KAMPEERDER EN WATERROT VINDEN ELKAAR OP DE HISWA ERIC HISC0CK de kluizenaar der oceanen Steeds meer ACCESSOIRES SYNTHETISCH DOEK voor vastkamptenten IN BOTENSECTOR GROTE PRIJSVERSCHILLEN EATERDAG 16 MAART 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 Een zeiljacht met krachtig hulpmotorverinogen, een totale lengte van ongeveer 19 meter en een gewicht van ongeveer .15.000 kg en een gemotoriseer de muggenvanger geschikt voor jachthavens en campings, vor men ongetwijfeld op de 13e HISWA internationale water sport- en kampeertentoonstel- ling in de RAi te Amsterdam de allergrootste contrasten. Van vrijdag 15 maart tot en met zondag 24 maart exposeren de 235 exposanten op 245 stands boten, motoren, tenten en een grote variatie van watersport en kampeerartikelen. De pro- dukten zijn afkomstig uit België, Canada, Denemarken, Engeland, Finland, Frankrijk, Hongarije, Italië, Japan, Joego slavië, Nederland, Noorwegen, Oost-Duitsland, Roemenië, Schotland, Verenigde Staten. West-Duitsland. Zweden en Zwitserland. Op deze tentoonstelling zal Deze Flnnclipper Is een van de noviteiten op de HISWA. Voor 75.500,is men de eigenaar van deze raotor-sailer, waar van de afmetingen zijn 10.75 x 3.12x1.30. weer blijken, dat het raakvlak tussen de kampeerders en de watersportbeoefenaren leder jaar groter wordt. De eersten vermaken zich in toenemende mate met speelbootjes en gro tere vaartuigen. „In overwe gend getal van het vouw- en opblaasbare type, waarvan het kampeergedeelte van de show een rijk assortiment toont", aldus de vice-voorzitter van de HISWA en de HISWA-tentoon- stellingscommlssie, de heer G. Neef. „De tweede en het betreft hier echt niet alleen de toervaarders, maar ook de wedstrydzeilers onder hen benutten steeds meer een tent als middel om te overnachten bij hun boot." Bungalowtenten In de kampeersector. die men evenals het vorig jaar weer kan vinden in de Zuid- en Westhal van de RAI, zyn enige nieuwe ontwikkelingen to on derkennen. Er bestaat o.a. grote belangstelling voor de grote tot zeer grote bungalowtenten, met een duidelijke trend naar het stationair kamperen op een bepaalde camping. De vierper- soons bungalowtent blijft het ook nog altijd goed doen. te meer omdat hij vaak wordt gebruikt samen met kinder tenten. Voor de grote tocht In de zomervakantie schaft men meer en meer een gemakke lijke trektent aan. Het type bivaktenten is vooral in trek bij hen die een kleinere tent prefereren dan de bungalow tent, maar toch ook over enig komfort willen beschikken. Verder zoekt 'een stijgend aan tal kampeerders het in licht gewichtmateriaal. De kleur bij de bungalowtenten is overigens wat aan het veranderen. De laatste twee jaar Is er een duidelijke verschuiving waar te nemen naar donkergroen, bruin en zandkleur. De diverse tinten geel en oranje, gecom bineerd met tamelijk fel groen van de Nederlandse en Duitse tenten en het donkerblauw van de Franse tenten, worden voor een deel vervangen door kleu ren die wat „dichter b(j de natuur" staan. Gestreepte doe ken aan een deel van de grote bungalowtenten blijven het ook nog wel doen. Wat dit betreft heeft bijvoorbeeld Sporthuis Centrum mooie combinaties bereikt. Het assortiment tenten Is dit jaar bijzonder groot en het is belangwekkend, dat zich daar onder verschillende nieuwe uitvoeringen en modellen be vinden. De kampeerders te voet, per fiets, per motor, per auto. per trein en per vliegtuig, alsmede de stationaire kam peerders zullen dan ook onge twijfeld hun hart kunnen op- Op deze HISWA-exposltie zul len ook 39 jachten met een waterverplaatsing van meer dan vijf ton worden geëxpo seerd. Bjj de jachten en boten treft men vele nieuwe typen aan. De laatste dagen is het aantal noviteiten nog uitge breid en verwacht mag worden, dat op de openingsdag de II IS W A-tentoonstelling alleen al in de zogenaamde „natte sector" een kleine honderd primeurs heeft te bieden. Het totaalaantal boten, groot en klein, bedraagt ongeveer 800 en dat is meer dan ooit op een watersporttentoonstelling in Ne derland is getoond. De water- sportsector is in de Europahal en de Noord- en Oosthal te vinden. De Oosthal beeft enige tijd geleden een verbouwing ondergaan en door de betere lichtval die er nu is gekomen, nemen juist de boten in deze ruimte van de RAI een op vallende plaats in. BU de accessoires omvatten de tentoongestelde collecties vele duizenden: naar schatting zo'n 15.000 tot 20.000. Dat zich daar onder vele noviteiten bevinden behoeft geen nader betoog. Ds reeds genoemde gemotoriseerde muggenvanger is ongetwijfeld een der meest opvallende zaken uit deze produkten- en artikel- serie. De 13e HISWA internationale watersport- en kampeerten- toonstclling wordt gehouden van vrijdag 15 maart t/ra zondag 24 maart. De openings tijden zijn dagelijks van 10.00 lot 17.00 uur eu 's avonds van 19.30 tot 22.30 uur en op de zondagen van 10.00 tot 18.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 3.Militairen en kinderen beneden 14 jaar 1.50. AMSTERDAM Als de autoriteiten straks zullen proberen het Britse equivalent van onze A.O.W. over te maken aan zilver-gekuifde Eric Hiscock, zullen ze moeite hebben hem te vinden. Met dezelfde nonchalance namelijk, waarmee zijn leeftijdgenoten een kaartje gaan leggen in het café op de hoek, toert hij de wereldzeeën rond. Per tien meter lange notcdop. Slechts vergezeld van zijn even ondernemende vrouw Susan. Hy Ls de door weer en wind gelooide be lichaming van de liefde voor het grote water; het getaande corpus delicti van een heimwee, dat geen horizon kent. Levensavond in Nederlandse notedop Hij is, zijn grijze haren ten spijt, weer verliefd. Op een schip uiteraard. Slechts de welving van boeg naar spiegel kan nog zijn oog bekoren. Het - object van zijn passie: de Wanderer IV, een Nederlands ontwerp, gebouwd door de werf Jongert te Medemblik. 1 Het schip zal op de grote in ternationale watersporttentoonstelling HISWA in de RAI een stoer tegen wicht vormen voor de glanzende luxe van polyester en chroom, die meer en meer de jachtbouw beheerst. Daarna? „Ik heb mijn huis verkocht, om de Wanderer te kunnen betalen", zegt Hiscock over zijn pijp heen. „De Wan derer zal dus mijn huis worden. Mijn vrouw en ik zullen gaan leven als echte waterzigeuners. Ik denk, dat ik het schip overvaar naar Nieuw-Zee- land, want daar schijnen ze niet al te moeilijk te zijn met belastingen". PIKBROEK Hij was voorbestemd om boer te wor den, maar op een of andere manier ont dekte hij, dat het veel meer ontspan nend is en weinig minder lucratief, de golven te ploegen dan de klei. Hij werd een pikbroek van de klassieke soort, een nautische hermiet, die de stem van de wind in de touwen leerde verstaan als geen ander. Als er nog continenten te ontdekken waren ge weest, zou hij er ongetwijfeld tegenop zijn gevaren. Bij gebrek aan beter zwierf hij van werelddeel naar wereld deel. Zó het water te beminnen is slechts weinigen gegeven. Hij is voor allen, die op de HISWA komen dromen van een eigen schip, een voorbeeld, dat licht als de Brandaris. Zijn vorige, 30 voet lange „Wanderer III" heeft hij vijftien jaar gehad. Het schip droeg hem en Susan tweemaal rond de aardbol, 110.000 schuimende zeemijlen, veilig als een wieg. ,.In de gebieden, waar de passaat waait, zet ten we een tweelingzeil op", zegt Eric Hiscock nostalgisch. „We legden dan honderden mijlen af zonder ooit het roer aan te raken. Het schip stuurde zichzelf, terwijl wij genoten van de zonsondergangen. Eens hebben we 52 dagen rondgezwalkt zonder een kust of een schip te zien 4000 mijl, alleen met het gezelschap van de elementen". Hij zegt het alsof hij een geslaagde verjaarsvisite bij de overburen be- schijft. Zijn accent is dat van een lid van het Hogerhuis en zijn understate ments zijn navegant. Hij zegt over de reis naar Amerika, die onlangs be ëindigde na twee jaar te zijn wegge weest: „Well, ik had dat land nog nooit gezien en ik dacht: we varen er even heen". Over stormen deze: „Het is niet gevaarlijk, actually, alleen een beetje oncomfortabel". Een man om naar de maan te schieten, deze His cock. Hij zal het er hoogstens aan de koude kant vinden. De Wanderer IV wordt op het ogenblik versteld heeft doen staan van zijn moed ondernemen. „Gek genoeg is hij wel een keer bang geweest, toen hij op 1200 mijl afstand van de dichtsbijzijnde kust in de Stille Oceaan met absolute windstilte te kampen kreeg. En het was niet eens de hongerdood, die hij vreesde. „Het was een mooie kans, om een eind de oceaan op te roeien en de Wanderer eens uit de verte te zien", zegt hij. „Well: terwijl ik daar roeide, realiseer de ik me opeens, dat er onder me bij na 10 mijl water zat. Ik wist niet, hoe snel ik terug moest komen op mijn schip. Volkomen belachelijk natuurlijk, maar ik vond het opeens een dood eng idee". Als je hem vraagt naar de diepe gron den van de onrust, die hem telkens weer het zeegat uitdrijft, word je wei nig wijzer. Zijn antwoorden zijn ge meenplaatsen pasklaar wisselgeld. „Het is een sensatie om met een no tedop als de Wanderer door het Pana makanaal te varen", zegt hij bij voorbeeld, of: „het is interessant, want je ontmoet telkens andere mensen". De waarheid moet juist andersom zijn. Eric Hiscock en zijn vrouw lijken eer der de civilisatie en de mensheid te ontvluchten dan iets anders. Het waar om blijft echter in het vage. „Iemand, die slechts water drinkt, heeft een ge heim voor zijn medemensen te ver bergen", heeft Baudelaire geschreven. Iemand die slechts op het water wil zijn ook, ls men geneigd te denken, na de trivialiteiten van de vergrijsde zee rob aanboord te hebben. De geheimen die hij, alleen met de passaat, in het oor gefluisterd heeft gekregen, geeft hij niet prijs, noch het mysterie van de zonsopkomsten en -ondergangen, die hij heeft gezien. Hij bepaalt zich tot een algemene wens. „Ik hoop, dat iedereen, die een boot koopt, er even gelukkig mee is als ik". Hetgeen bij de ze aan alle HISWA-bezoekers zij door gegeven. Niet alleen bij de tenten Is veel nieuws te beleven; ook bij de „acces soires" is een grote hoeveelheid nieuws te bespeuren. Een greep uit dit assor timent maakt dat snel duidelijk: lichtgewicht storm- en zandhorlng Een aluminium haring die speciaal is gemaakt voor gebruik bij storm en in zand. In tegenstelling met de veel gebruikte houten haring bij kamperen op zand, die 120 gram weegt, is het gewicht van deze nieuwe haring slechts 60 gram. hardstalen giwidpen die voor ge bruik geschikt is op harde en steenachtige grond. Eenvoudige constructie met aangelast dwars- stangetje voor het bevestigen van de rubber tentspanner. tweeweg bevestigingsklem voor 't zelf maken van constructies met tentstokdelen, hetgeen vooral bij stationair kamperen vaak gebeurt. i scheerlijnhaspel u|t- j.( 1 YlP'lf'ü1 zetten en innemen ynrrtiThe^rlij- nen, die bovendien niet meer in de knoop raken. tafeltje met telescopische poten. Deze poten hebben het voordeel dut men op ongelijk terrein de ta fel toch wiebelvrij kan maken een tweepitskomfoor met beschei den gasreservoir. Lucifers zijn niettmeer nodig om de pitten aan te steken. een langwerpige plastic zak, die een witte chemische stof in oeder- vorm bevat. Als men een puntje van de zak afknipt, water in de zak doet, dan ontstaat er een sterke temperatuurdaling In combinatie met een eenvoudige koeltas nf -box is het koelen van de belangrijkste levensmiddelen nu ook mogelijk op de meest primitieve terreintjes. Er kan een temperatuur bereikt worden van ongeveer 20 graden on- opvouwbaur schuimplastic bed, waarvan de hoes eenzijdig van ge plastificeerd materiaal is gemaakt opdat hij bij zonnebaden en ander Op kleinere batterijen werkt dit alarm apparaat dat in tent, h(j bagagewagen, in boten of caravan kan worden ge bruikt. Het apparaat produceert lange tijd een hoge fluittoon. gebruik buiten de tent niet vuil zal worden. diverse brandblussers komen de laatste twee jaar ln mooie en zeer functionele vormen op de markt. een zeer handig attribuut voor gezinnen met kleine kinderen Het is de miniwasmachine 220 volt. De wastijd van deze snelwasser is vooraf te stellen tussen 1 en 5 mi nuten, zodat men er niet constant bij hoeft te blijven staan. een op twee kleine batterijen wer kend elektrisch alarmapparaat voor beveiliging van de tent cn o.a. bagagewagentje. Het apparaat produceert lange tijd een hoge fluittoon. Het grote nieuws op het gebied van tenten is de verwerking van synthe tisch doek van zwaardere kwaliteiten tot stationaire tenten. Stationaire ten ten (ook wel statische tenten, seizoen- tenten of vastkamptenten genoemd) hebben namelijk zeer veel te lijden wanneer zij onverzorgd op de camping staan, niet alleen van wind maar voor al van de vochtige, uit de grond opstij gende dampen die niet uit de gesloten tent weg kunnen. Dit vocht conden seert vooral tegen het dak. maar ook tegen de wanden. Daardoor kan het katoendoek voortijdig rotten. Noviteit is nu de verwerking van vol strekt rotvrij, synthetisch materiaal, in ieder geval in het dak maar vaak ook in de zijwanden. De vijf exposan ten op de HISWA van deze nieuwe ten ten zijn: Vroom en Dreesmann, Sport huis Haarlem die de geheel syntheti sche tent Gorso II van Safari brengt. Buitensportcentrum Faber komt met de Westerland, waarvan het Trevira tentdak (het meest bedreigde punt) vijf jaar wordt gegarandeerd. Sport huis Centrum komt met de Grand Tou risme, terwijl Pexry van der Kar in dit opzicht onder andere met de serie Capri en Palma komt. Van de vastkamptentenserie van laatstgenoemde exposant (Capri 495 gulden. Palma I 625 gulden en Palma II 695 gulden, om maar enkele prijzen te noemen) zijn dak en wanden van katoen, maar is het dak gecoat met een soepele gemetalliseerde laag. De vastkamptenten van Sporthuis Cen trum daarentegen zijn geheel van kunststof, waarbij het dak bovendien is gemaakt van een tweezijdig gecoat kunststofweefsel. Er zijn dus detail- Een statische synthetische tent. De prijs is 695. verschillen in de uitvoering, maar er is een grote trend in de richting van kunststofweefsels voor vastkamptenten. Een andere bijzonder belangrijke ont wikkeling in de kampeerwereld blijft het aluminium frame Sporthuis Cen trum bijvoorbeeld levert alleen nog maar tenten met dit frame (Duits fa brikaat). Wilms Kloet levert veel ten ten met aluminium frame met een iets andere verbinding in de hoek- of spruitstukken (Frans fabrikaat). Gale ries Modcrnes tenslotte brengt haal tenten met aluminium frame met sta len spruitstukken. Een aluminium frame betekent ten opzichte van staal een gewichtsbesparing van bijna de helft. Langzamerhand komt er behoefte aan bungalowtenten voor een echtpaar dat er zonder kinderen op uil trekt. Zo'n tbnt moet stahoogte en steile wanden hebben, niet te groot en te zwaar zijn, en toch voldoende komfort bieden. En kele tenten van bijvoorbeeld Denig zijn voor dit doel geschikt, maar voor wie minder geld besteden wil is de keuze wel eens heel moeilijk. Buitensport centrum Faber brengt als jubileum aanbieding een mooie bungalowtent die aan de eisen van zo'n echtpaar wel zou kunnen voldoen: de Garda I. De tent heeft een slaaptent van 2 bij 2 me ter, is dus zowel in de lengte als dwars te beslapen en geeft dan nog veel ruimte voor bagage, liet even gro te woongedeelte geeft voldoende ruim te voor twee personen. De prijs van 198 gulden is voor een dergelijke tent uitzonderlijk laag te noemen. In het kader van de gewichtsbesparing brengt Slee Buitensport een zeer inte ressante tent voor de veeleisende kam peerder. Het is een vijfpersoons dub- beldnkstent met stahoogte en een woonruimte van bijna 5 bij ruim 2 me ter. Deze tent. die slechts 26 kg weegt en ook geschikt is voor kamperen in de warmte en een zeer klein pakvolu- me heeft, kost 875 gulden. Als schrille tegenstelling met deze tent de minus- euulbivak van Carl Denig Het is een eenpersoons enkeldaks tweestokslent- je met een nokhoogte van 90 cm. Een comfortabel onderkomen voor de ge harde kampeerder die dan een grond vlak van 210 bij 90 cm tot zijn beschik king krijgt. De prijs is 169 gulden. Als suggestie voor de tent van de toe komst brehgt Galeries Modernes een tent, vervaardigd van een opvallend bedrukte stof en gemaakt ln een afwij kend model. De Wilde Kastanje van De Bijenkorf is ook een tent die opvalt door zijn revolutionaire vormgeving. In deze tent treft men onder andere extra-ruimte aan voor bagage en ven tilerende keuken. De prijs bedraagt 595 gulden. Boten in alle prijzen en maten zijn de komende dagen in de RAI te vinden. De insiders kunnen hun hart op deze watersporttentoonstelling weer ophalen, terwijl de niet ingewijden zich blijven verwonderen over de prijsverschillen die op vrijwel gelijke schepen voorko men. Het is dan ook niets bijzonders als men bij twee schepen die zo op het eerste gezicht veel overeenkomst ver tonen. prijsverschillen tegenkomt die er niet om liegen. De prijs van de eerste boot doet hen denken aan 'n on gelooflijk koopje en de prijs van het andere schip aan afzetterij. Beide boten bieden echter meer dan waarschijnlijk, waar voor hun geld. want laat het ons maar direct zeggen: ongelooflijke koop jes komen in werkelijkheid niet voor. Voor een boot van duizend gulden kan men op de HISWA terecht, maar ook voor schepen die tienduizenden guldens gaan kosten De flexi-boot van Over toom hoort in de laagste categorie thuis. De flexi-boot is ook het enige vaartuig, dat gemakkelijk per auto of caravan kan worden meegenomen. De ze vouwboot van polypropyleen is in opgevouwen toestand zo plat als een aktentas en kan onder de arm gedra gen worden. Binnen 60 seconden (men behoeft niets op te blazen) is deze 20 kg. wegende boot en die vaarplezier kg wegende, boot, die vaarplezier biedt voor 4 personen, weer uitvouwbaar In de lage prijsklasse zijn er heel wat aanbiedingen. De „City-vlet" van Troost Leiden is er ook een van. Deze vlet is 410 cm lang en kost compleet f 1200.- In de zwaardere klassen vra gen wij uw aandacht voor een aantal nieuwe Joosten jacht en Voor 't eerst in Nederland wordt de Flnnclupper-Crul- ser uit Finland getoond: als motorjacht kost dit schip met zijn oerdegelijke af werking f 66.500 en als motorsailer f75.500 - De Cutlass-zeilkruiser maakt op de HISWA zijn debuut op 't conti nent. Deze zeer snelle wedstrijdzeiler die op de London Boat Show zo'n ge weldig succes werd, kost f21.000,- De polyester motorkruiser met kajuit voor twee personen, de Marina G.T maakt eveneens voor het eerst zijn op wachting op het continent. De afmetin gen zijn 4.96x2. 10x0.23 "eter en de prijs f 3600.- Dit is de Flexi-boot. In opgevouwen toestand is htj niet „dikke nemen en thuis handig op te bergen. De bodem van deze opvou dan een aktentas. Dus gemakkelijk met de auto i v bare boot Is doorzichtig. Tijdens de HISWA zullen er maar liefst tachtig nieuwe typen boten worden ge toond, zowel voor het gewone toerva- ren als wedstrijdboten. waarbij door de jachtbouwers terdegi rekening is ge houden met de steeds toenemende be hoefte om de boten voor de doe-het- zelvers als bouwpakket af te leveren. Steeds meer wordt hel mogelijk om ka le rompen te kopen die naar eigen in zicht en smaak kunnen worden afge- Een der revolutionalrste ontwikkelin gen op het gebied van de zelfbouw door de amateur is een ontwerp van de heer Kraaier die, in samenwerking met Bruynzeels fineerfabriek, 'n zeil-, roei-, en visbootje construeerde dat als bouwpakket, compleet met beslag en zeilen, f875,- gaat kosten. Het bouw pakket bestaat uit 125 onderdelen waarvan de rompdelen met dik visny- lon aan elkaar worden geregen. De na den worden gedicht met gewapend po lyester wat de boot 'n hoge betrouw baarheid geeft daar 't hout en 't poly ester, na uitharding van de kunsthars, praktisch 'n geheel met elkaar worden. Dit systeem schijnt zo eenvoudig te zijn dat een amateur in ongeveer 45 werkuren het hele geval in elkaar kan lijmen. Er is met gemak plaats In voor twee personen, terwijl vier Ingebouw de luchtkasten de veiligheid verhogen Met dit ontwerp zijn er dus geen du- zeilboot. die onder de naam Springer het water reeds proefde, een uitstekend vaartuigje voor jeugd en beginneling. Met dit ontwerp zijn er dus geen du re en tijdrovende mallen nodig zoals bij de volledig van kunsthars gebouw de boten noodzakelijk is. Voor de zelf bouwers die de smaak al te pakken hebben en die genoeg vertrouwen heb ben in hun eigen kunnen om ietj gro- ters aan te pakken zijn er rompvormen te koop die met precies uitgezaagde en voorbewekte onderdelen erbij in elkaar kunnen worden gezet, geschilderd of gelakt. Door het zeer arbeidsintensie ve werk zelf te doen kan cr tot enige duizenden guldens worden bespaard a.m de vaak kostbar»' scheepjes Om dat het bouwen van de romp, door het uitslaan, opzetten en stroken een werk is dat veel ervaring vereist, is de Gro ningse werf ,,'t Waar" mof drie vel schillende schepen op de botenmarkt gekomen die leder voor zich hun waar de als wedstrijd- cn toerachlp al ln de praktijk hebben bewezen. Het zijn pre- cles uitgekiende scheepjes van zes tot ruim zeven meter lengte die zelfs ge schikt zijn voor het soms ruige IJssel- mecr. de Waddenzee en zelfs de Oost zee. Het bouwen in polyester wordt de amateur, ondanks hel bouwen vanuit een mal, steeds gemakkelijker ge maakt. In sommige gevallen zijn de mallen te huren als men het materiaal bij een bepaalde firma besteld of wordt er een bouwpakket voor de mallen ge leverd. Eén firma levert zelfs tien ver schillende typen, van kano tot speed- en zeilboot, waarvan de mal meerdere keren is te gebruiken.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 15