LIGA E.E.G.-MINISTERS TEGEN VERLAGING MELKPRIJS Eis f 25.- tegen vier studenten voor belediging staatshoofd VOEDING Artikel wijzigen over bevriende staatshoofden DC-9-30 nieuw paradepaardje voor KLM Mansholt geeft geen krimp Studenten vragen uitspraak concilie Medische faculteit in Tilburg Zes jongens gearresteerd WOENSDAG 13 MAART 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 SCHIPHOL - De KLM heeft met haar vlucht naar Parijs de nieuw ste aanwinst van haar propeller- loze luchtvloot geïntroduceerd: de DC-9-30. Van dit type zjjn by Douglas 14 machines besteld ter vervanging van de verouderde Electra's en DC-7's. die een ana chronisme in het straaltydperk nog op de Europese Ijjnen vliegen. De passagiers zullen er weinig van Het nieuwe toeste] heeft me<t de gewone DC-9, die bij de KLM al sinds 1966 in gebruik is. de sen satie van de razendsnelle klim naar kruishoogte gemeen (na 48 sec. mogen de riemen al los en de sigaretten aan) plus de comforta bele. trillingsvrije, 900 km per uur snelle vlucht daarna. In tegenstel ling tot wat men zou verwachten bij dit driftige paradepaardje, ver loopt de daling bijna ongemerkt. Voor de KLM heeft het nieuwe type grote voordelen. Het kan 22 passagiers meer vervoeren dan de gewone DC-9, omdat de grond ruim 36 meter lang is in plaats van bijna 32 meter. Voorts heeft de DC-9-30 grotere brandstoftank- inhoud en een groter vrachtruim. Uitschuifbare kleppen aan de voor kant van de ook al iets verlengde vleugels vergroten de draagkracht bij start en landing. Een komfor tabel pluspunt is oo|- Je extra-uit gang achterin de staart. Alleen heeft men daar op Schiphol niets aan, omdat gebruikmaking van de uitschuifbare abeelbruggen daar verplicht is. Het uitstappen in Pa rijs ging dan ook aanmerkelijk vlotter dan in Amsterdam. Vijf van de 14 bestelde machines (laat ste aflevering in maart 1969) zijn dusdanig ingericht, dat zij in zeer korte tijd van passagiersvliegtuig in vrachtvliegtuig of omgekeerd kunnen worden omgebouwd. Deze vliegende kameleons maken een grotere benutting van de vloot mogelijk. De toestellen krijgen al le de namen van Europese hoofd steden. De politieke oecumene van de KLM blijkt uit het feit, dat er ook een Warschau en een Moskou bij zijn, terwijl de chauvinisten onder ons aan hun trekken komen met. twee machines, die zijn ver noemd naai- Rotterdam en Am- (Van onze correspondent) BRUSSEL De ministers van Landbouw van de zes EEG- landen hebben een verlaging van de richtprijs voor melk van do hand gewezen. Daarmee is overigens het voorstel van Euromarktcommissaris dr. Mansholt nog niet van de baan. Met dezelfde vastberadenheid waarmee de ministers de prijsverlaging afwijzen houdt Mansholt eraan vast. Op 25, 26 en zonodig 27 maart zullen Mansholt en de ministers, desnoods in een maratbonvergadering, proberen tot een vergelijk over de zuivelpolitiek te komen. Het Europese parlement zal gevraagd worden voordien over de commissievoorstellen, zoals zij er nu liggen, advies uit te brengen. Daarvoor zal een extra-zitting van het parlement nodig zijn. Ook de Nederlandse minister van Landbouw heeft zich tegen de prijsverlaging uitgesproken, ook al heeft hij er gezien de gunstige Nederlandse prijs verhoudingen ten opzichte van de voorgestelde Europese prijs, het minst bezwaar tegen. Maar ook minister Lardinois is van oordeel, dat het tenminste psychologisch moeilijk is zo kort voor de in werking treding van de gemeenschappelijke zuivelmarkt nog met een prijs verlaging aan te komen. Hij vindt wel, zo verklaarde hij na afloop van de vergadering, dat het karakter dat tot nu toe aan de richtprijs is gegeven, moet veranderen. De richt prijs is niet als gegarandeerde opbrengstprijs voor de boer bedoeld. Zij moet dan ook dat karakter in de praktijk niet krijgen. Daarom wil ir. Lardinois, dat de richtprijs niet langer afgestemd zou zijn op de gemiddelde produktle van alle melkproducerende bedrijven in de gemeenschap, maar acht hij het een veel juister systeem, dat deze prijs een afspiegeling zou zijn van de melkprijs, die in de meer efficiënte melkproduktiegebieden te bereiken is. Nederland en Duitsland hebben zich uitgesproken voor de verlaging van de interventieprijs (de prijs waartegen de interventiebureaus opkopen) voor boter. Italië is daarmee ook akkoord, als tenminste de interventieprijs voor kaas ongewijzigd blijft. Luxemburg gaat ook akkoord op voor waarde, dat er een flinke heffing op grondstoffen voor de margarineproduktie komt. Daarmee en met de voorgestelde margarineheffing die een pakje margarine in Nederland 3,5 cent duurder zou maken is minister Lardinois het weer niet eens. Hij heeft de margarineheffing afgewezen. Ook de Duitse minister heeft dit gedaan. Er blijven dus nog heel wat problemen op te lossen en ver schillen van mening te overbruggen. Een algemeen aanvaard standpunt is wel, dat de zuivelsector zijn problemen zelf moet oplossen en de moeilijkheden niet mag afwentelen op andere sectoren, zoals de vleesproduktie. Levenslang in Is Johnson oorlogsmisdadiger? proces tegen nazibeulen VVUPPERTAL (DPA) Een recht bank in VVuppertal (West-Duitsland) heeft na een prees tegen twaalf voorma lige leden van een nazipolitiebataljon drie van de beklaagden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Drie be klaagden zijn wijgesproken, terwijl de zes overigen weliswaar schuldig bevon den, maar niet gestraft zijn. De verdachten werden ervan beschul digd op 27 juni '41 achthonderd joden in een synagoge in Bialystok opgesloten te hebben en vervolgens het gebouw met benzine en handgranaten in brrand ge stoken te hebben. Vele van de opgesloten Poolse joden hingen zich op of sneden hun polsaderen door teneinde snel te sterven. Degenen, die uit het gebouw wisten te ontsnap pen werden met machinegeweren, ge weren en pistolen doodgeschoten. De veroordeelden zijn de 53-jarige Rolf Joachim Buchs, de 55-jarige Fritz Schaffrath en Friedrich Rondholz. (Van een onzer redacteuren) NIJMEGEN Het schaduwconcilie van de katholieke studenten, dat zater dag a.s. te Nijmegen zal worden gehou den en dat zich zal beraden over de kwestie van ontwikkelingswerk, missie, oorlog en vrede, krijgt een resolutie te behandelen, waarin Johnson met zijn verantwoordelijke generaals en verdere medewerkers als oorlogsmisdadiger worden aangekleagd. Het is de bedoe ling deze resolutie als zij aangenomen wordt, straks op het pastoraal con cilie in te dienen. Als motieven voor de aanklacht wor den gegeven de bekommernis met het lot van de direct betrokkenen in Viet nam en Amerika en ook van de indirect betrokkenen in heel de wereld. De ont- werp-resolutie constateert „dat naar de minimale normen met betrekking tot oorlogsmisdaden, gesteld in Neurenberg en Tokio, bovengenoemde aangeklaagden oorlogsmisdaden begaan op de volgen- Advocaat „ARTIKELEN VEROUDERD" (Van o e correspondent) UTRECHT Terwijl buiten het ge rechtshof aan de Hamburgerstraat en kele sympathisanten nauwlettend in de gaten gehouden door de politie rond de hekken samendrongen, eiste gistermiddag binnen het gebouw de offi- an justitie, mr. \V. II. Overbcek, boetes van 25 gulden of 5 dagen hechtc- tegen vier Utrechtse studenten, die op raambiljetten de president van do Ver. Staten (en in één geval ook de president van Noord-Vietnam) een oor logsmisdadiger noemden en hem aldus, volgens het Nederlandse strafrecht, be ledigden. De vier studenten: Olav M.(21), so- ologie, Samuel de L. (20), eveneens so ciologie, Peter T. (21), vierdejaars psy chologie en Frangois A. (21), geschiede- a daarna sociologie, hebben ach ter elkaar en min of meer ook in navol- ran elkaar een raambiljet opgehan gen, waarvan er twee de tekst voerden: Johnson oorlogsmisdadiger. De andere luidden: De president van Amerika een oorlogsmisdadiger volgens liet recht Neurenberg en Tokio, en Ho Chi Minh oorlogsmisdadiger. De rechtbank hoorde in eerste instan tie de vier studenten zeer summier aan de hand van het proces-verbaal. Later, tot slot van de rechtszitting, kreeg het viertal de gelegenheid dieper in te gaan op de overwegingen die hen tot deze daad hadden gebracht En daar maakten ze ten overstaan van de Nederlandse ïrs maar al te graag gebruik van. In zijn requisitor, die hij gemakshal- „Om een zo moeilijke taak als de behandeling van een wat emotionele strafzaak goed te verstaan", per stencil de pers liet uitreiken, zei mr. Over- beek, dat hij een strafvervolging tegen de studenten heeft ingesteld, „omdat door een gerechtelijke behandeling kan worden gestreefd naar een eenheid in berechting op een duidelijker wijze dan afzonderlijke instanties los van elkaar eigen beslissingen nemen". Hij vond, dat de studenten zich schul dig hebben gemaakt aan wat in de wet omschreven staat als „eenvoudige" be lediging. Hij vond dit verder gaan dan het openlijk kritiek uitoefenen op een po litieke figuur. Over de uitlatingen van de Groningse hoogleraar prof. B. Delfgaauw, die niet vervolgd is, waardoor de studenten zich bedreigd voelen met klassejustitie, zei Overbeek, dat de hoogleraar niet •olgd is, omdat hij verschillende le zingen van zijn woorden heeft gegeven. „Iemand, die nauwkeurig kennis neemt de verschillende wijzen, waarop prof. Delfgaauw zegt zich te hebben uit gedrukt en die rekening houdt met de stelregel, dat twijfel altijd ten voordele de verdachte geldt, zou zonder meer kunnen inzien, dat er verschil bestaat tus- zijn wijze van uitdrukken en die van deze vier studenten. Het is duidelijk, dat de woorden van Delfgaauw meer de in druk maken van kritiek, die niet bewijs baar onder een beledigingsartikel valt dat zonder motivering en buiten eni gerlei betoging gebezigde kreten als „Johnson oorlogsmisdadiger" of zelfs „Johnson oorlogsmisdadiger in de zin van Neurenberg en Tokio" veel meer lijken op een „uitschelden" dan op een kritisch betoog". Mr. G. P. J. Cammelbeeck, PvdA-se- nator en jurist te Eindhoven, die als ver dediger van de vier Utrechtse studenten optrad, noemde het requisitoir van de of ficier „verouderd theologisch aandoen, nu de minister zelf heeft gezegd, dat de wetsartikelen 117 en 119 (beledigen van een bevriend staatshoofd) verouderd zijn. Ze dateren uit 1868". De raadsman senator baseerde zijn pleidooi op advie zen van drie hoogleraren prof. dr. J. de Graaf, prof. mr. B. V. A. Röling, en prof. mr. W. C. van Binsbergen, waarvan de laatste diep geboord had in vakliteratuur en jurisprudentie. Volgens mr. Cammelbeeck zou de wet geen verschil moeten maken tussen leu zen van studenten, politieke prenten of politiek cabaret. „Wat zou er gebeuren", vroeg hij, „als de officier van justitie optrad tegen Kan, omdat deze gezegd heeft dat Schmelzer een gladde tekkel is. Het is niet de bedoeling geweest van de studenten om Johnson als bevriend staatshoofd te beledigen, maar om de politiek van de Ver. Staten te veroorde len. Het gaat niet om zijn persoon, maar om zijn Vietnambeleid." De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen, maar ze liet voor het sluiten van de zitting het laatste woord aan de vier studenten zelf, waarvan Sa muel de L. verklaarde de hele rechts zitting een ridicule aangelegenheid te vinden. „Het hele proces en de publici teit daaromheen gaat voorbij aan de kern van de zaak, dat er een systema tische volkerenmoord plaatsvindt in Vietnam". de punten: massale moord door bom bardementen op burgers, massale de portatie van de burgerbevolking, syste matische vernietiging van primaire voe dingsmiddelen, rijstvelden, bossen en andere gewassen, martelingen of ver moorden van gevangen genomen of ver wonde personen". Volgens de ontwerp resolutie voelen de studenten zich in geweten verplicht Johnson en zijn me dewerkers te brandmerken als „verant woordelijk voor massamoord". Ter vergadering zal ook een resolutie worden besproken, die een oproep bevat aan Ho Tsi Minh en zijn medewerkers „onverwijld de oorlogshandelingen te staken die volgens de normen van Neu renberg en Tokio als oorlogsmisdaden gekenmerkt moeten worden". De reso lutie vervolgt: „dat Ho Tsi Minh nu eindelijk eens in zinnige taal zijn on derhandelingsbereidheid uitdrukt, zodat het voor president Johnson en zijn me dewerkers voor het forum van de hele wereld onmogelijk wordt de vereiste stappen niet te zetten". Een ander voorstel dringt erop aan, dat de Katholieke Kerk van Nederland zich per brief tot de Katholieke Kerk in Amerika zal richten om uiting te geven aan haar bezorgdheid om en haar ver schil van mening met de broederkerk in Amerika. Het studentenconcilie zal zich ook met zaken van missie en ontwikkelingswerk bezig houden. Opvallend is het voor stel: „Er moet op het pastoraal poncilie voor gezorgd worden, dat er spoedig in Nederland een nieuwe parochiekerk wordt toegewijd aan de nagedachtenis van Camillo Torres en Che Guevara". Verder is er het voorstel de bisschoppen te vragen in hun volgende pastorale brief duidelijk te spreken over de recht vaardigheid van een gewelddadige revo lutie. Nederlands Studenten Kaïnerorkest op tournee DEN HAAG (ANP) Het Nederlands Studenten Kamerorkest, dat zich ten doel stelt de beste Nderelandse studenten musici jaarlijks bijeen te brengen voor kamermuziekconcerten, maakt dit jaar weer een tournee door Nederland. Van 28 april tot en met 3 mei zal het orkest, na een 10-daagse studieretraite, concerteren in o.a. Zwolle, Deventer. Apeldoorn. Haralem en Delft. Onder leiding van dirigent Joop van Zon en met medewerking van enkele stu dentensolisten zal het orkest werken ten gehore brengen van Mozart, Honegger. Bach en B. Britten. Naast het culturele doel hoopt het orkest met de baten van dez etournee het Universitair Asyl Fonds te kunnen steunen. De Nederlandse Kunstkring heeft opzijn jongste vergadering het volgende be stuur samengesteld: W. A. van Leeu wen (voorzitter), Edmond Wingen (vice- voorzitter), mevr. Cath. Jansen (eerste secretaresse), mevr. J. J. van der Zee (tweede secretaresse), mevr. L. A. Kor- pershoek (ppnningmeesteresse), J. van Duyne (commissaris) en P. W. Mille- naar (commissaris). (ADVERTENTIE) Lidmaatschap vrijmetselarij toegestaan? ROME (KNP) - Het in Rome ver- schijnende Amerikaanse dagblad Daily American meldt vandaag, dat het voor i katholieken voortaan niet meer verboden i is lid te zijn van de vrijmetselaars. Van de zijde van de Congregatie voor dc Ge loofsleer en van liet pauselijk staatsse cretariaat was men evenwel niet bereid dit bericht, dat „uit Vaticaanse bronnen" was vernomen, te bevestigen of te ont kennen. Onofficieel verneemt hef. KNP echter van de Congregatie voor de Geloofsleer, dat zij sedert enige maanden een libe rale houding aanneemt tegenover de zg. I open loges van de Anglo-Saksische vrij- metselarij. Deze toegefelijke houding van j de zijde van Rome zou echter niet uit- gelegd mogen worden als een principl- j ele goedkeuring van het lidmaatschap van katholieken van iedere vrijmetselaarsloge. De vrijmetselarij is overgebleven uit j het middeleeuwse gilde der metselaars en steenhouwers. Zij telt momenteel nog een 6 miljoen leden over de hele wereld. Door j haar soms anti-katholieke karakter is de vrijmetselarij al herhaaldelijk door Ro- j me scherp afgewezen en haar katholieke I leden geëxcommuniceerd. (ADVERTENTIE) f hier woont gezondheid Geef uw kind de rijke schakering onmisbare voedingsstoffen die iedere Liga bevat: hoog waardige eiwitten, vitamines, mineralen.... voor opbouw der lichaamscellen, stevig beenderge- stel, sterke tanden.... In Liga woont gezondheid, groeikracht, vitaliteit! Voor baby, kleuter en schoolgaande jeugd ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN BISSCHOPPEN BEZORGD Godsdienst niet van lesrooster laten verdringen DEN BOSCH (KNP) Dc bisschoppen van Nederland hebben in hun gisteren gehouden vergadering met bezorgdheid kennis genomen van de moeilijkheden, die zich rond de nieuwe lessentabellen voor het v.w.ohet havo en mavo voor doen ter zake van tde plaats die het godsdienstonderwijs kan Innemen binnen het. rooster Zij ondersteunen gaarne het advies, dat de katholieke lerarenvereniging St-Bonnventura, het Katholiek Paedogo- gisch Bureau voor hef vhmo en het Hoger Katechetisch Instituut In november 1967 hebben gegeven aan de schoolbesturen, dat hef „praematuur" a»u zijn „thans, om welke reden dan ook. de godsdienstlessen uit de urentabel weg te. laten of te ver minderen. Veeleer moeten wegen gezocht en gevonden worden o mde noodzakelijke ruimte voor deze uren binnen de lesroos ter te vinden en te behouden". Indien een vermindering van uren godsdienstonderwijs ln het roo6ter voor de brugklas tijdens het studiejaar 1968/ 1969 onderwijstechnisch gesproken onver mijdelijk nou blijken te z.ijn. dan »u deze vermindering slechts onder protest kunnen worden aanvaard en niet mogen leiden tot afschaffing van het godsdienstoder- whs In d«- brugklas De bischoppen zullen aan de Nederlandse Katholieke School raad en aan bovengenoemde organisatie* en instellingen he' veraoek richten ter bevoegde plaatse stappen te ondernemen om ln de toekomst het godsdienstonder wijs op de bijzondere scholen te brengen bulten een c/incurrentleoositie met facul tatieve vakken of studielessen De bis- selioppen *ijn tevens bereid. In overleg met bovengenoemde organisaties en in stellingen. op het hoogste niveau een commissie modernisering -leerplan gods dienstonderwijs ln te stellen, die op zo kort mogelijke termijn de bestaande ex perimenten en initiatieven ter zake van de inhoudelijke vernieuwing van de ka- techese bundelt en strteft naar de samen stelling van een richtinggevend leerplan, dat aan de eisen van de tijd beant woordt PROV. WERKGROEP: DEN BOSCH De provinciale werk groep, die Ged. Staten van Noord- Brabant hebben ingesteld om de vesti gingsmogelijkheden van een achtste medische faculteit In Brabant te bestn- deren, geeft de voorkeur aan de vesti ging in Tilburg boven die in Eindhoven. Dat staat in het rapport van de werk groep, dat binnenkort gereed zal komen. Dë Brabantse werkgroep meent, dat vestiging in Eindhoven als onderdeel van de t.h. verlies van studenten zou meebrengen voor Nijmegen en het ook Zuid-Limburg onmogelijk zou maken binnen afzienbare tijd een instelling van hoger onderwijs te krijgen. Nieuw onderzoek vliegramp München LONDEN Premier Wilson van En geland heeft In het Lagerhuis meege deeld, dat een nieuw onderzoek zal wor den ingesteld naar de toedracht van de Britse vliegtuigramp van 1958 te Mün chen. waarbij acht leden van de Britse voetbalclub Manchester United het le- De gezagvoerder van het Engelse vlieg tuig, James Thain, werd na het onge luk door de Britse luchtvaartmaatschap pij BEA onmiddellijk geschorst en twee jaar latei- ontslagen In 1960 wees een Brits onderzoek uit, dat Thain niet voldoende ervoor had gezorgd, de vleugels van zijn toestel sneeuw- en ijsvrij te houden. Ook van Westduitse zijde is twee keer een onder zoek ingesteld, laatstelijk in 1966. Toen werd bevonden, dat de sneeuwmodder op de vliegveldbaan een factor had kun nen zijn die tot het ontstaan van de ramp had bijgedragen. Wilson heeft gisteren gezegd, dat West-Duitsland erin heeft toegestemd ge tuigen beschikbaar te stellen voor het nieuwe Britse onderzoek, dat in het ge heim zal worden verricht Nu zijn de narcissen op hun mooist! Neem een paar bossen mee. Want dat felle geel staat zo apart in huis. Narcissen brengen sfeer. AOW'ers krijgen geen werkneniersverklaring (Van onrc parlementaire redactie) DEN HAAG Aan bejaarden, die uit sluitend uitkeringen ingevolge de AOW ontvangen is geen werknemersverklaring voor de loonbelasting uitgereikt. Dat ant woordt staatssecretaris Grapperhaus (Fi nanciën) op vragen van het Tweede-Ka merlid De Goede (D'66). Wel is invul ling van een werknemersverklaring ge vraagd van weduwen met kinderen, die een hoge weduwen- en wezenuitkering ontvangen. Er wordt naar gestreefd de uitreiking van werknemersverklaringen aan AOW- en AWW-trekkers zoveel mo gelijk te beperken. Verwacht wordt dat de moeste van hen dit jaar niet in de be lastingheffing zullen worden betrokken, ook al worden de uitkeringen in de loop van het jaar nog enigszins verhoogd. Nederlandse hulp aan Maleisië KOEALA LOEMPOER (Reuter) Minister Udink van Ontwikkelingshulp heeft in Koeala Loempocr bekendge maakt dat Nederland Maleisië binnen kort een lening zal verstrekken van bij na twee miljoen gulden. De lening zal aflosbaar zijn in vijftien jaar tegen een rente van zes percent per Jaar. Aan de lening is een aflossingsvrije periode ver bonden van drie jaar. De overeenkomst zal binnenkort in Den Haag ondertekend Zaak-Delfgaauw in Eerste Kamer INSTEMMING MET BRIEF MINISTER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren de actie van prof. Delfgaauw C.s. .Johnson is een oorlogmisdadl- ger volgens de maatstaven van Neuren berg en Tokio" en de brief van mi nister Polak (Justitie) als antwoord hier op tot hoofdmoot gemaakt van de behan deling van dc Justitiebegroting. DaarbU bleek, dat alle fracties een spoedige her ziening of zelfs afschaffing wensen van artikel 117 van het wetboek van straf recht, dat handelt over het beledigen van bevriende staatshoofden. In afwachting daarvan achtten som mige senatoren het ongewenst over te gaan tot vervolging van studenten, die Johnson in woord of geschrift tot oor logsmisdadiger of moordenaar uitroe pen. Vervolgt de justitie deze studenten toch, dan valt volgens een anntal sena toren niet in te zien waarom de justitie dan prof. Delfgaauw en andere promi nenten niet zou aanpakken. Dit laatste vooral om iedere schijn van klasse-justi- tie te vermijden. Met de brief van minister Pqlak aan prof. Delfgaauw c.s. kon de senaat in meerderheid instemmen. „Een waardi ge, duidelijke brief", zeiden prof. Ver dam (A.R.) en mr. van Meeuwen (KVP). De heer Brongersma (PvdA) noemde echter de hand van minister Polak in de ze affaire niet altijd even gelukkig. Strikt voor zichzelf sprekend zei dr. Brongersma zich achter dc uitspraken van prof. Delfgaauw te stellen, „maar niet achter alles wat daarna bij demon straties etc. is gebeurd". Hij juichte het met jhr. De Geer van Oudegein (CHU) toe, dat prof. Delfgaauw niet vervolgd Prof. Verdam dacht daar echter kenne lijk anders over, gelet op zijn advies aan de minister: „Zie dat u de grote hazen te pakken krijgt en laat de klein tjes lopen". Prof Verdam noemde het de grote tragiek van hel pacifisme, dat het vanwege de fouten en vergrijpen van anderen zelf ook fout gaat handelen, waardoor men zelf provocateur wordt. De ene daad lokt dan de andere uit en dat heeft de mensheid de grootste ram pen bezorgd, waarschuwde prof. Verdam. Hij zei ook: „Men kan in geweten tegen de wet zijn, maar anderzijds zijn wetten het geweten van een volk". Hij geloofde overigens niet, dat de wetgever vandaag de dag het omstreden artikel 117 nog zo zou willen formuleren als thans het ge val Is. Eenzijdig protest Jhr. mr. Van Meeuwen laakte de vol strekte eenzijdigheid van de Vietnam- protesten, die altijd door uiterst links te gen Amerika gericht worden. „Nooit hoort men van die kant over de moord partijen van de Vietcong en over de on derdrukking van de vrije meningsuiting in Rusland". Hij vond dat in de toekomst beledigingen van staatshoofen behandeld moeten worden op dezelfde manier, ADVERTENTIE waarop de justitie gewone beledigings- gevallen aanpakt. Hij wilde van minister Polak nog eens een nauwkeurige uitleg over het niet-vervolgon van prof. Delf gaauw. Dc PSP'er Van Wijk vond dat prof. Delfgaauw terecht niet vervolgd wordt, maar concludeerde daaruit tevens, dat met twee maten gemeten wordt „Wij kennen in Nederland dan wel geen klas- se-Justitie, maar toch wel een kaste-Jus- tltle". Hij meende, dat minister Polak geen on derscheid mag maken tussen de conclu sie van een wetenschappelijk verant woord betoog en losse kreten, die dezelf de inhoud hebben. Hij deed een ernstig beroep op de minister van alle vervol gingen af tc zien. De heer Snoek (Boerenpartij) stond op het principe van gelijke monnikken, ge lijke kappen. Volgens de opvattingen van de anti-Amerikaanse demonstranten zouden de meeste Nederlanders ook oor logsmisdadigers zijn, omdat zij tijdens de bezetting de bombardementen op Duitsland toejuichten, aldus de heer Snoek. Aanleg van bases voor boringen niet belemmerd door defensie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Block (Economische Zaken) is niets bekend over belemmeringen, die zouden worden ondervonden bij de vestiging van be- voorradingsbases voor gas- en olieborin gen in of bij Delfzijl. Ilarlingen en Den Helder. IIIJ antwoordt dit op vragen van het Tweede-Kamerlid VVIrbenga (PSP). De belemmeringen zouden worden on dervonden, omdat bij de bevoorrading defensiegebieden moeten worden gepas seerd. Van de kant van belanghebbende bedrijven zijn echter geen klachten ontvangen. .Als de bevoorradingsbases in stimu leringsgebieden worden gevestigd, kun nen onder bepaalde voorwaarden finan ciële faciliteiten worden gegeven. Maar de betrokken bedrijven zijn uiteraard vrij zich al of niet in een stimulerings gebied te vestigen. ZEDENSCHANDAAL (Van onze correspondent) DEN HELDER De gemeentepolitie van Den Helder Is een opzienbarend ze- denschandaal op het spoor gekomen. Te gen zes Jongens van vijftien tot en met zeventien jaar is proces-verbaal opge maakt. Drie Jongens zijn inmiddels voor- geleld voor de Alkmaarse kinderrechter. ZIJ hadden in de binnenstad met geweld meisjes van dertien en veertien Jaar on zedelijk behandeld. De overige drie verdachten worden nog gehoord Alle zes ln de kraag gevat te Jongens, scholieren van de technische school, hebben zich in dc maand febru ari vergreper nan tien meisjes. De ze- denmledrllvcr hebben zich behalv in de openbaar1, ook afgespeeld ln onbe- woonbaai ei klaarde woningen in de binnenstad

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5