Nederland zoekt leider expo-Osaka STUDENTEN KIJKEN AL FEESTVIEREND NAAR DE TOEKOMST Schmelzer zoekt een margriet In koelen bloede kennis dood geschoten WILDPARK IN BOSSEN VAN ARNHEM Leeuwen kijken van uit een auto Bestuur universiteit moet anders opgezet Dit jaar 50.000 eigen woningen metsubsidie Onderzoek liberalisatie duurt voort Aanbod tot overgave. McCarthy zo nodig achter Kennedy WOENSDAG 20 MAART 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van t verslaggevers) DELFT Op 1 april zal er een merkwaardige situatie ontstaan. Er zullen dan drie Nederlanden zijn. Dit is geen aprilgrap, maar de opzet van een spel-met-de-toekomst door studenten van de t.h. te Delft. Als onderdeel van het veertiende lustrum van de katholieke studentenvereniging Sanctus Virgilius is een zogenaamd future-gamemodel ontworpen, waarmee 270 studenten geplaatst worden in verschillende economische situaties, waarin ons land de komende tijd terecht kan komen. Van 1 tot en met 3 april zullen zij beslissingen moeten nemen „met alle gevolgen van dien" in Nederland 1, 2 en 3. In drie dagen zullen zij een tijdsbestek van 20 jaar overbruggen met behulp van een computer, die de tijdsduur van een jaar terugbrengt tot één uur. Er Is een model geconstrueerd Nederlandse samenleving, overheid, vakbonden en bedrijven ope reren. Aan dit model is een half jaar gewerkt door een studiegroep onder lei ding van prof. dr. R. Timman. Nieuw is, dat de studenten J. Witzen en P. Steenbrink, die de eerste aanzet tot dit spel gaven, kunnen afstuderen op dit ontwerp. Nog 7 andere studenten van de N. E. H. te Rotterdam en de gemeente lijke universiteit Amsterdam, is dezelf de mogelijkheid geboden. Om vergelijkingen mogelijk te maken wordt het future-game door drie te vor men maatschappijen gescheiden „op geborgen" in kamers van het gebouw vliegtuigbouwkunde) tegelijk gespeeld. Er vinden besprekingen plaats over be leidskwesties, de overheid, bedrijfsleven, en vakbonden doorgaans aangaan. Be drijf sspionnage en fusies zijn uitgesloten. Er komen loononderhandelaren en vak- Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG KVP-fractievoor- zitter drs. W. K. M. Schmelzer is al enige maanden op zoek naar de Maastrichtse Margriet van Dijk, die hem in december verraste met een kerstcadeautje. Hij heeft alles geprobeerd om achter het adres van dit vriendelijke meisje, deze aardige jongedame, of de zeer attente mevrouw te komen, maar niks ervan. Of hij al geen zorgen genoeg aan zijn hoofd heeft met de radikaliteit in de politiek, die hem dagelijks belaagt, moet ledereen hem teleurstellen. Hij kan. zegt men, geen Maas trichtenaar, geen Limburger tegen komen, of hij praat over deze Margriet van Dijk, die natuur lijk zeer figuurlijk gesproken langzamerhand zijn nachtmerrie gaat worden. „Wie is dan toch wel die Margriet van Dijk", schijnt de nieuwste schlager te worden van deze poli ticus-pianist-zanger. De „Margriet van Dijk" van de brief uit Maastricht, schreef de KVP-fractievoorzitter op 11 decem ber 1967 een briefje en verpakte deze fanmail in een alleraardigste verrassing met spaal en manchet knopen „Margriet van Dijk" stuur de de kerstverrassing als dank voor het pianospel van drs. Schmelzer in het KRO-radioprogramma „Klaas" nota bene naar radio Luxemburg. Met een vriendelijk briefje van mej. E. van Eist van de afdeling Nederland van Radio Luxemburg kwam het cadeautje toch nog op tijd vóór Kerstmis op het goede adres in Den Haag aan. „Het is niet afkomstig nr enthousiaste luisteraar v Luxemburg maar van een van uw .t.fans" schreef mej. Van Eist erbij. Maar een dankbare KVP-politicus zoekt nu vergeefs naar het goede adres omdat hij zijn fan wil be danken. zoals het iedereen betaamt na het krijgen van een verrassing De gemeeente Maastricht, in di< geval de Burgerlijke Stand, heeft de heer Schmelzer niet kunnen helpen, hoe men het kaartenregis- ter ook doorzocht heeft op alle mogelijke namen die met ene „Van Dijk" verband kunnen houden. Misschien dat de heer Schmelzer thans beter de Maastrichtse prins Carnaval kan inschakelen. Deze schijnt te beschikken over ongeloof lijk veel gegevens, juist van myste rieuze Maastrichtse inwoners. bondsleiders, zendtijd voor „politieke partijen" (binnen een eigen gesloten circuit), de werkgroep 2000 zet via tv en pamfletten de toekomst uit bij mon de van de heren Baas, Kleykamp en Straver en de eigen minister-president houdt toespraken over de al of niet ha chelijke situaties, die er gedurende de komende twintig jaar zullen ontstaan enz. Bewust is het model zuiver uit eco nomische factoren opgebouwd, omdat alleen deze (nog) kwantitatief te vangen zijn. Tijdens het spel worden wel andere factoren, bijvoorbeeld sociologische, in gevoerd. De overheid bestaat uit drie politieke richtingen: links, centrum en rechts. Coalitie, oppositie, kabinetscri- ses, werkgelegenheidspolitiek, prijsver schillen, departementale uitgaven enz. zullen gespreks- en beslissingsonderwer- pen zijn. Het bedrijfsleven is vertegenwoordigd met drie bedrijven in de sector voedings genotmiddelen. drie metaal- en elek trotechniek, twee voor textiel-, schoen kledingindustrie, en twee voor che mie. De bedrijven nemen onafhankelijk beslissingen over produktie, investering, research, etc. Tenslotte speelt de vak- bondspolitiek (loononderhandelingen, sta king en grootte der uitkering en derge lijke) een hartig woordje mee. Vooral het Centraal Planbureau is behulpzaam geweest bij de opzet. Ook politieke des kundigen gaven advies om de factoren een regeringsbeleid uit te werken. Doorslag bij de beslissingen geven ech ter niet de politieke kleuren, maar de persoonlijke geaardheid van de spelen de personen. De opzet van het spel, aldus prof. Timman, heeft vooral opvoedkundige waarde. Het doorbreekt een bepaalde eenzijdigheid, de opleiding aan een t.h. eigen. Het spel kan de studenten, die een groot gedeelte leidinggevende functies gaan bezetten in het bedrijfs leven, de afhankelijkheid van het han delen in een maatschappij nu reeds le svaren. De gegevens die er uit ko- (op basis van welke beslissingen heeft Nederland 1, 2 of 3 het beste ge boerd?) mogen we niet overschatten. Toch komen er wel enkele interessante regeltechnieken uit, omdat we hier met grotere computers werken dan normaal in het economische leven gebeurt. Te verwachten loonontwikkelingen, ar- beidstijdverkortingen e.d. krijgen de studenten in een 20-jarig beleid te ver- j werken. De resultaten worden te boek gesteld en zullen ongetwijfeld bruikba re richtlijnen (geen dogma's) kunnen bieden. Het spel daar ligt de nadruk op wordt iedere dag van 10 tot 17 uur gespeeld. Dan volgt een nabespre king en kunnen „in de politieke wandel gangen" elkanders meningen gepeild worden. De slotzitting wordt gevolgd door een aantal politici, onder wie Haya van Someren, H. van Micrlo, L. ten Cate, T. Regtien, E. van Thvjn en anderen. Management-trainers van Beerenschot zullen bovendien assistentie verlenen. Sanctus Virgilius hoopt op deze wijze in de lustrumviering meer naar het maat schappelijke leven open te staan dan in het verle'den het geval is geweest. Bo vendien zal in het kader van de viering op 4 april voor de gehele bevolking een luchtballon worden opgelaten, omdat 4 april 1908 de eerste Nederlandse lucht ballon het luchtruim koos. (Van onze correspondent) VLI8SINGEN De 33-jarlgr A. van de B. uit Vlisaingen heeft gisteravond een kcnnla van hem, de 30-jarige mid- delburger A. van V.. op de Weaterha- venweg In Vliaalngen In koelen bloede neergeschoten. Het slachtoffer kreeg i dichtbij drie kogels uit een flobert- geweer in het lichaam. De middelbur ger overleed bij aankomst in het sleken- hula. De dader kon door twee man van de marechaussee op het station van Vlls- singen worden overmeesterd. HIJ dreig de een van de marechaussees neer te schieten. Dc ander wist hem echter door snel handelen te overmeesteren. Het motief voor deze moord volgens de Amerikaanse gangstermethodes uit da dertiger Jaren zou zijn, dat hat slacht offer een verhouding heeft gehad met de vrouw van de Vllsiinger. Deze kwam gisteravond met de pro vinciale boot vanuit Breskens in Vlis- singen aan. Beide mannen werken in Vlissingen. Van de B. wachtte hem aan de veerboot op, liep op hem toe en knal de hem genadeloos neer met het geweer dat hij verpakt bij zich droeg. De da der werd na zijn arrestatie overgebracht naar het hoofdbureau van politie in Vlis singen. De houder van het geweer be vatte nog 9 patronen. ARNHEM (ANP) In het bosgebied ten noorden van Arnhem zullen eind april 35 volwassen leeuwen worden losgelaten. De dieren zijn niet ongevaarlijk en daarom zal het bos, dat een opper vlakte heeft van ongeveer 25 hectare, een sterke om heining krijgen van vier meter hoog. Arnhem heeft hiermee de primeur van het eerste Europese wildpark, een soort drive-in leeuwen park. De toegang is namelijk voorbehouden aan automo bilisten. Aan het vervoermiddel wordt de eis gesteld, dat het geen linnen kap heeft. Verder is het uiteraard streng verbo den om onderweg uit te stappen of om zelfs maar een raampje open te draaien. Dat zal onmiddellijk de eet lust van de wildemisbewo- ners opwekken. Zij krijgen namelijk geen vaste voeder plaatsen. Hierdoor zullen zij zich verspreiden door het gehele bosgebied en garan deert de inlatiefnemer van het wildpark, de heer A. van Hooff, directeur van Burgers Dierenpark te Arnhem, dat iedereen op elk uur van de dag oog in oog komt te staan met een hongerige en bries- sende leeuw. Ter beveiliging patrouilleren in het wildpark vier Landrovers voorzien van mobilofoon en bemanning gewapend met een zwaar ka liber geweer en koolzuur- spuitciiinders. Verder heeft men de be schikking over eerste-hulp materiaal en gereedschap om automobilisten met pech te kunnen helpen of weg te sle pen. De heer Van Hooff heeft, wanneer het park op 1 mei aanstaande opengaat geen halve maatregel geno men. De Ingang is van een speciale veillgheidssluis voor zien en voordat men naar binnen gaat komt de park- bezoeker bij een toiletgebouw met het opschrift „uw Iaat- Personeel in deze ,#ebra"- landrovers zal een oogje in het zeil houden, wanneer het publiek in eigen auto's „op safari" gaat in het Arnhemse wildpark. Op de voorgrond: de initiatief nemer van het wildpark, de directeur van het Arnhems Dierenpark, Anton v. Hooff. ste kans". D$t betekent dan, dat men nog kan doen wat onderweg niet meer moge lijk is. Er komen ook veel waar- schuwings- en verbodsbor den. Onder meer: „leeuwen hebben voorrang" en „verbo den te claxonneren". Het wildpark zal het gehele jaar door geopend zijn. De heer Van Hooff, die ruim een mil joen heeft gestoken in deze unieke attractie, verwacht het eerste Jaar ongeveer 70.000 bezoekers. (ADVERTENTIE) Advies van de commissie-Maris (Van o i parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Schut (Volks huisvesting) verwacht, dat het zal luk ken dit jaar 50.000 gesubsidieerde par ticuliere woningen in uitvoering te ne men. overeenkomstig het voor 1968 ge stelde doel. Het aantal in aanbouw te nemen woningwetwoningen zal dit jaar vermoedelijk Iets lager zijn dan dat van 1967, namelijk rond 27.000 tegen 28.000 De minister heeft dit medegedeeld in een nota aan de Eerste Kamer betref fende zijn begroting. In de eerste twee maanden van dit jaar werd voor de bouw van 10.076 wo ningwetwoningen machtiging verleend en voor 4392 jwrilfuliate woningen subsi die fw^wégfi.vdnlaatstgenoemd aan tal zijn 3190 eigen woningen en 1202 huurwoningen. De minister zegt van oordeel te zijn, dat de huurprijzen van nieuwe woningen voor valide werknemers met 'n normaal inkomen zeker niet te hoog zijn. 'n Aan vullende individuele subsidiëring voor een bepaald relatief lage inkomens groep zou te overwegen zijn, wanneer in de komende tijden de huren verder stij gen. Nu zou een dergelijke maatregel nog voorbarig zijn. meent minister Schut. Betreffende de huurllberalisatie stelt minister Schut nog eens, dnt in de ge meenten in N.-Brabant en Limburg, die op 1 mei nog niet bij de huurliberalisatie worden betrokken, het vrije huurbeleid waarschijnlijk op 1 januari 1969 van kracht zal worden. Over verdere libera lisatie in de drie noordelijke provincies moet nog nader overleg worden gepleegd met de provinciale besturen. Het onder zoek naar de mogelijkheden om het vrijere huurbeleid ook in andere delen van het land in te voeren wordt voortge zet. Tegen welk tijdstip de situatie op de woningmarkt zo zal zijn, dat de huur llberalisatie in het hele land is verwe zenlijkt, valt nu nog niet te zeggen, al dus minister Schut. (Van t r verslaggevers) DEN HAAG Om de bestuurkracht van de universiteiten en hogescholen te versterken moeten grondig ingegrepen verricht worden. In dc beslaande dualis tische structuur van de organisatie van universiteit en hogeschool is het niet mo gelijk tot een goed beleid te komen en de communicatie goed te regelen. Ook kun nen de verantwoordelijkheden en dc verantwoordingsplicht der universitaire organen niet duidelijk worden vast gelegd. noch de getrouwe uitvoering van beslissingen van deze organen volledig worden gewaarborgd. Daarom moet het algemeen beleid in handen van één or gaan komen te liggem (monistische structuur.), waardoor het wel mogelijk zal zijn tot een goede beleidsvoering en daarmee tot een duidelijke verhouding Tot deze conclusie komt blijkens haar thans verschenen rapport de in 1965 dooi de academische raad ingestelde „com- e zelfstandige taakvervulling van universiteit en hogeschool". Deze com missie o.l.v. ir. A. G. Maris heeft in haar rapport een zienswijze over de organisa- an universiteit en hogeschool ont wikkeld die in grote trekken op het vol gende neerkomt. Structuur Bepleit wordt 'n structuur opgebouwd uit „de vakgroep", „de sectie", „de faculteit". De vakgroep is in deze opzet organisatorische eenheid en tevens belangengroep, die wordt gevormd door enige hoorleraren, lectoren en we tenschappelijke (hoofd-) medewerkers, alsmede ook de kleine instituten. „De sectie" vormt een bundeling van vak groepen. De secties vallen samen met de huidige subfaculteiten en met de grote instituten. Het faculteitsreglement moet aanwijzingen geven over de samenstel ling en de taken van de sectie. „De fa culteit" tenslotte is in haar bestaan al bepaald in de wet op het wetenschap pelijk onderwijs. Zij omvat de op haar terrein bestaande secties. Bestuur Voor wat betreft het bestuur van de universiteit zijn volgens de zienswijze van de commissie-Maris direct of indi rect de volgende organen betrokken: het presidium, het algemeen college van overleg, de decaan, het faculteitscolle ge van overleg, het sectiebestuur, het vakgroepbestuur, onderwijs- en onder zoekcommissies en de universiteitsraad. In deze opzet bepaald t presidium on middellijk het beleid van de universi teit. Dit in nauwe samenwerking er na overleg met de onder dit orgaan res sorterende instanties, zoals b.v. de fa culteiten. Het presidium telt drie leden beroepsbestuurders die worden ge kozen uit vooraanstaande figuren het niveau van de tegenwoordige c toren. Hiertoe kunnen eventueel ook behoren hoogleraren met bijzondere be langstelling voor algemene onderwijsza ken en wetenschapsbeleid en voor be- stuursvraagstukkèn, De leden van het presidium krijgen een volledige dag taak en het is verantwoording schuldig aan de minister van onderwijs en we tenschappen. Het algemeen college van overleg bestaat uit leden van het presi dium en de decanen van de faculteiten. De decaan bestuurt de faculteit. De universiteitsraad moet gezien wor den als gesprekscentrum en vertegen woordiger van de universitaire „publie ke opinie". Daarin kunnen inzichten en verlangens naar voren worden gebracht, die in de universitaire gemeenschap le ven. Het presidium kan besluiten en j plannen ter kennis van de unlversiteits- I raad brengen en daarin toelichten. Oud-premier Cals kandidaat miljoen gulden niet al te best werden besteed, omdat Nederland eigenlijk zijn gezicht niet heeft willen laten zien. De indruk bestaat, dat men het in Japan over de culturele boeg wil gooien, al zal het bedrijfsleven uiteraard ook zijn bij drage leveren. Tekenend In dit verband is. dat ook prof. Idenburg. de vorige directeur-genaraal van het Centtraal Bureau voor de Statistiek en voorzitter van de raad voor de kunst tot de nan- gezochten behoort. De hoop schijnt sterk te zijn op het „Ja-woord" van mr. Cals. maar degenen, die hem aunzochten he seffen zeer wel, dat de oud-premier zijn In Parijs is de nieuwe leermode gepresenteerd. Links op de foto een jas van rood leer, waarvan vooral de beide zakken, voorzien van een knipsluiting, Rechts een jaseveneens van rood leer. De jas is aan de voorzijde voorzien van een grote, opgestikte geldtas. Rita Pavone toch getrouwd KEGGIO Emilia. Italië (AP 't Ener gieke zangeresje Rita Pavone (22) en haar manager Teddy Reno hebben gis teren eindelijk toegegeven dat zij ge trouwd zijn. Al jaren deden geruchten 'de ronde dat er (uasen het tweetal een romantische verbintenis bestond. De Italiaanse pers stond deze week vol met speculaties dat het paar vorige week tijdens een geheim uitstapje naar Zwitserland In het huwelijk trad (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Kabinet-De .long Is tot dusver nog niet erg succesvol gew<M'»i in het aantrekken van een commissaris-generaal, die de leiding zal krijgen van de Nederlandse inzending naar de wereldtentoonstelling in Osakn. Er zijn al verschillende figuren gepolst. doch de kandidaten hclihen de uanhic-1 banden overvol heeft aan politiek' ding van deze functie nog in beraad staatsrechtelijke zaken, zodat hem, naar gehouden. Het voornaamste probleem gevreesd wordt, geen tijd rest om ook voor de aangecochten scliynt l<- zijn, nog eerJH voor Nederland de Expo in dat de tUd van voorbereiding zeer Ih«- Qsaka te behartigen, perkt Is de expositie in Japan is reed* in 1970. In november van het vorige jaar kon premier De Jong aankondigen, dat bc- sloten was aan de Expo Japan deel te' nemen. Daarna heeft het kabinet rond gekeken naar een commissaris-generaal Men zoch met name in de kringen van oud-ministers, waarbij in de eerste plaat." werd gedacht aan oud-premier mr. J M, Th. Cals, omdat van hem verwacht kon worden, dat hij de Nederlandse in zending een ander gezicht zou geven dan in Montreal het geval was onder leiding van ir. Visser, de oud- minister van Defensie. Op de inzending naar Canada is ln Nederland nogal wat kri tiek geleverd. Gesteld werd, dat de 11 ROCHESTER (AP) Joseph M. Hof man. inspecteur der directe belastingen te Rochester, vond aan een aangiftebil jet het volgende briefje gehecht: „Ik hoor, dat president Johnson de oorlog heeft verklaard aan de armoede. Wilt u mij even mededelen, waar ik mij kan overgeven?" In „Het Dorp" bij Arnhem is gisteren een nieuw ANWB-kantoor geopend. Van links naar rechts: prof. ir. L. H. de Langen, voorzitter van Het Dorp, ir. H. v. d. Linde- Sprankhuizen, voorzitter ANWB, en geheel rechts dr. Klapwijk, een van de oprichters van Het Dorp. (ADVERTENTIE) Goed voor de huid net gehele jaar door WASHINGTON (AFP) Senator Eu gene McCarthy, die dingt naar de de mocratische kandidatuur voor het Ame rikaanse presidentschap, heeft ln een toespraak op de Howardsuniversltelt van Washington gezegd, dat hij zo nodig de kandidatuur van senator Robert Kenne dy zou steunen tegen president Johnson. McCarthy zei zijn campagne voort te zetten, maar, als hij er zeker van zou zijn geen kans te maken op de conven tie van dc democraten, Kennedy te zul len steunen „omdat zijn standpunt (in zake Vietnam) gelijk ls aan het mijne".

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5