Limburgse afvaardiging gaf doorslag voor KVP ,Nu komen ze ivèl opdraven. AMERIKAANSE PERS HEKELT PRES. JOHNSON Nieuwe uitgifte van rentespaarbrieven Betoging voor pastoor Miedema ordelijk verlopen Gen. Ailleret, gedood bij vliegtuigramp Noord-Korea waarschuwt Amerika Beledigingen maken debat onmogelijk Morgen begint de verkoop! Protestbrief overhandigd Couve zet EEG weer voet dwars MAANDAG 11 MAART 1968 DE LEJDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze parlementaire redactie), UTRECHT De scheuring in de KVP-ge- lederen is compleet. Gidi van Dongen, tot op dat moment voorzitter van de KVP-jongeren- groepen, is zaterdagmiddag op het in Utrecht gehouden congres weggelopen, geflankeerd door welgeteld 68 mcderadicalen. Een ge zagsgetrouwe meerderheid van 145 KVP- jongeren deed de „scheurmakers" uitgeleide onder een uitbundig gezongen „Auf Wieder- sehn". De splitsing deed zich voor na aan vaarding van een preadvies, waarin het congres vertrouwen uitsprak in de discussie mogelijkheden binnen de KVP, op basis van de partijresoluties, zoals die op 9 december j.l. in Arnhem zijn aangenomen. De tegen stemmers verlieten de vergaderzaal in het gebouw Astoria en werden elders in Utrecht opgevangen door hun voorgangers in de „grote" KVP, de heren Bogaers en Aarden. Dat zich een zo grote meerderheid uitsprak ten gunste van het door penningmeester Gerard Tholen en vice-voorzitter Tom Crij- nen ingediende preadvies, kan voor een be langrijk deel op rekening worden geschreven van de numeriek zeer sterke Limburgse af- vaardiging, die met minstens zestig man kracht bijzette aan de wens de KVP-eenheid te bewaren. Unaniem plaatsten de Limbur gers zich achter het preadvies, waardoor de radicale jongeren niet meer dan dertig pro cent van de stemmen vergaarden. De vacante bestuursfuncties binnen de Jo-KVP (behalve Gidi van Dongen zwaaiden ook Antoine Jacobs, vice-voorzitter, secretaris Han Duin dam en de leden Gijs van Elk, Jan de Lange, Jac. Mulder, Hans Slump, Alek Reijnders en Jac. Zuurbier de KVP vaarwel toe) worden voorlopig waargenomen door ir. Jac. Stienen als voorzitter en H. J. Eibers als secretaris. Een werkgroep zal zich de komende drie weken bezighouden met de voorbereiding van een vergadering voor de contactraad, waarna een nieuw bestuur zal worden gefor meerd. De uittreders hebben zich aangesloten bij de partij Radicalen, maar zullen daarin geen specifieke jongerengroep vormen. VLAAI ALS SYMBOOL VAN SCHEIDING Aan de stemming over het pre- ■ies was een rumoerige bijeenkomst -oorafgegaan, waarop 27 sprekers had den uiteengezet om welke reden het •erstandig, respectievelijk uiterst dom ras de KVP de rug toe te keren. Dat 'ebeurde in aanwezigheid van de Twee- le-Kamerleden ir. Cornelissen, Boot en dr. Ter Woorst, maar zonder iie van fractieleider drs. Schmelzer, in een verhinderingstelegram wee! de gevaren van onnodige versplin- ering. Als eerste spreker besteed Gidi var Dongen de opvatting, dat radicale jon geren zouden dienst doen als te „slippendragers" van de heer Bo- ;aers. Hij signaleerde het Democratisch Dentram Nederland als derde stro lling en nodigde de aanhangers daar- ■an uit ook het KVP-lidmaatschap te be- :indigen. Ook voor hem was er niet 't vereiste „minimum aan vertrouwen' anger de „capriolen van Schmelzer" te volgen. „De confessionalisering op deze nanier is hetzelfde als het door ileütelgat kruipen van een olifant" neende de heer Van Dongen. Hij gaf historisch overzicht van de ge- eurtenissen, die tot de scheiding der [eesten hadden bijgedragen. Vooral de •eel gewraakte televisieuitzending ie heren Schmelzer, Biesheuvel en Mei- bleek bij veel jongeren kwaad >loed te hebben gezet. Veel kritiek uitte de heer Van Dongen Dp de VDU-gedachte: „Eerst wordt 't dak gebouwd, de fundering doet er ken- lelijk niet toe. De CDU biedt geen op- ossing meer. De beginselverklaring van caleo.cn het optrede cónfessiona- s een st; Vghonen Zoals later ook diverse KVP-getrou- scd zouden doen. viel Gidi van Dongen fel aan op „het systematisch weghonen Tan iedere jongereninbreng in de KVP". Hij zag door dit alles geen mogelijkhe den tot samenwerking meer en deelde (enslotte mee zich uit de partij te zul len terugtrekken. Als woordvoerder van de zogenaam de Noord-Brabantgroep, bestaande uit de jeugdige KVP-ers die niets voor een cheuring voelen, trad op ir. Stienen, die „alles-of-nietsmentaliteit" van de adicalen verwierp. „In de politiek is volledige inwilliging van alle verlan- 5 een utopie. Het getuigt van veel rotere werkelijkheidszin te proberen inen de partij zoveel mogelijk wensen realiseren." Ook ir. Stienen verweet KVP niet altijd loyaal tegenover de ongeren te hebben behandels, „maal lat hebben wij evenmin gedaan". De ermoedelijk toekomstige voorzitter van JO-KVP meende, dat uit niets is ge ileken dat de resoluties van vorig jaar SLAG VOOR FRANKRIJK: (Van onze correspondent Lucas Kleijn, PARIJS Generaal Ailleret, 60 jaar, chef van de generale staf in Frankrijk, behoort tot de negentien slachtoffers van een vliegtuigongeluk op het eiland La Réunion b(j Mada gaskar, dat zaterdagavond heeft plaatsgehad. Van de twintig inzittenden is er maar één overlevende, de stewardess, maar zij is te ernstig gewond om Inlichtingen te kunnen geven over de mogelijke oorzaken van de ramp. Met Ailleret ver ongelukten eveneens zijn vrouw, z(jn dochter Annick, vier leden van het gevolg en twaalf leden van de bemanning. Als vermoedelijke oorzaken neemt men aan het slechte weer of een technische storing. Het militaire toestel, een DC-6, had een maximumvoorraad benzine van 4000 liter aan boord, alvorens regelrecht naar Parijs te vertrekken. Men zag hoe het toestel moeilijk van de grond kwam en in plaats van naar zee naar een heuvel vloog van 250 meter hoogte, ongeveer 50 kilometer van de startbaan. Het vliegtuig sloeg tegen deze heuvel te pletter sn vatte onmiddellijk vlam. Dat de stewardess er levend is uitgekomen, begrijpt niemand. De artsen hebben een kleine hoop haar in leven te kunnen houden. Ailleret was 60 jaar. Nog slechts enkele dagen geleden handhaafde De Gaulle hem als opperbevelhebber op zijn post, ofschoon hij recht had op pensioen. Ailleret was de spil van de Franse atoombewapening en publiceerde enkele maanden -geleden een veelbesproken artikel, waarin hij de stelling verdedigde dat Frankrijk zich op onverschillig welk de# van de wereld met atoomwapens zou moeten verdedigen tegen een aahval. De meningen onder de militairen waren STAFCHEF. SPIL VAN FRANSE KERNBEWAPENING verdeeld. Niet over het doel, maar over het probleem aan wie deze taak van atoomverdediging zou moeten worden toevertrouwd: aan het leger, aan de zeevloot of aan de lucht vloot. De Gaulle had Ailleret aan het hoofd van de generale staf gelaten om tussen deze drie opvattingen te bemiddelen. Onder deze omstandigheden acht men in Parijs de opvolging van Ailleret een uitennate delicaat probleem. niet zouden worden uitgevoerd. Het is, het oordeel van ir. Stienen, tijd het interne gekrakeel te staken en zich te bezinnen op de werkelijk grote proble- zoals de ontwikkelingshulp, de oor log in Vietnam en de werkeloosheid. Den Haag trouw Wim Adrlaansen. voorzitter van de kring-Den Haag, hield de toehoorders -, dat de jongerengroepen niet als verlengstuk van het radicalisme mogen dienen en beloofde trouw van de grote meerderheid der Hagenaars. De Over- ijsseler Paping wilde nog een maand de kat uit de boom kijken, waarna hij, als DCN-aanhanger, zijn definitieve oordeel zal vellen. De Leidenaar H. Damen kwam met •n motieaanzetten, waarin het con gres bij drs. Schmelzer er op zou aan dringen, dat deze als fractievoorzitter verdwijnt. Hij werd onmiddellijk op de huid gezeten door de Limburgse voor- Wim Janssen, die hem voorhield, dat de persoon van de heer Schmelzer Vietnampolitiek blijkt doelloos NEW YORK (Rcuter/AFP) De New ork Times vindt dat het hoog tijd wordt at Johnson zijn „bankroete politiek" "al an escalatie in Vietnam opgeeft. Deze olltiek is, naar het blad maandag in hoofdartikel opmerkte „doelloos en r" gebleken. De goedgelovigheid «n *n de Amerikanen heelt grenzen, en ie zijn nu wel overschreden. In een scherp commentaar op zijn igen bericht dat generaal William Wesl- in loreland om nog ruim 200.000 man ver- terkingen heeft gevraagd, zegt het blad „old soldiers" hun illusies kennelijk ooit opgeven. „Als de gebeurtenissen de afgelopen zes weken in Vietnam its duidelijk maken, dan is het wel bo- redelijke twijfel dat de politiek van lilitaire escalatie in Zuidoost-Azië, die d«Jresident Johnson en zijn adviseurs van :t Pentagon al meer dan drie jaar vol- in, doelloos is en erger. Steeds meer n ebben generaal Westmoreland en het b- omité van stafchefs meer mannen en ulpmiddelen gevraagd en gekregen, tel- ens met de belofte dat er „licht was te ei gien aan het ojnd van de tunnel". Maar elkens weer ook bleken ze het mis te ebben. De tunnel bleek een bodemloze Elke escalatie heeft een nieuw even- ri» richt tot gevolg gehad in een hogere 'te van dood, vernietiging en wanhoop >nv^oor de Vietnamezen en tegen stijgende °sten aan levens, geld en respect voor e Verenigde StatenDit heeft de 'erenigde Staten zowel op het binnen- »ndse vlak als in hun buitenlandse be dekkingen verzwakten het gevaar van een internationaal zelfmoordconflict vergroot", aldus het blad- Onderhandelingen komen door dit alles niet dichterbij, integendeel. De tijd is nu aangebroken om van deze politiek af te stappen. Het weekblad „Newsweek" schrijft in een hoofdartikel dat de Ameri kaanse regering moet erkennen dat ze in Vietnam is vastgelopen, moet overgaan tot „een grootscheepse de-escaiatie" en onderhandelingen moet beginnen waar in elke partij bereid zou dienen te zijn „grote compromissen" te accepteren. Het gebeurt hoogst zelden dat „News week" zijn karakter van zuiver informa tieblad laat varen om stelling te nemen in een of andere kwestie. er niets mee te maken had en dat er ge sproken moest worden over het al dan niet blijven deeluitmaken van de KVP. Hagenaar Adrlaansen sprong hem bij: hun woorden kregen de algemene steun zodat de motie zelfs niet in stemming gebracht werd. De voorzitter van de Brabantse kring de Eindhovenaar Jan van Eupen zag evenmin weinig heil in de KVP- toekomst. Hij voegde daar echter aan toe dat zijn standpunt niet door alle pro vinciegenoten werd gedeeld. De Voor burger Kortman kwam plotseling aan zetten met scherpe kritiek op Gidi van Dongen, die misbruik van zijn functie zou hebben gemaakt door als voorzitter het uittreden te propageren. Luide bij val van de „zittenblijvers". Opnieuw kwam Wim Janssen aan het woord. Namens zijn Limburgse vrienden betuigde hij adhesie aan de adressen van Tholen en Stienen. „Wij hebben binnen de KVP ruim voldoende inbreng. Ik ben ervan overtuigd, dat wij spoedig tot sa menwerking zullen moeten komen met de andere christelijke partijen. Dan kun nen wij voldoen aan onze plicht: de be langen van iedereen te behartigen. Aanval op Limburg TOKIO (AFP) De bemanning van het Amerikaanse spionageschip Pueblo zal streng gestralt worden als de Vere nigde Staten blijven weigeren veront schuldigingen aan te bieden voor de schending van de Noordkoreaanse wa- Dit schrijft het Noordkoreaanse par tijblad „Rodong Sjimmoen", dat door radio Pjongjang werd geciteerd. Het blad zegt dat de Amerikanen Noord-Ko rea tijdens de onderhandelingen over de Pueblo-affaire in de wapenstilstandscom missie te Panmoendjom bedriegd heb ben, maar dat ,,'t Noordkoreaanse volk niet voor die dreigementen gezwicht is". Felle woorden waren er ook van An toine Jacobs, die zijn ergernis uitsprak over „het geschutter van Schut, het ge- kluns van Luns en de Delfgaanwpolitiek van Polak". De al eerder uitgetreden Stljvers viel Limburg aan: „Ze hebben nooit uitgeblonken door hun politieke eenheid te bewaren". Janssen liet zich niet verleiden tot een antwoord, maar wilde ons later wel een verklaring ge- „Ach, het zit zo: wij zijn felle te genstanders geweest van de vreemde re geling dat men pas lid was als abonnee van het tijdschrift „Jongeren voorop". Wij hebben uit protest daartegen de laatste twee vergaderingen geboycot. Bovendien hadden wij met onze drie vierhonderd leden maar één stem in de contactraad, evenveel als de twintig ka tholieke Friezen. Deze merkwaardige situatie wordt nu gelukkig veranderd", aldus de heer Janssen. De in Tilburg studerende Limburger Jan Reinders hield „een lijkrede bij het graf der KVP" en deed daarbij de uit spraak: „Schmelzer is een tweeling met vier biechtvaders". De aanhangers van i het pre-advies Tholen geraakten In ju belstemming toen namens de Amster- damse kring werd meegedeeld, dat zich i een grote meerderheid van deze kring niét tot uittreden geroepen voelde. Het l was een van de vele malen dat met oor- j verdovend voetgetrappel en handgeklap duidelijk werd gemaakt hoé men zich wenste op te stellen. delijk: de Jo-KVP was in grote meer derheid vóró het pre-advies: 145 voor. 69 tegen en 3 onthoudingen. Behalve uit Limburg kwamen de voor stemmers vooral uit Zeeland, Den Haag het Westland en de kring Den Helder. Brabant en Utrecht waren sterk ver deeld, terwijl Gelderland in grote saam horigheid afscheid wilde nemen. Toen scheidden zich de geesten en de wegen: de resterende Jo-KVP-ers bleven in As toria bijeen, terwijl de Van Dongen- aanhang zich naar het gebouw van Kun sten en Wetenschappen begaven, waar de heren Bogaers en Van Aarden ant woord gaven op vragen. Later gaf Gidi van Dongen een verklaring voor het feit, dat het aantal uittreders beneden de ver wachtingen was gebleven. „Er waren al heel wat jongeren éérder uitgetreden. Zij vonden het kennelijk niet nodig nog eens een congres bij te wonen. Maar de Jo-KVP zal toch wel heel wat meer dan 30 procent van de leden aan ons kwijt raken", aldus de heer Van Dongen. Hij deelde verder mee, dat de radica len op 27 april voor de eerste keer in 'n constituerende vergadering bij elkaar zullen komen, vermoedelijk Utrecht of Den Bosch. Bij welke woorden alle aan wezigen een stukje mochten eten van de omvangrijke vlaai: het symbool van de splitsing. Minister over Johnsonleuzen DEN HAAG (ANP) De minister van Justiie, prof. dr. C. H. F. Polak, ziet wel degelijk verschil tussen de be redeneerde kwalificatie van president Johnson door prof. Delfgaauw c.s. en het schelden op en het beledigen van dit staatshoofd door studenten en an deren. Hij erkende tijdens een vraaggesprek op de televisie, dat tussen hetgeen de wet toestaat en hetgeen he geweten voorschrijft, een discrepantie kan be staan. Het geweten kan tot protesten en felle .kritiek leiden, maar het kan schelden niet rechtvaardigen. Beledi gingen maken het debat onmogelijk, aldus prof. Polak, die zei het zelf ook moeilijk te hebben ln de Vietnam- kwestle. Bij wijze van tussenopmerklng zei de bewindsman eigenlijk liever hoog leraren dan studenten te zien vervol gen. Hij ontkende opnieuw met stel ligheid het meten met twee maten bij het vervolgingsbeleid. Het lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de raadsfractie van Haarlem van de P.v.dA., drs. J. J. Voogd, en het lid van de gemeente raad voor de P.v.d.A., de heer W. van der Vaart en twee Haarlemmers, die betrokken waren bij de voorbereiding van een in Haarlem gehouden protest actie tegen het niet-vervolgen van prof. Delfgaauw. zijn uit een stille stoet gehaald en naar het bureau van politie overgebracht. Zij liepen, even als bijna de meeste deelnemers aan de soet, met een papier ln hun hand, waarop zij de woorden uitgesproken door prof. Delfgaauw: „Johnson is een oorlogsmisdadiger" meevoerden. 26 van de 51 Zaan se predikanten en priesters hebben in een brief aan de Staten-Generaal en de fractievoorzit ters van de politieke partijen het vol gende geschreven: ..Wij menen, dat de stelling van prof. dr. B. Delfgaauw: „Gemeten naar de maatstaven van Tokio en Neurenberg zijn Johnson en zijn naaste medewer kers en generaals oorlogsmisdadigers", onze bijval verdient". De Rot er damse pollie heeft 13 Jon gens en 2 meisjes gearresteerd, die op het Stadhuisplein in de Maastad een protestdemonstratie hielden tegen de oorlog in Vietnam. Aanleiding voor de politie om tot arrestaties over te gaan was het feit. da de jongelui borden meevoerden me het opschrift: „John son oorlogsmisdadiger1. (ADVERTENTIE) N V. BANK VOOR NEDERLANDSCHE GEMEENTEN 's-Gravenhage m stukken van f 500.- en 100.-; KOERS 100% Serie I in 6'f, jaar 50°(o rente Serie II in 9 jaar 75°l0 rente Rente betaalbaar aan het eind van de looptijd Vraag brochure met volledige inlichtingen bij uw bank of commissionair in effekten. of bij de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten. Lange Vijverberg 10 te 's-Gravenhage. Bloemenhulde voor bisschop Van o orretpondent) ROERMOND Betogers tegen het ontslag van pastoor Miedema en contra- betogers hebben zaterdagmiddag in Roermond uiting gegeven aan hun gevoelens inzake de kwestie-Eikske. Het is allemaal precies gelopen zoals de ongewilde regisseur, politie-commissaris G. van Vleymen, het zich had voorgesteld. Beide partijen hadden het consigne gekregen: „Jullie mogen alles doen, behalve onordelijk of beledigend worden. Wie zich daar niet aan houdt, halen wij eruit." Aan deze instructie hebben beide partijen zich ge houden, zij het dat de betogers van het Eikske wel wat witjes om de neus werden toen zij, vanuit een paar rustige straten op het Munsterplein komend, tussen boeroepende, dicht opeen gepakte rijen publiek doorwandelden. trekt verder. De Mledemasympathlsan- ten blijven rustig voortwandelen. De op komst uit Schaersberg ls wat tegen gevallen: hooguit 150 tot 200 man, va riërend van kinderen tot veertigers met daartussenin de grote moot van rond de twintig jaar. Op hot Wllhclmlnapleln teruggekeerd gaan belde groepen beto gers netjes uit elkaar. Commissaris Van Vleymen trekt tevreden zijn witte hand schoenen uit. Indrukwekkender dan de demonstra ties was de stille bloemenhulde, waar mee Limburgers van noord tot zuid maar ook anderen uit alle streken van Neder land zaterdag van hun sympathie voor de Limburgse bisschop hebben betuigd. Er werden tegen de 500 bloemstukken en ruikers aan het huls van de bisschop bezorgd. De bloemenkooplleden op de markt in Roermond deden goede zaken. Voor twaalf uur waren allen geheel uit verkocht. In Gennep, in welke plaats pastoor Miedema van 1940 tot 1950 kapelaan ls geweest, ls een actio gehouden ten gun ste van bisschop mgr. Moors en tegen pastoor Miedema. De overwegend jeugdige demonstran ten uit Schaersberg arriveerden met 15 tot 20 personenauto's en twee Volkswa genbusjes. Spandoeken worden ontrold, borden uit de auto's gehaald. „Echter: wat er ook gebeuren mag, Miedema ge ven wij niel af'. „Wie bouwde de kerk te Eikske?" „Onze pastoor heet Miede ma". Na een rustige wandeling door een paar stille straten komen de beto gers op het Munsterplein aan, waar dui zenden mensen staan. Als de Eikskena- ren naderen weerklinkt boe-geroep. „Waar ls Miedema?", wordt er ge schreeuwd. Borden gaan omhoog: „Hobby-pastoor" en „So de mlede ma op". De tegenbetogers zijn meest scho lieren van middelbare scholen. Toch zijn de gezichten van de Eikske- naren gespannen als z(j tussen de dichte rijen mensen ln de Paradisstraat door lopen. Hier z(Jn het niet alleen jongelui, die tegendemonstreren. Onder de boe roepers z(jn heel wat mannen en vrou wen van middelbare leeftijd. Drie van de organiserende mls- dlenaars-ln-staking mogen naar binnen. Jan Weyers, de met een Ijsmuts gesierde hoofdman van een driekoppige Eikske- delegatie, geeft een protestbrief af aan mgr. Moors persoonlijk. „Dank je wel, lk zal de Inhoud aandachtig bestuderen", zegt de bisschop vriendelijk. De stoet Vlaai ten afscheid Applaus was er ook voor de Maas trichtenaar Jan Hoen. die zich richtte tot Gidi van Dongen. Namens zijn Lim burgse vrienden verklaarde hij geen behoefte te hebben zich bij de radicalen te sluiten, maar wèl als goede vrien den tc willen scheiden. Hij bedankte de beer Van Dongen voor zijn activiteiten bood hem als afscheidsgeschenk een „Ik hoop dat u bij het consumeren er van zult denken aan het lied: „Ach was ik maar bij moeder thuisgebleven", al dus de heer Hoen. Deze geste leverde de Limburgers een ovatie op, waarna het moment van stemming was aange broken. De verhouding werd al snel dui- (Van onze correspondent) BRUSSEL. Zaterdag 9 maart is op nieuw een verloren dag geweest voor het streven naar uitbreiding van de Europese gemeenschappen. Een zes uur durend gesprek tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van de EEG-landen heeft de zaak van Engeland en Europa geen stap verder gebracht. Integendeel, i F.r is zelfs sprake van een nieuw Frans De Franse minister Couve de Murville heeft, koppig als steeds, geweigerd in te gaan op de voorstellen van zijn partners om in beginsel te besluiten tot techno logische samenwerking tussen de zes en de kandidaatlanden (Engeland. Ierland, Noorwegen en Denemarken). Frankrijk wenst een bredere technologische samen werking op dit moment niet. Het kwagn tot een heftige woordenwisseling tussen Couve de Murville en de Belgische mi nister Harmei. die namens de Benelux het voorstel verdedigde, De vergadering van zaterdag zou in eolstrekte verwarring geëindigd zijn als niet op het laatste moment Couve de Murville enige toegeeflijkheid had ge- toond. Hij stemde in met een opdracht aan de Europese commissie om op korte termijn haar mening te geven over alle plannen en memoranda, die thans op tafel liggen en die misschien kunnen leiden tot het doorbreken van de impas se waarin hel Europa van de Zes zich bevindt. Op 5 april komen de ministers, dit maal in Luxemburg, weer bijeen om op basis van het commissie-rapport verder te praten. Couve de Murville heeft al laten weten, dat 't rijkelijk optimistisch n te denken, dat er dan beslissingen kunnen worden genomen. Miedema start met eerste iceekendmis fVon onze correspondent) SCHAE8BERG Niet pastoor Ed Miedema. maar de een paar dagen oude Bianca Viala was hoofdpersoon tijdens de eerste eucharistieviering van de afgezette pastoor buiten de Michaclkcrk in Schaesberg. Tijdens het begin van de drukbezochte mis werd zU gedoopt. Na een korte toespraak tot Bianca ging pastoor Miedema voor in het „lang zal ze leven", wat door alle aanwezigen uit volle borst werd mee gezongen. Pastoor Miedema kondigde dat voortaan alle dopelingen tij dens de eucharistievieringen hun in trede in de Kerk zullen doen. Voor de rest verschilde Miedema's eerste „exterritoriale mts" ln niets van de eucharistievieringen in de Michacl- kerk. Miedema: „Ze hebben me ge vraagd of het gebouw hier nog zal worden ingezegend. Ik heb geant woord dat uw aanwezigheid hier van leze plaats al een gewijde ruimte heeft gemaakt. Meer gewijd dan wan neer we met water over dode stenen sprenkelen". De eucharistievieringen van Miedema krijgen het volgende weekeind een rianter vervolg, want dan zullen een onaanzienlijk gebouwtje aan de voet van de licht begroeide steen berg van de Oranje Nussaumijn alle tussenmuren verwijderd zijn. Dan kunnen de misvieringen door enkele honderden meer worden bezocht. NPD-succcs in Westfalen DttSSEI.DORF (DP A-Reuter) De rechts-radlcale nationaal-democratische partij Duitsland (NPD) heeft succea ge boekt bij gemeenteraadsverkiezingen in de deelstaat Noordrijn-Westfalen. De partij, die slechta ln de steden Hamm, Kamen en Unna uan de verkie zingen deelnam, veroverde acht zetels, waarvan vier ln Unna (waar zij 11,57 procent van de stemmen kreeg), twee in Kamen (7,5 procent) en twee in Hamm (5,99). De verkiezingen waren nodig ge worden door een reorganisatie, waar bij uit 67 gemeenten 0 grote gemeen ten waren gevormd. De resultaten be vestigden dc vrees van de regering dat de kolencrisis in het Roergebied, die al tot sluiting van talrijke mijnen heeft geleid, extremistische bewegingen ten goede komt

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5