Aretha Franklin OOM TOP races De Krantentuin OOM TOP ftnafe Come-back van kleine Snuitjes SITIÉM De kinderen aan het woord „1967 was getuige van de grootste overwinning van de blues op de hedendaagse pop-muziek. Het was het jaar, waarin de rythm blues de hitparades ging beheersen en de „soul" uitgroei de tot de populairste muziek van Amerika. In de voorhoede van het legertje strijdlustigen, dat een sportieve oorlog verklaarde aan de prul lerige muziek, die aanvankelijk nog de markt uitmaakte, bevond zich de opmerkelijke Aretha Franklin." Met deze hoogdravende en vry vertaalde woorden, leidt Jon Lan dau van Atlantic Re cords de laatste LP van de Queen of Soul", „La dy Soul" In. De woorden mogen dan poëtisch en hoogdravend gekozen zyn, de waarheid ver bloemen zU allerminst. Aretha Franklin stond inderdaad paraat om samen met o.a. Sam Dave, Wilson Pickett, Otis Redding, Eddie Flo; d en natuurlijk Arthur Conley de door vele slechte produktles sterk In waarde gedaalde pop muziek op een hoger plan te brengen. Aanvankelijk bescheiden met het „1 never loved a man the way I love you", luttele maanden later aandrin gend met „Respect" een hit van wereldfor maat en tenslotte op zienbarend en dwingend met het „Chain of fools". Stond men in Nederland eerst wat sceptisch te genover de pure soul, die de tienerharten in Ame rika al ras in en vlam zette, met „Chain of fools" capitu leerde men ook hier voor het oorlogsgeweld, dat Aretha ten toon spreidde. Meer nog dan haar man nelijke collega's drukt „1-ady Soul" haar stem pel op de bluesminnende tieners hier te lande. Meer nog dan Otis Red ding, Wilson Pickett en vermochten, legt zjj haar gehele hart en ziel In iedere opname die ge maakt wordt. Luister bij voorbeeld eens naar het overweldigende „Good to waarin zj) zich tevens oiitplolot als een zeer talentvol pianiste. Haar uitvoering van „Groovin' de Young Rascals vorig Jaar een grootse come back maakten - stelt de originele ver in de schaduw, omdat het ma ximum uit tekst en mu ziek wordt gehaald. Met nummers als Ain't no way", „Since you-ve been gone" haar nieuwste single en „A natural woman" zet de kroon op haar muzikale werk. Na het beluisteren van „Lady soul" heeft men bijna een ademtekort, zo in trigerend is het geheel. De elpee „Lady Soul" doet dan ook dorsten naar het eerste „live"- optreden van deze brok pure soul, dat het thea terbureau Paul Acket op 28 april a.s. verzorgt ln Rotterdam en Amster dam. „Degenen die dit magistrale concert niet willen missen, zullen echter wel als een haas kaarten moeten zien te bemachtigen, want vol gens Peter de Wit is er een ware stormloop ont staan op de verschillen de voorverkoop-adressen. Toen Andrew Loog Old ham ex-manager van de Rolling Stones en popster Mick Jagger vo rig Jaar mei besloten de qua populariteit sterk tanende Small Faces aan hun privélabel te ver binden, had niemand kunnen dromen van de grootse come-back, die Kennle Jones, Ronnie Lane, Ian McLagan en Steve Marriott juist bij „Immediate" zouden ma ken. De eerste plaat by de nieuwe maatschappij was al direct een schot in de hitroos: „Itchycoo park" sloeg alle Faces- records en nestelde zich zelfs met groot gemak In de Nederlandse top tien. De opvolger „Tin soldier" deed er niet voor onder en haalde zelfs een nóg grotere verkoop. Thans staan de Small Faces op het punt hun derde hit in successie aan het publiek te pre senteren: „Lazy sunday" en „Rollin* over". De a-kant „Lazy sunday" wordt gezongen in een verrukkelijk cockney- Engels en behandelt die fantastische situatie die ontstaat als 'n doorsnee burger uit de achter buurt van Londen in zjjn droom besluit zich wat meer met z'n buren bezig te gaan houden. Begin nend met 'n plano-intro beweegt 't nummer zich voort ln een vrolijk tempo wordt gaande weg versterkt met aller lei produktiegrapjes, die Steve Marriott en Ronnie Lane zich zoals gewoon lijk veroorloofd hebben en verwatert tenslot te In het zilte nat van de zee „Rollin* over" ls 'n nummer, dat sterk doet terugdenken aan de oude Small Faces uit de tjjd van „Sha-Ia-la-la- lee" en „What you gon na do about it?" Het is by de eerste keer beluis teren al duideiyk, dat de Small Faces met „Lazy sunday" weer een goede gooi hebben ge daan naar de top. De plaat kwam 5 april in Engeland op de markt en zal pas over enkele weken hier te lande verkrUg- baar zyn. Tegciyk met de Small Faces-single kregen wij uit Engeland een eerste produkt van een nieuwe Immediate-artiest toege stuurd: Rod Stewart. „Little Miss Understood" 1. Kijk eens Tip wat een leuk beest ik ge tekend heb! Z. Oh, dat is leuk, oom Top. Maar wat is hei voor een beest? S. 4. Dit beest is van 8 verschillende beesten gemaakt, Tip: Een hond, een neushoorn, een geit, een vogel, een varken, een zebra, een slak en een koe. Nu moet jij me eens ver tellen, wat bij welk dier hoort! RELEASED APRIL 5th hazy Sunday heet het plaatje, dat han delt over een tippelaar ster, die door de mensen niet begrepen wordt. Rod Stewart kan daar met zyn pet niet bjj, want zy doet het immers alleen maar voor het geld, om dat ze niet zo rijk is ais de mensen die haar er om verachten. Mocht „Little Miss Understood" ooit in Nederland uitge bracht worden iets dat gezien de strekking van de plaat lang niet zeker is dan wordt het een onverblddeiyke top per. Het ontroerende vi ool-intro draagt daartoe in niet geringe mate by. Nu we toch bezig zyn met uit de Engelse school te klappen, kun nen we nog vertellen, dat Chris Farlowe binnen kort 11 april een plaat op de markt brengt met 'n gloednieuwe Mike d'Abo-compositie: „The last goodbye". Verder kamen de Small Faces, komen de Small Faces, Chris Farlowe en Dun can Brown uit met ge weldige nieuwe LP's. Tot slot willen we nog ver tellen, dat „Immediate" op 1 april een reuzeplaat uitbracht, „Blues any time", waarop een over zicht wordt gegeven van de groei van de Britse blues. Grootheden als John Mayall The Bluesbreakers, Eric Clapton, The Savoy Brown Blues Band en Jo- Ann Kelly zyn er o.a. op te beluisteren. Fig. C. Wat is het zelfde? Je ziet zes verschillende voorwerpen. Een dobbelsteen, een ster, een post bode, een bloem en een moer. Er ls C.én ding, wat ze allemaal hetzelfde hebben. Wat is dat? zua Bofpnuiquoojii saz uiaofq ap luaj -un>i 9 ijaaq jeoui op !ann 9 do juuik MOIM öq :soz imoS h»H :Xu!HBO]do Zoeken jullie allemaal maar eens woordjes beginnend met de letter greep „paas". Er zijn er nog veel meer! Kaarten of brieven aan: Tante Jo, Leldse Courant. Papengracht, Leiden. Ik verloot twee mooie boe- Monique van Kleef begint met: Prinses Sylvia is een mooie prinses Ze woont met haar vader en moeder in een kasteel, dat boven op een hoge berg ligt. Het is heel moeiiyk om daar te komen. Hoe komt het nu dat de koning zijn kasteel boven op die berg heeft laten bouwen? Dat zal ik jullie vertellen. Vroeger had de koning altyd op de grond gewoond maar al die mensen om hem heen, dat begon hem te ver velen. Hy dacht diep na. 's Nachts kon hy er niet van slapen. Eens, toen hij weer zo diep aan het nadenken was, riep hy: „Ik heb het! Ik heb het!" Alle mensen in het kasteel wer den er van wakker en vroegen, wat hy wel had. „We gaan op een berg wonen". „Op welke berg?" vroegen de minis ters, lakeien en andere mensen. „Ik laat een kasteel boven op een hoge berg bouwen". „Maar hoe komen we dan op die berg?" „Nou, gewoon. Een van jullie, een goede bergbeklimmer klimt naar boven en neemt een touwladder mee. Die ladder maakt hij boven stevig vast en dan komen wij". Zo gezegd, zo gedaan. Het kasteel werd gebouwd en de koning woonde er met zyn dochter heel erg naar zyn zin. Maar als hij naar de stad wil, gaat hy niet langs de touwladder, nee hy heeft een trap langs de berg laten uithouwen. Beneden aan de trap staan de schildwachten op te letten, wie er langs komen. Toch ls de koning bezorgd. Weet je waarom? Nou, de koning heeft al zo dikwijls gezegd: Sylvia, wanneer ga je trouwen? „Maar met wie moet ik dan trouwen vader? Er komen hier geen prinsen op bezoek". Op een dag zei de koning: „Sylyia, je moet de wyde wereld intrekken, veel reizen maken. Je mag alle din gen kopen, die je nodig hebt. Mis schien kom je wel een aardige prins tegen". Sylvia vertrok. Na een half jaar kwam ze terug met een lieve prins. Hij heette Hokus. De koning vond - hem ook aardig, maar toch was hy bédroefd by de gedachte, dat hy nu weer alleen kwam te wonen in het grote kasteel. „Vader ik ga pas trouwen als u dood gaat". Na een paar jaar stierf de koning, en Sylvia trouwde met haar prins en ze leefden nog lang en ge lukkig. Fig. a. DE FAMILIE PAASHAAS De hele verzameling, die je hier ziet, kun je in korte tijd zelf maken. Je hebt er papieren kokertjes voor nodig bijv. van klosetrollen maar als je niets geschikts hebt, kun je de kokertjes ook zelf van dun karton maken. Voor de paas- haasouders heb je kokertjes van on geveer 5 cm doorsnee nodig. De vader is 9 cm hoog, de moeder 7:| de jongen zijn 5, 4^ en 4 cm. Ver der heb je nog wat watten, garen, lijm en wit en rose papier nodig. 1 Fig, b. HET VOORBEELD Allereerst maak je de hazen- voetjes van rose karton. Zet het kokertje op het karton, trek hem met potlood om en teken twee po-| ten aan de cirkel; fig. 1. Plak het kokertje zo op het karton vast, dat' het kokertje nergens uitsteekt. Plak nu met lym een dunne laag om het kokertje; draai daar waar de hals moet komen 'n bontgekleurde draad om de watten en het kokertje. Maak nu met .een mesje een inkeping van ongeveer 1 cm in de bovenkant van het karton, zodat je de oren kunt vastmaken. Knip dan twee oren uit wit kar- tqn, zoals dat op fig. 2 aangegeven staat. Hét donkere gedeelte op de tekening knip je uit rose karton en plak je op het grootste gedeelte. Voor de grotere hazen maak je de oren iets groter. Maak een inke ping waar op de tekening het ge stippelde lijntje staat en schuif de oren dan op het kokertje. Rol dan een bolletje van watten en stop die tussen de oren van de haas. Ten slotte plak je er nog een paaFogen en een gezicht op; heel kleine ci keltjes van blauw of rood papier. - ifcfie- De selirijf machine Al in 1714 vroeg de Engelsman Hen ry Miller patent aan op een schryf- machine. Het enige wat we nu nog van deze uitvinding kennen is het patentnummer: nr. 395. De tekenin gen zyn verloren gegaan. Pas een dikke 150 jaar later werd een ma chine uitgevonden, die sneller schreef dan de pen. In 1868 liet- de Ameri kaan C. L. Sholes uit Milkraukee zyn schrijfmachine patenteren. Deze schryfmachine werd gemaakt door Remington, die nog steeds schrijf machines voor de hele wereld produ ceert. De beroemde schrijver Mark Twain was de eerste die zijn werken op dit technische wonder maakte. Fig. D HONDEKUNSTEN Er zijn veel honden die niet graag aan de riem lopen dat is ook het geval met Fikkie hier op de tekening. Maar Fikkie is een slimme hond en weet voor alles een oplossing. Wanneer je de moeite neemt de tekeningetjes in een andere volgorde te zetten, zie je hoe hij ook dit probleem oplost. •d-9 q-s j-f, p-g v.z a-t :3inssoido I. Daar zitten drie kleine vogeltjes, Oom Top. III. Het zijn mussen en het mannetje is altijd te herkennen, omdat hij een zwarte vlek op zyn borst heeft. B 13*48 Fig. A OOK Zó KUN JE EIEREN BESCHILDEREN Heb je wel eens geprobeerd de eieren met wasco te beschilderen. Het ls erg leuk dit te doen met uitgeblazen eieren, die alleen nog maar als ver siering dienen, want de kleuren KUNNEN de smaak van de eieren be ïnvloeden. Deel het ei in vlakken door strepen te trekken van pool naar pool. Dan vul je de vlakken op met een of meer kleuren. Met een grote stopnaald teken je dan figuurtjes op het ei (Je haalt dus een gedeelte van het wasco weg). Het resultaat wordt heel erg mooi, wanneer je twee kleuren over elkaar heen doet, eerst een lichte en dan een donkere. Als je een heleboel eieren beschilderd hebt, kun je ze als kralen aan een draad rijgen en ze ergens ophangen, b.v. voor het raam of als een slinger aan de muur. Ben je vergeten hoe je een ei uitblaast? Je maakt eerst met een breinaald voorzichtig een gaatje in de boven- en onderkant van het ei. Steek de naald helemaal door het ei heen. Blaas dan het eiwit en de dooier door het onderste gaatje in een schoteltje, zodat het nog gebruikt kan worden. VEEL SUCCES I

Leidse Courant | 1968 | | pagina 10