Middelbare operatie „het rode potlood" Paus ziet kans op vrede in Vietnam ONRUSTIGE PASEN IN DUITSLAND Wilde gevechten om Springers kranten Sovjetlancering voorbode voor vlucht om de maan HAI" Moord op King teken aan wand Kolenlaag bij aanleg weg ontdekt Toestand Dutschke is bevredigend Ontslag voor 50 ouderen OOSTDUITS SCHIP Bil REDDEN VAN VLUCHTELING OP ZEE AANGEVAREN Pensioenfonds beoefenaren vrije beroepen Eerste poging wellicht nog dit jaar Turk steekt bevriende echtelieden neer MAN DIRECT OVERLEDEN Dochter NDSM naar Wierden DINSDAG 16 APRIL 1968 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG AAN SLAG (Van onze onderwaar edactie)' DEN HAAG Voor het middelbaar onderwijs gaat woensdag de examenslag 1968 beginnen. Vanaf die dag storten ruim 87.500 middelbare scholieren ruim achtduizend meer dan verleden jaar zich fin het schriftelijk examen en maken examinatoren en rijksgecommitteerden rich gereed voor de ope ratie „het rode potlood". Veel tijd hebben ze dit maal niet; in de meeste gevallen moet een paar weken na de laatste dag van de schriftelijke proef het mondeling examen be ginnen. Intussen mag ook niet vergeten worden, dat ln de eerste weken van april voor bijna 56.000 jon gens en meisjes die een .I.o- of m.u.I.o.-diploma begeren, de schriftelijke krachtmeting al heeft plaatsgevonden. In de overgangsperiode tussen „oude systeem" en .mammoet" wordt het eindexamen een gecompli ceerd geval. Naast de bijna 1900 kandidaten voor een u.l.o-diploma leggen er 2300 een m.a.v.o.-III-eind- examen af; voor de eerste maal gaan verder 323 jon gens en meisjes op voor het diploma m.a.v.o.-IV; de 23ste april is op dit terrein de eerste examen dag. Nog interessanter is, dat voor het eerst een eind- examen-h.a.v.o. zal wor den afgenomen en wel in het geval van ruim 900 leerlingen van experimen terende scholen; hun exa men begint op 22 april, twee dagen vroeger dan dat van de 6300 leerlin gen die nog opgaan voor het m.m.s-diploma „oude stjjl". De groei van het aantal examinandi valt ook te signaleren bij de moeilij kere opleidingen: gymna sium en h.b.s.. Voor het di ploma gymnasium-A gaan 2724 kandidaten op, enke le tientallen meer dan vo rig jaar, voor gymnasium- B 3118 (2900). Zoals steeds zijn de aantallen h.b.s.-kandidaten groter; voor het A-diploma 7800 (vorig jaar rond 7000) en voor B 10.550 (10.000). Pas over een paar jaar zal blijken, of een beteke nend deel van de leerlin gen dit tot nog na het eerste jaar h.b.s.-waarts gingen op de weg van het h.a.v.o. zullen kunnen wor den geleid. Het laatst aan bod komen dit jaar de examenkandi daten van de handels avondschool; terwijl het „schriftelijk" voor de han delsdagscholen ongeveer samenvalt met dat van het h.a.v.o. en de m.m.s. komen de 4200 abituriënten van de handelsavondscholen pas tussen 6 en 15 mei aan de beurt. Hoeveel van de ruim 73.500 gegadigden naar een diploma zullen er dit jaar kans van slagen heb ben? Globaal kan me grond van de resultaten in vroegere jaren zeggen: brj. na 85 van de 100. Vorig jaar slaagden er van de gymnasiumkandidaten 88 voor h.b.s.-A 87° voor h.b.s.-B 82%. m.m.s kwam toen met 91 procent bijzonder goed uit de bus, terwijl de handels dagscholen boven de ne gentig en de handelsavond, scholen rond de 80 procent Aanzienlijk lager liggen deze percentages voor de kandidaten btf het staats- schrifteiijk gedeelte gelijk met dat voor de openbare en bijzondere scholen plaats vindt. Ook vorig jaar bleek weer, dat hier velen naar het examen ko men zonder een grondige opleiding, soms zelfs zon der precies te weten wat er op het examen ge vraagd kan worden. De' start van de examens op woensdag 17 april be tekent niet, dat alle kandi daten al in actie komen: het is dan nog slechts „E"- dag voor gymnasium, h.b.s.- en handelsdagscho len met 4-jarige cursus. Gymnasium-A begint met Grieks, gymnasium-B met goniometrie en analytische meetkunde, terwijl beide groepen 's middags hun tanden mogen zetten in een vertaling uit het Frans; h.b.s.-B krijgt 's morgens dezelfde opga ve als gymnasium-B en 's middags tezamen met de A-kandidaten hun verta ling Frans, doorgaans iets minder moeilijk dan die voor het gymnasium. H.b.s.-A heeft 's morgens zijn krachten mogen be proeven op het eerste deel van de opgaven boekhou den en bedrijfshuishoud- kunde. Voor de handels dagscholen brengt de eer ste dag handelsweten schappen en Duits. VATICAANSTAD Paus Paulus VI heeft in zijn paasboodschap opgeroepen tot beëindiging van de oorlog in Viet- i, tot verzoening en broederschap in andere brandhaarden van de wereld, tot 'ersterking van de idealen der Ver. Na ties, tot een duidelijke erkenning van de rechten van de mens en tot overwinning van in egoïsme ingekapselde collectie ve systemen. Hij sprak zijn boodschap uit staande op de buitenloggia van de St.-Pieter, onmiddellijk voordat hij de zegen Urbi et Orbi gaf. Daarvoor had hij op het plein voor de St.-Pieterbasi- liek de H. Mis opgedragen. Ondanks de regen woonden vele tienduizenden uit de hele wereld de plechtigheden bij. Zij hoorden de Paus in 7 talen de paasgroet uitspreken. De Paus zei te hopen, dat de kracht, die uitstraalt van de verrijzenis van Christus, ook invloed zou uitoefenen op de zwakheid van het menselijk zijn. Hij wilde zijn woorden voornamelijk rich ten op de wensen en verlangens van de wereld: de vrede, de moeizame vredes pogingen in Oost-Azië, waar de oorlog niet aan een einde kan komen en de wereld bezorgd doet toekijken, be vreesd als zij is voor het uitslaan van :n wereldbrand. Toch meende de Paus enig optimisme te mogen putten uit de eerste, zij het nog trage schreden tot onderhandelingen Vietnam. Hij sprak de hoop uit, dat a beide kanten de eenstemmigheid mo ge groeien en uiteindelijk leiden tot een definitieve oplossing van het conflict. Hij noemde de oorlog van Israël met z'n na tuurstaten en de burgeroolog in Nige- Bn verschrikkelijke slag voor de wereld in haar pogen om tot een vol- kereneenheid te komen. BENTLEY (AP) Honderden paas- toeristen zijn dit weekeinde amateur- mijnwerkers geworden, toen ze gratis kolen vonden op de plaats waar autoweg moet komen. De grote rush begon vrijdagavond, ig« dat arbeiders die een nieuw stuk aanleg gen van de autoweg M6 bij Bentley, kolenlaag blootlegden. Nog diezelfde avond waren er al al 500 man aan werk, die ongeveer 2,5 meter diep groe ven in de laag en met tonnen kolen huls gingen. Sommigen kwamen met pa pieren zakken, anderen met kinderwa gens. Verwacht wordt dat de Britse nationa le kolenraad een mijnbouwconcessie zal afpalen. op dominee Martin Luther King. Het zijn waarschuwingen om te streven naar de eerbiediging van de rechten van de en tot afbraak van collectieve sy stemen, die ingekapseld in egoïsme de zwakkeren onderdrukken. Met name noemde de Paus onder die collectieve systemen het racisme, het nationalisme, de klassenhaat en de uitbuiting van zwakken door de sterkere groeperingen. De Paus zag er moe uit na zijn druk ke werkzaamheden in de Goede Week. De gebruikelijke mis in een Romein parochiekerk in de vroege paasmor- was dit jaar van zijn programma geschrapt. Hij werd door twee functio- sen geholpen bij het betreden van het podium waar het altaar was opge steld onder een troonhemel. Zijn stem klonk echter helder. Önder de edelen die de mis bijwoon- m waren de verbannen koning van Griekenland, Constantijn, zijn vrouw, koningin Anne Marie, zijn zuster prinses Sophie en haar echtgenoot, Juan Car los Bourbon, de Spaanse troonpreten- FRANKFORT (AP) In Frankfort en München zijn onrus tige paasdagen afgesloten met felle straatgevechten, toen linkse studenten probeerden de versprei ding van dagbladen van de Axel Springergroep van uitgeverijen te voorkomen. Aanleiding tot de onlusten is de moordaanslag op de linkse studentenleider Dutschke. In verband met de wanordelijkheden in zes Westduitse steden zijn in totaal ten minste 150 personen gearresteerd. De grootste straatslag woedde in Frank fort, waar oproerige demonstranten vrij dagavond de verspreiding van Springer bladen vier uur llang opgehouden had den. Vanavond wachtte een versterkte politiemacht de 5000 demonstranten op achter beweegbare barricades en prikkel draad verperrlngen Zware gevechten braken uit toen de politie dwars door de menigte heen een weg probeerde te banen voor een konvooi bestelwagens. Zodra het waterkanon aan het hoofd van de colonne leeg was be stormden de demonstranten de auto's en lieten zij de banden leeglopen. De ruiten werden ingeslagen Sommigen demonstranten klauterden tegen een hooggelegen spoorbaan op en bombardeerden de politie vandaar met stenen Burgemeester Willy Brundert en de hoofdcommissaris van politie Gerhard Littmann zeiden later dat de demonstran ten ook plasticzakjes met lijm en verf naar de politie hadden gegooid- Later marcheerden de demonstranten naar het centraal station van Frankfort. Zij verklaarden het laden van de pakken dagbladen te willen beletten. Toen zij hoorden dat die pakken naar andere stations waren gebracht verlieten zij het gebouw om naar het stadhuis terug te marcheren. Te middernacht gingen de resterende 2000 demonstranten rustig uit- na het ontslag van burgemeester Brundert geëist te hebben. In Parijs, Lon en Oslo hadden ook betogingen plaats voor de Westduitse ambassades. Van de zijde van het ziekenhuis, waar Dutschke verpleegd wordt, is meegedeeld dat de toestand van Dutschke zich „ab soluut positief" ontwikkelt. De bloedsom loop is stabiel en er hebben zich geen ernstige verlammingsverschijnse len voorgedaan. UTRECHT (ANP) De directe van de Nederlandse Stikstof Maatschappij in Sluiskil heeft 50 oudere werknemers (allen van 62% jaar en ouder) ontslag aangezegd. Oorzaak van deze personeels inkrimping is de thans aanwezige over capaciteit van de kunstmestproduktie in de westerse landen. Om aan de toenemen de concurrentie het hoofd te kunnen bie den, besloot de NSM in de afgelopen ja de installaties te vergroten en uit te breiden, terwijl oude fabrieken werden stilgelegd, waardoor voor ongeveer 300 werknemers ander werk moest worden gezocht. De natuurlijke afvloeiing is even wel niet snel genoeg verlopen. Daarom besloot de directie het personeelsbestand op korte termijn te verminderen. I ff BONN (AP-Reuler) Een West duitse patrouilleboot Is op eerste paasdag met de 12.442 ton grote Völkcrfreundschaft, het grootste Oostduitse passagiersschip, in aan varing gekomen, terwjjl het uit de see een Oostduitser oppikte die uit een patrijspoort van het schip ont- De Völkerfreundschaft liep bij de aanvaring in de Fehrmarnbelt met de 650 ton grootte Westduitse on derzeebootjager Najade nauwelijks schade op. Kort na middernacht zaterdag had een opvarende van de Najade uit een patrijspoort van het Oostduitse schip lichtsignalen gezien. Daarna zag hij dat een man zich met be hulp van een touw uit de patrijs poort ln het water liet zakken. De Najade zwenkte scherp naar stuurboord om de zwemmende man niet uit het gezicht te ver liezen en kwam als gevolg daar van in aanvaring. De naam van de vluchteling is Manfred Sem- mich uit Saksen. „Volgens het Oostduitse persbu reau ADN was de aanvaring het gevolg van een „ernstige aanval door Westduitse oorlogsschepen op de vreedzame scheepvaart". Dc Völkerfreundschaft was geruime tijd gehinderd door twee West duitse oorlogsbodems waarna de onderzeeboot jager Najade het Oostduitse schip „opzettelijk ram de en schade veroorzaakte aan stuurboord". Er werd niemand ge wond en de Völkerfreundschaft is later de haven van Rostock-War- nemünde binnengelopen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft krachtig geprotesteerd tegen „deze daad van piraterij". - aanleiding van de aanslag op Dutschke, gedurende de paas dagen zeer rumoerig toegegaan. De woede richtte zich vooral tegen de gebouwen, uitgaven en kranten- wagens van het Springerconcern. Foto boven: Peter Brandt, zoon van de minister van Buitenlandse Zaken, behoorde tot een van de arrestunten in West-Berlijn. Hij werd later weer vrij gelaten. Foto onder: elders in de stad probeert een, om een kruis geschaarde groep, stand te houden tegen de aanvallen van de politie en tegen loaterkanonnen en brand spuiten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Roolvink (So ciale Zaken en Volksgezondheid) heeft aan de SER verzocht advies uit te bren gen over een voorontwerp van wet be treffende verplichte deelneming van be oefenaars van een vrij beroep in een beroepspensioenfonds. De raad heeft in verband hiermede een commissie inge- gesteld, genaamd commissie wet be roepspensioenfonds. De commissie stelt belanghebbende groeperingen van beoefenaars van vrije beroepen in de gelengeheid om uiterlijk tot en met 9 mei 1968, desgewenst schriftelijk, hun inzichten en opmer kingen over het betrokken onderwerp kenbaar te maken. Zij kunnen zich daartoe wenden tot de commissie, die eventueel benodigde informatie over de inhoud van het voorontwerp van wet zal verschaffen. Het adres van de com missie is: Bezuidenhoutseweg 60. Den Haag. (Van onze ruimtevaartmedewerker G. J. Plukkel) DEN HAAG Voor de tweede maal is de Sovjet-Unie erin geslaagd twee on bemande ruimteschepen in een baan om de aarde aan elkaar vast te maken. Tweede paasdag 's morgens om 11.21 uur werden de dag tevoren gelanceerde Kosmos 212 en dc gisteren omhoog ge brachte Kosmos 213 aan elkaar gekop peld, welke toestand drie uur en vijf tig minuten gehandhaafd bleef. Daarna gingen ze weer over in een afzonderlijke omloop om dc aarde. Reeds eerste paasdag meldde het Wil helm Foerster observatorium te Berlijn de lancering van 'n groot Russisch ruim teschip dat vermoedelijk bemand was. Later maakte het persbureau Tass be kend, dat het de Kosmos 212 betrof, die bedoeld was voor het uitvoeren van we tenschappelijke experimenten en het tes ten van nieuwe systemen voor het ont werpen van latere ruimteschepen. De ca bine volgde een baan op een hoogte tus sen 212 en 239 km en kruiste de eve naar onder een hoek van 51,7 graden. Komarov Gisteren volgde de lancering van de Op eerste paasdag werden in vele Twentse dorpen en gehuchten de paasvuren ontstoken. In Enschede liep het uit de hand. Een boerderij uattd vlam en werd geheel verwoesU ROTTERDAM (ANP) Gisteren is de 28-jarige ijzerwerker M. W. Spoor in zijn huis aan dc Schans in Rotlcrdam- west door messteken om het leven ge komen. De dader is vermoedelijk een 30-jarige Turkse gastarbeider, M. Y., die een uur later in Rotterdam op sig nalement werd aangehouden. Tot nu toe heeft hij alles ontkend. De echtgenote van de ijzerwerker, de 28-jarige me vrouw J. A. Spoor-Netten, liep bij de steekpartij ernstige verwondingen op. Zij is in het Dijkzigtzlekenhuis opgeno- De Turkse arbeider was een huisvriend, die al sinds een jaar geregeld bij de ijzerwerker en zijn vrouw thuis kwam. was sprake van een driehoeksver houding. Gisterochtend, toen Y. het huis zou verlaten, is er een hevige woor denwisseling begonnen, gevolgd door een steekpartij. Uit een reconstructie van de gebeurtenissen leidt men voorlopig af. dat de Turk man en vrouw met een stiletto heeft gestoken. De man werd dood in de gang aangetroffen. De vrouw liep steken op in de borst, waarbij de longen werden geraakt. De aanleiding tot de steekpartij is voorlopig vrij onduidelijk, zo deelde de politie mee. De vrouw, die ernstig ge wond is, kan als gevolg van haar toe stand nog niet worden gehoord. Het oudste kind, een dochtertje van 11 jaar, dat getuige was van een deel van de gebeurtenissen, verklaarde, dat de Turkse huisvriend alle relaties met het gezin wilde verbreken en van plan was naar Turkije terug te gaan. De ijzerwer ker en zijn vrouw zouden hem hebben willen weerhouden. Het is mogelijk, al dus de politie, dat er door taalmoeilijk heden misverstanden zijn ontstaan. Kosmos 213, die enige uren later door geleiding van de grondstations en com puters aan boord naar de Kosmos 212 werd gestuurd. De banen van de ruim teschepen kwamen overeen met die van de Soyoez waarmee op 23 april van het vorig jaar de kosmonaut Komarov werd gelanceerd. Een dag later kwam deze ruimtevaarder om het leven toen hij na enkele aan het licht getreden de fecten in zijn capsule naar de aarde te rugkeerde en de parachutes van het lan dingssysteem niet open gingen. Ook toen stond er een tweede cabine klaar om ge lanceerd te worden en te koppelen aan de Soyoez 1. Dit tweede ruimteschip zou ook bemand zijn, waarschijnlijk door drie of vier kosmonauten. Het ongeluk met Komarov hield het echter aan de grond. Voordien hadden reeds vier onbeman de Soyoez-capsules met succes een proef vlucht gemaakt en waren intact op aar de teruggekeerd. Op 4 juli 1967 werd het programma hervat door de lancering van de Kosmos 168. De Russen gebruiken deze namen altijd als dekmantel voor divese ruimteproeven. Communicatie, weer en mislukte maansatellicten wor den tot deze serie gerekend maar ook proefvluchten voor later te bemannen ruimteschepen. De eerste onbemande koppeling in de ruimte had plaats op 30 oktobei- van het vorig jaar tussen de Kosmos 186 en 188. Enkele dagen later maakten ze weer afzonderlijk een zach te landing op Russisch gebied. Tezelfder tijd vroeg de Sovjet Unie aan India as-, sistentie voor het geval een bemande ca bine op haar grondgebied zou landen. De Indiase luchtmacht werd hiertoe pa raat gehouden maar kennelijk durfden de Russen de lancering toen nog niet aan. Nieuwe proeven moesten echter uit gesteld worden als gevolg van het intre den van de winter waardoor de berging van de ruimtecabine in Siberië ernstig bemoeilijkt wordt. Precisie Ook de gisteren en eergisteren gelan ceerde Kosmos satellieten zijn in feite Soyoez-vaartuigen. Ze werden gelanceerd vanaf de basis Baikonobr. Het gewicht bedraagt ruim negen ton. De koppeling werd vastgelegd op de film aan boord ,van de satellieten en later doorgeseind naar de stations op de grond. Na dit nieuwe Russische ruimtesucces ligt het in de lijn der verwachtingen dat binnen kort opnieuw kosmonauten zullen worden gelanceerd. Indien de vlucht met Palen inderdaad als een generale repetitie heeft gediend, zal de eventueel dubbel be mande vlucht reeds binnen een maand kunnen plaats hebben, zoals ook in het verleden altijd gebeurde. De koppeling in banen om de aarde is voor de Rus sen noodzakelijk voor het in elkaar zet ten van de ruimteschepen die later naar de maan moeten reizen. Reeds eerder is door Westerse waarnemers de moge lijkheid geopperd, dat de Russen nog voor het einde van dit jaar een benlan- de vlucht om de maan zullen volbren gen. Een landing daar zal echter nog wel een tot twee jaar op zich laten wach ten. Tot nu toe hebben de Amerikanen reeds twaalf koppelingen in de ruimte uitgevoerd. Dit gebeurde echter alti. met bemande capsules. Het Russische succes wijst op een bijzonder grote pre cisie van de op afstand te besturen ap paratuur. (ADVERTENTIE) Autorijden is duur. Jawel, maar jij betaalt ooi bijna s cent per liter te veel voor je benzine. Wat betaal jij dan? Voor supergold: 51 cent. Oat scheelt elke keer een paar gulden. Waar tank jij? Bij de benzinepompen voor het geboew van de HAI. ZOETERWOUDSEWEG 11 Leiden - West FABRIEK AMSTERDAM DICHT AMSTERDAM (ANF) De Neder landse dok en scheepsbouwmaatschappij V.O.F. heeft ter bevordering van de ra tionalisatie van de produktie van radia toren voor verwarmingsdoelelndcn, ham- dochteronderneming de N.V. Veha-Ncdo, toestemming verleend om haar te Am sterdam aanwezige produktlemlddelen op korte termijn naar dc Veha-Ncdofn- brlek te Wierden over te brengen en de fabriek te Amsterdam te sluiten. De thans te Amsterdam ln de radiato- renfabriek werkzaam zijnde medewer kers kunnen voor het merendeel naar andere afdelingen van dc NDSM wor den overgeplaatst. Slechts een klein aantal komt voor overplaatsing naar Wlerden ln aanmerking. De nieuwe ge rationaliseerde fabriek te Wierden zal zeker bijdragen tot verbetering van de werkgelegenheid ln het oosten des lands.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5