3 toneel De Finata Bank heeft geld te leen. VOETVAL VOOR VEREERDERS VAN BARNARD Haastige reportage van Hawthorne Zonderlinge ontmoetingen in leven en dood Sportieve lyriek bij Ned. Dans Theater Literaire prijzen toegekend TELEFOONTJES 30 WOORDEN VOOR ƒ2.- EEN STENO-TYPISTE bejaardenhelpsters en huishoudelijke hulpen een nette werkvrouw 4 SEVILLA lORANGE MARMELADE ZWAARDEMAKER JVOENSDAG 13 MAART 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Peter Hawthorncs boek „Het overgeplante hart" (uit gave Elsevier met een voorwoord van A. C. van Swol, arts) geeft een, voor de gemiddelde lezer, aanvaard baar verslag over een gebeurtenis, die de wereld even de adem deed inhouden: de eerste overbrenging van het hart van een overledene (Denise Darvall) naar het lichaam, wiens bloedstuwend orgaan, als gevolg van herhaalde hartinfarcten dusdanig immobiel was geworden, dat het een wonder kon heten, dat hjj (Wasjkansky) op de dag van de operatie nog in leven was. Peter Hawthorne heeft, naar onze smaak, de weg van de minste weerstand gekozen. Bü de goe gemeente staat de chirurg in onevenredig hoog aan zien, vergeleken bjj de andere, b(j dit gebeuren be trokken, mannen van medische wetenschap. Hawthorne heeft deze potentiële markt voortreffelijk aangevoeld. De chirurg Barnard wordt enorm in de verf gezet. Hij wordt de lezer gepresenteerd als het jongetje, dat zijn eerste operatie op de een of andere kever uitvoerde. Niet uit wreedheid, maar uit ont wakende chirurgische belangstelling. Persoonlijk hebben wij ooit eens als klein" kind een hooiwagen al zijn poten uitgetrokken. Niet uit chirurgische be langstelling, maar alleen maar om te zien hoe dat bolletje zich gedroeg zónder poten. Ieder kind zal dergelijke dingen gedaan hebben en we zien niet in dat een dergelijke aan wreedheid verwante nieuws gierigheid een aanwijzing is dat iemand de briljante chirurg wordt, die Barnard bleek te zijn en thans De populaire opvatting wil nu eenmaal, dat de chi rurg de spil is waar alles om draait. Hij heeft een harde jeugd gehad en hij is moeilijk voor zichzelf en voor anderen. Hij laat verpleegsters huilen en breekt hun harten. Wat dat betreft laat Hawthorne zijn lezerspubliek volkomen aan zijn trekken komen. In werkelijkheid is de chirurg de zeer vakbekwame reparateur van mankementen, die anderen cardio logen, internisten en röntgenologen vaststelden en aanwezen. Hij kan deze mankementen verhelpen, dank zij de niet mindere vakbekwaamheid van im- ACTUEEL Louis Wasjkansky, een week na de operatie, in bed. munologen en anesthesisten. Ook al wordt de im- munoloog Botha met ere genoemd, ook al wordt er een beleafde buiging gemaakt naar Nederland (Van Rood en Van Loghem), de schijnwerpers staan, naar ons idee, te onafgebroken gericht op de ongetwijfeld uiterst bekwame thorax-chirurg Barnard, wiens af beelding, in verschillende poses, ook al te veel in het illustratieve deel van het boek voorkomt. Hawthornes boek draagt het karakter van haastwerk. Hij heeft ongetwijfeld kapers op de kust voor willen zijn. Hij wil in een vogelvlucht de grote problemen rond transplantaties als deze snel behandelen en om zeilt daardoor soms de kern van de zaak. Een vóór Zuid-Afrika belangrijk levenspatroon als de apartheid wordt, naar onze smaak, al te glimlachend wegge wuifd; de kwestie leven of dood wordt daarentegen, zij het in een kort bestek, naar behoren uiteengezet. Dat alles neemt niet weg, dat Hawthornes reportage want dat is het in feite ook vele verdiensten heeft. Het boek laat zich gemakkelijk lezen en al lezend ervaart men, hoe zonderling de levens van de mensen elkaar in dood en leven, kunnen kruisen. Wasjkansky's echtgenote zag, komend van het zieken huis, het ongeluk dat Denise Darvall en haar moeder het leven kostte, niet wetende dat deze gebeurtenis het leven van haar man, zij het dan slechts voor en kele dagen, zou rekken. Clive Haupt was, vlak voor hij aan het strand een hersenbloeding kreeg, in hoge mate geïnteresseerd in de levenskansen van Wasj kansky. Hij kon op dat moment niet weten dat hij tot op de dag van vandaag Philip Blaiberg zou laten Veel sympathieke aandacht wordt ook besteed aan donor Denise en acceptor Wasjkansky. Eerstge noemde een rustig, vriendelijk meisje, bekwaam in haar werk en geliefd bij haar collega's; laatstgenoem de een „versierder" in zijn militaire diensttijd in de oorlog en een man van bijna overwoestbaar levens- optimisme, wat hem tot op het laatst in leven hield, totdat hij moest capituleren voor de desastreuze longontsteking waarbij in zijn longen bacillen wer den gevonden, die afkomstig waren uit zijn door sui kerziekte en minimale bloedsomloop geteisterd been. Tot slot de zeer gedetailleerde beschrijving van de operatie zelf en de spanningen die ieder van de be trokkenen heeft ondergaan. Hetgeen resulteerde in de onvervalste Zuidafrikaanse kreet van Barnard „Jezus, dit gaan werktoen het overgebracht hart van Denis in het lichaam van Wasjkansky zijn werkzaamheden begon. Een kreet, die te vergelijken is met het „Land in zicht" van Columbus' uitkijk, toen de Santa Maria de kusten van de Nieuwe We reld naderde. De sprong in het onbekende was even groot. A. v. G. (door Jan Verstappen) AANGEKONDIGD in Londen: „Un der Milk Wood", het stuk van Dy lan Thomas, dat hier indertijd bij dc Nederlandse Comedie ging, krijgt een nieuwe voostelling van de Royal Sha kespeare Company, althans van de daaraan verbonden groep „Theatre Go- round". Slechts zeven acteurs spelen in deze produktie (het stuk telt 43 rollen!". Zeer groot bezet is ook het speciaal voor het National Youth Theatre (dat vroeger wel eens door Nederland tour- neerde met Shakespear-ensceneringen) geschreven „Zigger Zagger", een „foot- ball-play" van Peter Terson, waarin 80 (inderdaad, tachtig) beroepsacteurs onder regie van Michael Croft zullen spelen. Het merendeel van de acteurs is onder de 21 jaar oud. Na de Nederlandse opleving van inte resse voor de Romeinse treurspeldich ter Seneca, twee jaar geleden van Hu- go Claus en de zijnen, die „Thyestes" op de planken brachten, gaat Peter Brook het in Londen doen met „Oedi pus". Men kan zich voorstellen dat hij juist tot Seneca komt, nadat hij zich met voorstellingen als „Marat-Sade" en „US" heeft doen kennen als regis seur met bewondering voor de ideeën van Artaud en diens theater van de wreedheid. Claus ontdekte in Thyes tes" 'n orgie van geweld en sadisme, die hij op 'n gestileerde wijze vorm gaf in zijn voorstelling. Wat Brook met „Oedipus" gaat doen is de vraag, het is wel bekend dat John Gielguld en Irene Worth hoofdrollen spelen. In Londen verder momenteel Judi Dench als Sally Bowles in de musicsl „Cabaret", een theater in verbouwing om straks „Man of la Mancha" te kun nen herbergen (het toneel moet tussen het publiek komen te liggen) en voor bereidingen voor een musical „Canter bury Tales", waarin vijf verhalen van Chaucer worden bewerkt. In Toronto (Canada) is de vorige week de eerste Engelstalige voorstel ling gegaan van Rolf Hochhuts nieuwe stuk „De Soldaten", dat voornamelijk naam maakt, omdat het een aanval op Churchill inhoudt. Men herinnert zich Hochhuts eersteling: „De Plaatsbekle der", waarin de houding van paus Pius XII t.o.v. de Duitse jodenvervol gingen aangevallen werdt. Churchill moet T vooral ontgelden, vanwege 't bombardement van Dresden en de moord op Sikorski. Als deze zaken aan in Canada geen last hem worden voorgesteld, gaat Chur chill er in het stuk zeer gretig op in en als hij zijn beslissing om beide zaken uit te voeren later motiveert tegen over bisschop Bell van Chichester, komt het bericht van de moord op Si korski binnen. Een stuk dat bij de pre mière, vorig jaar, nogal wat opschud ding verwekte, zozeer zelfs dat het Nieuw Rotterdams Toneel bij monde van directeur Rob de Vries zijn optie liet vervallen voor een Nederlandse voorstelling, al had men de tekst nog niet gelezen. In Engeland ging de voorstelling ook niet door, al waren er plannen voor bij het National Theatre. De Canadese voorstelling schijnt in het geheel niet met sensationele dingen (rellen en dat soort) gepaard te zijn gegaan. Er was maar één spandoek voor het theater, en de man die hem had meegebracht ging ook naar de voorstelling, toen zijn foto genomen was, zonder verder last te veroorzaken. De acteur die Chur chill speelt (John Colicos) schijnt de Engelse staatsman levensecht te por tretteren en in zijn rol wordt Churchill tot held. „Hochhut maakt Churchill schuldig aan grootheid; Colicos maakt ons duidelijk waarom" stelt de Cana dese correspondent van The Sunday "TERWIJL de Haagse Comedie met zijn voor de jeugd toegankelijke ge nerale repetities van alle stukken een eerste stap zet naar een nieuwe bege leiding en vorming van middelbare scholieren, die misschien toneellief hebbers kunnen worden, is men in Frankrijk al heel ver. Niet overal na tuurlijk, maar het dagblad „Le Mon de" geeft behastenswaardige informa tie over een dergelijke poging, mid delbare scholieren te betrekken bij het toneel, die zover gaat, dat de betrok ken groep een voorstelling heeft uitge bracht van een stuk, geschreven naar ideeën en suggesties van de scholieren In door hen zelf ontworpen decors. Acteurs bezoeken tijdens de lessen de scholen. Daar spelen zij scenes uit to neelstukken en volgen daarbij aanwij zingen, die de leerlingen geven. Daar over wordt gediscussieerd. Wat is goed en niet goed? Waarom deze of die loop? Waarom een bepaald gebaar"' De leerlingen worden daarmee niet alleen geconfronteerd met de tekst van de stukken, die zij in de literatuur lessen ontmoeten, maar met de ande re kant van het theater: de toneel- speelkunst. De toneelgroep (in een van de banlleu's van Parijs) komt op een stuk of twintig scholen met dergelijke lessen. Leraren worden op de repeti ties uitgenodigd van de stukken, die op het normale repertoire verschij nen, er wordt documentatie over die stukken verstrekt onder leraren en leerlingen, er zijn discussies over to neelstukken, die op de televisie te zien zijn geweest (met de medewerkenden daarvan). Het blijkt namelijk dat de t.v. het enige medium is. waardoor het merendeel van de scholieren in contact komt met kunst of kunstuitin gen in het algemeen. Een conclusie die zeker ook geldt voor onze middelba- Cary Grant kreeg auto-ongeluk NEW YORK De acteur Cary Grant Is gisteravond gewond geraakt bij een auto-ongeluk en in een ziekenhuis opge nomen. aldus de politie. De 64-Jartge filmster zat in een auto die in botsing kwam met een vrachtwagen op de Long Island autosnelweg. Grant en een vrou welijke passagier werden belden opge nomen in het St.-John's Queens sieken- huis in Elmhurst. Het ziekenhuis deelt mee, dat Grant mogelijk zijn neus heeft gebroken, hoe wel röntgenfoto's het tegendeel hebben uitgewezen. De vrouw, wier indentiteit niet onmiddellijk kon worden vastgesteld, brak haar rechterbeen en heeft een sleutelbeenfractuur. Later werd bekend gemaakt dat de vrouw de 23-jarige Gra tia von Furstenburg uit New York was. De 33-jarige chauffeur die de auto be stuurde waarin Grant en de vrouw re den, werd met hoofdwonden in het zie kenhuis opgenomen. Robert S. Tupllnger, bij wie Grant In New York had gelogeerd, vertelde dat juffrouw Von Furstenberg een nicht ia van de actrice Betsy von Furstenberg. Hu verklaarde dat Grant op weg was naar het Kennedyvliegveld van' naar Californië zou vertrekken. „Jeux", spotziek divertissement (■.Het ballet „Jeux,", dat Debussy voor df Ballets russes op een choreografie vin niemand minder dan Nijlnsky com bineerde, is zijn laatste grotere sym fonische werk. Een muziek die uitmunt door luchtigheid en speelse ritmiek. Sijinsky's danszetting, waarin de ten nisbal over het podium vliegt, is door de Britse choreograaf Peter Darrell ge- REGEN of geen REGEN DE BILT. Een hogedrulcgebied trok ten zuiden van de Britse eilanden in oostelijke richting en breidde zich naar Frankrijk en het Alpengebied uit. Van 't zeegebied rond IJsland verplaatsten zich twee depressies naar Scandinavië. Ten gevolge van deze luchtdruk- verdeling kwam er boven de Britse eilanden en de Noordzee een westelijke stroming tot stand, Tijdelijk resen K.N.M.I. DEELT MEDE: zachte oceaanlucht naar het vasteland werd getranspor teerd. Deze lucht verdrong in de afgelopen nacht de aanwezige koude lucht in ons land. Het heeft voornamelijk nog in Brabant en Limburg twee graden gevroren. Inmiddels trekt een koufront van de depressie bij Noorwegen over Engeland oostwaarts. Dit front zal in de komende nacht vergezeld van regen ons land passeren. Achter het front wordt met winden tussen west en noordwest iets koudere lucht aangevoerd, waarin opklaringen voorkomen. Weer in Nederland Weer in Europa Zürlch Genèvc Wenen Barcelona Stad rid Mal lores heel en veel satirischer omgewerkt. Het is geen poème dansée meer, zoals in 1913, maar spotziek, ironiserend diver tissement, waarin met revolvers en ver gif wordt gewerkt. Dit alles terzijde uan de tennisbaan. Een revolverheldin die ten val komt, zoals gisteravond Mea Venema bij het Ned. Danstheater, brengt echter nog een extra-komisch, zij het onbedoeld accent aan. Jammer, want Marian Sarstadt en de voortreffelijke Britse danser Tony Hulbert hadden in deze black comedy door hun lange lyrische lijnen veel fraai danswerk te zien gegeven. Een ballet om lang op het repertoire te houden en niet alleen vanwege de spectaculaire prui ken van de rivaliserende tennisspeel- Leo Driehuijs was met het begeleidend Ned. Balletorkest zeer goed op dreef en wij vragen ons af waarom het nodig bleek, dat het tweede Debussyopus, diens Nuages uit de drie Nocturnes voor or kest, als muziek in blik fungeerde bij Harkarvy's fraaie dansduet Nocturne, op maat gesneden voor het echt- en dans paar Willy de la Bije en Jaap Flier. Tetley's Anatomische Les, een maxi maal geladen, gaaf werk, en de fysieke klaagzangen, die deze choreograaf in zijn erotische provocatie Sargasso laat zingen, completeerden het programma, dat met Kathy Gosschalks 9 Bewegingen weliswaar beter ingedanst, maar daar om toch nog niet gelijk aan het niveau van de Brahms-Handelvariaties in de niet druk bezette Kon. Schouwburg ge- D-y DEN HAAG Het bestuur van de Jan Campertstichting te 's-Gravenhage heeft besloten de volgende prijzen voor 1967 toe te kennen: De Constantjjn-Huygensprijs. groot 5.000 gulden, aan Jan Greshoff te Kaap stad (Zuid-Afrika) voor zijn gehele oeuvre: de Jan Campertprijs, groot 2.500 gulden, aan Jozef Eyckmans voor z(jn dichtbundel „Zonder dansmeester" (verschenen in 1967): de Vijverbergprfls, groot 2.500 gulden, aan Jeroen Brou wers voor zijn roman „Joris Ockeloen en het wachten" (verschenen) in 1967): de essayprijs, groot 2.500 gulden, aan Paul de Wlspelaere voor zijn bundel ..Met kritisch oog" (verschenen in 1967). De commissie van advies voor het toekennen van deze prijzen bestond uit A. Mout, Gerrit Borgers. Pierre H. Du bois. Adriaan van der Veen en Gerrit Kamphuis, secretaris. De prijsuitreiking zal geschieden op een nog nader vast te stellen datum. Lit. kritiekprijs voor C. Dinaux DEN HAAG (ANP) De prijs Lite raire Kritiek, beschikbaar gesteld door de Maatschappij der Nederlandse Letterkun de en de Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek, is toegekend aan de heer C. Dinaux. De Jury bestaat uit de heren Pierre H. Dubois, prof. dr. Karei Meeuwesse en Ad den Besten. Tijdens een bijeenkomst van critici en andere genodigden zal de prijs op 3 april worden uitgereikt In het Mui- Aan welk bedrag denkt u? Driehonderd gulden? Duizend? Tweeduizend? Een FINATA-lening is snel en plezierig ge regeld. Zonder informatiekosten. Voor alle privé-doeleinden! Iedereen is welkom bij de FINATA Bank. Voorbeeld: u leent f. 1.500,— en lost af in 18 maanden. U betaalt dan per maand f. 95,97. Dat is totaal 18 X f. 95,97 f. 1.727,46. U betaalt f. 227,46 aan financieringskosten, inclusief rente, admini stratiekosten en overlijdensrisico. Dat is slechts f. 12,63 per maand. Hoe de FINATA Bank u zo voordelig en snel geld kan verstrekken? Omdat het Nederlands grootste en mo- dernste maatschappij is voor privé-leningen. rlNAIAÜANIvn.V. Kantoren waar u hartelijk welkom bent (ook op vrijdagavond van 7 tot 9 uur) en waar een uitgebreide folder voor u klaar ligt Natuurlijk kunt u ook even bellen of schrijven. Leiden, Rijnsbuigerweg 3, (01710) 52340 Haarlem, Dreef 18, (023) 15318. TEKST Plaats rel-nx. Leidsche Wolspinnerij N.V. kan op haar kantoren plaatsen voor de export-afdeling Hiervoor wordt gewenst een goede school opleiding, met tenminste MULO-diploma, vaardigheid in steno Nederlands en bekend heid met de moderne talen. Steno in een of meerdere dezer talen strekt tot extra aanbeveling. Gunstige salarisvoorwaarden, met winstdeling worden geboden. Leidsche Wolspinnerij N.V. Afd. Secretariaat, Zoeterwoudsewer J Lelden vraagt voor zo spoedig mogelijk, voor het bejaardentehuis „WOUDSOORD" te Wou- brugge (nieuw tehuis, 31 bej.) diploma zlekenverzorgster strekt tot beveling. Goed salaris, eigen kamer. kantoren in Leiden gevraagd als assistente van de thana in dienst Werktijd 1 «ut per dag. Brieven onder no. MM een het bureau van dit blad. ZWAARDEMAKER &C° nv> li MAARSSEN (houand)

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7