chool van groot belang geacht voor dustrie en bevolking van Leiden ti wijde omgeving Leidse Hl'S op deelplart geplaatst INDUSTRIE HEEFT VOORAL PROCES-TECHNICI NODIG )MBINATIE VAN AKRICHTINGEN VIANDA (LANGEGRACHT) ONDER DE SLOOPHAMER CABARET-AVOND LEIDSE MATER AMABILISSCH00L Morssingel krijgt nieuwe verlichting NIEUWE KATHOLIEKE KERK IN OEGSTGEEST-NOORD GEWENST Schaatskampioene Elma Schouten te Roelofarendsveen in de bloemetjes ALMA MATERKOOR GEEFT ZONDAG ASSIECONCERT IN LODEWIJKSKERK JENSDAG 20 MAART 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA S en de minister van Onderwijs het deelplan van de COGVO (Cen- Organisatie voor Gemeentelijk Voortgezet Onderwijs) opneemt in echolenplan voor de jaren 1970- 1971 en 1972, dat in oktober 1969 aan de Tweede Kamer wordt aangeboden, is de kans groot, dat in 1972 begonnen wordt met de bouw van een Hogere Technische School in Leiden. Hoewel de COGVO aanvankelijk een aanvraag voor een HTS j in Leiden afwees, is de school alsnog op het deelplan geplaatst en wel als enige van Nederland omdat onderwijs-wethouder S. Sannes onlangs met succes in beroep gegaan is tegen de eerder genomen afwijzende beslissing. Leiden en verre omgeving gunstige kentering is een direct gevolg het feit, dat de commissie „Samenhang Industriepatroon-onderwyspatroon" een zeer uitvoerig en gedegen rapport in is geslaagd de noodzaak van een in Leiden aan te tonen. tegenstelUng tot oudere rapporten, op grond waarvan de COGVO eerst nega- ipsloot, is door de commissie en wethouder Sannes aangetoond, dat de gel- i normen voor de stichting van een HTS in Leiden wel gehaald kunnen •n. In het rapport wordt er bovendien van uitgegaan, dat de Leidse HTS school van het standaardtype moet worden, maar een inrichting met een ïyk accent op de procestechniek. Met dit onderwijssysteem, aldus de com missie, wordt bereikt, dat veelzijdige afgestudeerden worden geleverd. Het aantal leerlingen van een HTS als in Leiden voorgestaan behoeft niet het aantal leerlingen, dat nodig is voor een standaard HTS te halen. Voor een dergelijke school kan ook naar het oordeel van de Vereniging van de Ned. Chemische Industrie, die een van de ad viserende instanties was voor de Com missie volstaan worden met 400 500 leerlingen. Dit in tegenstelling tot de standaard HTS, waarvoor volgens de ministeriële normen 700 leerlingen moe ten zijn (In verband met de hoge inves teringskosten tendeert de norm op het ogenblik in de richting van 1000-2000). commissie heeft het gemeentebe- geadviseerd een HTS aan te vra- raarin worden verbonden de vak- iiftngen: werktuigbouwkunde (ge- apparatenbouw), chemische lek (gericht op procestechniek), rotechnlek (gericht op electronica) emische bedrijfstechniek. Deze vak- ngen dienen niet gezien te worden d«Specialisaties van bestaande vak- o'ingen, maar het is een combinatie o vakrichtingen in zijn geheel gericht meest verbreide vorm van indus- de zgn. proces-industrie. de proces-industrie worden die be- in gerekend, waar in een of meer- productie8tadia een aardverande- plaats vindt langs fysische, cheml- of biochemische weg. Qua beman- maakt deze vorm van industrie ca van alle industrie uit. Wat betreft aromzet neemt de proces-industrie de helft voor ztfn rekening van het i industriële apparaat in Nederland. ioefte groot «wel aan vele HTS'en vakrichtin- 'P bestaan in chemische techniek en Jwhe techniek is reeds gebleken, da't opleidingen voor vele bedryven te St zjjn, omdat de proces-industrie behoefte heeft aan afgestudeerde i, die een opleiding hebben geno- niet zo zeer technisch maar meer P' «logisch is. Door de toenemende itrialisering en automatisering zal behoefte nog toenemen. voor Leiden gedachte combinatie vakrichtingen gericht op de behoefte de proces-industrie is volgens de ni8sie moeilijk te verwezenlijken bestaande HTS'en. Op die scholen onder meer niet bereikt worden wat te stichten Leidse HTS wel moge- g, nl. dat alle leerlingen een alge basisopleiding krijgen. commissie, waarin werkten: mr. C. Branderhorst, secretaris van de r van Koophandelen Fabrieken Rijnland, dr. J. M. Roosenschoon, van de afdeling onderwijs van de :ente Leiden, drs. M. W. Hoek, van het bureau sociografie van entewerken en de heer J. W. van o' en, ambtenaar van de afdeling on- <i ijs van de gemeente Lelden, stelt dat aan de Leidse HTS het •wijs als volgt zal worden gegeven: rplan erjaar: Een algemene basisopleiding arin les gegeven wordt in de vak- wiskunde, natuurkunde, mecha- scheikunde, werktuigbouwkunde, terlalenkennis en economische be- jfstechniek; uü erjaar: Een bepaalde vakrichting, :h het onderwijs zal zoveel moge- nog algemeen gericht zijn, zodat leerlingen in de vakrichting ap- ■atenbouw ook iets leren van d< ctrotechnlek electronica lerjaar: Praktijkjaar; erjaar: Elke leerling houdt zich be- met de gekozen vakrichting. Hij dan echter profijt kunnen hebben hetgeen hij van de andere vak- htingen heeft geleerd in de eerste ee jaren. Landelijk Daar een Leidse HTS. doelbewust ge oriënteerd op de procesindustrie, iets geheel nieuws is, kan men verwachten, dat deze HTS een landelijke functie zal krijgen, d.w.z. dat de leerlingen uit een veel groter gebied zullen komen dan al leen het reeds ómvangrijke gebied, dat van oudsher op Leiden is aangewezen voor belangrijke voorziennlngen op het gebied van medische zorg, cultuur, on derwijs, etc. Hoewel de commissie van oordeel is, dat'voor een goed functionerende HTS reeds volstaan kan worden met een leer lingenaantal van 400 500 is het aller minst zeker, dat de speciale Leidse HTS „slechts" voor een dergelijk aantal leer lingen opgezet zal moeten worden. Vol gens de gegeven van het bureau statis tiek zou een HTS in Leiden in 1972 indien die er zou zQn ongeveer 700 leerlingen kunnen verwachten. Bij deze prognose is men er van uitgegaan, dat gemiddeld ongeveer 18 van de duizend jongemannen in de leeftijdsgroep van 17 t/m 24 jaar het HTS-onderwIjs vol gen, indien er een goede school in de directe omgeving is. Stimulans De commissie meent voorts, dat het HTS-onderwijs in Leiden zeker de nodige leerlingen zal trekken, omdat de wezigheid van een school niet alleen sti mulerend zal werken, maar ook omdat de HTS-in-de-proces-techniek goed zal aansluiten bij het programma var gemeentelijke LTS en de UTS. (Voor de LTS aan de Haagweg werd niet lang geleden een uitbreiding van het leer programma aangevraagd door het ge meentebestuur, terwijl ook het bestuur van de UTS gaarne zou willen starten met een opleiding in de procestechniek). Het aansluitend van de leerprogramma's acht men vooral belangrijk in het kader van de doorstromingsmogelijkheden, als die in de nieuwe wet op het voort gezet onderwijs zijn aangegeven. In dit verband wordt er «loor de ge meentelijke onderwjjsautoriteiten al rieu8 over gedacht de proeffabriek, die al reeds nodig is voor het practisch derwijs in de proces-techniek aan de LTS. ook geschikt te laten maken mede gebruik door UTS- en HTS-leer- Ungen. Men zou daardoor grote kapita len aan investeringen kunnen besparen, want naar de huidige normen gerekend kost een proeffabriek al ongeveer kwart miljoen gulden. Een zwaar argument voor een HTS in de procestechniek in het aan proces industrie zo rijke westen des lands acht de commissie het verder, (dat het Leid- rayon het aangewezen gebied is ook al door de goede verbindingen voor vestiging van nieuwe industriën tussen de primaire industriële polen van Rijnmond en IJmond. Naar wethouder Sannes ons verklaarde en hij werd daarin gesteund door mr. Branderhorst is het mede van de onderwijsvoor zieningen afhankelijk of industrieën zich in deze contreien willen vestigen. De reeds bestaande HTS'en kunnen nau welijks aan de vraag om geschoolden de industrie voldoen; het tekort is al reeds groot. Redenen waarom men mag stellen, dat een Leidse HTS zowel de regionale bevolking als de reeds be staande en de toekomstige industrie in hoge mate zal dienen. Naast de reeds genoemde factoren, die de stichting van een gespecialiseerde HTS in Leiden noodzakelijk maken (een doorstromingsmogeHjkheid voor lagere opleidingen, gunstige ligging, een te verwachten uitbreiding van industriële mogelijkheden en de reeds bestaande grote behoefte in het westen des lands proces-technici op HTS-niveau) voert de commissie in haar rapport als gunstige neven-factoren aan, dat de wetenschappelijke staf van de rijksuni versiteit een belangrijke steun zou kun nen betekenen voor de opleiding. Er zou mogelijk ook een goede band gelegd kun nen worden tussen reeds in Leiden aan wezige opleidingen, zoals bijvoorbeeld de Leidse Instrumentmakersschool, een school, die ook al verder reikt dan het zuiver plaatselijk en zelfs regionale be lang, en de Leidse Analistenschool. Situering Hoewel thans nog geen huivesting be schikbaar is voor de Leidse HTS, waar van de bouw hopeiyk In 1972 kan be ginnen, heeft het Leldso gemeentebe stuur reeds twee plaatsen op het oog, waar een nieuw schoolgebouw eventueel gesticht kan worden. De HTS zal ge situeerd kunnen worden in het Mors- kwartier by Rijksweg 4 en Hoge Mors- weg niet ver van de chemlelaborato- ria van de universiteit of In de Ste- venshofpolder, voormalig Voorschotens gebied bij de Rijndijk en de toekomstige forensenweg Leiden-Den Haag. Wethou der Sannes heeft zich tenslotte ook kun nen stellen achter het advlew van de commissie „Samenhang industriepatroon -onderwljspatroon" inzake de bestuurs vorm. De nieuwe school zou een gemeen telijke HTS moeten zijn met evenwel een gewaarborgde Inbreng van het katho liek en protestants-christelijke volksdeel. Aanstaande maandag begint de Rotterdamse N.V. Sloopbedrijf Roosch met de afbraak van het fabriekscomplex van de voormalige vleesconservenfabriek Yianda aan de Langegracht. De fabriek, die in de laatste oorlog uit de successievelijke verbouwing van en kele grachten huisjes is ontstaan, heeft aan de Langegracht een gevelbreedte van ongeveer 30 meter en aan de Rljneveststeeg circa 40 meter. Aan deze kant van de steeg blijft nog één (particulier) pand staan, op de hoek van de Derde Bin nenvestgracht, Van het tussen Vianda en de SLF gelegen Koninginnehof staan momenteel nog vijf pandjes overeind. In afwachting van een definitieve bestemming wordt op het terrein van de afbraak, waarvoor 50 werkbare werkdagen staat, tjjdeiyke parkeerruimte ge maakt van oud bestratingsmateriaal. Iedereen was aanwezig, ouders, vrien den, leerlingen en docenten in de zaal „Minerva" van de Studenten-sociëteit. De zaal was propvol. Mej. Kerckhoffs heette iedereen van harte welkom. Het doek ging open een „MASkeret", ons eigen M.A.-cabaret trad op met het ons bekende „Wij zijn de Maters", waarna het „Rookverbod" volgde. Daar na het „Flatje", hier kregen de ouders en vrienden enig idee hoe het op onze school toegaat. Na een les in algemene ontwikkeling „De zevensprong" kwam het poppen spel „De moeilijke keuze" met Elly van der Meer als Eugenie in de hoofd rol. 't Was kostelijk zoals ze zich be woog en haar gezichten trok. Het was Jammer, dat er geen microfoon ge plaatst was, achter in de zaal was het moeilijk te verstaan. De jeugd van tegenwoordig was te zien in „Patat met mayonaise". Bij het liedje van de heer Staats was de „echte" heer Staats verwonderd omdat er een liedje over hem gezongen werd. Maar al gauw had hy de „namaak" Staats in de gaten en hy (uiteraard met pyp tussen de tanden) zat al gauw te glun deren, dat ook hy eens in het zonnetje werd gezet. De „MASkerets" eindigden met „Leve de M.A." met enorme steun van de zaal, die enthousiast meezong. Mevrouw Polack (onze regisseuse) Meer kregen n bos bloemen en alle en enorm paasei gevuld en Elly v. d. Kerckhoffs e< „MASkerets" met snoepjes. Na de pauze bood het studenten cabaret „Trouphe" ons een eigen pro gramma aan. Het studentenleven werd bezongen in verschillende liedjes. Het lied over de zeeman „Japie Scheel" was heel ontroerend. „Parijse heertjes" en vooral „El Gerrit" waren de suc cessen van de avond. Ja, het is een fantastische avond geweest. We zien allen uit naar het volgende „MAS-keret" ln i van de uitstekend geslaagde sketches. optreden van „MASkerets" dat op de sluitingsavond (jammer genoeg af scheidsavond met de tweede Jaara) weer zal optreden. In opdracht van de Stedelijke Licht- fabrieken wordt momenteel de open bare straatverlichting langs de Mors singel vernieuwd. Er komen tu.<«en de Stationsweg en Morsweg aan de kant van het water 18 lichtmasten met een lichtpunthoogte van 8 meter. De oude verlichting bestond uit tien i lantaarnpalen van vier meter hoogte, twee van 10 meter hoogte en vijf van vier meter hoogte. Dc nieuwe verlich ting bestaat uit kwiklampen met elk een vermogen van 250 Watt. De licht- j masten worden geplaatst met een on- derlinge afstand van 25 meter, ver bonden door een ruim 400 meter lange elektriciteitskabel. Het werk kort 1 22.200.- In november 1967 werd door het K.S.KJ. tijdens de zondagsdiensten in de Parochiekerk van de H. Willibror- Vluchtige boog over :r eeuwen Passiemuziek 1ESTAAT een uit 1496 daterende ekening uit een Hollandse stad in de kosten staan opgetekend, loesten worden gemaakt toen men :n zondag na Pasen het spel van errijzenis opvoerde. Van de „rock onse lieve Heer mede speelde" le zweetdoek en de kosten „vant te vorwen" worden we zelfs ge- £f meerd over de twee moordenaars- \,e en, over de uitgaven „an spikeren, en ende garen" tot „an byer ge- eken" toe. Al die attributen wer- de hoofdkerk van een stad bin- ebracht, omdat de gelovige zo re- nogelijk geconfronteerd moesten met de Passiegebeuren. >NZE DAGEN wordt het Lijdens erie feitelijk in twee delen ge- i. een zuiver kerkelijke kant en nuzikale. en in verreweg de mees- vallen wordt dat dan weer be- tot een uitVoering van een Passion. Zonder iets af te willen flfh doen aan de waarde van die Passie- meent het Alma Materkoor, dat er evenwel meer wegen bewandeld kunnen worden om tol herdenking van het Lijden te komen. Zo'n weg is in geslagen naar zondag 31 maart wan neer om half vier in de Lodewyks- kerk aan het Steenschuur een kort con cert - het zal ongeveer een uur duren - gegeven wordt, waarin koor en so listen, namelijk Esther Hillinga, so praan, en Han Kapaan, hobo, onder leiding van ook orgelspelende Jan van der Meer. een vluchtige boog zullen slaan over ruim vier eeuwen Passie muziek, in de hoop dat déze muzikale uiting mee mag bijdragen aan het Tijdseigen. Ook zal men nu geen kwartje arbeids loon meer hoeven neertellen voor „Dirc die ondergraefmaker van vier dagen dat hout te halen en weder thuys te brengen van die stellync" waarop de uitvoerenden plaats namen. Beeldende afbeelding is tegenwoordig niet meer zo gevraagd; of dat met beeldende uit beelding ook het geval is, hoopt het Alma Materkoor niet bewezen te zien op zondag 31 maart aanstaande in de Lodewijkskerk. J. D. Trainingsgroep uit Alkemade onderscheidde zich bij wedstrijden In restaurant „De Woelige Baren" kwam gisteravond de op initiatief vim IJsclub „Wllhelmlna" uit Koelof- arendsveen In samenwerking met an dere ysverenlgingen ln deze gemeente gestichte trainingsgroep bijeen ter af sluiting van het trainings seizoen. De voorzitter van de IJsclub „Wll helmlna". de heer J. van Rijn, sprak hierbij een kort welkomst woord, Inzonder ook tot de aanwezige ouders, alsmede tot de aanwezige trainer, de heer Egbert van 't Oever uit Llsse. Het hoogtepunt van deze avond bestond uit de huldiging van enkele leden van deze ruim 40 per sonen tellende trainingsgroep, welke afkomstig zyn uit Roelofarendsveen, Oud Ade, Rypwetering en Oude We tering. Een huldiging van hen, die ln het afgelopen seizoen tot byzondere prestaties waren gekomen. In do eerste plaats was dit de 16-Jarige Elma Schouten uit Roelofarendsveen, die voor de derde achtereenvolgende maal het kampioenschap van de b- Junloren dames van Zuid-Holland had behaald. Voorzitter J. van Ryn onderschreef de belangrykheld van deze prestatie, waaraan een zware training was voorafgegaan. Niet alleen de waarde van het behaalde kampioenschap van Zuid-Holland maar ook bij de Ned. kampioenschappen kwam Elma tot een vijfde plaats. Vanwege de KNSB werd zy ook uitgezonden naar Inzeil in Oostenrijk om deel te nemen aan internationale wedstryden. Volgend jaar zal Elma Schouten uitkomen by de a-junloren. Voor deze prestatie sprak voor*. Aan Rijn zyn welgemeende geluk wens uit, hetwelk hij vergezeld deed gaun van een prachtig bockel rozen en een platenhon namens de ijscluh „Wllhelmlna" en een enveloppe met waardebon namens de leden van de trainingsgroep. By deze huldiging werd ook trainer Egbert van 't Oever betrokken, die eveneens een bos exclusieve rozen kreeg aangeboden. Een platenbon werd hierna ook overhandigd aan mej. Hetty van Rijn, die bij de dames senioren by de Zuid-Hollandse kam pioenschappen tot een 2e plaats was gekomen. By de junioren-jongens was George Rotteveel by de Zuid-Hollandse kam pioenschappen tot een 3e plaats ge komen waarvoor hem een boekenbon werd overhandigd. Hierna bracht voorz. Van Ryn nog dank aan alle medewerkers, vooral trainer Van 't Oever, en zy die de leden by training en wedstryden op De heer J. van Ryn, voorzlttei van de yselub „Wilhelmlnn' r.f.licit..rt Dut Sohoutei met haar reeks successen op di smalle ijzer*; in het mlddci trainer Egbert van 't Ocv< Llsse. uit de Jaap Edenbaan in Amsterdam hadden begeleid. Voorts deelde hy nog mede dat by de meisjes Marianne Dobbe en Ineke Tyn en bij de Jon gens Frank v. d. Zwet en Piet Kraun tot de beste prestaties by de op de Jaap Edenbaan gehouden wedstrijden Waren gekomen. lamriyshaan Vervolgens besprak hy nog de ver gevorderde plannen inzake de stich ting van een landysbaan waarvoor 40.000 byeen gebracht moet worden. En al is er reeds een groot bedrag byeengebracht, toch is dit niet vol doende. waardoor men besloten heeft om ook tot het uitgeven van jeugd- obligaties A 10.over te gaan. Na de pauze volgde nog een bespreking inzake het nieuwe tralningsselzoen, waarvoor men de trainingsgroep wil uitbreiden. Nieuwe leden zijn hiervoor dan ook van harte welkom. Na afloop bleven de aanwezigen nog enige tijd gezellig byeen. dus te Oegstgeest een onderzoek Inge steld n.a.v. de wenselijhkeid van een ve kerkgelegenheid (In opdracht de situeringscommissie van het Bisdom Rotterdam). Het onderzoek werd verricht door drs. Jos. J. Poeisz (K.S.K.I.) met medewerking van Pa rochiegeestelijkheid en vrijwilligers (sters). Het aantal katholieken Op 1 januari 1968 telde de gemeente Oegstgeest een woningvoorraad van 3.960. Dit aantal zal verder worden uitgebreid met 830 woningen ten zui den en 900 woningen ten noorden van het kanaal. Momenteel zijn er 530 ten zuiden van het Kanaal in aanbouw. Het huidige aantal inwoners in de gemeente bedraagt 14.900, met inbe grip van de bewoners van instellingen (gemiddelde woningbezetting 3,8). De bevolkingsomvang zal met de verdere realisering van de uitbreidingsplannen ook toenemen, maar tengevolge van een dalende gemiddelde woningbezet ting niet evenredig. Na voltooiing van de bestaande plannen kan men als in wonertal aahouden 19.900 (g.w.b. 3.5; inclusief instellingen). Het aantal katholieken in de ge meente Oegstgeest kan zo toenemen van 4.000 in 1968 tot 5.400 na voltooi ing van de plannen (27% r.-k.). Het aantal katholieken in de pa rochie Oegstgeest ligt hoger dan de genoemde aantallen, omdat een deel van de gemeente Leiden (Boerhaave- kwartier) en Rijnsburg tot de parochie behoren. Op 1 januari 1968 vermeldde de parochie een totaal van 5.790 r.-k., waaronder 520 randkatholiekcn, ofwel papieren leden. Brengt men dit aantal in mindering, dan resteren 5.270 r.-k, waarvan ruim 100 in Rynsburg en om streeks 1000 in Leiden woonachtig zijn. Het aantal katholieken na voltooiing van de uitbreidingsplannen kan op on geveer 6500 worden geraamd (exclu sief randkatholieken Onder het aantal katholieken be vindt zich een deel woonachtig in in stellingen, tezamen ongeveer 500. Deze katholieken ressorteren onder de pa rochie maar hebben de beschikking over een eigen kapel (Endegcest, woonwagenkamp, akademisch zieken huis). Op basis van deze aantallen is het alleszins verantwoord te konklu- deren dat Oegstgeest blijvend één pa rochie zal vormen. de kapel van het lyceum wordt gelezen. Kerkgelegenheden I Voor de beoordeling van de ge wenste kerkvoorzieningen lijken de volgende overwegingen van belang: 1. De kern te ftijnsburg laat voor- I lopig kerk vestiging niet toe. De kerk- gangers (20-21 januari). Dit aantal ligt wijk en Oegstgeest aangewezen (vgl. regionale surveys: Rijnsburg). 2. In het Boerhaavekwartier is een kapel van het Bonaventura-lyceum in I gebruik. In,overleg met de parochie is ideze situatie thans gelegaliseerd. Een vroeger probleem is hiermede van de baan. I 3e. In Oegstgeest-Noord is een kerk gepland in verband met de groter wor dende afstanden. Deze kwestie zal hierna verder worden uitgediept. Eerst evenwel een algemene opmerking. De parochiële hoofdkerk te Oegst- I geest telt 750 zitplaatsen en werd in januari 1968 bezocht door 1930 kerk- Igangers 20-21 januari). Dit aantal ligt ruim 300 beneden het in 1966 en 1967 gestelde aantal. Dit verschil is slechts toename, vermeerderen tot omstreeks 2.500. De kerk is toereikend om een dergelijk aantal te verzorgen. Te lange afstanden in Oegstgeest-Noord Voor Oegstgeest-Noord stelt zich ech ter het afstandsprobleem. Momenteel wonen er 500 r.-k. op een afstand van 1200 meter en meer. waaronder 250 op meer dan 1500 meter. Dit aantal kan toenemen tot 1900 waaronder de helft op meer dan 1500 meter. Uit een on derzoek naar de betekenis van de fak- tor afstand is af te leiden, dat voor een belangrijk deel van deze katholie ken de afstand te groot wordt. Gelet op de omvang van de totale groep, waarvoor dit geldt, lijkt een kerkge legenheid alleszins gewenst. De aard van deze kerkgelegenheid kan verschillend zijn. Uitgaande van 1900 gelovigen en 900 kerkgangers, w een ruimte van 300 plaatsen toereikend. Men kan in dit geval denken aan in- terkonfessioneel kerkgebruik, of een ruimte voor niet-kerkelijke doeleinden, welke op aanvaardbare wijze als kerk gelegenheid is te gebruiken. Bij de situering van de kerk moet re kening gehouden worden gehouden met de weerslag, welke de in-gebruikname heeft op de parochiële hoofdkerk. Een zo noordelijk mogelijke plaats in dit erband is aan te bevelen. De bestaan de situering aan het kanaal voldoet aan deze voorwaarde. Men kan dis- kussiëren over de mogelijkheid de kerkgelegenheid ten noorden van het Kanaal te situeren. Hierbij zijn de volgende overwegingen van belang: a) de huidige situering ligt centraal ten aanzien van twee wijken waar het kerkprobleem zich toespitst, nl. ener zijds ten oosten van de Frans Halslaan en ten noorden van de Lange Voort, anderzijds ten noorden van het Kanaal. b). de wijk ten noorden van het Kanaal komt zeker de eerste vijf jaar niet tot ontwikkeling. Het bestem mingsplan komt misschien in 1968, en vermoedelijk in 1969 gereed. c. de brug over het Kanaal is wel zeker, maar het kan nog jaren duren voor aleer hij gebouwd wordt. van de 1900 katholieken, waar voor de kerkgelegenheid gekreëerd moet worden, woont de meerderheid ten zuiden van het Kanaal. e.) een kerkgelegenheid ten noor den van het Kanaal kan het geografisch isolement van deze wijk bevestigen. Resumerend meent het rapport een kerkgelegenheid ten zuiden van het Kanaal te moeten aanbevelen, net mo ment van de bouw Ls vooral afhanke lijk van de te kiezen oplossing. Plaat sing op het bouwprogramma 1968-'72 Ls wenselijk. LEIDSE UNIVERSITEIT Op 15 maart 1968 zyn geslaagd voor de volgende examens: Semi-artsex. mej. M. A. C. v. Drimmelen (Den Hoorn), mevr. S. M. P. F. Jansen- Schrama (Middelburg); dc heer P. F'. Briët (Apeldoorn), de hr. A. A. E. FJ. Brockmöller (Den Haag); G. Ch. J. M. M. Legein (Bergen op Zoom); J. A. N. v.d. Spek (Den Haag); Yap Kie Soen (Den Haag). Artsexamen: mej. C. F. v.d. Giessen (Den Haag), J. Bou quet en R. J. Kuipers (Leiden), B. J. Niessink (Heemstede). Doet. ex. Cult. M. v.d.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3