ffv: JOSEPHINE WEER IN Weer vertraging bij V.S.-maanplannen BAKER ZONG „OLYMPIA" Toni Boltini: circuskaravaan zon tweehonderd wagens van Ulo per slot van rekening Roolvink handhaaft afwijzing bouw-CAO Onrust op bouwwerken PATIËNTEN BESTOLEN Celstraf voor doden van hert i&n, Mislukking Saturnus-5 Aartsbisschop van New York geïnstalleerd Directeur doorgelicht KAMP HOUTRUST '68 VRIJDAG 5 APRIL 1968 DE LEIDSE COURANT pagina ry ZAKKEN... HALEN... De eindexamenkandidaten van de u.l.o.-III-scholen hebben hun laatste schriftelijk werk gemaakt. Gisteren kregen zij de vakken rekenen, Engels, algebra, Duits en Frans voorgezet. Van het rekenen (vier opgaven) viel een goed stuk werk te maken: er was een verzekeringssom, een rendementssom over aandelen, een beleggings som in huizen en een statistiek met indexcijfers. Het Engels was aan de moeilijke kant. Zowel de tekst als de vragen konden moeilijk genoemd worden. Het Duits daarentegen viel gemakkelijker uit. Het Frans tenslotte was weer aan de pittige kant, zeker beduidend moeilijker dan het verleden jaar. Zoals bekend doen de betrokken eindexamenkandidaten in de week van 13 tot en met 17 mei mondeling eindexamen. STEUN VAN REGERINGSPARTIJEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Niemand van de re geringspartijen viel gisteravond laat uit de boot, toen moest worden gestemd over het beleid van minister Roolvink (Soc. Zaken) inzake het afkeuren van enkele onderdelen van dc bouw-CAO. Met 79 tegen 48 stemmen verwierp de Kamer twee moties van de socialist Wieldraayer, waarin er bij de regering op werd aangedrongen alsnog een werk tijdverkorting in de bouw van een half uur per dag per 1 november mogelijk te maken en de door werkgevers en werknemers gewenste pensioenverbete ring goed te keuren. De moties kregen alleen de steun van PvdA, PSP, D'66, Radicalen en Communisten. De Boe renpartij was hard weggelopen omdat „de partijen die de nonsens gebaard liadden het zelf maar moesten uitzoe- De minister verzekerde dat hij bijzon der sympatiek stond tegenover de ver betering van de pensioenen in de bouw, Als werkgevers en werknemers met nieuwe voorstellen bij hem komen, die niet bij voorbaat een lastenverzwaring voor 1969 betekenen, zal hij daar welwil- willend tegenoverstaan. Bestuurders van de bouwvakarbeiders bonden waren verbolgen over de wijze waarop minister Roolvink zijn stand punt verdedigde en over de uitslag van de stemming. Zij lieten uitkomen dat de onrust op de bouwwerken en lang- zaamaanacties het bittere resultaat van dit tien uur durende loondebat zullen zijn. De Kamermeerderheid steunde de mi nister in zijn grote bezorgdheid over de totale loonontwikkeling. Deze meerder heid vond dat de werkgevers en werk nemers in de bouw met hun CAO, on voldoende het algemeen belang in het oog hadden gehouden. Volgens de spel regels van het loonbeleid had de minis ter het volste recht om In te grijpen en te voorkomen, dat de hoge loonkosten stijging in de bouw van ruim 10 pet. een olievlekwerking zou hebben en andere loonkostenstijgingen zou opkrikken, HAARLEM (ANP) De 27-jarige zie kenverpleger M. C. W. uit Nieuw Vennep is in het bureau van politie van Haar lem ingesloten, omdat hij ervan wordt verdacht de laatste weken geld te heb ben gestolen van patiënten, speciaal oudere, in een ziekenhuis te Haarlem. Gistermiddag verzocht hij drie bejaarde mannelijke patiënten tijdens de schoon maak de zaal te verlaten. Later misten zij bedragen uit hun portemonnees tot een totaal bedrag van 60 gulden, waar na de politie werd geroepen. Het gevolg was dat de verpleger in arrest werd ge- steld. waardoor de economische situatie nog slechter zou worden. Maar de minister kreeg kritiek te verduren van PvdA, PSP, CPN, D en Radicalen. Zij stelden dat de mi ter het vrije loonbeleid had aangetast en ten onrechte in de bouw-CAO had in gegrepen. Algemeen was het oordeel van de Kamer dat de pensioenverbete ring moet doorgaan. Maar de regerings fracties steunden de motie van de alist Wieldraayer hierover niet, omdat zij aan de bereidwilligheid van de m ter op dit punt voldoende hadden. (Van onze correspondent) BREDA „Dit is een gemene en laf fe streek", aldus de officier van justi tie tegen W. H. en A. van H. uit Sint Willebrord, die zich hadden schuldig ge maakt aan het doden van eeji drachti ge hinde en het verwonden van een twee tal herten, die later moesten worden afgemaakt. De politierechter kon den vinden om van zijn misnoegen te doen blijken. De zaak werd in snelrecht behandeld om te doen uitkomen hoe ern stig de politierechter die zaak opnam. De officier vroeg voor W. H. vier maan den met aftrek, waarvan een maand veroordeeld. Tegen A. van H. eiste de H. werd door de politierechter conform veroordeeld. Tegen A van H eiste de officier drie maanden met aftrek, van een voorwaardelijk en twee jaar proeftijd. De uitspraak werd 12 weken met aftrek waarvan 6 weken delijk met 2 jaar proeftijd. Modern „beestenspul" in hydraulische circustent (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. hooggeëerd publiek land, ter zijn romantische hart. En nu het programma 1968: hij heeft in de af gelopen wintermaanden alle Europese landen af gestroopt en hij is er waarachtig weer in ge slaagd om een handvol topattracties onder zijn onduidelijke vanen bijeen te brengen. Om maar een dwarsstraat op te noe men: daar zijn de Rlcoraz uit Praag, rijwielacrobaten Het bij de gratie van hun fer soortelijk gewicht. Ap- iie plaus! Daarnaast opere- lucht kan vanaf donderdag ren 'n zUn P^te de ladder- 11 april voor zijn jaarlijkse acrobaten, de zeven Va- portie zaagselromantiek s&llo's uit Spanje, die hun weer terecht in de kunsten franco thuis be- mammoettent van groot- zorgen. Hoge verwach- tversierder Toni Boltini. Op tingen heeft de meester die dag begint het enige ook van de vier Adriennes, Nederlandse circus op het trapezewerkers van een- Haagse Malieveld aan een zame klasse, die in de tournee, dat leeuwen, linnen circuskoepel de paarden, slangenmensen, adem uit de kelen van het clowns, jongleurs en equi- publiek zullen zuigen. libristen in negen maan den kris-kras door Neder- Meer troeveil land, België en Duitsland En dat l8 nog. maar een zal voeren. Boltini heeft binnenkomertje, want de hiervoor 200 vracht- meester heeft meer troe- wagens, caravans en per- yen achter de eeitige sonenauto's op de weg ge- hand; de clowns van Paco bracht, die het motorisch perez bijvoorbeeld vervolg van Noaclis vlucht lacheili gieren, brullen in voor hun rekening zullen spaan8e driekwartsmaat nemen. Het kostbaarste en het Trio Lorenti, relikwie, dat ze zullen mee- jongieurs van topklasse. voeren, is de groenwitte Daarnaast ziet men de hydraulisch bediende tent vier Boltini-olifanten, ge- van 125 bij 50 meterwaar presenteerd door Bon Alt- straks 7.000 mensen een hoff, de zeven Gaffioni's, tijdelijk onderdak zullen wippiankacrobaten uit Ita- vinden rondom de splinter- ]jë Nig-0 met zyn exclu- nieuwe verhoogde piste. sjeve kop tric en de Charifengroep met hun le- Boltini, tot aan de tanden vende piramide. En dan gewapend, laat er bij natUUrlijk de leeuwen, voorbaat geen twijfel aan deze reig wederom op bestaan, dat zijn hete stang gejaagd door de dadendrang volledig le- Nederiandse dompteur gaal is. ,,A1 die verhalen Vos, die alle risico's van zogenaamde dieren- by voorbaat voor eigen beschermerszegt hij, huiveringwekkende reke- „lap ik aan mijn laars. Ik njng neemt. Perschef vind het misdadig, dat ze Gerrit Karman zegt van mij verdenken van dieren- bem; „Wat die jongen MB mishandeling. Laat ze doet jg ongelooflijk, we maar komen kijken: alles hebben de laatate jaren wat in mijn circus ge- grote d0mteurs in ons beurt, kan door de beugel. «had mnnr -te Ik begrijp daarom niet, én niet zóveTtèigaan aa" topattracties en die dat het nog steeds moge- Xa brengen we. Ik geloot l(jk is, dat de circussen hh™d waarachtig dat we erin verdacht worden gemaakt. 11 art atev geslaagd zijn om een pro- Ze mogen mij straffeloos gramma samen te stellen, met modder gooien, maar sterker is dan in alle als ik morgen tegen de 1 aniaresiOten voorgaande jaren". Het is eerste de beste roep, dat-ie ,,Geen probleem", vult een moordenaar is, ga ik <poni Boltini haastig aan. achter de tralies". „Het lijkt misschien ge- vaarlijk, maar we weten Topattracties donders goed, wat we Zo, dat is-ie voorlopig doen. Een modern circus weer kwijt. Een pak van heeft nu eenmaal behoefte De meester wacht op Voor spoorwegpersoneel anderhalf procent UTRECHT (ANP) In navolging van de recente loonmaatregel voor het overheidspersoneel, krijgt ook het spoor wegpersoneel in mei met terugwerken de kracht tot 1 januari jongstleden een voorlopige loonsverhoging van ander half procent. Deze verhoging komt bo ven de reeds toegekende twee procent. het weet: af 11 april kunt u deze fanfarestoten persoonlijk aan de werkelijkheid toet sen. Gaat dat dat zien. Oorzaak defect te zoeken in brandstof? (Van onze ruimtevaartmedewerker G. J. Plukkel) HOORN Opnieuw heeft het Ameri kaanse mannproject Apollo een gevoeli ge klap gekregen. Het zal nog wel en kele weken duren voordat alle verkre gen gegevens van de lancering van de Saturnus 5, gisteren, volledig zijn uitge werkt, maar de kansen dat de eerste be mande maanlanding van de Amerikanen nog voor 1970 zal plaatsvinden, zijn aan merkelijk gedaald. De Saturnus 5-raket immers is het eerste vitale onderdeel van de maanexpeditie. Verloopt een lancering niet feilloos, dan maken de inzittenden van de Apollocabine geen en kele kans ooit in de buurt van de maan De lancering van gisteren was de tweede in een serie van drie onbeman de testen, van de 110 meter hoge en 3000 ton zware Saturnus 5. De eerste, op 9 november 1967, werd een volledig succes. Terwijl ook gisteren de eerste Twee miljoen nodig om kasteel te redden kunnen opvoeden, dak moeten zoeken voor haar Maar daar is zij njet toe te 12 aangenomen kinderen, die bewegen, want haar ideaal PARIJS Josephine Baker, bijna 63 jaar. heeft woens dagavond weer op de planken gestaan van de Partjse mu sic-hall Olympia. Als zü bin nen een paar weken niet twee miljoen nieuwe franken op lafel kan leggen raakt zjj haar kasteel in de Dordognc kwüt en zal zü een ander ondcr- hetzij van filmproducenten ol Franse kranten vol staan c halls, vredeskansen in Vietnam ging Olympia dit chanson er bij het publiek als koek. in de leeftijd zijn strijd tegen de modelboerderij, openlucht- exploitanten Woensdagavond stampvol met oude bew deraars en met jongelui die Josephine de afgodin van hun ouders en grootouders ogen wilden ziei na de pauze, allen waar voor hun geld gekregen, want Jo sephine, ondanks haar leef- nog haar dure met eigen japonnen scheurde en veel Ze hebben. wjt kantwerk te voorschijn Zij liet zich daardoor in het geheel niet van de wijs bren gen, liep naar de voorste tijd, heeft zichzelf overtroffen planken van hel ,oneei theater speciaal José- goud en fonkelend zilver, ook omdat zij nog Als Josephine naar een goede phine Bakerdorp raad zou willen luisteren ver- geschiedenis kocht zij haar dure en niet houden. rendabele kasteel en kocht Haar leven lang is Josephine tre". ruime achtervolgd door schuldeisers. De zaal bracht haar villa, de opbrengst zij haar kinde- behoorLiik Om a faillissementen te ont- diende ovatie, vooral i met het onschuldigste ge zicht van de wereld hoe jam mer het was, dat zij haar ba- nanenrokje niet meer aan had. .erbluffende soepelheid Josephine verdient dubbel' en wat lichaam en stem be- dwars dat de twee ontbreken de miljoen op tafel komen. Voor de energie van deze moet men het grootste komen reisde zij de hele we- chanson: „II faut trouver la respect opbrengen. Tijdens de debatten in de Tweede Kamer over de bouw-C.A.O. hadden de fractievoorzitters van de twee grootste partijen, drs. Den Uyl en Ars. Schmelzer een privédebalje. NEW YORK (Al*) In tegemvooi - digheid van president Johnson, kardi nalen en vertegenwoordigers van andere Kerken li mgr. Terence J. Cooke giste ren geïnstalleerd als aartsbisschop van New York. De 47-Jarige oude protégé van wijlen kardinaal Spellman trok ln processie de St.-Patrick's kathedraal binnen om zijn pauselijke geloofsbrieven te overhandigen. In zijn preek drong bij er bij de Kerk op aan resoluut ln een tijdperk van her vormingen te streven naar „een gelukkig huwelijk van nieuw en oud Voor huisartsen specialistische opleiding nodig UTRECHT (ANP) De landelijke huisartsen veren! ging staal op het stand punt, dat voor huisartsen een speciale opleiding moet worden gecreëerd, zoals die nu al bestaat voor andere specialis men. In tegenstelling met dc minister van Oudenvijs, prof. dr. G. II. Veringa, ZOU de L.H.V. de geneeskundige studie- graag willen bekorten met een jaar, af le sluiten met het artsexamen, dat de bevoegdheid geelt tot het verrichten van medische handelingen, waarna dan nog t- of tweejarige speciale oplcidlivj van de drie trappen zonder haperen func tioneerde, begonnen bij de tweede de moeilijkheden. Dit is een raketgedeeltc dat uiterst revolutionaire mengsels van vloeibare waterstof en zuurstof als brand stof gebruikt bij temperaturen die bene den de min. 200 graden Celslus liggen. Van de vijf sterke motoren van deze trap vertoonden twee een defect. Dit had tot gevolg dat de snelheid van de raket met de onbemande Apollocapsule niet voldoende werd opgevoerd hetgeen nu door de 3e trap moest worden overgeno men. Hierdoor werd weliswaar een veili ge baan om de aarde bereikt, maar het spreekt voor zichzelf, dat het aanmerke lijk meer brandstof kostte die de laatste trap hard nodig had om het opnieuw starten van de enkele motor, ruim 3 uur na de lancering, een voldoende im puls te geven om het laatste traject rich- ring maan af te leggen. Tot overmaat van ramp werd deze herstart een gedeel telijke mislukking. Waaraan al deze de fecten te wijten zijn is nog niet bekend, maar het is wel zo, dat de derde trap hetzelfde type motor heeft als de twee de, terwijl ze ook dezelfde branstofmeng- sel gebruikten. Vermoedelijk zal de gedeeltelijke mis lukking wel betekenen dat de vele veran deringen in de derde Saturnus 5 zullen moeten worden aangebracht. Volgens het oorspronkelijke programma zal deze nog in de komende zomer gelanceerd worden, maar ook daarin komt nu ongetwijfeld een ingrijpende verandering. Een uitstel tot het einde van het jaar is zeker niet onwaarschijnlijk. Daarmee zal overigens ook de eerste bemande vlucht van de Amerikanen naar de maan uitgesteld worden tot het einde van de herfst van 1969 of zelfs tot begin 1970. Daarentegen zal de eerste bemande Apollo in banen om de aarde weinig last van vertragin gen ondervinden. Deze lancering moet voor 1 september plaatsvinden Ze zal echter geschieden met behulp van een Saturnus Ib-rakct die kleiner Is dan de Saturnus 5, en die reeds bij een viertal eerdere lanceringen heeft getoond een zeer betrouwbare rakel te zijn. Gesplitste vakantie Eenderde heeft universiteit Geen tijd voor hobbies Weinig ziek en veel in auto AMSTERDAM. (A.N.P.) Verre weg de meeste directeuren in ons land z(jn voorstander van twee korte vakanties per jaar (name lijk 83 pet.). De rest neemt liever één lange vakantie op. Ruim 34 pet. van alle directeuren heeft vier weken vakantie per jaar. maar 28.9 pet. moet het doen met drie Dit zijn enkele van de ruim 50.000 gegevens, die het Nederlands cen trum van directeuren (NCD) heeft verkregen uit een onderzoek, dat kortgeleden is gehouden onder ruim 1100 directeuren van Neder landse bedrijven. De resultaten van dit onderzoek zijn ln het kader van het derde lustrum van het N.C.D. bekendgemaakt. Het onderzoek naar het levens- en werkpatroon van de Nederlandse directeur was bedoeld om een reëler beeld te kunnen opbouwen voor het grote publiek en de direc teur zelf beter van dienst te kun nen zijn. Het onderzoek wees uit, dat 22.7 pet. van de directeuren de vader of een ander familielid was op gevolgd, 30.7 pet. had zichzelf op gewerkt, 27.1 pet. was op hoog niveau van buiten aangetrokken en 19.4 pet had zelf het bedrijf ge sticht. Van alle directeuren blijkt 30 pet. een universitaire opleiding te hebben gehad (middelbare op leiding 56 pet Wat de verdien sten betreft: 14.5 pet. van de direc teuren verdient minder dan 35.000— per jaar, 28 pet. tussen t 35.000.- en 50.000.-, 29 pet. tus sen 50.000 - en 75.000.- en 28.5 pet. meer dan 75.000. Een directeur werkt gemiddeld tus sen 50 en 55 uur per week (34.9 pet.), maar 25.2 pet. werkt tussen 45 en 50 uur. Meer dan 60 werk uren werkt 11.6 pet. van alle direc teuren. Ruim 90 pet. van de onder vraagden heeft vaak avondwerk, 75 pet. werkt ook op zaterdag. Ongeveer 70 pet. van de directeu ren reist jaarlijks meer dan 20.000 kilometer per auto voor zakelijke doeleinden. Van alle directeuren voelt 57.9 pet. zich soms nerveus en gespannen tijdens zijn werk, 28 4 pet. is dat zelden en 10.2 pet. regelmatig. Het onderzoek wees ook uit, dat de directeur niet vaak ziek is (80 pet. gemiddeld minder dan twee dagen per jaar, 18 pet. meer dan -vijf dagen). (ADVERTENTIE) MANTHEY flatpiano Dit West-Duitse kwaliteit! instrument is bij uitstek ge schikt voor huiskamerge bruik. Door toepassing van een moderatorsysteem kunt u de Manthey bespelen, zon der anderen te hinderen; zo zacht! De revolutionaire modellen zijn werkelijktoonaangevend dat mag u ook verwachten van een fabriek met een eeuw ervaring! Vraag de brochure, of ga hem bewonderen en beluisteren hij: Alleenverkoop MOSSEL VERSTEEGE Alle goede merken in één zaak Den Haag - Groningen - Heerlen Zoutmanstraat 53d - 40c. Tel. 070 33397G* n dc Koninklijk Academic voor Kunst cn Vormgeving te 's Hertogenbosch wordt van 8 tot 18 apr. de fototentoon stelling „F" gehouden: foto's ingezon den door individuele leden van Europ- hot, de Europese vereniging van vak fotografen, in samenwerking met de Vakfoto- volgen. Het ls op het ogenblik zo. dat Iemand die een artsdiploma heeft en ais specia list „mislukt", zich zonder meer als huis arts kan vestigen. Een ander bezwaar van de L.H.V. tegen de huidige situatie ls, dat Jonge huisartsen, die een praktijk beginnen, volkomen onvoorbereid zijn op de situatie, waarin ze terechtkomen. Tijdens de speciallstlsehe opleiding tot huisarts zoals de L.H.V. die zich denkt, zouden de aankomende hulsartsen zich vooral bezig moeten houden met sociale wetenschappen, verzekeringsgenecskun - dig.- problemen en dergelijke, terwijl ze praktijkervaring zouden kunnen opdoen als assistent of oo-asslstent bij een huis arts. Aan een gespecialiseerde huisartsen opleiding zou volgens de L.H.V. ook een huisartsenregistratie moeten worden ver bonden. (ADVERTENTIE) 7e Nationale Kampeer en Sporttentoonstelling UW VAKANTIE SUPERMARKT 5 t/m 10 april Houtrusthallen - Dan Haag tenten caravan* e boten e kampeer en wotsrsportartlkelen e eport- en vakantie- kleding e sportartikelen e zelfbouwartlkelen vele voorlichtingsinstantie* e elke dag volksdansen en modeshows

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7