SYLVIE VARTAN ERNSTIG ces1| PATUS GEWOND BI] AUTO-ONGELUK fA%w* Ko van Dijk: Veertig Karaat EIGEN DORP VOOR OUD-MIJNWERKERS Langspeelplaat over ds. King Biechtmoeder van alle bewoners Kruisweg van A. de Haas mag terug in kerk VRIJDAG 12 ARkil 1968 DE LEIDSE COURANT LUCKY LUKE EN DE NEVEN DALTON Fm wUwtam, tiK ontdekt on een lim oom de dkikaatKe knot Fe vin blauwHuidi? en hmden dl fekolonialiimd en onafhatikiljk HIGGLES HAAIKMA F SUSKE EN WISKE: DE GRAMME HUURLING (Van onze correspondent PARIJS Silvie Vartan. de vrouw van Johnny Hallyday, is zwaar gewond geraakt bij een auto-ongeluk. De auto van Silvie botste met volle vaart tegen een Peugeot 404 van de heer Sentis uit Meudon. De wagen stond dwars op de weg en werd zo goed als doormidden gescheurd. Sylvie zelf is. ofschoon ern- tig gewond, buiten gevaar. Maar de 22- jarige dochter van generaal Calmcl, die naast haar zat. werd op slag gedood. *De toestand van de heer Sentis is zo ern- het ongeluk Johnny Hal- West-Duits- I staat nog niet precies vas lyday was op tournee i land, waar hij telefonisch schuwd. Hij is toen onmiddellijk Parijs vertrokken en vandaar naar Ver sailles, waar Sylvie in een ziekenhuis is opgenomen. Twee houthakkers langs de kant van de weg schoten toe, toen zij de klap van de botsing hoorden. Het 22-jarige meis je, was op dat ógenblik al stervende, terwijl Sylvie Vartan kreunde en om een dokter vroeg. Een ambulance bracht haar naar het ziekenhuis, waar zij om elf uur werd binnen gebracht. Twee uur lang is men bezig geweest om haar tot bewustzijn te brengen. Het echtpaar Cal mei zou de paasda gen in Venetië doorbrengen. De dochter zou m Parijs blijven en kreeg de beschikking over de wagen van haar ouders. „Heel wat mensen hebben mij uitgelachen", zei mevrouw Calmel. „om dat ik altijd bang was voor ongelukken op de weg. Zeil rijd ik nooit harder dan 60 kilometer. Als mijn dochter met on ze auto op de weg was, telefoneerde zij mij onverschillig welk ogenblik van de dag of van de nacht, als zij goed te be stemder plaatse was aangekomen". Men heeft de twee verongelukte wa gens twee honderd meter van de weg af in het veld neergezet. De 404 was precies in het midfden geraakt en volkomen ver nield. Van de wagen van Sylvie was al leen 't voorstuk in elkaar gedrukt. In de wagen van Sylvie vond men behalve bloedsporen en een zwart schoentje met een bronzen gesp, ook nog één van de laatste grammofoonplaten van Johnny Hallyday met als titel „A tout casser". Een onderzoek heeft inmiddels aange toond, dat Sylvie met grote koelbloedig heid heeft gehandeld, toen zij het onge luk zag aankomen. Zij schakelde eerst over op de derde versnelling en remde toen uit alle macht. De weg, de natio nale 12 waar het ongeluk gebeurde, heeft drie banen. De wagen van Sylvie werd gepasseerd door de 404 van de heer Sen tis op een stuk rechte weg, dat een kilo meter verder een bocht naar rechts maakt. In die bocht zag de heer Sentis een tegenligger aankomen, zodat hij zeer krachtig remde. Zijn achterbanden waren van verschillende merken en de twee voorbanden waren niet nieuw Dat verklaarde hoe hij bij het remmen dwars op de weg kwam te staan. Sylvie kon toen zo goed als niets meer doen. De botsing was onvermijdelijk. (Van onze kunstredactie) DEN IIAAG VARA's Henk van Stip- riaan is momenteel bezig met het sa menstellen van een langspeelplaat met reportages rond de dood en begrafenis van ds. Martin Luther King. Op de plaat zullen ook een aantal (fragmen ten van) redevoeringen van de vermoor de negerleider worden opgenomen. De plaat wordt door Phonogram op de markt gebracht. Voor het samenstellen van de gedach tenisplaat heeft Henk van Stipriaan de beschikking gekregen over bandopnamen van de reportages die de NRU en de di verse omroepverenigingen rond de ge beurtenissen van de afgelopen dagen hebben gemaakt. Ook kan hij een keuze doen uit een groot aantal originele Ame rikaanse opnamen Het resultaat van Van Stipriaans montagewerk is zater dag a.s. te beluisteren in VARA's „Bis", een programma dat van 23.05 tot 23.55 via Hilversum II (298 m) wordt uitge zonden. Pari u-respondent) (Van onze correspondent) WAHLWILLER De kruiswegstaties van de bekende kunstenaar Aad de Haas die op Goede Vrijdag van het jaar 1919 (nu precies 19 jaar geleden) op last van de toenmalige bisschop van Roermond mgr. Lcmmens werden verwijderd uit de parochiekerk van Wahlwiller mogen thans weer in deze kerk terugkeren. Al thans wat bisschop Moors van Roer mond betreft. Hij heeft tegen de her plaatsing van de door Aad de Haas op doek geschilderde 16 staties geen be zwaar meer. Dit blijkt uit een schrijven dat De Haas van de priester-leraar J. Stassen van het kleln-seminarie Rolduc heeft ontvangen. Wanneer de kruisweg, die zich sinds 1949 in -t Maastrichtse Bonnefantenmu- seum bevindt in de kerk van Wahlwiller terugkeert valt op dit moment evenwel nog niet te zeggen. Er is namelijk een nieuwe moeilijkheid ontstaan over 't ei gendomsrecht van het eerste fel omstre den kunstwerk. De stichting kunstbezit Maastricht beschouwt zich als eigenares se van de kruiswegstaties en zij wilt de werken daarom alleen in bruikleen aan de kerk van Wahlwiller afstaan. Het kerkbestuur daarentegen staat op het standpunt dot de kruisweg eigendom van de parochie is. De kunstenaar zelf is er vast van overtuigd dat de stichting kunstbezit het gelijk aan haar kant heeft Bij verloop van de kruisweg aan de stichting is Aad de Haas indertijd name lijk als voorwaarde gesteld dat de sta ties bij eventuele terugkeer in de kerk van Wahwiller 't eigendom van de Maas trichtse instelling zouden blijven en al leen in bruikleen aan het kerkbestuur zouden mogen worden afgestuan. De heer Stassen heeft zich intussen in tussen in overleg met de bisschop tot taak gesteld om in het laatste geschil tot de terugkeer van De Haas" opmerkelijke kunstwerk aan de kerk van Wahlwiller thans nog ver hindert uit deVeg te ruimen. Het gewijzigde standpunt van hot bis dom ziet Aad de Haas intussen al WaardevolIfx» djm de herplaatsing, zelf. Judy Garland beschuldigt manager D O NEW YORK (APi Dé Amerikaanse actrloe-zangeres Judy Garland heelt don derdagavond de arrestatie geëist van haar „persoonlijke manager" die zij be schuldigt van diefstal van twee diaman ten ringen ter waarde van 110.000 dollar terwijl zij verleden maand in het zieken huis lag. Zij beweert dut de 29-Jarlge Thomas Green de ringen uit haar appartementen had weggenomen toen zij in het zieken huis lag voor een medisch onderzoek. Green ls inmiddels op een borgtocht van 1500 dollar op vrije voeten gesteld. Zijn advocaat. William Freeman, heeft gezegd dat zijn cliënt en miss Garland spoedig zullen trouwen, doch de actrice reageerde hierop met een ontkennend hoofdschudden. De ringen zijn Inmiddels teruggevon den ln de lommerd. De zaak zal op 16 april worden behan deld. Korporaal stal gelden M.S.F. Voor de Zeekrljgsraad te Den Haag stond vanmorgen een korporaal der mariniers terecht ter zake van verduis tering van gelden van het Marine Sana torium Fonds M.S.F.De korporaal verkocht in z(jn basis op Texel artikelen ten bate van het M.S.F. De opbrengst besteedde hü echter aan zyn eigen huis houding. In de periode van mei tot en met november 1967 liep het verduister de bedrag op tot meer dan 1600 gulden. Tijdens de zitting bleek dat de korpo raal altijd al in financiële moeilijkheden zat. Mede naar aanleiding hiervan heeft hy ontslag uit de militaire dienst ge vraagd, wat hem per 1 mei aanstaande ls verleend. In zijn requisitoir eiste de fiscaal drie maanden voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van drie jaar onder toezlchtstelllng van de reclasse ring. De raadsman van de beklaagde sug gereerde dat verduistering in de hand was gewerkt, omdat zowel de comman dant als het bestuur van de M.S.F. op de hoogte waren van zijn financiële moeilijkheden en hem desondanks de functie hadden gegeven. „Old Time mooie club" ii Den Haag met „The pilgrim Eindhoven. Ook Den Haag komt aan de beurt en wel morgenavond om half twaalf in theater De Uitkijk. Dan zal Charles Chaplins „The pilgrim" uit 1922 vertoond worden met een uitgebreid komisch voorprogramma. De bijna tachtigjarige Max Naharro zal als explicateur optreden. Cineclub. opgericht om politieke films te ontduiken, geeft zondagochtend cm kwart voor tien en kwart voor twaalf twee voorstellingen in het Haagse Krlterlontheatcr van de veel besproken film „Mussert" en „Der lachende Mann", een Oostdultse film over „Kongo Müller", de oostfront strijder, die in de Kongo met zijn huur- lingenleger enorme slachtingen onder de bevolking aanrichtte. GENNEP In Gennep be staan plannen om in de naaste toekomst een „dorp" te bou wen voor de gezinnen van honderd oud-mijnwerkers, die willen komen werken in de N.V. Papierfabriek Page al daar. Deze papierfabriek gaat nJ. binnenkort uitbreiden, waar door 180 nieuwe arbeidsplaat sen worden gecreëerd. Dit Plan van japierfabriek in Gennep werd meegedeeld door burge meester dr. J. H. Gillissen van Gennep, tijdens een vergade ring van de woningvereni ging Steendal, waarop bekend werd gemaakt dat het ge meentelijk woningbezit van Gennep bij deze woning vereniging zal worden onder gebracht. Het idee van het mijnwerkers dorp is afkomstig van mr R. Rijssenbeek. directeur van „Page" en tevens voorzitter van woningvereniging Steen dal. Als het plan te ver wezenlijken is, krijgen de ex- I mijnwerkers een apart* I woonwijk in het bestemmings plan Gennep-Zuid. innering, dat destijds bij de werving van mijnwerkers een groot aantal Noordlimburgers naar het zuiden van de pro vincie is vertrokken. Nu de omstandigheden zijn veran derd acht hij het voor de hand liggen dat de migratie in om gekeerde richting plaats kan vinden. De heer Rijssenbeek verwachtte, dat de ex-myn- werkers die in Gennep zeei welkom zijn, gerekruteerd zul len worden uit een bepaalde myn. Welke mijn dit zal zijn, is nog niet uitgemaakt.'Aan deze keuze zal nog het nodige overleg vooraf moeten gaan. Er is in Parijs in het perspectleT van het jaar 2000 veel aan het verande ren. Ook aan het uitsterven. De oude garde van concierges is aun het ver dwijnen. Als we dertig jaar verder zijn. hostaal het type-conclerge van tegenwoordig niet meer. De concierge van vroeger was «en Parijs' monument, even onmisbaar in het beeld van dc hoofdstad als onze goeie Elf feitoren. Zij bivakkeerde ge lijkvloers, niet in een woning, wat maar een ordinaire naam ls. maar in een „loge", herinnerend aan de glorie tijd van Versailles. La belle époque. En daar zat ze, vaak gerieflijk inge richt met een aardig inboedeltje, net jes onderhouden, met een spiedend oog ie kijken naar alles wat er uit ging of binnen kwam De oude concierge met haar spikkeltjesschortje en de onver- slijtbare zwarte wollen sjaal over de schouders, zag en wist en las alles. Van de bewoners ontging haar niets. Ze wist precies, of monsieur op de vierde etage een mattreese had, of ma dame op de vijfde een amant. Ze bracht de kinderen naar school, haal de ze weer thuis, zette alle vuilnisbak ken buiten, distribueerde de post, las alle open briefkaarten, sloot 's avonds om tien uur de hoofduitgang en gaf 'n sleutel aan de nachtbrakers. Ze wist alles en zweeg tegelijkertijd als het graf. Ook zonder beroepsgeheim was ze de biechtmoeder van alle bewonen. Ze lachte als er kinderen werden geboren en pinkte een traan weg als er iemand het huis werd uitgedragen. Ze stond verslaggevers te woord, als er hier of aan de overkant een inbraak was ge pleegd. Ze spelde 's morgens, als het nog stil was ln huis. de Petit Parl- sien", die in de wandeling bekend staat als de krant van dc concierges: weinig politiek, veel gemengd nieuws als moorden, overvallen, inbraken, pro cessen. feuilletons, weerberichten, as trologie, strips en niet te vergeten alle begrafenissen en trouwpartijen uit de zogenaamde gegoede stand. In de avonduren de televisie, 's Avonds uit gaan hoefde ze niet, want theater en films werden aan huis bezorgd, Vrij wonen 'Salaris hoorde er zo goed als niet bij. In hoofdzuak moest ze het hebben van de nieuwjaar- en nujuarsfoolen en wat er afviel aan vakantietoeslag van de bewoners. Voor het schoonmaken én wrijvi T?h,'o'|3JJomaSftt"~9o(>'r dc concierges, onvermijdelijk verdeeld ln P.O. moderne en C.G.T. com- Voor een geboende trap wordt betaald 5.43, 4.67 of 3.92 frank naar gelang van de breedte van de trap. Voor ramen lappen staat 0.312 frank per vierkante meter (de binnenkant), maar als ook de buitenkant moet worden gelapt, ls er een extra-tarief op voorwaarde, dat de buitenkant niet hoger dan 1,70 meter boven de grond is. Voor het schoonma ken van w.c.'s dat doet ln Frankrijk een gewone werkster nooit, nooit, nooit, staat: 2.82 frank voor „het Engelse pro cédé", zitten en het bescheiden bedrag van 1.79 frank voor „het Turk se procédé, gehurkt, dat wil zeggen 't bekende gat in de grond. Alles bij elkaar levert dat ongeveer zestig frank in de maand op, maar daar komen bij vrij licht, water. gas. elektriciteit en verwarming plus de bo vengenoemde gratificaties. En vrij wo nen. Want om dat laatste is het in hoofdzaak begonnen. Niet terug Die oude garde komt niet weer terug. De nieuwe concierges zijn jonge vrou wen, die moeder zijn of bezig zijn het te worden. En die liefst getrouwd zijn met een man van de spoor, van de post of van de politie. Te weten een politieagent bij de concierge ln de lo ge te hebben, geeft de bewoners een veilig gevoel Tegen een baby is geen bezwaar wel tegen een hond, niet tegen een kat. die ln de krantenwijk overdag met een touw om de hals op het trot toir zit en uit de voeten kan bij het na deren van een loslopende hond. In het deftige zestiende arrondissement van Parijs door alle taxichauffeurs „La terre sainte" genoemd vanwege het grote aantal katholieken, dat er woont, bestaat voor de loge van een concier ge een ware zwarte handel. Er zijn lo ges, waarvoor een concierge 3000 frank moet betalen om er ln te komen en 'n dak boven haar hoofd te krijgen. Het zijn vooral de Jonge vrouwen uit de provincie, die op een loge loeren en op die manier het probleem van de wo ningnood oplossen. „Madame Pipeiet", de oude concier ge. die uitsterft, zou boeken kunnen schrijven over haar bewoners. Uw cor respondent zou hetzelfde kunnen doen, als hij er de tijd af nam om naar de werkster te luisteren. Want die werkt niet alleen bij Fransen in de buurt, waar de kat op de broodplank slaapt, maar bovendien is haar schoonzoon bij de politie en daar gebeurt ook het een en ander. Ik zou er toch eens voor moeten gaan Zitten om haar een dag niet te laten werken en te luisteren naar haar verhalen, die vele, zeer ve le zijn. Morgen gaat in de Koninklijke Schouwburg te D> n Haag de eerste voorstelling van Veertig karaat, blijspel van Banllct en Orêdy. Ko van D%)k speelt er een hoofdrol irt en hg regisseert het tevens Veertig karaat ls zgn eerste regie 6y de Haagse Comedie. Op de Joto instrueert Ko van D\)k rechtssjjn collega's Mgra Ward en Ouide de Moor CAO-toer wagens UTRECHT (A N P.). Werkgevers en werknemers hebben overeenstemming bereikt over een nieuwe CAO voor hel toerwagen-, ongeregeld en groepsver- voer per 1 april 1968. Alle functlelorien worden met vier procent verhoogd, ter wijl een extra-verhoging van f 2.70 per week is overeengekomen voor de groeps- vervoerchauffeurs en voor het technisch en administrutief personeel. Chauffeurs- reisleiders ontvangen een toeslag van f 2.50 per dag of 15,- per week. Tussen 1 januari en 31 maart 1989 wordt een begin gemaakt met de arbeidstijdverkor ting van een kwartier per dag. Tenslotte worden de diplomatoeslagen met vier procent verhoogd.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9