Bij Bergschenhoek kaarten in Roofvogeltactiek Musjes ifvalrace van 162 km geschud inspireerc|e Leidenaars ROODENBURG WIJST GSV KRACHTIG TERUG Brundage vraagt begrip PERFECTE ORGANISATIE RONDE VAN ZUID-HOLLAND Nieuwe lente bracht fris spelend UVS SOLARO IN EINDSPRINT DE STERKSTE Hartono de jongste badmintonkampioen MAANDAG 25 MAART 1964 orvttïiéuM SPORTBIJLAGE HAAG Bart Solara heeft zijn woorden waar gemaakt. „Een juweel van een karretje, een lee ik zeker hoge ogen zal gooien", sprak de 28-jarige timmerman uit Den Bosch een geleden toen hij als prijs voor de regelmatigste amateur in 1967 een nieuwe racefiets in angst had mogen nemen. Zaterdag boekte Solaro op die nog glanzende fiets reeds zijn te grote triomf. In de Ronde van Zuid-Holland was hij iedereen te snel af. De aan zijn de wielerjeugd bezig zijnde Bart Solaro vier jaar geleden besloot de Bossche renner als hankelijke te stoppen om een jaar later toch maar weer als amateur te koersen heeft de ende Ronde van Zuid-Holland op zijn erelijst bijgeschreven, een provinciale ronde die dit —overigens niet het predikaat „klassieker" droeg. Volgens KNWU-voorzitter dr. P. van Dijk is ichter zeer goed mogelijk, dat de Ronde van Zuid-Holland volgend jaar weer zal behoren tot lerste categorie. „De wedstrijdcommissie heeft perfect georganiseerd en er bestaat grote dat de Ronde van Zuid-Holland binnen afzienbare tijd weer een klassieke wegwedstrijd It, misschien volgend jaar al. Ik geloof tenminstewel, dat dat in de bedoeling ligt". ssieker of niet, de strijdvlam laai- terdagmiddag in de 162 km lange jrijd door het Zuidhollandse land |er geval hoog op. Bondscoach Joop 'Hing had het raadzamer gevonden voorlopige selectieploeg (Joop Zoe- René Pijnen, Ger Harings, Leen loot en Fedor den Hertog) niet aan (irt te laten komen en met de we- dat de favorieten afwezig wa- tvilden de renners van het tweede tuur wel een kansje wagen. De cou- blaakten van strijdlust en na een idertig kilometers, toen de karavaan let Westland erop had zitten, was eleton al in stukken uiteengevallen, ferste vluchtpoging van o.a. anima- «•Aans Verbeek, Van der Burg en Bart b werd echter onder de rook van armer in de bezemwagen te stappen. Na zesenzestig kilometer, tussen Ter Aar en Nieuwkoop, werd de groep vooraan uiteengerukt. Vijf renners, on der aanvoering van Verbeek en Krekels kozen het hazenpad en dat werd de in leiding voor een jacht langs de winde- voor amateurs was Wim Prinsen uit Hank, die met Baars 'n voorsprong had, sneller in de sprint. Prinsen werd ech ter gedeklasseerd om dat hij in de sprint Baars aan zijn shirt had getrokken. De uitslag was: 1. Cor Baars (Gouda) 163 kilometer in 4 uur 3 minuten 18 seconden; 2. Wim Prinsen (Hank) zelfde tijd; op 2 minuten en 25 seconden: 3. Cees Rentmeester (Overzande); 4. Leo Schrauwen (Ossendrecht)5. Bart Solaro (Den Bosch); 6. Jan Serpentie (Wijk aan Zee); 7. René Pijnen (Woensdrecht); 8. Daan Holst (Amsterdam); 9. Freddie Lachterop (Amsterdam) en 10. Marcel Pennings (Nieuw Vennep). Dwars door België Walter Godefroot won gisteren de wedstrijd Dwars door België. Na 200 kilometer was Godefroot in Waregem de snelste sprinter uit een kopgroepje van vier man. De uitslag was: 1. Godefroot (B.) 200 km in 5 uur en 18 minuten; 2. Monty (B); 3. Van de Kerckhove (B.); op 5 seconden: 4. Van Schil (B.); op 1 min. 20 seconden: 5. Julien Stevens (B.); op 2.04: 6. Eric de Vlaeminck (B.); op 2.05: 7. Staf Desmet (B.); 8. De Roo (Ned.); 9. Deloof (B.); 10. Van Ryckeghem (B-); op 6.30: 23 Zoet (Ned.). Karstens zesde Gerben Karstens is zaterdag in de wegwedstrijd HarelbekeAntwerpen Harelbeke voor beroepswielrenners als zesde geëindigd. De uitslag was: 1. De Boever (Belg.) 5.32.00 over 216 km; 2. Huysmans (Belg) zt; 3. Van Springel (Belg) op 50 sec.; 4. Eric Leman (Belg) z.t.; 5. Van Rijcke- ghem (Belg.) z.t.; 6. Karstens (Ned.) z.t.; 8. Steevens (Ned.) z.t.; 9. Janssen (Ned z.t.; 10. Schepers (Ned.) z.L Gerard Vianen heeft gisteren in Neerbeek de eerste Nederlandse prof- ronde van dit seizoen gewonnen. Hij versloeg in de eindsprint o.a. Harry Steevens, die vier ronden eerder was achterhaald na een solo van 60 km. 1. Gerard Vianen (Kockengen) 100 km 2.28.58; 2. Harry Steevens (Elsloo) z.t.; 3. Rini Wagtmans (St-Willibrord) z.t.; 4. Cees Zoontjes (Tilburg) op 7 seconden; 5. Cor Schuuring (Amsterdam) z.t.; 6. Wim Schepers (Stein) z.t.; 7. Jan Jans sen (Ossendrecht) z.t.; 8. Jan van der Horst (Haarlem) op 45 seconden; 9. Eef Dolman (Weustenrade) z.t.; 10. Johnny Brouwer (Rotterdam) z.t. „Verzwakt" judoteam te sterk voor Polen HEERLEN Een „verzwakt" Neder lands judoteara de ploeg was samen gesteld uit zuidelijke judoka's heeft gisteren in de Heerlense sporthal met 85 gewonnen van Polen. De meeste overwinningen behaalden de Nederlan ders in de zwaardere gewiehtsklassen. Martin Poglajen en De Klerk wonnen hun twee partijen in het halfzwaarge- wicht door ippon. In de lichtere gewichts klassen waren de Polen iets sterker door hun grotere lichaamsgewicht. Wat tech niek betreft waren de judoka's van An ton Geesink echter beier dan de Polen. De uitslagen lulden: Lichtgewicht: Gwizdala (Pol) wint van Ak- kermans (Ned) op beslissing: Chen (Ned) en Bes (Pol) onbeslist; Akkerman* wint van Be* op beslissing; Chen wint van Gwizdala door lppon. Half mldd enge wicht: Kur (Pol) wint van Fennell (Ned) door v.aza-ari; Ronden (Ned) en KalJs (Pol) onhr.u.i; i nu.-il er» Kalis Suchan* (Pol) (N) towrocka (Pol) door lppon; Poglajen (N) a Komowrocka door lppon. icker door een gesloten overweg in :iem gesmoord. :t hoge aanvangstempo had echter jn tol geëist. Tegen de stormachtige 1 in moesten bijzonder veel renners forceren om in het spoor van de lei- te blijven en toen de karavaan het tland uitreed richting Alphen aan Rijn, bleek de wegwedstrijd al meer sen afvalrace te lijken. De zwakke lers, met nog te weinig kilometers benen, verdwenen steeds meer de achterste gelederen om ten- moegestreden en een illusie rige Gouwe. Een jacht waarin het toch al langgerekte peleton voor goed ver brokkelde. Bij Bergschenhoek (105 km) groeide het kopgroepje renners, dank zij Bravenboer, Solaro, Bertou, Naaktge boren en Leunis uit tot een twintig renners. En daarmee waren de kaarten geschud: de winnaar zou uit dat peleton komen. LAUSANNE Avery Brundage, de chtigjarige president van het Inter- itionale Olympische Comité, heeft i een brief aan alle leden van het )C, de nationale Olympische Comi xes en de grote sportbonden gevraagd m begrip voor het besluit van 't IOC m Zd.-Afrika opnieuw tot de Olym- ische Spelen toe te laten, rundage heeft een groot aantal ar- kelen uit dagbladen en tijdschriften it alle delen van de wereld verza- ïeld. De bejaarde Amerikaan ge- >oft dat er enige misverstanden be- taan. Het IOC erkent de regering van uid-Afrika niet terwijl het ook zijn olitiek niet voorstaat. Het Internatio- ale Olympische Comité bemoeit zich it-lemaal niet met regeringen of po- tiek. In zijn brief wijst Brundage er erder op dat door de toelating van en gemengde Zuid-Afrikaanse ploeg, e zestien miljoen kleurlingen in Zuid- Urika voor het eerst in de geschiede- iis de kans krijgen hun beste port onsen naar de Olympische Spelen af vaardigen. Ontknoping Tussen Rotterdam en Den Haag, pa rallel aan de Rijksweg, kwam de ont knoping. Naar enige vergeefse demar rages sloegen John Krekels en Gerard Velthuizen hun beslissende slag door handig gebruik te maken van een mis lukte vluchtpoging van de Rotterdam mer Bravenboer. Slechts de attente Bart Solaro, Hans Verbeek en Hans Tesselaar wisten tijdig het goede wiel te pakken. Alle overige pogingen van o.a. de goed- rijdende John Hoekstra om ook aan sluiting te krijgen, mislukten. De vijf koplopers bouwden in de resterende 35 kilometers, eendrachtig samenwerkend, een ruime voorsprong op, die aan de finish 1 minuut en 44 seconden bedroeg. Bart Solaro toonde zich op Ockenburgli in de eindsprint duidelijk de sterkste. Met nog ruim een kilometer te rijden nam de Bosschenaar de leiding cn die koppositie stond de geroutineerde Solaro njet meer af. Tegen de harde wind in slaagde niemand er meer in om over de sterke Brabander heen te komen. De Limburger John Krekels ging met ruin. een lengte achterstand als tweede over de streep voor de jeugdige Velthuizen en de Westlander Verbeek. De spurt om de zesde plaats, werd gewonnen door de Rotterdammer Bravenboer. De uitslag was: 1. Bart Solaro (Den Bosch) 162 km in 4.06.17, 2. John Kre kels (Born); 3. Gerard Velthuizen (Maas dam); 4. Hans Verbeek (Poeldijk); 5 Hans Tesselaar (Kalverdijk), allen de zelfde tijd; 6. Wim Bravenboer (Rotter dam) 4.07.41; 7. Bennie Groen (Steen- wijk); 8. Wim Deelen (Nieuw Lekker- land); 9. John Hoekstra (Ureterp); 10. Piet Legierse (Den Bommel), allen de zelfde tijd. Omloop van de Baronie Cor Baars uit Gouda won gisteren de Omloop van de Baronie. Aan het einde var. de*e 1R3 lrm lanee weewedstrijd LONDEN De 18-jarige Indonesische student Rudy Hartono heeft zaterdag het herenenkelspel van de All England badmintonkampioenschappen gewonnen. HU versloeg in de finale de winnaar van 1965, de Maleisicr Tan Aik Huang, met 1512, 159. Hartono is de jongste speler, die ooit de enkelspeltitel op Wembley veroverde. De eindstrijd tussen de Aziaten, met vrijwel hetzelfde speltype, wat bijzonder fascinerend. Beide spelers gebruikten het hele veld en er waren vele langdurige slagenwisselingen. Hartono, die voor het eerst op een toernooi in Europa uitkwam, speelde gedurfder en dat heeft tenslotte de doorslag gegeven. De uiterlijk onbe wogen Indonesiër toonde veel variatie in zijn spel en schiep scoringskansen door lange slagen met geraffineerde dropshots af te wisselen. Tan Aik Huang, voor het vierde achtereenvolgende jaar finalist, sloeg op belangrijke ogenblikken te vaak de shuttle in het net of buiten de lijnen, waardoor Hartono nog vrij over tuigend zegevierde. De Zweedse Eva Tvedberg is momenteel duidelijk de sterkste bij de dames. Te voren bracht ze de open kampioenschappen van West-Duitsland, Zweden en Denemarken op haar naam en zij overklaste de Indonesische Minarni in de finale in Londen met 116, 112. Een troost voor de Indonesische was, dat zij met haar landgenote Retno Koestijah het damesdubbelspel won. Minarni en Koestijah behaalden in de finale een overwinning met 155, 15—8 op de Japanse dames Noriko Takagi en Hiroe Amano. De Deen Erland Kops, in de halve finales van het hcrenenkelspel uitgeschakeld door Tan Aik Huang, zorgde er met zijn landgenoot Henning Borch voor, dat er althans één titel naar Denemarken ging. Zij hadden slechts 33 minuten nodig om de Maleisiërs Tan Yee Khan en Nge Boon Bee met 15—6, 154 in de finale van het herendubbelspel te verslaan. In de geheel Britse finale van het gemengd dubbelspel bleven Tony Jordan en Susan Pound met 156, 156 de meerderen over Bob McCoig en Muriel Woodcock. (Van onze sportredactie) De nieuwe lente, die zich deze week somber en winderig aandiende, heeft zich gisteren van haar beste zijde la ten zien. Het mooie, zonnige weer had er voor gezorgd dat zo'n 2500 toeschou wers zich gistermiddag naar het terrein van De Musschen hadden begeven in de veronderstelling dat de Rotterdam se club zich na het CW-drama tegen UVS wel zou rehabiliteren. In de Maas stad hebben vriend en vijand moeten ervaren dat met het oplopen van het kwik ook de prestaties van UVS een reuzesprong hebben gemaakt. In de eerste helft toen de blauwwitten tegen de wind moesten optomen was er van de krachtsexplosie nog niets te be speuren. De Maasstadbewoners hadden daartegen zelf eenmaal het net ge vonden. Vijfentwintig minuten lang zag het er voor heu rooskleurig uit. De minuten, die daarna volgden wer den voor De Musschen zonder meer rampzalig. Logeman gaf het voorbeeld, waarna G. Désar en Leo Holl met ieder twee goals de aan duidelijkheid niets te wensen overlatende uitslag 15 op het scorebord toverden. Het was wat sneu voor de thuisclub, die zo lang de illusie had mogen be zitten de Leidenaars de punten te ontnemen. In de eerste speelhelft had zij de toon aangegeven en door een groter enthousiasme waren de rood- witten ook veel meer in het bezit van de bal, waarmee zij ook lang niet ondeskundig omgingen. Niet alleen v. d. Most drong aan, ook een Verhey en een Paul Roodnat mengden zich voortdurend bekwaam in het strijd gewoel en keeper Sloos kreeg dan ook weinig gelegenheid werkelijk van de zonnewarmte te genieten. Maar ook zijn collega Ten Cate werd deze gunst niet geschonken. Zo zag hij na 20 minuten Désar op hem afstormen. Door uit te lopen verklein de de Rotterdamer goed zijn doel, zo dat de Leidenaar moest kiezen tussen passeren en een boogbal. Hij verkoos het laatste geval, doch deed dat ieta DIRK NIJS PLOEG MET 5-1 TEN ONDER Revanche genomen Het stralende zonnetje heeft Itoodenburg geen windeleren gelegd toen zij tegen GSV, met wie ze nog een appeltje te schillen had, ln het veld trad. Immer*, de mannen van LeJden- Noord hadden nog een re vanche tegoed voor de 10 nederlaag die ze in Gouda hadden geleden. En de re vanche is er gekomen! Reeds na 15 minuten spe len duwde rechtsbinnen Aad lleymans de bal keurig ln het Goudse doel, waarmee de spits was afgebeten. Wie echter dacht, dat Roodenburg het nu welle tjes vond, kwam bedrogen uit. Steeds weer gingen de secondanten van aanvoer der en uitblinker Roos van Weerlee in de aanval en steeds weer keken de Gou wenaren wat laconiek en verwaterd toe. Eigenlijk wisten de GSV'ers geen en kele keer door te stoten, wat misschien gezocht moet worden in het feit, dat GSV met drie invallers speelde. Twee keer stonden Roodcn- Inirgers vlak voor het lege doel, maar er was dat bleek nog de mogelijk heid om die kansen te mis sen. Er werd verder niet gescoord en met verruimde borstkas om verlucht en trots adem te halen kon den de t hee. Stervende zwaan Na rust zagen we géén sterker G8V ln het veld, zo als werd gevreesd, integen deel, Roodenburg was ge vaarlijker dan ooit! Een GSV'er zorgde voor een fraai stuk ballet door een v|jf minuten dnrende vertoning van „De sterven de zwaan" te brengen voor liet daardoor in extase ge- bruchte publiek. I)e oor zaak was een bal die doel man Keereweer, gesteund door zjjn twee banden, wat onxaeht In zjjn nek legde. Genoemde „zwaan" had na melijk een dreigende hou ding tegen de keeper aan genomen. Tweemaal rukte e«»n verzorger nit, wat hem evenzoveel maal een plens water kostte, maar uitein delijk werd toch sukses be haald en de „gewonde" kon weer meespelen. „Vlag opvrete" ges aarlijke situatie voor het Roodenburg doel. Een on verwachte bal op doel werd keurig door keeper Keere weer, met een slinkse hand beweging uit de lucht- ge plukt en veilig het veld In geknald. Twee minuten later gaf l)en Oh uit een voorzet van Ooyendjjk .-en zigzag-solo ten beste, waaruit keihard werd gescoord door Den Os. Enig verward gevoetbal ontstond toen. Een verkeer de handeling van een der grensrechters lokte nog wat protest van het publiek. „Je mot Je vlag opvrete" was een typerend gezegde tij dens deze mls-liandellng. Een laatste kans voor GSV werd niet meer benut. Ook Roodenburg vond het wel welletjes en speelde kalm door tot het eindsig naal. Een verdiende over winning voor Roodenburg! te onzuiver, waardoor de bal over het doel verdween. Toonde deze „voorlo pige oranjeman" zich actief (later zou hij zijn verkiezing met twee goals vol ledig waarmaken) ook de door Siem Plooyer gekozen Jan Leget deed goede dingen. Keeper Ten Cate kan er over meepraten. Toen Van Luik de bal met de hand onderschepte vuurde de Loui se aanvoerder de vrije trap hard op de Rotterdamse veste, waar de bal nauwe lijks tot corner kon worden getipt. Droomcombinat ie UVS-doelman Sloos werd intussen voornamelijk met harde schuivers op de proef gesteld, die wel moeilijkhe den opleverden, maar niet doeltref fend waren. In de 30ste minuut moest hij wel capituleren voor een kopbal. Eddy van Duyl had een corner ver oorzaakt (een duidelijke zaak ofschoon de Leidse grensrechter een andere mening was toegedaan), die door v. d. Graaf werd genomen. Met een korte pass bereikte hij Verschoof, die op zijn beurt de bal op het hoofd van Verhey legde. Laatstgenoemde besloot met een korte, felle tik, die de bal in de uiterste hoek van het Leidse doel deed be landen, deze „droomcombinatie" voor treffelijk. Dat was 1—0 en De Mus schen was er dolgelukkig mee. Het had weliswaar een wat grotere marge willen hebben, gezien 't wind- voordeel dat het had gehad, maar al met al zag het er bij de rust lang niet slecht uit voor de Rotterdammers en de opmerking, die voorzitter Dirk Nijs in die pauze plaatste („op twee zaken valt niets aan te merken, dat zijn het weer en de scheidsrechter") tekent de tevredenheid in het roodwitte kamp. Vinniger Die scheidsrechter was dun de heer G. F. Titulaer, die het tot dan toe in derdaad niet slecht had gedaan, maar in de tweede helft voor heel wat hetere vuren werd gesteld. Nadat namelijk Verhey. na opnieuw in stelling te zijn gebracht door Verschoof, een kopbal had afgevuurd (Sloos griste de bal nu uit do hoek) toog UVS krachtig ten aanval. Op slag veranderden „de mus jes" in ware roofvogels, die koste wat het kost hun prooi wilden vasthouden. Eerst ging dat met forse schouder- duwen. die de scheidsrechter tolereer de Toen de Rotterdammers daarna echter overgingen tot vinniger acties en vooral Verschoof zich ging bezon digen aan grove overtredingen werd het strjjdbeeld er onvriendelijker door. UVS, dat haar spel baseert op tech niek en voorheen niets moest heb- van harde tegenstand, liet ditmaal niet het hoofd hangen, integendeel. De .spe lers werden er vuriger door, gooiden zich krachtig in de strijd, maar ver loren daarbij de sportiviteit niet uit het oog. Schuttersfeest Met het betrekken van een aanvan kelijk wolkenloze hemel vervaagden ook de kansen voor De Musschen. Zij Het doelpuntenfestijn begon wat moei zaam. Na enig heen - en weer getrap is het Ger Logeman gelukt de bal ov»r de doellijn te werken. H zouden zelf het slachtoffer worden van hun harde en onbeheerste spel. De roofvogels, waar wij het zoeven over hadden, konden hun buit niet houden. Ger Logeman toonde in de 25ste minuut op overduidelijke wijze aan dat de roodwitte ploeg een ruste- looa geheel was geworden. Nadat doel man Ten Cate een harde inzet van Sjoerd Teske al niet onder controle had kunnen krijgen, was hij even later al even onzeker toen Logeman op nieuw, zij het te zacht, inschoot. Een heen- en weer getrap met aan de ene zijde de Rotterdamse doelman en op nog geen meter Ixigeman resulteerde tenslotte in de Leidse gelijkmaker. Het schuttersfeest was ingeluid. Viif minuten later al was UVS aan de leiding. Een verre pass van Teske miste Désar in eerste instantie. De blauwwitte aanvalsleider bracht ech ter door door te lopen de Miwschen- doelman tot een wanhoopsdaad. Ten Cate schoot namelijk de bal tegen me despeler 't Hart op, waardoor het leder daarna toch nog voor de voeten van Désar kwam die laconiek scoorde: 12. Een weinig fraai doelpunt en ook de 3 goals die er op volgden, kunnen al evenmin tot de categorie wonder- goals" gerekend worden. Dat stoorde de feestvreugde allerminst. Toen in de 34ste minuut Gerard Désar had ge profiteerd van een mistrap van Van Luik, stroomde het Leidse legioen het veld op. Voor het eerst wils een span doek meegenomen in deze competitie met daarop de tekst: „UVS hou vol!" Wel, onze stadgenoten gingen door. Met twee treffers-van-dichthij eiste ook Leo Holl duidelijk zijn aandeel in de éclatante -zege op. Dirk Nijs, die met zijn bolhoed de schijn opwekt een Engelse lord te zijn, had dit hoofd deksel misschien wel over zijn gezicht willen trekken van schaamte. Wat zijn jongens lieten zien was weinig opwekkend. Gelaten en futloos kro pen zij ontluisterd over de eindstreep, terwijl UVS-supporters het „kampi oensfeest" vierden EERSTE KLASSE B I inltas-Neptunua 21, Gouda-EBOH 3—0, Roodenburg-GSV 2—0, Overm.- VUC 00, de Muaachen-UVS 16, CW-Papendrccht 01. EERSTE KLASSE B UVS 18 9 5 4 23 Papendrecht 19 9 4 6 22 Neptunus 18 7 7 4 21 De Musschen 18 76 5 20 Roodenburg 19 8 4 7 20 Gouda 8" EBOH CVV Overmaas Unitas vue GSV 18 6 7 5 19 18 5 8 5 18 18 6 5 7 17 19 4 5 10 13 36—26 31—29 25—21 26—28 20—22 30—29 30—35 28—27 20—34 16—36 Jeugdkampioen Timman in schaaktitelstrijd AMSTERDAM - - De Nederlandse jeugdkampioen Jan Timman en De Ruiter hebben zich geplaatst voor de eindronde van het Nederlands schaak kampioenschap. De uitslagen van de dit weekeinde gespeelde voorrondepartijen zijni

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9