Martin Luther King proefde al als kind bitterheid van rasonderscheid Hulp uit Nederland voor Columbiaanse melaatsen Franse student (21) schiet vader neer TSJECH CERNIK GAAT REGERING VORMEN Geruchten aftreden drs. Schmelzer als fractievoorzitter Tegenspraak van KVP Geen hogere winst op labak Filmers kunnen hel dak Is- Kalme huur- ont wikkeling vrije gebieden op... DEN HAAG Martin Luther Kin# maakte al vroeg kennis met de onverdraagzaamheid van vele blanken in de zuidelijke staten van Amerika jegens de negers. HU werd in 1929 te Atlanta (Georgia) geboren. Zijn vader Is daar nog steeds predikant. Toen hü nog maar een jongen was gaf een blanke vrouw hem eens In een winkel een klap in zUn gezicht en zei: „JU bent die nikker die op mijn voet trapte". De jongen zei niets terug. Toen hü vijftien jaar was ging hü naar het Morehouseenllege in Atlanta en zette daarna /ijn studie voort in Pennsylvania en aan de universiteit van Boston, waar hü afstudeerde als doctor in de filosofie. HU had daarna in het noorden kunnenblUven en een goed leventje kunnen leiden, maar hü verkoos de terugkeer naar het zuiden. Daar, in Mon- gomery, organiseerde Kink, die altüd voorstander van vreedzame betogingen tegen rassendiscrimi natie zou blUven, in 1955 de negerboyeot van de autobusse die in twee gedeelten een vo blanken en een voor negers waren gescheiden. legervrt v gear was wegens overtreding van de plaatselüke verordening die ne gers verbood in het voor blanken gereserveerde gedeelte van bus sen te gaan zitten, gaf King bet sein tot de boycot door naar z.yn werk te gaan wandelen en een wagenpark van driehonderd au to's te organiseren. De boycot duurde ruim een jaar. Zelfs toen op 30 januari 1956 een bom aanslag op zün woning werd ge pleegd bleef King de 50.000 ne gers die aan de boycot deel namen smeken, passief verzet te blüven plegen". Wü geloven in orde en wet" zo zcl hü hun. talen wegens het geen gehoor geven aan een politiebod, zich uit het stadhuis te verwijderen. Een onbekende betaalde echter de boete en King werd vrfl- gclaten. In juli 1982 werd King te Albany (Georgia) opnieuw veroordeeld, nu tot een gevange nisstraf van 45 dagen, In verband met het organiseren van een betoging tegen rassenscheiding, maar opnieuw betaalde een on bekende de boete die hijzelf niet villen betalen en King In opstand kwan 'rU. Veroordeeld In september 1958 werd King in Montgomery veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf toen hü weigerde, een kleine boete te be- ln september 1963 begaf hü zich ■naar Birmingham (Alabamu) om er daar bü de ncgcrbevolking op aan te dringen, niet tot geweld over te gaan naar aanleiding van een bomontploffing in een neger- kerk. die aan vier negerkinderen het leven kostte. In juni vorig jaar nog werd hü gearresteerd te St.-Augustine (Florida) na ge weigerd te hebben zich van de trappen van een alleen voor blanken bestemd hotel-restaurant te verwüderen. TUdens de ongeregeldheden In de New Yorkse negerwijk Har lem van enkele maanden geleden riep King de negers opnieuw op, een einde te maken aan de ge welddaden. King, die baptistlscli predikant is, heeft eens in een Interview met het weekblad Time verklaard, dat hü eerst niets voelde voor het predikambt. „Ik kwam in op stand tegen het emotionele ka rakter van het negergeloof en begreep dat niet en het ver warde mij" zo zei hü. maar hü was tot de slotsom gekomen, dot het predikambt de enige juiste grondslag bood voor atJn denk beelden aangaande sociale pro testen. Grote Indruk op hem maakten Hegel, Kant en Gandhi. „Van laatstgenoemde leerde lk mijn operationele werkwUsc", aldus King. Dr. King kreeg bi 1964 de Nobel prijs voor de vrede. ZIEKTE BIJ TIJDIGE ZORG TE GENEZEN (Vane r verslaggevers) DEN HAAG De financiële hulpactie voor het melaatsenkamp „Agua de Dios" in Columbia heeft deze afschuwelijke volksziekte in het middelpunt van de be langstelling gezet. Melaatsheid (leproze rie) is niet ongeneeslijk, het is integen deel gemakkelijk te genezen, mits de ziekte tijdig wordt onderkend. Vandaar dat men de omvang van het melaatsen- probleem als een aanklacht tegen de moderne wereld beschouwt. Er kan wat aan gedaan worden. I Er zijn naar schatting nog vijftien miljoen melaatsen op de wereld, alsme- j de een veelvoud hiervan aan mensen, die door deze ziekte worden bedreigd. I Het werk ten behoeve van de melaatsen dat reeds gedaan werd door de Stichting Missiehui pkorps is nu ondergebracht ii een afzondeflijke stichting („Wij Me laatsen"). Deze nieuwe stichting zal met behulp van een dochterstichting in Co- klumbia vooral aandacht gaan besteden aan het medische en aan het sociale i Ptct- Het zal daartoe de research op gang I brengen In het kader van de daartoe ge- eigende Columbiaanse instituten. De dische research zal worden verricht met medewerking van de geneesheer-direc teur van Agua de Dios, dr. Konde, de sociaal-wetenschappelijke research der leiding van prof. Rosier, hoogleraar aan de Andes Universiteit. Men is ervan overtuigd dat de laatsheid niet zal worden uitgeroeid door medici en de medische wetenschap al leen. Evenals de volksziekten, die ook onze streken vroeger hebben geteisterd zoals de pest en de cholera en van meer recentere datum de tb, zal ook de me laatsheid verdwijnen door verbetering van de sociale toestanden, door bestrij ding van het analfabetisme, door verho ging van de levensstandaard. Hierdoor zal een beter begrip van hygiëne ont staan. Bij het bestrijden van melaatsheid botst men telkens weer op dezelfde weerstanden. De melaatsen worden door de bevolking verstoten. Zo zullen bij voorbeeld gezonde meisjes uit Agua de Dios nooit in het huwelijk kunnen treden met een jongen van buiten de gemeen schap. Een voornaam punt waardoor lange tijd weinig aan de melaatsheid is gedaan is de vrees van de Columbiaan se overheid in het buitenland een slech te naam te krijgen, wegens die melaats heid. Gelukkig begint hierin een kente- Door de actie voor Agua de Dios is de melaatsheid herontdekt Het werk dat de nieuwe stichting nu voor dit melaat senkamp gaat doen heeft echter een be tekenis die verder strekt. Dat is ook in het belang van de melaatsen elders in de wereld. Voor Brazilië bijvoorbeeld, dat vier maal zoveel melaatsen telt als Columbia. Maar men moet nu eenmaal ergens beginnen. Men heeft goede kans 6lagen, want bij een juiste toepas sing van de geneesmethoden kan bij driekwart van de mensen, die al door melaatsheid zijn geïnfecteerd en nog niet aangetast zijn, de ziekte voorkomen worden. Van degenen, die wél aangetast zijn, kan 90 procent genezen. Onderlinge haat na echtscheiding (Van onze ParIJse correspondent) PARIJ8. Een tweedejaarsstudent van 21 jaar heeft gistermorgen midden op straat in het centrum van Lyon zün vader met drie kogels neergeschoten. De Jongen is gearresteerd, de vader is In het ziekenhuis geopereerd maar de dokters hebben geen enkele hoop hem in leven te kunnen houden. De ouders van de student waren sedert vier jaar gescheiden. De vader had het recht gekregen zijn twee zoons van 14 en 21 jaar twee zondagen in de maand en de vakanties bü zich te nemen. Donderdagmorgen vervoegde hij zich in zijn auto bij de woning van zijn vroe gere vrouw om met de jongste zoon de paasvakantie door te brengen. Aan de oudste zoon, de student, liet hij zich weinig gelegen liggen, want tussen vader en zoon was zo'n haat ontstaan, dat op den duur een conflict niet zou kunnen uitblijven. Toen de student zijn vader zag aankomen en deze zijn auto wilde parkeren, kwam hij naar buiten met een karabijn, verborgen onder een handdoek. Op het moment dat de vader wilde uitstappen, schoot de zoon hem twee kogels door het hoofd en daarna aes een derde ia de buik. Hij legde het wapen op de voofbank van de auto neer en verdween door een zijstraat, maar werd achterhaald en liet zich gewillig naar het politiebureau brengen. Op een vraag waarom hij het gedaan had, ant woordde de jongen rustig: „Ik heb mijn plicht gedaan, ik ben christen en tegen stander van echtscheiding". De student stond in zijn omgeving als een hardwerkende jongen bekend. Hü riskeert zo niet de doodstraf, dan toch een gevangenisstraf voor verscheidene N.S. wil plan voor de toekomst UTRECHT (ANP) De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft Stl- murail (een atuwgroep van top-NS-era) opdracht gegeven en richtlijnen ver strekt voor het ontwerpen van een „plan voor de toekomst" van het spoor wegbedrijf. Het plan moet in het na- Jaar klaar zijn en dient een toekomst perspectief te geven van 1970 tot 1975. Stimurail stelde reeds eerder een actieplan voor 1968 op. Bij de spoor wegen beschouwt men dit plan als „springplank" voor het plan voor de toekomst. Uitgangspunt hiervoor is het gegeven, dat het belang van een goe de openbare vervoersvoorziening in Nederland met zich meebrengt, dat aan de Nederlandse Spoorwegen als lan delijk railbedrijf in de toekomst kwantitatief en kwalitatief hoge eisen zullen worden gesteld. MOORD DS. KING Auschwitz-comité betuigt deelneming Van t verslaggever, AMSTEERDAM Het Nederlands Auschwitz Comité heeft aan de Ameri kaanse ambassadeur in. Den Haag een telegram gestuurd, waarin het comité het Amerikaanse volk zijn diepe deel neming betuigt bij de gewelddadige dood van Martin Luther King. Opnieuw Is gebleken, aldus het telegram, waar toe rassendiscriminatie leidt: „Wij wachten, dat uw regering direct maat regelen zal nemen om het rassenonder- cheid tot in de kiem te smoren. Daar naast strenge bestraffing van de moor denaars". Zaterdagavond acht uur zal in de Westerkerk in Amsterdam een herden kingsdienst worden gehouden in ver band met het overlijden van ds. Martin Luther King. Sprekers zijn ds. Buskes, prof. De Gaay Fortman, ds. Liebe en pater Veelenturf. De rector magnificus van de Vrije Universiteit prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, heeft vanmiddag tydens een openbare zitting vap de senaat een korte herdenkingstoespraak gehouden naar aanleiding van het overlijden van ds. Martin Luther King, ere-doctor van de Vrüe Universiteit. Ambtsverlating in Amerika onrustbarend NEW YORK (AP) Volgens eer cent onderzoek hebben in de jaren 1966 en 1967 minstens 711 priesters in de Ver enigde Staten hun ambt neergelegd. De gegevens zijn verzameld door de lande lijke vereniging voor pastorale ver nieuwing. De vereniging noemt bet ver schijnsel onrustbarend en vraagt om een volledig door de Amerikaanse bisschop pen bekostigd onderzoek. De meeste ex-priesters traden uit in het vierde tot het twaalfde jaar van hun priesterschap. Ruim honderd deden dit minstens vijftien jaar priester ge weest te zijn. Onder de uitgetredenen zijn veel seminarie-professoren, studen tenmoderatoren en leraren aan middel bare scholen. Het rapport laakt de negatieve houding die door velen ten opzichte van de ex- priesters wordt aangenomen. Het zegt: .Zoveel priesters, die verantwoordelijke posities in de Kerk bekleedden, kunnen niet allemaal als plichtverzakers (een woord ontleend aan een recent herder lijk schrijven van de bisschoppen) wor den beschouwd. Het besluit van zulke ensen dient te worden gerespecteerd". Het rapport pleit ervoor, het contact met de uitgetredenen te bewaren. „De- mannen moeten worden aanvaard als deel van de gemeenschap. Er moet eenvoudige procedure voor de over gang naar de lekenstand komen. Gedu rende de overgangsperiode moet finan ciële hulp worden verleend. Ook moeten zij het recht hebben, openlijk in de kerk te trouwen". DEN HAAG Dra. W. K. N. Schmel zer ia niet van plan af te treden all voor zitter van de K.V.P.-Tweede-Kamerfrao- tie. Dit heeft hij gisteren opnieuw verze kerd na het zoveelste gerucht over zijn verdwijnen uit de kamer om mr. Luns op te volgen als minister van Buiten landse zaken. Mr. Luna zou volgena de zelfde geruchtenstroom secretaris-gene raal van de N.A.V.O. worden in plaats van de 70-Jarige Italiaan Manlio Brosio. De geruchten over de portefeuillewis- seling tussen de heren Schmelzer en Luns duiken met de regelmaat van de klok op. Met dezelfde regelmaat worden ze dan weer door beide politici ontkend en naar het rijk der fantasie Gisteren wisten enkele Brabantse dag bladen te melden, dat drs. Schmelzer zijn aftreden als fractievoorzitter in be sloten kring bekend gemaakt had. De zelfde dag maakte hij echter bekend, dat het verhaal volstrekte fantasie was. Maar dezelfde besloten kring weet ech ter ook het tegendeel te vertellen, na melijk dat drs. Schmelzer in ieder ge val tot de nieuwe samenstelling van de K.V.P.-fractie na de verkiezingen voor zitter blijft Van deze nieuwe fractia hangt het dan af of hü opnieuw als voor zitter gekozen wordt. In Europoort heeft de eerste tanker bi) de kade ixwi MobU OU aan gemeerd. Het ie het Japanse schip „Ta nut Maruf uit Tokio. Paria jongen in India verbrand NEW DELHI (Reuter) De Indiase premier, mevrouw Indira Gandhi, beeft in bet parlement de verbranding van een „onaanraakbare" Jongen (een paria), die ervan werd beschuldigd enkele koperen potten te hebben gestolen, een daad ge noemd, waarvoor de natie zich moet De „terechtstelling" had plaats In de ataut Andhra PradenJ. De jongen werd door hindoes van een hoge kaste aan een paal gebonden, geslagen en vervolgens levend verbrand. In verband hiermee zijn zeven personen gearresteerd. Vervanger van Zesde nationale onderwijsexpositie ontslagen Eenart woensdng 17 april opent minister Veringa in Utrecht de zesde nationale onderwüstentoonstelling, een tweejaar lijks ontmoetingspunt tussen mensen van het onderwijs en van handel en industrie schoolbehoeften en leermiddelen. Nanst deze commerciële opzet wordt ook 'oorlichting over het onderwijs gegeven. (Von e >erslaggevers) DEN HAAG De winstmarges in de tabakssector blijven gelijk. Staatsse cretaris Grapperhaus heeft dit meege deeld in antwoord op vragen van de vas te commissie voor financiën in de Twee de Kamer. De Kamerleden waren tot deze vraag gekomen door de verlaging van de tabaksaccijns, die wordt inge voerd ter compensatie van een verhoog de invoeraccijns. Volgens da staatsse cretaris heeft het bedrijfsleven instem ming met het ter zake ingediende wets ontwerp betoond. PRAAG (A.F.P. - Reuter). liet cen trale comité van de Tajecho-Slowaakse communistische partü heeft Oldrich Cernlk voorgedragen voor het premier schap als vervanger van Joscf Lenart. Het beeft tevens een nieuw partüpresi- dium gekozen waarin naast Dubcek en Cernik onder meer ook Kmrkovsky zit ting heeft. Smrkovsky ia kandidaat voor de functie van voorzitter van de natio nale vergadering. Bohuslav Lastovicka werd als zodanig ontslagen. Bü de geheime stemming van gisteren werden acht leden van het vorig presi- dium ontslagen. Daaronder zyn oud- president en oud-partü leider Novotny en de voormalige party-ideoloog Jlri En- drych. Lenart werd in plaats van vol tallig thans plaatsvervangend lid. I Cernlk (44), die nu opdracht heeft ge kregen een kabinet te vormen, geldt als de kundigste en intelligentste n het partijpresidium. HU is wordt sedert Jaren be schouwd als een rijzende ster in de communistische partij van zün land. Van arbeider werkte hij zich op tot ingenieur. In 1960 werd hü minister van Brandstof- en Energievoorziening, waarbij hij groot succes had. In 1961 werd hij vice-premier en hoofd van de staatsplancommissie. Cernlk is Tsjech. Mij De Amsterdamse VVV heeft de beschikking gekregen over era» DA F-.stationwagendie speciaal is uitgerust voor fotografen en filmers. De wagen heeft direct al cijit nut bewezen tijdens een reportage van de West- duitse t.v. over Am sterdam in de lente". nenveeg- operatie op Noordzee DEN HAAG (ANP) Nederlandse, Belgische, Britse. Franse en Noorse mijnenbestrüdingseenheden zullen van 1 tot en met 29 mei samen een münen- veegoperatie. „New Broom uitvoeren in de Noordzee ten noorden van ons land. Doel ervan la een veiliger cn betere scheepvaartroute te maken be noorden de Nederlandse waddeneilanden. In totaal zullen 4S mijnenbestrüdings eenheden, waaronder 13 Nederlandse, aan de operatie deelnemen. (Van een oneer verslaggevers/ DEN HAAG De huurprijzen In de zgn. geliberaliseerde gebieden ontwikke len /.Irh rustig. Een steekproef van het Centraal Bureau voor de HUUsttek heelt aangetoond, dat in Limburg, Noord Brabant. Zeeland, Drente, Friesland en Groningen het gemiddelde huurniveau I me< slecht* 0.6 Is gestegen. In de 345 gemeenten waar het huurbeMd eind vorig Jaar werd losgelaten, is gemiddeld niet meer wan 5 van de huurwonrin gen duurder geworden. Minister gehot heeft deze cijfers aan de Tweede Kamer meegedeeld. Het C.B.S. heeft per provincie onge veer tweehonderd huurwoningen in een steekproef betrokken. Aan de rewultaten verbindt minister Schut de conclusie, dal „d.- verhogingen over het geheel geno men niet buitensporig zi)n geweest". Limburg heeft de sterkste stijging te /Jen gegeven: terwül het landelUk ge middelde 5 waa, ging in Limburg 7 van de huurwoningen in prijs omhoog. De gemiddelde stijging bedroeg er 1.2%, tegen de 0,6 als totaalgemiddelde.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 13