rankrijk weigert tulp aan de V.S. K.V.P.-VOORBURG BLIJFT BOOS OP DRS. AARDEN ijftig minuten beeldbuisbranding iven KRO gisteravond antwoord RITS IN DE WOLKEN OF ITS VOOR DE WOLVEN? Unctad is eindelijk tot akkoord gekomen ok stem van ederatieven overleg N.S. Politie zoekt naar schedel van skelet Het gaat weer beter in West-Europa Frankrijk wil goudprijs verhoogd Pakket van maatregelen Minister zoekt in Amerika groot bedrijf voor Limburg Discussie over recht op zetel in Kamer „Mooie Hollandse' van Offerman: elegantstijlvolcharmant Bloedige slag gon: 243 doden [pAG 26 MAART 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van e r verslaggevers) BRDAM maandagavond negen uur: het is zo •its in de wolken of Frits voor de wolven. Vijftig len beeldbuisbranding zullen het antwoord moeten In de Amsterdamse Studio Bellevue zitten de streng geselecteerde genodigden alvast doodstil grijze amfitheater, dat een onheilszwanger Grieks doet vermoeden. Dertig trouwe KRO-leden, deskundigen, die bij voorbaat cursief staren ld der Poel blijkt inderdaad rolvast, voorspelde applaus van c4 komt lerdad op c2 naar voren met de ,are tred van een agrariër uit vol zware klei, het kan ook löss ij monstert zijn publiek met lich- terdocht en produceert daarbij de mimiek van een vage vriend, het condoleanceregister komt Een vaag gemompel waardt rijen: Frits kan wat het be- ibarsten. en krimpvrij onder hun kennis van het Nederlandse wegennel. Te voren hebben zij in de kantine op kosten van de KRO een versnapering gehad, daarnaast krijgen ze ook hun reisgeld terug. Er is in Nederland in elk geval al een groep voor wie het brandnieuwe programma van som bere Frits niet meer kan mislukken. Het draaiboek j heeft er trouwens ook geen moeite mee: c4 totaal, I applaus, vermeldt de eerste de beste zin en dan na c3 cu van drummer plus uitzoom c2, zijnde opkomst van Frits naar tafel. r Frits steekt eerst een sigaret op, hij pas belangstellend naar die zich inzet voor een goede lOfschoon de dame ook door het bek gesignaleerd is acteert hij irbazing die was- en krimpvrij is. I dan ook geneigd om te applaudis- maar het draaiboek heeft hier he- voorzien. De volgende die in opduikt, is een man die zich afvraagt of de KRO wel op de eg is. Regisseur Willibrord Fre- de afgelopen dagen stad „GASTEN SELECTEREN IS ZUIVER KWESTIE VAN ZELFBEHOUD" en land afgestroopt om deze milde que rulant te vinden, maar nu de man tot aan zijn strot vol bezwaren in de licht- circel staat blijft het bliksemende weer werk van Van der Poel achterwege. „Wat had ik dan moeten doen?" zou hij na afloop uitroepen. „Ik kon hem toch moeilijk neersabelen, het is mijn eerste programma. Er moeten er nog meer volgen als het goed is". Fles cognac Of zijn programma goed is, blijft na vijftig minuten vooralsnog een volwas sen vraagteken. Mies Bouman heeft hem tevoren een fles cognac gestuurd, een aardig binnenkomertje, zet toch weinig zoden aan de dijk. Zijn chef Richard Schoonhoven belt om tien over tien, twintig minuten nadat de laatste beelden over het scherm zijn ge trokken. In de anti-chambre heeft Schoonhoven zijn voorzichtige mening geformuleerd. „Acceptabel Frits", heeft hij geroepen, „Ik zou er de volgende keer wat meer reclamespots doorheen doen". Het is een mening, maar Van der Poel kan er geen knap rugbrood van bakken. „Eerst moet ik morgen de am- pexopname zien, die ze ervan gemaakt hebben", zegt hij, „Dan kan ik er pas wat zinnigs over zeggen. Als je er mid den inzit, kun je je geen oordeel vormen. Veel zal ook afhangen van het waarde ringscijfer dat mijn programma krijgt. Niet het kijkcijfer, want dat zit na piste altijd snor". Met publiek werken Als die waardering uitblijft, of onder de maat blijft, laat hij dan het geteis terde kopje hangen? Hij zou het niet denken. „Dan gooien we alleen de zaak om. Ik heb een half jaar tegen dit pro- olitiek kivalijke zaak. (Van onze correspondent) JSSEL Door hardnekkig verzet rankrijk zal er voorlopig nog niets n E.E.G.-huip aan Amerika rbetering van dc Amerikaanse be de ministers van Economische en van Financiën van de EEG- i niet snel tot beslissingen kunnen i over een versnelling van de ta- erlagingen in het kader van de idyronde, wordt het gevaar met de roter, dat Amerika een reeks han- schermende maatregelen zal tref- waardoor de handelsbetrekkingen de Verenigde Staten en de EEG- ernstig schade zullen lijden. verzet en vertragingstactiek c n de Fransen gisteren tijdens de terraad van de EEG in Brussel 1 ipig de boot nog kunnen afhouden, esultaat van de vergadering was der mager. De Europese commis- o d de studies over een versnelde [Ing van de tarieven voortzetten en SCHT (ANP) De Ned. Spoorwe- I lebben 't reglement overlegorganen j ig aangepast, dat personeelsleden p*n lid zün van de erkende vakbon- kandidatenlijst voor de verkie- ii leden van een overlegorgaan i Indienen. Voorwaarde is dat het j leden voldoet aan een gesteld m. De nieuwe situatie geldt met van 1 april a.s. voor alle nog 'ie overlegorganen. jfederatieve spoorweg vak vereniging, tl jarenlang op allerlei „fronten" voert voor erkenning, verzocht be- [orig jaar de S.E.R. de in 1954 aan led. Spoorwegen verleende dispen- van de verplichting tot het instel- m een ondernemingsraad in te trek- le F.S.V. meent, dat de personeels- van de Spoorwegen niet meer be- jgend funcioneert, omdat de F.S.V.- zljn uitgesloten van het overleg orgaan. jevraagd verklaarde de voorlich- aef van de Ned. Spoorwegen, dat Ipoorwegen als criterium voor de idaatstelling heeft gesteld een leden, in minstens tien procent. De aan- ig van de reglementsvoorwaarden tent niet. 1at de F.S.V. als vakver- wordt erkend. langs de normale diplomatieke kanalen contact met Amerika opnemen. Verder dan de vaststelling dat zij een versnelde verlaging van de tarieven ten gunste van Amerika in overweging willen nemen, kwamen de ministers niet. Minister De Block (Economische Zaken) noemde het verloop van de vergadering een „poli tiek kwalijke zaak" en beaamde, dat de oorzaak daarvan te vinden is in de Franse houding. GRONINGEN (ANP) De Groninger politie heeft een merkwaardige diefstal in onderzoek. Gezocht wordt naar de dief van een schedel, behorend bij een skelet dat in januari jongsleden in de Martinikerk werd opgegraven. De dief stal is waarschijnlijk gepleegd tijdens de middagpauze van de arbeiders, die bij de restauratiewerkzaamheden betrok ken zijn. Ze zagen namelijk een man wegwandelen met een plastic zak met iets erin, dat op een hoofd leek. Het bleek toen, dat de 13de-eeuwse sarco faag openstond en dat het hoofd van het skelet was verdwenen. Tijdens de koffiepauze voor de uit- zending maakte Frits van der Poel een amicaal praatje met de man, die later tegenover hem zou zitten: oud minister Veldkamp. gramma aangehikt. Dat is veel te lang. Als ik er volgende week weer een uit zou mogen gooien, dan zou het mij veel liever zijn. Je weet het op het laatst niet meer. Je probeert een reeks formu les en een pik je er tenslotte uit. Bij mij heeft altijd voorop gestaan, dat ik met publiek wilde werken. Mijn grote be zwaar is altijd geweest, dat de gewone man veel te weinig bij de televisie be trokken wordt. Dat merkte in vanavond ook weer. Ze durven hun wafel haast niet open te doen. Ze zijn het gewoon niet gewend". Waarom heeft hij zijn gasten eerst door de zeef gegooid voordat ze aan zijn voeten mochten liggen? „Dat is een kwestie van zelfbehoud", meent hij. „Als ik de studio wagenwijd openzet, dan krijg je allerlei geschifte figuren in huis, dezelfde mensen die ook elke teach-in verpesten. De man met het baardje bijvoorbeeld. Zulke figuren heb ik nou net niet nodig, die kan ik'missen als kiespijn. Het hoeft mij geen specta cle te worden als het maar een goed ge middelde is van wat er onder ons stijve volk leeft". GENèVE (Reuter volgens een rapport van de Economische comissie voor Europa (ECE) van de Verenigde Naties kan de economische groei in West-Europa dit jaar zeer wel groter zijn dan de voorspelde vier procent. Op het ogenblik wijzen de vooruit zichten voor de komende twaalf maan den op een nieuwe versnelling en ver breding van het herstel, dat thans valt waar te nemen in de grotere volkshuis houdingen van West-Europa en dat zich begint uit te breiden tot enkele van de kleinere economieën. Hoewel men zich de laatste jaren bewust is geweest van de waarde van internationale samen werking bij de economische beleidsvor ming is de toepassing echter beperkt ge weest. Het zou tragisch zijn, indien uitblij ven van een oplossing van de brandende vraagstukken die op het ogenblik drin gend aandacht vragen op het internatio nale monetaire front vertrouwens kwesties die door internationale samen werking kunnen worden behandeld afbreuk zou doen aan de doelmatiger ontginning van Europese bronnen, die thans binnen 't bereik ligt, aldus het overzicht. BRUSSEL (AP) Frankrijk heeft ge pleit voor een nieuwe internationale con- i fcrentie zoals de Bretton Woods-confe- rentie van 1944 over een herziening van het internationale monetaire stelsel. Frankrijk staat in deze opvatting alleen. Aan een verlaat diner had de Franse minister van Financiën Michel Debré zijn ambtgenoten gezegd dat speciale trekkingsrechten op het internationale monetair fonds (IMF) geen oplossing vormden voor de goudcrisis in de we reld, maar dat de officiële goudprijs moet worden verhoogd en dat een nieu we monetair systeem moet worden aan genomen, dat op goud is gebaseerd. Frits van der Poel, gisteravond voor het eerst op het scherm met een geheel eigen programma, dat mettertijd de evenknie moet worden van ..Mies-en- sceneen ,J)e vuist". NEW DELHI (Reuter) De afge vaardigden naar de tweede wereldhan delsconferentie In New Delhi zijn het vandaag eindelijk eens geworden over een pakket van maatregelen die bedoeld zijn om de kloof tussen de rijke en de arme landen smaller te maken. I Het weslagen of mislukken van de nu acht weken aan de gang zijnde confe- rentie van 132 landen stond of viel met de aanvaarding van deze maatregelen door de ontwikkelde landen, de ontwik kelingslanden en de communistische lan den. De definitieve aanvaarding van het pakket van maatregelen zal later op dc dag plaats hebben ln de laatste plenaire zitting van de conferentie, die met vier entwintig uur is verlengd. De doelstellingen van de maatregelen waarover men het nu eens geworden is zijn: het scheppen van een grote wereld markt voor de nieuwe Industrieën van de ontwikkelingslanden; de totstandko ming van een nieuwe overeenkomst voor de goederenexport van de ontwikke lingslanden en uitbreiding van de hulp verlening door de rijkere landen. Ten aanzien van de preferenties is besloten een bijzondere UNCTAD-commissie in het leven te roepen. Deze moet een plan uitwerken voor het vaststellen van preferentiële invoerrechten voor de pro- dukten der ontwikkelingslanden. De produkten die voor deze bijzonde re invoerrechten in aanmerking komen zullen waarschijnlijk niet door de confe rentie worden opgesomd. Verwacht wordt dat de commissie zal beginnen met het opnemen van fabrieksprodukten en halffabrikaten in de hoofdstukken 25 tot 99 van de Brusselse nomenclatuur, een lijst van goederen die door de mees te Westerse landen wordt gebruikt bij het vaststellen van invoerrechten. Niet opgenomen zullen worden verwerkte en half verwerkte landbouwprodukten van de ontwikkelingslanden, hoewel de ont wikkelingslanden dat wel hebben ge vraagd. Volgens de zegslieden in New Delhi hebben de ontwikkelde landen ech ter toegezegd dat ze hun landbouwpoli tiek zullen bestuderen om na te gann of het mogelijk is de preferentiële rechten uit te breiden tot sommige landbouw produkten. (Van een onzer verslappenen) DEN HAAG Minister De Block zal- binnenkort naar Amerika gaan op zoek naar een groot bedrijf, dat zich ln Zuid- Limburg zou willen vestigen. Op hem is al bij herhaling aandrang uitgeoefend alles in het werk te stellen te proberen in Zuid-Limburg een groot bedrijf aan te trekken, omdat daarmee een aanzien lijk aantal werkkrachten geholpen zou zijn. De minister wil proberen on danks de kredietbeperkingen, waaraan Amerikaanse bedrijven gebonden zijn voor hun nederzettingen in het buiten land bij de industrie in Amerika in teresse te wekken voor zijn plan. (Van onze parlementaire redactie) VOORBURG. I)e afdeling Voorburg van de K.V.P. blijft het de uit de K.V.P. getreden radicaal drs. Aarden bijzonder kwalijk nemen, dat hij zijn zetel in de Tweede Kamer is blijven bezetten. Dit des te meer, omdat men des tijds in Voorburg via een speciale j actie voor drs. Aarden een plaats in de Kamer heeft helpen ver overen. Op een bijeenkomst van de KVP- Voorburg, waarop drs. Aarden over de ze zaken „geen verantwoording, maar een toelichting" kwam geven, bleek met name ook ontstemming te bestaan over het feit, dat drs. Aarden de kwestie van zijn zetelbehoud niet met de Voorburgse KVP'ers had bepraat. „Als wij voor u geen actie hadden gevoerd was de ze tel voor de KVP behouden gebleven en had burgemeester Kolfschoten van Leid- schendam hem nu bezet", aldus een der opposanten. Drs. Aarden stelde echter, dat er ook veel kiezers zijn die het zit- ADVERTENTIE) NKVniet zuinig zijn met aardgas UTRECHT (ANP) Aangezien ver schillende kerncnergieprojecten de com merciële faze praktisch al hebben be reikt, vraagt het Nederlands Katholiek Vakverbond zich af of het Nederlandse aardgas niet goedkoper en in een hoger tempo moet worden afgegeven. Als men zolang wacht, dat aardgas alleen nog waarde heeft als grondstof, zou ons land gemakkelUke kansen voor opvoering van de industriële bedrijvigheid cn dus van de werkgelegenheid laten liggen, aldus „Ruim Zicht", het orgaan van het NKV. Volgens het verbond moet er bij het voeren van de energiepolitiek rekening mee worden gehouden, dat kernenergie de toekomst heeft: „De enorme aardgas voorraden moeten optimaal worden be nut, voordat zij hun waarde verliezen door de opkomst van de kernenergie". ten blijven van de Radicalen in de Twee de Kamer toejuichen en dat zijn politie ke opvattingen tevoren bekend waren. „De overgrote meerderheid van de kie zers stemt niet op een program, maar op een partij, die in het geval van de KVP een grote verscheidenheid, ook po litiek, te zien geeft". De geduchte aan zetelbehoud uit financieel oogpunt kon drs. Aarden bestrijden met de opmer king, dat hij in dat geval wel zou zijn ingegaan op de aanbieding lid van Ged. Staten of staatssecretaris te worden. Bij de lange discussies over de zetel kwestie roerde zich o.a. de NKV-be- stuurder, de heer Bljsterveld, en het Voorburgse KVP-lid, mr. Nellssen, die ln de Tweede-Kamerfractie van de KVP de rechterhand van drs. Schmelzer is. De heer Bijsterveld zei, dat drs. Aar den de vertrouwensband, die hem met de KVP-Voorburg verbond had geschon den. Hij betreurde het, dat de Radica len geen partij op christelijke grondslag (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Dc vrouw voor wie couturier en confectic-ontwerper Fer ry Offerman zijn modellen creëert, is mooi (of wordt mooi door het werl: van zijn handen), want zijn collectie heet al jaar en dag La Belle Ilollan- dalse. De zeer gevarieerde voorjaars collectie '68, die hij ontwierp met me dewerking van zijn assistent Praful Patel, toont tal van modieuze aspec ten maar is nooit te extravagant, zo dat elke vrouw, vanaf de zeer jonge tot de middelbare toe. er haar hart bij kan ophalen. Zoals gewoonlijk opende de show met twee modellen die voor de confectie zijn bestemd: een zacht en een muis grijs jurkje met otficierenkraag en lange mouwen die zijn afgebiesd met oker en witte banden, terwijl dezelfde biezen als verlaagde ceintuur tussen de stof zijn gezet. Ofschoon dit sombere jurkjes zijn voor een lentecollectie maakt de gedachte aan de prijs heel vrolijk: 110 gulden voor een ontwerp van de meester (dat weliswaar aan de lopende band wordt vervaardigd). Offerman i 250 gulden. De couture-ontwerpen echter, die o's en a's ontlokken, gaan tot 1350 gulden, maar zij munten dan ook uit door draagbare mantels van elegante lijn, stijlvolle jurkjes, charmante tailleurs en een stoet van korte en lange avond japonnen in sprookjesachtige stoffen. Gelukkig werden ook levendiger kleu ren gekozen, in een hoek van de salon hingen geel, oranje en rood geverfde duiven te koeren als toonaangever in de modekleur. (Door de Efteling gele verd en geverfd, even onschadelijk voor de beestjes als haarspoeling voor u mevrouw, zei Offerman). Misschien mocht hij geen warme zo mer verwachten, de mantels zijn weer vrij hoog gesloten, veel japonnen heb ben hoge cols, bovendien modieuze lange mouwen, decolleté's zijn vrij schaars. De zwierige rokken: licht klokkend onder een normale taille met leren ceintuur, of geplooid vanaf een ver laagde taille, vallen hier maar even boven de knie, of er op, of zelfs hal verwege. Herhaaldelijk zijn de rokken contrasterend afgebiesd of is de bies een eindje boven de zoom ingezet. Geen bermuda's in deze collectie en slechts hoogst zelden een broekrok. Effen of gedessineerde stoffen zien we gecombineerd met wit, door een witte bef, een wit schouderstuk of zelfs een plastron in de vorm van een immense stropdas, die als grapje weieens ls vastgezet met een dasseklem van 20 cm breed! De stoffen variëren van sterke katoen (onder andere voor tailleurs), soepe le wollen stoffen, exotische linnen im- primés. Onovertroffen zijn de Parijse zijden en mousseline stoffen voor avondkleding, in de kleuren van een zomertuin, en de kantstoffen met op gewerkte bloemen, een enkele maal ge dragen met niets eronder, wel met een organza cape erover heen. En toch niet te gek voor een mooie Hollandse! Zijden mousseline, bedrukt met vlammend bloemendessin, over een zijden onderjurk met hetzelfde dessin: unt pikékraag en manchetten, tcit leren ceintuur. vormen en uit zijn op de deconfessiona lisering. Hij zei, dat in het NKV er ve len zijn aan de top en aan dc voet die het christelijk organisatiepatroon wensen te behouden. De heer Bijsterveld zei in dit verband niets te begrijpen van de houding van drs. Bogaers. die een „mon sterverbond" met drs. Aarden is aan gegaan. Hij had meer waardering voor de samenwerking, die met A.R.P. en CHU aan het groeien ls. De heer Nelissen zei over de zetel kwestie, dal de KVP-klezers vorig jaar niet hebben kunnen verwachten, dat be paalde kandidaten op een bepaald mo ment de KVP zouden verlaten. HIJ vond. dat men niet moest stellen dat men zich alleen hoeft af te vragen wat de kiezers nu van deze zaak vinden. De heer Nells sen meende, dat de sleutel van de kwestie van het ïetelbehoud van de Ra dicalen ligt in de opmerking van drs. Aarden, dat men zijn doel moet nastre ven met alle adequate middelen. In zijn toespraak tot de vergadering had drs. Aarden eerder reeds opge merkt, dat fractieleider drs. Schmelzer de breuk met de Radicalen niet heeft gewild, maar dat een deel van het par tijbestuur en met name de partijvoor zitter (mr. Aalberse) het daarop heeft aangestuurd. Drs. Aarden leidde dit af uit het feit, dat hij nooit Iets gemerkt had van pogingen van het partijbestuur of dagelijks bestuur om tot een gesprek te komen over de toenmaals bestaande ernstige meningsverschillen Mr. Nelis- sen zei dat dit van een demissionair par tijbestuur niet verwucht kon worden. Het moest zich beperken tot bestuursza ken. Drs. Aarden leverde voorts kritiek op de KVP-fractle, die zijns inziens weinig blijk geeft van uitgesproken politiek den ken en handelen. Grote bewondering had hij daarentegen voor de A.R.-spljtstem- mers en voor de A.R. in het algemeen, „die meer en meer de leiding in handen heeft genomen van de in leiding geven te kort schietende K.V.P" Hl) signaleer de overigens spanningen in alle partijen, ook bij V V D. cn P.v.d.A. Bi) de socia listen tekenen zich met name onder nieuw links twee stromingen af. Tijdens de discussie uitte dr*. Aar den zijn grote waardering voor het werkstuk uit dc groep van 18 uit K.V.P A.R. cn C.H.U., dat handelt over dc in komens- en vermogenspolitlek. Hl) on derstreepte echter, dat er waarborgen moeten zijn, dat dergelijke werkstuk- kern en programma's in de praktijk waar worden gemaakt. SAIGON (Reuter) Amerikaanse en Zuld\1etnamese troepen hebben gis teren 243 Vletkongleden gedood In een zeven uur durende strijd met een een heid \an naar schatting 300 man, aldus een Amerikaanse militaire woordvoer der. De slag, die ongeveer 30 kilometer ten noordwesten van Saigon plaatsvond, is de zwaarste die tot nu toe geleverd ls in de zulveringaoperatle „wil om te De Amerikanen en Zuldvietnamezen, die Lichte verliezen leden, ztyn nog bezig met de achtervolging vun de overblijf selen van de strijdmacht ZIJ werden In de slag gesteund door tanks en vlieg tuigen. In Huize Queckhnven te Brcukelen wordt van 1220 juli voor de zevende maal een internationale Harpweek gehouden, geleid door Phia Berghout en Maria Korchlnska. Kunsthandel Ina Broerse, Nieuwe Spie gelstraat 57 Amsterdam, exposeert tot 17 april aquarellen en tekeningen van Henk Pander en schilderijen von H. H. Kamerlingh Onnes.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5