Radio Radioreclame met zorg omringd In de Hilversumse STER-kamer wordt dagelijks flink gepingeld Onduidelijke spotjes irriteren luisteraars Graaf d'Alcantara informateur België Inter nationaal koor festival Afscheid van Maurice programma Pull Mali Export PAGINA 2 DINSDAG 9 APRUi 1968 Naar Schattin? zo'n dertigduizend kandidaten van niet-katholieke u.l.o.-scholen hebben zich gistermorgen aan het A-examen, eventueel met wiskunde, gezet. Het begon een uur lang dicht bij huis: met Nederlands opstel. Van de tien onderwerpen waren er veel gericht op de actualiteit: „Is de huidskleur belangrijk?", ..Ontslagen! Wat nu?", „De invloed van de mode op de jeugd" en „We zaten in een file". Voor de kinderfantasierijken waren er twee meer omschreven onderwerpen. Het tweede gedeelte van 't Nederlands, de taaloefening, was gebaseerd op een tekst uit „Morgen bloeden de abrikozen"*van Bertus A af je*. De vragen maakten een zeer redelfjke opgave, met hier en daar wat grotere moeilijkheden waar de betere leerlingen hun hart aan konden ophalen. Het bedrljfsrekenen kon niet moeilijk genoemd worden. Er waren geen uitgesproken struikelblokken, al zit er een gevaar in het voorleggen van uitstekend regelmatige opgaven. De kandidaat zoekt dan vaak addertjes onder het gras. die er helemaal niet z|jn en komt daardoor soms tot vreemde uitwerkingen. Er waren een goederensom, kredietsom, een kostprijsberekening en 'n vijftal korte rekenopgaven. Het examen Frans maakte een keus mogelijk tussen de dubbele vertaling, de wat zwaardere vertaling Frans-Nederlands en de tekstopgave. Het werk was voor de kandidaten bijna per traditie „moeilijk". Meer objectieve beschouwers zagen er ruime kansen voor een voldoende in. De eerste examendag werd besloten met meetkunde. Gevraagd werden een cirkelberekening, een trapeziumconstructie en drlehoeksopgave. Het werk was niet te moeilijk. Vandaag zouden de kandidaten achtereenvolgens Duits, algebra, Engels en boekhouden afwerken. (Van onze ömroepcorrespondent) HILVERSUM Sinds met ingang van 1 maart j.l. de radioreclame officieel op de drie Hilversumse radiozenders van start ging, blijkt dat vele luisteraards beslist niet laaiend enthousiast zijn over de „spotjes" rond het nieuws. Integendeel; er zijn de laatste weken tal van brieven bij de omroepen binnengekomen, waarin men zijn ergernis uitspreekt over deze reclameblokjes. Niet iedere briefschrijver is tegen reclame in de ether, maar wel wordt er j geklaagd over de onduidelijkheid van de reclameboodschappen. Een mevrouw vroeg dezer dagen, wat toch die „spot": „Kerstmis bij Albert Heijn" betekende. Van de slogan „Verser bij Albert Heijn" had ze kennelijk niets gehoord of gelezen. Het Zaanse grootwinkelbedrijf heeft nu zijn reclameboodschap ijlings veranderd en dezer dagen zegt de vleiende stem uit de luidspreker: „Alles 's verser, want het krijgt de tijd niet om oud te worden". Crisis binnen de partijen (Van onze correspondent) BRUSSEL Anderhalve week na de verkiezingen heeft koning Boudewijn de minister van Middenstand graaf d'Al- cantara beiast met een bijzondere infor matie-opdracht. De koning heeft daar mee 'n Vlaamse politicus van de Chris telijke Volkspartij aangewezen, die in 't politieke strijdgewoel nauwelijks op de voorgrond is getreden. Graaf d'Alcan- tara trad in het kabinet Van den Boey- nants voor het eerst als minister op. H|j js een weinig geprononceerde iiguur en lijkt daarom in de huidige toestand zeer geschikt De koning heeft graaf d'Alcantara verzocht hem verslag uit te brengen over de inhoud van een regeringspro gramma dat de regeling van de institu tionele problemen van de grootst moge lijke nationale steun kan verzekeren. Bovendien zal de Informateur verslag moeten uitbrengen over de vraag met welke regeringsformule een dergelijk programma te verwezenlijken is. Dat laatste betekent dus, dat graaf d'Alcan tara de koning zal dienen te laten weten uit welke partijen een regering gevormd kan worden. Met de aanwijzing van graaf d'Alcan tara tot Informateur gaat de politieke crisis in België de tweede faze na de ver kiezingen in. De eerste faze werd voor al gekenmerkt door opvallend veel raad plegingen door koning Boudewijn en door de machteloosheid van de Christe lijke Volkspartij en de Socialistische Partij om de interne geschillen en ver deeldheid bij te leggen. In de Socialistische Partij is de cri sis nog verergerd door de uitspraak van de Vlaamse voorman en ondervoorzitter van de partij, Jos van Eynde. Deze heeft de uitspraak die partijvoorzitter Collard in ,'965 deed de socialisten willen wel met de CVP samen regeren maar niet onder leiding van Van den In de week van 23 tot en met 28 Juni 1969 zal in het Kurhaus te Schcveningcn het 3e Internatio naal Koorfestival worden gehou den, georganiseerd door de „Fede ratie van Nederlandse Zangers- bonden". R|jk. gemeente Den Haag, provincie Zuid-Holland, radio en televisie hebben b|J de eerste twee festivals: 1965 Den Bosch en 1967 Den Haag-Scheveningen. in grote mate bijgedragen. Deze hulp is ook voor 1969 weer toegezegd. Steeds meer koren nemen deel aan dit internationale treffen. Dc vorige maal waren er koren uit Nederland, Duitsland. Oostenrijk, Frankrijk, België, Italië, Engeland, Finland, U.S.A., Joego-Slavië en Tsjecho-Slowakije. Voor 1969 hebben ook reeds koren toegezegd uit Rusland, Roemenië en Polen, zodat dit festival een steeds meer echt internationaal karakter krijgt. De jury bestaat altijd uit drie vooraanstaande musici, van wie een Nederlander het voorzitter schap bekleedt. De „Federatie van Nederlandse Zangersbonden" omvat 2000 koren met bijna 100.000 zangeressen en zangers. Boeynants herhaald. In de Socialis tische Partij heeft Van Eynde door de ze hernieuwde uitspraak grote verdeeld heid gezaaid, waardoor de oplossing van de crisis niet eenvoudiger is geworden. Anderen worden mateloos geïrriteerd door het geluid van het doortrekken van een toilet tijdens de lunch of het avondeten. Ook dit geluld van een re clame voor een schoonmaakmiddel gaat verwijnen. Weer een ander in formeerde wat die kinderen toch zeg gen in die reclame voor King Korn. Kortom uit de reacties blijkt, dat er nog heel wat mankeert aan de pro- duktietechnische sector van de recla mebureaus, die hun bandje met teksten naar de STER in Hilversum inzenden. En dat ondanks het feit, dat de STER in eerste instantie de reclamebood schappen zelf op geluidskwaliteit en inhoud beoordeelt. De grootste fout schuilt b|) de studio's van de reclame bureaus, waar men kennelijk niet over goede en duidelijk articulerende spreekstemmen beschikt. Weinig animo voor „3" Overigens zegt de STER, dat de radio reclame voor de zenders Hilversum-1 en -2 uitstekend verloopt. Bijna negentig procent van de beschikbare zendtijd is volgeboekt. De animo voor Hilver- sum-3 blijft echter ver achter. Voor tweede paasdag heeft men slechts zes blokjes van een minuut kunnen vullen tegenover het dubbele aantal op de belde andere zenders. De grote p|jn zit. volgens de reclame wereld, in het feit, dat Hilversum-3 geen echte popzender is en men bo vendien alleen maar voor en na het nieuws mag adverteren. Ook vindt men de pr|js van 15 gulden per seconde te hoog. Veronica rekent maar 12 gulden, terwijl men daar bovendien de recla meboodschappen tussen de platen door lanceert. Uit onderzoeken zou. volgens Hilversum, echter zijn gebleken, dat de jongelui die naar Veronica luisteren, beslist geen groter afzetgebied vor men voor de aangeboden artikelen, dan het publiek dat Hilversum-3 prefe reert. Bovendien hebben de radiopro gramma's op het derde Hilversumse net ondanks het populaire genre een veel hoger niveau. „Witje" wordt „pingel" Dezer dagen hebben wij met de heer W. Ch. Kallee, chef van de hoofd afdeling programmatechniek bij de Ned. Radio Unie, een bezoek gebracht aan de STER-kamer, die in allerhaast vo rige maand is ondergebracht in 't mu- ziekpalviljoen van de NRU te Hil versum. Hier komen weken tevoren alle bandjes met reclameboodschappen van de STER binnen. De technische dienst van de STER heeft allereerst beluisterd of de geluidskwaliteit van de bandjes voldoet aan de gestelde De door de NRU ter beschikking van de STER gestelde radiotechnicus, gaat dan in de STER-kamer van het mu- ziekpahdljoen van de binnengekomen reclamébandjes heel nauwkeurig blok jes van één minuut lengte maken. Elk blokje met twee of drie reclames wordt voorafgegaan, onderbroken en beëindigd met de bekende „pingel". Is de reclameboodschap een paar secon den te kort of houdt men aan het einde van het blokje een „witje" over, dan wordt dit ook weer door de „pingel" opgevuld. Alleen daarom verfoeien vele radiomedewerkers in het muziekpavil- Joen het aanhoudende gepingel. dat uit de STER-kamer opklinkt, vooral als de deur open bl|jft staan. Geen klachten Om te zorgen dat de adverteerder waar voor z|jn geld krflgt, wordt door de technicus nauwkeurig toegezien, dat de opgenomen bandjes allentaal met een sterkte van 6 db op de band wor den vastgelegd. Geen enkele spot mag luider of zachter klinken dan de an dere. Om zich te kunnen verweren tegen eventuele klachten over de ge luidskwaliteit, heeft de NRU in de KRO-studio drie afzonderlijke ontvan gers, met automatisch werkende klok ken en bandopnameapparatuur ge plaatst. Hier worden nauwkeurig alle radioreclameblokjes van de drie zen ders op een tape geregistreerd. Deze banden ook wel kwitantiebanden ge noemd gaan aan het einde van de dag weer naar het NRU-muziekpavil- joen, waar ze veertien dagen bewaard blijven. In die periode kan de adver teerder eventueel klachten indienen over de uitzendkwaliteit of andere fouten. Daarna worden de banden uit gewist en opnieuw voor gebruik klaar gemaakt. Met gepaste trots vertelde de heer Kallee en z|jn technisch studiochef van Hilversum-3, de heer P. Bottema. dat sinds de start op 1 maart Jl. er adverteerders is Bandje in net doosje Toch zou een oningewijde in deze ma terie zich niet gauw kunnen vergissen, want de heer Kallee heeft zowel het vervoer als de behandeling en distributie van de bandjes met de reclame, minu tieus geregeld. Zo worden de reclame boodschappen, die b|J de STER op spoeltjes binnenkomen voorzien van een doosje, waarop alle bijzonderheden als tijdstip van uitzending, zender Hilversum-1, -2 of -3, de datum en de lengte in seconden staan opgete kend. Ze worden in speciale grote, ste vig afgewerkte STER-kisten naar het muziekpaviljoen vervoerd. Hier wor den de bandjes op eenzelfde geluids sterkte precies in blokjes van zestig seconden natuurlijk met pingel op nieuwe bandjes vastgelegd. Deze bandjes worden in stalen kasten opge borgen tot de dag, waarop ze moeten worden uitgezonden. Een NRU-pendel- dienst vervoert dan de cassettes met bandjes in zgn. kleine koffertjes voor singleplaatjes naar de respectievelijke radiostudio's, waar ze in de loop van de dag precies op t|jd door de omroep- technicus in de hoofdcontrolekamer worden gestart. 0p de pingel nauwkeurig Een en ander legt aan de omroepen de uitdrukkelijke verplichting op dat ze hun programmatijd nimmer mogen overschrijden, want de „spotjes" die nen op de seconde nauwkeurig de ether in te gaan. Ten gerieve van de door de klant betaalde zendtijd, wordt onder geen beding van deze uitdrukkelijke voorschriften door de NRU en z|jn tech. nici afgeweken. Blijkt een advertentie- blokje niet verkocht te z|jn, hetgeen herhaaldelijk op het derde net voor komt, dan valt deze zendtijd aan de omroepen toe. De fonotheek laat de volgende dag de kistjes met gebruikte bandjes weer bij de studio's ophalen en brengt er nieuwe voor in de plaats. Ook deze retourbandjes worden veer tien dagen bewaard. Al deze voorzorgsmaatregelen en stringente bepalingen hébben nu al hun nut bewezen. Het gaat allemaal volgens het spoorboekje. Men vindt het nog te vroeg om over de resulta ten van^ïe radiocommercials te kun- NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingen om 18.55, 19.08, 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Pipo de clowrn 19 uur: Nieuws in het kort AVRO: 19.06 uur: De vliegende non, tv-serle (kleuren televisie) 19.82 uur: Connie en Cicero, muzikprogramma NTS: 20.00 uur: Journaal AVRO: 20.20 uur: Televizier, actualitei tenrubriek HILVERSUM I KRO: 20.00—21.10 uur: Operetteconcert 28.00—28.80 uur: Kontekst, magazine 20.45 uur: Maurice Chevalier, amusementsprogramma 21.48 uur: Piet van Egmond over de Matthauspassion NTS: 22.20 uur: Tweede journaal KRO: 22.25 uur: Pastoraal concilie. NEDERLAND II (STER- reciameultzendlngen om 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Journaal 19.03 uur: De verrekijker, Jeugd journaal HILVERSUM II AVRO: 19.35—20.35 uur: Tot uw orders, pro gramma voor militairen NRU: 22.55—23.55 uur: Muziek van deze eeuw 19.15 uur: Van gewest tot geweat 19.85 uur: De 21ste eeuw. tv-serle (kleurentelevisie) 20.00 uur: Journaal 30.20 uur: De dubbelspion, t.v.- serie (kleurentevisle) 21.10 uur: N M A, infor matief spel 22.00 uur: De mammoetwet, documentaire 32.80 uur: Tweede Journaal Televisie morgen NEDERLAND I VARA: 17.00 uur: Ga 's mee, jeugd programma RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM H: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00,18.00, 19.30, 22.30 3.55 Ook gisteren beheerste het nieuws uit Amerika het t.v.-programma. VARA's Achter het Nieuws had recente beelden van de Amerikaanse tv. De KRO bracht weer eigen Brandpuntwerk. Vanwege het pastorale concilie had de KRO, evenals de komende avonden, extra zendtijd die nu tevens benut werd om er een Brandpunt-extra aan vast te knopen. Het wonderlijke was dat het drie man sterke Brandpuntteam er in slaagde op nieuw met beelden en commentaren te komen dat goed afstak tegen de selectie uit de Amerikaanse nieuwsbeelden waarvoor honderden in touw zijn. Fas cinerendst ditmaal was Piet Kaarts beeldverslag uit een negerkerk in Washington waar ds. King herdacht werd door geleidelijk in trance raken de kerkgangers. prQskandidaat dokter Balten in do voorlaatste vragenreeks ten onder ging. De man nam het zelf bijzonder spor tlef op; z|jn zo langzamerhand haast ontelbare fans zullen die al lang over leden Duitse generaals verwenst heb ben die hun idool deden struikelen. Toch wel nuttig de quiz eigenlijk. Men kan er door constateren dat het écht moeilijk is en ook dat „Per sekonde wijzer" géén dubbele bodem heeft. Hadimassa, het VARA-programma dat ons bij de eerste afleveringen zo goed beviel, is nagenoeg ter ziel. De formule is té pretentieus gebleken om een lan gere serie waard te zijn. Natuurlijk waren er ook gisteren nog een paar geslaagde dingen, maar als geheel vol deed het niet meer. Omdat de gang van zaken nu bekend is en de „frappe" dus ontbreekt. Omdat er te veel onzin bin nensluipt en soms regelrechte wan smaak, zoals in de „Ballade Joetje en Helt". Jammer dat de auteurs niet genoeg adem bleken te hebben. Jammer ook omdat er door de uitvoerende artiesten zo hard op gewerkt wordt. Wat b.v, een Londi Nijhoff gisteren weer pres teerde was van de allerbovenste plan ik! (ADVERTENTIE) Op 9 februari jongstleden maakte de A.V.R.O.-televisie een reportage van de af scheidsvoorstelling van Maurice Chevalier in het Tuschinskytheater in Amsterdam. Vanavond wordt deze reportage via Nederland I (20.45£1.43 uur) uitgezonden. Foto: Maurice Chevalier, na afloop van de gala voorstelling dankend uoor het applaus. Ere-expositie Rein Drayer DEN HAAG <ANP> De Jaoob- Marisstichtdng biedt Rein Drayer een eretentoonstelling aan. die wordt gehou den van half augustus tot half septem ber in het Gemeentemuseum te Den Haag. Het is een blijk van grote waar dering voor liet gehele oeuvre van Drayer De expositie geeft een overzicht vam de verschillende facetten van Drayers werkzaamheden op het gebied van de schilderkunst, de beeldhouwkunst, de grafiek en de monumentale kunst. De Jacob-Marisstichting zal bij deze gele- gertheld tevens een catalogus over het werk van Rein Drayer uitgeven, voorzien van blo- en bibliografische aanteke ningen. 18.28 Paartlesportullslaj 18.32 Lichte muziek. 1 i Sport. 18 52 Taalwenk 21.05 Boekbe- 1ILVERSUM 1 gen wordt doorge gramma. 23 55-2A oi HILVERSUM II (298 ziek. 19.00 Trefpunt: actuele zaken. 19.30 I des, gevarieerd HILVERSUM (plm. 12.22 WIJ 'UWL 19.35 Tot uw o water, hoorspel. 15.50 Stereo: mofoonmuzlek. 16.00 Nieuws. Jeugd. 17.00 Volksmuziek (gr) tlsche strijdlied. 7.13 Lichte i ruws. 8.11 Actualiteiten, foonmuziek. (8.30-8.35 thuis, praatje vooi grammofoonmu- ■ziek. 15.35 Stei 16.03 Poptopnc 17.05-18.00 Zingende Bc tenprogramma voor aui BRUSSEL NED (324 jerberlcht en beursberichte: muziek. 14.00 Nteu- Voor de Jeugd. 14.60 MelsJeaktH^HH Nieuws.) 15.15 Voor de kinderen. 16.00 Nieuws en beursberichten. 16.09 Jazzmu ziek voor de Jeugd. 17.00 Nieuws, weestoe- richt en mededelingen. 17.11 Tophits. Iedereen kan een lange sigaret maken. Maar daar gaat het niet om. En de echte selectieve roker weet dat. Die aarzelt niet en vraagt meteen om King Size Pall Mall Export, Want met of zonder filter, -j_ King Size Pall Mall Export is het echte waarmerk van veel meer kwaliteit! 20 Ml Man Export f.150

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2