ALEX VAN TSJECHO-SLO WAAKSE VOLKSPARTIJ ZOEKT VOORZICHTIG ALTERNATIEF Geruisloze opstand van de brave Schweyks ili manneii Ondernemingsrecht spoedig op de helling ZWAARDEMAKER Bang voor verkeerde reacties in het westen Oude Nol" tevreden met nieuwe raadsman Oordeel buitenlands deskundige: Lof voor Ned. episcopaat om besluit gemengde huwelijken DE LEIDSE COURANT .Va een gevecht van vijf uur i-s de Curaqaose sportvisser Jack Beaujon erin geslaagd deze reusachtige „Marlin" (een vis met speervormigc snuit) te vangen. De vis is bijna vijf meter lang en weegt 172 kilo. Enquêterecht werknemers (Van o rrespondent TILBURG Binnen enkele weken •I minister mr. C. Polak van Justitie wee wetsontwerpen indienen bij de 'weede Kamer, die beide betrekking ebben op herziening van het onderne- lingsrecht. Het ene betreft de verplich- publikatie van jaarverslagen door de lamloze vennootschappen, het andere 1 enquêterecht voor werknemers, lurschijnlijk zal het laatste verder uii dan een enkele bevoegdheid tot nderzoek als wantoestanden blijken. Minister Polak deelde dit mee bij de lening van het landelijk juridisch stu ntencongres 1968, dat ditmaal door de nge juridische faculteit van de katho- ike hogeschool te Tilburg wordt geor- iniseerd. olgens de bewindsman zullen de wets- «rstellen misschien niet zo ver gaan iedereen zou wensen, maar hij ver leerde zijn gehoor, dat de regering het erbij niet zal laten. In dit verband indigde hij nog aan, dat binnen afzien- tijd het SER-advies te verwachten aver uitbreiding van de bevoegdhe- ■an de ondernemingsraden. zei mr. Polak een commissie in t leven te hebben geroepen, die zal >eten bestuderen of er een aparte ttelijke regeling nodig is voor beslo- naamloze vennootschappen naast de voor te stellen bepalingen voor de i N.V.'s. De minister besloot zijn irte toespraak met de opmerking, dat belang van de goedwerkende onder mingen juist in Tilburg de laatste d schrijnend duidelijk is geworden. Na hem sprak prof. mr. P. J. Ver die als voorzitter van de staatscom- e veel heeft bijgedragen tot de tot- indkoming van de nu bijna gereed zijn- wetsvoorstellen. De Amsterdamse ogleraar stelde, dat de onderneming ontwikkeling van de gehele samenle- ïg moet volgen. Blijft zij daarbij ach- ian is zij nergens. De samenstellers het vennootschapsrecht hebben oor- ronkelijk gewild, dat de aandeelhou- rsvergadering een grote stem zou heb- i in de vennootschap, maar van haar 'oegdheden is in de loop van de tijd inig overgebleven. Bij grote ven- otschappen hebben de aandeelhouders lemaal niets meer te zeggen, m.a.w. begrip eigendomsrecht is veranderd, voorbeeld voor de gewijzigde opvat- ig omtrent het eigendomsrecht noem- hij de aangekondigde sloop van het nsterdamse theater Carré, dat de Zwolsman wil vervangen door een hotel. Noch aandeelhouders, noch trou wens iemand anders heeft daarover iets te vertellen. Volgens prof. Verdam is in veel geval len de directie oppermachtig in de on derneming. De voorstellen van de onder zijn voorzitterschap staande staatscom missie bedoelen een correctie aan te brengen in deze toestand. Deze tijd wil, dat het management niet meer onbeperk te macht geniet. Daarom wil men het instituut van commissarissen verande ren, onder meer door ook vertegenwoor digers van de werknemers in de raad op te nemen. Of dit nu gebeurt op de wijze zoals NKV en NVV dat willen (volgens een recente gemeenschappelijke verkla ring zijn deze vakcentrales voor de sa menstelling door werknemers en aan deelhouders tezamen van een kiescollege dat alle commissarissen moet benoe men) of die van het CNV, (dat de be staande raden wil uitbreiden met één of twee werknemersleden) doet er volgens de hoogleraar niet zo veel toe. Zaak is, dat de werknemers de gelegenheid krijgen de raden van commissarissen te beïnvloeden. Daarom is ook het aantal werknemerscommissarissen volgens hem niet 20 belangrijk. (ADVERTENTIE) (Van onze speciale verslaggever A. van Vlijmen PRAAG In de bar van hotel Jalta wordt nauwelijks Tsjechisch gesproken de brave Schweyks drinken hun glas (echt) pllsener beter en goedkoper In andere gelegenheden. De barkeeper van Jalta kan trouwens geen pUsener aan bieden. Wél Franse cognac, vijf gulden per glas. In een hoekje zit een netgeklede heer met Gronings accent Duits te praten tegen 'n dame die zelfs In 't socialistische Tsjecho-Slowakye 't oudste beroep ter wereld kan blijven uitoefenen. Specialiteit: buitenlanders. Praag Is een wereld stad. Dr. Rudolf Ströbinger schijnt zich in deze bar niet erg thuis te voelen. Hij Is ondanks zjjn Duitse naam dan ook geen buitenlander, maar Tsjech, eigenlijk Sudetenduitser, nu hoofdredacteur van het partijblad van de Tsjecho-Slowaakse (christelijke) Volkspartij, Lidova Demokracie (volksdemocratie). „Wij hebben jaren lang niet kunnen schrijven wat we wilden, maar we hebben ook nooit geschreven wat we niet wilden". Later geeft hij toe dat dit. niet helemaal klopt. Soms heeft ook zijn krant propaganda gepubliceerd waarvan de redactie wist dat het leugentaal was. een technische studie beginnen. Hij had eigenlijk geschiedenis willen stu deren, maar die faculteit bleef voor hem gesloten. Zelfs de oudere mensen in Tsjecho- Slowakije hebben er moeite mee zich onder het woord democratie iets reëels voor te stellen. Sinds 1938 hebben zij praktisch alleen maar bezetting en onderdrukking ge kend. „Onze jeugd heeft vaak een ge spleten bewustzijn", zegt dr. Strö binger. Op school leerden ze het sta linisme, thuis hoorden ze van hun ouders heel andere zaken. Toch is er wel zoiets als een zuivere kern blijven bestaan. Mijn dochtertje van acht jaar vroeg gisteren bijvoorbeeld: „Wat is eigenlijke rehabilitatie?" Ik vertelde dat mensen die vijf of tien jaar in de ge vangenis gezeten hadden, nu officieel onschuldig verklaard werden. Weet u wat ze toen zei? Dat is heel fijn, maar wie geeft die mensen vijf of tien jaar van hun leven terug?" «ft. Dr. Ströbinger gelooft dat men zich in het Westen nauwelijks zal kunnen voorstellen hoe tot voor kort de wer kelijke situatie in Tsjecho-Slowakije was. „Wij zullen het moreel van ons volk weer op peil moeten brengen. Dat is een van de belangrijkste program mapunten van onze partij." De Tsjecho-Slowaakse Volkspartij wil een oppositiepartij zijn; zij wil een alternatief bieden voor het commu nisme. „Maar wij blijven socialist. Wat gebeurd is, kan niet ongedaan gemaakt worden. Onze economie moet verbeterd worden, desnoods gewijzigd, maar niet in de richting van een bur gerlijk kapitalisme." De nieuwe secretaris-generaal van de partij, Jan Pauly, is iets genuanceerder. „Wij zijn er wel voor, dat bepaalde sectoren van de economie weer pri vaatbezit worden. Ik denk bijvoorbeeld aan de dienstverlening. Dat zal beslist ook in ons program worden opgeno men." Jan Pauly is overigens uit „het verzet" naar voren gekomen. Hij heeft enkele jaren in de stalinistische ge vangenissen gezeten. „Tijdens de oor log was ik in Sachsenhausen. Dat was even erg," Namen maken De Tsjecho-Slowaakse Volkspartij moet helemaal opnieuw beginnen. De ge suspendeerde priester Josef Plojhar heeft het voorzitterschap neer moeten leggen hij was een trouwe aanhan ger van Novotny. Ströbinger is ervan overtuigd, dat de partij bij de komende verkiezingen goede kansen heeft: „Min stens twintig zetels in het parlement en twee ministers." Pauly is pessimis tischer. „Het zal nog niet zo moeilijk zijn om het vertrouwen van de gelovi gen terug te winnen. Maar tijdens de jaren van verdrukking, hebben wij totaal geen kans gehad om een goede organisatie op te bouwen. Bovendien hebben wij geen grote persoonlijkhe den. De communisten hebben die wel. Dubcek, Spaczek, Goldstüker dat zijn allemaal communisten en zij zijn popu lair. Zij zijn degenen die het oude regime ten val gebracht hebben. Wij kwamen achteraan. We konden ook niet voorop lopen, omdat wij te kwets baar waren". De partijjeugd is weer optimistischer. „Als wij geen grote namen hebben, moeten wij grote namen maken." De leerling-journaliste (23 jaar), die dat zegt kijkt daarbij naar Ströbinger. Ze heeft zojuist haar eerste journalistieke succes behaald. Een artikel van haar over Benesj is de reden geweest van een interpellatie in het parlement. En in aansluiting daarop is er weer een commissie gevormd die de waarheid over de gebeurtenissen in 1948 (de machtsovername) moet gaan uitzoeken. Eerst nog zien Niet alle leden van de Tsjecho-Slo waakse Volkspartij zijn vol goede moed voor de toekomst. Een jonge ingenieur: ,.Ik moet het eerst allemaal nog zien. Na drie jaar gevangenis begin je de moed te verliezen. Ik denk voorlopig alleen maar aan de toekomst van mijn twee kleine kinderen." De ingenieur kreeg in 1950 het verbod om aan een universiteit te gaan stu deren omdat hij belijdend christen was. In 1960 mocht hij alleen maar Eetstad De meeste mensen in Tsjecho-Slowa kije hebben twintig jaar van hun leven moeten afgeven, twintig nutteloze jaren, waarin de economie steeds verder achteruitgegaan is, waarin met geweld een eenheidsdenken is opgelegd, waarin het hele land in een onbarmhartig iso lement werd gedwongen. De tieners hebben zich echter al uit dit isolement bevrijd, lang voordat Dubcek Novotny onttroonde. Hippies met „I love you"-buttons behoren al lang tot het normale straatbeeld in Praag. En niet alleen de meisjes van plezier in de Jaltabar dragen mini rokken, maar ook de caissière van het warenhuis op de hoek van het Wen- ceslausplein en de studente die zo stevig gearmd met haar vriend loopt dat het wel een Parijs paartje lijkt. Praag is trouwens een gezellige stad, voor, tijdens en na Novotny. Het is vooral een eetstad. Op de weg van mijn hotel naar het partijbureau van de Tsjecho-Slowaakse Volkspartij (tien minuten lopen), tel ik 83 eetgelegen- heden. De meeste zijn stampvol, 's mid dags om half vier. In de etalages lig gen sandwiches met zalm, „Eidamer"- kaas, kaviaar en rpsbief. Ze kosten drie kwartjes per stuk. Russische benzine Het partijgebouw ziet er minder aan trekkelijk uit. De ontvangkamer wordt opgesierd door een vaandel van de partij en een enorme vlag van de Oost- duitse C.D.U. Die vlag zal er wel de langste tijd gehangen hebben, want ook de Tsjecho-Slowaakse Volkspartij is bijzonder boos op de D.D.R., vooral op de „zusterpartij" in Oost-Berlfjn die een protestbrief van enkele weken geleden nog niet eens beantwoord heeft. Partij-ideoloog Pik zegt: „Wij willen de banden natuurlijk niet verbreken, maar het is duidelijk dat onze toe komstplannen heel anders zijn dan die van de christendemocraten in de D.D.R. En eerst zullen ze nu excuus moeten aanbieden, omdat ze de ge beurtenissen in Tsjecho-Slowakije ver keerd hebben geïnterpreteerd en ons van burgerlijke tendenzen hebben be schuldigd." Dr. Ströbinger is een van de weinige Tsjechen die regelmatig veel buiten landse kranten leest. Sommige weste lijke reacties op de „revolutie van Dubcek" hebben hem een beetje bang gemaakt. „Vooral in West-Duitsland hebben de kranten beweerd, dat wjj zullen breken met de Sovjet-Unie. Dat doet onze zaak geen goed. Wty moeten zo oppassen, want in Moskou en Oost- Berlijn wordt elk woord dat hier ge zegd wordt bijzonder zwaar genomen. Bovendien, wij kunnen alleen al om ITRECHT ..Oude Nol", rdacht wordt de kwade geni de drievoudige Utrecht Enkele weken geleden ontstonden ei erkomelijke moeilijkheden tussen ide Nol en zijn raadsman, mi Van raaten. Mr B Simon, een bekend afpleiter van de arrondissementsrecht- nk te Utrecht, werd toen aan oude Nol egevoegd. Zaterdag j.l heeft mr Si- tor het eerst gesproken met zijn euwe cliënt. „Het eerste gesprek", /.o mr. Simon, „is bevredigend verlo- n". Ik dacht wel. dat oude Nol volko- content was met de nieuwe raads- die hem in de schoenen geschoven Meer' wilde mr. Simon niet vertel- n over het onderhoud met oude Nol. economische redenen niet los van de Sovjet-Unie. Elke auto die u hier ziet rijden, loopt op Russische benzine. Twee van de drie broodjes die u hier eet zijn van Russische tarwe gebak ken. Vrijwel al onze ruwe materialen komen uit de Sovjet-Unie." Kinderziektes Een van de communistische helden in Tsjecho-Slowakije. Smrkovsky, heeft dit trouwens ook al een paar weken geleden tegen de jeugd gezegd. „Kijk eens op de landkaart hoe onze gren- Het is voor de leiders in Praag prak tisch onmogelijk om uit het oostblok te stappen. Meer onafhankelijkheid op het gebied van de buitenlandse politiek is echter wel haalbaar. Ströbinger zegt daarover: „Ten aanzien van het Mid den-Oosten zouden wij bijvoorbeeld best wat soepeler kunnen worden. Als de Israëliërs net zo tegen ons aange leund zouden hebben als Nasser, zou het hele oostblok natuurlijk aan hun kant gestaan hebben. Wij hebben hier wel geschreven dat Israël een bolwerk van het kapitalisme is, maar dat nemen zelfs de felste communisten op de koop toe." Voor de Slowaakse schrijver Ladislav Mnacko is de Tsjecho-Slowaakse hou ding ten aanzien van Israël de reden geweest om zijn land te verlaten. Mnacko zit nu in Wenen te wachten tot hij wordt teruggeroepen naar zijn land. „Ik denk dat hij dun lang moet wachten," zegt Ströbinger en de rest van de partijleden knikt instemmend. „Wij hebben niet gezegd dat hij moest vertrekken en wij hoeven dus ook niet te zeggen dat hij moet terugko men. Mnucko heeft hier op het ogen blik weinig sympathie. Andere schrij vers als Kohuut en Prochazka zijn hier gebleven. Zij hebben hier hun mond opengedaan en zij hebben de revolutie gemaakt. Mnacko heeft al leen maar uit de verte staan schelden." Het bezoek aan het patijbureau duurt vier uur. Het gesprek is bijzonder ver moeiend, omdut de acht aanwezigen op alle vragen meestal met acht verschil lende antwoorden reageren. Van eens gezindheid is weinig sprake. Partij ideoloog Pik: „Dat zijn de kinderziek tes van onze socialistische democratie. Twintig jaar lang hebben wij „ja" moeten zeggen op alles wat Plojhar dicteerde. Nu hebben wij weer moge lijkheid voor een vrije discussie. Over enige weken, als wij spijkers met kop pen moeten gaan slaan, worden wij wol reëler. Nu genieten wij de vrijheid nog". Vrijheid Heel Praag schijnt de vrijheid te ge nieten. Het is nog vroeg in de avond en door een paar luidsprekers op straat worden een paar nieuwe beslui ten van het centraal comité van dr communistische partij bekendgemaakt. Er drommen groepjes om de luidspre kers heen. alsof men verwacht dat Dubcek er zelf uit zal komen. Als de nieuwslezer is uitgesproken brandt de discussie lot- „Buitenlan der?", vraagt een man. Do bevestiging blijkt noodlottig. Waar ik vandaan kom? Of ik de democratisering in Tsjecho-Slowakije toejuich'' Of de Russen toch zullen komen"' Wat een paar nylons bij ons kost? Of Ik een auto heb? Wat ik verdien? Een jonge man maakt van de gelegenheid gebruik om te vragen of ik hem een paar dollar wil verkopen. Een politieagent maant ons om van de rijweg af te gaan. Het was mis schien wel dezelfde agent die me vier jaar geleden naar het politiebureau bracht, toen ik in Praag een oud huis fotografeerde. Je mocht toen alleen maar van nieuwe gebouwen een plaatje maken. „Puinhopen hebben wij hier niet". Nu is de politieman vriende lijker en als hij merkt dut de mensen toch op de rijbaan blijven staan, sluit hij zich maar bij de groep aan. Het is al tegen tienen als de Schweyks besluiten naar huis te gaan. Enkelen van hen zeggen van plan te zijn eens een vakantie in Nederland door te brengen. Of dat mogelijk zal zijn Tsjecho-Slowaakse arbeiders zijn aan de grens met West-Duitsland begonnen de prikkeldraadversperringen weg te halen. De Schweyks bouwen hun weg naar het Westen. PARIJS (KM') >len zou wensen, dat dr houding dei Nederlandse bis schoppen tegenover het gemengde huwe lijk in het buitenland word nagevolgd. Heel \\.il hisseluippei remmen (Ie dis- af Alex van Wagenburg, de presentator en organisator van het K.R.O.•radioprogramma „Radio ziekenbezoek", heeft in de Bredase haven een naar hem genoemde boot ten doop gehouden. De Alex can Wagenburg" is in opdracht van de stichting „Zonnebloem", waarvan de heer Van Wagenburg adviseur is, vervaardigd. Aan boord is speciale accommodatie voor zieken. Er is ruimte voor vijfenzeventig lopende en vijfentwintig liggende patiënten. In totaal kunnen jaarlijks zevenduizend Nederlandse zieken van de boot profiteren. De ziekenboot krijgt de naam van Alex van Wagenburg als dank voor het vele werk, dat hij heeft verzet voor de zieken. aliseren zich niet. dat lij daardoor ook dr gemengd gehuwden de zo nood zakelijke pastorale begeleiding ontzeg gen. Aldus René Beau pen* OP. in een com mentaar np de richtlijnen, die de Ne derlandse bisschoppen kort geleden heb ben gegeven voor de gemengde huwe lijkssluiting en waarin zij de mogelijk heid openlaten voor de niet-katholieke huwelijkspartner om onder bepaalde voorwaarden ook de H. Communie te ontvangen. Het Franse maandblad In formations Catholiques Internationales publiceert hel co'mn van 15 april Pater Beaupèrc 1 kerktuchtelijk gezior nieuwe dingen bev. concilie en het ovcu van het Secretariaat Eenheid 'bieden daai het pastoraal isch directorium r de Christelijke inderdaad de mogelijkheden. Enkele vragen heeft hij echter over een der voorwaarden, waarop een christen-niet-katholick bij zijn hu welijkssluiting de H. Communie kan worden uitgreikt. n.l. de vooiwaarde, dat de niet-katholieke partner zich verenigen kan met het geloof van de katholieke Kerk, dat in de eucharistieviering wordt beleefd enz. Pater Beaupère vraagt zich hier af wie daarover moet oordelen: de niet-katholieke huwelijkspartner zelf of de priester, die bij het huwelijk als getuige optreedt, of de bisschop? Ris keert men niet aldus Beaupèrc dat de niet-katholieke partnei uit een zeke re toegeeflijkheid zo handelt urn de hu welijksdag te marktien met een teken van eenheid? Lokt men hiermee ook niet het verwijt van prosclyllxmc uit Pater Beaupère g' de voorkeur t. geven aan een dienst van het woord bij een gemengde huwelijkssluiting in plaats van een eucharistieviering Hij betreurt het, dat de bisschoppen hun richtlijnen eenzijdig hebben gege ven. Wanneer zij dit in overeenstem ming met de Kerken der Reformatie hadden gedaan, dan zou het document van nog groter gewicht zijn geweest. al dus Beaupere, du- er op wijst, dat het overleg dei Nederlandse bisschoppen met de protestantse Kerken nog in gang

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5