland zul de nu bij Gusto ln Schiedam ln aanbouw zynde sleep - zuiger „Pruis der Nederlanden" samen met een tweede zuiger wekeiyks 360 000 m3 zond moeten gaan winnen om Rot terdam zijn mammoettankers te gun nen De Prins der Nederlanden wordt de grootste sleepzulger ter wereld: een laadruimte van 9000 m3 zond (1300 vrachtwagens met een laadvermogen van 7 kubieke meter) Het schip u 136 meter lang. 22 meter breed met een diepgang (geladen) van 9 meter. Kosten 33 miljoen gulden, l mei zal deze reus ondei de zuiger» in dienst worden ge ilet zand. afkomstig van de Noordzeebodem wordt in hakken gespoten om worden vervoerd.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9