„De vogelvrienden" van Bjorneboe goed gebracht door Nieuw Rott. Toneel DE LEID5B CXXTRANT DINSDAG 19 MAART 1968 WEINIG BOEIEND VERHAAL Het toneelstuk van de 47-jarige Noor Jens Ingvald Bjorneboe „De Vo gelvrienden heeft in Noor wegen een groter sueses gehad dan hier in Nederland. Zyn stelling is dat gehoorzaamheid de bron van alle kwaad vormt la „Befehl 1st Befehl"). Dat verdedigt hy door de woorden van Krieh Fromm aan te halen: „Volgens daad van ongehoorzaamheid (de zon deval) begonnen. De intellektuele revo lutie van de mens was niet in de laat ste plaats afhankelijk van zijn vermo gen tot ongehoorzaamheid". Deze waarheid probeert hij In zijn stuk waar te maken en dat lukt hem ook wel, maar lang niet op de manier die het meest doeltreffend is, nl. de mensheid met BEJAARDE MAN NA AANRIJDING OVERLEDEN De 78-jarige L. A. Boot uit Leiden, is gistermiddag omstreeks 5 uur door een auto aangereden en vannacht in het Academisch Ziekenhuis overleden. De bejaarde man reed met zijn brom fiets over de Van Disselbrug en wilde linksaf, de Zoeterwoudse Singel op. Op het kruispunt werd hij aangereden door een personenauto, die uit de rich ting van de Lammenschansweg kwam. Met een schedel basisfractuur werd de man door de E.H.D. naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht, waar hij in de loop van de nacht overleed. De politie verzoekt eventuele ge tuigen van hot ongeluk zich in ver binding te willen stellen met het po litiebureau, afdeling Verkeer, tel. 44444. Hl Griekse mythen is de ge- j satire. Fugleelskerne (De Vogelvrien den ia een melodramatisch stuk ge worden (melodrama ligt wel in de aard van de Noren), waardoor het veel aan kracht inboet. Het grote sentiment erin is oorzaak dat de handelingen worden overtrokken en soms gaat daardoor „de kogel voorby de kerk". Het spel van de leden van het Nieuw Rotterdams Toneel was echter uitstekend. de bedoeling van Bjerneboe ageren tegen het toerisme van de Duitsers die na de oorlog weer terug komen naar de steden en Btre- ken die ze bezet hadden. (Hieraan in dachtig het verhaaltje van de kleine jongen die met zijn vader bij een bun ker staat in een ander land, waarby de vader verklaart „Hat Vatl gebaut, mein Junge!") En de enige reden dat de Duitse toeristen worden toegelaten is het geld dat erdoor verdiend wordt. Zo ook in het stuk, waar een natuur liefhebbersvereniging „De Vogelvrien den" de omgeving van het dorp Torre Rosso wil pachten als vakantie-oord. De plaatselijke jachtvereniging die de zelfde omgeving gebruikt om te jagen is niet alleen beroepshalve tegen de komst der Duitsers. In de oorlog vorm den de leden ervan nameiyk een par- tizanengroep. Voeg daarbij het feit dat de voorzitter van „De Vogelvrienden" en zyn secretaris door de partizanen leider Caruso herkend worden als de moordenaars die in het dorp tallozen genadeloos en tevens gewetenloos heb ben berecht. Ook Caruso was bijna het slachtoffer geworden van de kapitein en zyn helper. Dit maakt hem woedend en samen met enkele van zyn vrienden vat hy het plan op de ex-beul te vermoor den. Maar de priester in de groep zorgt ervoor dat de mannen een berechting krijgen en treedt daarbij op als hun verdediger. Hij weet vrijspraak te ver krijgen voor de twee, enkel en alleen op grond van hun financiële inbreng die voor het dorp van groot belang is. Hier wordt het gemeenschappeiyk belang vooropgesteld en prevaleert het eigen belang voor elke vorm van haat. Alleen Caruso blijft konsekwent en dreigt met zelfmoord. Maar dan zeggen zijn vrienden dat hij dankbaar moet zijn dat hy nog leeft hy hoorde reeds twintig jaar dood te zijn. Caruso gaat dan, in de war ge maakt, vergiffenis vragen aan zijn vroegere rechter, welke hem wordt ver leend. En eensgezind zingt men dan het Vogelvriendenlied. gevolgd door „Seid unischlungen Millionen" van Beethoven. Op het toekomstbeeld van Torre Rosso. Twee Katwykse vissers, resp. 29 en 32 jaar oud, zijn gisteravond om tien over negen door een Leidse politie patrouille op heterdaad betrapt, toen ze op het Stationsplein probeerden twee bromfietsen te stelen. R. de Koo 25 jaar bij Gew. Arbeidsbureau Leiden Maandag herdacht de heer C. de Roo het feit dat hij 25 jaar geleden bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in dienst trad. Wegens ziekte van de heer De Roo kon de huldiging niet plaatsvin den op het Gewestelijk Arbeidsbureau, zoals gebruikelijk is, maar vond een bescheiden viering plaats te zijnen huize. Van de hoofdinspecteur-directeur van de Arbeidsvoorziening in Zuid-Holland, de heer Lewin, was schriftelijk een felicitatie gekomen, terwijl de heer H. Abbenhuis namens de directie van het arbeidsbureau en de directeur- generaal voor de arbeidsvoorziening, zijn hartelijke gelukwensen aanbood waarbij de gebruikelijke enveloppe mei inhoud werd aangeboden. De heer A. M. Doeleman sprak na mens de personeelsvereniging van het G.A.B. Hij bood de jubilaris een mooi schilderstuk aan, terwijl daarna door zijn collega van de afdeling waar de jubilaris werkzaam is een attentie werd aangeboden. De jubilaris stelde deze bescheiden huldiging zeer op prijs en hoopte spoedig weer in dienst te kunnen treden. ZWARTE BAND Tijdens 't afgelopen weekend slaag den in Overveen voor hun zwarte band de 15-jarige adspiranten-kampioen van Zuidholland Wout Holwerda en de 16- jarigc adspirant Tommie Seriier. beiden judoka's uit het adspiranten-team van Sportschool Dc Vries. Voorts won het adspirantenteam een wedstrijd tegen Sportschool Henneveld uit Maassluis met 2722. terwijl ook het B-team baas in eigen huis bleef met 2017. D° rollen werden uitstekend geïnter preteerd. Extra goed was het spel van Luc Lutz als dr. jur. Huldreich von und zu Greifenklau (de beul) en van Hetty Verhoogt als exotische en felle partizanenvrouw. Ook de rol van Caru so als monteur-partizanealeider werd goed gebracht door Robert de Vries. Verder was Thera Verheugen een typische brutaal-onderdanige vrouw die door haar doortastendheid alles ge daan krijgt wat ze wilt. Pieter Lutz was de priester en wist zich in deze rol volkomen uit te leven. Het was geluk kig voor de zwakke liederen in het stuk - die veelal als flash-back fun geerden - dat ze met verve werden ge bracht, anders bleef er weinig van over. A. V. D. LEIDSE AGENDA DINSDAG 19 MAART Museum van Oudheden Lezing „Les monnaies crétoises du 5e siècle, au dé- but de 3e siècle avant not re ère" door G. Ie Rider. 20.00 uur. Rijksherbarium Bijeenkomst Kon. Ned. Historische Ver. 20.00 uur, Leidse Schouwburg Toneel: „De Vogelvrienden". 20.00 uur. Stadsgehoorzaal „Inspectiedag". Onderwijzend personeel. 9.30 uur. WOENSDAG 20 MAART Stadsgehoorzaal Hoofdstad-opperet- te met .Wiener Blut". 20.00 uur. Schouwburg Boudewljn de Groot, Martine Byl en cabaret Harlekijn. 20.30 Ryksherbarium Kon. My voor Tuin bouw en Plantkunde ledenvergadering. 20.00 uur. DONDERDAG 21 MAART Stadsgehoorzaal Rotterdams Phil- harmonisch Orkest o.l.v. Jean Fouruel. 20.00 uur. Schouwburg „Albert Vogel in vo gelvlucht", door Lion's Club. 20.00 u. Jacobazaal De Burcht Vergadering „De Natuurvriend". 20.00 uur. Museum voor Volkenkunde Stich ting Leidse Hofjes dia's en films. 20.00 VRIJDG 22 MAART Waaggebouw Opening tentoonstel ling P. C. fle Boer. 19.30 uur. Galerie Walenkamp Heropening 21.30 uur. ZATERDAG 23 MAART Zuiderkerk Jeugdkamerorkest o.l.v. Henk Briër. 20.00 uur. Doelenkazerne OO-mess Jaarverga dering Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers. 15.00 uur. BURGERLIJKE STAND Geboren: Rosaline Henriëtte, d.v. G. Biesbroek en J. A. Maaskant: Gijsber- tus Hendricus, z.v. G. H. Steenbergen en E. G. Binnendijk; Maria Helena Jacoba, d.v. C. Sweris en J. J. M. Seisveld; Jan, z.v. W. M. Boere en J. C. Getjteman; Pe ter Christiaan, z.v. C. van Kekem en J. M. W. van Vreeswijk; Robert Paul Ri chard. z.v. R. P. R. Jansen en L. M. P. de Ruijter; Marcel Bartholomeus Petrus, z.v. C. W. Paardekooper en P. E. J. Snelderwaard; Richard, z.v. G. A. Lan- gezaal en G. C. Hermans; Frouwina Ca- tharina, d.v. T. Oudkerk en A. C. Ver maas: Karin, d.v. D. Hartevelt en C. Smit; Ria-Madeleine. d.v. C. W. Kore- man en A. Kögler; Karin Cecilia Petro- nella, d.v. F. P. Remmerswaal en M. J. A. van Eisen; Mirjam, d.v. J. Giesber- gen en S. Grlekspoor; Wilhelmus Ar- noldus Johannee, a.r. J. M. Derksen en E. J. Zuidhoek; Remco Christiaan Ar nold, z.v. W. M. van Beek en A. A. M. Deckers; Antonlua Wilhelmus Johan- nts, z.v. W. J. van der Holst en C. C. van der Zwet; Anne Marie, d.v. C. Oskam en A. Voets; Cornelia Liene Nicolette, d.v. N. Bouwman en N. J. van Klaveren; Ernst Jan, z.v. N. J. Hogendoorn en B. J. Hagenzieker; John, z.v. J. pyper en D. C. P. Dekker; Christiaan, z.v. K. Pen en F. H. Haas; Nicolaas Arie, z.v. N. M. Guijt en P. J. van Kralingen; Joost, z.v. J. Scharloo en H. A. T. Huijzend- veld. Gehuwd: W. H. G. Lieuwens en M. Schiiefer; E. M. C. Kaak en F. A. May; R. C. D. E. Hasekamp en A. C. van den j Berg. Overleden: J. de Best, 54 jaar, man: A. van Kooperen. 57 jaar, wed. van J. Sinteur; J. C. Chrispijn, 85 jaar, wed. van P. Dee: C. J. Dissevelt, 52 jaar, I echtgenote van H. van Polanen; J. W. Wolters, 60 jaar, man; J. Htrmsen, 67 j jaar, man; D. Schilder, 60 jaar, man. LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Rijksuniversiteit zijn ge slaagd: Kand. ex. Franse taal- en let terkunde: mej. M, J. J. M. van Harte- veld, Leiden. Kand. ex. Geschiedenis: heer H. F. Cohen, Heemstede. Kand. ex. Kunstgeschiedenis: de heer J. J. C. A. van Tatenhove, Den Haag en de heer I. Spaharekis, Leiden. Voor Leidse scholieren SP0RTF0RUM MET VELE T0PLIEDEN Onder leiding van de brkendc radio verslaggever Dick van Rijn zal een Sportforum op donderdag 25 april a.s. enkele problemen behandelen, die de topsport met zieh meebrengt, medisch-fysiologisch. ethisch e gebied. Dc Gemeentelijke Schoolsport- verkenners Ouderavond van Cobra-troep ZELFVERDEDIGINGSONDERSCHEIDING VOOR ENKELE VERKENNERS oommissie heeft daarv werking met de Sporttsiehting een select sportgezelschap uitgenodigd. Wanneer alles volgons plan verloopt komen naar do Stadsgehoorzaal: de j j„do-ondei zwemsters Ada Kok en Erica Terpstra, de Olympische schaatskampioenen Ans Schut en Carry Geissen, alsmede Hoo- geveense Jan Bols, voorts Anton Gee- sink. voetballer Klaas Nuninga, het roeiduo Blaisse-Venemans. speerwer per en zaal-handballer Frans v. d. Heyden, atlete Truus Hennipman- Cruiming, tafeltenniser Bert v. d. Helm ijszeilder Bouw van Wijck. Voor de tweede maal dit troepjaar heeft de Cobra-troep in het eigen troep lokaal aan de Lammenschansweg een drukbezochte ouderavond georgani seerd. Na een inleiding door vaandrig J. Naber, die vooral wees op de belang rijkheid van een goed kontakt met de ouders, sprak hopman F. Goddijn over het komende kamp 1968. Vervolgens kregen de ouders iets te horen over de nieuwe opzet van de be weging. Vaandrig Naber wees daarbij vooral op dc verandering in mentaliteit die noodzakelijkerwijze moet plaatsvin den, wil men het jeugdwerk aanpassen aan deze tijd. Toen sprak vaandrig J. Rietbergen over de op te richten Zwarte-Dassen- °P patrouille en de judo-demonstratie van de pauze. Tussentyds voerden de schimmenspel op, uit wel bleek, dat op creatief gebied ook deze jongens nog heel wat in hun hebben. ■heldingen In de pauze bestond er gelegenheid keunis te maken met de verschillende produktcn, die tijdens de handenarbeid- middagen gemaakt waren; erna kwam de beloofde judo-demonstratie o.l.v. vaandrig J. Rietbergen. Deze kon tij dens de demonstratie aan vijf verken ners het insigne „Zelfverdediging" uit- De avond, tra en een sportarts hun medewerking zullen verlenen is speciaal bedoeld voor de schoolgaande jeugd voor wie bo vengenoemde problemen bekend zijn. De avond wordt om 8 met een demonstratie v training als voorbeeld topsporter moet doen om in conditie te De blijven. Om 11 uur wordt de avond; <nt besloten met een korte turndemon Theo Loevendie Trio treedt op voor F.B. 14 reiken, resultaat jaar hard tral ieden maandheeft nu het Theo Loeven die Trio op haar programma staan. Dit trio één der meest vooraanstaande in de huidige Nederlandse jazzwcreld heeft o.a. opgetreden voor radio en TV' Tevens is er onlangs een elpee (lang speelplaat! van het trio gemaakt. Bij het vorig optreden op 7 januari Donderdagmiddag om 17.15 uur ont- dejara.^ciiitrit moeten /aterdagmiddagclub Noordwijk een rekoril-aantal bezoeker». Oo b|1|vl en eredivisieclub DWS elkaar in een «ordl er weer gerekend op een grool beperkt blljr vriendschappelijk duel liet aanvang»- Vriendschappelijk Noordwijk-DWS is zo vroeg gesteld, omdat de bad plaatsbewoners niet over een licht installatie beschikken. De opstellingen luiden: DWS: doel: Schrijvers; achter: Fr. Flinkevleugel, Pijlman, Borghuis en Overweg; midden: Van Ingcn en Bur gers; voor: v. d. Berg. Nieuwenhuis, Geurtsen en Rensenbrink. Noordwijk: doel J. v. d. Niet; ach ter: J. van Kesteren, A. Marijt, J. v. d. Meulen en W. Spaanderman; midden: G. Duyndam en J. Heemskerk; voor: A. Wevers, J. v. d. Lippe. C. v. Maris en R. Bröring. Het trio is als volgt samengesteld Theo Loevendie, alt/sopraan sax: Maar ten van Regteren Altena, bas, en Han Bennink, drums. Het optreden zal weer plaatsvinden in de hockeykantine van het Roomburg complex en wel op zaterdag 23 maart a.s. De aanvang is om 20.00 uur. Na afloop van het concert zullen jam sessions worden gehouden. (Een jam session is een soort vrije expressie waar musici uit de zaal in de gelegenheid worden gesteld met nog onbekende part ners samen te spelen. De improvisatie speelt hlerby uiteraard een grote rol). Na het uitreiken van de insignes „Acoliet" door de districtsaalmoezenier, sloot deze de avond met een dia-repor tage van het zomerkamp 1967. De ouders en genodigden keerden huiswaarts met de zekerheid, dat er ook in deze tijd van het verkennen iets te maken valt en men geen behoefte meer heeft aan een „rimboe-cultuur" die reeds lang gedoemd was te verdwy- Ouderraad St.-Lodewijksgroep. ZOETERWOUDE ZWET- EN GROOTE BLANKAARTPOLDER In café „Het Blesse Paard" te Stomp- wijk werd de vergadering van stemge rechtigde ingelanden gehouden. Voor zitter v.d. Salm mocht een groot aan tal Stompwijkse ingelanden verwelko men; de ingelanden uit Zoeterwoude lieten verstek gaan. De vaststelling van de rekening over 1967 gaf geen moei lijkheden want er was een gunstig slot van ruim ƒ14.000.— De begroting voor 196S werd na toelichting vast gesteld: hierbij waren de polderlasten weer berekend op 35.per h.a. Dank werd gebracht aan de secretaris-pen ningmeester de heer J. J. J. Noordman. De heer C. J. v. Swieten werd met algemene stemmen herkozen als be stuurslid. Voor het volgend jaar wer den in de controle-commissie benoemd de heren H. v. Leeuwen. J. v.d. Poel en J. v. Leeuwen en als plv. de heren H. J. v. Rijn. J. P. v. Rijn en G. W. Versteegen. Bij de rondvraag bleek grote tevredenheid over het gemaal; doordat de tochtsloten beter schoonge- houden waren, was dc waterafvoer van de Blankanrt beter dan voorheen. Het bestuur was minder tevreden over hel plaatsen van scheidhekken op de ka de langs de Ommedijkse watering. Aan de gebruikers van de betreffende per celen was verzocht om aan de noord zijde van hun perceel een hek te plaat sen. hierdoor zou schade aan de kade bij uitbreken van vee gelocaliseerd en beperkt biyven. Het bestuur deed een dringend beroep op degenen die een dergelijk hek nog niet geplaatst heb ben. dit alsnog te doen. De vergadering verliep in een gemoedelijke sfeer, waar bij de gezelligheid nu eu dan de over hand kreeg op de zakelijkheidDe be stuursleden moeten hun functie als erebaan biyven beschouwen want. hoe wel allen van mening waren dat de be loning in geen verhouding staat te genover het werk wat gedaan wordt. Er kwam geen voorstel tot verhoging. LEIDERDORP LEIDERDORPSE BRIDGECLUB Donderdagavond werd de laddercom- petitie van de Lciderdorpse Bridgeclub voortgezet met de vierde ronde waarin ook nu weer enkede verrassende uitsla gen zich voordeden. Zo was het een zeer goede prestatie van het echtpaar Stokhuyzen dat het in groep rood de eerste plaats wist te veroveren en dat het echtpaar Groesbeek uit deze groep degradeerde. Verder dat Van der Bijl- Van der Koog het verleden week ver loren gegane terrein weer wisten te herwinnen in groep geel wat ook de heren Hoogervorst-Van der Vliet in de blauwe groep deden. In omgekeerde richting deden het de dames Van Gel der-De Jong in geel, eindigden na een week in deze groep onderaan en keren weer naar groep blauw terug. De uitslagen en standen in de ver schillende groepen zyn: Groep rood: 1 echtp. Stokhuijzen 85 p., 2 dames Van der Bijl-Lenaers 80 p., 34 echtpaar Thesingh en echtpaar Verduin 77 p., 56 echtpaar Rompes en mevr. Van der Kommer-Van der Kommer jr. 72 p., 7 echtp. Vos 69 p., 8 echtp. Groesbeek 66 p. Degraderen: echtpaar Vos en echtp. Groesbeek. Groep zwart: 1 echtp. Danz 76 p., 2 dames Van Berge Henegouwen-Van der Upwich 68 p.. 3 dames De Graaff- Onrust 61 p., 45 dames Bosse-Latour en Danz jr.-De Vries 58 p., 67 dames Wessels-Zwanenburg en heren Wessels- Zwanenburg 57 p., 8 echtp. Zandbergen 56 p. Promoveren: echtp. Danz en dames Van Berge Henegouwen-Van der Up wich, degraderen: Wessels-Zwanenburg en echtp. Zandbergen. Groep groen: 1 dames Schutte- Zwarts 56 p., 2 echtp. Wenink 55 p., 3 Gerlich-Van Leeuwen 54 p., 4 Veld- huyzen-Van Vliet 53 p., 5 Lenaers- Schutte 52 p., 6 echtpaar Kiel 51 p., 7 Van Berge Henegouwen-Duiker 47 p., 8 dames v. d. Brink-Van Schendel 44 p. Promoveren: dames Schutte-Zwarts en echtpaar Wenink, 'degraderen: Van Berge Henegouwen-Duiker en dames v. d. Brink-Van Schendel. Groep geel: 1 echtp. Van der Pool 51 p., 2 Van der Bijl-Van der Koog 49 p„ 3 dames Jans-Van Zonneveld 46 p., 4 Tijssen-De Winter 42 p., 5 echtpaar Van Klaveren 41 p., 6 Beek-Bosse 38 p., 78 echtp. Vrinten en dames Van Gelder-De Jong. Promoveren: echtp. Van der Pool en Van der Bijl-Van der Koog, degrade ren: echtp. Vrinten en dames De Jong- Van Gelder. Groep blauw: 1 Hoogervorst-Van der Vliet 38 p., 2 Blom-Schippers 37 p., 3 Jans-Pouw 36 p., 4 gebr. Karstens 34 p., 5 Loof-Karstens sr. 34 p., 6 De Ko ning-Van Zonneveld 29 p.. 7 Van der Ben-Kiel jr. 23 p.. 8 Van der Maat-Sij- pesteyn 15 p. Promoveren: Hoogervorst-' en Blom-Schippers. PAUZE Wanneer we het over de familienamen hebben, struikelen we wel eens over de naamgeving van bepaalde relaties. De personen die hier op de foto staan afgebeeld, leveren ook dat „moeilijke" denkwerk op; zo is de oude heer rechts de bet-overgrootvader van de driejarige Gerty Schijlka. De vijf generaties zijn: Rechtsvoor de heer I Zwaan (95), achter zijn zoon 1. Zwaan (66), daarnaast mevr. P. de Wolf-Zwaan (41) en tot slot vóór links mevr. Schijjka-de Wolf (21) met haar driejarig zoontje Gerty. De heer Zwaan sr., die momenteel in huize Vredesteyn te Sassenheim woont, is een geboren en getogen Rijnsburger. Paroch, Gespreksbijeenkomst in Warmond Verantwoorde voorlichting over eeuwig leven, opvoeding en dogma 't Was even over 8 dat de heer W. Vergeer, lid van de Warmondse paro chieraad de bijeenkomst opende. Hij sprak zyn vreugde er over uit dat ook nu weer vele parochianen aan de op roep gehoor hadden gegeven. „Dit is voor de^ parochieraad zeker 'n stimu lans om door te gaan. De drie onder werpen die voor deze avond op 't pro gramma staan, zullen zeker besproken worden". Daarom gaf hij aan de pas toor als eerste het woord om het on derwerp, dat in nov. van 't vorig jaar niet aan bod was gekomen, in te leiden: „Is met de dood alles afgelopen?": Te- SASSENHEÏM „ELCKERLYCK" Dat de bekende toneelgroep „Elcker- lyck" voor elk wat wils brengt, blijkt uit het stuk dat zij op zondag 24 en dinsdag 26 maart a.s. speelt in de KSA. Na de zeer geslaagde blijspelen „Ver schijningen en verdwijningen" en „Rare Chinezen", komt men nu met een toneelstuk dat gebaseerd is op een ware gebeurtenis die zich heeft af gespeeld in Amerika. Het draagt de Vliet I titel „Het Eenzame Huis" en is ge schreven door Jan Naaykens. Nieuw plan ontworpen voor woningbouw in Zoeterwouds Zonnegaarde Ir. P. Kessler van „Stad en Land' heelt in opdracht van het Zoeterwoudse gemeentebestuur een plan ontworpen tot i uitbreiding van dc Zonnegaarde. In 1959 werd bet uitbreidingsplan Zuidbuurt goedgekeurd. Het plan voor het Ooste lijk gebied achtten Ged. Staten van Zuid- Holland echter te groots opgezet. De goedkeuring werd onthouden, j Ook een beroep op de Kroon leverde niet het gewenste resultaat op. Bij het K. B. van 1962 werd de wenselijkheid geopperd een geheel nieuw plan te ont werpen. i De sterk gewijzigde situatie sindsdien is van grote invloed geweest op de plan- j nemnakery voor dit gebied, j De belangrijkste overwegingen zijn nu: ia. na de summiere herbouw van de I katholieke kerk zou een beperkte groei van het aantal parochianen in dit ge- I bied gunstig zijn, b. de voltooiing van de westelijke uit breiding (Zuidhof), c. het niet. overschrijden van het aantal wooneenheden van hel G, S.-plan. Nlei brug over de Xuldbuurlsevaari genwoordig zijn vele mensen van me ning dat met de dood alles uit is, als bewijs- citeerde spreker enkele frag menten uit artikelen die men heden ten dage kan lezen. Humanisten en Mar xisten nemen aan dat de mens niet per soonlijk zal voortleven maar b.v. in zijn werk. Tot het christendom behoort de overtuiging dat de mens persoonlijk zal voortleven, alleen de voorsteling hoe dit leven zal zijn is aan verandering on derhevig, doch dit doet aan 't feit zelf geen afbreuk. Vanzelfsprekend kwa men hierop de vragen los. Welke rol ons eigen lichaam zal spelen in 't voort gezette leven? Is 't eeuwig geluk geen mooie zoethouderij Kunnen we nog iets voor de overledenen doen? i kinderen ZOETERWOUDE 1 LR. VOETGANGSTER AANGEREDEN r verwacht in het SZ-clubhuia. Volgens het plan van de stedebouw kundig adviseur sluit de uitbreiding die teu zuiden is gesitueerd direct aan op het reeds bestaande gedeeelte. Er zijn twee doorbraken ontworpen. De eerste de vrij langdurige procedure komt direct voorby de bestaande bun- jaar rond zijn. De grondverw ga lows, de ander een vijftigtal meters ten oosten hiervan. Het staat nog niet I vast of dit bruggen zullen worden of j dat er dammen in de beslaande sloot zul- I len komen. Het laatste lijkt het meest waarschijnlijk. Hierin zullen dan grote i duikers worden gelegd waardoor hel water in verbinding blijft met de polder. Voor het water langs het Kerkpad be staan dezelfde plannen. De „diepte" van I het gebied is, evenals het bestaande van af de Zuidbuurt 200 meter. Ter ontslui ting is een brug gesitueerd over de Zuid- buurtsevaart ter hoogte van de bestaan de brug die toegang geeft tot perceel no. 16 (G. van Meurs). Deze krygt een breedte van 5.5 meter. De lus van de zelfde breedte die hierop aansluit en die de zuideiyke grens vormt van het nieuwe gebied voert met een flinke lus door het nieuwe gebied en sluit sas 09 de brug Aantrekkelijke planning Rond deze weg zyn soms geheel vrij staand of in kleine blokjes de woningen gedacht. Hoogbouw komt vanzelfspre kend niet voor in dit landelijke gebied. De opzet is byzonder ruim. Er is plaats voor 28 eengezinswoningen en 12 bun galows. De plaats waar nu nog de H. Hart- school en bet klooster staat, die beide gedoemd zijn te verdwijnen, is bestemd voor bijzondere bebouwing. Indien er In de. toekomst behoefte blijkt te bestaan aan een lagere school voor dit gebied zou dit een bijzondere bebouwing kunnen zijn. Achter het bestaande Enimaus is een speelterrein gedacht. Het aantal autoplaataen komt overeen met het aantal wooneenheden. Hiervoor is o.m. evenals ln het bestaande gedeelte een autopleintje ontworpen. Er is in ruime mate beplanting in het ,.enzetting over 't dogma, plan opgenomen zodat de toekomstige j ,,aat over bennen van de mens van ("""ijjff1"* werkelijkheid. Er zijn ontzettend I^idat op deze vragen door de forum leden 'n duidelyk antwoord was gege ven, leidde dokter Bots het onderwerp in: „Kunnen de duders nog met hun kinderen praten?" Mag in de verke- ringstijd alles? In de korte tijd die daarvoor was gepland, behandelde spre ker - noodgedwongen grote sprongen makende - 't onderwerp in z'n volle breedte. Men klaagt dat de jeugd in op stand is, maar wij ouderen hebben het er dan ook wel naar gemaakt. De ou ders kunnen niet meer zoals vroeger aan de jongeren de wet voorschrijven, maar is het mogelijk met hen te dis cussiëren? Dan horen wij hun mening en dat is van belang. Van 't constate ren van deze situatie, ook op gods dienstig terrein kwant spreker tot 't tweede onderdeel van 't onderwerp. Na de pauze kon men over dit punt vragen stellen en in het beantwoorden hiervan werd het inzicht in fijne be woordingen verhelderd. De jongeren, aldus spreker, moeten opgevoed worden tot verantwoordelijk heid, wat alleen kan gebeuren in 'n gaaf gezin waar de ouders voor 't we derzijds geluk offers weten te bren gen. Verantwoordelykheid kan niet wor den voorgepraat, deze moet voorge- lééid worden. En als jongelui op zeker moment .de verantwoordelijkheid niet meer zien b.v. door 't te lange wachten, zijn zij dan schuldig? Is niet veel meer de gemeen schap schuldig? Ook over 't gebruik van voorbehoedsmiddelen werd de me ning gevraagd. Hieromtrent moeten de jongelui ook worden voorgelicht. Het leergezag van de Kerk heeft in 't ver leden met 't inzicht dat ze toen had 't gebruik van mechanische voorbehoed middelen veroordeeld. Toch mag de Kerk nu niet te lang wachten met 'n uitspraak te doen over het gebruik van de pil. Vicaris Stieger gaf daarna 'n uit- Dogma BINNEN ZONDER KLOPPER De moeilykheden van woningzot den en huwenden, de problemen rot, opvoeding van de kinderen, de sing aan vervelende huiseiyke om digheden zyn zorgjes die knagen het levensgeluk. In de staats- en reldgemeenschap spelen zulke bin: kamerse vraagstukken niet m ve in die wereldgemeenschap die hechte familie-band legt tussen 't bare en onzichtbare. Men begrijpt het christendom, en zeker van I thoileke, weinig, indien men h ziet als een huiselijke instelling, in het vertrouwelijk beraad op dez voet wordt voortgezet als in het van de dorpstimmerman van Nazj Met al die gering geachte, maar het persoonlijk welzijn zwaar wej zorgen kan men terecht bij Jozef, het huis te Nazareth was hij de 1 trouwe, zwaar-beproefde raadgever is dat gebleven voor allen, die er spraak op mogen maken „kinderen' God te zijn en daarmede in het trouweiyk gezinsverband zijn opi men van het huis te Nazareth en binnen mogen „zonder kloppen", hen is het vandaag een famiüe-fet LEIDSE BIOSCOP S Films in de week van 14 t/m 201 Camera: Citiz en Kane (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 Lido: The way west (14 jaar). Dageliiks: 2.30, 7.00 en 9.1? uu Zondag: 2.30, 4.44», 7.00 en 9.115 ui j Luxor: Bonnie en Clyde (18 Jaar) Dagelijks: 2.30, f.00 en 9.15 Our. Zondag 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 u Studio: Dagvlinder (18 jaar). Dagelyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 u Trianon: De twaalf veroordeelden Geprolongt I Dagelyks: 2.00 en 8.00 uur. Zondag: 2.00, 5.00 en 8.00 uur. Rex: Onze man in Bagdad (14 jai Dagebjks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 u EXTRA VOORSTELLINGEN Camera: woensdag 20/3 Une fe| Mariée (18 Vrijdag en zaterdag nachtvoorstr 23.30 uur: Live now, play later KORRELTJE PUNT in dit landelijke gebied echt „buiten" zullen wonen. Met de ter inzage legging is de eerste stap gezet naar de verwezenlijking van dit plan. Bij gunstige beschikking kan veel uitspraken mogelijk omtrent zelfde werkelijkheid. Zoals je over 'n simpele lucifersdoos tot verschillende be oordelingen kan komen al naar gelang de zijde van de doos die naar je ge keerd is. zo ook omtrent 'n waarheid, 'n Dogma is 'n uitspraak over de waar heid vanuit 'n gezichtspunt zoals men dat op dat moment innam. Zo bestaat er 'n dogma dat er in Jezus Christus één persoon en twee na turen zijn! Dat interesseert ons in deze Gistermiddag om 16 30 uur is de 15- UW nlet- ,>aarovpr beeft men zich vroe- jarige voetgangster H. C. V. uit Zoeter- Ker wo' druk gemaakt, nu vragen wij: woude op de Hoge Rijndijk te Zoeterwou- at bete de aangereden door de 19-jarige brom- j '"erop 111 fietser M. E. J. J. M. uit Tilburg (stu- maa derende te Lelden). De bromfietser werd beid Voetgangersgevaar Marktberichten BODEGRAVEN 19 mrt. Kaas voer zes partijen Goudse kaas. Pr: le kwal. 3,95-4,12, Extra kwal. Handel flauw. 1 ROTTERDAM, 19 maart. Vee. j voer totaal 4848, weekaanvoer Slachtrunderen 150, gebruiksvee vette kalveren 120, graskalveren nuchtere kalveren 3549, varkens 2, gen 6, paarden 7, veulens 3, schape lammeren 58, bokken of geiten 14. zen: slachtrunderen extra kw. 4.70- le kw. 4.154.55, 2e kw. 3.8040 kw. 3.603.75, vette kalveren le 3.70—3.90, 2e kw. 3.45—3.60, 3e kw 3.40, stieren 4.15-4.65, worstkoeiei 1 3.55, kalf- en melkkoeien 1100— vare koeien 8751175, vaarzen 1000. pinken 600700, graskalvere j 550, nuchtere kalveren 1.40- mestkalveren 70130, schapen 140. lammeren 125180. Over 1 slachtrunderen iets minder, kalm 1 gisteren, kalf- en melkkoeien tan rustig, constant, vare koeien ge 1 kalm, ongewijzigd, vaarzen en pinki vorige week, lui, onveranderd, gr: veren iets ruimer, stroef, niet hoger I te kalveren iets meer, kalm, even 1 nuchtere kalveren als vor. week. 1 onveranderd, schapen en lammeren goed, prijshoudend. RIJNSBURG, 18 maart. Bloem t Tulpen: Sweet Harmony 300—335, 1 nus 225250, Queen of the Night 230, Pax 200—225, Bellona 160 b Bonanza 160185, Preludium 150 1 Apeldoorn 150175, Lustige Witv 1 —175. v. d. Eerden 150—170, C 150165. Freesia's: White Swan 160, Pimpernel 120150, Golden 80130. Narcissen: Carlton 90 1 Flower Record 80100, Golden H: 6075 alles per bos. Anemonen 1000 per 100. Anthurium 1953051 bera 15—47, Irissen 1534. Baccara 65105, Zorina 2839, 2031. Garnet 2030. Am. Dusty Sim 2234, Carry Sim 2 Rose Sim 2031, Keevers 2031. Sim 19—30, G. J. Sim 20—29, Espt 19—28, Arthur Sim 18—27, Witt 18—26, Crowly Sim 18—26. Hyac Ostara 18—27. Pink Pearl 17—26, Marie 1725 alles per stuk. Orch 65—135, Amaryllis 7.25 per kelk. Jezus Chrif et de Kerk nu antwoord ge- daarmee vervalt de waar- ?rstgenoemde dogma niet. hersenschudding naar het Acad. 1 Nadat de vragen die omtrent 't dog- Ziekenhuis vervoerd en is vandaar uit ma naar voren kwamen waren beant- naar zijn ouderiyke woning in Tilburg woord, dankte de heer Vergeer, onder gebracht. De voetgangster liep enig j wiens leiding 't gesprek prettig was beenletsel op. verlopen, de forumleden voor hun be- Over de oorzaak van de aanryding is reidwilligheld om te komen en over nog niets bekend. Er waren geen getui- I hun bijdrage tot deze geslaagde ge- gen. I spreks byeenkomst. KATWIJK AAN DEN St.-Barbaravereiiigiiig D Begrafenisvereniging „St.-Barbai gericht 15 maart 1920, gaat vrijt maart haar 48ste jaarvergaderin den. des avonds om 8 uur in de zaal van het Parochiehuls. Er volgens het bestuur, belangrijke ten aan de orde; reden waaroi wacht wordt dat er goede belai ling voor deze vergadering zal 1'aaskrant Met Kerstmis 1. interkerkelijke Kerstkrant in meente uitgegeven. Datzelfde z gebeuren met Pasen aanstaande derdag 28 maart komt de parocl in vergadering byeen. Door het worden vele suggesties voor di gadering verwacht.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 4