Radicalen en KVP als concurrenten op zoek naar gunst van dezelfde kiezer NIEUW KOFFIEAKKOORD ALS ONTWIKKELINGSHULP Beter samenspel op de weg noodzakelijk PROF. DR. IR. M. L. J. DOLS „Jongeren menen het goed KVP-voorzitter mr. A. v. d. Stee: Voorzitter ziet nieuwe functie als slijtageslag Gezonde economische basis (leerling)-caissières verkopers ^albert heijn^ DE LEIDSE COURANT DINSDAG 2 APRIL 1968 ..lk heb jaren gewerkt op de grens van het te veel en te weinig" (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Professor dr. ir. M. J. L. Dols, raads adviseur van de minister van Landbouw en Visserij, voorzitter van de voedingsraad, gedelegeerde in ver schillende commissies van de Wereld Gezondheids organisatie (W.H.O.) en de Internationale Voedsel- èrganisatie (F.A.O.) heeft vele jaren moeten werken op de grens van het teveel en het te weinig. Het zijn letter lijk zijn eigen woorden: „Wij met onze welvaart, wij over-eten ons. We hebben er zelf schuld aan, dat we er ziekten door krijgen. Zij, in de ontwikkelingslanden, hebben een tekort aan voedsel. Zij eten veel te weinig. Maar dat is niet hun schuld. Zij hebben doodeenvoudig niet meer. Maar ook de hongerige en gekleurde mens is het evenbeeld van God. Realiseren wij ons dit wel voldoende?" Kort voor zijn afscheid als raadsadvi seur van de minister van Landbouw en Visserij en als lid van verschillende commissies (hij heeft er „helaas de leef tijd voor") stelt professor dr. ir. M. J. L. Dols zonder omwegen vast: „Wij heb ben de plicht te proberen dat aan de honger in de ontwikkelingslanden een einde komt. Die opdracht hebben we meegekregen. Ja, ja, gaat en onderwijst alle volken. Maar dat onderwijzen be tekent ook en vooral: leer deze mensen hoe zij het beste kunnen leven. Leer ze, hoe ze de grond, hun land, moeten ge- gebruiken, hoe ze het eten kunnen ver beteren, hoe ze moeten woekeren met alles wat zij hebben wat zij zelf kun nen aanleren". Hij heeft de wereld leren kennen, zoals die is. Met een deel van de mensheid, die alles heeft en met een ander deel van dezelfde mensheid, die nauwelijks iets bezit om te kunnen blijven leven. De rijke wereld van Europa en Amerika en de wereld, die India heet en Afrika en Zuid-Amerika. Voor professor Dols is de wereldkaart feitelijk verdeeld in twee ongelijke helften: de kleinste helft is die van de „veel-eters door eigen schuld". De grootste helft wordt be woond door de mensen, die buiten hun schuld t? weinig te eten krijgen. Als internationaal gedelegeerde heeft hij erover gesproken met Paus Paulus: „Ik sta helemaal achter diens encycliek over de vooruitgang van de wereld. Trouwens, alle mensen die zich met de ontwikkelingslanden en hun problemen bezighouden, denken er zo over". Hij heeft de grootste helft van de wereld kaart die van de hongerigen afge- reisd: „Als ze me om raad vroegen gaf ik ze als een soort dokter consult. Niet omdat ik het allemaal zo goed wist, maar omdat ze mij riepen om hulp. Een mens met hersens en verstand is zonder meer verplicht om dit te doen". Jongeren Professor Dols registreert uiterlijk koel en wetenschappelijk wat er man keert aan deze wereld, aan deze merk- waardig ongelijke maatschappij. Maar de gevoeligheid, waarmee hij vele waarschijnlijk te veel problemen in de voeding, de voedselvoorziening en in de volksgezondheid te lijf is gegaan, te kent hem als een mens, die midden tus sen de mensen is blijven leven. Spre kend over de jongeren en de ontwikke lingshulp raakt hij bijna begeesterd, want: „De jongeren menen het goed. Ze zijn enthousiast, met alle fouten, die ze erbij maken. Ze hebben grote groepen van mensen wakker geschud en wakker gehouden. Dat idealisme ook voor wat de ontwikkelingshulp betreft, is een pluspunt voor de jongeren. Wij ouderen zijn misschien wat doof geworden door de tegenslagen, dat is wel mogelijk. En daarom is het goed, dat zij ons onder druk blijven zetten". Niet, dat wij nu maar op een holletje aan het ontwikkelen moeten slaan. Per se niet. „Laten we vooral oppassen niet in de fout te vervallen, dat wij deze landen onze hulp opdringen. Natuurlijk is het een heel andere zaak, wanneer we te maken hebben met calamiteiten, met acute hongersnood. Dan is iedere snelle hulp de beste hulp. Maar het gaat vooral om de hulp op langere termijn. We zouden enorme blunders slaan, wan neer we die hulp zouden opdringen. We blunderen al gauw genoeg". „En als we gaan, jongeren en ouderen, laten we er dan in hemelsnaam voor zorgen, dat we tenminste iets weten van het land, waarheen we reizen. Van de aard, de ligging, de situatie, vooral de cultuur. Anders trap je onherroepelijk op hun tenen. Wij zijn heus niet die zelfverzekerde mensen, waarvoor wij ons in deze situaties zo dikwijls gedra gen. Wij zijn meer als de dokter, die voor een consult geroepen is. Als we <fat maar willen begrijpen". Professor Dols heeft dus gewerkt op de grens tussen het teveel en het te weinig. Het teveel, het over-eten, waar mee wij welvaartsmensen voortdurend bezig zijn, kan tot ziekten leiden: zoals hartkwalen en suikerziekte. „Wij eten ons vol aan een teveel aan calorieën", aldus professor ir. M. J. L. Dols, voor zitter van de voedingsraad. „En dat met enorme hoeveelheden". Onderzoekingen hierover zijn al ge ruime tijd gaande, in internationaal ver band. Onderzoekingen in Nederland, Finland, Joego-Slavië, Italië, Japan en Amerika hebben de sterke vermoedens in de relatie tussen de voeding en hart ziekten al bevestigd. Na Pasen wordt het Nederlandse aandeel in dit onder zoek in Nederland door de voedings raad voortgezet. Op 1 april neemt professor Dols af scheid van het ministerie van Landbouw en Visserij en van nog vele functies. Hij blijft er enkele trouw. Bij voorbeeld het buitengewoon hoogleraarschap in de voeding en de voedselvoorziening aan de Amsterdamse universiteit. Hij blijft ook adviseur voor enkele binnen- en buiten landse commissies, die met voeding- en voedselvraagstukken te maken hebben, want hij kan dit eenvoudigweg niet la ten. „Omdat wij de plicht hebben iets te doen voor de mensen, die buiten hun schuld veel te weinig eten hebben. Mijn leven lang heb ik moeten afwegen wat het nuttigst was. En laten we ons dan in hemelsnaam niet afvragen, wat er zou gebeuren, als we het niet doen. Geen eigenbelang alstublieft. Die mensen heb ben immers niets Zilveren broodmand Daarmee is de zilveren broodmand, die hij morgen van de Nederlandse ver eniging van meelfabrikanten krijgt vanwege zijn verdiensten een overi gens nog klein gebaar van dank aan deze „grote" Nederlander. Met wijlen dr. Louwes brak hij in de oorlog door de gevechtslinies en zorgde daarmee dat wij van de lucht uit voedselpakketten kregen. Dat was eveneens deze profes sor Dols, 23 jaar geleden. In die tijd be hoorden wij tot dat deel van de wereld kaart, dat niets meer had. Nu zijn het nog Azië, Afrika, Zuid-Amerika, het is maar, dat wij dat weten na 23 jaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG KVP-voorzitter mr. A. van der Stee, op 1 april officieel begonnen in zijn nieuwe functie, wil niet de vraag beantwoorden of hij contact zal zoeken met de partij van de Radi calen. „Daar zeg ik geen ja en geen nee op. Ik moet eerst weten wat zij willen en welke kant zij op gaan. Per slot van zaken hebben zij de christelijke partijgrondslag afgeschreven", zegt hij maandagmiddag in een van de afdelingen van de Tweede Kamer. Hij laat er echter on middellijk op volgen: „De gedachte aan zo'n gesprek eventueel in de toekomst zonder meer verwerpen zou echter zeer voorbarig zijn". Wel weet hij nu al zeker, dat de KVP en de Radi calen eikaars politieke concurrenten zijn en dat beide als concurrenten straks naar de gunst van dezelfde kiezer zullen werven. Intussen heeft de 39-jarige nieuwe KVP-voorzitter zijn eerste verdiensten voor zijn partij geboekt. Na verschillende gesprekken met de KVP-leden van de groep-Couwenberg heeft hij bereikt, dat deze leden de KVP nog trouw blijven. „Per slot van zaken aan vaarden ook zij de resoluties van Arnhem, al hebben ze er misschien op de dag zelf tegen gestemd. En iedereen, die de Arnhemse resoluties onderschrijft christen of niet-christen is welkom in de KVP", aldus mr. Van der Stee. Het is opvallend, dat zijn optreden van nu véél dui delijker en zelfverzekerder is dan op de befaamde zondag, toen hij een samenwerken met drs. P. Bogaers als vice-voorzitter van de partij afwees. „Ik ben me op dat ogenblik niet van de gevolgen van mijn woorden bewust geweest. Trouwens, ik geloof samen met de ARP en de CHU. „Ik geloof nog steeds in een christelijke party, al kan niemand de ontwik kelingen over tien of twintig jaar overzien en voor zien. Wel weten we allemaal, dat de politiek een eigentyds, modern gezicht moet krügen. Dat dus de mensen overal moeten kunnen meepraten over wat hen dageiyks bezighoudt. Büvoorbeeld: de factor arbeid moet aanmerkeiyk meer te zeggen hebben." toch, dat wanneer iets anders uitgelegd wordt dan je bedoeld hebt, dit voor tachtig procent je eigen schuld is", zegt hij er nu van. „Ik heb het toen alle maal anders bedoeld, want ook mr. Aalberse had ik niet in een nieuw dagelijks bestuur moeten hebben. Mijn voorwaarde voor mijn nieuwe functie was, dat het een heel nieuw bestuur moest worden als ik het voorzitterschap van mr. Aalberse zou overnemen. Organisatorisch vind ik zoiets veel beter." Organisatorisch is de nieuwe KVP-voorzitter trou wens het nodige van plan. Zo wil hij de weg tussen de afdelingen en de partijtop veel korter en een voudiger maken. De hele partij moet volgens hem meebeslissen over allerlei politieke vraagstukken. Daarom ook moeten alle afdelingen, werkgroepen en kringen hun oordeel geven over de resultaten, die de gespreksgroep „Achttien" uit de ARP, CHU en KVP bereikt heeft. „En liefst zo gauw mogelijk, want ik wil het gesprek van de achttien graag na de partijraad in juni zo snel mogelijk weer op gang hebben, hoe de uiteindelijke resultaten ervan ten slotte ook mogen worden." Mr. Van der Stee noemt dit het mondig worden van de mensen ook op andere terreinen dan op het pure materiële alleen. Hij ziet daarom het scheppen van kansen op zelfontplooiing van iedereen als een van de belangrijkste opgaven van de KVP. Een verder gaande democratisering van de hele maatschappij De nieuwe partijvoorzitter is van beroep belasting consulent. Als over de belastingen gepraat wordt, berijdt hij zijn stokpaardje met de vaardigheid van de ervaren paardrijder, die hij in de bossen rond Arnhem ook nog is. „Het begrip van de belastingverlaging wordt ver keerd gehanteerd", zégt hij, wijzend op de publika- ties over de nieuwe belasting op de toegevoegde waarde. „Er is geen sprake van, dat het totale be lastingniveau omlaag kan. De collectieve voorzienin gen moeten zelfs aanmerkelijk uitgebouwd worden. Maar het gaat hier om de progressie in de inkom stenbelasting. Het is toch een droeve zaak, dat een AOW'er, die ook nog enkele andere kleine inkomsten heeft, ineens inkomstenbelasting moet betalen. En in de categorie van de lagere middengroepen komt de belastingheffing veel te zwaar aan. Dit soort za ken moet je bijzonder pragmatisch aanpakken." Dit Is het dan voorlopig van deze nieuwe KVP-voor- zittcr in een eerste gesprek, een voorzitter die van zün functie zegt, dat hy zich nu in de siytageslag heeft geworpen. Zeeuwse stranden onder stookolie (Van onze correspondent) CADZAND De stranden van Zecuws-VIaanderen en Belgisch-Vlaan deren zijn bedekt met een anderhalve meter brede strook stookolie. Aan de Nederlandse kust is de olie aangespoeld over een lengte van ongeveer 5 km. De gemeentebesturen van Retrachement en Cadzand hebben de inspecteur-generaal voor de scheepvaart in Den Haag op de hoogte gesteld. De gemeentebesturen hebben nog geen beslissing genomen over de manier waarop de dikke, kleverige olieplekken verwijderd zullen worden. In Knokke en Heist, de bekende Belgische badplaatsen, is de olie gisteren reeds met bulldozers verwijderd. De stranden in deze plaat sen zijn voor het publiek gesloten. Aan het Belgische strand zijn verschillende vogels het slachtoffer van de verontrei niging geworden. Op Nederlands gebied zijn geen meldingen van door olie aan getaste vogels binnengekomen. Panorthodoxe conferentie ATHENE (KNP) De 4e conferentie tussen de orthodoxe Kerken, die moet dienen ter voorbereiding van een Conci lie van de Oosterse Kerken en die grond slagen wil leggen voor de oecumenische betrekkingen met Rome en andere chris telijke Kerken, zal hoogstwaarschijnlijk in juni op Kreta plaatsvinden. Er is nog een strijd gaande om de naam: panor thodoxe of interorthodoxe conferentie, dit in verband met het officiële of niet officiële karakter van een conferentie der orthodoxie, die in een land met een niet geaccepteerde regeringsvorm wordt gehouden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland heeft eind vorige week de nieuwe internationale koffieovereenkomst getekend, die in ok tober voor vyf jaren ingaat en aansluit op een soortgeiyk akkoord van 1962. „Het is een overeenkomst, die tot doel heeft de koffieprys zo goed mogeiyk te stabiliseren en overproduktie van kof fie tegen te gaan. De overeenkomst houdt een element van hulpverlening aan ont wikkelingslanden in, maar dan een hulp niet in de vorm van schenking maar op gezonde economische basis. Strikt ge nomen kan worden gesteld, dat de Ne derlandse consument wat meer voor de koffie betaalt dan het geval zou zyn ge weest, al6 er geen overeenkomst was". Dit is de opvatting van de heer A. de Bloeme van het ministerie van Eco nomische Zaken, Nederlands gedelegeer de naar de internationale koffieconfe- rentie en voorzitter van het dagelijks bestuur, dat op de nakoming van de overeenkomst toeziet. Een groot deel van de wereld onderschrijft het akkoord: 41 koffie-exporterende landen, die in totaal 99,7 procent van de totale koffie-export in handen hebben en 25 importerende landen, die tezamen 96,2 procent van de wereldproduktie importeren. By de ex porterende landen zijn naties, voor wie koffie-export een levensbelang is. Ge middeld maakt de koffie-export meer dan een kwart van hun totale export pakket uit, maar individueel is het vaak nog meer. Voor Boeroendi bijvoorbeeld is de koffieuitvoer 77 procent van de totale export, voor Columbia 67 procent en voor Brazilië 44 procent. Reeds vroeger, toen er geweldige kof- fieoverschotten waren die vernietigd werden of in locomotieven werden op gestookt, is al geprobeerd tot een rege ling te komen, maar de exporterende landen kwamen er niet uit men wilde eigen produktie liever niet beperken en men was er niet van overtuigd, dat de partner zich aan een overeenkomst zou houden. Een regeling bleek slechts moge lijk te zijn via een overeenkomst, waar aan ook de importerende landen zouden deelnemen. Zelfverbranding Een jonge Japanse kappersleerling, een vurige pacifist, is vandaag in een ziekenhuis in Osaka overleden aan de brandwonden, die hij zichzelf had toegebracht. De 17 jaar oude Kazuo Shirakawa stak zichzelf bij het Amerikaanse consulaat in de industriestad Osaka in brand na zich met kerosine overgoten te hebben. Shirakawa wilde op deze manier protes teren tegen de Vietnampolitiek van de Verenigde Staten. Alec Rose De eenzame Britse groenteboer-zeezeiler Alec Rose (60) heeft gistermiddag Kaap Hoorn gerond aan boord van zijn elf meter lange kits „Lively Lady". Hy maakt een reis om de wereld en is op weg naar En geland. k De sinds 1962 bestaande internationale koffieovereenkomst houdt, wat de hoofd zaken betreft, in dat elk exportland een uitvoercontingent krijgt toegewezen, dat ieder jaar wordt aangepast aan de wer kelijke vraag. Die landen krijgen een op het contingent afgestemd aantal zegels, die gevoegd moeten worden bij elke par ty geëxporteerde koffie. Het importeren de land, dat aan de overeenkomst deel neemt, mag alleen partijen koffie toe laten die verzegeld zijn van zegels. Raad van studerenden stoot N.S.R. af (Van e erslaggeve rs) DEN HAAG De vorig Jaar opgerich te raad van studerenden zal binnenkort de Nederlandse studentenraad afstoten. De onderlinge samenwerking is op geen enkel punt bevredigend gebleken. Volgens de RVS blijkt de NSR slechts een remmende invloed te hebben uitge oefend op de ontwikkeling van de orga nisatie. Hiervan maken, behalve de NSR o.m. de HTS-unie, de unie van acade mies voor lichamelijke opvoeding, de school voor de journalistiek en „Neijen- rode" deel uit. De belangen van deze studenten konden in de RVS slechts worden behartigd, „inzoverre het de NSR schikte", aldus de RVS. De uittre ding van de NSR (met circa zeventig duizend studenten) uit de RVS zal offi cieel plaatsvinden op het eerste congres van de RVS op 26 en 27 april in Utrecht. Na de splitsing zal de RVS nog ongeveer zestigduizend studerenden ver tegenwoordigen. PROF. DR. IR. M. L. J. DOLS Vei ligheidsactie van 3 maanden ZOETERMEER (ANP) Met bet doel het onderling samenspel te verbeteren tusRcn de vrnchtnutochauffeur en het overige verkeer, organiseert het Verbond voor Veilig Verkeer gedurende de maan den april, mei en juni een landeiyke ver- keersvelllgheldsnctie. Daarbij zullen de volgende punten onder de aandacht van het publiek worden gebracht: Automobilisten kruipen regelmatig te dicht achter vrachtauto's waardoor zij ongezien blijven voor de vrachtauto- chauffeur. Een gevaarlijke situatie ont slaat als de personenauto plotseling ach ter de vrachtauto tevoorschijn komt. om in te halen en de vrachtwagenchauffeur op hetzelfde moment naar links uitwijkt om een tegenligger voorbij te gaan. Vrachtautochauffeurs houden veelal onderling onvoldoende afstand, waardoor het invoegen van Inhalende automobilis ten In gevaar wordt gebracht. Omgekeerd worden vrachtwagens gesneden door In halende automobilisten, die zich onvol doende realiseren dat het bruusk rem men problemen kan opleveren voor de vrachtautochauffeur in verband met de lading. Automobilisten trachten bij het In voegen op de autosnelwegen herhaaldelijk vóór een op de snelweg rijdende vracht auto te komen. Vrachtautochauffeurs zijn bij het achteruitrijden in steden en dorpen vaak onvoldoende attent op het gevaar van spelende kinderen achter hun wagens. Fietsers en bromfietsers komen bij naar rechts afbuigende vrachtwagencombina ties ln het stadsverkeer regelmatig in een levensgevaarlijke fuik terecht. Aldus de heer F. SJ. van Paasschen, hoofd van de sectie voorlichting van het Verbond tijdens een vanmorgen te Zoe- termeor gehouden persbijeenkomst. De noodzaak om het spanningsveld tussen genoemde twee verkeerscatego- rleën te verminderen en irritatlepunten, die tot ongevallen leiden, uit de weg te ruimen blijkt onder meer uit de volgen de feiten: Volgens cijfers van het C.B.S. waren In 1966 377.979 personenauto's en 79.615 vrachtwagens bij aanrijdingen betrokken. Op een wagenpark van ongeveer 250.000 vrachtauto's betekent dit dat jaarlijks één op de drie vrachtwagens een aan rijding heelt. Voor personenauto's waar van er 1 IN miljoen op de weg zijn bedraagt dit cyfer één op 4.6 (bij gelijking van deze cijfers dient men te bedenken dat vrachtauto's gemiddeld 90.000 km per jaar afleggen, personen auto's 18.000 km). In 1966 werden, eveneens blijkens cij- fers van het C.B.S., 440 automobilisten en 48 vrachtautobestuurders bij aan rijdingen gedood. Het aantal ernstig ge wonden bedroeg respectievelyk 5.516 750. <Z Heren! Waarom moet u er ouder uitzien dan u bent? De bekende internationale voetballer Piet Kruiver draagt een haarstukje van ons merk, waardoor hij 10 jaar jonger is. Pelatti In ternationaal. Erkend posti- chsur L. van Tongeren. Breestraat 32, Leiden, tel. 25212, b.g.g. 23612. 2-4180 ?Z Dames! Bent u dun van haar? Dat ls niet nodig. Wij hebben een grote sortering haarstukjes, die door ons vakkundig worden gezet. Maakt u eens een afspraak. Pelatti Int. Alles echt men senhaar. Tevens worden alle reparaties aan haarstukken en prulken door ons ver zorgd! L. van Tongeren, Breestraat 32, Lelden, tel. 25212, b.g.g. 23612. 2-4181 ?Z Gazonmaaiers: hand maaiers Folbate, Abner en Husqvarna va. f45. Motor maaiers met elektro of ben zinemotor. alle merken, di verse prijzen Vraagt gratis prospectus en/of demonstra tie. Tevens elektrisch slijpen van gezonmaaiers en repara tie van motormaaiers. Jan van der Meer, Noordelnde 46 Roelofarendsveen, tel 01713- 564 2-4186 40 JAAR DAF Gebr. Van Doorne onderscheiden EINDHOVEN (ANP) Dr. H. J. van Doorne, president-commissaris van Van Doorne's Automobielfabrieken NV Eind hoven is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau, de heer Wim van Doorne, president van de raad van bestuur van DAF tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en de heer W. R. A. van Ekelen, directiesecretaris van DAF, tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Dit maakte minister van Economische Zaken De Block bekend tijdens 'n byeenkomst ter herdenking van het 40-jarig bestaan van DAF. Tulnliefhebbers: Het ls nu de tijd voor het bemesten van uw tuin en gazon met gedroogde stalmest of Asef- korrels. ook knlkcompost en tuinturf. Alles in groot- en kleinverpakking. Jan van der Meei'. Noordeinde 45 Roelofarendsveen 01713-564. 2-4188 Bellang. Door onze gro te voorraad een zeer voor delig behangetje voor u per rol vanaf 1.45, 1.55, ƒ1.65, 1.75, 1.85 enz. en altijd Microzegels. Gebrs. v. Beek, schilder- en loodgletersbedr. Roelofarendsveen, Noord elnde 155, tel. 01713-358. 2-4190 "Z Autoradio's met inbouw- sleden. Alleen by Provema f 100,-. N.V. Provema, Plantsoen 97, Leiden, telef. 01710 - 32217-30481. Ook des avonds en zaterdags geopend 2-4195 Z De Kock's Zelfbediening vraagt voor directe indienst treding net meisje van 16 jaar. Hoog loon; 5-daag- se werkweek, vergoeding reisgeld. Sollicitaties dage lijks aan de zaak, Frederik Hendriklaan 26, na 6 uur Fred. Hendriklaan 40, Lei derdorp, tel. 01710-24085. 2-3824 Z Varos ballpont, de witte muur- en plafondverf, die veel langer wit blijft en ge makkelijk te verwerken, speciaal voor keuken en bad kamer, dekt in lx over het vuilste plafond. Het hecht enorm; uitstekend afwas- baar en altyd Microzegels. Firma Gebr. Van Beek, schilder- en loodgietersbe- drljf, NE 155, Roelofarends veen, tel. 358. 2-4192 fZ Gooi deze advertentie niet weg! Bij inlevering van deze advertentie: Inleg- babyluiers, pracht kwaliteit van f 1,25 voor fl, bij drogisterij Boerhave, Haar lemmerstraat 68. Leiden. 2-3392 "Z Tapyttegels oa. Heuga- felt, Tredfort, Heugaflor en Dessoforte reeds vanaf f-4.95 p. stuk 50 x 50 cm. Woninginrichting van Kla- renbosch, Haarlemmerstr. 51. 2-3210 ?Z Bcatorgels, de nieuwste modellen, lage prijzen. Alleen bij Nederlof. Kore- vaarstraaV 5, Ook verster kers. elektr. gitaren, accor deons. saxofoons. drums, enz 2-3379 LESSEN "Z 10 autory lessen voor I 47.50.- Vervolg- en losse lessen f 6.50 - Fonkelnieuwe V W 's. Bondsautorijschool .De Centrato' Aanmeldings adressen: Leiden: Beesten markt 1 hk. Steenstr Tel 21532. Alphen a/d Rijn Hooftstraot 207 Tel. 3256 Warmond: Laan van Ooster- geest 3. Tel 678. 12-4075 fZ Autoryschool Don., Titus Brandsmalaan 51. Leiden. Voor de juiste rij -opleiding, autorijschool Don. Uitgebrei de theorielessen en speciale cursus voor beginners, Titus Brandsmalaan 51, tel. 42780. 12-4152 VAKANTIE fZ Mooi Drente. Zomer huisje, gelegen in de omg. van bos, heide en natuur bad. Alle busverbindingen. Huur 100,- per week. Van Leeuwen, Peelo 28, post Zijen, tel. 05929-326; 5 km boven Assen. Nog vrij aug. en september. 11-3825 TE KOOP gevraagd <Z Te koop gevraagd oude kast met veel laden, tevens oud schrijfbureau met veel laden. Brieven onder nr. 3-4183 v. d. blad of tel. 32424. TE HUUR aangeboden Z Ruime zitslaapkamer aangeboden gemeubileerd en gestoffeerd, c.v., vaste wastafel met warm en koud stromend water, gas op ka mer, telef. aanwezig, prijs 150.- p. mnd. alles lnbe- gerpen (geen keuken) bel na 6 uur 34851. 8-3488 ?Z Verhuur var» Arzberg- servies, glaswerk, bestek, pannen, gasstellen, alumi nium en houten klapstoelen, klaptafels, luchtbedden en slaapzakken. Breedeveld, één van Nederlands grootste ver huurders, Haven 40, Lelden, tel. 01710-31340. 8-3202 Z Nieuwe auto huren, vei lig sturen. Steeds de nieuw ste modellen, f 5 per dag. Werkhoven's garagebedrijf alleen Maredijk 34A, Lelden, telefoon 22300. 8-4178 AUTO'S *Z Kokosmatten, accu's en banden met 25 korting en gratis montage bij Ton Rljs- oergen, Mareslngel 64, Lel den, tel. 31260. 9-4104 "Z Uitlaten voor elk type en model (b.j.) auto 30 tot 40 korting. N. V. Prove ma, Plantsoen 97, Lelden, tel. 01710-32217-30481. 9-4111 fZ Esso Servicenter Aniba is geopend tot 's avonds 10 uur ook voor doorsmeren en kleine reparaties, Ook zater dags. Maak even een af spraak Herengracht 2A, tel. 26430. 9-3364 ?Z Wielsierrlngen voor alle typen automobielen. Dubbel geëloxeerd, per set van 4 stuks ƒ10,-. N.V, Provema, Plantsoen 97, Leiden, telef. 01710 - 32217 - 30481. 9-4064 ?Z Voor poetsen en tecty- leren kunt u ook bij ons te recht. Ook worden wij het over de prys van banden en accu's wel eens. Esso Servi center Aniba, Herenstraat 2a teL 26430. 9-3363 Auto Heemskerk voor een goede occasion. Keuze uit 75 stuks. Garantie 6 mnd. Rijksweg Amster damRotterdam ,aan afrit Braasemermeer, tel. 01713- 866. 9-4062 Te koop aangeboden Fiat 600 l.g.st. f600. Witten- burgerweg 118. Wassenaar- Na 18 uur 3x "bellen. 9-3872 Z Nieuwe autobanden. Bekend merk, 25 pet. kor ting. Remould banden voor de helft van de nieuwprijs. H. Hövig, Hoge Rijndijk 300, Leiden (bij Leiderdorpse brug), tel. 25517. 9-3390 Z Uit voorraad leverbaar de nieuwste Jawa motor, 250 cc. Prijs slechts 1895. Vraag inlichtingen bij motor home „De Watertoren", Hoge Rijndijk 184, tel. 24963 Leiden. 9-3391 Z Complete sets bekle dingshoezen in skal, lever baar voor alle merken au to's o.a. voor V.W f55,—, Opel ƒ69,— enz. bij Auto shop Ton Rijsbergen, Mare slngel 64. Lelden, tel. 31260 9-4103 fZ Occasions! Trabant 1965 type 601 de Luxe kleur wit. Trabant 1965 type 601 Stan daard kleur wit, 3 Trabants 1964 type Standaard, Fiat 600 1961, Opel Kaptein auto maat 1963, Austin Glider 1963 met zeer geringe aanbe taling rijdt u auto. City Ga rage. Middelstegracht 89. Leiden, tel. 21496 9-3858 Z Gebruikte auto's groot of klein, daarvoor moet U bij de Leidse Autohandel v. d. Berg zijn. Fin. met 'n zeer kleine aanbetaling. Lage Morsweg 67, tel 30692. Z Dag en nacht staan onze servicewagens en kraanwa gens voor u klaar, Leidse Autoreparatiedienst, Mlddel- stegracht 89, tel. 25216. Z Autohulp en autober- gingsdlenst Leiden dag en nacht autohulp ook tijdens de weekeinden. Werkplaats geopend van 7-23 uur voor alle voorkomende reparaties. Ook quick service, Leidse Autoreparatiedienst, Middel stegracht 89, tel. 25216. Z Te koop Citroen ID '61. Te bevragen Melchior Treub- laan 15. Leiden, tel. 25308. Z Te koop: wegens aan schaf grotere wagen in z.g.st. zijnde V.W. Kever, tel. 01719-2179 Cs avonds tus sen 6 en 7 uur). 9-3860 DIVERSEN Z Met uw bruiloftsfeest een koffietafel of diner van Sam's Snaclcroom tegen zeer billijke prijs. Dagelijks ge opend van 922 uur. Plaats voor 40 pers. Vrouwenkerk- koorsteeg 7, tel. 33009, bij Haarlemmerstraat. 5-4185 Z Voor uw huwelyksdincr receptie en familiediner, uiterst goed verzorgd, naar Restaurant Haas. Mariën- poelstraat 1 a. hoek Rijns- burgerweg 5-3476 leeftijd tot 21 jaar. Zij moeten op prettige wijze onze klanten van dienst zijn en de kassa nauwkeurig be dienen. Zij dragen mede zorg voor de opstelling en juiste beprijzing van de artikelen. Voor geschikte krachten een baan met toe komst. Alle inlichtingen over deze afwisselende werkkring kunt u verkrijgen op donderdag en vrijdagavond van 19.0021.00 uur bij de heren G. K. Dop, Marktplein 64, Hoofddorp en W. de Graaff, Zandvoortselaan 169, Heem- Z Réclame Permanent. Dinsdag, woensdag, donder dag permanent (Therm. O Perm.) compl. 13,50. Salon Rita, Willem Klooslaan 15, tel. 24683. 5-4194 fZ Parapluiereparatie (ook voor opvouwbare o.a. Knirps) wandelstokken, invalidestok- ken. Van Oerle, Haarlem merstraat 95, bij de Vrou- wensteeg, Reparaties worden alleen aan de zaak aange nomen 5-3233 Z Dameskapsalon „Anco", Thorbeckestraat 58, telef. 31310. Mini Vague perma nent voor tieners. Vlugge bediening. Ruime parkeer gelegenheid. 5-4010 Z Gevonden: een Llpssleu- tel ring met 5 sleutels fiets route Leiden-Oud-Ade, inl. Ade. 5-3862 Z Vermager met Gracial. f2,40. By apotheker en drogist. 5-3000 ?Z Bezoek wasautomatick „De Eendracht" Zoeterwoud- sesingel 146. Ingang door de poort uw was (6 kg) 6choon en droog binnen één uur. Er is een staommangel aanwe zig om uw was kastklaar te maken 5-4201 Z Jonge, jonge wat een ruime sortering boeken vind je bij leesbibliotheek „Re cord", Apothekers dijk 35, romans, w. west, detective, o. meisjes 30 et., per deel. Jongensboeken en alle strip verhalen 20 ct. per deel. Suske-Wiske .rode ridder en andere. Geen inschrljfkos- kosten 5-4202 •Z Gaat u trouwen, of heeft u een nieuwe woning? Kre dieten voor iedereen tot I 5000. Zeer soepel, lage af- loss. v aanschaf meubilair- woningtextiel. Vraag gratis folder dan hebt u gratis alles wat u wilt weten bij: Post bus 1547, Rotterdam. Z Kredieten voor iedereen en zonder borg t/m t 3000.- voor aankoop meubelen en woningtextiel. Direct van fabriek leverbaar in elke prijsklasse en houtsoort met een enorme keuze; tevens zeer lage aflossingen. Vraag vrijblijvend folder. Strikte geheimhouding. Postbus 353 Den Haag. 5-4184 Z I-v. Philatelic^, Lelden. Postzegels ruildag veiling. Zaterdag 6 april 10-17 uur. Leyten wolfabrieken P. Clos en Leembrugen, 3e Binnen vestgracht bij de Mare t/o LB.F-brug Haarlemmerweg.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 4