„boven Droomwereld van El Fatah STRAKS EEN JAAR LANG ff SAMENWERKING TUSSEN N.A.S.A. EN MILITAIREN NOODZAKELIJK RUIMTESCHROOT ALS WONING VOOR ASTRONAUTEN ONTSTELLEND OPTIMISME ONDER TERRORISME Volgens NASA (Amerikaans bureau voor lucht- en ruimtevaart) James Webb, worden op het ogenblik de mogelijkheden bestudeerd om rond 1973 een ruimtestation in een baan om de aarde te brengen met aan boord een gemengde beman ning, bestaande uit militairen en wetenschappelijke ruimtevaarders. Voor insiders komt deze mede deling niet geheel onverwacht. Reeds jaren lang leveren de NASA en de luchtmacht (USAF) strijd voor het verkrijgen van zo veel mogelijk regeringssteun voor de ontwikkeling van een eigen bemand ruimtelaboratorium; een strijd die door geen van beide met succes is bekroond en die al vele vertragingen tot gevolg heeft gehad. Men is daarbij thans op een punt gekomen waarop men welhaast moet kiezen tussen een nog verder uitstel of samen- Zo zag de tekenaar de lancering van een bemande MOL. de bemande spionagesatelliet van de Amerikaanse luchtmacht, waarvan de eerste volgend jaar met twee astronauten voor veertien dagen de ruimte in gaat. de eerste Amerikaanse ruimtesuc- in 1958, mogelijk gemaakt door van het ministerie van ifensie, werd besloten een civiele or- voor de ruimtevaart op te fjhten, de N.A.S.A. Dit hield overigens ft in dat de defensieonderdelen zich >rtaan afzijdig gingen houden van [ellietlanceringen. Met name de A F. bleef zeer actief, maar waar N.A.S.A. zich geheel ging toeleggen het wetenschappelijk onderzoek, ge likte de luchtmacht haar kunst- hoofdzakelijk voor het verrich- van spionage- of verkenningswerk. N.A.S.A. was 't uiteindelijk die het Mercuryprogramma, oor- (■onkelijk een luchtmachtplan, uit- in 1961 opdracht kreeg vx>r ontwikkelen van een bemand vaar- |g dat vóór 1970 de eerste twee Ame- tanen op de maan zou moeten zet het begin van de jaren zestig ging de ruimtevaartinstanties finan- ;1 nog voor de wind. Het waren de isen geweest die met hun aanvan- lijk grote successen Amerika in de imtevaart een grote achterstand had- _:n bezorgd. Dit prestigeverlies nu tnden de Amerikanen niet verkrop en met het gevolg dat enorme be hagen uitgegeven werden om de ach- rstand.weg te.-werken. v. It OL vaartuig waarmee in de jaren '65-'66 tien tweekoppige N.A.S.A.-bemannin- gen ruimtevluchten maakten. Voorts zou de lanceerraket, een Titan HIc, een versterkte versie z(jn van die waarmee door de N.A.S.A. Gemini's in de ruimte werden gebracht. De kosten voor het M.O.L.-project, dat twee onbemande en vijf bemande vluch ten zal gaan omvatten en in 1967 van start had moeten gaan, werden ge raamd op 1,5 miljard dollar, een be groting die inmiddels al weer veel te laag is gebleken. Voor M.O.L. volgde echter het ene uit stel op het andere. Eerst was er een controverse tussen de luchtmacht en de Amerikaanse geheime dienst (C.I.A.), daarna werd het nut van militaire waarnemers in de ruimte in twijfel getrokken. De ontwikkeling van een nieuw soort Russische intercontinentale raket deed président Johnson in augustus 1955 uit eindelijk besluiten M.O.L. toch door te zetten, mede ook misschien nadat Ge- minibemanningen uiterst nauwkeurige waarnemingen van het aardoppervlak hadden verricht. Al met al zal de eer ste bemande M.O.L. echter niet vóór het volgend jaar vliegen. Geldgebrek speplt daarbij zeker geen geringe rol. Apollotoepassingen Aan geldgebrek nu lijdt ook de N.A.S.A. Zij heeft als primaire taak vóór 1970 twee astronauten in een Apollo op de maan te zetten, hetgeen zo'n slordige 30 miljard dollar zal ggan kosten. Het feit dat de Russische ruimteproeven allengs wat op de achtergrond zijn geraakt en de Vietnamoorlog steeds grotere bedragen gaat opeisen, heeft er zeker toe geleid dat er nog maar weinig geld over is om ook al plannen te maken voor de toekomst na 1970. Min of meer uit nood al besloot de N.A.S.A. eind 1966 voorlopig maar zo veel mogelijk verbeteringen in de Apol lo's aan te brengen om in ieder geval zo spoedig mogelijk een bemand ruim testation in een aardbaan te hebben. Dit besluit was vooral van belang voor de ruimtevaartindustrie. Een groot aan tal jaren van non-activiteit zou alleen maar ernstige gevolgen voor deze fa brieken en laboratoria kunnen hebben. Zo werd Apollo Applications (toepas singen van Apollo) geboren. Beschouwde men tot voor kort een uitgebrande rakettrap nog als een waardeloos stuk schroot, in Apollo Ap plications (afgekort A.A.P.) gaat men er dankbaar gebruik van maken. De eerste lancering in het kader van dh project zal een Saturnus lb-raket be treffen welks tweede trap, de z.g. S.I.V.B., In een cirkelbaan op 490 kilo de luchtmacht profiteerde hier voor specifiek militaire doeleinden I een bemand project, Dyna Soar, tworpen dat echter in 1963 ter ziele ig omdat men de hoge ontwikke- gsuitgaven niet kon verantwoorden. andere keuze werd gemaakt. Men ïg plannen maken voor het in de note brengen van een groot bemand lora'torium dat de naam Manned bital Laboratory (afgekort M.O.L.) Hiermee wilde men twee S.A.F.-astronauten eerst 14 en later dagen of nog langer om de aarde >n draaien om ze in de gelegenheid stellen waarnemingen te verrichten, belangrijk zouden kunnen zjjn voor Westerse defensieapparaat. Dit ogramma kwam in zoverre overeen st de bemande projecten van de A.S.A., dat ook hier gebruik zou trden gemaakt van de Gemini, het i JUW i meter hoogte moet komen. Een tweede lancering zal vervolgens drie astro nauten in een Apollo naar de lege raket brengen en z-Ü zullen de reeds enigszins geprepareerde waterstoftank bewoonbaar gaan maken. Hier zullen ze dan 28 dagen in gaan leven en wetenschappelijke experimenten uit voeren. Enige maanden nadat ze zijn teruggekeerd op aarde moeten dan op nieuw drie ruimtevaarders 56 dagen lang in de tank gaan wonen om de artsen de gelegenheid te geven de fy siologische aspecten van een dergelijk lang verblijf in de ruimte to bestude- De derde A.A.P.-missie tenslotte zal een apart gelanceerde telescoop be helzen die, gekoppeld aan de lege ra ket. gebruikt kan worden door een volgend trio ruimtevaarders voor een gedetailleerd onderzoek van de zon. Oorspronkelijk zou de eerste lancering nog dit jaar hebben plaatsgevonden, maar een reductie in de aanvraag voor A.A.P. van 655 miljoen tot 400 mil joen dollar voor de jaren 1967-'68, heeft ook A.A.P., in navolging van M.O.L., met twee jaar vertraagd. Men verwacht nu dat zowel M.O.L. als de eerste faze van A.A.P. afgeslo- ten zullen zijn tegen het einde van 1971 of in het begin van 1972 en om de perio de daarna gaat het nu, Indien gespro ken wordt over een verdergaande sa menwerking tussen de N.A.S.A. en de U.S.A.F. ter beperking van de hoge kosten. Een jaar boven Men heeft nu ondervonden dat het met de huidige middelen niet meer moge lijk is ieder afzonderlijk er een eigen programma v^or aardbaanlaboratoria op na te houden. Inderdaad ligt dus een gemeenschappelijk projeet voor de hand, z(j het dat de voorbereidingen daartoe nog heel wat voeten in de aarde zullen hebben. Immers de N.A.S.A. bedrijft wetenschappelijk on derzoek, terwijl de luchtmacht prak tisch alleen belangstelling heeft voor militair belangrijke verkenningen. /ouden deze verschilpunten echter met elkaar In overeenstemming kunnen worden gebracht dan zal in 1973 op nieuw een lege rakettrap als ruimte station dienst gaan doen. maar dan niet een bemanning bestaande lift we tenschappelijke astronauten en mili taire ruimtevaarders. De rakettrap zal opnieuw' een S.I.V.B. zijn, nu echter dienst doende ais derde trap van de veel sterkere Saturnus 5, de raket die straks ook de eerste maanlanding van de Amerikanen mogciyk moet maken. i de als eigeniyke raket hoeft dienst te doen. Men omzeilt dus het probleem dat de astronauten pas in de ruimte kunnen gaan beginnen de waterstof tank bewoonbaar te maken. Men kan dat dan al gaan doen op de grond. Geiyk daarmee kan men de tank zo danig Inrichten dat hy reeds tydena de lanceerfaze astronauten kan huisves ten. zodat veel meer mannen ineens in de ruimte kunnen worden gebracht. Men schat dit aantal op twaalf, in tegenstelling tot de drie van de eerste Apollo Applicationvluchten; sommigen van de inzittenden zullen meer dan een jaar „boven" blijven. Is voor het hierboven beschrevene alleen N.A.S.A.-materiaal nodig, ook de U.S.A.F. zal een belangryk steentje be dragen. Dit geschiedt in de vorm van lanceringen' van Titan lllc-raketten, die voorraden naar het ruimtestation moeten aanvoeren, terwijl tevens ver bouwde Geminicapsule8 dienst kunnen doen als ruimtetaxi's. Daarmee kan dan de bemanning in groepjes van twee worden afgelost. Zeker is in ieder geval dat belde deel nemende instanties wat water in de wyn zullen moeten doen om tot de verweeeniyking van een dergeiyk pro- Hoewel, er mag eigeniyk helemaal niet van besparing gesproken worden. Er zal eenvoudig niet meer geld beschik baar zyn, zodat men inderdaad voor de keuze komt te staan of samen te gaan werken of steeds maar te biyven uit stellen met alle economische gevolgen vandien. Misschien heeft het toeval de plannen tot samenwerking al enigszins ln de hand gewerkt. De als ruimtestations te gebruiken S.I.V.B.-rakettrap wordt door Douglas gebouwd, maar ook de M.O.L. wordt hier vervaardigd. Mc Donnell is leverancier van de Gemlnl- Links op de foto staat de ruim 150 meter hoge montagehal voor de maanraketten. die doorgaat voor het grootste gebouw ter wereld. Straks zal de derde trap van de Saturnus ala ruimtehotel dienst gaan doen. ject te komen. Maar het ia de moeite waard. Nu reeds is bekend dat M.O.L. en A.A.P. gezameniyk zo'n vier miljard dollar zullen gaan kosten. Zouden de N.A.S.A. en de U.S.A.F. na 1973 hun eigen weg biyven gaan, dan komt daar, voorzichtig geschat, nog eens acht mil jard bij. Eén project voor beide zal dit bedrag weliswaar niet halveren, maar dat er twee tot drie miljard dollar mee bespaard kan worden is zeker. Zelfbedrog (Van correspondent 8. Bouman) TEL AVIV Zelfs de cynische Israëliërs verbazen zich over de moed waarmee de El Fatahterroristen dag in dag uit aan slagen in Israël plegen. Israëliërs vragen zich af met welke geestesgesteldheid de El Fatahmannen hun leven voor de Arabische zaak op het spel zetten. Want de aanhoudende activiteiten op Israëlisch grondgebied moet de organisatie duur betalen. Vaak is de prijs de dood. s niewe Israëlische opperbevelhebber. s- ineraal-majoor Chaim Bar Lev, zei ij tijdens een gesprek in zyn werk- T\ imer in het militaire hoofdkwartier Tel-Aviv, dat El Fatahterroristen het oversteken van de rivier de •rdaan grote kans lopen onmlddeliyk ior een Israëlische patrouille of hin- rlaag te worden onderschept of na ikele dagen door verraad van de Ara- sche bevolking op de westeiyke oever de Jordaan te worden opgerold, e cyfers bewyzen, dat deze stelling Juistheid berust. Het aantal El atahterrorlsten dat zich in Israëlische «vangenissen bevindt of tydens vuur- ivechten met Israëlische eenheden is ngekomen, loopt tegen do 1400. Israëlische legerkringen werd dan >k voortdurend gesproken van het ngzaam leegbloeden van El Fatah, activiteiten van de El Fatah van laatste weken, gevolgd door de Is- lëllsche actie van deze week, duiden er echter op dat er van leegbloeden van de El Fatah nog geen sprake is. Steeds weer zyn jonge Arabieren be reid om in het kader van de El Fatah hun leven op het spel te zetten voor de Arabische zaak. Toch is de Israëlische opperbevelhebber van mening dat 't re sultaat van de activiteiten van de EL Fatahterroristen, ondanks de verlie zen die zij de Israëlische burgerbevol king en het leger toebrengen, vanuit militair standpunt gering is. Mentaliteit Generaal Bar Lev vertelde mij, dat ge vangengenomen El Fatahterroristen een merkwaardige bereidheid aan de dag leggen om met de Israëlische auto riteiten samen te werken by het op rollen van andere El Fatahgroepen. Volgens de Israëlische opperbevelheb ber zien zy op het moment van gevan genneming de betrekkelykheid van hun acties ln en komen zy tot de werke- Ujkheid. Dit geaagspatroon werpt een duideiyk licht op de byzonder Arabi sche mentaliteit, die meer dan welke factor ook bepalend ia voor de harts tocht en uitzichtloosheid van het Ara- blsoh-Israëlisch conflict. De Israëliërs zijn steeds meer geneigd de oorzaken van de verrassend snelle Arabische nederlaag in juni van vorig jaar te zoeken in het karakter van de Arabische maatschappy. De ondervra ging van Egyptische krygsgevangenen heeft voor Israëlische begrippen dan ook tot ontstellende conclusies geleid. Volgens Israëlische sociologen is het gemis van een vertrouwensband tussen officieren en manschappen in het Egyptische leger de voornaamste oor zaak van het in elkaar storten van het zeer goed uitgeruste Egyptische leger in de Sinaïwoestyn. De Egyptische officieren dachten in de eerste plaats aan hun zelfbehoud en lieten hun sol daten in het heetst van de strijd alleen. Zonder orders of meerderen is de Egyp tische soldaat in de nabyhoid van een Israëliër een verslagen soldaat. De Is raëliërs ontdekten ook, dat de Egyp tische officieren die zich in Israëlische gevangenschap bevonden, er zich voor schaamden de namen van hun solda ten te kennen en absoluut niets met hun ondergeschikten te maken wilden hebben. Feodaal Volgens Israëlische sociologen liggen de oorzaken van dit gedrag, dat regel recht indruist tegen de gedragsregels by het Israëlische leger, in het feodale karakter van de Egyptische maat schappij zelf. Eveneens bepalend "oor de Arabische nederlaag van vorig jaar is de Arabische trek de werkeiykheid in dagdromery te ontvluchten. Terwyi de Israëlische troepen al aan het Suezkanaal lagen, vierde Cairo nog steeds de overwinning. Radio Cairo bleef berichten verspreiden dat Tel- nonderdag nami Avlv brandde en de Israëlische lucht- Israëliërs onder macht vernietigd was. Het Egyptische leger werd door deze overwinnlngsbe- richten van radio-Cairo danig ln de war gestuurd en voerde manoeuvres uit die strijdig zyn met de elementair ste militaire begrippen. Het bericht dat Amerikaanse en En gelse vliegtuigen de Israëlische lucht macht geholpen zou hebben by het ver nietigen van de Egyptische luchtmacht, werd de Arabische massa's voorgehou den om te voorkomen dat zy er enig idee van zouden krygen dat het kleine Israël Egypte deze zware slag alleen zou hebben toegebracht. Met de hoogste Egyptische officier in Israëlische krijgsgevangenschap, gene- raal-majoor Jakoet, had ik voordat hij naar zyn land terugkeerde over dit tere onderwerp een langdurig ge sprek. Ondanks myn argumenten (ko ning Hoessein van Jordanië had zelf toen de onjuistheid van dat bericht erkend) bleef de Egyptische generaal erby dat Amerikaanse en Engelse vliegtuigen Egypte hadden aangeval- tekenend voor het cabines en zorgt voor de inrichting van de S.I.V.B. Inmiddels zyn McDonnell en DouglAs gefuseerd, zodat verre gaande standaardisatie voor een even tueel N.A.S.A.U.S.A.F.-programma kan worden bereikt en ook dit is een kostenbesparende factor. Slechts de bouw van enkele onderdelen is in an dere handen. Met name de Apollo's worden eidera geassembleerd. GERARD 4. PI KKKI. Arabisch zelfbedrog ls het verhaal dat een Jonge Egyptische Jood die sedert zee maanden in Israël is, me deed. Hy vertelde dat hy voor het eerat In Is- raël vernam dat het Egyptlache leger in 1956 (tydens de Suezo&mpagne) door Israël ln de Sinaïwoestyn was verslagen. Hy waa er van overtuigd dat Egypte de oorlog toen gewonnen had. Het la deze aanhoudende misleiding van de Arabische massa's door hun leiders, die de Arabieren zo gemak- keiyk tot oorlogsextase brengt. Presi dent Nasser van Egypte noemt de ne derlaag van Juni 1967 nu een „tegen slag" en houdt zyn volk de volgende ronde als beslissend voor. De waarheid is nog steeds niet ln zyn volle verschrlkkeiyke omvang tot het Egyptische volk doorgedrongen en de tragische vraag is of dit ooit sal ge beuren. Evenmin hebben de El Fatah terroristen er eet» idee van wat hun ln Israël te wachten staat, als zy een maal de Jordaan zyn overgestoken. Via radio Damascus gaan dngeiyk* de z.g. successen van de El Fatahter roristen de lucht In. Sneuvelen hy een vuurgevecht n»et een Israëlische een heid vier El Fatahsaboteurs, dan Is radio Daninseus er als de kippen hl| om te verkondigen dat de „helden van bet Arabisch hevrUdlngsfront tydens een glorieuze actie op vyandeiyk grond, getded vier Joodse soldaten hebben ge dood". Deze propaganda brengt vreugde ln de harten van de Palestynae vluchte lingen, die graag aan dergeiyke acties willen deelnemen. Zonder zich er van bewust te zyn, worden deze eenvoudigs mannen door de Arabische propaganda da dood ingedreven. Hebben ze geluk en worden za gevangengenomen dan komen ze wonderlijk snel tot de wer keiykheid. De droomwereld stort ln elkaar en uit louter verbolgenheid wer ken zy dan met de Israëliërs samen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9