Noord-Holland en Zuiden haalden de kampioensgordels weg Volleyballers tegen Polen verrassend goed SPONSORS 2e PLOEG EENSGEZIND MAAR GEEN NAAR TOUR DE FRANCE Nederland-België sfeerloos en zwak Van individuen is zwem ploeg gevormd w» vxmKmmmeM Strijd om boks titels sportief en beheerst ROB NICOLAAS KREEG OP VERJAARDAG EXTRA-PRIJS Picchi speelde met liesbreuk DIT JAAR 60 NIEUWE ZWEMBADEN KNWU draagt niet bij DINSDAG 9 APRIL 1968 DE T/FÏÏDSE COURANT PAGINA 9 Font Romeu SCHIPHOL Na een reis van vijfen- eenhalve week door Oost-Europa en Frankrijk is de nationale zwemploeg teruggekeerd. Voor enkele dagen slechts, want bij aankomst op Schiphol kondigde coach Rob Kerkhoven giste- aan, dat de zeslandenwedstrijd van Stockholm op 20 en 21 april zal wor den voorafgegaan door een trainings kamp, dat direct na Pasen in Den Bosch begint. De zeslandenwedstrijd was de direc te aanleiding voor Kerkhoven om deze meest omvattende zwemtrip uit de ge schiedenis van de KNZB te organiseren. Daar wil hij onder de ogen van NOC-officials de kern van de olym pische zwemploeg kiezen. Het succes deze opzet blijkt al uit het feit, dat de 18 zwemsters en zwemmers Stockholm geheel zullen wor den gekozen uit de twintig, die op reis gingen. De in Nederland achtergeble- kandidaten kunnen zich gevoegelijk als uitgeschakeld beschouwen voor deze eerste selectie. Voor hen komt een tweede kleine kans bij de nationa le kampioenschappen begin augustus in Utrecht. Volkomen succes „Zelfs bij de twee, die nu afvallen, moet u niet denken dat zij minder goed de verwachtingen hebben vol daan. Dat is gebeurd om louter zwem- technische redenen. We mogen name lijk slechts met een deelnemer per nummer uitkomen", aldus Kerkho ven, die de langdurige trip een volko men succes noemde. Een aantal jongens en meisjes is deel gaan uitmaken van de ploeg, terwijl zij vroeger aan de rand leefden, om dat ze te weinig mogelijkheden tot con tact hadden. Dat heeft de prestaties (Van onze sportredactie) I ROTTERDAM Er is een tijd geweest, dat het westen van Nederland altijd wel enige bokskampioenen bezat. Dat is voorbij. In de nationale titelstrijd, waarvoor gisteravond in een bloedhete Rivierahal in Rotterdam de j finales werden gebokst, haalden Noord-Holland en het zuiden de kampioensgordels weg. Er is nog een kans, dat het westen toch aan bod komt, want Lodi Koolmees, de geroutineerde Haagse weltergewicht, moest zijn partij tegen de Amsterdammer Johnny van Schaik in de tweede ronde op medisch advies staken wegens een wenk- brauwblessure, toen hij op punten voorstond. Voor het overige deelden andere districten de lakens uit. Oók in i het zwaargewicht, waar de grote sensatie, waarop de bomvolle zaal de gehele avond had gewacht, uitbleef. Rob Nicolaas, dit seizoen van de c-klasse meteen doorgelopen naar de finale in de a-klasse, verloor op punten van Rudi Lubbers. Maar zo eervol, dat hij behalve zijn gordel voor de tweede plaats en dat is op zich al een grote prestatie een extra-prijs verwierf. De enige extra-prijs op de finaleavond, waarop sportief en be heerst werd gebokst en enige talenten voor de toekomst zich nadrukkelijk meldden. Lichtgewicht Pierre Doorenbosch rechtsprolongeerde tijdens de finales van de Nederlandse bokskampioenschappen zijn titel door een puntenzegc op de Amsterdammer De Vos. Finales van bokskampioenschappen plegen nogal eens te ontaarden in vech ten; vanwege het belang en door de zenuwen. Daarvan was gisteravond geen sprake. Het peil mocht er zijn; boven de middenmaat, met enige uitschieters. Zo een was middengewicht Jan van Ispelen, een gave technicus, die de Am sterdammer Nico Aloserij, vooral zeer sterk ontmoette. Aloserij loerde constant op die eindstoot maar Van Ispelen (Haarlem) gaf hem geen enkele kans, vuurde onophoudelijk zijn linkse stop stoten af en wierp er enige verbluffen de series tussendoor. De techniek had gezegevierd over de kracht. Van Ispelen mag zich tot de uiterst serieuze kandi daten voor de Olympische Spelen rekenen. Dat mag ook zwaargewicht Rudi Lub bers, vorig jaar kampioen in het half- zwaargewicht. „Ik had gedacht, dat je zou komen", zei hij na afloop degen de Rijswijkse sportschoolhouder Rob Nico laas. „Ik dacht, dat jij dat zou doen want ik had speciaal getraind op de counter", antwoordde Nicolaas, die dan ook na een ietwat schroomvallige eerste ronde tenslotte is Rudi Lubbers van on betwiste Europese topklasse steeds wachtte op zijn grote kans om te kunnen counteren. Maar de gerouti neerde, uiterst geconcentreerd boksende Lubbers trapte daar niet in. Eerst in de derde ronde bokste Nicolaas geheel „los". Hij ving de gehele partij veel op zijn dekking maar moest toch, op zijn verjaardag nog wel, met een zeer eer- volle puntennederlaag tevreden zijn. Hij was er zelf ook content mee. Dit waren de cijfers van de vijf juryleden ten voor dele van Lubbers; viermaal 6057 en een keer 6056. Duidelijk Er waren gisteren alleen maar „duide lijke winnaars". Bosschenaar Tommy Netten in het halfzwaargewicht waarin hij Lubbers, die wil „afdalen" als con current krijgt, zodat deze klasse en het zwaargewicht (Nicolaas) sterk bezet zal zijn boekte zonneklare zege tegen de IJmuidenaar Schoorl, die zich niet pret tig voelt in de clinch maar deze toch steeds opzocht. De grote routine van Netten stelde hem in staat zijn krach tige opponent in de tweede ronde met rechtse counter voor acht tellen neer te halen en in dezelfde ronde ging Schoorl nog eens acht tellen neer op een razendsnelle serie. Toen moest de scheidsrechter reglementair intervenie- ongetwijfeld gunstig beïnvloed. Er is van een aantal individuen een ploeg gevormd. Dat is voor Mexico van groot belang. Tevoren waren we ons ervan bewust dat het zware program ma van sommigen wellicht te veel zou eisen aan mentale aanpassing. Maar die vrees is ongegrond gebleken". Kerkhoven was niet voor de volle honderd procent tevreden over het twaalf dagen durende verblijf in Font Romeu, op een hoogte van 1800 meter, dat de zwemtrip afsloot. „De accom modatie was er geweldig, maar het s te gemakkelijk. We konden er dui delijk meer doen dan vorig jaar in Mexico, aan training zelfs 30 tot 40 procent meer dan ik mij had voorge steld. We trainden zeven tot acht kilo meter aan interval per dag met een langere warming up dan in Nederland gebruikelijk is. Ondanks dat zware'pro- gramma zwommen we in de wedstrijd tegen Engeland, die we eerst niet van belang achtten, knappe tijden en pak ten we ze zelfs. De estafette, die de afsluiting vormden, leverden twee Ne derlandse records op. En dat was te kenend, want zware training beïn vloedt de sprinttijden het meest, in ongunstige betekenis dan. Daarmee is wel bewezen dat dr. Biersteker en de zijnen gelijk hadden toen zij stelden dat het effect van de ijle lucht pas begint mee te spreken op een hoogte van bo ven de twee duizend meter". Indien de KNZB ertoe mocht besluiten als laatste voorbereiding op de Olym pische Spelen nog een dergelijk trai ningskamp te organiseren, zal Kerkho ven voorstellen dit niet in Font Ro meu te houden maar elders in Europa, op een hoger gelegen plaats. i)e Nederlandse zwemploeg is na een tournee van zes weken door Oost-Europa met als sluitstuk een verblijf van enkele dagen in het (op Mexicohoogte gelegen) Franse plaatsje Fort Romeu in het vaderland teruggekeerd. Ter herinnering aan de trip door Rusland voerden de heren een Russische vreugdedans uit. Dames verloren DRACHTEN Het Nederlandse da mesvolleybalteam heeft gisteravond in Drachten ook de tweede officiële inter land tegen Polen in drie sets verloren. De setstanden waren: 1115, 1115, 1215. De Nederlandse dames speelfien in deze ontmoeting sterker dan in Breda. De bes te speelsters waren .Hilda Blanken-van Gulik en Mathilde van der Berg. Het Nederlandse herenteam speelde 'n verrassend goede wedstrijd. Er waren vijf sets nodig voor de Poolse zege vast stond: 10—15, 15—11, 12—15, 15—3, 6—15. Bijzonder sterk was de start van Oran je, dat in de eerste set met 103 leidde. Desondanks brachten de Polen deze toch nog met 1510 op hun naam. Na felle strijd zegevierde daarna Nederland met 1511. In de derde set liepen de Polen snel tot 133 uit. Na 'n Nederlands her stel kwam pas met 1512 het einde. Opnieuw kwam Oranje terug. Op groot se wijze bracht de ploeg met 153 de vierde set op zijn naam. Het werd duide lijk dat de vermoeidheid zich bij de Po len, die over slechts zeven spelers be schikten, ging doen gelden. De eindzege was echter toch voor de Polen, die er in de vijfde en laatste set geen twijfel over lieten bestaan dat zij de sterkste forma tie vormden. (156). Bij Nederland waren Bram Vermeulen en Harry Veldhuis de meest op de voor grond tredende spelers. ren. Sportief gebaar: de ruim vijftig sup porters van Schoorl boden aan de ring de voor hun favoriet bestemde bloemen aan Netten aan. Eenzijdig De aan stootkracht gewonnen hebben de Pierre Doorenbosch (Den Bosch) prolongeerde zijn lichtgewichttitel tegen de Amsterdammer De Vos, die in een furieuze derde ronde de voorzichtigheid uit het oog verloor en op een linkse hoek voor acht tellen naar het canvas ging. Doorenbosch is echter te eenzijdig om tot de grote klasse te kunnen be horen. Eenzijdig is ook Herman Schre- gardus (Amsterdam), de veteraan van 35 jaar, die tegen de jeugdige Enschede- er Jacques van den Dolder (19) zijn rou tine al meteen demonstreerde. De Enschedeër, met slechts enige wed strijden in de a-klasse achter zijn naam, wilde na de eerste gongslag nog even ten teken van sportieve strijd de hand schoenen van Schrcgardus beroeren. De galm van de gong was nog niet verstor ven toen hij dit gebaar met acht tellen rust moest bekopen. Schregardus had meteen een rechtse swing geplaatst. De sterke Van den Dolder had er geen last van maar ging in de tweede ronde toch nogmaals op zo'n swing neer. Hij kwam in de derde ronde goed terug, verloor natuurlijk op punten maar toon de nu al een waardige opvolger te kun nen worden van de Amsterdammer, die zijn negende nationale titel veroverde. Risico's De minste partij boksten de licht- welters Schulte (Amsterdam) en v. d. Bergh (Amsterdam), die de beste techni cus was maar ten onder ging aan de nimmer aflatende aanvallen van Schulte. Bij zulk een veelheid van stoten moeten er allicht meer treffers vallen dan de tegenpartij op zijn naam kan brengen. Vedergewicht Jan Huppen (Amster dam) was een eenling in die klasse en bokste een prestatiepartij tegen de Belg Lelieur. Huppen won maar zijn on gedekt inkomen bij de (vele) aanvallen houdt te grote risico's in, waarvan een beter pugilist dan Lelieur beslist profijt zou hebben getrokken. De uitslagen bosch (Zuid) w i lichtgewicht: Doe a De Vos (N.H.); 1 (NH) w.o.p. van weltergewicht: Schre- gèWcht, na een prestatiepartij tegen de Belg Lelieur Weltergewicht om de derde plaats.^Ger- lach (Noord) finale Van Sch: itaakit in tweed i Schelleker lik <NH)- De wedstrijd 1 Middengewicht: Van Ispelen (NH) van Alosery (NT"*-sjd (Zuid) wint doe Nicolaas- (ZH). halfzwaargew SOFIA Armando Picchi, de Ita liaanse international die in Sofia in de zestiende minuut van de wedstrijd tegen Bulgarije in het Europese kampioenschap voor landenteams werd geblesseerd, blijkt 74 minuten met een liesbreuk te hebben gespeeld. Zaterdagavond werd hij na de wedstrijd voor onderzoek naar een zie kenhuis in Sofia gebracht, waar hij aan zijn breuk werd geopereerd. Rallyerijdster Pat Moss vermist DAR ES SALAAM Pat Carlsson- Moss. de Britse rallyerUdster wordt ver mist in overstroomd land. diep in een afgelegen gebied in Tanzania. Zij verkende de wildernis in haar Re nault toen zij door zware regens werd overvallen. Zij was aan het oefenen voor de rallye die met het paasweekeinde be gint in deze omgeving. Er wordt op grote schaal naar haar gezocht (Van o parlementairs redactie DEN HAAG In Nederland zullen dit jaar naar «chatting 60 nieuwe zwem baden gereed komen. Dat zal dan mede te danken zijn aan getroffen extra-maat- regelen in het kudcr van de werkgele- genheldsverbetering Volgens een grove schatting heeft men echter thans bij de zwembadenbouw nog een totale achterstand van circa 500 bouwplannen. Gelet op hel huidige liouwtempo van 45 zweminrichtingen per jaar zou deze achterstand in glo baal elf jaar Ingelopen kunnen worden, Naar staatssecretaris Krulslnga (Volks gezondheid) de Tweede Kamer mede deelt komt deze schatting overeen roet de planning, die terzake destijds door de vereniging van Nederlandse gemeen ten en de Nederlandse sportfederatie is opgesteld. Bij de vereniging van Nederlandse ge meenten liggen momenteel ruim 400 plannen met de uitvoering waarvan globaal geschat volgens 't huidige prijs peil een bedrag van 600 miljoen gulden gemoeid zal zijn. De uitgaven kunnen per object echter zeer variëren, name lijk van 100.000 gulden tot 5 miljoen gulden. Tien draverijen in Nootdorp (Van onze paardesportmedewerker)' DEN HAAG In Nootdorp wordt woensdag weer een volledig avondpro gramma gegeven. Er zijn. met de finale meegerekend, tien draverijen met ge middeld een paard of negen. In de hoog ste klasse moet Buick Magowan het nu toch wèl kunnen halen tegen Amad Kinley en Brün Beer. Canard S. is te onbetrouwbaar en wat X Tello betreft zal men zijn zege van de vorige week toch beter een toevalstreffer kunnen noemen, dan te rekenen op nog zo'n In de tweede afdeling van die koers heeft Wagenaar de vrij betrouwbare Boy van Quick en Diana R staan, maar hoezeer de samenwerking tussen deze twee ook mag slagen, het zal moeilijk worden of Xeres, die het vorige week formidabel deed, van de zege af te houden. Het eerste nummer begint om vijf uur. Het programma luidt: Appingcdamprüs (2040 m., met trio): Gamin B - Generaal Padua B - Flipsen. ArnhemprUs (eerste afd., 1660 m.): Fire Bird W - Fanny Blankers - Earl Milkbottle. Tweede afd. (met trio): Fabiola Spen cer - Excellent Narciso - Flevo. ArnemuldenprUs (2040 m., eerste afd.): Gipsy Hanover - Gea Volann - Gizella Double. Appelternprüs (2000 m. van meet): Frieda O - Fullspeed - Daniella Prelesj- nik. Apeldoornprijs (2000 m., eerste afd., met trio): Buick Magowan - Amad Kinley - Brün Beer. Outsider: Canard S. Arnemuidcnprijs (tweede afd.): Good Luck S - Eniopile Hollandia - Endurance Apeldoornprijs (tweede afdeling): Boy van Quick - Xeres - Diana R. Arkelprjjs (2380 m., met trio): Burn ley Quick - Benjamin Olivier - Diana Hanover. Outsider: Erica. Jeugdtitel dammen zijn gisteren van Neder- ik (Ruurlo) 2—o (Middelburg) 1-4, Hof Kalverboer (Leeuw burg)—Huet (Rotterdam) 11, Relej Temont)Boers (Zwartsluis) 20 Stand na twee ronden: 1. Paulli 2. Drost en De Bruyn belden 3 i Groningen garant voor lening GVAV GRONINGEN Het college va cn W. van Groningen stelt de raad garant te staan voor een lening 250.000 gulden, waarmee de stichting betaald voetbal GVAV zijn liquiditeit wil vergroten. Aangezien het voor de gemeente ln verband met de centrale financiering niet mogelijk ls op korte termijn een lening aan de stichting te verstrekken, zijn B. en W. van mening dat de helpende hand zou kunnen worden geboden door, indien de stichting een onderhandse langlopen de lening van ongeveer 250.000 gulden aangaat, betaling van rente en aflossing te garanderen. Knickerbocker- tennistoernooi ROTTERDAM Op het tennispark Overschie in Rotterdam is gisteren eer begin gemaakt met het Knickerbocker- toernooi. Bij de jongens behaalden de Hagenaars Fried Schmitz en Paul Min elk drie overwinningen, terwijl ook de Haarlemmer Constandse en Brandsen (Zandvoort) ongeslagen bleven. Zij speel den echter slechts twee partijen. Ver rassend waren de drie nederlagen de Eindhovenaar Ad Kooymans, die tot de kanshebbers werd gerekend. Bij de meisjes was de Hilversumse Nicky Blom op dreef. Zij won drie par tijen. Ongeslagen bleef ook de Amster damse Angela Salome, maar zij kwan slechts tweemaal op de baan. LiverpoolWest Bromwich A weer gelijk LIVERPOOL De overgespeelde wedstrijd voor de kwartfinales van toernooi om de F.A.-cup tussen Liver pool en West Bromwich Albion is na verlenging geëindigd in een gelijkspel: 11. De ploegen zullen op neutraal ter rein voor de derde maal tegen elkaar uit komen. Tony Hately, voor 100.000 pond sterling aangekocht, gaf het favoriete Liverpool na 24 minuten de leiding. De vechtlust van de thuisclub verminderde daarna aanmerkelijk. Ruim twintig minuten na de hervatting scoorde Jeff Astle de gelijk maker met een kopbal. Jeugd schaakt om kampioenschap AMERSFOORT De uitslagen van partijen uit de eerste ronde van liet Nee JeuRdsehoakkamplot-nschap. dat In Ajïi foort wordt gehouden, lulden: Van der 1 Klaascen 1—0, Boehm—NIJdom 1—o. Mi —Harms 1—0, Luteljn—Van Dop o—1, Vries—Llgterlnk Van Bentum-WI ma Va—i- LodewcgesGodderIJ V4—V4. „Het Laatste Nieuws" brengt zijn verslag onder de kop: de Rode Duivels wonnen van een matte tegenstander, die voor de rust gelijkwaardig was, maar daarna vol ledig onderging. „De Gazet van Antwerpen" spreekt van een verdiende zege van België in een sfeerloze en zwakke wedstrijd. Ook „De Standaard" vond het een „stijlloze match". „De Nieuwe Gids" betreurde, dat er de gehele wedstrijd geen sfeer als in vroeger dagen ontstond. Zelfs het Wilhelmus, dat vroeger door dui zenden kelen weergalmde, werd slechts sporadisch meegezongen, aldus dit blad. De „Libre Belgique" spreekt van een test zonder conclusies. „De Volksgazet" meende, dat de Rode Duivels in libero-opstelling voor een aangename verrassing zorgden, maar dat dit mede het gevolg was van een schrijnend gebrek aan offen sieve inspiratie van Nederland. De eveneens socialistische „Le Peuple" meent dan ook, dat de nieuwe methode van de Rode Duivels herzien moet worden als de {doeg tegenover een sterkere tegenstander ral komen fee staan. DEN HAAG Het hoofdbestuur van de K.N.YV.U. heeft meegedeeld dat het een financiële participatie in de eventuele deelneming van een tweede Tour de Franceploeg niet verantwoord acht in verband met diverse plannen voor de gehele wielersport. De lei ding van Caballero, Smiths Chips en Willem U/Gazelle achten het afvaardigen van een tweede ploeg naar de Ronde van Frankrijk evenwel een nationaal be lang voor de wielersport en menen dat participatie door de KNWU een erkenning van dit standpunt zou zijn. Bovendien vinden zij het niet juist dat de kosten voor de afvaardiging van een tweede ploeg geheel op de sponsors zou moeten drukken. Als ge volg van deze lijnrecht tegenover elkaar staande standpunten zal worden afgezien van de afvaardiging van een tweede ploeg. De twee grote sponsors van het Nederlandse beroeps- wielrennen, Willem II/Gazelle en Caballero, zijn te leurgesteld over de beslissing van het hoofdbestuur van de KNWU. Zoals bekend gingen de organisatoren van de Tour akkoord met een tweede Nederlandse ploeg, als de kosten niet ten laste van de organisatie zouden komen. De beer Oeptg ran Willem II/Gazelle' zei dat het besluit van de K.N.W.U. voor hem onverwacht was gekomen, „Voor het eerst waren de sponsors het in 1 alle opzichten eens. Maar wij hebben met onze eens- gezindheid niets bereikt door de weigering van de KNWU. Dit stelt mij te meer teleur omdat het toch niet om een verschrikkelijk groot bedrag gaat. Het is niet waarschijnlijk dat de sponsors gezamenlijk nog zullen overleggen om, ondanks de weigering van het Uniebestuur, toch nog een tweede ploeg voor de Tour te financieren. Deelneming in de kosten door de K.N.W.U. was voor ons een principiële kwestie". Geen druk Willem II zal zijn standpunt ten aanzien van het be schikbaar stellen van zijn renners voor de Neder landse Tourploeg niet wijzigen. Dat betekent dat in het negatieve noch in het positieve druk op de ren ners zal worden uitgeoefend over het deelnemen aan de Ronde van Frankrijk. De heer Oepts zei hierover: „In de eerste plaats laten wij de beslissing over aan de renners en verder zul len wij ons houden aan het advies dat ploegleider Ton Vissers geeft ten aanzien van de jongere Teleurgesteld t ook de heee Xuurendonfc van P»- ballero, die echter ook begrip kon opbrengen voor het standpunt van de K.N.W.U., die zijn financiën vooral ten goede wil laten komen aan de amateursport. Hij verklaarde: „Het gaat niet om zo'n verschrikkelijk groot bedrag, maar het is natuurlijk altijd moeilijk oen oordeel te geven over de manier waarop een an der zijn geld moet besteden. Onze gedachte was dat wij, de sponsors dus, door onze geldelijke steun de wielersport helpen en het deelnemen van een tweede Nederlandse ploeg aan de Tour de France is ook van belang voor de Wielrenunie. Van deze gedachte uit gaand, hebben wij gesteld dat ook de Unie moest bij dragen in de kosten. Daardoor zouden wij de zeker heid krijgen dat de Wielrenunie enige erkenning heeft voor het werk dat wij doen. Het bedrag dat wij vroegen, was iets meer dan een symbool, maar de sponsors zagen het toch in de eerste plaats als een toetssteen voor de waarde, die de Unie hecht aan onze bemoeienissen met de wielersport. Eigen carrière Ook Caballero zal geen enkele pressie op zijn ren ners uitoefenen om deel te nemen aan de Ronde van Frankrijk. Ons standpunt is dat beroepsrenners hun eigen carrière moeten uitstippelen. Zij moeten zelf beslissen aan welke wedstrijden zij willen deelnemen. Wij zouden precies dezelfde gedragslijn hebben ge volgd als Nederland wel met twee ploegen aan de Rond» van Frankrijk zou hebben deelgenomen". „Bejaardenbouw" ijvert voor meer bejaardenwoningen DEN HAAG (A.N.P.). Ten behoeve van de huisvesting van bejaarden ls een landelijke stichting opgericht onder do naam „Bejaardenbouw". In samenwer king met plaatselUke Instanties zal deze stichting woningcomplexen voor bejaar den doen bonwen en bevorderen dat de noodzakelijke hulp cn service geboden kan worden. De nieuwe stichting moet gezien wor den tegen de achtergrond van de grote toename van het aantal bejaarden in ons land. Jaarlijks komen er ln Nederland ongeveer 30.000 bejaarden bij. In Neder land zijn sinds de oorlog circa 46.000 bejaardenwoningen gebouwd. Hiervan wordt echter een derde deel bewoond door nlet-bejaarden, terwijl toch t pet. van alle bejaarden nog behoefte heeft aan aangepaste woonruimte. Deze T pet of wel 85.000 bejaarden vorderen 60.000 bejaardenwoningen. De landelijke stichting „Bejaarden bouw" is van mening, dat het aantal bejaardenwoningen uitbreiding behoeft, omdat er meer dan één miljoen bejaar den in Nederland wonen. De stichting zal dan ook in samenwerking met het Bouwfond Nederlandse Gemeenten nieu we bejaardenwoningen in grotere aan tallen tegelijk laten bouwen. Daarbij Is het mogelijk tegen een redelijke huur woonruimte aan bejaarden ter beschik king te stellen. Film en Wetenschap krijgt nieuw gebouw UTRECHT (ANP) „De wereld van het wetenschappelijk onderwijs ver toont een snel toenemende Interesse ln de mogelijkheden die de audiovisuele hulpmiddelen bij de kennisoverdracht kunnen bieden. Het ls een gelukkige omstandigheid dat wij nu een nieuwe en aangepaste huisvesting voor de stich ting kunnen bouwen een nieuw cen trum dat Juist op tijd komt om de ver wachte versnelling In de vraag naar de toepassing van de nieuwe leermiddelen op te vangen". Dit zei de directeurTgc- neraal voor de wetenschap dr. A. J. Piekaar. uit Den Haag gistermiddag in Utrecht ter gelegenheid van de eer- ste-stcenlegglng voor het nieuwe ge bouw ten behoeve van de Stichting Film en Wetenschap. Het gebouw zal over twe® jaar wor den betrokken. Het omvat onder ander® een collegezaal voor ruim 125 studenten, diverse studioruimten, regiekamers, tal van donkere kamers, een ruimte waar teken- en poppenfilms kunnen worden vervaardigd, terwijl er ook ondertite ling en zogenaamd screenwerk kan ge schieden. Het gebouw gaat inclusief da inrichting circa 7 miljoen gulden kos ten. Het bouwwerk is bijna geheel on- derkelderd en telt drie lagen boven de begane grond. Dr. Piekaar zei in zijn toespraak, dat de Stichting Film en We tenschap sedert haar oprichting in Juli 1955 haar werkterrein aanzienlijk had zien uitbreiden. Aanvankelijk was do doelstelling do produktie en distributie van weten schappelijke films. Daarbij werd voort gebouwd op de prestaties van de uni versitaire filmdienst van de rijksuniver siteit- te Utrecht, de UNFI. Zowel UNFI als Film en Wetenschap hebben, getui ge de vele buitenlandse onderscheidin gen die zijn toegekend aan films die ln hun werkplaatsen en laboratoria wer den vervaardigd, hun sporen op dit ge bied verdiend in de loop der jaren heeft de Stichting Film en Wetenschap zich gesteld gezien voor nieuwe proble- bij de toepassing van moderne au diovisuele hulpmiddelen naast de film. De voornaamste hiervan is de televisie. "üen zeer belangrijkte taak van Film Wetenschap is het adviseren van uni versiteiten en hogescholen bij d'e toepas sing van moderne audiovisuele midde len, aldus dr. Piekaar. Belangrijke kunst veiling in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) (Bij Paul Brandt aan de Keizersgracht in Amster dam zal 23. 24. 25 en 26 april een kunst veiling worden gehouden die reeds thans grote internationale belangstelling lijkt te trekken cn gezien het kostbare mate riaal wel éön der voornaamste genoemd mag worden die in de laatste 20 Jaar ln Nederland 1» gehouden. Naast een collec tie zeldzame bronzen sculpturen der Ita liaanse renaissance zullen Nederlandse schilderijen uit de 15e eeuw. werken van Nederlandse kunstenaars uit de 17e eeuw schilderijen van Vincent van Gogh, Beekman, Chagall, Klee, Mondriaan en Utrllio worden gevelid. Voorts zijn er ge signeerde meubelen der 18c eeuw en kost bare antieke zilveren en gouden voorwer pen. De kunstwerken zijn afkomstig uit verschillende collecties, o.a. uit de ver zameling van wijlen dr. M. Hugo Oelze uit Amsterdam.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9