REGERINGSVORMING IN BELGIE ZEER MOEILIJK DODEN BIJ DE BASTILLE DRAMATISCHE CLIMAX IN VERKIEZINGSJAAR President ontspannen na aankondiging vertrek Geen behoefte aan nieuw Kamerdebat c'estjj PARIS VRIJMAKEN VAN WEG VOOR GREAT SOCIETY Delfgaauw stopt leuze Koning begint consultaties Cabot Lodge naar Bonn Groeiende oppositie tegen Griekse primaat Effecten leveren ons ineens extra voordeel op... dank zij het Premie Spaarplan! PREMIE SPAARPLAN HNSDAG 2 APRIL 1968 DE LEIDSE COURANT (Van onze Parijse correspondent) linnen enkele weken zal een Parijsc echtbank uitspraak moeten doen of smilies. die bij gevechten tijdens een rerboden betoging doden en gewonden lebben verloren, recht hebben op scha- levergoeding van dc gemeente Parijs. )e feiten zijn volgens de advocaten ran de vier families de volgende. h april 1961 had De Gaulle door de mi- ltaire rebellie in Algiers een beroep kedaan op alle Franse mannen en vrou wen om hem te helpen bij het onder- (rukken van de opstand. De toenmalige ierste minister Debré was zelfs I avonds laat voor de radio gekomen im alle weerbare mannen op te wek ten zich per auto of te voet naar de 'liegvelden te begeven teneinde een ^nding van parachutisten uit Algiers f verijdelen. De rebellie werd onder- Irukt, maar naarmate de onafhanke- ijkheid van Algerije naderde, ver- lubbelde de OAS geweld en terreur. Een bomaanslag werd o.m. gepleegd >p de woning van minister Malraux |et Parijse volk liep te hoop, toen een Ind het slachtoffer werd van een aan lag van de OAS. De gehele Parijse rakbeweging en de studentenorganisa ties kondigden een anti-OAS-betoging aan op de Bastille. De manifestatie werd door de Parijse prefect van poli tie verboden. Niettemin kwamen spon taan betogers op straat, die van de or ganisatoren opdracht kregen ieder voor werp thuis te laten, dat door de politie zou kunnen worden beschouwd als een wapen. De Parijse politie was in die jagen over de politieke toestand ver deeld: een deel was de regering trouw, *en ander deel was op de hand van de DAS en voor Frans-Algerije. De betoging, ofschoon verboden, was' s avonds om 19.30 uur, 8 febr., afgelo- >en en de mensen gingen rustig naar tuis. Maar onmiddellijk daarna char- {eerde de politie onder kreten als Frans-Algerije" en „Weg met de Co- cos", d.w.z. „Weg met de Noordafri kanen". Talrijke toeschouwers voor de >pen ramen en in de deuropening heb ben die kreten gehoord. De mensen vluchtten in paniek de ingang in van de metro Charonne op de boulevard Voltaire. Men viel over elkaar heen, want de hekken van de metro waren dicht. Onderhand sloeg de politie er met lange gummiknuppels op los, wa pens, die de volgende dag uit gebruik werden genomen. Die avond vielen er negen doden onder de manifestanten, ges jaar lang hebben de betrokken ftmilieleden geprocedeerd, maar dat Hep op niets uit. De toenmalige minis ter van Binnenlandse Zaken Frey heeft het geweld van de politie erkend, maar vroeg zich in die bewogen dagen af, of het geweld niet op rekening moest wor den geschreven van de OAS, die zich In uniformen van de politie tussen öe agenten zou hebben gemengd. De advocaten van de gemeente Parijs hielden er een geheel andere redene ring op na, die gedeeld werd door de procureur-generaal van de rechtbank. De betoging, zeiden zij, was verboden en dat was ruimschoots bekend ge maakt door de kranten en ook door de radio. Wie dus toch naar de betoging ging, hetzij om te protesteren, hetzij uit louter nieuwsgierigheid, deed dat op eigen verantwoording. En volgens de Parijse prefect van politie waren de betogers lang niet zo vreedzaam als door de advocaten van de families was Voorgesteld. De politie werd bekogeld met stenen, flessen en afgerukte ijze ren hekken en telde na afloop 246 ge wonden. Een chauffeur van 'n politie auto moest in de lucht schieten om te voorkomen, dat hij uit zijn wagen werd gesleurd. Wie naar de verboden beto ging ging, wist vooruit dat hij er poli tie zou vinden en misschien ook wel tegenbetogers. De Parijse politie is dus in geen geval voor de doden en gewon den aansprakelijk. Om de OAS de baas te worden waren er rechtbanken en daar zaten magistraten, die hun plicht hebben gedaan. Ziedaar de beide standpunten. Het ziet er niet naar uit, dat de families van de llachtofers hun proces zullen winnen. (Van onze correspondent Hans Citroen NEW YORK De politieke situatie in de Verenigde Staten is tot een zeer onverwachte en dramatische climax gekomen. Zondagavond, omstreeks half tien New-Yorkse tijd, deelde president Johnson aan zün Amerikaanse mede burgers mede, dat hij de benoeming van zijn democratische partij tot kandidaat voor de ko mende presidentsverkiezingen niet zal zoeken en niet zal accepteren. Er is veel gesproken de laatste tijd over de vertrouwenscrisis. Maar president Johnson zal zelden dermate duidelijk tot zijn volk hebben gesproken als op deze zon dagavond 31 maart, die men zonder twijfel tot de meest dramatische momenten in de Ameri kaanse politieke geschiedenis zal gaan rekenen. De president sprak met een rust en een inten siteit, die hem voor het eerst lieten zien als een man die gekweld wordt door de immense ver antwoordelijkheid van zijn hoge ambt en die hartstochtelijk wil streven naar het herstel van de eenheid van het Amerikaanse volk. In de ra zendsnelle commentaren die de Amerikaanse televisiestations lieten volgen, was sprake van een glinsterende traan die president Johnsons verklaring begeleidde. Maar als men zelfs in de herhalingen van die verklaring geen zekerheid had of er inderdaad een traan glinsterde, dan nog kon men niet ontkomen aan de dramatiek van dat moment en de uiterst beheerste wijze waarop de president in een goed opgebouwde verklaring tot zijn opzienbarende uitspraak Men is er in het algemeen van overtuigd, dat Johnsons uittreden uit de politieke arena de eerder door hem afgelegde verklaring van de bombardementsstop zo overheerst, dat deze toch zeer gewichtige poging om de vredestoenaderin- gen te bevorderen wat op de achtergrond is ge raakt. Men heeft in zijn commentaar niet ge aarzeld om de overweging op te nemen, dat de president misschien een politieke manoeuvre op het oog had. De manoeuvre die zou resulteren in een massaal verzoek om zich kandidaat te Maar voorlopig lijkt het niet mis te verstaan dat hij een dergelijk verzoek niet zal accepteren. In een commentaar in de vroege ochtenduren van maandag 1 april deelde Robert Cronkite, hoofdredacteur van het C.B.S.-nieuwsprogram- ma mee, dat de president na zijn televisierede zeer ontspannen bijeen was geweest met enige journalisten en dat de president alleen geïrri teerd werd toen de vraag werd gesteld of hij op een later tijdstip toch niet zou kunnen beslissen om zich voor verkiezing beschikbaar te stellen. Sommige commentaren spreken van de tragiek voor de president die zich uit het politieke leven moet terugtrekken, zich opofferend voor de be langen van zijn land. Andere commentaren achten het hoogste politieke ideaal om op deze wijze duidelijk te maken dat de functie van de president in dergelijke uiterst gewichtige om standigheden als thans, buiten de interne partij politieke wrijvingen moet blijven. Johnsons ver klaring is als een donderslag uit de politieke hemel op het Amerikaanse volk neergeslagen. De senatoren, die onmiddellijk na zijn rede in dt televisiestudio bijeen waren om commentaar te geven, konden niet meer verklaren dan dat zij verbaasd en geschokt waren. Ook senator Eugene McCarthy, die op verkiezingscampagne was in Wisconsin, kon niet meer verklaren dan dat hij zeer verrast was. McCarthy zag er be paald niet ongelukkig uit en zijn supporters hieven een spreekkoor aan „We want Gene". Senator Robert Kennedy deelde zondagavond mede, dat h(j zijn eerste verklaring op maandag ochtend in New York op een persconferentie zou afleggen. En Kennedy verscheen inderdaad op maandagochtend 10 uur in de Overseas Press Club om allereerst een telegram voor te lezen, dat hij naar president Johnson had gestuurd. Een telegram dat duidelijk maakte hoezeer Ken nedy de beslissing van de president waardeerde en hem tevens verzocht om in een bespreking van de president met hem te bepalen op welke wijze Kennedy kon bijdragen tot het herstel van de eenheid in het Amerikaanse volk. In de tientallen vragen die na het voorlezen van zijn telegram op Kennedy werden afgevuurd, weigerde de senator om meer mede te delen, dan dat hij voort zou gaan om zijn kandidatuur voor het Amerikaanse volk te brengen en dat hij in de afgelopen weken zijn standpunten in een aantal verklaringen heeft neergelegd. Hij zei dat de stap van president Johnson om de vredes onderhandelingen dichterbij te brengen, een stap was in de goede richting. Maar hij liet ook geen twijfel bestaan aan het feit, dat hij een aantal ideeën heeft die afwijken van de standpunten van de regering en dat hij de wens heeft om de ideeën als president van de Verenigde Staten te verwezenlijken. Kennedy maakte tijdens de persconferentie een gespannen en geconcentreerde indruk en zijn echtgenote Ethel, die hem meestal begeleidt bij zijn optreden in het openbaar, was ook zicht baar onder de indruk van het moment en kwam niet verder dan een geforceerde glimlach. HUMPHREY Men is ervan overtuigd dat zeer binnenkort een nieuwe kandidaat voor de presidentsverkiezin gen in de arena zal treden. Vice-president Hu- bert Humphrey, die dan de enige kandidaat zal zijn die de beleidslijnen van de tegenwoordige regering zal kunnen doortrekken en verdedigen. Humphreys confrontatie met McCarthy wordt met grote belangstelling tegemoet gezien, daar McCarthy niet minder dan een protégé van Humphrey geweest is. Humphrey, die senator van Minnesota was, McCarthy die senator van Minnesota is. Een confrontatie van twee vrien den, die, als Humphrey de beleidslijn van de regering gaat doortrekken, als tegenstanders in de ring gaan treden. Van republikeinse zijde klinken stemmen, die nogmaals willen pogen om gouverneur Rocke feller te bewegen zijn passieve standpunt te la ten varen en zijn kandidatuur te annonceren. En ook uit het kamp van Ronald Reagan worden activiteiten gemeld die de stellingname van deze kandidaat van de Amerikaanse westkust moeten intensiveren. Als Hanoi geen antwoord zal geven op de eerste stap door de president gezet, dan zal de grootste winnaar Richard Nixon kunnen zijn, die dan geen moment zal laten voorbijgaan om als zijn credo uit te dragen dat slechts de superhavik de situatie zal kunnen klaren. De democratische partU heeft nuances en tegen stellingen te bieden die op dit moment aan re publikeinse zUde ontbreken. Men kan vermoe den dat Nixons oplossing voor de oorlog, de oplossing van dc harde klap kan zijn. Een harde klap op het juiste strategische moment uitge deeld. Men verwacht dan ook dat Rockefellers zienswijze gematigder en genuanceerder zal zijn en hoopt dat zijn standpunt zal kunnen concur reren met het standpunt van de democratische kandidaat, wie dat ook moge zijn. President Johnson heeft zich niet uitgesproken over zijn steun aan welke kandidaat ook- Vice- president Humphrey heeft laten weten dat hij reeds eerder op de hoogte was van het plan van de president om zich terug te trekken. Men kan slechts vermoeden dat de mogelijke kandidatuur van Humphrey onderwerp van bespreking ge weest is tussen hem en de president. Enige ze kerheid heeft men daaromtrent op dit moment niet. Politieke waarnemers zijn het erover eens, dat het verkiezingsjaar 1968 een bijzonder emo tioneel jaar in de Ameirkaanse geschiedenis zal zijn. Na Vietnam staan intern de problemen van de steden, van de armoede, van de rassenstrijd te dringen om opgelost te worden. Men is buiten Amerika geneigd om de kwestie-Vietnam der mate overheersend te zien, dat men wellicht wil vergeten hoe belangrijk die andere problemen zijn. Het is zeer wel mogelijk dat de terugtrek king van president Johnson uit de verkiezingen het voor hem mogelijk maakt ongestoord naar een oplossing te zoeken voor het beëindigen van de oorlog, waardoor al die andere problemen meer centraal onderwerp van de verkiezings strijd gaan worden. De Amerikaanse kiezer zal dan met grote belangstelling gaan luisteren naai de oplossingen die de strijdende kandidaten voor de interne problemen achter de hand hebben. Men vraagt zich als waarnemer af, of dit niet de politieke boodschap van de president geweest is: „Laat mij ongestoord door politieke belem meringen de vrede In Vietnam zien te bereiken en laat de democratische partij door middel van zijn kandidaten tonen wat hij te bieden heeft om de Great Society te realiseren". Bezwaren tegen leeuwenpark in ^Béekse Bergen" (Van onze correspondent) TILBURG De fa. C. van Dijk en zoon, eigenaresse van het Tilburgs na- tuur-dierenpark wil het inrichten van een leeuwenpark in het recreatieoord „Beekse Bergen" door de heer Chipper- field verhinderen. De advocaat van de firma mr. A. A. A. van Rooij heeft in een brief het stich tingsbestuur „Beekse Bergen" gesom meerd om voor vrijdagmiddag 12 uur mee te delen of men van het leeuwen park wil afzien. Wanneer dit niet het ge val zou zijn zal de fa. C. van Dijk in een kort geding een rechterlijk verbod vorderen van de plannen van de stich ting onder een dwangsom van f 500.000. Volgens de brief van mr. A. van Rooij aan het stichtingsbestuur „Beek se Bergen" heeft de stichting bij haar activiteiten voor het leeuwenpark tegen over de fa. Van Dijk de elementaire beginselen van burgerfatsoen en goed koopmansgebruik geschonden. Het bestuur van de stichting recreatie oord „Beekse Bergen" staat niet afke rig tegenover het voorstel van dr. J .C. Klesser, directeur van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren, om te komen tot de oprichting van een nationaal wildpark. Volgens burgemees ter Meeuwese vpn Hilvarenbeek, vice- voorzitter van de „Beekse Bergen" heeft de stichting desgewenst 100 ha of nog meer beschikbaar voor een dergelijk Vechtpartij De 26-jarige Chinese zeeman S. W. W. heeft gisteren tijdens een vechtpartij in de eetzaal van een hotel in Amsterdam zijn tegenstander, de 28-jarige Chinese restauranthouder K. S. L. met een pistool in de borst geschoten. Het slachtoffer werd niet le vensgevaarlijk gewond in het Binnen gasthuis opgenomen, evenals de schut ter die een enkel brak. Dr. SCHUYT OVER VIETNAM 1 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het KVP-Tweede-Ka- merlid dr. Schuyt, de indiener van de bekende Vietnammotie die de Tweede Kamer vorig jaar aanvaardde, heeft ons desgevraagd verklaard erg blij te zijn met de jongste stappen van president Johnson inzake gedeeltelijke staking van de bombardementen op Noord-Vietnam. Hij zag echter geen reden voor de Twee de Kamer om n.a.v. deze nieuwe ont wikkelingen opnieuw een Vietnamdebat te gaan houden. „Dan zouden er weer nieuwe eisen gesteld worden, die mo- Moeilijkheden Tijdschrift voor Theologie (Van onze correspondent) NIJMEGEN Naar wij heeft prof. J. van der Ploeg O.P. zich uit de redactie van het Tijdschrift voor Theologie teruggetrokken. Tussen hem en de overige redactieleden waren onover komelijke meningsverschillen gerezen betreffende de lijn, die door het tijd schrift moest worden aangehouden. Prof. Van der Ploeg, die in Nijmegen exegese van het Oude Testament doceert, is aan hanger van de Confrontatiebeweging. één zetel te kort om de meerderheid in de Kamer te verwerven. Op de 212 Kamerzetels bezetten zij er tezamen 106. De sterkste coalitie zou gevormd kunnen worden door de Christelijke Volkspartij en de socialisten. Zij bezetten samen 128 zetels en zouden dus over een comfortabele meerderheid van 21 zetels beschikken. Voortzetting van de over de kwestie-Leuven gevallen coalitie van Christelijke Volksparty en liberalen zou een meerderheid opleveren van negen zetels. Ten opzichte van het oude parlement zou dat een halvering betekenen, want toen had de coalitie een meerderheid van achttien zetels. Hoewel niet gezegd kan worden, dat de Belgische kiezers door het uitbrengen van hun stem kozen voor 't federalisme, is het opvallende feit van deze verkiezingen niettemin dat het alleen de extreem Vlaamse en de extreem Waalse partyen zyn, die zich duidelijk voor federalisme hebben uitgesproken, naar wie de winst is gegaan. In de nieuwe Kamer zetelen 37 echte federalisten tegenover 175 vertegen woordigers van de „nationale" partijen. Uit alles biykt, dat de taalkwestie deze verkiezingen in zeer grote mate beheerst heeft. Slechts daaruit is de winst van de zogenaamde extreme par tyen als de Volksunie in Vlaanderen en Brussel en van het F.D.F. in Brussel te verklaren. In Brussel is de P.V.V. sterk teruggevallen, van elf op acht zetels. Slechts in Wallonië wisten de liberalen enige winst te behalen. Meest opvallende feit van deze verkiezingen is echter de enorme aantrekkingskracht, die Vanden Boeynants op de Brusselse kiezer heeft Het succes van de eerste minister stempelt hem tot de man, die in de Christeiyke Volkspartij de komende dagen een zeer vooraanstaande rol zal spelen. Want voordat er onderhandeld kan worden over een nieuwe regering, zal er in de C.V.P. grondig gepraat moeten worden over de vraag of Vlaamse en Waalse C.V.P.'ers nog in een zo genaamde unitaire partij kunnen samen wonen. In dat gesprek zal Vandpn Boeynants, die Vlaamse en Waalse C.V.P.'ers In Brussel byeen wist te houden, de centrale figuur zijn. menteel niet vervulbaar zijn. Van som mige zijden zou men b.v. de onmiddel lijke terugtrekking van Amerika uit Zuid-Vietnam eisen. Het woord is nu voorlopig aan Hanoi. Laten we hopen dat de geste van Amerika niet onbeant woord blijft", aldus dr. Schuyt. De heer Schuyt ging desgevraagd ook nog in op het pleidooi van het AR- Tweede-Kamerlid mr. dr. Geelkerken voor een Nederlands vredesinitiatief voor Vietnam, samen met de Scandinavische landen en de landen van de zgn. groep van negen, waartoe ook landen achter het ijzeren gordijn behoren. Dr. Schuyt zei aan te nemen dat minister Luns in middels tijdens recente bezoeken aan Oosteuropese landen de nodige stappen terzake onderönomen heeft. Dat daarvan nog geen resultaten naar buiten zijn ge bleken achtte dr. Schuyt een zeer begrij pelijke zaak. In het diplomatiek verkeer plegen dit soort zaken de nodige tijd te vergen, aldus dr. Schuyt. Ongunstig cardiogram Het Eeerste-Kamerlid van de VVD, mr. Van Riel, zei niet veel waarde te hechten aan de verklaringen van John son: „Ook een president van de Ver enigde Staten heeft recht op leven". Het persoonlijk besluit van president John son geen verkiezingskandidaat meer te ambiëren was, aldus mr. Van Riel, alleen maar een kwestie van een „ongunstig cardiogram". „Verkiezingscampagnes in de Ver. Staten zijn een onmenselijke zaak. De heer Johnson blijft liever in leven dan door een eventuele kandida tuur een nieuwe hartinfarct te krijgen". Geen leuze meer „Ik zal de uitdrukking „Johnson oor logsmisdadiger" volgens de normen van Neurenberg en Tokio, zolang er een reële kans is op een serieuze beëindi ging van het conflict, voor het ogenblik niet meer gebruiken". Dit zegt prof. dr. B. Delfgaauw, hoogleraar in de wysbe- geerte aan de rijksuniversiteit te Gro ningen, desgevraagd als commentaar op de jongste ontwikkelingen naar aanlei ding van de rede van president Johnson. „Aan het verleden verandert dit uiter aard niets", aldus prof. dr. B. Delfgaauw. „We hebben nu meer hoop dan een tijd geleden, dat er inderdaad gestreefd wordt naar beëindiging van de oorlog in Viet nam". Overigens zegt prof. Delfgaauw dat hij zich niet met acties als zodanig heeft beziggehouden, maar dat hij wel dienaangaande onomwonden zijn mening heeft gezgd. WASHINGTON (AP) President John son heeft aangekondigd dat de bijzonde re ambassadeur Henri Cabot Lodge be noemd is tot ambassadeur in West- Duitsland. De huidige Amerikaanse am bassadeur in West-Duitsland, George McGee, is teruggeroepen naar Washing ton en benoemd tot bijzonder ambassa- Lodge is oud-ambassadeur in Vietnam, McGee oud-ambassadeur in Turkije en oud-onderminister van Buitenlandse Za- (Van een onzer redacteuren) ATHENE In de Grieks-orthodoxe Kerk groeit het verzet tegen het beleid van de nieuwe metropoliet van Athene, mgr. Hieronymos. Hem wordt verweten, dat hy zich te nauw verbindt met het militaire regime, hetgeen o.a. tot uiting is gekomen ln enkele recente processen tegen collega-bisschoppen. Ook is men teleurgesteld over sUn gebrek aan voor- ADVERTENTIE) Celibaatsenquéte Pink gaat praten niet mgr. Bemelmans ROTTERDAM (KNP) Op verzoek van kardinaal B. Alfrink heeft het Pas toraal Instituut te Rotterdam een ge sprek gearrangeerd met mgr. Bemel mans te Heerlen over zijn bezwaren te gen de priesterenquète. Dit gesprek zal plaatsvinden op het bureau van het Instituut voor Toegepaste Socilologie te Nijmegen op 24 april. Behalve mgr. Bemelmans zullen aan het gesprek deelnemen mgr. J. van Laarhoven, voor zitter van de begeleidingscommissie, drs. J. van Kemenade, directeur van het ITS en prof. dr. O. Schreuder. i Mijn vrouw en ik zijn aandeelhouders geworden 1 We doen mee aan het Premie Spaarplan en kopen nu jaarlijks voor zo'n 500 gulden aandelen en obligaties. Straks krijgen we daarover elk jaar 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij I We kopen er nog een aandeeltje voor... Misschien Is het Premie Spaarplan ook Iets voor Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan, Postbus 51, Den Haag en u ontvanQt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (effecten- en spaarbewijzen, levensverzekeringen, hypo- theekaflossingon, spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). WHt u persoonlijk advies? Spaarbanken. Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Poetkantoren. Banken, Borgstellingsfondsen. Hypotheekbanken. Bouwfondsen'. Spaarkassen. Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Basis voor persoonlijk bezit ultstrevcndheid en oecumenische open heid, zulks in tegenstelling tot dc ver wachtingen, die by zyn ambtsaanvaar ding gekoesterd werden. In dit verband is vermeldenswaard, dat de metropollet heeft besloten, zijn Kerk niet te laten deelnemen aan de vierde assemblee vun de Wereldraad van Kerken, die in juli a.s. te Uppsala ln Zweden gehouden wordt. Hij gaf twee motleven voor dit besluit: ten eerste dat de Griekse Kerk niet naar Zweden wil gaan, een land dat een vijandige houding tegenover Griekenland heeft aangeno men en dat de veiligheid van de Griekse vertegenwoordiger» niet zou kunnen verzekeren; ten tweede, dat de Griekse Kerk wil protesteren tegen inmenging van de wereldruad in Grieks-binnen kerkelijke aangelegenheden. Wat het eerste punt betreft heeft me tropoliet Hieronymus erop gewezen, dat de Zweedse regering bereid is de activi teiten van ex-president Pnpandreou in ballingschap te financieren. Wat het tweede punt betreft noteerde hij het be sluit van de Wcreldroud om een com missie van juristen naar Griekenland te sturen, die de nieuwe grondwet moet onderzoeken en zijn verzoek om ophel dering over het proces tegen bisschop Pandeleimon van Saloniki. Metropoliet Hieronymos benadrukte, dat een verzoek van de secretaris-generaal Carson Blake, om de Griekse Kerk te mogen bezoeken, nog niet was beantwoord. Letterlijk zei hij: „De Griekse Kerk is g.*en kolonie en onze Kerk kan alleen maar deelnemen aan een bijeenkomst, wanneer zij als gciykc van andere Kerken beschouwd wordt". Ook deelde hij mede. dat hij ondanks de protesten de zuiveringsprocessen tegen bisschop pen en priesters zal voortzetten. Confrontatie keert zich tegen Michaellegioen (Van een onzer redacteuren) HEERLEN Confrontatie is niet enthousiast over de oprichting van het Michaëllegiorn. Dit blijkt uit een me dedeling in het zojuist verschenen maartnummer van Confrontatie. ZIJ wijst iedere band met het Michaëlle- Haar voornaamste bezwaar tegen 't Michaellegioen ia, dat dit legioen zich uit ln protest tegen de bisschoppen juist op een moment, dat zij er blijk van geven „uiteindelijk toch de Kerk in volkomen eenheid met de Heilige Stoel te willen leiden". In dit verband wordt gewezen op het besluit van kardinaal Alfrink, loyaal mede te werken aan de wens van Rome, dc Nieuwe Knteehls- mus op verschillende punten te herzien. Verder constateert Confrontatie, dat de conservatieven meer begrip en erken ning hebben gekregen. Het blad herin nert met voldoening aan dc persoonlij ke opdracht van knrdinaal Alfrink aan pater Goddijn, om contact op te nemen met verschillende conservatieve figu ren. „Waarschijnlijk", aldus het blad, „zal een en ander zijn weerslag vinden in de najaarsvergadering van het pro vinciaal concilie".

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7