%£eidseSouftO/nt UIT DE STAPEL Aan grens weinig „Duitslandkijkers Radio programma 'ET- DANSEN T.v.-congres in Nijmegen: -Hoge schoen kunst T.v.-reportage van Boekenbal PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 MAART V Tweede luchthaven MINISTER SCHUT beaamt dat de mo gelijkheid hij tad ook kunnen zeggen „de noodzaak" tot het stich ten van een tweede nationale luchtha ven in studie is. Maar actueel wordt de kwestie z.i. pas, zo begrijpen we ten minste uit een memorie van toelichting aan het adres van de Eerste Kamer, wanneer de groei van het luchtverkeer en de mogelijkheden van Schiphol daar toe aanleiding geven. De minister schat omstreeks 1980. Onder de mogelijkheden van Schiphol moet natuurlijk vooral verstaan worden de onmogelijkheid om 's lands eerste luchthaven verder uit te breiden. Dan hangt de beslissing vooral af van de ver dere ontwikkeling van 't luchtverkeer. Aangezien Schiphol niet veel uitbrei dingsmogelijkheden meer heeft, wil men tenminste de ruimtelijke ordening en in 't bijzonder 't leefklimaat rond schip hol niet meer geweld aandoen dan reeds gebeurt. Over de mogelijke plaats van vestiging voor een tweede grote luchthaven wii de minister zich niet uitlaten; hij beperkt zich tot de mededeling dat hierover mo menteel nog niets te zeggen valt. Toch zal een eventuele principebeslissing niet lang kunnen uitblijven. Immers aai stichten van een tweede grote luchtha ven zitten zoveel financiële problemen en kwesties op het gebied van planning en ruimtelijke ordening vast, dat elk jaar dat de beslissing vóór 1980 later valt, de moeilijkheden vergroot. Voor de bevordering van de werkgele genheid is het natuurlijk een voordeel straks de tweede luchthaven binnen of bij zijn territorium te krijgen; andere aspecten maken zo'n aanwinst weer zienlijk minder aantrekkelijk. De Flevo- polder en Zuid-west Nederland die de scherpste concurrenten zijn bij het sol liciteren naar de tweede nationale lucht haven, mogen dit wel bedenken. Een andere moeilijke vraag is, of de tweede haven een „filiaal" van Schip hol moet worden of een zelfstandige grootheid. Het een zowel als het ander heeft voordelen. Wat vast staat is alleen, dat de c held niet te lang met haar beslissing wachten moet. Zeker niet tot een paar jaar vóór 1980. Kritiek niet welkom de spanning die binnen de Partij van de Arbeid ontstaat als gevolg van het op treden van de Partij Radicalen en haar doeleinden, vermoedden we niet, dat de deining in Nieuw Links zo groot zou worden als nu reeds het geval blijkt te zijn. Nieuw Links eist voor zich te recht alle vrijheid op om binnen de Partij van de Arbeid kritiek te leveren. Maar kritiek over Nieuw Links buiten Nieuw Links is kennelijk niet welkom. De kerngroep rond Hans Lammers neemt het hun medelid en Kamerlid Hans van den Doel hoogst kwalijk dat hij In het openhaar blijk heeft gegeven van een afwijkende mening inzake stand punten van Nieuw Links die een stem busakkoord tussen socialisten en radica len zouden kunnen bemoeilijken. Sterker nog: men verklaarde zich in de kern groep beslist oneens met Van den Doel omdat hij zonder het eerst te vragen Hans Lammers c.s. een te ongenuanceer de houding inzake kwesties als Cuba. Oost-Duitsland en het communisme ver wijt. Ergens gooit Nieuw Links op die ma nier natuurlijk wel de eigen glazen in. Tenzij men er meent dat in dit geval van toepassing is de levenswijsheid vol gens welke een rund nog niet mag doen, wat aan Jupiter geoorloofd is. Maar om aan Hans Lammers, hoe strijdbaar, sympathiek en soms origineel ook nu de Jupiterrol toe te kennen. Octave Mibeau De tuin der foltering (ABC-boeken Amsterdam) In 1899 schreef Oscar Wilde aan zijn vriend Frank Harris: „Als je eens een ver schrikkelijk boek wilt lezen, bestel dan Octave Milbeaus Le Jardin des Supli- kes. Dat is iets heel ergs." Voor die tijd moet het boek, thans eindelijk schenen in een intergrale Nederlandse vertaling van Martin Ros en Pieter Beek, opzienbarend verschrikkelijk zijn geweest. Nu, in onze tijd, zijn we al zo veel gewend op het gebied van sadis tische verschrikkingen dat zo'n boek ons alleen nog wat kan opwinden. Vol doende zegt het naar onze mening dat de tchepper van James Bond de au teur Ian Fleming, geïnspireerd werd door Milbeaus roman om „Je leeft maar tweemaal" op papier te zetten. Het ver haal begint volgens een veelgebezigd recept, vrienden praten na een copieus diner over levensproblemen. Een van hén, een politiek gestrande intellectueel, verhaalt zijn door een vrouw volkomen verwoest leven. Uitgezonden naar Cey lon ontmoet hij dat schepsel, wonder mooi, enorm sluw en zoals de kapitein zegt „een tikje vreemd" hetgeen ook snel zal blijken op de zeereis daar heen. Miss Clara overhaalt hem Ceylon te laten liggen en mee te gaan naar China. Het wordt zijn tragisch noodlot en ondergang dat hij de slaaf wordt van Clara, die achter de facade van na tuurlijke schoonheid een duivelsse aard verbergt. Zij is de verpersoonlijking van het kwaad zonder meer, dat door zijn diabolische verleidelijkheid óók de „ik" hoofdfiguur tenslotte meesleurt in een poel van moord en ontucht. De beschrij ving van de werkelijke tuin der folterin gen is een doorlopende verschrikking, waar de mens zich zich nog oneindig lager toont dan het minste beest. Mir- beau heeft zelf gezegd: „Men kan het kwaad en de wreedheden alléén bestrij den door ze te beschrijven". Dante heeft dat in „De Hel" ook gedaan. Het effect zal ruim vijftig jaar na Mirbeaus dood hij stierf februari 1917 heel wat minder schokkender zijn dan bij de eeuwwisseling. Desondanks is „De tuin der folteringen" een bijzonder boeiend en vooral knap geschreven boek geble- van en wat de bedoeling van de au teur was kan deze gruwelijke satire nog altijd worden gezien als een waar schuwing voor een wereld met zijn po litiek cynisme, moreel opportunisme, moord en wreedheden. Zwerftochten In het wereldruim. De Nederlandse auteur Carl Lans heeft twee boeken over ruimtetochten in een verre toekomst geschreven „Wedloop met een Nova" en „Testwerelden van de Galaxie". Het zijn twee boeiende stukjes science fiction geworden. Een expeditie stijgt omhoog van de raket basis Oostschiermonnikoog, gelegen in.de gedempte Waddenzee, met Saturnus als doel. Nauwelijks in het buitenaardse ruim gekomen wordt de situatie van de expeditie hopeloos. De bemanning zet echter door en verneemt dan het ware doel van de reis: zij wort als ruimte team getest. Ze landt daarop in de vreemdste werelden en baant zich onder de meest bizarre omstandigheden en do delijke gevaren een weg naar het doel van de testopgave. Het gehele bewoonde sterrenheelal de Galaxie heeft echter toegezien hoe dit primitieve groepje „Terranen" j daarbij van een vindingrijkheid en een scheppingskracht 'getuigde, die in het heelal haar weergu niet vond. Het intuï- tieve denken en scheppen, een puur men selijke waarde, die in de Galaxie teloor dreigde te gaan, wordt door deze test herontdekt. (Uitgeverij A. J. Luitingh Laren N. H.) (Uitg. Helmond te Helmond) Jan van Reenen Encyclopedie voor de hondenliefhebbers (Uitg. Helmond te Helmond) De bekende schrijver en kenner van honden, heeft een be langrijk stuk werk geleverd met zijn „Encyclopedie voor de hondenliefheb ber". Er wordt in deze encyclopedie een zo volledig mogelijk overzicht gegeven van alles wat de hond betreft. De be schrijving van de vele rassen neemt een belangrijke plaats in. maar ook is in dit naslagwerk aandacht besteed over de hond in de beeldende kunst, in de letterkunde, in bijbelteksten en spreek woorden, over de hond in oorlog en po litiek, in relegie en bijgeloof. De hon denliefhebber wordt ingelicht over alle rassen, ook over de buiten het land van oorsprong geheel of bijna geheel onbe kende rassen van landen als' Rusland, India en Japan. De voornaamste ras sen werden door de bekende dieren- schilder C. A. Smitt afgebeeld op een wijze, die zowel artistiek als kynolo- gisch bijzonder valt te waarderen. Uiter aard wordt in dit boek ook aandacht be steed aan de anatomie en de psycholo gie van de hond, zijn verzorging ei veel voorkomende ziekten. Een prach tig boek, ook in uitvoering. Italo Svevo Een man wordt ouder (van Ditmar Amsterdam) Emilio vrijgezel met litteraire ambities heeft een roman geschreven, die de massa en critici nogal heeft gepakt woont rustig met zijn zuster Amalia in een al even rustige straat. Hij, een al wat bedaagd man, wordt verliefd op een jong en zeer knap meisje, Angioli- na. Het aantrekkelijke uiterlijk verbergt echter een platvloerdheis en een gesle pen karakter. De wijze waarop zij de man, die van haar houdt, voor de gek houdt is een en al doorzichtigheid. Emi lio voelt de vernedering heel goed maar kan zich niet losweken van Angiolina. Totdat zijn zuster, die hij in zijn dwaze liefde geheel heeft verwaarloosd komt te sterven. Dan pas doorziet Emilio zijn dwaas egoïsme, de onzinnige liefde voor een vrouw, die dat niet verdient. Italo Svevo (1861-1928) heeft op een indrin gende wijze de (zelf)vernedering van de man beschreven. De Man! Daarom is de Nederlandse titel „Een man wordt ouder" beter dan tfe oorspronkelijke „Senilita", hetgeen alleen „Ouderdom" betekent. Veel dieper wijst de Neder landse titel op de trieste ondergang van de man Emilio in zijn egoïstische bi zarre liefde, waardoor zijn leven eigen lijk onleefbaar wordt. Het boek, bijzon der fascinerend en emotioneel, kreeg pas bekendheid na „Bekentenissen van Ze- no". De vertaling v na Jenny Tuin is vlekkeloos. Jean-Baptiste Rossi. De minnaar van zuster Clotilde (ABC-boeken, A'dam) De auteur schreef dit boek toen hij zes tien was. Zoals hij zelf zei: „Als het wa re op de schoolbanken". Het vorige jaar deed zich het zelfzame feit voor dat „De minnaar van zuster Clotilde" (Les mal partis) zeventien jaar na het verschij nen werd bekroond met de Prix de l'Unanimité. De jury bestond uit be roemde schrijvers onder wie Jean Paul Sartre, Robert Merle, Michel Butor, Al bert Memmi, hetgeen wel wijst op de belangrijkheid van dit boek. Al in 1950, jaar van de verschijning, kreeg het boek zeer gunslige kritieken in Frankrijk. Merkwaardig moest het zeventien jaar duren voordat „De minnaar van zuster Clotilde" zich bij de bestsellers kon scharen. Jean-Baptiste Rossi ging in Marseille op een jezueïtencollege, waar hij ook zijn boek schreef. Het is in sfeertekening duidelijk te merken. De- nis Leterand is mogelijk zijn evenbeeld, Boudewijn de Groot heeft in Purmerend tij dene een repetitie de leden van de popgroep, die hem in het vervolg zullen begeleiden, geïntroduceerd. Van linke naar rechte: Annemarie (basgitaar) Joop (drums), Huub (elektronisch orgel), Pinky sologitaaren Boudewijn de Groot. (ADVERTENTIE) ,DE STAD ROME' TE WARMOND no. 4 in de top veertig THE BUFFOONS een jongen, die zichzelf probeert te vin den in de moeilijke jaren van de puber teit. Een dramatische wending is zijn ontmoeting met de tien jaar oudere Clotilde, hij wordt jongensachtig verliefd op haar „zijn Claudie" zij als een rijpe vrouw die hem niet meer wil loslaten. De conflictsituatie is bij de laatste re gel nog even zo niet groter als bij de aanvang. Het thema is door Rossi ver fijnd en zuiver benaderd in een wat dro ge bijna sarcastische stijl. Vandaar dat de totaalindruk van het boek er een blijft van zelfzaam overtuigende zuiverheid. Het is tot dusverre de enige roman van Rossi gebleven. Na zijn schooltijd werd hij cineast en scenarioschrijver. Onder het speudoniem Sébastien Japri- sot schreeef hij wel enkele speurders- romens. De literaire erkenning van zijn „Clotilde" heeft hem echter kenne lijk geprikkeld tot het nu schrijven van n tweede „echte" roman. Antony Jay, Machiavelll in Zaken (H. J. Paris Amsterdam) De auteur, voormalig medewerker van de BBC, maakt in dit onthullende boek duidelijk, dat de grote wereldconcerns ondanks hun oppervlakkige verschillen één punt gemeen hebben: het zijn allen volstrekt onafhankelijke vorstendommen. Sommi- van hen feodaal, anderen Tudor, sommigen als 't Spanje van de achttien- euw, anderen als het Italië der Re- ance. Als de vorstendommen van Machiavelli hebben zij hun eigen baron- i, hun hovelingen, gelovigen en ket ters. hun oorlogen (economische) en hun vredesverdragen. Er wordt gegoocheld met titels en privileges. Manager, vice- president. directeur zijn voor de hand liggend, het wemelt van staffunctionaris- De toestemming om een beter klin kende titel te gebruiken geeft een even grote voldoening als een salarisverho ging. Privileges zijn de grootte van het kantoor, de kwaliteiten van het meubi lair, de kwaliteit van het servies; er zijn eetrangen (kantine voor arbeiders, res taurant voor de staf, eetkamer voor de directie) en parkeerrangen (algemeen en gereserveerd parkeerterrein en specifie- keparkeerplaatsen voor de directie). Ma chiavelli barst van dit soort opmerkin- en waarnemingen. Er zijn onder de „heersers" velen met een dictoriale in slag. Valt hun image op zeker ogenblik dan willen zij in hun val ook de firma, :oncern, het bedrijf meeslepen in de vernietiging. Deed Adolf Hitler dat niet met Duitsland? Eerst opbouwen, dan vernietigen. Raak en soms cynisch po neert Jay zijn stellingen. Het opvallende is, dat het geen ,g,eleerd" boek is ge worden maar een luchtig geschreven en prettig leesbaar werk. Het karakter van het boek is door de perfecte vertaling J. Eijkelboom onaangetast overge komen. Leslie Charteris, De Saint en de finan ciers (Bruna en Zn.) Alle ingrediën ten zijn aanwezig voor enkele spannende leesuurtjes in goed gezelschap van Si- Templat, die zich ditmaal geplaatst ziet tegenover een stelletje financiers, die, evenals zovele anderen, de dag ver en, dat de Saint hun pad kruiste. NIJMEGEN (ANP) „Er wordt, ook in de Nederlandse grensgebieden, niet bijzonder veel naar de Duitse televisie gekeken. Het is een hardnekkig oordeel dat dit wel zo zou zijn en mige regionale bladen gebruiken het om de Nederlandse televisie te kunnen verwijten, dat niet genoeg aandacht aan de regio wordt besteed". Aldus de conclusie van drs. P. Hendriksen van de sociale dienst van de NTS. Een conclusie, die hij gisteren trok tijdens het Duits-Nederlandse televisiecon gres, dat in Nijmegen gehouden wordt. Dit congres wordt georganiseerd door het instituut voor massacommunicatie in Nijmegen en het Duitse Gustav Stresemanninstitut en is vooral gericht op de televisie in de grensgebieden. Nederlandse en Duitse televisiefunctio- Mr. G. B. J. Hiltermann, Charles de Gaulle (Torenboeken, Baarn) ik wil weten wat Frankrijk van vindt, dat vraag ik mij af wat ik zelf van vindt". Een uitspraak van Gaulle zelf, waarmee hij zich ten voeten uittekent. Mr. Hiltermann heeft getracht deze fascinerendè figuur, die tot een de machtigste en tegelijk tot een de meest omstreden politici van deze tijd behoort, iets doorzichtiger te maken. Een interessante poging, want het is slechts de historici van later gegeven de en zijn handelen op hun juiste waarde te schatten. De generaal heeft veel plannen van bezielde Europeanen doorkruist, maar het staat nog niet vast of zijn bedrijvigheid uiteindelijk ten goe de of ten kwade zal uitwerken. De Gaulle ■ele Fransen zullen er ongetwijfeld nu al van overtuigd zijn, dat, zeker men de Amerikaanse invloed wil beteugelen, nauwere Europese samen werking onontkoombaar zal zijn. Een van Hiltermanns conclusies: misschien zal blijken, dat De Gaulles grootste verdienste is geweest, dat hij Frankrijk het zelfvertrouwen heeft hergeven hem onbezorgd aan de Europese Atlantische samenwerking deel te Anatoli Koeznetsov, Babi Jar (H. Varis Amsterdam) Het authentieke verhaal van de twaalf jaar oude Tolik, de jongensnaam van de schrijver, in zijn door de Duitsers bezette geboortestad Kiev. Koeznetsov herschept de beelden een uiterste helderheid en gevoel detail. Zijn Russisch-moederlijke grootmoeder, zijn anti-bolsjewistische grootvader, de arrogante doodsbange jonge Duitse soldaten zijn vriendjes zelfs zijn kater Titus komen ook zonder de dramatische entourage volop tot le- i. De auteur doet geen poging een aan tal pijnlijke voorvallen te verzwijgen. Hij vertelt van het verzet der partiza- maar ook van de collaboratie der Oekrainers; van het heroïsme van de soldaten maar ook van het aanbieden brood en zout aan de binnentrekken de Duitse troepen en de hoop van vele oudere inwoners dat de Sovjets nooit terug zouden keren. Het is een vol maakt nieuwe wereld die voor ons open gaat, een werejd die ineens veel dichter ns is komen te liggen, veel mense lijker en echter dan ooit tevoren en n al zijn tragiek een fundamentele vitaliteit en diep-menselijk mededogen bevat vergelijkbaar met het Dagboek Anne Frank. ouwe schoen zonder gegooide ouwe trap per. Toen ontmoette ik de Finse kun stenares Olli Petula, Ml "in uit mijn nut teloos bestaan om hoog tilde tot kunst werk. Ik heb nu een totaal andere kijk ,op 1de dingen. Er kan weer een brede narissen en wetenschapsmensen nemen er aap deel. Drs.Hendriksen baseerde zijn bewerin gen onder andere op een intomartrap- port van vorig jaar, waaruit bleek dat 41 procent van alle Nederlandse tele- visiebezitters Duitsland 1 kan ontvan gen en 32 procent Duitsland 2. Toch kijkt gemideld niet meer dan vier tot vijf procent naar de Duitse program- De NTS-socioloog zag geen enkele re den om de nieuwe Duitse televisiezen der Wesel, die binnenkort in gebruik komt en een groot bereikook in Ne derland heeft, naar ons land toe af te schermen. Wel dacht hij dat de Ne derlandse ondernemers zich door deze zender weer meer bezorgd gaan kan over de trekkracht van de Duitse televisiereclame. Dr. J. Verhoeve, directeur-generaal voor de volksontwikkeling en recreatie die het congres opende, meende dat wetenschappelijke begeleiding voc televisie hard nodig is. Niemand weet volgens hem de ware werking van te levisie, maar wel dacht hij dat dit me dium in het grensgebied wederzijdse vooroordelen op zou kunnen heffen. De invloed van de Duitse televisie op Ne derland zal zijns inziens nog toenemen door het toepassen van centrale anten nesystemen, waardoor nog meer Ne derlanders Duitse programma's kun nen ontvangen. Tijdens het congres kwpm ook naar voren, dat 33 procent van alles wat via Nederland 1 en 2 wordt uitgezon den van buitenlandse herkomst is: Amerika levert vijftien procent, Enge land acht procent en Duitsland vijf procent. Volgens de heer J. Casteleins, programmacomissaris van de NTS, geeft men de voorkeur aan Engelse produkties, omdat die goedkoper zijn dan Duitse en omdat het publiek eer der Engels dan Duits accepteert. „Dat is niet óns gevoel: dat is het gevoel, zoals dat nu eenmaal nog steeds ligt", zei hij. Van Duitse zijde werd er nog op ge wezen, dat de Duitse programmabla den geen toegang hebben tot de Neder landse progi-ammagegevens. Dr. Ver- hoeve lichtte toe dat deze maatregel destijds genomen is naar aanleiding van de Televizieraffaire, maar dat het nu eigenlijk niet meer nodig is. Ten slotte werd duidelijk dat de Neder landse televisie de buitenlandse films zal blijven voorzien van ondertiteling en niet zal overgaan tot nasynchroni- satie. Dit laatste systeem is volgens de heer Casteleins te duur en er zijn in ons land te weinig acteurs om af wisseling van stemmen bij het in spreken van de films te kunnen garan- Het Boekenbal kreeg de laatste jaren een steeds grotere omvang. In het feest ter opening van de Boekenweek dreig den schrijvers verloren te gaan in de massa van duizenden boekenvrienden. Dit jaar wordt hiermee radicaal ge broken. Geen Boekenbal meer, maar een Schrijversbal, Geen R.A.I.-gebouw meer met vrije kaai-tverkoop, maar het Stedelijk Museum in Amsterdam en alleen toegang op zeer exclusieve uit- noding voor 750 personen. Uitnodi gingen. die voornamelijk gericht zijn aan de schrijvers van Nederland en verder belangrijke landgenoten. Op deze i wijze hoopt de Commissie Collectieve Propaganda voor het Nederlandse Boek 'aan het Schrijversbal weer het oor- I spronkelijke uitgangspunt te geven: een feest door de boekenwereld aan- geboden aan hen die het uitgeven en verkopen van boeken mogelijk maken. Vanavond kan men via een rechts- streekse N.T.S.-uitzending van 22.25 tot 23.15 uur op Nederland II in de huiskamer getuige zijn van een deel van deze avond. De camera's zullen de kijkers door de zalen van het Stedelijk Museum meevoeren, zodat zij veel schrijvers zullen ontmoeten, maar ook musici als The Stork Town Dixie Kids, Euson and Stax en Rita Dalvano. Bert Voeten voert de speciaal voor deze gelegenheid gevormde Boekenkapel aan en Nico Knapper treedt met jonge ar tiesten uit zijn „Werkwinkel" op. Het programma, aan de voorbereiding waarvan Nico Scheepmaker zijn mede- werking verleende, wordt gepresen teerd door Ageeth Scherphuis en Ton van Duinhoven. De produktie berust bij Jan Venema, de regie bij Ger Roos. nederland i (STER- rcclameuitzendingen c 18.55, 19.03, 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in 't kort KRO: 19.06 uur: Waauw, tienerprogramma 20.00 uur: Journaal KRO: 20.20 uur: Bonanza, tv-serie (kleuren-tv) 21.10 uur: Brandpunt, actualiteitenrubriek 21.55 uur: Namen die je nooit vergeet, cabaret NTS: 22.45 uur: Tweede journaal hilversum i NCRV: 20.30—22.00 uur: Rosa, detective-luisterspel TROS: 22.40—23.55 uur: All-in, amusementsprogramma nederland ii (STER- rcclameuitzendingen on 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in 't kort 19.03 uur: Weekjournaal voor gehoorgestoorden 19.25 uur: Open oog, signaleringsprogr. 20.00 uur: Journaal VARA: 20.20 uur: Achter het nieuws, actualiteitenrubriek 20.45 uur: Coronation-Street, tv-serie 21.10 uur: Mies-en-scène 22.15 uur: Uitgerekend, consumentenprogr. hilversum ii VARA: 21.00—22.30 uur: Pianoconcert 22.55—23.55 uur: Prettig weekend, platenkeus NTS: 22.20 uur: Tweede journaal 22.25 uur: Schrijversbal 23.15 uur: Sluiting Televisie morgi mfderland i TELE AC: 13.30 uur: Problemen van brugjaar 14.00 uur: Mensen in de ruimte 14.30 uur: Russische les 15.00 uur: Sluiting TROS: 16.00 uur: Nieuws in 't kort 16.01 uur: Rick de Kikker 16.20 uur: Dwerg Langneus, jeugdfilm 17.30 uur: Sluiting RADIONIEUWSDIEN! HILVERSUM I: 7.00—7.30—8.00—8.30 12.30—18.30—22.30— HILVERSUM H: 7.00—8.00—11.00—13.WH 16.00—18.00—19.3C 22.30—23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 23.55 HILVERSUM I (402 m) NCRV: 18,00 Ste reo: Lichte grammofoonmuzlek. 18.19 Uitzen ding van de Katholieke Volkspartij. Kaarten op tafel, een uitzending over politieke zaken die de aandacht verdienen. 18.30 Nieuws en •praatje. 18.46 Actualiteiten. 19.00 T(w)i- kaal vraaggesprek. KRO: lï.OO Stereo: Co. try and Western Express (gr). 12.14 Mar* berichten. 12.16 Overheidsvoorlichting: politie nu. 12.26 Mededelingen voor land- in tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Actuallteltpc 12.50 Zonder grenzen: rubriek over missie! zending. NRU13.00 Vliegende schljv!e 3.M.: een weekblad r 16.02 Nieuws). NRU: 7.00 Programma o\ tlsch strljdliec WEÊB^m 19.50 Uit: licht gevarieerd muziekprogramma. 20.30 Ro- i, detective-hoorspel. TROS jrjofoonrg' Nieuws. 8.11 Van de voorpagina, persovn' zicht. 8.15 Z.O. 135: gevarieerd programr 10.30 Werkgeven en -nemen: rubriek over: beid en arbeidsverhoudingen. 10.50 WegwÖO tips voor trips en vakanties. 11.0# Nleuio 11.02 Stereo: Licht instrumentaal ensemt,o 11.25 Afrikaanse kroniek. 11.45 stereo: ?b- lonorkest met zangsollst. 12.10 Betalen )U sting?: adviezen. 12.20 Llcjai 22.40 All In: gevarl- fand- 12.26 Mededelingen t eerd programma. 23.55-24.L HILVERSUM II (208 m) VPRO: 18.00 18.20 De Vrije Ge- lekend: licht Voor de soldat 18.30 Lichte muziek. 18.35 Tips voor het ver keer. 18.4» Lichte muziek. 18.45 Sport. 18.52 :el s VARA-Varia. luinbouw. 12.29 Tuss 13.00 Nlei III (240 m en FM-kan«len> W leuws. 9.02 DJlnn: gevarieef} (10.00 en 11.00 Nieuws.) NR| 1 12.03 Chansons. NCRV: 12 Licht instrumentaal sextet L. Zuldzeeserenade. 14.00 Nleuxt erama: magazine voor tiene»1 15.00 Nieuws. 15.03 Halte: pifr< twintigers. 15.30 Country 2.15 Dat ZATERDAG HILVERSUM I (402 m) NCRV: 7.0 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Piano recital (gr): moderne muziek. 7.30 Nieuws 7.32 Actualiteiten. 7.45 Stereo: Cello en plan. klassieke muziek. 8.00 Nieuws. 8,11 Gewijde Lichte muzi. Westernmuziek. 16.00~ Nieuw liteiten. 16.07 Licht gevarieerd plate gramma. 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Hie nu: wekelijkse sportshow met lichte f BRUSSEL NED (340 isementsprogramm; lededellngen, pi 12.00 Nieux. I ma. 12.40 We&u c (gr) vs. 8.3: Aiuzaiek: gevarie kunstkroniek. Watei bericht, SOS-berlchten voor de~ schippers. :ultenlands perso' veerberlcht. 13.15 Cii ,11.00 en 15.00 N' .00 Nieuws en weerbericht en med :n. 17.10 Noord en Zuid. 17.35 Jazz e zicht. 13.00 Nieuws e terugblik Harold Pinters „Een avond uit" is ruim zeven jaar geleden óók al eens op het scherm vertoond. Toen was Kees van Iersel regisseur en werd er. behalve door Henk van Ulsen, ge speeld door leden van de hoorspel- kern van de Ned. Radio Unie. Van die opvoering is ons bijgebleven dat ze een enorm trage indruk maakte. De grote verdiensten van Walter van der Kamp, die het spel gisteren voor de AVRO regisseerde, was dat hij een redelijk tempo aanhield, hetgeen het stuk ten goede bleek te komen. Hij bewees daarmee dat „pinteren" op tv iets anders is dan „pinteren" op het toneel. In Harold Pinters stukken is iets oningevulds: het onmededeel bare, namelijk dat mensen van men sen scheidt. Bij een goede toneelop voering ziet men dat als het ware tus sen de figuren hangen bij elke ge- sprekspauze, bij elke schijnbaar zin loze woordherhaling. Een toneelregis seur moet daarom bij Pinter de tijd nemen, een tv-regisseur kan dat veel minder omdat dan het gevaar van trekkerigheid dreigt. Hij heeft boven dien zijn eigen (camera-) middelen om de gewenste sfeer tóch op te roe pen. Veelzijdig vakman Walter van der Kamp gaf gisteren dus sterk vorm aan een sluk dat overigens Pinter nog niet op het niveau toont van de spe len die hem tot een der voornaamste toneelschrijvers van deze tijd zouden maken. Al blijkt de aanleg er al in aanwezig. In de hoofdrollen stonden twee Haagse komedianten: de nog heel jonge Jaap Wieringa als het kan toormannetje dat zo graag onder moe ders vleugels uit wil en Annie Leen- ders als de zeurige moeder. Wieringa deed het uitstekend maar Annie Leen- ders was bepaald overbluffend goed. De verdere bezetting was met zorg uitgekozen. Met name Erik Plooyer bijvoorbeeld maakte haarfijn waar wat voor zijn rol gevraagd werd. Ook een Pleunie Touw deed dat. Hier kwam de regisseur bovendien heel ver in het door de auteur bedoelde „rijm" van haar rol en die van de moederfiguur. Met vreugde zagen we de zo lang zamerhand hoogbejaarde Henk van Buuren in een klein rolletje waarin hij een bewonderenswaardig stukje ty peerkunst neerlegde. De AVRO kwam' ook verder goed voor de dag. Met een héél redelijke Televi- zicr. boeiend onder meer door een DAF-Llmburgreportage. en met Mu- ziekmozaïek, sinds lang een favori programma van ons. Herman Kre bers en Danièle Déchènne sprak, over hun recente Russische tourn en musiceerden er lustig b(j. Maar grootste troef was mevrouw M. Wayei enberg, nu alleen maar de moed van meesterpianlst Daniël, ma vroeger vermaard violiste. Zij is Iee linge geweest van de vermaarde ped eÊ goog Auer. samen met onder me Jascha Heifetz, en zat boordevol he innerlngen. Willen Duys leidde het programn voortreffelijk zoals hij het met Mi ziekmozaïk meestal doet. Het bleej^ vooral bij het gesprek met (de nog toe onbekende) mevrouw Wayei berg nu alleen maar de moedi wel eens willen weten of.." stelt®] Willem Duys leidde het programrrT" ziekmozaïek meestal doet. Het bleej| vooral bij het gesprek met (de t.__ als kijker prompt bediend voelde Op 5 april balt Duys voor de 50st zijn Muziekmozaïek is ons véél liever! Namen die je nooit vergeet: Eduard Jacobs De derde aflevering in de serie „Namr die je nooit vergeet" gepresenteci door Wim lbo en geregisseerd do. Fred Rombouts. is gewijd aan Eduai Jacobs. Eduard Jacobs op 2 april 1 in Amsterdam geboren. leefde in en tijd waarin sociale rechtvaardigheii slechts op zeer beperkte schaal wezig was. De omgang met een groJr* aantal strijdersfiguren heeft zeker ir vloed gehad op de karaktervormii van Eduard Jacobs. In 1890 vertru hij naar Parijs. Hier kwam hij o.m. i aanraking met Aristide Bruant. die i Le Mirleton de scepter zwaaide. Edi JU ard Jacobs is sterk onder invloed gek. br men van Bruants persoonlijkheid wijze van voordracht. Hij was de eerste echte Nede: landsc cabaretier na het tijdpei van het zgn. onverplichte amuseme: die zich conformeerde aan Aristic P1 Bruant. Eduard Jacobs genoot in zii ke tijd o.a. bekendheid door zijn scherp aanvallen op de prostitutie t schijnheiligheid van een groot mannen. Voor dit programma werd. opnamen gemaakt in het theater wa. Bruant in de negentiger jaren optrac Medewerkenden zijn Adèle Bloemei f daal, Jasperina de Jong, Mimi Kol Gerard Cox, René Frank, Frans Ha sema, John Lanting, Jaap Merwe en Herman Tholen. (Ned. I, 21.55 uur). sr ld;

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2