lit Radio Eigenlijk zou je een eigen liedje moeten mogen zingen Grootste wens Rudi Altig in San Remo in vervulling ©afieidteSoiwewtt De film van vanavond programma Walhain in monoloog van Becket F AGIN A 2 DB T.ETPSE COURANT WOENSDAG 20 MAART 196X Rit op twee paarden onderwerpen aangesneden die we graag met elkaar ln verband zouden zien ge bracht: een visie van de internationale vakbeweging en een kritisch geluid van het N.V.V. bij het standpunt van de Nederlandse regering dat de loonkosten nu goed in het oog moeten worden ge houden om de stijgende lasten van 1969 te kunnen opvangen. In het Nederlandse bedrijfsleven we wezen daar al eerder op maakt men zich niet al te druk over de volgend jaar te verwachten stijging van de kosten voor het levensonderhoud (huurverho ging, voor veel artikelen meer omzet belasting en stijging van enkele premies der sociale verzekering). Men wil ook graag afspraken over arbeidstijdverkor ting in 1969, hoewel niemand weet of de lastenverzwaring wel binnen de grens blijft van de dan nog door produktivi- teitsstijging mogelijke compensaties. Nu heeft minister Udink dezer dagen op de jammerlijk falende wereldhandels conferentie in New Delhi als een der weinige vertegenwoordigers van „rijke" landen verklaard, dat Nederland bereid is zijn bijdrage aan de ontwikkelings hulp op te voeren tot een peil dat door de ontwikkelingslanden minimaal ver- eist wordt. Dit kan ons in het begin van de zeventiger jaren verplichten om één miljard gulden van de binnenlandse huisvesting over te hevelen naar de hulpverlening. Men zal dan nu reeds moeten denken aan het reserveren van ruimte, wat echt niet alleen op rekening van dividendbelasting, successierechten en bijvoorbeeld een fiscale claim op speculatiewinsten zal kunnen geschieden. Vanuit de vakbeweging wordt nu ge werkt met de stelling dat er geen econo mische noodzaak aanwezig is om de welvaartsverruiming ten gunste van de lagere inkomens te realiseren; eerder is daartoe een sociale noodzaak wél aan wezig. In die opvatting steekt een stuk redelijkheid; de kwestie is alleen dat door de loonpolitiek die men op grond hiervan bepleit, over het doel heen kan worden geschoten en dat met name bij de arbeidstijdverkorting nu een reserve kan wordei aangetast die men omwille van de werkgelegenheid straks hard nodig kan hebben. Verder gaat de internationale vak beweging ervan uit, dat de ontwikke lingshulp straks een „royaal systeem van bevoordeling der ontwikkelings landen wat betreft invoerrechten en het opheffen van handelsbelemmeringen be tekent". De gevolgen hiervan voor de afzetmogelijkheden, dus de rentabiliteit van het binnenlands produktieapparaat, laten zich in de verste verte nog niet ramen, maar zullen in elk geval een behoorlijk offer van de nationale wel vaart vragen. Tegelijkertijd vraagt de ontwikkelingshulp geld voor investerin gen en het ontplooien van eigen mark ten in de ontwikkelingslanden zelf. Een kabinet dat hiermee geen reke ning houdt en redeneert dat in een vrije loonpolitiek de vrijheid ongeremd zijn gang moet kunnen gaan, is een ondeug delijke regering. Moet de vakbeweging niet eens na gaan of ze straks niet als juist zal hebben te erkennen, dat ze aan het eind van de zestiger jaren soms geprobeerd heeft op twee paarden tegelijk te zitten? Onderzoek naar doorrijden na aanrijding van burgemeester HEERLEM (ANP) De officier van justitie te Maastricht laat een onderzoek instellen naar de toedracht van de aan rijding die vorige week plaats had in Ubachsberg en waarbü de burgemeester van Voerendaal. de heer G. F. was be trokken. De heer F. keerde 's-avonds terug van een vergadering van een feestcomité. In Ubachsberg ramde hij een geparkeerd staande auto en reed onmiddellijk daar na weer door. Een stopteken van een agent negeerde hij. Behalve het door rijden na een aanrijding en het negeren van het stopteken wordt de heer F. ten laste gelegd dat hij ten tijde van de aanrijding waarschijnlijk niet in staat was een auto te besturen. Gilbert Bécaud in ons land DEN HAAG De Franse zanger Gil bert Bécaud, van wie dezer dagen een show per t.v. werd uitgezonden, komt naar ons land. Op 29 maart geeft hij een nachtvoorstelling in het Concertgebouw te Amsterdam en op 31 maart komt hij met een avondvoorstelling in de Rotter damse Doelen. Vanavond een Duitse film. De belang stelling voor cinematografische produk- ten van onze oosterburen is hier nogal gering. Van de ruim vierhonderd films die West-Duitsland jaarlijks expor teert, komen er maar zo'n vijfentwintig naar Nederland. Een film welke in Duitsland met roem en prijzen is overladen, maar die toch de grens is overgekomén, is „Schon- zeit für Füchse", letterlijk vertaald: Gesloten seizoen voor de vossenjacht". De film is gemaakt door Peter Scha- moni, een van de vier broers die op cinematografisch gebied bezig zijn. (U1- rich Schamoni maakte de film „Es"). Het werk verhaalt van een generatie conflict. Twee vrienden, een journalist die in de film met „er" (hij) wordt aangeduid en Victor, zoon van een rijke familie vechten ieder voor hun zelf standigheid; zij verzetten zich tegen hun ouders en keren zich tegen de ge vestigde maatschappelijke orde. die gebaseerd is op een verleden dat door en door verrot en corrupt was. De strijd is echter zinloos: voor „er" zal het gevecht wel eindigen in een net huwelijk; de andere, Victor, verlaat het land. om elders zijn geluk te be proeven. Hij moet dan echter wel geld aannemen van zijn zo verachte vader. Het gevecht is (weer) verloren Ned. I 21.10 uur. „Engelandvaarder" Ronnie Tober: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG »,Het zou geweldig zijn als je met een eigen liedje mocht komen. Een liedje dat je op het lijf geschreven is. Ik ben niet ontevreden over „Morgen", maar het is wel anders dan wat ik normaal zing", vertelt I Fijn land ter kan staan. Het risico van een flop telt voor de één zwaarder dan voor de songfestivalwinnaar Ronnie Tober. Hij vertegenwoordigt Nederland op het Eurovisie Songfestival, dat 6 april in Londen wordt gehouden. Ronnie Tober is klein, mager en blond. Een nerveuze jongen, die de ene filter sigaret na de andere rookt. „Soms twee pakjes per dag" zegt hij zelf. Als hij praat en zingt is nog steeds duidelijk te horen dat hij in de Verenigde Staten werd grootgebracht. Zelf vindt hij, dat hij het Ameri kaanse accent al grotendeels is kwijtgeraakt. „Jack Buiterman helpt mij daarbij." eigenlijk niet. Het kan me niet zovee schelen op welke plaats ik eindig. Het is natuurlijk leuk om te winnen maar zelfs als je verliest houd je ei altijd nog een hele boel zakelijke con tacten aan over. En zou dat laatste ook niet het geval zijn, dan is geen man overboord. Mijn nachtclub loopt prima en ik heb genoeg schnab bels". Hij spreekt snel en struikelt voortdurend over r's en g's. Na een nerveuze trek aan zijn sigaret: „Toch zou ik nog wel wat meer willen. Ik ben nu vrij populair in Nederland, maar ik zou dat graag ook in Duitsland wil len zijn. De eerste stappen in die rich ting heb ik al gezet. Mijn optreden in de Catherina Valenteshow was een be gin. Ik ga nu een plaat in Duitsland uitbrengen. Overigens ook in Spanje. Ik spreek wel geen Spaans, maar ik heb de liedjes fonetisch uit mijn hoofo geleerd". Ronnie weet niet wat hij het liefste zou zijn: platen- of Bühnear- tiest. „Op de bühne heb je natuurlijk meer in contact met de m« daar staat tegenover dat je dio technisch veel meer mogelijkhe den hebt. Het komt veel beter terwijl je op de Bühne het risico loopt dat je jezelf de mist inzingt als technisch wat hapert". Nederland: fijn werkterrein Ronnie Tober is 21 april 1945 in Bus- sum geboren. Toen hij drie jaar was emigreerden zijn ouders naar de Ver enigde Staten. Zelf kwam hij in 1964 terug om hier een carrière op te bou wen. Maar niet dan na eerst in 1963 de markt verkend te hebben. „Mijn eer ste optreden was in de tv-show van Willem Duys", vertelt hij. „Ik ben een paar weken gebleven, weggegaan en weer teruggekomen". Sindsdien is hij in Nederland behoorlijk populair ge worden. En op dit moment is hij eige naar van een bloeiende nachtclub in Zandvoort. „Ik zing daar in de zomer maanden iedere avond. In de winter ga ik net als andere artiesten op de schnabbeltoer. Wat dat betreft is Ne derland een apart land. Er is geen en kel land, waar je iedere dag kunt schnabbelen. Neem bijvoorbeeld Bel gië. Daar kan het alleen in het week end". Wel leuk om te winnen Ronnie heeft enige ervaring met song festivals. Hij werd drie jaar geleden in de voorronde tweede achter Conny Vandenbos. „Eigenlijk was dat een vreemde zaak. Mijn liedje „Geweldig" werd beter verkocht 70.000 exempla ren dan „Het is genoeg" van Con ny. Het jaar daarop ben ik met Marti- ne Bijl, Margie Ball, Karin Kent en Janneke Peper naar Knokke geweest. We werden toen tweede achter al weer de Engelse ploeg. Waarom ik aan songfestivals meedoe? Ik weet het Kinderfeest van NTS bij geboorte op Het Loo (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Sinds enige weken Is Kitty Knappert bezig met bet samen stellen en regisseren van een groots kinderprogramma, dat de NTS zal uit zenden als de volgende maand de baby van prinses Magriet het leven ziet. In dit nationaal programma werken mee de befaamde vrienden van de jeugdige kijkertjes als Swlebertje, Dikke Deur. Pipo, Paulus de Boskabouter, Narretjje Notedop. Klukkluk, Ed en Ebbeltje, alsmede de Leidse cabaretier Cees van Oven, de Leidse Sleuteltjejs en de Dam rakkertjes. Niet zo gelukkig Hij is niet zo gelukkig met het huidige systeem van het songfestival. „Toen ik de eerste keer aan de nationale fi nale meedeed mocht ik kiezen uit vijf liedjes. Daarvan moesten er drie ge zongen worden. Dat was wel wat ders dan nu. Natuurlijk is iedere tiest nieuwsgierig naar wat andere mensen vinden dat hij moet zingen. Maar je moet toch maar afwachten of er iets behoorlijks uit de bus komt. Het liedje dat ik nu toegewezen heb gekregen is echt niet onaardig, maar het is niet het genre dat ik normaal zing. Ik weet, dat er mensen zijn ge weest, die speciaal voor mij geschre ven liedjes hebben ingestuurd. Er is er geen één van gekozen. Eigenlijk wel jammer. Het zou ideaal zijn als de producers van het programma het aan de artiesten zouden overlaten. Iedere artiest heeft genoeg relaties in de showwereld om met een voor hem geschikt liedje te komen. Dan krijg je ook niet van die moeilijkjiedcio. zoals met Trea Dobbs. Ik weet niet wat voor liedje Trea moest zingen, Ik heb het niet gehoord, maar ik kan me voor stellen, dat ze zegt dat ze er niet ach- Aanval favorieten bleef uit SAN REMO Rudi AMIg, de 31-jarige oud-wereldkampioen op de weg, heeft gis teren de eerste klas sieker van het wlrlcr- seizoen, Milaan-San Remo, gewonnen. Al tig, die de avond te voren zijn verjaardag had gevierd en toen van een zege alleen drufde dromen, zag een langgekoesterde wens ln vervulling In 1959 toen hU we reldkampioen werd, antwoordde Altig op de vraag wat h|J na de regenboogtrui het liefst wilde: ,,Dc gele trui ln de Tour de Franee, maar op de aUerlaatste plaats een zege in MUan-San Remo". Die gele trut heeft hij inmiddels zeventien piaal gedragen. Milaan-San Remo kon hij echter nooit winnen. Gisteren kreeg Altig ztjn nans. Dertig kilometer voor de eindstreep maakten ze ven man zich los uit het peleton en de actieve Altig zorgde ervoor dat hij op tijd meesprong. Groot werd de voorsprong van dit groepje niet (40 seconden), maar het peleton zette vlak bulten San Remo te laat de achtervolging ln om de afstand te overbruggen Altig. die in de laatste kilometers veel werk had verzet om de voorsprong, die op de eindstreep nog maar elf seconden bedroeg, te behouden, zette de eindsprint laat in en verraste sprin ters als Edward Seis. Drie fazen De 288 km lange rit van Lombardïje naar Riviera is in drie fazen uiteenge vallen. De eerste periode kenmerkte zich door veel ontsnappingspogingen van rij ders van het „tweede plan Daarna vond echter een grote ontsnap- ping plaats. De Italiaan De Pra ging er met zijn landgenoten Gualazzini, Bene- I detti en Scande)li vandoor en hun voor sprong groeide ot 7 min. 10 sec. Toen ecther, na 143 km, veranderde de strijd. De „groten" wierpen zich in de slag Merckx, Gimondi, Poulidor, Van Looy waren er allen bij en de voorsprong van het drietal op kop - Benedettl was teruggevallen verminderde snel: 4.40 na 184 km. Kort daarna zetten Pingeon. Des Mealli, Campagnari en Vittlglio een tegenaanval ln. Na 235 km waren de drie vluchters achterhaald en had de groep onder leiding van de winnaar van de Ron de van Frankrijk een voorsprong van 2.54 op het peleton. De achtervolging werd toen steeds he- vlber en 35 km voor San Remo waren alle renners weer bijeen. De Zwitser Roll Maurrr zetten toen de beslissende demar rage ln, Altig sprong mee en de basis voor het groepje van zeven man dat een Independiente wil Schwartz hebben BUENOS AIRES Elek Schwartz, de voormalige trainer van het Nederlands elftal en tegenwoordig In dienst van de Westdultse Bundesligaverenlging Ein- tracht Frankfurt, heeft van de Argentijn se club Independiente een aanbod ge kregen naar Buenos Aires te komen- Schwartz heeft twee weken de tijd om te beslissen of hij op het aanbod van Independiente. dat twee keer de finale van het toernooi om de wereldbeker voor clubs bereikte, ingaat Overigens heeft ook de veelvoudige Belgische kampioen Anderlecht belangstelling voor hem. Als werkterrein vindt hij Nederland een fijn land. „Je krijgt hier voldoen de kansen. Zowel in de radio- als in de teeveewercld. Ik heb wat dat betreft niet te klagen gehad. Ze hebben me goed opgevangen, al word ik nog steeds als een Amerikaanse Nederlan der beschouwd. Dat zit hem in mijn ac cent. Ik ben het ver kwijt, maar nog niet helemaal. Ik weet niet of ik ooit vlekkeloos Nederlands zal spreken.' Zijn stijl is duidelijk afgestemd op Amerika. „Dat kan niet anders. Ik heb daar het grootste deel van mijn muzikale opleiding gekregen. Mijn ouders hebben dat betaald. Ik hoop dat ik ze dat nog een keer met rente terug zal kunnen betalen. Ik werk ei hard voor. Ik geloof dat ik er de capa citeiten voor heb, maar of het lukt is VANAVOND VIA HILV. I Gastcollege over „het verliefd zijn" (Van e irslaggevers) HILVERSUM „Hpuden van is het zodanig op de ander gericht zijn dat daarin ook de seksualiteit is opgeno men". Dit is een van de uitspraken var de Rotterdamse zenuwarts VS. Sengers in een gastcoüege voor studenten van de universiteit van NUmcgen. In de wekelijkse rubriek „Gastcollege' zendt de NRU vanavond 20 maart var 19.10 tot 19.50 uur op Hilversum 1 eer samenvatting van deze causerie uit. Dokter Sengers, die als psychiater ver bonden is aan de GGD te Rotterdam, meent o.m. ook dat de vrijgezel positie ve Inhoud aan de seksualiteit moet ge ven. „Dit kan gebeuren als hij leeft met anderen, hetzij van hetzelfde, het- zij van het andere geslacht, een tweede mogelijkheid is de fantasie, een derde de droom". De heer Sengers meent dat religieuzen gebruik kunnen maken de laatstgenoemde mogelijkheden. Lente Opera met „L'elisir d'amore" DEN HAAG De Lente Opera zal dit seizoen vier voorstellingen geven „L'elisir d'amore" van Donizetti en op vrijdag 31 mei en zaterdag 1 juni in het Circustheater te ScheVeningëh" ért' op dinsdag 4 en woensdag 5 juni in de StatlsSchóuwburg te' Amsterdam." Atftr deze voorstellingen zullen medewerken leden van de Opera Studio's van de Ne derlandse Operastichting en die va Koninklijke Nationale Opera te Brussel en als gasten twee leden van de Opera Studio te Londen. WOENSDAG I (402 m) NCRV: Geestelijke liederen. 18.25 j 'erdenklng. 18." HILVERSUM 18.46 Actualiteiten. NRU: 19.00 Openbaar stbezlt. 19.10 Gastcollege: Verliefd-zijn houden-van. lezing. 19.50 Concert: I - - lerne muziek. II. Ra- sst en zangsollste: Wie is mijn naaste: psychisch gestoorden. 21.50 lophilharmonlsch loderne mi' klankbeeld i •kblad van d uws. 22.40 X. een sprong I -24.00 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) VARA: 10.1 rumbi I Nieuws. 19.3 ziek. 20.00 Ei Jesprogri zangsollst. 18.55 Stere Nederlander beantwoordt i Tramm radlofeulUeton. muziek (gr). BRUSSEL NED. (324 m) .03 Voor de soldaten. 1: i -filosofie. 18.51 .00 Nieuws, weerbericht en radiokroniek. .40 Lichte muziek. 20.00 30 Sporten op de dder, 20.20 Operettemuziek. 21.45 Advle- 8.32 Voor "huisvrouw. NRU: 10.00 Wat heeft dat kind: pedagogische lezing. 10.20 Muziek uit de Barok (gr.). KRO: 11.00 Nieuws. 11.0 Voor de zieken. NCRV: 12.00 Lichte gram mofoonmuziek. 12.26 Mededelingen t.b.y land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Ac tualiteiten. 1 13.30 Stereo: gramma (opn.). 14.25 Stereo: klarinet, alt viool'en plano: klassieke muziek. 15.00 Gere formeerde J J 16.00 Nieuws. 16.02 Nlckel-Odeon: ma over film en filmers. 16.50 Sp taal. 17.00 Stereo: Voor kleine bezel derne en klassieke kamermuziek Sportactualiteiten. VPRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. lichte grammofoonmuziek. (B.fj oenteman). 8.50: Morgenwljdln isch Filharmonisch moderne i Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami- (11—11.02 Nieuws. 11.55 Beursberichten 9.00 Stereo; tsjet ziek. 12.26 Mededelingen voor land-t bouw. 12.29 Modern platteland. 12.34 Lichte grammofoonmuziek voor oudere li 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 Ste reo: Sopraan en plano: seml-klassieke lf deren. 13.55 Klassieke kamermuziek (opr 14.25 Het bloedspoor ln de Lage Landt jaar Nederlandstalige c 15.00 Voor de Nieuws). NRU: 12.00 9.02 Voor de zlekei tale muziek, mi [uzlek bij de koffie. 12.03 Platen 13.03 Actualltelter ilmuziek. 14.00 Nieuws. 16.0 BRUSSEL NED (324 m) - Lighte muziek. 12.40 W< ll.'söbuitenlands Ppersove weerbericht en beursbei muziek. 14.00 Nieuws. 14. Lichte muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beurs berichten. 16.09 Volksmuziek. 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelingen, 17.15 Lichte orgelmuziek. 17.30 Koormuziek. TELEVISIE HEDENAVOND ~nERLAND I STER (Reclameultzendingen om 18.55, 19.03, 19.56 2016). NTS 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.06 uur: De drie musketiers, t.v.-serie 19.31 uur. Panoramiek 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zendtijd politieke partijen (CHU) 20.30 uur: Uitzending stichtirïg Socutera 20.35 uur; Niet genoeg, documen taire (kleurentelevisie) 21.10 uur: Schonzelt für Füchse, film 22.40 uur: Tweede journaal NEDERLAND II STER Reclameuitzendingen om 18.56 en 20.16) NTS 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV 19.03 uur: Cliff Richard, show 19.53 uur: Ds. J. Langstraat NTS 20.00 uur: Journaal NCRV 20.20 uur: Hier en nu. actualiteitenrubriek 20-45 uur: Vidocq. t.v.-serie 21.10 uur: Het einde 16 in het begin, monoloog NTS 22.25 uur: Tweede journaal 22.30 uur: Sluiting Rudi Altig flitst naar de eindstreep in San Remo en wint de eerste klassieker in dit seizoen. voorsprong van 40 seconden opbouwde, was gelegd. In deze derde en beslissende j faze bleef een aanval van favorieten als Jan Janssen, Eddy Merckx en Raymond Poulidor uit. ben Karstens Ned.), 12. Van Zweevelt (Belg.), 13. Marino Basso (It.), 14. Daniel Ryckeghem (Belg.), 15. Stevens (Belg-), als Van Looy. De eerste Roemenië-reportage van Mllo Anstadt bewoog zich vooralsnog aan de buitenkan! van een aantal dingen die wjj van dit land wel zouden willen we ten. We konden wél merken dat de sa mensteller zich heel wat positiever kon opstellen dan bij sommige vroegere Achter het IJzeren Gordijndocumental- res. Van die buitenkant gezien maakt Roemenië inderdaad de indruk een pe riode van enorme vooruitgang te maken, .Wat- ons het meeste opviel was de blij moedige tevredenheid van de doorsnee- arbeider, als het tenminste de doorsnee- arbeider was die hier voor de camera's kwam. We kregen de indruk dat de Ne derlandse arbeider in menig opzicht beter af is dan zijn Roemeense collega. Maar op ^-Interviews zeggen Neder landse arbeiders meestal dat de lonen te laag, de belasting te hoog en de prij zen te gek zijn. De Roemenen deden het voorkomen of zij in een zaligma kend aards paradijs leven en zü sche nen het te menen ook. Vriendelijke mensen! We hopen ze in de twee vol gende afleveringen nader te leren ken- Sprookjes. het liedjesprogramma van Marijke Merckens. viel ore. niet hele- i maal mee. De nogal boosaardige tekst jes waren door Ruud Bos op nogal moeilijke, hoekige muziek gezet die de zangeres niet erg goed leek te liggen. Pas bi] liedjes die acteer vermogen vroe- j gen kwam zij goed los. In Achber het Nieuws alleen maar stu dio-interviews zonder directe actuali teit. terwijl er echt wei een en ander ge beurt deeer dagen. Bepaald schokkend overigens was het gesprek met een ex- gevangene van het Robbeneiland dat op nieuw een felle aanklacht was tegen het bewind ln Zuid-AIrika. Het zou in teressant geweest zijn te kunnen horen hoe de recente goudspeculaties datzelf de bewind wind in de zeilen hebben ge geven. Een voor de hand liggende kans die door Achter het Nieuws werd ge mist. Vg. RADIO HEDENAVOND HILVERSUM I NRU 19.50—21.30 uur: Avondconcert 22 40—23.55 uur: Iks - een sprong in het programma HILVERSUM II VARA 21.50—22 15 uur: Trammelant in Loeren aan de Hor, luisterspel- 22 55—23.55 uur Contrasten, muziek programma RADIO. NIEUWSDIENST HILVERSUM I 7.00, 7.30. 8.00. 8.30. 12.30. 18.30. 22 30. 23 55 HILVERSUM II 7.00. 8.00. 11 00. 13.00. 16.00. 18.00, 19 30. 22 30. 23 55 HILVERSUM III Elk heel uur vanaf 9 00 VANAVOND VIA NED. II In 1967 heeft de NCRV hel initiatief ge nomen tot uitwisseling van regisseurs met de Ierse televisie. Het eerste re sultaat van deze samenwerking heb ben de Nederlandse kijkers in decem ber j.l. kunnen zien. toen de NCRV het onder regie van Gerard Rekers door Ierse acteurs gespeelde „Schipper naast God" uitzond. Vanavond kan men via Ned. II van 21.10 tot 22.25 uur kij ken naar het in Nederland opgenomen spel „Het einde is in het begin", dat geregisseerd is door de Ierse regisscu- ze Chloe Gibson. Johan Walhain speelt de enige rol. door Jack MacGbwran uit prozateksten van de wereldberoemde Ierse auteur Samuel Beckett. MacGowran heeft de ze monoloog onder de titel „beginning to end" twee jaar geleden tijdens langdurige tournee door Engeland Amerika ook zelf gespeeld. „Het einde is in het begin" zegt herinnering uit zijn leven en spreekt over zijn dood. die zich onherroepelijk zeker voor hem heeft aangekondigd De man is een geestelijk enigszins mis vormde vagebond. Hij heeft geen naam. Hij heeft nooit van iemand houden, behalve dan van droomdieren, liefelijke wezens en helemaal wit. Hi, op irde, hij de geuren bemint, gekweld door angst- visoenen, hunkerend soms naar heimzinnige koestering, zich troostend met de hulpeloze gedachte dat hij droom over een droom beleeft. In deze monoloog beluistert men alles wat essentieel is voor de 62-jarige, in Parijs wonende Beckett, zoals: gewaarwording van de tijdelijkheid, de moeilijkheid bij het herkennen va eigen identiteit, het onvermogen tot het aangaan van wezenlijke verbindin gen, de speurtocht naar realiteit in alle onzekerheden en de doordringende angst voor de leegte. MENSEN WAT EEN MENSEN Neen, het moet Karei van Leeuwen h< laas van het serviele horecahart: De Haag is Den Haag niet meer. Het spij hem oprecht en hij hoopt, dat m het hem niet euvel zal duiden, is de waarheid. Waar is de ige gemoedelijkheid van weleer, de col lectieve dorst, die alle minimumlijde' het koffiehuis indreef? Met een guide in je zak trapte je in de Wagenstra elke pretdeur open en dc man, die 2 gulden in de week verdiende, was aa de tap de grote spekkoper, die goc was voor een avondvullend stuk in zij kraag. Ach, wat zal Karei er van zeggen? Hi heeft het meegemaakt en zien sterver, hij heeft zich zwijgend aangepast c vreugde en sof bij voorbaat ingecalci leerd. Inclusief. ,.Ach meneer, wo moet je anders? Als de baas zegt, da die ronde tafel voortaan links mot staan, dan zet ik hem links. Dat is ziji zaak. niet de mijne. Voor zo'n man het een kwestie van d'r op of d'r o der, dat die tafel daar komt te staa Ik zou voor geen geld van de were: met hem willen ruilen". Karei van Leeuwen zendt een mild: glimlach over het kleintje koffie ons toe. Hij weet er alles van: vrijdoi is hij 55 jaar in het horecabedrijf werf zaam, waarvan hij er 25 tot volle t> vredenheid bijeen slofte in het herfs bruine Den Hout. Hij-heeft koffie aa< gesleept en de ronde tafel van tijd tc tijd verplaatst. Hij heeft de hongerige: gespijzigd en de dorstigen gelaafd: ht is de hoogste tijd, dat zijn bijbels vasthoudendheid gehonoreerd word Daar moet op gedronken wordei meent zijn razend actieve directeu Marijnen. Van Leeuwen vindt het best. Ofschoo hij al geruime tijd voor halve dage werkt, is hij bereid om vrijdagmiddo terug te keren naar zijn werkgever on I tussen drie en vijf de handen der p. trouwe klanten te schudden. Of h daarvoor twee uur nodig heeft, waagf hij te betwijfelen. „Dat krijg je. als j« óud&r 'wordt meiieer. De mensen, <fcr je kennen, zijn of,dood. oslecht been. Daar verander je niks aan". De meeste bazen, die hij met groh lankmoedigheid versleten heeft, leva alleen nog voort in de vergeelde pi tuigschriften, die hij in zijn portefeuill heeft opgebaard. Het papier is op di vouwen gerimpeld en gescheurd, di inkt is verbleekt, maar de kleine triom fen van Karei van Leeuwen kan met nog ontcijferen: bekwaamheid: ze' goed, vlijt: zeer goed, gedrag: ze goed. Daar kon de volgende werkgev het mij dunkt mee doen. Die haastli zich trouwens om de kwaliteiten zijn vriendelijke kelner ook me kroontjespen in de eeuwigheid te etsen Elk getuigschrift, dat uit de portefeui le wordt losgeweekt, bezingt in ontroi rende eensgezindheid de stralend: deugden van Karei van Leeuwen, ,,d zich uitstekend van zijn taak gekw ten heeft, stipt eerlijk was en opvi door goed en onberispelijk gedrag". Van Leeuwen kijkt er na 55 jaar tic steeds niet van op. Hij heeft de ma nen, die zijn getuigschriften ztvien ondertekenden stuk voor stuk overleef en telkens zijn spullen ingepakt, de zaak failliet ging of achter zijn afbrandde. Waar zijn ze gebleven, d e donkere vermaakpaleizen, waar hij neutjes zonder morsen rondbracht de cotelet bi en soigné serveerde? H: heeft ze alle in zijn portefeuille: H< Zuid, Américain, Knapstein in de W genstraat. waar hij met witte sloof zwarte buis het vuur uit zijn lakscho nen liep. Hij herinnert zich ook de nc men van graven en baronnen, die h bediende in de vorstelijke anti-chan bre van Des Indes. „Meneer, dat uc pas werken. Als je om één uur klai was, ging je naar de kelder, waar tussen het vuile linnen sliep. Je wi; wel, wanneer je begon, maar nooit wo neer je ophield. Ik herinner me nog o winter van 1929. Ik bedoel die hardt strenge winter. Ik verdiende één vijl tig per dag en als er op de weeke: muziek was, dan haalde je wel ei met allebei je, handen 25 gulden, moest 's avonds naar de watèr- vuurman in de Oranjelaan om i emmertje kolen te halen. Ik i. - straat arm. maar ik had er tocL niet de pest in. Ik heb het altijd r- prachtig vak gevonden, omdat je n< zonder geld zit. Je kunt van huis gao zonder een cent en als je terugkoml heb je weer wat verdiend. En je vri weet nooit hoeveel. Dat vindt ik een prachtig ding". In zijn portefeuille heeft hij ook plaats ingeruimd voor programm waarvan hij de scheuren met plakba: heeft geheeld. Palace, De Karseho De Grot in de Passage. ..Meneer, di waren tijden. Waar in Den Haag i er nu nop een flesje opengetrokken Welke nozem dankt er nop een co tail? Wij namen daar de tijd voor. hadden nooit haast. Nou hol' Iedere als een bezetene door je zaak, ze z nerveus, als er iemand per ongein lacht, dan kijkt de hele tent hem i met zo'n gezicht "an: „Hé. wat m dat?". Als je het anders hebt mee maar dat is nou eenmaal het vak. E< n goeie kelner draagt zijn hele leve een mombakkes. Hij speelt altijd tone en je moet van goeie huize kom< '1 om mij door de knieën te krijgen" In zijn huis in Nootdorp vangt bierton het regenwater op en als hD zomers zijn koffie op het plaatsje ach ie ter drinkt, spreekt hij over het te' ras". ,,lk heb ook altijd een biei koud staan in de ijskast", zegt hij i gepaste trots, „dat hoort ook bij ober. Ieder het zijne, nietwaar? goeie chauffeur ruikt toch ook tu' benzine?".

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2