„Lui %£eidóe(2dti/«eMit „Je moest eens zien hoe bar slecht daar de televisie is' Radio programma „Brandpunters terug uit Amerika Reportagereis om nooit te vergeten Herrie rond t.v.-reclame in Frankrijk Weektaak docenten is slecht geregeld Dak van fabriek stort in Ereleden bij St.-Augustinus PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 APRIL 196S Geschikt voor een functie 17ERGELEKEN met bijvoorbeeld vóór de tweede wereldoorlog, vindt er op het gebied van benoemingen en func ties tegenwoordig heel wat minder dis criminatie plaats. Want nog niet bete kent dat iedereen precies dezelfde kan sen krijgt. Er bestaat nog altijd ook ln het overheidsapparaat een soort protectie; in menig gevallen overigens meer onbewust dan met vooropgezette bedoelingen. Wanneer zoals laatst in de Kamer commissie voor Binnenlandse Zaken de pacifisten zich erover beklagen, dat burgers van wie bekend is dat ze met de PSP sympathiseren geweerd worden uit het ambtelijk apparaat, dan moet men doelen op andere praktijken. Met een motie boven zijn hoofd van een Ka mermeerderheid zal minister Beernink binnenkort de gelegenheid krijgen om te vertellen wat praktijk is en om an dersluidende beweringen te ontzenuwen. WAARSCHIJNLIJK zal de bewinds- man niet veel moeite hebben aan te tonen dat in het algemeen het over heidsbeleid precies steunt op het begin sel zoals dat door het pacifistische Ka merlid Wiebenga verdedigd werd: de geschiktheid voor een functie en niet een bepaalde politieke opvatting moet beslissend zijn voor het bekwaan ge acht worden om een bepaalde ambte lijke functie te kunnen bekleden. Wat dus betekent dat de generale re- raat iedereen benoembaar moet worden geacht, ongeacht zijn politieke voor keur. Maar wat ons betreft behoeft minis ter Beernink één complicatie niet over het hoofd te zien: dat in sommige ge- gel is dat ook bij het overheidsappa- vallen de politieke voorkeur van een burger hem ln vergelijking met ande ren minder geschikt kan maken voor een bepaalde functie in het overheids apparaat. Neem nu bijvoorbeeld de pacifisten zelf: het lijkt ons bijna een vanzelf sprekendheid dat zij voor bepaalde functies op de ministeries van Defensie en Buitenlandse Zaken minder geschikt zijn, juist vanwege hun principiële opvat tingen. Echte pacifisten zouden in die func ties doorlopend klem komen te zitten tussen hun eigen principiële opvattin gen en de hen door hun superieuren ge geven opdrachten. Pet slot van reke ning komt de geschiktheid voor een functie niet alleen neer op een koffer tje technische vaardigheid, maar ook op een geschikte mentaliteit. UELAAS komt het in Nederland ook nog voor dat in gemeenten mt belast worden met de zorg voor kunst zaken en de lichamelijke ontspanning, die krachtens hun levenssfeer juist ge acht moeten worden fervent tegenstan der te zijn van de ontplooiing van kunst en sport. En dit betreft dan nog poli tieke functies, waar de bewuste perso nen tenslotte door de kiezers wetens willens benoemd zijn. We zijn tegen elke discriminatie op grond van religieuze of politieke opvat tingen. Maar we voelen er ook weinig voor, dat in daarvoor in aanmerking komende gevallen, die opvattingen niet zouden mogen meetellen bij het beoor delen' van iemands kwaliteiten een bepaalde functie. Veronderstel bijvoorbeeld, dat Neder land in Brussel op vitale posten land genoten liet benoemen, die in hun hart tegen de Europese integratie zijn of bij de uitvoering van de ontwikkelings hulpprojecten mannen en vrouwen in zetten, die op de keper beschouwd niet in de noodzaak of haalbaarheid van die ontwikkelingshulp geloven. Een goede politieke ethiek vereist ook gevoel voor realiteitszin. Een vriendelijke theorie /^P papier staat het aardig, wanneer minister Schut de Eerste Kamer verzekert dat de nieuwe huurverhoging van vier procent voor verhuurders een zekere stimulans zal kunnen zijn om meer aan het onderhoud van hun wonin gen te gaan doen. De bewindsman inviteert de huurders zelfs om bij eventuele onderhandelingen over een nieuw overeen te komen huur prijs te gaan bedingen dat het onder houd beter verzorgd zal gaan worden. Andermaal worden huuradviescommis sies en kantonrechter aangewezen als de instanties die, als zulks moet, het Sa- lomonsoordeel kunnen uitspreken. Op papier is dit een vriendelijke théo rie; wat er in de praktijk van terecht komt, moeten we dan nog maar zieh. In de eerste plaats zal een verhoging van vier procent huiseigenaren die tot nog toe niet in staat of bereid waren het onderhoud van hun eigendom te verbete ren, nauwelijks dringen laat staan dwin gen nu plotseling wel een metselaar, loodgieter of schilder aan het werk te zetten. Zelfs bij een maandhuur van f 150 betekent vier procent nog slechts 72 gld per jaar. Bovendien houdt bij huur verhogingen ook de fiscus meestal zijn ruime hand op om een aandeel in ont vangst te nemen. Wel interessant is, dat minister Schut nu. eens heel duidelijk op papier heeft gezet, dat bij het beoordelen van de bil lijkheid van bezwaren die tegen een huurverhoging kunnen worden gemaakt, ook in aanmerking genomen zal moeten worden in hoeverre eigenaar en huur der aan hun verplichtingen hebben vol daan enwat de huurder wellicht onverplicht en eigener beweging gedaan heeft aan voorzieningen van het pand dat hij bewoont. Het niet alleen in theorie maar in de praktijk tot gelding laten komen van dit principe kan namelijk van lang zijn met het oog op de langzaam maar zeker voortschrijdende huurlibera- lisatie. Het kan zelfs een argument wor den om te verhinderen dat na huurlibe- ralisatie een eigenaar zijn huurder zon der meer de dienst opzegt. Mits alle betrokkenen in redelijkheid voor een juiste toepassing zorgen, kan het nieuwe systeem van huurverhogingen ook al is het pleidooi van de minister op bepaalde onderdelen wat naief toch goede kanten blijken te hebben. Want de kwaliteit van vele bestaande woningen dreigt immers het zorgenkind te worden in de periode wanneer straks op de woningmarkt vraag en aanbod getalsmatig dicht in eikaars buurt ge komen zullen zijn. Heiligverklaringen niet te koop 1IET bericht, dat de kosten voor een I» helligverklaringspiroces aanmerkelijk worden gereduceerd, kan gemakkelijk tot misverstanden leiden. De indruk kan worden gewekt, dat men vroeger veel geld en nu minder moet neertellen om een heiligverklaring gedaan te krijgen. Niets is minder waar dan dat. Rome stelt ln een dergelijk proces ontstellend hoge eisen. Bekend is de anekdote van twee Engelse protestanten, die van een kar dinaal de stukken van een lopend proces mochten inzien. Na lezing reageerden zij „Als deze man niet heilig verklaard wordt, dan zullen Jullie nooit Iemand heilig ver klaren". Antwoordde de kardinaal: „En toch is het voor ons een twijfelachtige zaak. Als er geen nieuwe gegevens bin nenkomen, zal dit proces op niets uitlo pen". Misschien la het juist deze scrupuleuze nauwkeurigheid, die heiligverklaringspro cessen zo duur maakt. Rome neemt geen enkel risico. Het schakelt tal van deskun digen, doctoren, advocaten en psycholo gen in, die allemaal betaald moeten wor den. Het stuurt mensen ter plaatse om getuigen te horen. Het laat boekdelen drukken en stukken "vermenigvuldigen. En dit alles gddurende tientallen Jaren. Volgens een betrouwbare schatting komen de gemiddelde kosten van een heiligver klaringsproces, vanaf het allereerste be gin tot en met de plechtigheid in de Slnt- Pieter, op ongeveer 200.000 gulden. De verlaging van de onkosten, die door Rome is aangekondigd, moet voor een groot deel worden toegeschreven aan versnelling en vereenvoudiging van de procedure. Betekent dit nu, dat wij met de hele gang van zaken bij heiligverklaringen ge lukkig zijn? Helemaal niet. Wij hebben bezwaren tegen een ons Inziens al te ju ridische benadering van een in wezen mystieke aangelegenheid. Maar het lijkt ons wel noodzakelijk de Indruk weg te nemen, dat heiligverklaringen te koop zouden zijn, vroeger tegen hoge en nu tegen gereduceerde prijs. Dit is in fla grante strijd met de waarheid. (Van onze correspondent) PARJJS De Franse pers, die reeds heftig heeft geprotesteerd tegen de plannen om reelamespots toe te staan op de televisie, is nu weer diep veront waardigd over het feit dat de regering de radio (die onder regerlngscontrolc staat) gebruikt om het idee te proga geren. De verontwaardiging werd ver oorzaakt, doordat Jacques-Bernard Du- pont, directeur-generaal van de natio nale radio- en televisie-organisatie (ORTF). Utdens een radiouitzending reclame op de televisie verdedigde als een extra-bron van Inkomsten. HU be klaagde zich bovendien over tegenkan ting van de zijde van de pers cn de op positie. De pers. die zich zorgen maakt over het eventuele verlies van advertenties als bron van inkomsten, heeft vijandig gereageerd. Linkse politici hebben er een politieke zaak van gemaakt. Vol gens de communistische partij heeft Dupont in strijd met de statuten van de ORTF gehandeld. Het onafhankelij ke avondblad „Le Monde", noemde zijn uitspraken „eenzijdige propagan da", en het rechtse blad „l'Aurore" ver klaarde dat ze „schandalig en verba zingwekkend" waren. Men maakt het meeste bezwaar tegen het feit, dat de regering gebruik gemaakt heeft van haar eigen hulpbronnen vóórdat het parlement over de zaak gesproken heeft Men heeft zelfs van gaullistische zijde kritiek laten horen omdat men bang is de pers tegen zich in het har nas te jagen. Jaques Duhamel, leider van de 42 Centrumafgevaardigden in de nationa le vergadering, verklaarde: „Wat mij zo verbaasde was, dat de heer Dupont gesproken heeft terwijl het probleem nog niet helemaal is opgelost, het par lement er nog niet over heeft gespro ken en het bestuur van de ORTF er niet officieel over was ingelicht. Du pont heeft gezegd dat de advertenties (prijs: 50.000 franc per 30 seconden) 100 a 250 miljoen franc per jaar voor de ORTF zouden opleveren. (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM Piet Kaart (38). het filmisch oog van „Brandpunt", cn collega-verslaggever Aad van den Heu vel zijn weer uit Amerika terng na c reportagereis die zij hun hele lev niet zullen vergeten. Drie weken gele den waren zij in opdracht van hun chef redacteur, Richard Schoonhoven, n de „nieuwe wereld" vertrokken, enkele reportages te maken over de vloed van Vietnamese oorlog In de V.S. Tegelijkertijd zouden zij aandacht be stden aan de sfeer rond de voorverkie- zingen voor het presidentschap. Nadat ze bij hun aankomst in New York een hotel hadden opgezocht, waa KRO's correspondent Willibrord Nieu- wenhuis zouden ontmoeten, zag Piet Kaart ln de hall ds. Martin Lu ther King, vergezeld van enkele volge lingen een bespreking houden over de komende mars naar Washington. Zij stelden zich voor en maakten met ds. King de afspraak dat ze hem zouden volgen naar de negerwijk Harlem. Daar zou hij in een grutterswinkeltje, waar hij het plan de campagne voor de mars zou bespreken, een interview toestaan. Achter Kennedy aan Vervolgens reisde het drietal met Mac- Carthy en Nixon, naar Milwaukee een impressie vast te leggen van sfeer rond de voorverkiezingen. Een dag later vlogen zij naar Washington om senator Robert Kennedy een lang te kunnen observeren tijdens zijn verkiezingstournee. Aangezien het toestel van Kennedy reeds volgeboekt was charterden zij een Cesna waarmee zij achter het toe stel van Kennedy naar Indianapolis vlo gen en een minuut na hem op de lucht haven arriveerden. Via de boordradio vernamen zij toen, dat ds. King vermoord. Samen met hun Amerikaan se collega's konden zij op het vliegveld door dit bericht ernstig geschokt Ken nedy interviewen. Onmiddellijk wijzigde de Brandpunt- ploeg het reisschema en vertrok 's nachts om half twee naar Memphis, de stad waar ds. King was doodgescho ten. Toen zij om vier uur in de ochtend arriveerden troffen zij geheel verlaten straten aan, omdat na de massale brandstichting een avondklok was inge steld. Hier maakten zij de navrante straatinterviews met negers wier hui zen aan het vuur ten prooi waren ge vallen. Op de luchthaven van Mamphis lukte het hen, de zware militaire bewaking te passeren toen het stoffelijk overschot van ds. King per vliegtuig naar Atlan ta zou worden overgebracht. Piet Kaart had toen ongeveer drie uur filmmate riaal in zijn cassettes, die met spoed naar New York moesten worden over gebracht. Net op het nippertje kon den ze de films afgeven bij een KLM- toestel, dat gereed stond voor de retour vlucht naar Amsterdam. Het materiaal arriveerde zaterdag 16 april op Schip hol en de gehele dag in het Brandpunt team in Bussum bezig geweest, om de ze filmreportages voor een extra-uit zending te monteren en synchroniseren. Precies 'n half uur voor de genoemde t.v.-uitzending was men klaar. Negerkerkdienst In Amerika gunde 't Brandpuntteam zich geen rust, maar vloog van New York meteen weer door naar Washing ton, aangezien er steeds meer alarme rende berichten binnen kwamen over de omvang van de onlusten in de ne- Lagere proceskosten heiligverklaring (Van on:e correspondent) ROME In Rome wordt meegedeeld, dat de onkosten voor het voeren van een heillgverklaringsproces aanmerkelijk ia- gpr zullen worden. Een en ander is het gevolg van een vereenvoudiging ln de pro cedure. die al enkele eeuwen oud Is. Deze procedure vraagt behalve een minutieus onderzoek ook de tussenkomst van tal rijke functionarissen, die voor hun werk gehonoreerd moeten worden. Zoals be kend hebben de Nederlandse karmelieten, die al enige tijd bezig zijn met het proces der heiligverklaring van Titus Brandsma, onlangs bezwaar gemaakt tegen de hoogte der proceskosten. Zij meenden ln de geest van het evangelie te handelen door van het voeren van helllgverklaringsprocessen af te zien. In hoeverre de nu aangekon digde onkosten verlaging een gevolg is van hun optreden, kon niet worden nagegaan. London Bridge verkocht LONDEN (Reuter) London Bridge, een brug over de Theems, die moet wor den vervangen omdat by elk Jaar ver der wegzakt in de modderige rivierbed ding, is verkocht aan een Amerikaan en zal aan de andere kant van de Atlanti sche Oceaan worden herbouwd, zo is dinsdag bekendgemaakt. De brug, niet te verwarren met de bekende en vmI gefotografeerde Tower Brlge, werd een jaar geleden te koop aangeboden. Dc „specials" van VARA's „Achter het Nieuws" hebben de eigenschap dat daarin een bepaald onderwerp (zoals onlangs bijvoorbeeld abortus en echt- schelding) zeer gedegen onder het mes wordt genomen, met als resultaat vaak verrassende conclusies.G is teravond toen Vietnam aan de orde was was een van die conclusies dat zo'n tachtig procent van het Nederlandse volk .lohnson niet als oorlogsmisdadiger ziet en twaalf procent wèl. Maar het meest belangwekkend vonden wij dat 46 procent (bijna de helft) van het aantal ondervraagde Nederlanders niet wist hoe er een eind aan de oorlog in Vietnam moest komen. Koos Postema en Herman Wigbold de den het ontstaan van het Vietnamese conflict helder uit de doeken. Geen sa menvattingen van redevoeringen of citeren van uitspraken;; maar de be treffende staatslieden (onder anderen John Forster Dulles. John F. Ken nedy en Johnson) zélf aan het woord en in het beeld laten. Dat verleven digde deze „special" aanzienlijk. Maar langzamerhand kregen wij het gevoel dat e.e.a. té uitputtend werd be handeld. Bijna IV» uur gespennen toe kijken en luisteren is wel veel ge-1 vraagd. Belangwekkend was ons in- ziens de conclusie van de „Achter het Nieuws"-mannen: Amerika heeft het recht in te grijpen in Z.O.-Azic. De middelen waarmee worden echter af gewezen. En zo schaarde „Achter het Nieuws" zich bij de 46 procent die het „ook niet meer wist" „Tati totaal" een heel fijn half uur met de grote regisseur-acteur-cineast. Aanvankelijk leek het erop dat het in de regiestoelen maar een saaie bedoe ning zou worden. Maar toe Tati aan het spelen ging werd het een half uur tje teevee van de bovenste plank, een complete one-manshow. Kostelijk wa ren de beelden van Tati als doelman en als tennisser. „Slow-motionopna- men"i hoge artistieke kwaliteit. JLL Filmer Piet Kaart, voor z'n werk al eerdér onderscheiden met de Nipkowschijf, leverde ook op deze reportagereis weer een paar staaltjes vakwerk van de bovenste plank. delijk getroffen Vietnamees. Vlak daar na kwam er een item, waarin men Amerikanen in een boom zag klimmen om een vogel te redden. Het diertje viel ondanks de goede pogingen op de grond, brak een pootje en werd vervol gens heel voorzichtig naar een dieren arts gedragen Wel enthousiast was Kaart over de particuliere Amerikaanse telefoonmaat schappijen. Als men een gesprek met Hilversum aanvroeg, dan kwam binnen de minuut dè verbinding' tot stand en was de lijn van een dergelijk goede kwaliteit alsof men van Hilversum naar Bussem belde. gerwijk. Daar liepen Kaart, Nieuwen- huls en Van den Heuvel ook een kerk je van een negergemeente binnen, waai ze van de predikant direct toestemming kregen om te filmen. Piet Kaart vertel de, dat de hevig geëmotioneerde kerk gangers hun gevoelens de vrije loop lieten en haast niet bemerkten dat zij gefilmd werden. De dood van hun lei der had hen zo geschokt dat ze c hun eigen manier uiting aan gaven. Ter wijl kleine groepjes dansten op ritme van de spirituals, zaten adderen luidop te weeklagen of interumpeerden de dominee, die haast swingende de microfoon zijn woorden kracht bij zette. T raangas In de afgezette straten van het woelige Washington hebben de Brandpuntmen sen hun werk slechts met de grootste moeite kunnen verrichten omdat de mi litairen regelmatig met traangas de samenscholingen uiteen dreven en de Nederlanders tegen de wind in naa opstootjes liepen, waardoor ze midden in dê traangaswolken terechtkwamen. Kaart vertelde dat hun ogen erg pijn deden terwijl de prikkelende rook bo vendien de ademhaling dermate be moeilijkte, dat men haast geen woord meer kon uitbrengen. Men besloot toen maar zo snel mogelijk dit woelige to neel te verlaten. Overigens hadden zij bij hun werk gro te concurrentie van de Amerikaanse filmers. Een team van zes cameralie- den van de CBS volgde hen op de voet. Maar toch wisten de KRO-mensen te voorkomen, dat hun beeldverslagen identiek waren aan die van hun Ameri kaanse collega's. Voor de Amerikaanse t.v. had Piet Kaart weinig goede w den over. „Je weet niet wat je ziet, als ze daar in super-imposing tijdens de Lucy Ballshow op het scherm de be grafenisreportage van ds. King aankon digen". Gekwetst vogeltje Ook de Amerikaanse opvattingen over „hard nieuws" verschillen hemelsbreed van wat wij ln Nederland gewend zijn, vertelt Kaart. Rustig vertoonde men daar in de huiskamer de executie van een Zuid-Vietnamees. Men zag de man in het bijzijn van een geestelijke naar de executiepaal lopen. De filmer ging achter het executie-peloton staan en gaf zelfs in close up beelden van de do- T J75 de film van vanavond Detroit De laatste dagen van hun verblijf hebben de „Brandpunters" een bezoek gebracht aan Detroit. In deze industrie stad breken elk jaar in de zomermaan den hevige rassenonlusten uit. In hun reportage, die morgen, donderdagavond 18 april in „Brandpunt" wordt vertoond geven zij een exposé van de verhou dingen tussen de blanken en de negers in deze stad. KOERLAND I (STER- reclameuitzendingen o 18.55, 19.03, 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.06 uur: De drie musketiers, 19.31 uur: Panoramiek 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zendtijd Politieke Partijen (CPN) 20.30 uur: Inburgeren 20.55 uur: Lily, film (kleuren-t.v.) HILVERSUM I NRUi 19.50—21.30 uur: Het Concertgebouw Orkest 22.40—23.55 uur: Iks - een sprong in het duister, amusementsprogramma muziekprogramma 22.20 uur: Stichting Socutera 22.35 uur: Tweede journaal NTS-NOT: 22.40 uur: Schooltelevisie in Nederland NTS: 23.05 uur: Openbaar Kunstbezit (kleuren-t.v.) NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen om 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort HILVERSUM II VARA: 21.50—22.15 uur: Trammelant in Lc aan de hor, luisterspelserie 22.55—23.55 uur: Contrasten, NCRV: 19.03 uur: Droom zonder einde 19.35 uur: Caraïbische suite NTS: 20.00 uur: Journaal NCRV: 20.20 uur: Oliver Twist, tv-serie 21.10 uur: De paralelle wereld, 22.05 uur: ds. A. C. D. van de Bosch uit Ginneken, gesprek 22.10 uur: Hier en nu, actualiteitenrubriek NTS: 22.30 uur: Tweede journaal RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00—7.30—8.00—8.30— 12.30—18.3022.3023.55 HILVERSUM n: 7.00—8.00—11.00—13.00— 16.00—18.00—19.30— 22.30—23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 HILVERSUM I (402 m) - NCRV: 18. Veel gevraagde gewijde muziek (gr.). 18.30 Nieuws en weerpraatje. 18.46 Actualiteiten. NRU: 19.00 Openbaar Kunstbezit. 19.10 Gast college: Wat is pornografie een proeve van begripsbepaling, lezing. 19.50 Stereo: Concertgebouworkest, slagwerkgroep en so list: oude en moderne muziek. In de pauze: Plus minus 20.45-21.05 De Universiteit ln dis cussie, lezing. 21.30 Wie ls mijn naaste: De lenleving en haar schaduw, klankbeeld. chan< progra ziek. 20.00 En dan heb Je een chanson: lied jesprogramma. 20.30 Vragenvuur. 20.50 Ak koord: licht gevarieerd platenprogramma. 21.35 Hoe veilig is het Rijnmondgebied?, re- BRUSSEL (Ned. Capriccio. 20.00 Opere 7.10 Het levende klassieke en moderne 7.50 Overweging; 8.00 Nieuws.) 8.30 Nieuws! (8.35-9.40 Waterstan- eeft dat kind?, peda gogische lezing. 10.20 Muziek uit de Barok (gr.). KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zie- 1 i. NCRV: 12.00 Stereo: Lichte gram. iziek. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Actualiteiten. radlo-snelbuffet. 13.30 Lichte 1.30 St< Stereo: Lichte grammofoonr De groenteman). Stereo: Klassiek» muziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 (gr). (11.00-11.02 Nleui beldsvltamln» 11.55 Beursberichten. 12.00 Stereo: Plar 12.26 Mededelingen 12.29 Modern platte- tal: klassieke journaal. 13.30 Ster 13.11 Radio s Hobokwav- sreo: Strijk- .29 Logboek 1563, docui zieken. 16.00 Nieuws. 16.02 ik h» wat u niet hoort, lezing met grammofooi platen. 16.35 Stereo: Soprr- sleke liederen. 17.00 Jeug Stereo: Toemaarü! progr.- bare scholleren. HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) - NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Voor de zieken 9.30 Lichte Instrumentale muziek. 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bij de koffie, (ll.ou Nieuws). NRU: 12.00 Nieuws. 12.03 Platen- keus. KRO: 130,0 Nieuws. 13.03 Actualitei ten. 13.08 T.N.T.: knalmuztek. 14.00 Nieuws. 14.03 Netty Rosenfeld. 15.00 Nieuws. 15.0.1 Where the action is. 16.00 Nieuws. 16.03 lORRRrrr: platenshow. 17.00 Nieuws. 17 02 Actualiteiten. 17.07-18.00 Verzoekplatenpro- gramma. RADIO VERONICA (192 M) BRUSSEL NED (324 in) 12.00 Nieuws 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht, me dedelingen. programma-overzicht en SOS-be- richten voor de schippers. 12.48 Orkestmuziek, .o cc persoverzicht. 13.00 Nieuws, Tafel- muzlek. i beursberichten. 1.500 Nieuws. 15.03 Lichte muziek. 15.30 LÏcl te muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberlcl 17*00 iii°9 Hand ln hand met Nederlant Voetbal Zwitserland W.-Duitsland via CAS HILVERSUM De voetbalwedstrijd Zwitserland—West-Duitsland, die van avond in Bazel zal worden gespeeld, wordt door de Duitse televisie uitge zonden over Duitsland-1. Voor het eerst sedert lange tUd zal Uwe Seeler in het Westduitse team weer van de party zUn. De wedstrijd begint van avond om tien uur en zal door het centraal antennesysteem (CAS) in zijn geheel worden overgenomen. LUNTEREN (ANP) De weektaak in de docenten zal straks even slecht zUn geregeld als nu. Dit concludeerde de heer M. J. H. Jacobs, voorzitter van Sint-Bernardus, de katholieke vereni ging van directies, docenten en consu lenten bij het beroepsonderwijs en het leerlingwezen, vandaag op de jaarver gadering, die te Lunteren is gehouden. HU betreurde dit. Met het resultaat van het salarisover- g was hij redelijk tevreden. Er blij- ;n nog verlangens, waaraan niet is voldaan. Als actiepunt voor de toekomst noemde hij het werkelijk gelijk maken de weektaak van alle docenten bij het voortgezet onderwijs.Hij vond het geen goede gronden als men verschillen laat bestaan op historische gronden. Het wegwerken van de te grote ver schillen in de salarissen en de facilitei- 'an de schoolleiders en docenten bij de diverse takken van onderwijs noem de de heer Jacobs ook een actiepunt. De voorzitter van St-Bernardus achtte zo'n nivellering evenwel uit rechtvaardig heidsoverwegingen dringend nodig. De beperking, die nog blijft bestaan in de salariëring naar bevoegdheid, noemde hij schadelijk, o.a. voor het beroeps onderwijs. De heer Jacobs sprak er voorts zijn misnoegen over uit, dat het ministerie thans nog niet alle gegevens bekend heeft gemaakt, die voor het samenstel- •an het nieuwe lesrooster nodig zijn evenals die voor het aantrekken van do centen. Volgens de heer Jacobs lopen de schoolbesturen en directies van scho len hopeloos vast door het uitblijven van de gegevens. (Van onze correspondent) DONGEN Door nog onbekende oor zaak is een gedeelte van het dak van de Dongense schoenfabriek Aero NV inge stort. Er ging een htvig gekraak aan vooraf. Daardoor kon het personeel tij dig de fabriek verlaten. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Op het betreffende dakgedeelte waren kort tevoren personeelsleden bezig ge weest kalk te spuiten op een lichtkoker. Dit wordt als directe oorzaak van de instorting gezien. Ieder jaar werden op deze manier de lichtkokers van een laag kalk voorzien om de zon in de fabriek minder fel te doen zijn Dat bij de bouw, evenals bij een aan tal kerken, ondeugdelijke materialen zou den zijn gebruikt, werd tegengesproken. De zijmuren zijn opgetrokken van met selstenen, waarin op enkele plaatsen be- tonpalen zijn aangebracht. Door de dienst openbare werken te Dongen en de arbeidsinspectie wordt een onderzoek in gesteld. Het circa 150 man tellende personeel is, met uitzondering van het kantoorper soneel, in afwachting van het herstel naar huis gestuurd. Men verwacht dat reeds maandag het grootste gedeelte van het personeel aan het werk kan gaan. Lili. een onschuldig een naïef wees meisje, vindt werk op een kermis. Zü mislukt echter en wil weer vertrek ken. Een verbitterd ex-danser en thans poppenspeler weet haar te boeien en aan zich te binden. Zü helpt hem het poppennummer tot een groot succes te maken, doet de in we zen goedaardige man ontdooien en wordt met hem gelukkig. Aldus de korte inhoud van „Lili", een vriende- lük en charmant verfilmd modern sprookje, dat de N.T.S. vanavond als hoofdfilm op het scherm brengt. Kleur en geluid spelen soms een verrassen de rol, evenals de uitstekende typering door Mel Ferrer en de frisse verschij ning van Leslie Caron. (Nederland X. SO M *r) Neue Zürcher beperkt te koop in Moskou ZüRIGH (Reuter) Het Zwitserse blad „Neue Zürcher Zeltung", dat met Ingang van deze week als eerste niet- communlstische westerse krant in de Sovjet-Unie verkocht mag worden zfl het op beperkte schaal heeft mee gedeeld dat het initiatief hiertoe van de Russen was uitgegaan. Het blad had niet om verkooprechten gevraagd en het aanbod van Moskou was als „een vol slagen verrassing" gekomen. Honderdjarige voor het eerst de lucht in LISSABON (AFP) Een eeuw na dat hij voor het eerst gedoopt werd, heeft de 100-jarige Portugese pater Se- rafim Das Neves dinsdag een nieuwe doop ondergaan, een luchtdoop ditmaal. Hij stapte voor het eerst van zijn leven in een vliegtuig. „Het was niets bij zonders", verklaarde de geesteiyke na afloop van de vliegreis. Pater Das Ne ves, die 80 sigaretten per dag rookt en na een goed maal nu en dan een sigaar, geniet een uitstekende gezondheid. (Van onze correspondent) DEN HELDER - Onder voorzitterschap van de heer J. J. A. Poncln uit Santpoort werd gisteren ln Den Helder de Jaarver gadering gehouden van de St.-Augustinus- vereniging van de r.-k. onderwijsgevenden ln de bisdommen Haarlem en Rotterdam. Tot erelid werden benoemd de heer J. Kamp uit Wormer en mej. Rogier uit Rot terdam, die voor de emancipatie van de kleuterleidsters had geUverd. Bij de be stuursverkiezing werd in de plaats van mej. Rogier de heer Th. Fransen uit Am sterdam en in de plaats van de heer Kamp de heer C. F. van Dijk uit Delft gekozen. Als lid van de commissie van advies trad toe de heer W. Dijkmans uit Den Haag. Op de byeenkomst voerde o.a. het woord de heer V. Krah uit Uitgeest. Hij pleitte ervoor met de procedures uit het stoffige verleden af te rekenen en eiste de on- derwijzersdagen adequaat te benutten. (ADVERTENTIE) Nieuw priesterbeeld bij Franse katholiek PARIJS (KNP) Franse katholieken vinden dat priesters best getrouwd kun nen zijn en in hun dagelijks onderhoud voorzien door overdag te werken. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Franse onderzoekinstituut SOFRES in maart heeft ingesteld onder een representatief aantal van 2000 Fransen. Het onderzoek geschiedde in opdracht van het blad „Pclcrin du 20e siecle". Het resultaat is gepubliceerd in bet paasnummer van dit blad. 69 procent der ondervraagden bleek voor gehuwde priesters te zijn „omdat deze daardoor beter de problemen en moeilijkheden der gezinnen kunnen be grijpen". Dat een priester door te werken zelf in zijn levensonderhoud voorziet vindt 58 procent heel gewoon. Onder beroepen, die een priester zou kunnen uitoefenen, ligt gewoon werknemer bovenaan (20 procent), gevolgd door dokter (14 pro cent), ambtenaar (13 procent), techni cus (12 procent), ingenieur (10 procent), verzorgend beroep (9 procent), hand werksman (8 procent) enz. Zakenman wordt het minst geschikte beroep voor een priester geacht. Slechts 2 procent zag hierin een mogelijke broodwinning voor een priester. Het onderzoek toonde verder aan dat een kwart van de Fransen gelooft dat er vroeg of laat vrouwelijke priesters zul len komen. Opmerkelijk is dat meer mannen deze mening bleken toegedaan dan vrouwen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2