ostbaar rioolwerk op het Schutterveld begonnen Mensen met nierafwijking hebben kans om vrijwel normaal verder te leven Gaat vooraf aan aanleg an belangrijke verbinding AFVALBRAND MET VEEL ROOK IN LEIDERDORP ZWEMBAD „DE VLIET" ONDANKS PROBLEMEN TOCH BEGIN MEI OPEN ACHTTIENDE PAASVEB0 NZH vangt hogere kosten op met tariefsverhoging Uk JJ BETALING ABONNEMENTSGELD ENSDAG 27 MAART 1968 DE LEIDSE COURANT GESLAAGDEN ZWEMEXAMEN VAN LEIDSE WATERVRIENDEN -et (elektrisch) in werking stellen van een 4200 kg zwaar vibrator waarmee 8.50 m lange, 1 m brede en 1300 kg zware stalen dam- ilanken in de grond worden getrild, heeft wethouder C. Piena •middag officieel het startsein gegeven voor de uitvoering van tiiljoenenproject op het Schuttersveld. Het werk dat hiermee is 1 nen betreft o.m. de bouw van een diepriool, dat aan de N.V. ming Mij v.h. Bolsenbroek te Bloemendaal voor de aanneemsom 1.379.000 is gegund. Aansluitend op dit werk wordt de weg tussen nsplein en Willem de Zwijgerbrug aangelegd, waarvoor 'n aparte J" steding zal worden gehouden- Voor dit gehele project stelde de «nteraad vorig jaar juli f 5,2 miljoen beschikbaar. aangeeft zal hierop een tijdelijke bestra ting worden aangebracht. Waarschijn lijk zal deze situatie op maandag 8 april ingaan. Omleiding Het riool moet worden aangesloten op het bestaande diepriool dat onder het parkeerterrein tussen viaduct en station ligt. Men legt eerst het gedeelte voor de oostelijke tunnelbuis, zodat het verkeer door de westelijke kan rijden. Later wordt het verkeer omgeleid door de oos telijke doorgang en wordt het laatste gedeelte riool aangelegd. Tijdens de graafwerkzaamheden op dit bijzonder drukke verkeerspunt (ca. 28.000 passe rende voertuigen per etmaal) zal de Leidse Duinwater Maatschappij een deel haar voor volgend jaar geplande nm.-transportleiding leggen om her haling van dit verkeersongemak te voor komen. Hoe omvangrijk en ingrijpend dit mil- joenenwerk ook moge zijn, de Paasker- nils van de VVV, de 8-oktoberkermis en do Leldato zullen er geen hinder van ondervinden. Daarmee is by de plan ning rekening gehouden. Begin april sal het 5 jaar geleden z(Jn dat het Zweilandbad open ging. Ter ge legenheid hiervan was aan het diploma- zwemmen van de Watervrienden een of ficieel tintje gegeven. Dr. Roosensehoon, «eer.-peiiningmees- ter van de Sportstichting Leiden, die de diploma's uitreikte noemde In een korte toespraak nog enige cijfers waaruit men kon opmaken van welk een enorm nut dit bad speciaal voor de Jeugd heetf. Zo zijn er tot 22 maart ruim 700.000 baden genomen en werden er door de verenigingen die mede het bad gebruik ten enige duizenden zwemdiploma's uit gegeven waarvan alleen al door de LWV, met twee baduren per week, 550 stuks. ZOETERWOUDE H.R. Kapelaan Hub. v. d. Plas benoemd in Naaldw ijk De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft kapelaan Hub. P. R. A. van der Plas van de parochie O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Meerburg) te Zoeterwoude Hoge Rijndijk-Leiderdorp, benoemd ln de parochie van de H. Adri- anus te Naaldwijk. Kapelaan v.d. Plas kwam in 1967 aan de Meerburgparochie. Er Is aldaar geen nieuwe kapelaan be- Aan leerlingen van scholen werden ca. 5500 diploma's uitgereikt. Na zijn feli citaties aan de geslaagden te hebben overgebracht reikte dr. Roosensehoon de diploma's uit. Diploma A: meisjes: Yvonne Beurse. Ans van Dam, Marry Gijzenlj, Marijke Heljmans; Anke Lagas, Marlnne v. cl. Linden en Jacqueline Pljnaken. Jongens: Ronald Bonarius, Henri Das. Gerardus Dreef. Jan Flippo, Hans Kramp. Michel Labordus. Henk Teeuwen, Hendrik Ver sluis, Peter van Zonneveld. Diploma B: meisjes: Erica Brussee, Marjanne Petiet. Karin Polane, Maria RUsdam. Louise H. Schrammeyer. Em ma J. Stikvoort. Rita Veefkind, Ingrid v. Wezel en Marianne v. d. Woerd. Jom, gens. Hans Abrnhamse, Tonnie van Es. Ronald de Graaf. Ardi de Gunst. Rudi Pijnaken, Rudy v. Royen, Rob Schild-1 huyzcn. Peter Tegelaar en André Tege laar. Geen enkele kandidaat werd af-1 gewezen. WASSENAAR TONEEL OP RIJNLANDS LYCEUM Op het Rijnlands Lyceum wordt een oude traditie hersteld: er zal weer een toneelstuk worden opgevoerd. Op don derdag 28, vrijdag 29 en zaterdag 30 maart zal een uit leerlingen en docenten gevormde toneelgroep het toneelspel Hè- dunon van Libbe van der Wal opvoeren. De regie is in handen van de heren Veur- man, Huygens en Greep, drie docenten van het lyceum. TiVO ONDERZOEKT UNIEKE SITUATIE Toen op 6 juni van het vorig jaar in een der injectiebuizen (bulzen, die dienen om het water naar het bassin te voeren) van het zwembad „De Vliet" aan de Voorschoterxveg een lek werd geconstateerd kon nien nog niet vermoeden met welke grote moeilijkheden men te kampen zou krijgen. In eerste instantie kon dit lek namelijk worden dichtgeknepen. In werkelijkheid betekende het geval de ouverture van een grote serie problemen op het dak van de Sportstichting en de gemeente. Tijdens dezelfde zomer dienden zich meer lekkages aan. liy onderzoek bleek dat de metalen bulzen niet capabel waren om het water te laten door stromen. De zorgen stapelden zich op by Sportstichting-directeur G. J. Plilllpsen en zyn mensen. Wat zou de meest afdoende oplossing zyn? Hoe boog zouden de kosten oplopen? Het bleek, dat er een bedrag mee gemoeid zou zjjn van 157.000.en het liet zich ook aanzien dat de opening van het zwembad op een veel latere datum zou vallen dan men gewend was. het zwembad „De Vliet" haar poorten voor zwemminnend Leiden kan openen. Weliswaar is dat ruim een maand later dan in 1967, toen het bad al op 25 maart in gebruik werd genomen, maar als men bedenkt dat het normaal is dat de zwem baden medio april de zwemlustigen toe laten, dan valt het alles by elkaar nog wel mee. Vóór 1 mei hoopt men ook het rapport binnen te krygen van het TNO ln Delft dat deze unieke situatie heeft onderzocht en nagegaan heeft wat de oorzaken zyn van deze gebreken. Vele Werk ondervond geen vertraging Nu de lente dë temperatuur flink heeft doen stygen en de animo voor het zwem men weer gewekt Is biykt dat dat laat ste nogal meevalt. Door de zachte winter en het bepaald gunstige weer hebben de herstelwerkzaamheden weinig vertraging ondervonden, zodat toch reeds begin mei Traject meer dan I kilometer irdat de wegenbouwers op het tersveld kunnen beginnen moet het transportriool, dat het riolerings- Leiden boven Galgewater en Vest op de zuiveringsinstallatie in moet aansluiten, w orden gebouwd, ooi, dat bestaat uit buizen van zes lengte (diameter van 100 cm.) met ewicht van bijna 5.000 kg., krygt itale lengte van 1113 meter. behulp van ruim 400.000 kg sta- imwand wordt telkens een bepaal- K|igte afgezet, waarin op een diepte omstreeks vier meter de rioolr worden gesteld. Daarvoor moet al 15.000 kubieke meter grond wor- ntgraven (een flinke vrachtwagen 10 m3) en voor het grootste deel oerd. In het riooltraject tussen Val- Rijnsburgerviaduct, Maredijkvia- n Zwcilandlaan, komen 22 schach- »it zijn gemetselde putten, waarmee aggelegen riool vanaf de straat be- wordt voor onderhoud en con- kostbaarheld van dit deel van het :t schuilt in de vrij slappe grond, noodzakelijk maakt dat riool en hten volledig worden onderheid. •oor zijn 850 betonpalen met een lengte van 9,5 kilometer nodig, het karwei staat-pl.m. 250 werk- werkdagen, zodat het wel anderhalf luren zal voor het is voltooid. vegaanleg de aanvang nog weinig definitiefs te vertellen. De weg tussen Stationsplein en Willem de Zwijgerbrug moet wachten tot de firma Bolsenbroek het riool ter plaatse in de grond heeft. De reconstructie van de verbinding Valkbrug-Stationsplein is een weg twee-richtingverkeer, valt buiten ge noemd project De gemeenteraad besloot hiervoor I december 1966 een bedrag van 99.0 j te voteren, maar Ged. Staten hebben de I financiering van deze kapitaalsuitgave nog niet goedgekeurd. In principe zou met dit werk direct na de bouwvakva kantie kunnen worden begonnen. Problemen De bouw van het eerste gedeelte van het riool, tussen Valkbrug en Rynsbur- gerviaduct, zal enige problemen opleve ren voor het verkeer. Te beginnen anderhalve week zal tot ongeveer het begin van de bouwvakvakanties (half juli) slechts één verkeersbuis va viaduct kunnen worden gebruikt. Het riool loopt, zoals de tekening laat zien, door het wegprofiel van h» keersplein (gestippeld). Door de i zigheid van grote machines en installa ties bij dit werk moet het verkeer op ruime afstand worden gehouden. Daartoe is een tijdelijke reconstructie van deze rotonde noodzakelijk. Vorige week is een dragline aannemer begonnen in het rotonde-plant soen te graven. Daar komen zo'n vrachtwagens grond uit, die wordt x vangen door zand. Zoals de tekening BINNENKORT OVERDEKT Vrydag wordt de achttiende Paasvebo, de traditionele paasveetentoonstelling, gehouden. Het aantal insehryvingen (163) is nog Iets groter dan dat van vorig jaar (161) en dat zegt heel wat als men weet, dat andere paasveetentoonstelllngen zoals die van Amsterdam, Sneek en Doetinchem wegens gebrek aan belangstel ling zyn verdwenen, terwyi in andere plaatsen de animo sterk daalt. De beoorde- llngsnormen zyn hier volgens insiders mede debet aan. Leiden handhaaft nl. het puntenstelsel. Een pluspunt voor de Leidse Paasvebo is de zekerheid, dat deze tentoonstelling over afzienbare tijd overdekt kan worden gehouden. Getracht wordt dan boven dien van de Leidse veemarkt een zgn. importmarkt te maken ten behoeve van de gehele Randstad. Zoals bekend, hoopt men in september van het volgend jaar de nieuwe overdekte veemarkt te Runnen openen. Wethouder P. S. Harmsen zal vrijdagochtend om 10 uur in „De Turk" de Paasvebo openen, waarna drs. J.' P. van der Reijden van de Sportstichting iets zal vertellen over de veemarkt-sporthal. De Inschrijving voor vrijdag ziet er als volgt uit tussen haakjes de aantallen van vorig jaar: Zwartbont 32 (32), roodbont 103 (108), mestvee 28 (21), groe pen 11, vette kalveren 5, schapen 15. baden namelijk hebben leidingen in de grond laten aanleggen, die vervaardigd zijn van metaal, zonder dat men nade lige gevolgen ondervindt. In Lelden is men thans overgegaan op de kunststof polytheen, een combinatie van PVC en PVE waar men het volste vertrouwen in heeft. HOGERE TARIEVEN Een van de grootste verlangens, die de Sportstichting heeft is een goede zo mer, die duizenden naar het bassin zal lokken. Men wil uiteraard graag de be zoekersaantallen van het vorig jaar zo dicht mogelijk benaderen of liefst nog overtreffen om alvast iets van de on voorziene schade te kunnen ledigen. Dat zal waarschyniyk heel moeiiyk worden omdat het zwembad „De Vliet" vorig jaar alleen in de maand april zo'n 24.000 mensen mocht verwelkomen, die men nu misloopt. In 1967 werd mede daardoor reeds op 8 juni „de 100.000e" door de heer Philip- sen ontvangen en daar de zonnestralen volgens Nederlandse begrippen In dat I jaar lang niet weinig waren, zien w\J het I voor het komende seizoen enigszins som ber ln. Daarentegen hebben de tarieven een styging ondergaan (een besluit dat reeds voor de „fatale" ontdekking werd genomen), zodat men toch niet al te pes simistisch bëhoeft-te *yn. NIEUWE VELDEN- Een ander Interessant object, wat de Sportstichting aangaat, zyn de velden 11 In totaal, die naast het zwembad zyn aangelegd en waarbij in september van dit jaar ook kleedkamers zullen pryken. Een open vraag is nog welke vereni gingen gebruik zullen gaan maken van deze velduitbrelding in Leiden, waar vele clubs erg klein behuisd zyn en verlan gend uitzien naar de dag waarop zij een rianter onderkomen toegewezen krygen. Dat zal dan nog niet in de nieuwe com petitie 1968-'69 worden, ofschoon de vel den dan geheel voltooid zijn. Het bestuur van de Sportstichting heeft zyn les goed geleerd (Roodenburg) en zal ervoor wa ken, dat zijn velden niet al te vroeg wor den bespeeld. Dikke rookwolken dreven gisteren sinds drie uur in de middag vanuit Leider dorp in de richting van het Rynstreekse polderland. Iemand vertelde ons, dat hy de rook ln Aarlanderveen had gezien. De vuilput achter de MAurltsslngel, waarin regelmatig Vliko-laadbakken worden geledigd, was ln brand geraakt. Gevaar voor uitbreiding van de brand bulten de put en voor de bebouwing in de nabij heid was er niet. Leiderdorp had dank zij de gunstige wind ook geen last van de rook. Toen de avond was gevallen werd de hemel enkele malen fel oranje gekleurd, doordat het vuur ln aanraking kwam met brandbare stoffen (verf e.d.). Politie en brandweer waren ter plaatse om de ontwikkeling van de putbrand van minuut tot minuut te volgen, maar er behoefde niet op grote schaal te worden ingegrepen. Met bulldozers werd tenslotte een hoeveelheid brandend afval een modderpoel Ingeschoven en to enkwam aan de brand gauw een eind. Uiteraard trok de walmende put grote belangstelling. Foto Van der Horst Leidse Universiteit WOTro-subsidie voor onderzoek in India De stichting voor wetenschappelijk onderzoek van de Tropen (WOTRO), heeft prof. dr. J. C. Heesterman, hoog leraar in de talen en de cultuurgeschie denis van Zuld-Azlë, in het bijzonder van de latere eeuwen, aan de universi teit in Leiden, een subsidie verleend voor een onderzoek naar de sociale en economische geschiedenis van het Indi ase landschap Bundelkhand in de negen tiende eeuw. Dit onderzoek zal onder supervisie van de hoogleraar worden ver richt door drs. D. H. A. Kolff, die de resultaten daarvan te zyner tyri ln een dissertatie zal neerleggen, welk proef schrift hy by prof. Heesterman verdedi gen zal. De heer Kolff studeerde ge schiedenis met als hoofdvak nieuwe ge schiedenis en als byvakken agrarische geschiedenis en geschiedenis van Zuld- Azië. Drs. Kolff hoopt ln het najaar naar India te vertrekken en eind 1969 naar ons land terug te keren. (ADVERTENTIE) A.S. ZATERDAG, ZONDAG EN MAANDAG naar de StadsgehoorzaalFORD ZIEN! STADSRIT NA 1 APRIL 45 CENT ORATIE PROF. DR. A. STRUYVENBERG MMSBUÜGtftVltóUCT ir> In het Groot Auditorium van de I.eldse Universiteit heeft dr. A. Struyven- berg, benoemd tot gewoon lector in de inwendige geneeskunde met een by- zondere opdracht voor nierziekten, gistermiddag zyn ambt aanvaard met het uitspreken van een openbare les. getiteld „Geleende orgaanfunctie". Een patiënt met «-en onherstelbaar verlies van de nierfunctie kan, aldus dr. Struyvenberg, worden behandeld op twee manieren: met behulp van de kunstnier. en door niertransplantatie. Deze behandelingsmethoden, die ieder hun bezwaren hebben, vullen elkaar in zeker opzicht aan. Wanneer in een ervaren, geïntegreerd" centrum van beide methoden wordt gebruik gemaakt, bestaat er «-en goede kans, dat de patiënt een vrijwel normaal leven kan lelden. Slechts een klein aantal kan nu nog geholpen worden ln ons land, aldus prof. Struyven berg, komen er por Jaar driehonderd tot zeshonderd patiënten voor behan deling in aanmerking. Door een groot aantal factoren kan nog maar een klein gedeelte van hen worden ge holpen. Er worden momenteel In Ne derland ruim honderd patiënten in twaalf centra gedial.vseerd. Verder vond in vier universitaire centra ln totaal bij veertien patiënten nier transplantatie plaats. In zijn openbare les ging dr. Stfuy- venberg in op de volgende vragen: de keuze van de patiënt voor de be handeling, de validiteit en de waai - schijniyke levensloop van de patiënt en tenslotte de problemen verbonden i le tri De keuze van de patiënt wordt be paald door de ernst van de nierfunc- tlestoornis, en door z\jn lichamelijke en geestelijke geschiktheid: hij moet een langdurige medische In-handeling kunnen verdragen. Criteria als le sociale en financiële status spelen in Nederland geen rol. l)e beslissing tot behandeling wordt pit sluitend door de medicus genomen. Ilelnas kan ge brek aan plaats iu liet centrum een beperkende factor zyn. NORMAAL LEVEN De revalidatie van de patiënt kan na het begin van de behandeling twee a drie maanden vergen. Daar na moet worden getracht hem weer, ook wat betreft zijn werkzaamheden, een zo normaal mogeiyk leven te la ten lelden. Een getransplanteerde nier kan in sommige gevallen metertyd in func tie achteruitgaan. In principe is het mogelijk daarna eerst weer te dialy- seren, en vervolgens opnieuw trans plantatie te verrichten. Het ia te ver wachten, dat een deel van de patiën ten lange perloden, waarin zy hun nierfunctie ontlenen aan een ge transplanteerde nier, zullen afwisse len met korte perioden, waarin dia lyse-behandeling nodig is. TOESTEMMINGEN Een te transplanteren nier kan wor den verkregen van een levende (bloedverwante) donor, of van een niet-verwanteoverledene. Indien mogeiyk wordt van een immunolo gisch zo goed mogelijk „passende" nier van een overledene gebruik ge maakt. De problemen hierby wor den veroorzaakt door de snelheid waarmede de nier na de dood moet worden verwyderd, om nog voor overplanting geschikt te zijn. Kr zullen meer nieren voor trans plantatie beschikbaar kunnen komen, wanneer vele gezonde volwasnei schriftelijk vastleggen, dat zy hij eventueel plotseling overiyden hun organen voor dit doel beschikbaar stellen, en wanneer de nabestaanden het verzoek van de arts om toestem ming voor transplantatie snel en in positieve zin beantwoorden. Het Is te verwachten, aldus dr. Struyvenberg, dat in de eerstvolgen de Jaren de mogeiykhcden tot behan deling van patiënten met eon ern stige nlerinsuffflclëntle zullen toene- stof. Zonder compensatie voo gen- uitgaven zou «le NZH In e gevende situatie geraken. Met ingang van 1 april worden de tarieven van de NZH verhoogd. Deze verhoging bedraagt op de interlokale lijnen voor afstanden tot en met 16.7 kilometer (tien sec ties) vijf cent en voor langere af standen tien cent per enkele reis. Een overeenkomstige verhoging werkt door in de prijzen van re tours, zesretourenkaarten, maand abonnementen en scholieren- kaarten. Daarnaast worden de omrekenfac- toren van de zesretourenkaarten en de maandabonnementen 'voor volwassenen gewyzigd. De prys van een zesretouren- kaart wordt 8.5 keer (was'8), die van een maandabonnement wordt dertig keer (was 28) de prijs van een enkele reis. De omrekenfactor der scholleren- kaarten biyft echter hetzelfde. De dag kaart voor het gehele Jijnennet wordt op vyf gulden (w«h ƒ4.50) voor volwasse nen gebracht: de dagkaart voor kinderen biyft ƒ2,50 kosten. Stadstarieven Voor de stadsnetten van Haarlem en Leiden gelden van 1 april af de volgen de tarieven: enkele reis met overstap- mogeiykheld 0.45 (was 40 et.); kinder kaartje 20 ct. (was 17 ct.). De zesrltten- kaart gaat van 1,90 naar 2.10. De zesretourenkaart voor volwassenen kost ln het vervolg ƒ3.25 (was ƒ2.90), die voor scholieren 2.20 (was 1.95). Manadabonnementen voor één iyn of Maandabonnementen voor één lijn of gen van ƒ13,75 naHr ƒ15,25, de maand abonnementen voor het gehele stadsnet worden 18,50 In plaats van 16.50. Het scholierenabonnement komt met Ingang van 1 april op ƒ12,00 (was 10,75). De tariefsverhoging Is nnodzakciyk geworden door de gestegen loonkosten «Ie verhoogde omzetbelasting en hit duurder worden van de motorbrand- ZOETERWOUDE H.R. R.K. VROUWENBOND Morgenavond zal ln „Do Drie Eendjes"* op uitnodiging vnn «le r.k. Vrouwenbond «Ie heer De Vries uit Heemstede spreken over „Werk van ïyders aan eplllepsle". Hy zal tevens dia's vertonen. Op de avond zijn ook de leden van „De macht van het kleine" (de verenlglngsnaam heeft als ondertitel ..Halve stuiversver eniging") van harte welkom. .De macht van het kleine" is «1e landelijke steun- verenlglng voor het bestryden van val lende ziekte. Aanvang: 20.00 uur. SPELREGELAVOND De jeugdkommlsale van de v.v. Meer burg houdt vrydag In „De Drie Eendjes" een spelregelavond. Er worden dia's ver toond. Aanvang 20.00 uur. NAAR NEDERLANDSE TAFKLTENNIS- KAMPIOENSCHAPPEN Twee en mogeiyk zelfs drie Zoeter- woudenaren zullen zondag a.s. deelne- aan de Ned. Tafeltcnniskampioen- schappen die ln Schiedam worden ge houden. Bert v. d. Helm verdedigt zijn titel bij de heren. By de voorwc«l8trydeu die afgelopen zondng te Vught werden gehouden wist de Jeugdige Anneke Koek een plaats te veroveren by de laatste zestien dames die a.s. zondag achter de tafel zullen komen. De mogelijkheid be- staut nog dat ook Marian v. d. Helm tot dit elite gezelschap wordt toegelaten. Voor supporters ts vervoer georgani seerd, Opgave nog hedenavond by J. v. d. Geest, Noordbuurtseweg 35a en J. v. d. Helm, Schenkelwefe 107. JAARVERGADERING ORANJKVKR. Hedenavond om 20.00 uur houdt de Orunjever. haar Jaarvergadering In de zaal Roeleven. Bclangrykste agenda punt: Bespreking van het feestprogram ma rond 30 april. Abonnees die het abonnementsgeld voor het 2c kwartaal 1968 gireren, ver zoeken wy dit vóór 30 maart a.s. te doen, waardoor aanbieding van een kwitantie wordt voorkomen. De abonnees «lie per kwitantie aan de agent betalen, maken wy er op attent dat het abonnementsgeld bij vooruit betaling moet worden voldaan. Wy ver zoeken U dan ook beleefd de kwitantie zo mogeiyk by d«- eerste aanbieding te willen voldoen. De abonnementsprijs bedraagt: per maand per kwartaal per kwartaal per 4,45 excl. incassokosten 18,35 excl. Incassokosten 16,20 excl. Incassokosten ABONN.-AFDELING LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3