Radio Eerste nationale sporttest %£eidóeSoti#o/iit □Dupli-kaaol Vanavond via Nederland II: Iedereen kan deelnemen NSF wil Nederland meer laten bewegen Mercouri vecht voor vrij Griekenland Klacht van NTS tegen ochtendblad Overzichts expositie M. C. Escher programma t'AGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 APRIL 1968 De moeilijke tekstverklaring EEN opmerking die maar weinig onder wijskrachten verwonderen zal, wordt er gemaakt in het eindverslag van de tommissie die vorig jaar belast was met bet afnemen van de staatsexamens mid delbaar en voorbereidend hoger onder- Vijs. Dat zijn de examens waaraan men Jich moet onderwerpen om het diploma gymnasium danwel h.b.s. te behalen zon der onderwijs te volgen aan een school die het recht heeft zelf eindexamens on- per overheidstoezicht af te nemen. De opmerking in kwestie heeft betrek king op de geleverde prestaties voor het Vak Nederlands: één derde van de kandi daten voor het staatsdiploma gymnasium behaalde hiervoor onvoldoende; aangeno men mag worden dat in de sector h.b.s. resultaten ook niet zo waren, als de eerbied voor de moedertaal vergt. In het bijzonder bij het onderdeel „schriftelijke tekstbehandeling" kwamen er vaak on dermaatse prestaties uit de bus. Deze ervaring strookt met de resulta ten die in het algemeen op de gymnasia, ^ycea en h.b.s.-sen tijdens de eindexa mens worden geboekt; ook daar moeten opstel en mondeling examen veelal goed maken, wat bij 't onderdeel „tekstsamen- fatting" werd verspeeld. Vergissen we ons niet, dan kan het resultaat dat dit jaar uit de bus dreigt te komen, ander maal teleurstellend zijn. IN zo'n situtatie is het logisch dat men naar de oorzaken gaat zoeken, fnkele oorzaken zijn snel gevonden: het onderwijs in de moedertaal komt bij het voortgezet onderwijs nog altijd niet vol doende aan zijn trekken; dit onderwijs de moedertaal wordt nog te veel toe gespitst op grammaticale weetjes en op zaken waaraan men meent dat ze nodig fijn bij het leren van vreemde talen. Een andere oorzaak moet wel zijn, dat •en kunde als die van tekstbegrip en het vermogen om een tekst goed samen te fatten en in eigen woorden duidelijk weer ie geven een nog altijd betrekkelijk jonge loot aan het vak Nederlands is. Lang niet alle onderwijskrachten zijn er voldoende in geschoold. Eveneens kan nadelig werken, dat de dwingende kracht van de taal waarmee communicatiemedia spreken lang niet al tijd de beste voorbeelden geeft van een goede samenvatting van hoofdzaken in een verantwoord taalgebruik, terwijl de jonge mensen toch juist met de arbeid van deze communicatiemedia zo veelvul dig geconfronteerd worden. MAAR dan blijft er nog een andere oorzaak mogelijk, die de deskundi gen zeker niet over het hoofd mogen zien. Weten degenen die de examenstof sa menstellen wel de juiste weg, die er op het gebied van tekstbegrip en tekstsa menvatting moet worden bewandeld. Al diverse malen werden er opgaven aan geboden, waarvan in alle redelijkheid getwijfeld mag worden of ze de meest geschikte zijn voor de jonge mensen aan wie ze worden voorgelegd.We vinden het zeker goed dat er niet te laag gemikt wordt wanneer het aankomt op de in houdelijke kant van het stuk, maar het moet een brok tekst blijven waarmee vruchtbaar gewerkt kan worden in de zin zoals voor het examen in dit onderdeel bedoeld is. Natuurlijk zijn er jongemensen die on danks de grote handicap die de tekst hen bezorgd tot goede, soms zelfs tot ver rassend goede resultaten komen. Maar een examenstuk op het niveau van gym nasium en h.b.s. moet gegeven worden in overeenstemming met de capaciteiten van leerlingen met een behoorlijk niveau, niet met de bedoeling om de sterklasse te kunnen ontdekken. Het merkwaardige is dat bij verschillen de onderdelen van de examenstof voor het voortgezet onderwijs men blijkens de feiten op het goede pad is dan wel dit goede pad in de juiste richting zoekt, 'dubbel jammer dat zulks niet het geval is bij een belangrijk onderdeel van het examen Nederlands. Er zouden heel wat afgestudeerde intellectuelen falen voor de opgave die onze abituriënten terzake van tekstbehandeling pleegt voorgelegd te worden. Ballerina Andree Howard overleden LONDEN (AP) Miss Andree Howard, Internationaal bekend vanwege haar Choreografie en haar danskunst, is de af- afgclopen nacht dood in haar huis in Londen gevonden Zij werd 57 jaar oud. De politie heeft bekendgemaakt dat de dood waarschijnijlk is ingetreden door een overmatig gebruik van verdovende Aiiddelen. Miss Howard verscheen achter in de jaren 20 op het toneel in Londen. In 1933 danste zij in Monte Carlo en in 1939 ging Sj naar New York als solodanseres en loreografe. i In 1962 en 1963 regisseerde zij het Turkse ballet in Ankara en ontwierp zij nieuwe kostuums voor de hernieuwde uit voering van de ..schone slaapster1 ADVERTENTIE Die slag is aan u. Me). M. Baudewijns uit Luljksgestel Prijswinnaar van f 25.- in liet boeiende Shell Dupll- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. (Van onze radio- e .-redactie) verking met de Nederlandse Sport-Federatic brengt de AVRO-tele- vlsie vanavond van 21.05 tot 22.00 uur via Nederland 2 de eerste Nationale Sporttest op het scherm. Evenals de Nationale Rijtest is de Sporttest gepro duceerd overeenkomstig een Ameri kaanse CBS-produktie: the National Sports and Physical Fitness Test. Het principe van de Nationale Sporttest is ook gelijk aan dat van de Rijtest. De kijkers krijgen een aantal vragen voor gelegd, waarbij een goed antwoord met punten gehonoreerd wordt. Het woord sport dient in dit geval in de ruimste betekenis van het woord ge ïnterpreteerd te worden. Het pro gramma zal zich namelijk niet alleen richten tot de fervente sportbeoefena ren en/of -aanhangers, maar beoogt met zijn vragen ten aanzien van sport- kennis, lichamelijke conditie, feitelijke waarneming en opinievorming in sportproblemen, een breder publiek te bereiken. Het belang van deze uitzending is, dat door een bepaalde vraagstelling de kijkers bewust gemaakt worden van onjuiste meningen ten aanzien van li chamelijke conditie. Bovendien zal men attent gemaakt worden op de mo gelijkheden, die het lichamelijk welzijn kunnen bevorderen Sinds jaar en dag wordt, met name door de NSF, ern stig gestreeft om te komen tot een be ter begrip van het belang van een goe de lichamelijke conditie voor jong en oud. In dit kader biedt de Nationale Sporttest de gelegenheid om juiste voorlichting te verstrekken. Door het bureau Intomart te Hilversum werd 'n representatieve steekproef in Neder land gehouden met betrekking tot ten aantal belangrijke zaken, verband hou dend met de sport en lichamelijke ont wikkeling. Enige resultaten en conclu sies van deze enquête zijn in deze uit zending opgenomen Bij de vervaardiging van deze produk- tie heeft het tv-team grote medewer king mogen ondervinden van vele in stanties, instellingen en particulieren. De samenstelling van de Nationale Sporttest is in handen van de heren drs. H. Valken, N. G. Vlot en L. de Wolff namens de NSF en de heren K. Verhoeff en B. Bremer namens de AVRO. Het camerawerk is van Fred Mekenkamp en het programma zal worden gepresenteerd door Koen Ver hoeff en Jaap van der Zwan. De regie wordt gevoerd door Bob Bremer. Voor het gemak van de lezer, die aan de sporttest wil deelnemen, hier een afdruk van het testformulier. Hoe, ivaar en wat er ingevuld moet worden, valt vanavond via Nederland II te zien en te horen. Trim "-actie start in Sporttest Concertgeb. Ork. i in W.-Duitsland (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM Ir. aansluiting op poneert te Maastricht op 20 april Achtereenvolgens bezoekt het Concert gebouworkest Vlersen (cultuurcentrum voor Mönchengladbach en omgeving), Büsseldorf, Karlsruhe, Stuttgart, Mün- <Jien, Neurenberg en Frankfurt-Hoechst. De concerten staan alle onder leiding van Bernard Haitink Aan het concert tfe Vlersen verleent Elly Ameling solis tische medewerking in de Vierde sym fonie van Mahler. In Neurenberg en Frankfurt-Hoechst brengen Herman Krebbers en Tibor de Machula het dubbelconcert van Brahms ten gehore. j Studieweekends •voor pantomime (Van onze kunstredactie) J AMSTERDAM De Mimische Werk gemeenschap van de Stichting Neder landse Pantomime gaat de komende we ten een grote reeks activiteiten ontplooi- Het weekend 27-28 april worden studie dagen gehouden onder het motto „mani pulatie"; 11-12 mei onder het motto .^metamorfose" en 18-19 mei in Joppe bij Deventer wederom een mimeweek- ^nd onder de titel „verkenning van de guimte". Voorts zal op 24 april a.s. in Amsterdam worden gestard met een woensdagavondcursus „klassieke panto- ihime". Zowel de weekend als de woens dagavondreeks zullen worden gehouden in de studio's van de Stichting Neder landse Pantomime, Haarlemmerhouttui nen in Amsterdam. Concours „Muziek van onze tijd" (Vqn onze kunstredactie) UTRECHT Van 20 tot en met 26 april heeft in Utrecht het internationale concours voor vertolkers van „Muziek van Onze TUd" plaats. Dit concours wordt gehouden onder auspiciën van de stichting Gaudeamus. Er zf|n tot nu toe 57 deelnemers uit 13 verschillende lan den aangemeld. De eerste ronde van het concours vindt plaats op 20, 22 en 23 april in het Utrechts Conservatorium. De Jury, be staande uit Johan van den Boogert (Ned.), Georges Caraël (België), prof. dr. Sieg fried Goelich (Duitsland), André Laporte (België) en Karl-Erik Wein (Zweden) be slist dan of de deelnemers tot de tweede ronde zullen worden toegelaten. De twee de ronde vindt plaats op 24 april, even eens in het Utrechts Conservatorium. De derde en laatste ronde is in het Gebouw- voor Kunsten en Wetenschappen op don derdag 25 april. Het concours wordt af gesloten met het slotconcert op vrijdag 26 april. Dit concert wordt opgenomen door de AVRO. De stichting Gaudeamus er t.a.t. een LP van uitbrengen. (Van o (Van onze radio- en t.v.-redactie) DEN HAAG De NTS heeft via de advocaat mr. J. van Santbrink te Den Haag een klacht ingediend bij „De Te legraaf", omdat dit blad in een hoofd redactioneel commentaar op 12 april jl. „de leidende figuren in de NTS en vooral de samenstellers van het pro gramma Monitor" gebrek aan fatsoen heeft verweten, daar zij in de uitzen ding van Monitor op 7 april de front pagina van het Engelse zondagsblad „Sunday Times" van diezelfde 7e april op het scherm hadden gebracht, waarop een foto voorkwam met betrek king tot de moord van ds. Martin Lu ther King. De NTS had volgens het ochtendblad behoren te weten, dat de rechten op die foto voor Nederland twee dagen te voren door Time-Life aan „De Tele graaf" waren afgestaan. Zonder dat de redactie van de NTS op de aan deze instelling gerichte brief van 9 april werd afgewacht, schreef het blad op 12 april in zijn kolommen, dat de lei dende figuren in de NTS en de samen stellers van het programma Monitor „in hun afkeer van „De Telegraaf" zo ver gaan, dat zij zonder gewetens bezwaar van De Telegraaf stelen als zij een foto dringen nodig hebben" De NTS heeft met name tegen de laatste zinsnede stelling genomen en daarvan onder voorbehoud van rechten rectifi catie geëist. In de Londense luchthaven werd de Griekse bannelinge de junta heeft lemuseum wordt van 8 juni tot 21 juli I haar van haar nationaliteit beroofd in de tijd van het Holland Festival j verwelkomd met ballontjes en spandoe- ,-en overzichtstentoonstelling gehouden ken, waarop onder meer te lezen stond van het werk van de bekende Ncderland- „Bevrijd Griekenland". se graficus M. C. Escher. Deze tentoon- I Van zichzelf heeft Melinda Mercouri stelling, die de naam „De werelden ^respondent) I gezegd: „Ik ben zo Grieks dat ik een v»n M. C. Escher" zal dragen, wordt iekse ac- Griekse steen ben" '/e wil haar vcrbe* gehouden ter gelegenheid van diens ze- zonda* ten strlid tegen de mllltaire >unta door" ventlgste verjaardag. 7»lten t/it Hi» Hiv9t» oncplpttprrip J3nu- flood fout CU (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De Nederlandse Sport Federatie zal ln nauwe samen werking met vele organisaties een ak- tie „sport voor iedereen" organiseren. Deze actie zal de naam „Trim" dra gen. Trim is het woord, dat in Noor wegen en Zweden voor soortgelijke ac tiviteiten wordt gebruikt en in sport kringen de betekenis heeft van „bij- Het doel van de actie is: meer licha melijke beweging voor het Nederland se volk. Voor zeer velen veroorzaakt het huidige levenspatroon een gebrek aan beweging. Voldoende beweging resulteert in een gevoel van frisheid. Iedereen moet daarom in staat wor den gesteld om aan eenvoudige spor tieve activiteiten deel te nemen. Dit kan zowel individueel als in groeps verband geschieden zonder de nood zaak in een sportvereniging te zijn ge organiseerd. Er wordt niet gestreefd naar grote prestaties, want de regel matige beoefening is de hoofdzaak. Vanavond zendt de AVRO in samen werking met de N.S.F. op Nederland- 2 de nationalei sporttest uit. In deze tv-uitzending 4%ordt de „Trim-actie" .aangekondigd. Wie aan de actie deelneemt moet in het bezit zijn van het Trimboekje. Van vele activiteiten kunnen de deelnemers zelf in het boekje aantekeningen ma ken. Andere zullen afgetekend moeten worden door de organisator of leider van de activiteiten. De boekjes worden gratis verstrekt. Wil men echter het boekje af laten te kenen. dan betaalt men f 1,50. Hier bij zijn de kosten van het verstrekken van het speldje inbegrepen. Iedere deelnemer kan na drie maanden opnieuw beginnen. Op de uit te reiken speldjes zal het aantal keren staan, dat men heeft deelgenomen. Ook is het mogelijk het Trim-vaardigheids diploma te halen. Tot de plaatsen waar met de actie zaterdag wordt gestart behoren Am sterdam, Apeldoorn, Breda, Delft, Den Helder, Enschede, 's-Gravenhage, Hengelo, Leiden, Maastricht, Michielsgestel, Opmeer, Oss, Scheve- ningen, Sittard, Tegelen, Venlo Zaandam. Verder inlichtingen strekt de Ned. Sport Federatie, Burg meester Van Karnebeeklaan 6, 's-Gra venhage. EDERLAND I (STER- reclameuitzendingen om 18.55, 19.03. 19.56, 20.16) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV: 19.06 uur: Pick-up, platen- programma NTS: 20.00 uur: Journaal NCRV- 20.20 uur: Hier en nu, actualiteitenrubriek 20.45 uur: De gevangene, tv-serie (kleurentelevisie) 21.35 uur: Farce majeure, cabaret 21.55 uur: Europa - Toekomst, documentaire (kleurentelevisie) 22.40 uur: Utrechts Byzantijns koor NTS: 22.50 uur: Tweede journaal. NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen om 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Weekjournaai voor geh oorgestoorden 19.25 uur: Open oog, signalerings programma 20.00 uur: Journaal AVRO: 20.20 uur: Peyton Place, tv-serie 21.05 uur: Nationale Sporttest 22.00 uur: Televizier. actualiteitenrubriek NTS: 22.20 uur: Tweede jourrnaal. Televisie morgen NEOERLAND I TELEAC: 13.30 uur: Problemen van het brugjaar 14.00 uur: Mens in de ruimte 14.30 uur: Russische les VARA 16.00 uur: Nieuws in het kort 16.01 uur: Dagje ouder, bejaardenprogramma 17.00 uur: Ja zuster - nee zuster, "~nERLAND II NTS: 16.00 uur: Eurovisie - zwem- toernooi. HILVËRSUM NCRV: 21.00—22.00 uur: Kierkegaard, luisterspel TROS: 22.40—23.55 uur: All-in, amusements programma. HILVERSUM II VARA: 21.00—22.20 uur: Het Radio Kamerorkest 22.55—23.55 uur: Prettig weekend, platenkeus. HILVERSUM I: 7.00. 7.30. 8.00. 8.30. 12.30, 18.30, 22.30, 23.55. HILVERSUM II: 7.00 8.00. 11.00. 13.00, 16.00. 18.00, 19.30, 22.30, 23.55.1 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00. VRIJDAG HILVERSUM I (402 m) NCRV: !8. Kerkorgelconcert: klassieke en moderne mi ziek. 18.30 Nieuws en weerpraatje. 18.46 A tualltelten. 19.00 Lichte grammofoonmuzU voor de tieners. 19.40 Wereldpanorama. 19. Uit: licht muziekprogramma. 21.00 Klerk gaard, hoorspel. TROS: 22.00 Met ancle woorden: maandelijkse opinierubriek. 22. Nieuws. 22.40 All ln: gevarieerd progran ma. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) Nieuws. 18. _l Berlchtei het Gereformeerd Politiek Spreker: dr. A. J. Verbrugh, alg. id. 18.30 Hee. Wat een „Nationaal Programma" is, weten we nu onderhand wel. Of liever: weten we nog steeds niet. Het behoort tot de grote geheimenissen van Hil versum waarom deze programma's de lucht ingaan en wie ervoor verant woordelijk is. Gisteravond liet de NTS de jeugdige teeveekjjkers delen in de schaarse feestvreugde rond de geboorte van het prinsje. En dat geschiedde dan door alle bekende figuren uit alle bekende kinderprogramma's te laten opdraven, en het geheel te overgieten met een forse dosis confetti. En gefeest dat we hebben! En 'n plezier! Maar de kinderen zullen er wel het verwachte genoegen aan hebben be leefd. Dan was het toneelstuk „Terug naar Warschau" beter te genieten, althans wat de vertolking van de hoofdrol door Loudi Nijhoff betreft. We kregen de indruk dat Jan Staal de rol speciaal voor haar had geschreven, zó trefzeker en vaak ontroerend was haar spel. „Terug naar Warschau" zou men kun nen betitelen als stammend uit de „Heijermans"-school; het zou nergens anders dan in Nederland geschreven kunnen zijn. Traditioneel en ijzersterk van opzet maar qua karaktertekening o.i. te schematisch. Brandpunt was weer geweldig. Wc hadden vaak over bisschop Helder Ca- mara gelezen, de ontmoeting met deze overrompelende man was een belevenis van de eerste orde. Deze liefdevolle een ander woord doet hem tekort revolutionair werd deskundig aan het praten gebracht door Ad Langebent en buitenlandspecialist Henk Neuman. En de uitspraken van de bisschop logen er niet om: „Ik durf de jongeren niet het gebruik van geweld te verbieden. Ikzelf gebruik dat geweld niet, maar bewonder de moed van degenen die zich met geweld willen bevrijden". Bisschop Camara simpele toog en houten blsschopskruis bewoont een driekamerflatje. Hij heeft geen palels nodig. Een keihard voorbeeld voor velen van zijn broeders in 't bisschops- Jazz-rondo; 19.20 Kritische universiteit r „Student Power". 1.45 Secularisatie: boekbespreking. VARA: 21.00 Stei Groot Omroepkoor en solisten: BRUSSEL NED. (324 m) - 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardespoiu- ultslagen. 18.30 Grammofoonmuziek. 18.35 Wegwijs wezen. 18.40 Grammofoonmuziek. 16.45 Sport. 18.52 Taalwenfteni 18,55 Gram mofoonmuziek. 19.00 Nieuws, weerbericht, radiokroniek en weerpraatje. 19.40 Llcht- klassleke muziek. 20.00 Folksongs. 20.30 Amusementsprogramma. 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Dansmuziek. 23.40-23.45 ZATERDAG HILVERSUM I (402 m) NCRV: Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Ster Moderne orkestmuziek (gr.). 7.30 Nieu 7.32 Actualiteiten. 7.45 Stereo: Seml klas: ke grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. Gewijde muziek (gr.). 8.30 Nieuws. Nieuws. 11.02 Leren leven met de oecumene! lezing. 11.17 Sollstenkamer: gesprek met: muzikale Illustraties. KRO: 12.00 Country; and Western Express. 12.14 Marktberichten 12.16 Overheidsvoorlichting: De politie 1 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en t bouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Actualiteiten. Zonder grenzen: rubriek over missie en ding. 13.00 NRUVliegende schijvt les. HIRO: 17.01 VARA: lek. 7.20 Socialls{ grammofoonr zicht. 8.15 Z.O. 135: geve .02 Stere iziek. 11.25 Oosteur Metropole-oi lezing. 12.26 Meded land- en tuinbouw. 12.29 Actue I. 13.00 Nieuws. 13.11 VARA-V; Tijd f 12.15 Voc li n gen v BportnleumHMHHHHHHii ria. 13.15 Tijd voor teenagers. 14.00 Uitlaad programma voor twintigers. 14.40 Radio Jaz3 magazine. NRU: 15.00 Wat biedt de mair: moetwet uw kind, lezing. 15.10 Twintig jaal wereldgezondheidsorganisatie, klankbeelc 15.30 Volksmuziek uit West-Oeganda. 16.t| Nieuws. 16.02 Zestig jaar jazz. VARA: 16ë: Gemengd koor: geestelijke liederen. 16.sl Uilenspiegel: studentenprogramma. 17.10 Licht Instrumentaal trio. 17.30 Radioweekl journaal. HILVERSUM III (240 i i Nieuws. 9.02 DJinr i FM-k) :n) - 11.00 Nieuws). ingspeelplaier :ht lnstrumer twintigers. 15.30 Gounti ek. 16.00 Nieuws. li, 1 Licht gevarieerd plate BRUSSEL NED (324 m) 12.00 Nieuw 12.03 Hallo met Henk. 12.40 Weerberict mededelingen, programma-overzicht en SO: berichten voor de schippers. 12.45 Lichte m ziek. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13. nieuws en weerbericht. 13.15 Gevarieerd pr gramma (14.00. 15.00 Nieuws). 17.00 Nieuw weerbericht en mededelingen. 17.00 Noord t Wens van NTB: nieuw onderzoek orkestsituatie UTRECHT (ANP) De Nederlandse Toonkunstenaar8bond heeft de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk verzocht, opnieuw een onder zoek te laten instellen naar de situatie van de Nederlandse symfonie-, radio- en opera-orkesten. De N.T.B. schreef de minister dat het inmiddels vier jaar geleden is dat het vierde rapport van de commissie Witte- man verscheen. Dat rapport was inge steld op de toenmalige situatie. De cpm- missie zelf was destijds van mening dat na enige jaren de problemen opnieuw onderzocht moesten worden. De N.T.B. vraagt de minister over de volgende za ken nu spoedig een beslissing te nemen: vermindering van het aantal klassen waarin de orkesten zijn ingedeeld, op heffing van, de groepen 4 en 5 van de salarisregeling, verkleining van de sala risverschillen tussen de resterende groe pen. vermindering van het aantal jaren waarin het maximum salaris wordt be reikt. invoering van een leerlingenstelsel voor orkestmusici en dirigenten en on derzoek naar de mogelijkheid van een landelijke concertplanning. Geen sympathie voor Constantijn LONDEN De 42-jarlge Griekse trice Melina („nooit Mercouri is ln Londen een politieke cam pagne begonnen voor vrijheid en demo cratie in haar vaderland. Ilaar bezoek aan Groot-Brlttanië past in het kader van een Europese rondreis. Zondagmid dag voert Melina het woord tijdens een openluchtmeeting op Trafalgar Square. Die dag wordt het Griekse paasfeest gevierd en het zal dan precies een jaar geleden zijn dat in Griekenland de hui dige militaire junta aan het bewind kwam. Voor deze zeer emotio neel aangelegde filmster is dat een bij zonder onprettige verjaardag. zetten „tot die dwaze ongeletterde gang sters uit het zadel gelicht zijn". In een Londens hotel ontving Melina de pers. „Wij hebben uw hulp nodig om de junta ten val te brengen", zei ze tot de Britten. „Ditmaal zal hel in Grieken land niet tot een opstand of burgeroor log komen want de kolonels staan alleen en het Griekse volk is eensgezind tegen hen". Voor koning Constantijn koestert ze weinig sympathie of achting. „Over zijn lot moet het Griekse volk later door middel van vrije verkiezingen beslis sen", verklaarde ze resoluut. Escher heeft de laatste jaren een gro te bekendheid gekregen met zijn in vele herdrukken verschenen boek „Grafiek en tekeningen van M. C. Escher". Een typerende bijzonderheid van zijn werk is. dat beoefenaren van de wetenschap pen, vooral van de exacte wetenschap pen. afbeeldingen van zijn werk her haaldelijk gebruiken in hun publikaties. Geleerden van wereldnaam zoals onder anderen professor Coxeter, Meivin Calvin en de nobelprijswinnaar Chen Ning Yang hebben van Eschers werk op deze wijze gebruik gemaakt. Benoeming directeur scholengemeenschap NIJMEGEN (KNP) Drs. E. P. de Jong uit Voorburg, godsdienstleraar aan verschillende scholen in Voorburg en Leiden, is benoemd tot directeur van het Nederlands liturgisch centrum in Nijme gen. Hij volgt pater Lucas Brinkhoff OFM op, die een andere functie heeft aanvaard in Trier. De heer De Jong (30 jaar en leek) heeft theologie gestudeerd in Nijmegen met specialisatie in liturgie. Hij was in zijn studententijd lid van de liturgische commissie van de Nijmeegse studentenparochie. Momenteel maakt hij deel uit van de liturgische commissie van het bisdom Rotterdam. Bovendien was hij hoofd van de dienst liturgie en kerk muziek in het dekenaaé Den Haag. „Studio" naar het festival van Nancy (Van onze kunstredactie) DEN IIAAG Hel Nederlands Cen trum van het Internationaal Theater In- I stituut (I.T.I.) is er met steun van de A.I. rijksoverheid in geslaagd de Toneel- 1 groep Studio te presenteren in het Fes- tival International du Jeune Theatre, n 20 tot 28 april a.s. te Nancy zal hebben. Twee vissers uit Texel over boord geslagen DEN BURG (ANP) Van het vissers vaartuig Anna Klazlna, eigendom firma B. J. van der Knaap en Zoon iiDi Den Burg (Texel), worden twee visser ee vermist. Gisteravond Iaat meldde djte schipper dat twee man overboord wa geslagen. Een van de slachtoffers is zoon van de eigenaar. Vanmorgen vroeg omstreeks half 1 is de Anna Klazina in de thuishaven aanjfo gekomen. De schipper kon geen verklatei ring voor het ongeval geven. Het was prachtig. Kort tevoren had de schif ro per nog met de twee mensen gesproke )e Twee reddingboten en een Neptune i de Kon. Marine hebben gisteravond la^ïr vergeefs naar de vermisten gezocht. De slachtoffers zijn de 20-jarige gehm de B. J. van der Knaap uit Den Bil (zoon van de reder) en de 16-jarif A. Schagen uit Oudeschild. Hel gezelschap zal maandag 22 april in Iwee verschillende theaters te Nancy voorstellingen geven van Lodewijk de Boer's „Darts" en „De lijkensynode", in de regie van de auteur. De medewer kenden zijn Liesbeth Struppert, Krijn ter Braak. Marius Crans en Lou Landré. Het internationale festival van Nancy droeg voorheen uitsluitend een universi tair karakter. Dit jaar hebben de orga nisatoren daarin wijziging gebracht: om het jaar jong (modern) professioneel en om het jaar universitair toneel. Het Nederlands Centrum van het I.T.I. heeft ter gelegenheid van deze voorstel lingen Franse vertalingen van de te spe len stukken het licht doen zien. „Darts" is vertaald door Keers Wijting, „De lij kensynode" (Synode pour un eadavre) •doo» Pia Maria Amsberg. Expositie „Uit de stal van Waalkens" (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM Van 2 mei tot 1 li 1968 wordt in de Bols Taverne in Ai sterdam een expositie gehouden „Uit stal van Albert Waalkens". Albert Waalkens, geboren in 1920 boer' in Finsterwoide (Groningen). Sin 1962 is hij bovendien verzamelaar moderne kunst en organisator van t toonstellingen in Galerie Waalkens: z tot expositieruimte verbouwde stal. galeriehouder, kunstpromotor en vei meiaar heeft hij een belangrijk aandi in de hedendaagse beeldende kunst, aandeel beperkt zich niet tot de int ductie in de provincie Groningen schilders en beeldhouwers, maar stn zich uit, op het persoonlijke vlak. het stimuleren en begeleiden van tallifep Nederlandse en buitenlandse kun; naars. Deze expositie toont het werk van aantal, meest jongere kunstenaars, n x* wie Albert Waalkens zich de laatste t verbonden voelt en van wie hij werk zijn eigen collectie heeft opgenomfi Siep van den Berg, Co Delhaas, Pie Engels, Marten Hendriks, Anton H> boer, Pieter Holstein, Maria Honi Harry Huijsman, Jan van Munster, Ti st Niermeyer, Karl Pelgrom, Hannes Pc ma, Peter Struycken, Gerard Verdijk Aad Verhoog.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2