PILOOT BOEING VOORKOMT GROTE LUCHTRAMP Shell: 12,5 pet meer winst in lastig jaar Groei bij ABN ook in 1967 doorgezet PARIS Olieproduktie NAM vorig jaar gedaald DINSDAG 9 AL kil. iyó8 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 LONDEN (Reuter) Een Boeing 707 straalvliegtuig van de Britse lucht vaartmaatschappij BOAC is gisteren op London Airport verongelukt. Maar dank zij uiterst bekwaam optreden van de gezagvoerder kon een grote ramp worden voorkomen. Van de 126 inzittenden brachten 121 onder wie tien van de elf bemanningsleden er het leven af. Vier passagiers en een stewardess zijn om het leven gekomen. Slechts 5 doden bij 126 inzittenden Nog geen twee minuten na het vertrek voor een vlucht naar Australië Nieuw-Zeeland verloor het toestel één van de vier motoren en landde brandend op de rolbaan, waar het overgrote deel van de inzittenden zich binnen enige ogenblikken uit de voeten kon maken, voordat het vliegtuig ontplofte en volle dig uitbrandde. Ongeveer dertig perso nen moesten met voornamelijk lichte verwondingen in ziekenhuizen worden opgenomen. Het verongelukte toestel had op 21 vember vorig jaar in Honoloeloe ongeluk gehad en had zondag zijn eerste (Van onze Parijse correspondent) De automobilisten in Parijs zijn de dans ontsprongen. Want als de heer Grimaud, de Parijse prefect van poli tie, zijn zin had gekregen, zouden wij niet alleen voor overdag, maar ook voor 's nachts parkeren op straat heb ben moeten betalen. Je zet toch ook je ijskast niet voor de deur neer, heeft de prefect gezegd. Het voorbeeld is een beetje ongelukkig, want de ijskast kan in de keuken en de wagen niet op zol der. Maar goed, de prefect heeft na tuurlijk schoon gelijk als hij ervoor pleit, .dat het zo niet langer gaat met het verkeer in Parijs. Als een tiende van alle automobilisten in Parijs plot seling zou beginnen te rijden, zegt de prefect, liep het verkeer overal vast. Wij willen dat graag geloven, want er staan wat auto's langs de trottoirs in Parijs. Er rijden wel veel meer auto's dan vroeger, zegt de prefect, maar wij rij- Jen geen steek harder. In 1900 waren er in Parijs 2.319 particuliere auto's, 15.652 rijtuigen, 126 taxi's, 766 paar- debussen en 1.101 gemotoriseerde trams. In '68 zijn er in Parijs 1.920.000 particu liere auto's. Het verkeer is even ge vaarlijk gebleven. In 1909 waren er 129 doden en 18.854 gewonden, in 1059 felde men 291 doden en 11.417 gewon den. Dat scheelt dus niet zo veel. Tij dens de spitsuren rijden wij tegenwoor dig in Parijs niet harder dan tien kilo meter per uur. Wat stelt de prefect voor om uit de chaos te komen? In de eerste plaats moeten er drie soorten taxi's komen. Een 'mini-taxi met een passagier zon der bagage. Van alle tien gewone ta xi's rijden er op het ogenblik in Parijs zeven met slechts een enkele passa gier, die een overbodige ruimte inne men. Dan moeten er komen midden taxi's zoals de Londense met een ge makkelijke bergplaats voor bagage, zodat de chauffeur niet langer dan nodig js, stil behoeft te staan voor het bergen of uitladen van de koffers. Ook moeten wij naar de maxi-taxi voor acht personen met vaste trajecten en uitstappen op verzoek (vast tarief een frank). Gaan de autobussen op afzon derlijke banen rijden in straten met eenrichtingverkeer tegen het verkeer in en met kettingen langs het trottoir voor de veiligheid van de voetgangers dan kunnen de bussen, omdat zij snel gaan rijden, per dag 1.300.000 men sen vervoeren in plaats van nu 800.000. De reacties op de voorstellen van de prefect zijn bijzonder fel geweest van de kant van de automobilisten, de au tomobielclubs en de autofabrikanten. Krijgt de prefect zijn voorstellen er door, hebben laatstgenoemden gezegd, dan kunnen wij wel inpakken en slui ten. Zij wijzen op het voorbeeld van Londen, waar een commissie van des kundigen geadviseerd heeft het betaal de parkeren af te schaffen. Er was on der de ondervraagde automobilisten maar een man, die de voorstellen van de prefect prachtig vond. Ik betaal, zei hij, per maand 250 frank voor een garage en dan ben ik ook nog verplicht de wagen iedere week te laten wassen, anders raak ik mijn plaats kwijt. Laten de anderen nu ook maar betalen. Inderdaad worden overal in Parijs ondergrondse garages gebouwd, maar daar profiteren meer de grote zakenlieden dan de kle.vne luy- den van. De zakenman neemt 'n abon nement voor een heel jaar en schrijft dat op zijn onkostenrekening, wat de kleine man zich niet kan permitteren. Door de abonnementen per jaar of per maand zijn nog maar zo weinig plaat sen in garages beschikbaar, da; men bij het zoeken naar een garage in Pa rijs overal aan de buitenkant het bord je kan zien stèan: „complet". Het voorstel van de prefect is in de ge- gemeenteraad ter sprake gekomen, die het voorlopig heeft afgeketst. Maar de prefect houdt vol en zet zijn voorstel na de grote vakanties weer op de agen da in de vaste overtuiging, dat als hij het vandaag niet wint, hij er zijn voor stel morgen door krijgt. Daar gaat het ook wel heen. Universitair nieuws UTRECHT Mevrouw T. S. Constandse- Westermann (35) uit Wageningen is gepro moveerd tot doctor in de wlsk. en nutuur- wetensch op het proefschrift: Fysisch antro pologische beschouwing over de Nederlandse A. Verzuu, Voorschoten; L. de Vries, Haarlem; J. Was senaar. Noordwljk; doet. ned. recht: J. M. den Hollander, Den Haag; prop. godgeleerd heid: M. den Wraat, Vlaardingen; doet. god geleerdheid: C. Haas, Lelden: doet. klass. taal- en letterk.: mej. J. G. M. v. d. Rijt, Den Haag; kand. w. sociologie: mej. J. L. M. o. Hoornweg, Den Haag; doet. klass. Guimbert-Hepp, vlucht gemaakt na een volledige revisie. In Honoloeloe was de buitenste motor van de linkervleugel kort na de start in brand gevlogen en waren vijf passagiers gewond. Gisteren vloog de binnenste motor van dezelfde vleugel in brand en viel van het toestel. De gezagvoerder, de Nieuwzeelander Charles Taylor, wist echter met het zware vliegtuig met brandende vleugel terug te keren naar London Airport en een volmaakte driepuntslanding uit te Eén van de passagiers, een 33-jarige Zuidafrikaanse, zei dat zij kort na het opstijgen vlammen op de linkervleugel en tegen de romp had gezien. „De ste- wardes riep de kinderen toe de handen op het hoofd te leggen. Wij maakten een fantastische landing, zo zacht dat vele passagiers niet eens wisten dat wij weer op de grond waren", aldus mevr. Allison Parkhouse. Onmiddellijk na de landing drukten de inzittenden de nooduitgangen uit de romp en renden voor hun leven, terwijl al verscheidene explosies klonken. DEN HAAG (ANP) De produktie van ruwe olie der N.V. Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) heeft in 1967 bjjna 2,3 miljoen ton bedragen te gen 2,4 miljoen ton ln 1966. De daling was onder meer het gevolg van het niet geheel aan de verwachtingen voldoen van een deel van de z.g. thermische secondaire winning in het veld van Schoonebeek. Onverwachte ernstige schade aan de putten In het olieveld IJsselmonde, veroorzaakt door verzan ding, is onlangs hersteld. De produktie van de NAM kwam overeen met on geveer tien procent van het binnenlands verbruik van olieprodukten in Neder land (v.j. 11 pet). In vergelijking met 1966 is de afleve ring van aardgas meer dan verdubbeld tot ruim 7 miljard kub. meter. Het grootste deel hiervan werd in Nederland afgezet, waar het ongeveer 15 pet der .energievoorziening voor zijn rekening nam. Naar verwachting zullen de totale afleveringen van aardgas zich in 1968 wederom verdubbelen, terwijl voorts wordt verwacht dat het aardgas In 1974 een aandeel in het Nederlandse energie verbruik zal hebben van 24 25 pet. De maximale produktiecapaciteit van aard gas bedraagt thans 65 miljoen kub. meter per dag, terwijl de hoogste dag- afname in de Elfgelopen winterperiode 62 miljoen kub. meter heeft bedragen. Voor de komende winter verwacht de Gasunie een maximale dagafname van 110 miljoen kub. meter. Met de Gas unie werd overeenstemming bereikt over de hervatting van de levering door NAM aan de Gasunie van aardgas verkregen uit de z.g. oude concessies in Oost-Ne derland, d.w.z. buiten Slochteren, met ingang van 1968. Aardgas uit de con cessie Rijswijk wordt reeds door de Gas unie Elfgenomen. De booractiviteiten van de NAM ble ven in 1967 beperkt. Binnen de bestaan de concessies werden gasvondsten ge daan in Tubbergen en Hardenberg. In 1968 zullen de uitgaven van de NAM in het veld Slochteren, Ln de overige produktiegebleden, in de exploratie op het vaste land en op de Noordzee naar raming een bedrag van 250 miljoen ver gen. Men is overigens bij de NAM niet ontevreden over de onlangs toegewezen concessies op het Nederlandse deel van het continentale plat. Paaszaterdag, 13 april, nieuwe C&A televisiefilm. Zender 1, na 't nieuws van acht uur. Hoge uitgaven voor meer rentabiliteit nodig Van een t redacteuren) DEN HAAG Hoewel 1967 Koninklijke Shell groep een m normaal bewogen jaar is gev gevolg van de sluiting van h kanaal, het stagneren van de olie uit Nigeria en de devaluatie het pond sterling aan het einde van het jaar, vertoont het netto-resultaat van de Groep toch een stijging van 12.5 procent. Vergeleken met 236.5 miljoen pond sterling in 1966 is dit netto resultaat in 1967 namelijk gestegen tot 266 miljoen pond sterling. Het rendement op het gemiddeld netto-actief was 9 procent tegen 8.4 procent in 1966. De hogere winst was te danken aan de voortgaande stijging van de hoeveelheden olie, aardgas en chemische produkten die door groepsmaatschappijen zijn ver kocht. Ook heeft daarbij een rol gespeeld verlaging van de kosten per eenheid produkt in enige der belangrijkste sec toren van het bedrijf. Die was aanzien lijk groter dan de kostenverlaging per eenheid, die het natuurlijk gevolg is in een vergroting van de produktie. De ontwrichting van de normale aan- jer voor sommige groepsmaatschappijen heeft aanzienlijke extra-kosten met zich meegebracht, een situatie die in 1968 nog voortduurt. In 1967 vonden echter de meeste landen prijsverhogingen plaats om deze kosten op te vangen. In 1967 leverde het Groningse aardgas )or het eerst een positieve bijdrage tot het nettoresultaat van de groep. Welke •ne bedragen moeten worden ge ïnvesteerd alvorens enig rendement wordt verkregen, moge blijken uit het feit dat tot eind 1967 reeds in totaal 2.4 miljard (groepsaandeel 600 mil joen) in Nederland was uitgegeven voor de opsporing en winning van aardgas en voor het op de markt brengen van dit gas in Nederland en omliggende landen. Nu dit stadium eenmaal is bereikt, zal de afzet van het Groningse aardgas ver der stijgen, en in steeds toenemende mate tot het nettoresultaat bijdragen. De kapitaaluitgaven en de research- en opsporingskosten van de groep bedroegen in totaal 581 miljoen pond sterling, ver geleken met 642 miljoen pond sterling in 1966. Deze vermindering is ontstaan doordat een aantal projecten in de ver werkingssector in 1966 gereedkwam en door een incidentele daling van de kapi taaluitgaven voor tankschepen. Shell Oil Company heeft in 1967 een lening van 150 miljoen dollar gesloten, terwijl een andere groepsmaatschappij een obligatielening van 50 miljoen dollar op de Eurodollarmarkt plaatste. Voorts hebben een aantal andere groepsmaat schappijen leningen opgenomen. Het totaal van kasmiddelen en kortlopende beleggingen bedroeg eind 1967 541 mil joen pond sterling, tegen 458 miljoen pond sterling 1966. Ongetwijfeld zullen de meer recente zeer hoge investeringen in de eerstko mende jaren ook goede resultaten af werpen. Het groepsrendement is nog altijd niet bevredigend en het zal dan ook noodzakelijk zijn de kapitaaluitga ven op een hoog niveau te handhaven, teneinde de verbetering der rentabiliteit die zich thans begint af te tekenen, te continueren. In 1967 zag men de eerste rêsultaten van het tankerbouwprogramma waar mee de groep ruim drie jaar geleden be gon. In dit programma ligt hel zwaarte punt op de bouw van mammoettankers met een draagvermogen van ongeveer 200.000 ton. Schepen van deze grootte zullen geruime tijd de toon aangeven. Opmerkelijk is het dat de stroom van orders voor nieuwe tankers na de slui ting van het Suezkanaal vrijwel uitslui tend schepen van deze capaciteit betrof. Met inbegrip van nog zeven, op lange termijn gecharterde schepen van deze klasse, zullen eind 1970 in totaal 29 tan kers van 200.000 ton voor de groep in de vaart zijn. Rol in Nederland Hoe belangrijk de rol Is die de groep speelt in de Nederlandse economie bl(jkt uit de volgende cijfers, die betrek king hebben op de periode van de afge lopen tien jaar. In die tien jaar heeft de groep in ons land investeringen ge daan voor ruim 1,9 miljard gulden, waarvan alleen al vorig jaar bijna 290 miljoen. Deze uitgaven betreffen olie- en gas- produktie, raffinage, research, chemische fabrieken en het verkoopapparaat. In die tien jaar werd voor een bedrag van ruim 2,9 miljard gulden door de groep aan orders bij de Nederlandse industrie geplaatst, waarvan ongeveer 2,1 miljard gulden betrekking had op bestellingen voor in Nederland werkende maatschap pijen, de rest, ongeveer 800 miljoen gul den, was bestemd voor groepsmaat schappijen in het buitenland. In deze cijfers is niet begrepen een bedrag van 440 miljoen gulden aan tankschepen die werden opgeleverd of in aanbouw wa ren bij Nederlandse werven. In 1967 werd voor bijna 380 (v.j. 388) miljoen gulden besteld, daarvan was ruim 310 (v.j. 304) miljoen gulden bestemd voor activiteiten in Nederland. Einde 1967 waren evenals einde 1966 meer dan 17.000 mensen in dienst van groepsmaatschappijen in Nederland, aan wie aan lonen en salarissen ongeveer 300 (v.j. 297) miljoen gulden werd be taald, terwijl de door de maatschappijen betaalde wettelijke sociEile lasten en bij dragen in de pensioenfondsen ongeveer 90 (v.j. 82) miljoen gulden bedroegen. Oliemaatschappij uit Rusland in haven Antwerpen (Van o e correspondent) ANTWERPEN De Russische olie maatschappij Nafta gaat in de haven van Antwerpen een grote opslagplaats voor ruwe olie inrichten. De Antwerpse schepen voor de haven Dewaide beves tigden ons gisteren dat aan de Russische maatschappij een terrein van ruim 20 ha in vergunning is gegeven. De opslagplaats wordt een distributie centrum. Als de eerste opzet van de westerse markt vanuit Antwerpen te veroveren lukt, is het niet uitgesloten, dat de Russen in de Belgische haven stad een raffinaderij zullen gaan bou wen. De plannen daarvoor zijn echter nog zeer vaag, zo verzekerde schepen Dewaide. Directeur verlaat Koninklijke DEN HAAG De heer ir. W Starren- burg. sinds 1 Januari 1963 directeur van de NV Koninklijke Nederlandse Pe- troleummaatsehappij. zal ln verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd zijn functie op 30 juni 1968 neerleggen, Aan de algemene vergadering van aandeelhouders, te houden op 2 mei. wordt voorgesteld de heer Starrenburg tot commissaris van de vennootschap te be noemen. Er zal geen nieuwe directeur worden benoemd Voorgesteld wordt de heer rar. C. R, C Wijckerheld Bisdom, die dit jaar aan de beurt ls als commis saris af te treden, als eodanig te herbe noemen Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het geconsolideerde balanstotaal van dc Algemene Bank Ne derland N.V. Is zo blijkt uit het van daag gepubliceerde jaarverslag in 1967 toegenomen van 7605 miljoen gul den tot 8701 miljoen gulden. Meer dan ln vorige jaren heeft vooral het zuiver binnenlands bedrijf tot de ze groei bijgedragen. Vooral de spaar gelden vertoonden een sterke stijging (887 tot 1145 miljoen gulden). Mede dank zij de bevredigende uitkomsten van de buitenlandse kantoren en de met de ABN geaffiieerdc banken heeft de directie 't dividend kunnen v rhogen van 14 tot 15 procent. De directie is niet pessimistisch voor wat betreft de vooruitzichten voor 1968. Men wil zich ln hoge mate concentre ren op de opvoering van de efficiency en is daartoe bezig met een onderzoek, waarvan dc voorlopige resultaten al be vredigend zijn. Belangrijk feit was uiteraard de fusie van de ABN met de Hollandse Bank Unie. De balanstelling van beide ban ken tezamen bedraagt meer dan tien miljoen gulden, namelijk 10.285 miljoen (per ultimo februari '68). De totale ba ten zijp met bijna 40 miljoen gegroeid tot 284 miljoen gulden. De ABN is ook doende zo blijkt uit het jaarverslag een „Hypotheekbank van de Algemene Bank Nederland" op te richten. Hpt kapitaal van 10 miljoen gulden is al voor 10 proeent volgestort. De hypothecaire leningen zullen worden verstrekt aan particulieren en zijn be doeld voor de financiering van het eigen woningbezit. Samen met de HBU beschikt de ABN nu over meer dan 400 kantoren. Voorts kreeg de ABN door de fusie de beschik king over 16 buitenlandse vestigingen, waarmee het totaal op 51 komt. De nuani HBU zal voorlopig zeker ln het bui tenland blijven bestaan. Sinds sep tember vorig jaar heeft de ABN een ver tegenwoordiger in Djakarta. Te zijner tijd zal worden beslist of een vestiging ln Indonesië zal worden geopend. Een belangrijk deel van het Jaarver slag van de ABN is gewijd aan de fusie met de HBU. De ervarjng heeft geleerd, zo schrijft de directie, dat de efficlency- voordelen, die uit een fusie van bankeir- volgen, eerst op langere termijn vruch ten afwerpen. Het totale aantal perso neelsleden dat bij de banken werkt is 9800 in het binnenland en 3500 bij de di verse buitenlandse vestigingen. In de algemene beschouwingen ln het Jaarverslag schrijft de directie over de goudcrisis dat zij grote waarde hecht aan het systeem van de zogeheten trek kingsrechten, dat onlangs op de confe- i 1 nli.- '..ui Sim K In il M i r .i.iii' .lai il Voor wat de binnenlandse situatie be treft heeft men ernstige bezwaren tegen het invoeren van spaarloon en het „ge dwongen sparen" via het belastlngbiljel. „Het is daarom toe te juichen dat de aandacht zich meer gaat richten op ver betering van de pensioenvoorzieningen. Pensioen is een duidelijk spaardoel. Er zijn in de bestaande regelingen nog ach terstanden ln te halen en verbeteringen aan te brengen. En daarvoor zij ook de werknemers bereid een deel vun hun inkomen te zijde te leggenAldus de directie van de ABN. Diviilendvoorstcilen

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11