V.V.D. voorstandster van stembusakkoord Naast bedelbrief: KVP wil subsidie overheid WEGVERVOER MOET OP HOBBELS RIJDEN Vis kan thans op het droge leven Dr. Mansholt verwacht nog grotere boterberg Mosje Dajan poedig weer lan het werk In 15 jaar 47.000 kleine bedrijven weg Tot nu toe 11 nieren in Leiden overgebracht Rockefeller gunt Nixon kandidatuur Keizer over plan-Leber Stelsel van vergunningen uit de tijd WF RIJDAG 22 MAART 1968 DE LEIDSE COURANT LUXEMBURG (ANP) Dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de Euro pese commissie, heeft gisteren in Lu xemburg meegedeeld dat zijn schattin gen betreffende boteroverschotten in de komende jaren in de gemeenschap nog te laag geweest zijn. Zij zullen nog veel meer dan 40.000 ton per jaar bedragen. Dr. Mansholt baseerde dit op de jongste cijfers over melkleveranties aan fabrie- Het Europees parlement maakte gis teren een begin met bespreking van de maatregelen die de Europese commissie heeft voorgesteld om op middenlange termijn een structureel evenwicht op de zuivelmarkt tot stand te brengen. Twee van die maatregelen kregen in het bij zonder de aandacht, namelijk die om de richtprijs voor melk te verlagen van 39 tot 38 pfennig per kilo en om een com munautaire heffing te leggen op inge voerde plantaardige en oliehoudende vet ten die dienen voor margarinefabricage. overigens in 1963 al besloten, maar dat Tot dit laatste heeft de ministerraad besluit is nooit uitgevoerd. COMMISSIE KIEZER-GEKOZENE - niet wettelijk vastgelegd - Opkomstpl ich t afschaffen (Va. LN HAAG De V.V.D is in bepaal- roitandigheden voorstander van een liasakkoord, waarbij de partijen (enstemming moeten bereiken over niet al te veel uitgewerkt regerings tram. Maar de verkiezingsuitslag wel invloed kunnen hebben op de d van een dergelijk program en op regcringssamenstelling. De VVD zal wel verzetten tegen het wettelijk Heggen van dergelijke stembusak- rden. Ook de traditionele kabinets natie moet mogelijk blijven. Aldus VVD-commissie „kiezer en gekoze- die het eerste deel van haar lie thans openbaar gemaakt heeft, welke formatie men ook kiest: val van ieder kabinet moe- nieuwe verkiezingen gehouden wor- De VVD deelt hiermee dus de op- ng van onder meer de P. v. d. A. *66. VVD-commissie pleit in haar eer rapport ook voor een kabinetsforma- die op voordracht van de Tweede ir benoemd wordt. Deze formateur tevens kandidaat minister-presi- zijn. „Het is namelijk afkeurens- dig, wanneer de formateur niet als ister-president zitting neemt in het inet, dat hijzelf gevormd heeft", al- de commissie, opkomstplicht hoort volgens de ssie in een nieuw systeem kie- gekozene niet meer thuis. De kie- zelf moet namelijk beslissen of hij stem wil uitbrengen ja dan nee. Het de partijen, of zij de kiezers hun kant weten te krijgen. Wel is WD-commissie voorstander van de aande evenredige vertegenwoordiging de verkiezingen. Dit wil niet zeggen, bijvoorbeeld het land in vier distric- verdeeld zou kunnen worden, zoals bij de verkiezingen voor de Eerste ook al het geval is. Opdeling in istricten, zoals thans in 18 kieskrin- acht de commissie onjuist, even on- als het leggen van een percentage- pel om toegelaten te kunnen wor- „Dit laatste zou kunnen leiden tot ikeur en tot een gedwongen gang het tweepartijenstelsel. Een drem- van vijf procent, waarvoor thans lederland reeds voorstanders te vin zijn, leidt zelfs al tot niet meer dan partijen", aldus êe commissie. De 'et mag deze partijontwikkeling niet ilijk in de hand werken. «•keursstemmen el loopt de studiecommissie warm 'oorkeurstemmen. Zij legt daarom »ar rapport vast, dal wanneer een 2L AVIV (AFP) Generaal Mosje Q, de Israëlische minister van De- e, zal over een week zijn functies kunnen waarnemen, zo is van de van het ziekenhuis meegedeeld. Zijn tr in het ziekenhuis zal momenteel ministeriële werkkamer worden in- :ht in afwachting van zijn ontslag iet ziekenhuis. Dajan staat in telefo- i contact met alle leden van de ilische regering en hij wordt voort- nd van het verloop van de operaties Jordanië op de hoogte gehouden. kandidaat een kwart van de lijst-kiesde- ler als voorkeurstemmen behaald, hij di rect na de gekozenen via de kiesdeler benoemd moet worden. Zoals verschillende andere partijen heeft ook deze Jiberale commissie de werkwijze van de EerSte Kamer aan een onderzoek onderworpen. In meerderheid is zij tot de conclusie gekomen, dat de Eerste Kamer gekozen moet worden volgens de thans geldende trapsgewijze werkwijze van de Eerste Kamer aan 'n moet van zes teruggebracht worden tot vier jaar. Anders weerspiegelt de senaat niet de uitslag van de vierjarige verkie zingen. Bovendien moet de Eerste Ka mer zich voor wat de behandeling van de begrotingen betreft beperken tot de algemene politieke en financiële beschou wingen. Dus niet meer de begrotingen van ieder departement afzonderlijk in discussie brengen, zoals nu nog steeds gedaan wordt. Minderheidsstandpunt Niet alle leden van de uit veertien le den bestaande studiecommissie hebben zich bij deze opvatting neergelegd. Er zijn er, die de formateur en tegelijk toe komstige minister-president gekozen wil len zien door de kiezer en die de opkomst plicht bij de verkiezingen willen hand haven. Andere minderheden willen de Eerste Kamer afgeschaft zien en staan een systeem bij de Tweede Kamer voor dat partijen of combinaties die meer dan vijftig procent van de stemmen ge haald hebben extra-Kamerzetels krijgen volgens een soort premiesysteem. Dit laatste is ook al eens door politici en commentatoren buiten de VVD bepleit. MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF DEN HAAG (ANP) Van 1950 op 1966 is het aantal ondernemingen in het middedn- en kleinberijf in ons land met 47.000 gedaald tot 272.000, terwijl de om zetten en de werkgelegenheid in die vijf tien jaar aanzienlijk zijn toegenomen in hun sector. De totale omzetten stegen van 11.7 miljard gulden tot 40,7 miljard gulden. In manjaren uitgedrukt nam de werkgelegenheid toe van 3 tot 4,5. Dit blijkt uit een documentatierapport van een commissie, onder voorzitterschap van prof. dr. mr. A. F. H. C. Schrijvers, van de raad voor het midden- en klein- 't Is de bedoeling van de commissie ge weest na te gaan welke financierings mogelijkheden er zijn voor zelfstandige ondernemers bij een bedrijfsvoering die op steeds grotere schaal geschiedt. De commissie heeft geen conclusies getrok ken omdat ze van oordeel is dat verde re studie noodzakelijk is, niet alleen in tern, maar juist in de kringen van ban kiers, institutionele beleggers enz. Wel licht dat dit documentatierapport een ba sis biedt voor een verdere gedachtenwis- seling en studie die mogelijk tot een or- lossing van het vraagstuk van de finan ciering kunnen leiden. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG—HENGELO Niet alleen vooraan staande K.V-P.'ers proberen b(j het bedrijfsleven geld los te krijgen voor de partij, mede ter propagering van de C.D.l'.-gedachte, de KVP xelf pleit thans ook voor overheidssubsidie. Het wordt werkelijk tjjd hel vraagstuk van de subsidie aan politieke partijen nu serieus onder ogen te gaan zien, zo schrijft het maandblad van de KVP. Hiervoor komen volgens het maandblad waarschijnlijk allereerst in aanmerking de activiteiten van de politieke partijen om te pogen de democratie beter te laten functioneren. Het blad gaat ervan uit, dat het functioneren van de demo cratie een algemeen belang is. Daarbij trekt het ver gelijkingen met organisaties en verenigingen, die subsidies ontvangen mede omdat zij werken in het algemeen belang. N.K.V.-vooi'zitter P. Mertens heeft gisteravond in Hengelo tijdens een bijeenkomst van de St-Adelbert- vereniging zich reeds verontrust getoond over de zogenaamde bedelbrief van de KVP aan het bedrijfs leven. Door ondernemingen te vragen partijpolitieke activiteiten te financieren wordt volgens de heer Mertens een financiële band gelegd tussen een po litieke partij en een belangengroep, in dit geval tus sen de KVP en de werkgevers. De heer Mertens stelde, dat deze ontwikkeling vergaande consequen ties heeft voor de belangen van de werknemers. Hel is duidelijk, zo zei hij, dat het vertrouwen van de werknemers in de politieke partijvorming hierdoor kan worden aangetast. Hij wees een binding tussen een politieke partij en een belangengroep zonder meer van de hand, om dezelfde redenen, waarmee hij indertijd de oprichting door het N.K.V. van een werknemerspartij van de hand heeft gewezen. Vrij onschuldige brief Intussen heeft mr. A. van der Stee, kandidaat-voor zitter voor de KVP, de reacties op de bedelbrief van de KVP als „onnodig kabaal" gekenschetst. „De brief NKV-VOORZITTER VERONTRUST is op zichzelf vrij onschuldig, men moet er niets ach ter zoeken. Het is onbegrijpelijk dat enkele kranten zich om de inhoud van de brief druk schijnen te maken. Dat is schromelijk overdreven", óldus mr. Van der Stee. De stichting „Politieke voorlichting en studie" is in 1965 opgericht en heeft toen ook brieven aan be drijven en instellingen gezonden om geld voor de KVP bijeen te krijgen. Toen mr. Van der Stee pen ningmeester van de KVP was, heeft hij het bestuur van de stichting verzocht de inzamelingsactiviteiten stop te zetten tot na de verkiezingen van februari 1967. Alle financiële activiteiten moesten namelijk op de verkiezingen worden geconcentreerd, Mr. Van der Stee was ervan op de hoogte dat de stichting „Politieke voorlichting en studie" weer een inzame lingsactie zou beginnen. Overigens staat de stichting los van de KVP, aldus mr. Van der Stee, Kritiek uit Rotterdam Wethouder G. Z. de Vos van Rotterdam (Sociale Za ken en Volksgezondheid) heeft gisteren felle kritiek geuit op het partijbestuur van de KVP. Op een ver gadering van de afdeling Rotterdam van deze partij zei hij dat het bestuur op belangrijke punten heeft gefaald. Het partijbestuur heeft de Kamerfractie te veel het gezicht van de partij laten bepalen, zo zei wethouder De Vos, Het ontbreekt aan elan en inspi ratie. De partij beschikt over prachtige programma's, maar belangrijke punten hieruit zijn nog niet ver wezenlijkt. Verder, aldus de Rotterdamse wethouder, heeft men in de KVP het middenkader verwaar loosd. Dit is zijns inziens de reden dat de KVP altijd moeilijkheden heeft topkader te vinden. Er bestaat geen band tussen leiding en middenkader. Als voor beeld noemde wethouder De Vos dat In de afgelopen jaren KVP-wethouder» in Amsterdam, Den Haag en «otterdam nog nimmer door het bestuur zijn geraad pleegd over /.aken van bestuurlijke aard. Terugkijkend op politieke gebeurtenissen van de af gelopen maanden zei de heer De Vos over de t.v - uitzending van de heren Schmelzet. Biesheuvel en Mellema over de christen-democratische samenwer king: „Men moet niet doen alsof deze t.v.-uitzending een doodonschuldige zaak was. Er heerste in de partij ten explosieve situatie en de heer Schmelzer had zijn visie op dat moment niet zo moeten brengen. Een goede zaak is op een verkeerd moment gebracht", aldus wethouder De Vos, die in dit verband zei dat het partijbestuur slecht heeft gereageerd. „Johnson moordenaar" Behandeling voor politierechter gaat niet door Nog 114 mensen wachten in Nederland UTRECHT (ANP) In Lelden zijn In totaal b(j elf personen nieren overge bracht. In bet gebeel wachten in Neder land 114 mensen op het overplanten van een nier. Dene gevallen zijn niet zonder meer urgent, omdat het mogelijk ls voor lange of korte tijd gebruik te maken van kunstnieren. Aldus prof. dr. J. de Graaff hoogleraar In de Interne geneeskunde te Lelden In een lezing voor 200 Utrechtse studenten. Bij hen die een nier van een bloed verwant ontvangen hebben, 16 de over levingskans 60 tot 80 Zij die een nier van een overledene gekregen hebben, hebben een overlevingskans van 39 tot 65 Deze gegevens zijn evenwel zeer betrekkelijk, aangezien pas 5 Jaar ver streken zijn sedert de eerste ervaringen zijn opgedaan: „Nog steeds bestaat de mogelijkheid van acute of chronische af stotingsverschijnselen en herhalnng van de ziekte, die in eerste instantie tot de transplantatie aanleiding gaf", aldus prof. De Graaff.. 11 Prof. De Oraaff stelde nog eens na- De Franse modeontwerper Paca Rabanne met z'n nieuwste, gebreide creatie: een Mongoolse mantel. (Van ■respondent) AMSTERDAM Dc zitting Amsterdamse politierechter, waarop gisteren vijf verdachten terecht zouden staan wegens belediging van ccn be- j vriend staatshoofd („Johnson moorde- naar") is gisteren niet doorgegaan, nadat de raadslieden van de verdachten be- zwaren hadden gemaakt tegen de dag- In de bezwaarschriften wordt onder meer gesteld, dat de zaak juridisch zeer gecompliceerd is en daarom behandeling door de meervoudige kamer van de rechtbank in plaats van door de politie rechter geboden is. Een spoedige uit spraak achtten de raadslieden niet ge wenst, gezien de toezegging van de mi nister van Justitie, dat hij de studie van herziening of schrapping van artikel 117 van het wetboek van strafrecht zal be spoedigen. Volgens de verdachten kan voor hun zaak ook van belang zijn de beslissing die de raadkamer van het Amsterdamse gerechtshof zal geven op het beklag van de federatie van Nederlandse oud- strijdersorganisaties over het niet ver volgen van prof. Delfgaauw wegens het begaan van soortgelijke feiten als hen nu ten laste wordt gelegd. NEW YORK (21 maart) (AP) Gou verneur Nelson A. Rockefeller heeft ver klaard dat hij geen kandidaat is voor en en op geen enkele wijze zal streven naar het presidentschap van de Verenigde Staten. De 59 jaar oude gouverneur van New York zei dat hij tot de conclusie gekomen was dat de meerderheid van de republikeinse partijleiders wenst dat Richard Nixon de kandidatuur van de partij voor het presidentschap krijgt. Rockefeller die de kandidatuur in 1960 aan Nixon gunde, en deze in 1964 aan Goldwater verloor, verklaarde dat hij niet „in alle oprechtheid kon beweren", voldoende aanhang onder de republikei nen te hebben om te kunnen winnen. (ADVERTENTIE) De Amerikaanse pianiste Gloria Whitney geeft op woensdag 27 maart een reci tal in Diligentia. Zij zal werken ten gehore brengen van Brahms, Gideon, Wolpe, Chopin, Ives, Scriabin en De- (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG „Het wegvervoer zal blijven draaien ondanks de Duitse beper kende maatregelen. Ze tuilen wel over een paar hobbels heen moeten, vooral de eerste weken zal het nieuwe systeem ad ministratieve problemen opleveren. Ge lukkig besaaat de mogelijkheid dat het ons toegewezen contingent van 1950 ver gunningen op 1 Juli met 240 zu| worden uitgebreid". Staatsecretaris Keizer zei dit In een uiteenzetting over de manier waarop de Duitse minister van Verkeer, Leber, het Nederlandse wegvervoer tn de tang heeft genomen. Zoals bekend zullen vanaf 1 april aanstaande niet meer dan 1950 Nederlandse vrachtauto's tegelijkertijd in Duitsland mogen rijden. De Duitsers hebben dit besluit genomen ten gerieve van hun havens en spoorwegen. De heer Keizer is van mening, dat het Duitse ver gunningstelsel uit de tijd is. „Het is af - schuwelijk dat we in Europa met dit i achterlijke terrein opgescheept zitten. Al- de heer Leber zijn zin kreeg, zou het trouwens nog erger worden", aldus dc heer Keizer. Ai met al verwacht staatssecretaris j Keizer, dat het vervoer op Duitsland be- 1 houden kan blijven, mits er een soepele samenwerking tot stand komt tussen ver laders en vervoerders. Vooral op de eer- 1 sten deed de heer Keizer een klemmend beroep alle medewerking te verlenen. Nederland is overigens niet het enige slachtoffer geworden van d>- Duitse pro tec tied rift. Volgens de heer Keizer zit België momenteel uitzonderlijk krap, ter- j wijl Luxemburg min of meer ten einde raad zou zijn. De verhouding tussen Ne- ADVERTENTIE I derland en de andere EEG-landen ls aan zienlijk beter. Italië legt in het geheel geen beperkingen op. terwijl de Benelux- partners evenmin problemen opleveren. De situatie ten opzichte van Frankrijk wordt op dit terrein Jaarlijks beter. Begin april zal de Franse minister van Verkeer, Chamant, een bezoek brengen aan staatssecretaris Keizer, om overleg te plegen over de Europese vervoerssitu atie. Ook zal het probleem van de Rijn vaart ter sprake komen. Evenals met het wegvervoer ls gebeurd, zou de Duitse minister Leber ook de Rijnvaart aan banden willen leggen. Niet minder dan 56 'fc hiervan Is in Nederlandse handen. Ook de heer Bodson, lid van de Europese commissie, komt deze problematiek met de heer Keizer bespreken. drukke)ijk, dat in geval van transplan taties behandellngs- en transplanlatie- team streng gescheiden dienden te blij- sen: „Alles moet gedaan worden om het leven van een mogelijke donor te red- Prof. De Graaff meent dat de zeker heid van vrijwillig afstaan van een nier lang niet altijd duidelijk ls en schetste dit aan dc hand van twee praktijkgeval len. In één geval durfde een kind latei- niet meer naar zijn moeder terug omdat het dacht zich op bijzondere wijze aan haar verplicht te hebben en in een an der geval verweet ccn vader tijdens de medische crisisperiode de behandelende artsen hem gedwongen te hebben een nier af te staan. In het alpemeen ls prof. De Graaff vóór toestemming bij laatste wilsbeschikking voor het verrichten van sectie en orgaantransplantaties. KARMELIETEN Heiligverklaring Titus Brandsma kost te veel geld BOXMEER (KNP) De Nederlandse karmelieten denken er over het *alig- verklarlngnprcwen van pater Titus Brandsma O.Carni., die als martelaar In het Duitse concentratiekamp In 1942 gestorven Is, stop te zetten. Z(| menen, meer In de geest van deze heilige to handelen, door de grote sommen golds, die het prooen In Rome verslindt, "te be steden aan mensen In nood. Titus Brandsma O Carnt.. die tegenover de Nazi's de rechten van de katholieke pers verdedigde gedurende de bezetting van Nederland, ls door zijn heldhaftig gedrag in t concentratiekamp te Dachau doodgemurteld. HO stierf als een hond aan de ketting gebonden ln een hondc- hok. Pater dr. P A van der Wey. die de idee tot stopzetting heeft gelanceerd en hierin door de overgrote meerderheid van zijn confraters ln Nederland gesteund wordt, schrijft: „Zouden wij als Neder landse Kerk niet meer handelen Ln d-- geest van Christus al.-> wij ons triomfa lisme afleggen en afstand deden van onze menseldke wens weer een Nederlan der „tot de eer der altaren te zien ver heven?". Zouden wy Titus Brandsma nier meer huldigen door de urmen te helpen'' in Nederland solliciteert men reeds tientallen jaren naur de heiligverklaring van nog enkele personen: mgr. P. J Savelbcrg. congregatleatlchter. Frater- Andreus de Boer. kloosterbroeder; pater Petrus Donders, één ln meiaat.senzorg ge storven redemptorist en mgr. Alfon- Arlëns. priester en drankten rijder utt Utrecht en grondlegger van de katholieke vakorganisaties. (ADVERTENTIE) VRIJDAG 22 MAART 1968 584ste STAATSLOTERIJ TWEEDE KLASSE Prijzen van: f. 10 zijn gevallen op nummer» eindigende op: 1 f. 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 606 f. 100 ziin qevalten op nummers eindigende op: 280 f. 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 315 f. 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 679 f 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 5360 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 051033 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 060493 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 087472 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 095205 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 061772 Een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: 014078 De prijs van f. 25000 is gevallen op het nummer: 042495 De zestienjarige Kamalpt Singh, die sinds 10 januari in Nederland verblijft, is teruggekeerd naar India. De jongen mocht wegens de nieuwe immigratiebepalingen in Engeland dit land niet binnen. Hij wilde naar zijn vader, die daar werkt. Op de foto: de Indiase jongen laat, in gezelschap van de heer Van Garven» die hem in zijn huis opnamayn kaartje controleren. klare taal JONGE GENEVER in de handige kneepfles flO.SO per liter LONDEN (AP) Een l.ondcnse zoöloog heeft een van de grote problemen van de natuur opgelost. HU heeft een chemisch middel ontwikkeld, waardoor viz op het droge kan voortleven. Om de kwaliteit van iUn middel, propoxate 7464. tc bewijzen, heeft hU een goudvis ln een enveloppe aan zUn uitgever gesturd. De vis doorstond dc beproeving zonder enige nadelige gevolgen. Het middel is ontwikkeld door een zekere Tom Ravensdale. Een vis, die vervoerd moet worden, krijgt een injectie, die het beest ln staat stelt het 48 uru zonder water te doen. De vis wordt vervolgens weer tot leven gebrach dooi hem in het water te gooien. Ravensdale, die dc afgelopen twee Jaar twintig uur per dag aan de I oplossing van het probleem heeft gewerkt, hoopt met zijn middel een omwenteling mogelijk te kunnen maken.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5