Protest tegen deskundig gepraat van al te deskundigen op concilie RAPPORT OVER ONTWIKKELINGSWERK 100 GULDEN STEMMING OVER LANDBOUWSCHAP GING DE MIST IN Staalproject bij Rotterdam nodig r-v Jongeren doen concreet voorstel Binnenkort demonstratie Jonge intellectuelen ministers in Praag Uitspraak in hennepaffaire Turken willen eigen fabriek van zakken gaan bouwen AMERIKAANS- EUROPESE INTERESSE HEEL KILO DIKKE VLEE5KRABJES 159 Valsemunters handelden „in opdracht van ambassade'" Israëlische inval in Jordanië Natuurlijk KAMP HOUTRUST '68 DINSDAG 9 APRIL 1968 DE LEIDSE CuURANT NOORDWIJKERHOUT Vanmorgen is de vonk dan toch nog in het concilie geslagen. En het was een jonge vrouw, die het wonder verrichtte, mej. Kooke, docente aan de volkshogeschool te Ber gen. „Wü zoeken", zo begon zü haar betoog, „naar een sprankje vuur en een sprankje werke lijke bewogenheid. Vinden wij dat In de Kerk, akkoord. Vinden we het daar niet, dan gaan wü elders. Laten wij niet verzanden in theologisch gepraat of in Romeinse prudentie, zoals we dat gisteren hebben gedaan". Vervolgens deed zij het zeer concrete voorstel een groots vormingsprogramma op te zetten, om zo de „onbekendheid met het ontwikkelingswerk bij de grote massa van ons volk weg te nemen". „De meeste mensen weten er geen snars van", zei ze. „Er gaapt een kloof tussen het zeer des kundige rappport dat wij hier bespreken en het geloof van het kerkvolk. Ontwikkelingswerk wordt nog veel te veel gezien als het opzetten van een aantal kleine projecten in noodgebieden. En bij het woord missie denkt men nog te veel aan een man die in een armzalige hoek van de wereld het geloof staat te preken, dat moeten wij niet langer accepteren". Zij stelde voor,- dat alle organisaties en vereni gingen in de komende winter een concreet vor mingsprogramma over ontwikkelingswerk zullen lanceren. Hetzelfde zou moeten gebeuren op alle katholieke scholen, kweekscholen en theologische scholen. „Wij moeten snel handelen", zei zij, „hier ligt de toetssteen waaraan men het pastoraal concilie zal beoordelen. Men moet niet zeggen (en hier zinspeelde zij op wat kardinaal Alfrink gisteren naar voren had gebracht): Wij moeten eerst ge zond zijn om de anderen gezond te maken. Het tegendeel is ook waar: Wij moeten zelf gezond worden door ons het lot van de anderen aan te trekken". Met haar inbreng bracht zij het concilie meteen op een niveau, waarop met vermijding van alle mogelijke procedurekwesties en theologische dis puten, zaken konden worden gedaan. Enkele sprekers, die toch nog in de oude fout dreigden te vallen, werden door de voorzitster, mej. Berden en door de vergadering tol de orde ge roepen. „Laten wij ingaan op hetgeen mej. Kooke heeft geformuleerd", zei mevrouw Govaart- Halkes uit Breda. En prof. Janssen, voorzitter van de commissie, die het rapport had samen gesteld, verklaarde zich met deze suggestie vol komen akkoord. Wel stelde hij, dat men het rap port niet zo maar te moeilijk mocht noemen. „Er moet op gestudeerd worden", zei hij, „maar dat is dan ook noodzakelijk. Want alle projecten zijn vruchteloos als ze niet worden ingepast in het kader van de totale structuurproblematiek". De vergadering stelde zich graag achter de suggestie, het vormingswerk over de ontwikkelingsproblematiek in de komende winter groots aan te pakken. De noodzaak hiervan werd onderstreept door de heer Weima, die namens de conciliepostbussen verklaarde, dat deze problematiek bij de massa niet Jeeft. „Van de tweeduizend brieven, die wij binnen kregen, hebben er maar tachtig dit vraagstuk aangeraakt en dan nog zijdelings". Kardinaal Alfrink beloofde namens het episcopaat op korte termijn een pastorale brief over het ontwikkelingswerk te zullen schrijven. Ook kondigde hij de oprichting aan van een nationaal orgaan Justitia et Pax. Het pastoraal concilie heeft gisteren de tanden gezet in het rapport over het ontwikkelingswerk en het bleek er een hartige, misschien wel te hartige brok aan te hebben. De deskundig-en bespraken details, die de meeste afgevaardigden blijkbaar niet goed konden verwerken. Een en ander tot kennelijke ergernis van drs. C. Verhaak, lid van de Bossche delegatie. Hij stelde voor, onmiddellijk spijkers met koppen te slaan en „niet te wachten tot de studeerkamer klaar zou zijn". Het ontwikkelingswerk moest centraal staan: daarover hoefde naar zijn mening niet te worden gepraat. En het katholieke volksdeel zou er offers voor moeten brengen. „Er moet een eenvoudig, maar toch groots plan komen", zo meende hij en wekte een ogenblik de indruk, dit plan in de zak te hebben. Dit bleek bij nader toezien niet het geval te zijn. Hij .had alleen maar willen protesteren tegen het al te deskundig gepraat van al te deskundige lieden. Deze reactie was wel te begrijpen, na de intro ductie van het stuk door prof. L. H. Janssen, voorzitter van de commissie, en de commenta ren, die door Geert Ruygers en Daniël de Lange waren geleverd. Prof. Janssen stelde, dat het concilie de besprekingen over ontwikkelingshulp en over het missiewerk gescheiden moest hou den, hoewel er een overlapping is van de pro blematiek; hij vreesde, dat gelijktijdige bespre king tot verwarring zou leiden en de eigen problematiek van het missiewerk in het gedrang zou komen. Geert Ruygers maakte enkele detail bemerkingen bij het rapport namens de com missie voor oorlog en vrede. Hij besprak o.a. het probleem van de wapenhandel en noemde het oen volstrekt absurde situatie, dat de wereld 160 miljard aan defensie besteedt en maar 10 mil jard aan ontwikkelingshulp. Daniël de Lange plaatste namens de oecumenische commissie en kele opmerkingen van politieke aard, o.a. over de steun die zou moeten worden gegeven aan revolutionaire bewegingen in de ontwikkelings landen. Al spoedig bleek, dat de meeste afgevaardigden over te weinig detailkennis beschikten om zich met succes in de discussie te mengen, Geert Ruygers had daarop trouwens gezinspeeld, toen hij zich bereid verklaarde de vergadering in te lichten over zijn ervaringen, opgedaan tijdens de wereldhandelsconferentie in New Delhi, „Ik vrees dat wij ons zonder voldoende informatie over deze gebeurtenis in een onwezenlijke dis cussie zullen storten", zei hij. Niettemin werd hem in de middagvergadering geen tijd gegeven om deze informjftie te verstrekken. Hij heeft gisteren na het avondeten een uur toegemeten gekregen, om althans het meest essentiële aan de afgevaardigden mee te delen. Alvorens tot de debatten over ontwikkelings hulp over te gaan. heeft de vergadering met grote meerderheid de resolutie aangenomen, die pleitte voor een groter decentralisatie in het be stuur van internationale religieuze gemeen schappen en voor het laten groeien van een groter pluriformiteit in hun wijze van leven. In het begin van de middagvergadering werd besloten, het tweede gezagsrapport terug te ver wijzen naar de concllieraad. gezien de felle kritiek, die het van de afgevaardigden te ver duren had gekregen. Kans om het nog tijdens deze zitting te herschrijven, zag de vergadering niet. Een en ander ontlokte aan de voorzitter van de verantwoordelijke commissie, de heer Th. Verduin, de uitlating, dat hij zich teleurgesteld voelde over de gang van zaken en bijzonder over de laatdunkende wjjze, waarop sommigen over het rapport hadden gesproken. DR. AJOTRED VAN DE WE1JER Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. Spaarvormen (evt te combineren): effectenbewljzen levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen spaarbewijzen garantiekredietaflossingen Nadere inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren. Banken, Borgstellings fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverzekering maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of Vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan. Postbus 51, Den Haag, vrij blijvend de brochure over dit nationale (Van onze correspondent) RODEN „Het zijn allemaal ambte naren, die aan hun bureaus alleen maar massa's geld verspillen en statistieken op stellen, waar niemand baat bij heeft". Aldus de heer S. Boonstra uit het Drent se dorp Roden over het nut van het Landbouwschap. „Wij zullen binnenkort ook een grote demonstratie op touw gaan zetten om aan te tonen, dat minstens 98 procent van alle agrariërs tegenstander is van dit schap". Met de term „wij" bëdoelt de heel- Boon stra het comité „toetsing onwenselijkheid landbouwschap",' dat enkele njkanden ge leden al een grote actie is begonnen, waarin alle gemeentebesturen van Neder land zijn benaderd met het verzoek om medewerking te verlenen aan een gehei me stemming. Volgens de heer Boonstra heeft een tiende deel van de gemeen ten besloten de aanvraag in te willigen, 400 hebben toegezegd stemmateriaal be hoeft gisteren de nieuwe regering onder leiding van Oldrich Ccrnik beëdigd. Plaatsvervangende premiers zijn dr. Peter Colotka, Frantisek Hamouz, dr. Gustav Husak, dr. Ota Sik en dr. Lubomir Strougal. Tal van posten in het nieuwe kabinet worden bezet door jonge intellectuelen, die bereid zU>* dc door partijleider Alexander Dubeck be loofde hervormingen uit te voeren. Veel waarde wordt gehecht aan de be noeming tot minister van Binnenlandse Zaken van generaal Josef Pavel, die onder het stalinistische bewind jaren- ang in de gevangenis heeft doorge dacht. nieuwe minister van Buitenlandse Zaken is dr. Jiri Hajek. Deze hoog- is ambassadeur in Engeland en loofd van de Tsjecho-Slowaakse V.N.- nissie geweest. De benoeming van Uiroslav Galuska tot minister van Cul- tuur en Voorlichting wordt gezien als een concessie aan de schrijvers en in tellectuelen van het land. Galuska moet een oplossing vinden voor de delicate kwestie hoe volledige vrijheid te geven aan de schrijvers zonder de verant woordelijkheid voor de communistische ideologie te ondermijnen. Dr. Ota Sik, een van de vijf vice- premiers, geldt als de meest vooraan staande econoom van het land. Hij heeft alleen het nieuwe economische stelsel van het land ontworpen en die door dik en dun tegenover de oude partijleiders verdedigd. Twee van de vice-premiers zijn Slowaken: dr. Peter Colotka en dr. Gustav Husak, die tot zijn arrestatie in 1951 hoofd van de regering was. In 1954 werd Husak als „titoïst" tot levens lang veroordeeld. In 1963 werd hij ge rehabiliteerd. Zestien van de zesentwintig leden van het kabinet Lenart hebben hun porte feuille verloren. Onder hen is de minis ter van Volksgezondheid, de priester dr. Frantisek Plojhar. schikbaar te stellen, terwijl de overige 400 van oordeel waren, dat een derge lijk besluit niet op de weg van de ge meente ligt. Als alles volgens plan was verlopen, had gisteren (maandag) deze stemming moeten plaatsvinden. Er is niets van ge komen. Zelfs de gemeenten, die hun me dewerking hadden toegezegd, hebben geen afzegging ontvangen. „Er is nog een aantal gemeentebesturen dat geen ant woord heeft teruggezonden", zegt voor zitter Boonstra. „Daar is het wachten op. Nu stellen wij de stemming uit tot no vember of december, omdat de boeren zich dan weer enige tijd vrij kunnen maken van hun bedrijf". Zaterdag 20 april wordt in Zaltbommel een vergadering van het comité gehou den, waar allereerst de plannen voor de 'op hande zijnde protestdenyjnstratie worden besproken, alsmede de stem ming. Tevens wil men de agrariërs op roepen de gegevens voor de zg. mei telling niet te verstrekken. „Het heeft geen enkele zin, dat het bureau van het landbouwschap alle resultaten van de be drijven weet. Ze doen er toch niets mee. De statistieken worden opgeborgen in kasten en daar is de kous mee af". Volgens S. Boonstra zal de oproep waarschijnlijk niet overal weerklank vin den, omdat de boeren te weinig op de hoogte zijn van de hele werkwijze van het landbouwschap. Vele vooraanstaande leden van de Boe renpartij en zelfs de griffie van de Twee de Kamer weten weinig of niets van de actie van het comité. De Boerenpartij steunt het plan dan ook niet. Daar meent men, dat een enquête of petitie hetzelfde effect zou sorteren. UTRECHT (ANP) De Utrechtse rechtbank heeft onmiddellijk invrijheid stelling gelast van de 28-jarige Marok kaanse koopman H. M. Z., de 25-jarige Algerijnse verpleger M. B. G. H. en 41-jarige Spanjaard R. C. R. die Brussel woont. De 3 verdachten werden wegens het in bezit hebben van e recordpartij hennep veroordeeld tot e gevangenisstraf van negen maanden drie weken met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk en een proef tijd van drie jaar. Deze straf is gelijk aan het voorarrest. Met de 31-jarige Amersfoortse zakenman P. N., die werd veroordeeld tot tien maanden gevange nisstraf met aftrek, waarvan vier maan den voorwaardelijk en eveneens drie jaar proeftijd, stonden de buitenlanders op 29 maart terecht. Moederziel alleen („Mam* is al vijfenzeventig, se reist niet meer zo veel"), gehuld in een paars kostuum met bossen paars flut aan de manchetjes, kwam gisteren de Amerikaanse pianist Liberace (1/7) op Schiphol aan. Hij ging be sprekingen voeren over de bouw van (weer) een nieuwe concertvleugel. (Hij heeft er zo'n 25 Manipulerend met een ijzig lange sigaret vertelt hij, dat hij voor z'n tournee, die hem onder meer naar Italië, en Zuid-Afrika brengt, zo'n honderd kostuums heeft mee genomen. Plus vier sets kandela bers. Want Liberace speelt altijd met brandetide kaarsen op z'n witte vleugel. Waar er ook om Liberace wordt gezwijmeld, in Nederland blijkbaar niet. Op Schiphol werd hij alleen opgewacht door de pers. Bewonderaarsters gaven niet thuis. (Van o n correspondent BREDA Met veel enthousiasme hebben honderden Turkse gastarbeiders in Nederland en Duitsland een kapitaal bijeengebracht voor de oprichting vai een soort coöperatieve fabriek in Bali keslr (Noord-West Turkije). Daar wen. onlangs 20.000 vierkante meter grond ge kocht voor de bouw van een grote in dustrie, die zakken gaat fabriceren var kunstvezels. Met de bouw, die vermoe delijk 10 maanden in beslag zal nemen wordt waarschijnlijk In mei reeds be gonnen. Volgens het thans opgezette werk schema zullen er jaarlijks anderhalf miljoen zakken worden geproduceerd. Dit aantal is evenwel lang niet voldoen de om aan de binnenlandse behoefte te voldoen. De initiatiefnemers verwachten dan ook, dat de produktie na enkele j ren zal worden verdrievoudigd. Het initiatief voor genoemd project komt van de in Keulen woonachtige Turkse technisch-lngenieur, dr. Medet S. Akalin. Zijn plan zou de goedkeuring hebben en onder toezicht staan vai Turkse regering. Het is nochtans volledig particuliere aangelegenheid. Om het nodige investeringskapitaal bij een te krijgen heeft dr. Akalin een be roep gedaan op Turkse gastarbeiders. De Turkse gastarbeiders kunnen voor een bedrag van minimaal 1000 gulden en maximaal 10.000 gulden deelnemen in de coöperatieve onderneming. Een voorlichtingsvergadering over het pro ject, die zaterdag in Breda is gehouden, werd door een 40-tal Turken bezocht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Nederlands ka tholiek vakverbond vindt het blijkens een publikatie in „Ruim Zicht" noodza kelijk, dat de regering ernst maakt met SPAAR UW KASSABONNEN VOOR EEN FIJNE PAASVERRASSING een tweede Nederlands staalproject. Plannen hiervoor bestonden al in dc vijf tiger Jaren, maar sijn toen In de Ijskast geiet. Dat tweede project zou dan op de Maasvlakte bij Rotterdam moeten ko men. Dit zou volgens „Ruim Zicht" var grote betekenis zijn voor de werkgele genheid, niet alleen in het gebied zelf er voor West-Brabant, maar voor heel Ne derland. De staalindustrie verschaft melijk bijzonder veel nevenwerk. Lim burg zou in deze opzet volgens „Ruim Zicht" door zijn ligging een ideaal dis tributiecentrum voor de verwerkte staalprodukten kunnen worden. Een Amerikaans-Europese belangen groepering is volgens „Ruim Zicht" be reid meer dan één miljard gulden in dit project te investeren. De Nederlandse regering zou dan echter bereid moeten zijn een deel van de op te nemen lenin gen te garanderen. De risico's voor een dergelijke lening acht het blad „miniem tegen de achtergrond van de te schep- Rech tba n k president gelooft verlwal niet (Van onze correspondent) MAASTRICHT In de behandeling van de valsemuntcrszaak te Kerkradr waarmee de Maastrichtse rechtbank alch de gehele dag tot In de late avonduren heeft beziggehouden, heeft de officier van justitie tegen de 37-Jarige vlashandelaar A. C. uit Kerkrade vijl' jaar gevangenis straf en voorwuardelUke terbeschikking stelling van de regering geëist. Tegen zijn vroeg hij vrijspraak voor het ten laste gelegde mededaderschap, omdat hij dit niet bewezen achtte en 9 maanden gevangenlstrnf, waarvan drie voorwuardelijk voor de subsidiair ten laste gelegde medeplichtigheid. Ook voor de 49-jarlge koopman H. B uit Den Haag vroeg hij vrijspraak voor wat betreft het mededaderschap, maar eiste hij een gevangenisstraf voor de tijd van vijf jaar wegens ernstige mede plichtigheid aan deze valsemunters- affaire. Het verzoek van de eerste verdachte A. C. om deze zaak met gesloten deuren te behandelen omdat „hierbij een vreem de mogendheid was betrokken", werd door de rechtbank afgewezen. Deze vreemde mogendheid Indo nesië speelde de hoofdrol in het ver weer van deze verdachte. Hij was in dienst van de Indonesische ambassade in Den Haag en op aanraden hiervan had hij in Kerkrade een ruime flat gehuurd, waarvan hij de achterkamer als werkkamer inrichtte. Drie mannen van de ambassade kwamen regelmatig bij hem aan huis werken. Hem was ge zegd dat zij werkten aan het vervaar digen en veranderen van documenten, a.o. puspoorten. Alles gebeurde „ln opdracht van de ambassade". Verleden jaar, zo verklaarde verdachte, was hij er pas achter gekomen, dat in zijn huis in grote hoeveelheden bankbiljetten van honderd gulden werden gefabriceerd. „Maar toen zat ik erin en toen was het te laat. Ik stond met mijn rug tegen de muur en kon niet meer terug", verklaar de hij. „Die ambassade hebben we nu al lang genoeg opgevoerd", zei de president. „Dacht u nu werkelijk, dat u dit ver haaltje aan een rechtbank in Nederland kunt verkopen?". In zijn requisitoir noemde de officier dit een ongelooflijk verhaal. „Niemand heeft die drie mannen gezien. Van deze drie wijzen uit het oosten is geen spoor gevonden, zei hij. Dat hele ambassade- verhaal kunnen we ook rustig ver geten". De rechtbank doet op 22 april uit spraak. TEL AVIV AMMAN (Rtr) Israë lische pantsereenheden, gesteund door helikopter*, sijn gisteren ln een actie te gen Palestijnse terroristen 30 kilometer diep doorgedrongen op Jordaans ge bied. Ook kwam het driemaal tot artil lerieduels over de rivier de Jordaan. De incidenten deden zich voor nadat eerder op de dag een Israëlisch pa trouillevoertuig ten noorden van Jeri cho op een mijn was gelopen, waarbij twee Israëlische militairen en een Arabische verkenner in Israëlische dienst om het leven waren gekomen. Bijna twee uur na het ongeluk begon de eerste artilleriebeschieting, even ten noorden van de plaats van het Incident. Vier uur later begaven pantsereenhe den zich over de Jordaan en doodden 10 leden van een terroristengroep die na een infilitratle ln bezet Jordaan* ge bied zich over de rivier had terugge trokken. Volgens een Israëlische woord voerder werd een huis vernield dat als basis voor terrorlstenacties diende en werden belangrijke hoeveelheden wa pens en documenten, waaronder plan nen voor een operatie tegen de haven stad Ellat, buitgemaakt. Het kwam tij dens de achtervolgingsaptie niet tot vuurcontact met Jordaunse troepen, al dus de woordvoerder. „Ruim Zicht" wijst erop, dat sinds de jaren vijftig de staalproduktie in Euro pa steeg van 50 miljoen ton per jaar. Het leeuwedeel hiervan trok Italië naar zich toe. In Frankrijk werd te Duinker ken een groot staalbedrijf opgericht. In België gebeurde hetzelfde aan het ka naal Terneuzen-Gent. Men noemt de vestiging in het Water weggebied noodzakelijk, omdat juist dit gebied met alleen olie- en petrochemie zo kwetsbaar Is. Een regeringsinitiatief voor de hier boven genoemde garantielening vindt „Ruim Zicht" beter dan miljoenen te versnipperen over secundaire projecten als sporthallen en rijwielpaden. (ADVERTENTIE) 7e Nationale Kampeer en Sporttentoonetelling UW VAKANTIE SUPERMARKT t/m 10 april - Houtniethallen Dan Haag OPEN: dagalljka van 12.00 - 22.30 uur tenten e caravans e boten kampaar- en watersportartikelen sport- en vakantie- kleding sportartikelen e zelfbouwartlkelen vale voorlichtingsinstanties elke dag volksdansen an modeshows ELKE 2800e BEZOEKER GRATIS VLIEGTOCHT ELKE CARAVAN-KOPER GRATIS CARAVAN-RIJLE8

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5