Johnsons besluit bleek geen aprilmop te zijn Onbesmette groep-Aarden kan nu de doorbraak forceren KVP, AR en CHU op weg naar algemene volkspartij WENDING BELEID VIETNAM Voormannen van WD te conservatief Mr. H. van Mierlo (D 66): D 66 en P.v.d.A. zijn niet één pot nat Glaasje op en 3500,- voor het laten rijden P.v.d.A. wil progressieve concentratie Radicalen en DCN in KVP-top MAANDAG 1 APRIL 1968 DEN HAAG (Reuter-AP) Het besluit van president Johnson zich niet kandidaat te stellen voor de verkiezingen, hoewel deskundigen er zeker van waren dat hij opnieuw gekozen zou worden, is zo onverwacht wereld kundig gemaakt, dat velen geloofden dat het een wereldwijde aprilmop was. Zowel vriend als vijand zijn door het besluit zo verrast, dat zij niet in staat waren onmiddellijk commentaar te produceren. Johnsons mededeling af te zien van zijn kandidatuur fungeerde als „uitsmijter" in een grote rede voor radio en t.v., waarin hij tevens de staking afkondigde van de bombarde menten op Noord-Vietnam met uitzondering van de gedemilitariseerde zone. Vooral dit laatste heeft in Zuid-Viet- nam grote téleurstelling gewekt. Zozeer, dat president Thieu vanavond het Zuid- vietnamese volk zal toespreken. In Engeland wordt het besluit van Johnson de bombardementen goeddeels te staken zeer toegejuicht. Voor Wilsor is dit ook een gunstige ontwikkeling, aan gezien de linkerzijde van Labour allerlei druk uitoefende zich te distantiëren var het Amerikaanse Vietnambeleid. Het be sluit van Johnson zich niet meer kan didaat te stellen zou, zo menen Britse waarnemers, ertoe kunnen leiden, dat Hanoi en Vietkong besluiten nog enige tijd door te vechten in de hoop dat John son een vreedzamer opvolger krijgt, die bereid is betere voorwaarden te stellen. In Japan is men ingenomen met het staken van de bombardementen, maar de Japanse autoriteiten wilden geen com mentaar geven op het afzien van de kan didatuur. De Amerikaanse soldaten in Vietnam waren door de beide besluiten met stom heid geslagen. „Ik kan het niet geloven", zei een soldaat. Anderen waren bepaald geschokt, weer anderen opgelucht, som migen woedend. Een deel van de publieke opinie in Frankrijk staat nogal achterdochtig te genover het niet opnieuw kandidaat stel len. Men ziet het als een „handige zet, die uitloopt op een, herbenoeming"; een ander deel meent eenvoudig, dat Johnson zich bukt voor de toenemende druk in eigen land. Hanoi en Moskou gaven geen enkele reactie. De besluiten van Johnson werden zonder commentaar bekend ge maakt. In Nederland meent drs. J. den Uyl dat de aangekondigde maatregelen moeilijk anders zijn te zien dan een wending in het Vietnambeleid en een vermindering van de Amerikaanse oorlogsinspanning. Hij betreurt het evnwel dat de stopzet ting van de bombardementen niet be trekking heeft op 't gehele gebied. „Dit kan voor Hanoi een aanleiding zijn om niet aan de onderhandelingstafel te gaan Prof. di. B. Delfgaauw vindt het be sluit van Johnson rich geen kandidaat te stellen „goed nieuws". Een eventuele herverkiezing zou zijns inziens niet heb ben geleid tot een oplossing van het con flict. Ook Piet Nak, organisator van de anti-Johnsonbetogingen in Amsterdam, is in eerste instantie „erg gelukkig met Johnsons besluiten". Vietkong laat 2 Amerikaanse vrouwen vrij HANOI (AFP) De twee Amerikaan se vrouwen, die tijdens de slag bij Hue door de Vietkong werden gevangen ge nomen, Sandra Johnson en Marjorie Nel son, zouden vandaag worden vrijgelaten, aldus 'n door 't Noordvietnameese pers bureau aangehaald communiqué. Vol gens dit communijué laat de Vietkong de vrouwen vrij uit menselijke overwe gingen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Liberaal-Demo cratisch Centrum, een groep VVD'ers, die de V.V.D. wat progressiever wil maken, heeft zich tydens een alge mene vergadering zaterdag in Den Haag in een motie aan het hoofdbe stuur van de VVD gekeerd tegen het meermalen conservatieve optreden van de VVD-voormannen en ver zoekt het hoofdbestuur zich eveneens tegen deze tendens te keren. In de motie staat onder meer, dat het conservatieve optreden de tegen standers wapens in handen geeft de V.V.D. „rechts en conservatief" te noemen, dat ook bij de kiezers die indruk gewekt wordt, dat dit in strijd is met het beginselprogramma van de V.V.D. en dat door dergelijk op treden in ernstige mate afbreuk wordt gedaan aan het liberalisme in Ne derland. Tevoren werd uitvoerig gediscussieerd over de rede, die mr. Van Riel tijdens de herdenking van het 20-jarig be staan van de V.V.D. in Amsterdam heeft gehouden. Lang niet alle zich vooruitstrevend noemende leden van het L.D.C. veroordeelden de rede van mr. Van Riel: enkelen van hen ver lieten zelfs de vergaderzaal. De motie kreeg een meerderheid. Een motie, die minder stof voor dis cussie leverde, had betrekking op een urgentiepunt in het verkiezings program van de V.V.D. Daarin wordt namelijk aangedrongen op een „Ame rikaans streven om in Vietnam door onderhandelingen te komen tot een vreedzame regeling". De motie drong er op aan. deze zinsnede te verande ren in „krachtige ondersteuning van elk reëel streven om in de kwestie Vietnam te komen tot een vreedzame regeling". e parlementaire redactie) Mr. P. Aalberse heeft zaterdag de- K.V.P.-voorzittershamer overgedra gen aan zijn opvolger mr. A. van der Stee (linke). UTRECHT „D "66 moet een deel van de sleutel tot partijvernieuwing in han den leggen van de grocp-Aarden. Door het onbesmette politieke verleden kan deze groepering de verlangde doorbraak forceren. Nu immers zullen de kiezers de doorbraakfilosofie niet zien als een or dinaire verkiezingssmoes." Dit zei zater dagmiddag mr. H. A.. F. M. O. van Mierlo, fractieleider in de Tweede Kamer van D '66. tijdens een landelijke bijeenkomst van de democraten in het Utrechtse Jaarbeursrestaurant. Mr. Van Mierlo zette uiteen, dat de doorbraakpoging van de PvdA is mis lukt door de in ons land gebruikelijke negatieve loyaliteit ten opzichte van de eigen partij. Hij bedoelde hiermee, dat de stemmers op de vijf grote partijen nog wel bereid zijn van politieke keus te ver anderen, maar dat zij zich gewoonlijk toch niet bij een van de andere partijen wil len aansluiten. Deze mentaliteit zou één van de belangrijkste oorzaken van het succes van D '66 zijn geworden. De frac tieleider van de democraten bleek opti mistisch gestemd over de kansen van de AMERSFOORT (A.N.P.). De 27-jarige Amersfoorter W. B. heeft in een dronken en daardoor royale bui een man een bedrag van 3500 gulden geschonken, als beloning voor het feit, dat deze hem had thuisgebracht. Toen B. echter weer met beide benen op de grond stond, kreeg hij spijt en wendde zich tot de politie; overigens zonder resultaat. Een ongeveer Z0-jarige Amersfoorter had de invalide B. na een langdurig cafébezoek thuisgebracht. Eenmaal thuis kwam B. tot de ontdekking, dat hij zijn jas in het café had laten hangen. De man, die hem zojuist naar huis had gebracht, was geen moeite te veel. Hij stapte in zijn auto en reed weer naar het café, maar keerde kort daarop zonder jas terug. De lokaliteit bleek reeds te zijn gesloten. Niettemin stelde B. de hulpvaardigheid van de ander zo zeer op prijs, dat hij zijn vrouw onder bedreiging van een stoelpoot gelastte de man wat geld te geven. Aarzelend gaf zjj toe en overhandigde de ander een bedrag van zestig gulden. „Dat is niets, geef hem wat meer, geef hem al ons geld", schreeuwde B. zijn vrouw toe. Zij stopte de ander tenslotte een bedrag van 3500 gulden toe. De hulpvaardige Amersfoorter stelde tot driemaal toe vergeefse pogingen in het werk het geld terug te geven. Tenslotte verdween hij maar met zijn vorstelijke beloning. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tijdens het weekeinde is het in politiek Nederland duidelijk ge worden, dat dc KVP samen met de AR en de CHU op weg wil naar een alge meen christelijke volkspartij en dat de PvdA een progressieve concentratie zoekt met de radicale partij, D '66. en de PSP. Over dc VVD werd in dit verband nergens gesproken: noch tijdens de KVP- bestuurswissellng zaterdag in Utrecht, □och tijdens het progressieve forum de avond tevoren in het Zeeuwse Terneu- zen. Wel werd zaterdag duidelijk dat de KVP-groep Couwenberg van het Demo cratisch Centrum Nederland zijn partij voorlopig trouw wil blijven. Twee leden van dit, naar politieke deconfessionalise ring strevend, centrum, de heren Copray uit Amsterdam en Crijns uit Brussel wer den zaterdag zelf in het partijbestuur en de partijraad van de KVP gekozen. De nieuwe voorzitter van de KVP. mr. A. van der Stee, uit Arnhem, riep bij zijn eerste officiële politieke toespraak alle Laatste vrouwelijke gemeen leont vanger gaat met pensioen SCHAGEN (ANP) Met het pen sioneren van mej. Blauw (65 jaar) als gemeenteontvanger van Schagen, is (voorlopig) de laatste vrouwelijke ge meenteontvanger uit de Nederlandse ambtelijke wereld verdwenen. Jaantje Blauw is 49 jaar in gemeentedienst ge weest, waarvan 48 jaar te - Schagen. Daar was zij 36 jaar aan één stuk ge meenteontvanger. KVP-leden van de hoogste top tot dc kleinste afdeling op ervoor te zor gen, dat de Nederlandse kiezer weer vertrouwen krijgt in de politiek en in de politicus. Hij stelde verder voor: De afdelingen, kringen en werkgroe pen van de KVP nog voor 1 juni te laten rapporteren of de overeenstem ming in de „groep achttien" over een j viertal politieke vraagstukken, over eenkomt met de resoluties van dc Arnhemse partijraad; Studiegroepen een onderzoek te la ten instellen wat te doen aan de po- litieke duidelijkheid; Vooral het lagere KVP-kader raadsleden, afdelingsvoorzitters en KVP-leden van Provinciale Staten veel meer te raadplegen over mi nings- en besluitvorming van de KVP-top. De partijraad in juni aanstaande te laten beslissen over de rapporten van „de achttien" en over het even tueel voortzetten van het gesprek binnen deze groep vertegenwoordi gers van AR. CHU en KVP. Dr. A. Veerman, waarnemend voor zitter van de AR (CHU-voorzitter Tila- nus was verhinderd) als speciale gast za terdag bij de voorzitterswisseling van de KVP aanwezig, kreeg van de nieuwe voorzitter te horen, dat diens partij blijft streven naar een algemeen chris telijke volkspartij in consequent vooruit strevende geest. En dit in samenwerking met de AR en de CHU een partij die zich zeker niet rechts wilde opstellen en zich evenmin naar het politieke midden wil laten drukken, als mr. Van der Stee. De avond tevoren had drs. G. Neder- horst van de PvdA tijdens een politiek forum in Terneuzen de radicale partij van drs. P. Bogaers, D '66 en de PSP uitge nodigd met zijn partij een progressieve concentratie te vormen. Hij kon deze uitnodiging des te gemakkelijker plaatsen omdat drs. J. M. Aarden van de Radi calen een confessionele politieke groeps vorming tijdens dit forum van de hand gewezen had. De PvdA is hierbij, aldus drs. Nederhorst, zelfs bereid voorlopig zijn politieke eisen te laten vallen in het belang van deze progressieve concen tratie. Toch legde hij voor het opnemen van de PSP in deze concentratie enkele voorwaarden op tafel, vooral over de bui tenlandse politiek, waarover de PSP sterk uitgesproken sociaal-pacifistische opvattingen heeft. groep-Aarden, „die een alternatief biedt voor de christelijke kiezers". De heer Van Mierlo nam uitdrukkelijk afstand van de opvatting, dat PvdA en D '66 als „een pot nat" kunnen worden beschouwd. „Dit misverstand is ontstaan door de verkrampte houding van de regeringspartijen, die het eenvoudig ver tikken ooit een voorstel van de opposi tie over te nemen. Zelfs als ze het er in principe gloeiend mee eens zijn. Hier door lijkt het alsof PvdA en D '66 eens gezind opmarcheren. Hoewel het bepaald niet zo is, kunnen we deze gedachte toch moeilijk doorbreken alleen maar ter wille van de publieke opinie", aldus de heer Van Mierlo. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De bestuursraad van de K.VJ». heeft zaterdag mr. A. van der Stee uit Arnhem gekozen tot voorzitter van deze partij, als opvolger van mr. P. Aal berse. .Mr. Van der Stee is enige jaren, tot zijn keuze van zaterdag, penningmees ter van de K.V.P. geweest. In zijn plaats als penningmeester werd de K.V.P- radlcaal mr. Janssen uit Eindhoven benoemd. De bestuursraad koos verder drie nieuwe vlce-voorzitters: mej. G. Kok uit Hoensbroek en de heren Th. Laan uit Venhuizen en drs. H. van Eisen uit Was senaar. De heer Laan is K.V.P.-radicaal. evenals de heer F. van der Gun uit Utrecht, voorheen vice-voorzitter en sinds zaterdag lid van het dugelijks bestuur. Verder werden ln het dagelijks bestuur tot lid gekozen: de lieer A. J. Hermes uit Beverwijk, ir. J. L. Siepman uit Vught en drs. H. H. Veringa uit Heerlen. Met deze verkiezing volgde dc bestuurs raad de kandidatenlijst zoals die op 16 maart door het partijbestuur op gesteld was. De heer J. Noo.v die afgelo pen week door de kringen Leiden. Over ijssel en Drente als tegenkandidaat ge steld was tegenover de K.V.P.-radicaal H. ten Brink uit Utrecht voor een plaats ln het partijbestuur, haalde zijn kandi datuur niet. De heer H. ten Brink werd gekozen. In deze nieuwe top hebben zowel de K.V.P.-radicalen als twee leden van het Democratisch Centrum Nederland zitting gekregen. Het dagejijks bestuur van negen leden telt thans drie K.V_P.-radl- oalen. Nadat de K.V.P.-Jongeren zater dag een nieuw bestuur gekozen hadden, noodzakelijk geworden door het uittre den van een aantal radicale Jongeren, werd de voorzitter van deze Jongeren, ir. J. J. W. Stlenen volgens de statuten aan het dagelijks bertuur toegevoegd. Een van de vele onderwerpen die ter sprake kwamen was het beleid over de herziening van grond- en kieswet. Mr. Van Mierlo deelde mee, dat nog deze maand de terzake actieve Kamercom missie het eerste stuk zal presenteren. Hij vernachtte, dat nog dit jaar de be handeling kan plaatsvinden. Voorts sneden de ongeveer 250 aanwezigen pro blemen aan als ontwikkelingshulp, dc bevolkingsexplosie (Kamerlid Nypels: „De regering moet de NVSH steunen"), de NAVO en de loononderhandelingen. Over dit laatste zei drs. Nypels, dat de argumenten van minister Roolvink on juist zijn, maar dat de eisen van de bouwvakkers onverantwoord hoog zijn. De heer Van Mierlo gaf nog te kennen, dat zijn partij wat te snel is geweest met de aankondiging een parlementaire en- quete te willen instelln naar aanleiding van de geluidshinder-Schiphol. Hij liet doorschemeren, dat de kans groot is dat D '66 van dit plan zal ufzien. Timmerfabriek afgebrand De grote timmerfabriek van de N.V. bou natie De Veluwezoom, gelegen nabij het spoorstation te Didam is tot de grond toe afgebrand. Dank zij krachtig optreden van een vijftal brandweerkorpsen kon den de andere gebouwen van dit grote fabriekscomplex behouden blijven. De schade loopt in dc honderdduizenden. Het personeel van dc timmerfabriek zal tijdelijk in een andere afdeling te werk worden gesteld. De Koninklijke Nederlandse Ja gers Vereniging heeft zaterdag tn de Hardenbrrgse bossen en aan palende slikken en zompen een slipjacht gehouden. En dat levert altijd weer een schilderachtig plaatje op. BARNARD: Transplantatie van hersenen zal mogelijk zijn HAMBURG (AP) Prof. Christian Barnard heeft in een vraaggesprek met Bild am Sonntag gezegd, dut hij gelooft dat hij eens hersentransplantatlcs zal kunnen verrichten. Op de vraag wat volgens hem het moeilijkste orgaan was om te transplan teren antwoorde Barnard: „In ieder geval de hersenen, maar ik geloof dat ikzelf ooit een hersentransplantatie zal verrichten." Hij bevestigde dat de volgende hart transplantatie-operatie gefilmd zal wor den door een Öuilae filmploeg achter een glazen muur. die speciaal in de opera ticzaal te Kaapstad is gebouwd om het gevaar voor infectie voor de patiënt te verkleinen. VS-vrachtschip vergaan bij Vuurland PUNT A ARENAS .Reuter) Het Amerikaanse vrachtschip „Santa Leonor, van 8.007 ton is gisteren in de straat van Magelhaens (tussen Zuid-Amertka en Vuurland) gezonken na op een klip te zijn gestoten, aldus heeft de Chileense marine bekendgemaakt. Over het lot van de 35 leden tellende bemanning Is nog niets bekend. Beatrix en Claus bij congres M-68 DRONTEN (ANP) Prinses Beatrix en prins Claus hebben met ruim 2.000 onderwijsspecialisten in Dronten (Ooste- tiJk-Flevoland) het landelijk congres M-68 bijgewoond, dat uitging van de Ne derlandse Stichting voor Kunstzinnige vorming. Het congres werd voorgezeten door de voorzitter van deze stichting, oud-minister mr M. Vrolijk. Het doel van het congres was om tot een taakstelling te komen wat betreft de kunstzinnige en lichamelijke opvoeding bij het voortgezet onderwijs en de moge lijkheden te bespreken, die de mam moetwet daarvoor biedt. Laatste dienst in Bredase kathedraal BREDA (KNPi Bisschop H. Erns van Breda heeft afscheid genomen var zijn kathedrale kerk aan de Prinsenka de in Breda, ln de sluitingsdienst zettr hij uiteen, dat de sluiting van de kathe- draal en daarmee ook de opheffing van j de H. Barbara-parochie noodzakelijk was vanwege de ontvolking van de Bredase binnenstad. Bovendien v erkeerde de ka- j thedrale kerk in slechte staat. Restaura- tie ervan zou meer dan 3 ton vergen, j De 10 jaar oude Michaëlkerk in het Brabantpark zal de nieuwe Bisschops- kerk worden. MOSKOU (AP) Uit Moskou werd vandaag gemeld, dat Mikhail S. Soes- lov, partijtheoreticus en een van de1 machtigste mannen van de Sovjet-Unie j ernstig ziek is. De aard van dc ziekte is niet bekendgemaakt, maar het is be- i kend, dat hij aan chronische tuberculose leed Hij is 65 jaar. De heer en mevrouw Gunt/u opgezocht. Hier flaneren zij Spanjaarden, die mini-mini, - Sachs vqn Opcl-Bardot door Granada, bewondei oals Brigitte draagt, maa hebben de Spaanse zon end aangezien door de r telden te zien krijgen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5